ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

معافیت‌های عجیب سربازی 1401

معافیت‌های عجیب سربازی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

معافیت‌های عجیب سربازی یکی از بحث‌های داغ مشمولان خدمت است. آنها برای دریافت معافیت سربازی هزینه های زیادی می‌کنند و حتی برای این کار دست به عمل‌های حراجی سختی می‌زنند. عمل‌هایی که برخی از آنها آسیب‌های زیان باری را در آینده به او می‌زند. اما عده‌ای از آن‌ها وقتی می‌بینند به کمک روش‌های قانونی نمی‌توانند معافیت‌ سربازی بگیرند، آنگاه از معافیت‌های عجیبی کمک می‌گیرند و از شگردهای مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند.

در حال حاضر سازمان نظام وظیفه چند مورد از معافیت‌های عجیب سربازی خود را در اطلاعیه‌های خود منتشر کرده است که در آن مشمولان خدمت طبق آیین‌نامه نظام وظیفه توانستند معافیت سربازی خود را بگیرند. هرچند که استفاده از این معافیت‌ها دردسرهای خود را دارد.

حال شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت‌های عجیب سربازی 1401 می‌توانید این مقاله را دنبال کنید.

 

معافیت‌ عجیب سربازی ایثارگران و جانبازان

در حال حاضر کلیه کسانی که والدین آن‌ها ایثارگر یا جانباز هستند می‌توانند با ارائه گواهی معتبر از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. در حال حاضر ماده 45 قانون وظیفه عمومی پابرجا است که بر اساس این قانون کلیه کسانی که والدین آن‌ها 30 ماه سابقه ایثارگری دارد، می‌توانند از رفتن به خدمت سربازی معاف دائم شوند. آن دسته از ایثارگرانی که جانبازان نیز می‌باشند می‌توانند با ارائه 25 ماه سابقه ایثارگری یکی از فرزندان خود را معاف از خدمت کنند.

 

 

جهت دریافت اطلاعات در مورد معافیت پزشکی سینه فرورفته کلیک کنید.

 

 

سن پدر برای معافیت تک فرزندی

یکی از معافیت‌های عجیب سربازی سن پدر می‌باشد که در آن کلیه کسانی که از طریق قانون تک فرزندی می‌خواهند از خدمت معاف شوند باید سن پدر آن‌ها بالای 70 سال باشد یا اگر کمتر از آن باشد، آنگاه پدرشان باید از کار افتاده یا بیمار باشد و قادر به انجام امور شخصی خود نباشد. همچنین در صورتی که مشمولین خدمت در حین ادامه تحصیل در امریه سربازی قبول شوند، می‌توانند خدمت سربازی خود را متوقف کرده و ادامه تحصیل دهند. حال شما برای کسب جزئیات بیشتر در مورد نحوه متوقف کردن خدمت سربازی تک فرزندی می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

 

معافیت‌های عجیب سربازی سن پدر برای تک فرزندی

معافیت‌های عجیب سربازی سن پدر برای تک فرزندی

 

 

معافیت‌های عجیب سربازی ازدواج با دختران جانباز

یکی از قوانین عجیب معافیت‌های سربازی، ازدواج با دختران جانباز 25 درصد به بالاتر است. اگر تاریخ ثبت عقد مشمولین خدمت با این دختران بیش از پنج سال باشد، در این صورت می‌توانند معافیت موقت بگیرند که در صورت استمرار ازدواج پس از پنج سال با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند معافیت خود را از موقت به دائم تبدیل کنند. همچنین خوب است بدانید که معافیت موقت برای این دسته از سربازان به مدت 30 ماه صادر می‌شود. بنابراین بعد از آن اگر استمرار ازدواج داشته باشند و بنیاد شهید و امور ایثارگران ازدواج آن‌ها را تایید کند با تمدید معافیت می‌توانند آن را به دائم تبدیل کنند.

البته در تبصره‌های قانون سازمان نظام وظیفه ذکر شده است در صورتی که مشمولین خدمت با معافیت موقت طلاق بگیرند پس از گزارش طلاق آن‌ها به وظیفه عمومی استان معافیت موقت همسر لغو می‌شود.

 

 

برای تفاوت معافیت دائم و موقت کلیک کنید.

 

 

قانون معافیت از سربازی پرداخت مالیات بیشتر از 50 درصد

بر اساس این قانون کلیه مشمولین خدمت سربازی که 27 سال سن دارند و تا 50 سالگی 50 درصد بیشتر از مشمولانی که به خدمت رفتند مالیات پرداخت کنند می‌توانند معاف از خدمت شوند. به طوری که بدون گذراندن سربازی کارت پایان خدمت خود را بگیرند. این معافیت عجیب سربازی در سال 1399 تصویب و تایید شد. به طوری که همچنان تا سال 1401 نیز ادامه دارد.

