ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

مزایا و معایت واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

کلاس های واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد مناسب افرادی است که امکان حضور بر سر کلاس را ندارد. از جمله امکانات کلاس های مجازی این می باشد که افراد در هر کجایی هستند و با هر محدوده زمانی می توانند، از خدمات تحصیل بهره مند شوند. این کلاس ها از ویدئوهای ضبط شده کلاس های حضوری استفاده می شود که مزایا و معایبی نیز دارد، برای اطلاع از مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد در ادامه مقاله همراه ما باشید.

معرفی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد جزو مراکزی است که دانشجو از راه دور و با مشاهده فیلم های آموزشی تحصیل می نماید. واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد مناسب افرادی است که محدودیت های زمانی و مکانی داشته و نمی توانند به صورت حضوری در کلاس حاضر شوند. در این روش، تمامی فیلم های اساتید ضبط شده و پس از تدوین فیلم در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

ویژگی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

ویژگی های واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد به شرح زیر است:

🔵 واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد در سال 1381 شروع به فعالیت کرده و بیش از ۵۰ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی در اختیار دانشجویان قرار داده است.

🔵 برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امکان تحصیل در بیش از 300 رشته وجود دارد.

🔵 تمامی مراحل ثبت نام و مراحل اداری کاملا غیر حضوری و اینترنتی می باشد.

🔵 تمامی کلاس ها آنلاین بوده و امکان ارتباط با استاد وجود دارد.

🔵 محتوای دروس به صورت فیلم های تدوین شده در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

↩️ برای اطلاع از ثبت نام کارشناسی ارشد واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد کلیک کنید.

مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد زیاد است. برای مثال مدرک معتبر مانند دانشجو حضوری از مزایای واحد الکترونیکی و یا عدم تعامل دانشجو با دانشجویان دیگر از معایب ای دوره ها می باشد.

نظرات دانشجویان در مورد مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد به شرح زیر است:

مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد
🔷 مزایای واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد 🔷
✔️ دسترسی آسان :محدودیتی در آموزش و استفاده از مواد آموزشی برای دانشجویان دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد وجود ندارد.
✔️استفاده از تمامی کلاس ها :استفاده از دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد بسیار راحت و نیازی به تکنولوژی های خاص ندارد.
✔️بهره مندی از کلاس با یک گوشی:برای شرکت در دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد، میتوان تنها از گوشی و تبلت استفاده کرد.
✔️امکانات مشابه با دانشجویان حضوری:دانشجویان دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد، همانند دانشجویان دوره روزانه می توانند از امکاناتی مانند وام دانشجویی استفاده نمایند.
✔️تمامی فعالیت ها تنها با چند کلیک : تمامی فعالیت ها تنها با چند کلیک انجام می شود، کارهایی مانند پرداخت شهریه دانشگاه آزاد و ثبت نام ترم و انتخاب واحد و …
✔️تعامل با اساتید: در  دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد، دانشجو با اساتید همانند دوره های روزانه در ارتباط است و به صورت صوتی و تصویری با هم می توانند مکالمه داشته باشند که  این مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد است.
✔️سمینار به صورت غیر حضوری:تمامی کنفرانس و سمینار های دانشجو به صورت غیر حضوری و از طریق ویدئو کنفرانس انجام می شود.این یکی از مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد است زیرا هم استرس حضوری ندارد و هم ممکن است در حین سمینار اینترنت قطع شود.
✔️تحصیل در چند رشته همزمان: به کمک دوره های دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد، می توانید در چند رشته به صورت همزمان تحصیل نمایید.
✔️ عدالت آموزشی: زمانی که در دوره های دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد شرکت می کنید، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وجود دارد و می توانید همانند دانشجویان روزانه سطح علمی خود را ارتقا بدهید.
✔️ استفاده از اساتید با تجربه در دوره های دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد: در دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد همانند دوره های حضوری از اساتید مجرب و با تجربه استفاده می شود .
✔️تطبیق واحد های مشترک: دانشجویانی که در دو رشته تحصیل می کنند می توانند از تطبیق واحد های مشترک بهره مند شوند و زودتر درس خود را تمام کند.

 

🔷 معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد 🔷 
✖️ در صورت کلاس های آنلاین ممکن است اینترنت قطع شده و دانشجو کلاس خود را از دست بدهد 

 

✖️ دانشجو دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد، نمی تواند با دیگر دانشجویان تعامل به صورت رو در رو داشته باشد و ممکن است برای رفع مشکلات درسی به مشکل بر بخورد.
✖️ یکی دیگر از معایب دوره های الکترونیکی دانشگاه آزاد برای اساتید است، زیرا استاد به صورت کامل نمی تواند توانمندی های دانشجو را بشناسد.

عدم شناخت صحیح از توانمندی های دانشجو توسط اساتید

✖️ در صورت کند شدن اینترنت، ممکن است از کلاس و مباحث مهم عقب مانده و یا در هنگام ارسال فیلم ها به مشکل بر بخورد.

↩️ برای اطلاع از نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد کلیک کنید.

رشته های واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

پس از آشنا شدن با مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، نوبت به انتخاب رشته است. همانطور که اشاره شد، به طور میانگین 50 رشته برای مقطع کارشناسی و بیش از 300 رشته در مقطع کارشناسی ارشد رشته برای ادامه تحصیل وجود دارد. در اکثر این رشته ها نیاز به کنکور نبوده و می توان بدون کنکور ادامه تحصیل داد. برخی از این رشته های پر طرفدار عبارتند از :

زبان و ادبیات فارسی زبان شناسی مددکاری اجتماعی اقتصاد
زبان و ادبیات عربی فلسفه و حکمت اسلامی علوم ارتباطات اجتماعی تاریخ
زبان و ادبیات انگلیسی علوم قران و حدیث روزنامه نگاری مدیریت بازرگانی
آموزش زبان انگلیسی ادیان و عرفان روابط عمومی مدیریت بیمه
زبان فرانسه – ادبی فقه و مبانی حقوق اسلامی برنامه ریزی اجتماعی و تعاون مدیریت دولتی
مترجمی زبان آلمانی تاریخ و تمدن ملل اسلامی علوم تربیتی مدیریت صنعتی
زبان و ادبیات آلمانی جامعه شناسی روانشناسی مدیریت مالی
زبان و ادبیات ارمنی مردم شناسی علوم سیاسی مدیریت کسب و کارهای کوچک

رشته های واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، همانند دوره های حضوری در دو بازه مهر ماه و بهمن ماه می باشد، که دانشجو علاقمند با انتخاب رشته و تکمیل اطلاعات خود می تواند در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد ثبت نام نماید و اگر علاقه مند به رشته های نیازمند به کنکور می باشد، باید ابتدا در کنکور شرکت کرده و سپس پس از قبولی، اقدام به انتخاب واحد در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد نماید.

↩️ برای اطلاع از انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامیکلیک کنید.

شهریه واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

شهریه در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم می شود و هر ساله حدود 10 تا 15 درصد به میزان شهریه اضافه می شود. میزان شهریه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سال گذشته در جدول زیر بیان شده است:

شهریه های ثابت و متغیر کارشناسی واحد الکترونیک دانشگاه آزاد
شهریه ثابت شهریه  عمومی شهریه  تخصصی شهریه  کارگاهی
حدود  ۷۰۰۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال حدود  ۷۰۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ ریال حدود  ۱۵۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰۰ ریال حدود  ۱۲۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰۰ ریال
شهریه های ثابت و متغیر کارشناسی ارشد واحد الکترونیک دانشگاه آزاد
شهریه ثابت کارشناسی ارشد شهریه عمومی شهریه  تخصصی شهریه  کارگاهی
 ۹۲۰۰۰۰تومان  ۱۲۰۰۰۰تومان  ۱۲۰۰۰۰تومان ۱۵۰۰۰۰تومان 