 

معافیت ازدواج با همسر معلول

یکی از معافیت‌های خدمت سربازی داشتن همسر معلول است. طبق این قانون، اگر سربازی بتواند با دختران معلول جسمی و حرکتی ازدواج کند یا این که بعد از ازدواج همسر او معلول شود، آنگاه می‌تواند به مدت پنج سال معافیت موقت بگیرد. اما در صورتی که ازدواج آن‌ها استمرار داشته باشد معافیت موقت آن‌ها به معافیت دائم تبدیل می‌شود. لذا افراد زیادی با استفاده از این قانون با دختران معلول ازدواج می‌کنند تا از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی یونیورسالیس کلیک کنید.

 

 

معافیت سربازی ازدواج با همسر معلول

معافیت سربازی ازدواج با همسر معلول

 

معافیت فوت اقوام درجه یک

سربازانی که دو نفر از اعضای درجه یک خانواده خود را در حادثه‌ای از دست دادند می‌توانند طبق ماده 24 نظام وظیفه، معاف شوند. هم‌چنین در صورتی که یکی از والدین آن‌ها در حادثه‌ای فوت کند یا معلول شود و نتواند امور زندگی خود را انجام دهد و فرزند دیگری در استان نداشته باشد، آنگاه فرزند آماده به خدمت او می‌تواند از سربازی معاف شود.

 

معافیت‌های عجیب سربازان چاق و لاغر

یکی از قوانین عجیب معافیت‌های سربازی، چاق و لاغرها هستند. به طوری که اگر آن‌ها بیش از حد چاق یا بیش از حد لاغر باشند، از رفتن به خدمت سربازی معاف می‌شوند. لذا استفاده از این قانون می‌تواند منجر به شگردهای جدیدی برای گرفتن معافیت مشمولین خدمت باشد.

 

معافیت برادران مشمول خدمت

اگر در یک خانواده دو یا چند فرزند مشمول به خدمت وجود داشته باشد و یکی از آن‌ها به خدمت اعزام شود، آنگاه برادر دیگر می‌تواند به دلیل رفتن برادر خود به خدمت، معافیت موقت بگیرد.

 

 

جهت دفترچه معافیت سربازی روی لینک آبی کلیک کنید.

 

 

قانون معافیت فرزند خواندگی جانبازان

اگر جانبازی بر اساس گواهی ثابت شده به بنیاد شهید و امور ایثارگران صاحب فرزند نشود و فردی را به عنوان فرزند خواندگی قانونی قبول کند. آنگاه می‌تواند فرزند خوانده خود را از رفتن به خدمت سربازی معاف کند.

 

قانون عجیب معافیت فوت برادر به هنگام خدمت

بر اساس این قانون، اگر یکی از فرزندان خانواده‌ای در حین خدمت فوت کند، آنگاه بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی فرزند دیگر آن می‌تواند از رفتن به خدمت سربازی منع شود. حال شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قانون می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

مشمولان دارای فرزند معلول

یکی از معافیت عجیب سربازی داشتن فرزند معلول می‌باشد. به طوری که در این قانون اگر یکی از مشمولین خدمت دارای حداقل یک فرزند معلول باشد می‌تواند از رفتن به خدمت سربازی معاف شود.

 

 

برای گرفتن پاسپورت با معافیت موقت کلیک کنید.

 

 

معافیت دارای فرزند معلول

معافیت دارای فرزند معلول

 

قانون معافیت اناث

مشمولانی که تنها پسر خانواده‌هایی هستند که در آن حداقل سه فرزند اناث (دختر) یا بیشتر وجود داشته باشد در این صورت طبق قانون نظام وظیفه از رفتن به دوره خدمت معاف می‌شوند.

 

معافیت سربازان بالای ۳۰ سال و دارای دو فرزند

بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام سربازانی که دو فرزند دارندو سن آنها بیش از ۳۰ سال است می توانند با معرفی خود به دفاتر پلیس+۱۰ می توانند معافیت دائم از خدمت بگیرند.

 

روش‌های دریافت معافیت سربازی

در حال حاضر قوانین زیادی برای دریافت معافیت سربازی دائم و موقت وجود دارد. مثلا کسانی که عضو بنیاد ملی نخبگان هستند می توانند با ارائه مقالات تحقیقاتی و پژوهشی معافیت سربازی بگیرند یا این که اگر سن مشمولین خدمت بالا ۵۰ سال باشد می ‌توانند از معافیت عفو رهبری یا بخشودگی سنی استفاده کنند. اینها تنها چند مورد از روش‌های دریافت معافیت سربازی است که در آن سربازان بدون استفاده  از شگرد‌های عجیب خود می‌توانند معافیت سربازی بگیرند. قوانین و موارد زیاد دیگری نیز وجود دارد که شما به وسیله آن‌ها می‌توانید معافیت بگیرید. برای این کار تنها کافی است اطلاعاتی را در این مورد به دست بیاورید که افراد  و مشاوران متخصص می توانند به شما کمک کنند.

 

خلاصه مطلب

در حال حاضر معافیت‌های عجیب سربازی زیادی وجود دارد که مشمولین خدمت با توجه به آن‌ها می‌توانند از رفتن به سربازی معاف شوند. در این میان ممکن است برخی از مشمولین از این معافیت‌ها اطلاعاتی نداشته باشند. به همین دلیل در بالا 12 مورد معافیت‌های عجیب سربازی 1401 بیان کردیم. حال اگر شما هر گونه سوالی در مورد این معافیت‌های عجیب و خدمت سربازی داشته باشید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

 

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

در حال حاضر چند نوع معافیت عجیب سربازی وجود دارد؟

در مورد تعداد معافیت‌های عجیب سربازی نمی‌توان اظهارنظر کرد. ولی در بالا به چند مورد آن‌ها اشاره کردیم که شما بر اساس این معافیت‌ها می‌توانید از رفتن به خدمت سربازی منع شوید. البته در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر معافیت‌های عجیب سربازی می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

آیا خالکوبی دارای معافیت سربازی است؟

خیر، وجود خالکوبی روی بدن نمی‌تواند معیاری برای معافیت مشمولین سربازی باشد. اما در صورتی که تعداد این خالکوبی‌ها به قدری باشد که فرد از نظر پزشکی مشکلات روان و اعصاب داشته باشد، آنگاه می‌تواند از رفتن به خدمت سربازی معاف شود.

آیا فرزندان شهدا و مفقودالاثر از رفتن به خدمت سربازی معاف می‌شوند؟

بله، کلیه فرزندان شهدا و مفقودین از رفتن به خدمت سربازی معاف می‌باشند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت فرزندان آزاده، جانباز و ایثارگر می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

نظرات

 1. فرید
  ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۷

  سلام خسته نباشید ما سه برادریم که دو برادرم سربازی را تمام کرده اند آیا ممکن برادر سوم معاف بشود؟

  • مشاور اقازاده
   ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴

   سلام وقت بخیر
   درحال حاضر همچین قانونی تحت عنوان معافیت سربازی نداریم

 2. سجاد
  ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۳

  با عرض سلام من متولد شهریور ۶۸ هستم(۳۴ساله) و پدرم ۶۹ ساله هستند . من تک پسر هستم و تنها خواهرم در ایران نیستند و مادرم به کانسر روده مبتلا و در حال درمان هستند با توجه به نیاز خانواده ایا امکان معافی من هست؟

  • مشاور رضایی
   ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

   باسلام میتوانید شرایط کفالت پدر را مطالعه فرمایید و برای بررسی بیشتر شرایط شما با مشاوران مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

  • مشاور جوادی
   ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۸

   سلام روزبخیر
   دوست گرامی احتمالش ضعیفه.
   ولی حتما برای این موضوع اقدام کنید.

 3. رحیم
  ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۲

  سلام من یه مادری دارم که به شدت مریضه طوری که از جاش نمیتونه بلند شه.ومن 35سال سن دارم ودارای2فرزند هستم من میتونم معاف بشم ..ممنون از شما.

  • مشاور عیسائی
   ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۴

   سلام وقت بخیر
   شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 4. فرهاد
  ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۷

  سلام وقتتون بخیر
  من دنبالچه کمرم کاملا شکسته شده تقریبا سه سال پیش
  و همونجور مهره دنبالچم کج هستش
  نشست و برخاست واسم سخته
  واسه نشستن بالشتک مخصوص دارم که دنبالچم زمین نگیرع چون بشدت درد میگیره
  و اینکه ی مدت کوتاهیم ک سرپا هستم
  درد تا بالای کمر تیر میکشه
  خاستم بپرسم معافیت شامل میشه؟!
  و اینکه اگر بشع چه نوع معافیتی هستش؟

  • مشاور بهروزی
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۸

   جهت دریافت اطلاعات مطالب داخل مقاله را مطالعه فرمایید یا با سامانه تماس حاصل فرمایید

 5. Mohammd
  ۲۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۲

  سلام وقتتون بخیر
  من پدرم ۶۵ سالشه و از کار افتادس
  یه داداش بزرگ تر از خودمم دارم که مریضه نمیتونه کار کنه
  آیا معافیت شامل میشه؟