شرایط واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد 

واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد همانند سایر دانشگاه ها برای حضور و تحصیل دارای شرایطی می باشد. شرایط واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد به شرح زیر است:

🔘 در هر ترم واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، برای دانشجویان، ۱۶ جلسه آنلاین برگزار می کند. دانشجویان می توانند با استفاده از سیستم کامپیوتر، لپ تاپ و یا گوشی همراه در این کلاس ها شرکت کنند.

🔘 ارتباط تماس صوتی و تصویری، ایجاد کنفرانس ها و سمینارها و پرسش و پاسخ میان اساتید و دانشجویان در کلاس های آنلاینی که توسط واحد الکترونیک دانشگاه آزاد برگزار می شود، بصورت مجازی امکان پذیر است.

🔘 جذب دانشجو در این دانشگاه به ۲ صورت از طریق کنکور و بدون کنکور انجام می گیرد. دانشجویانی که علاقه مند به قبولی در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد می باشند، می بایست در زمان ثبت نامی اعلام شده توسط این واحد، به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کرده و به ثبت نام واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اقدام کنند.

📣 اطلاعیه 📣

قبولی در رشته های بدون کنکور واحد الکترونیک دانشگاه آزاد، بر مبنای سوابق تحصیلی و معدل شما در هنگام اخذ آخرین مدرک فارغ‌التحصیلی می باشد. به همین دلیل، دانشجویانی که  دارای معدل بالاتری می باشند، در اولویت برای قبولی می باشند.

اخبار پیرامون مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد

🔊 امکان ادامه تحصیل مجازی دانشجویان دانشگاه آزاد

عزیز نجف‌ پور آقابیگلو، رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص سیاست‌های این دانشگاه در رابطه با آموزش مجازی با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا و امکان ادامه تحصیل در واحد الکترونیکی توضیحاتی را ارائه داد.

🔊 جزئیات تحصیل همزمان در دو رشته یا دو مقطع غیرپزشکی در دانشگاه آزاد اعلام شد

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی طی دستورالعملی، جزئیات تحصیل همزمان دانشجویان غیرپزشکی در دو رشته یا دو مقطع تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی را اعلام کرد.

خلاصه مطلب

واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۸۱ با هدف راحت تر کردن فرایند تحصیل برای دانشجویان تاسیس شد، اما هیچگاه به اندازه کافی به شرایط تحصیل در این دانشگاه پرداخته نشد و همواره مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد برای علاقه مندان به تحصیل غیر حضوری با علامت سوال های به خصوصی همراه بوده است.

گرچه ایجاد امکان تحصیل از راه دور برای دانشجویان همواره اصلی ترین مزیت واحد الکترونیکی دانشگاه ازاد بوده است، اما این دانشگاه به دلیل شرایط متفاوتی که نسبت به واحد حضوری دارد دارای مزایا و معایب مختلفی می باشد، به همین علت به شما توصیه می کنیم تا قبل از ثبت نام در این واحد دانشگاهی اقدام به بررسی همه ابعاد تحصیل در این دانشگاه را نمایید.

📥 برای دریافت پی دی اف مقاله مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد کلیک کنید.📥

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آدرس سایت ثبت نام در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، چیست؟

دانشجویان می توانند به سامانه واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد به نشانی www.azmoon.iau.ir مراجعه نمایند.

آیا مدرک صادره از واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد معتبر است؟

بله، مورد تایید وزارت علوم بوده و با مدرک از واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد می توانید در مقاطع بالاتر شرکت نمایید.

مزایا و معایب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد چیست؟

برای شرکت در دورهای واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، مزایا و معایبی با توجه به نظرات دانشجویان وجود دارد، که تمامی در طول مقاله بیان شده است.

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)