  • مشاور کریمی
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام واردغیبت شدین یاخیربرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 6. محمدحسین آژیری
  ۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۶

  سلام وقت بخیر
  بنده پدرم 28 ماه سابقه جبهه و ایثارگری داره کسری شامل من میشه یا معافیت دائم؟؟
  چون قانونش تا سال پیش برای معافیت دائم بود ولی امسال اجرا نشد و زمزمه هایی هم هست که حتی از سال 1402 کمترش کنن حتی…درسته این موضوع؟؟

  • مشاور جوادی
   ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۴

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی 30 ماه کامل معافیت دائم میشه

 7. Maf
  ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۵

  سلام.خسته نباشید. بنده پدرم دارای بیماری پارکینسون هست و علائم زیادی داره مثل لرزش سر و دست و.. این علائم از سال 1395به بعد شروع شد و یه برادر هم دارم که سال 1390سربازیش رو تمام کرده.آیا میتوانم بدلیل بیماری پدرم معافیت بگیرم؟

  • mansuri
   ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۵

   سلاموقت بخیر بله در صورتیکه شرایط بیماری جزو بیماری ها صعب العلاج باشد میتوانید اقدام کنید

 8. سيما
  ۲۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۳

  سلام وقت بخير برادر بنده تك پسر هستن.و چهارخواهر دارند.پدرم٦١ساله ولي تحت پوشش كميته امداد نيستن.و همچنين پدرم سابقه ٢٢ماه حضور در جبهه رو دارند و ايا معافيت شامل برادرم ميشه؟

  • sadeghi
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۴

   سلام
   معافیت مشمول فرزندان پدران از کار افتاده میشه

  • JAVADI
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۰

   سلام روزبخیر
   خیر دوست گرامی ولی کسری تعلق میگیره.
   جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرین.

 9. سيما
  ۲۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۶

  سلام وقت بخير برادرم تك پسر هستن با ٤خواهر ولي خانواده تحت پوشش كميته امداد نيست.پدرم٦١سالشونه و ٢٢ماه سابقه حضور در جبهه رو دارن امكان معافيت برادرم هست!؟٢٤ساله هستن

  • sadeghi
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۷

   سلام وقت بخیر
   معافیت فقط برای فرزندان پدران از کار افتاده است

 10. امیرحسین
  ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۶

  سلام ‌‌.بنده تک پسر هستم و پدرم ۶۲سالشه ۶سال بسیج فعال هم بودم بنظر شما امکان معافیت وجود داره؟

  • karimi
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۸

   سلام شماشانس پایینی داریدبرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 11. امیر
  ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۷

  سلام آیا از قانون پرداخت مالیات میشه استفاده کرد چون فرمودید این قانون تایید شده؟؟

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۹

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 12. Zani
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۲

  سلام ببخشید من کیست داشتم بیضه عمل کردم الانم چهار مهری پشتم دیسک داره راه رفتنم سخت شده میتوانم کدام معافیت را بگیرم

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۰

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 13. آرمان
  ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۰۹

  سلام من دارای ۲فرزند و یک همسر هستم ومادرم طلاق گرفته و خواهرم هم طلاق گرفته کلا هزینه زندگیشون بامن هستش من هم غیبت سربازی دارم از کدوم معافیت میتوانم استفاده کنم

  • isaei
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۸

   سلام وقتتون بخیر
   جهت کسب اطلاعات و بررسی وضعیتتون با مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

  • امیر
   ۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۰

   سلام وقت بخیر من متولد ۱۳۵۷ هستم فرزندم ۹ سالشه برادر هم ندارم پدرم ۶۸ سالش هست از چه راهی میتونم اقدام کنم برای معافیت ؟

   • isaei
    ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۷

    سلام وقتتون بخیر
    در صورتی که کفالت پدرتون رو داشته باشید امکانش هست .

 14. ایمان
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۳

  سلام وقتتون بخیر ، من تقریبا ۳ ماهه که سربازم قبلا. فتق اینگوئنال عمل کردم ، دوبارم کتفم در رفته یکبار قبل خددمت و یک بار همین یک هفته پیش و همچنین الان باید. یک عمل واریکوسل هم انجام بدم دکتر گفته شدیده گریدش ۳ هست و باید عمل شه ، درخواست کومیسون پزشکی دادم ، بنظررتون با این شرایط معافقم؟

  • maleki
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۰

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 15. سعیدی
  ۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۷

  سلام ببخشید الان معافیت بالای سی سال سن ودوفرزند انجام میشود یانه

  • mohammadi
   ۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۴

   سلام وقت به خیر
   اطلاعیه معافیت اعلام شد اما به مرحله اجرا نرسید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور