تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد

قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد 1401 + آزاد و دولتی | ایران تحصیل

قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

قوانین پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد دارای ماده و تبصره می باشد، دانشگاه ها موظف هستند تمامی برنامه های درسی مصوب شده را اجرا کنند. دانشجویان نیز موظف به رعایت پیش نیاز در دروس ترمی می باشند. در صورتی که دانشجویان دروس پیش نیاز را انتخاب کرده و در آن مردود شوند می توانند درس پیش نیازش را همراه با آن انتخاب کنند و هر دو را در یک ترم امتحان دهند. در صورت مردود در درس پیش نیاز دانشجو برای ترم بعد تنها می تواند همان درس را انتخاب واحد کند و نیاز نیس درس پیش نیازش را که در آن قبول شده است را دوباره انتخاب کند.

 

از جمله قوانین دیگر پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد رعایت نظم در انتخاب واحد های هر رشته بسیار مهم می باشد. دانشجویان باید انتخاب واحد خود را مطابق سرفصل و برنامه و واحد های ارائه شده انجام دهند. در صورتی که در درسی مردود شود باید آن درس را دوباره انتخاب کرده و نمره قبولی در آن درس را کسب کند. و نمی تواند بدون گذراندن آن درس دانش آموخته و یا فارق التحصیل شود. برای اطلاع از دیگر قوانین می توانید با ایران تحصیل و مشاوران مجربش در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.  

 

قوانین پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد بسیار مهم است که دانشجویان باید در زمان انتخاب واحد به تمامی آنها دقت کنند. در صورتی که دانشجو از دروس اختیاری نمره مردودی را کسب کرده باشد این امکان برای او وجود دارد که از لیست دروس اختیاری درس دیگری را در ترم بعدی انتخاب کند. ولی قابل ذکر است که نمره میانگین آن درس در کارنامه و میانگین نمراتش محاسبه می گردد. تبصره ای وجود دارد مبنی بر این که در صورتی که دانشجویی در ترم آخر می باشد ترم قبل معدلش کمتر ۱۲ است او می تواند برای اتمام کل درس هایش ۲۴ واحد را در نیم سال آخرش اخذ کند. رعایت تمامی موارد و قوانین و تبصره های پیش نیاز در هنگام انتخاب واحد بسیار ضروری می باشد که دانشجویان باید از تمامی موارد اطلاع داشته باشند.

 

 

جهت اطلاع از قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد 1401+ آزاد و دولتی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

آیین نامه در ارتباط با قوانین پیش نیاز و هم نیاز

برای رعایت بیشتر و بهتر دروس پیش نیاز و هم نیاز آیین نامه هایی در این رابطه به تصویب رسیده است.

ماده یک: در اول تعریف پیش نیاز و هم نیاز را بیان می کنیم

پیش نیاز: پیش نیاز درسی می باشد که در دوره کارشناسی طبق چارت درسی که از طرف دانشگاه در نظر گرفته شده است قبل از اخذ درس مورد نظر ابتدا باید درس پیش نیازش را اخذ کرد و گذراند.

هم نیاز:  دروس هم نیاز آن دسته از دروسی می باشند که قبل یا همزمان با درسی باید گذرانده شوند یعنی یا قبل از اخذ درسی که هم نیازش است یا با هم اخذ کرده و بگذرانند.

 

 

 

جهت اطلاع از قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد و معرفی به استاد چیست؟  بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

ماده دو: قوانین مربوط رعایت به پیش نیاز و هم نیاز

۱: رعایت تمامی موارد و قوانین پیش نیاز و هم نیاز برای دروس که این دو مورد را دارند اجباری بوده و تمامی دانشجوبان کارشناسی مطابق با چارت دریشان باید رعایت کنند.

۲: دروسی که پیش نیاز و یا هم نیاز آنها در هنگام ثبت نام رعایت نشده باشد، در هر زمان می تواند توسط آموزش دانشگاه و یا دانشکده حذف گردد.

۳: در صورتی که دانشجویی در درس پیش نیاز نمره حداقل ۸ را کسب کرد، رابطه پیش نیازی آن درس با درس دیگرش به رابطه هم نیازی تبدیل می شود.

۴: دانشجویی اگر در نیم سال آخر می باشد می تواند دروس پیش نیازش را به دروس هم نیاز تبدیل کند.

۵: در صورتی که دانشجو درس هم نیاز را با درس دیگرش در یک نیم سال انتخاب واحد کرده باشد امکان حذف درس هم نیازش ممکن نخواهد بود.

۶: اگر دانشجویی درس پیش نیاز درس دیگر را حذف کند رابطه پیش نیازی آن دو همان طور باقی می ماند و ثبت نام انتخاب واحد درس دیگرش امکان ندارد

۷: اگر نمره درس پیش نیاز تا اوایل نیم سال بعد مشخص نشده باشد، آن درس در هنگام انتخاب واحد به عنوان پاس شده و گذرانده شده در نظر گرفته می شود. اگر نمره کسب کرده عدم قبولی در آن درس باشد قوانین فوق اعمال می گردد.

۸: در صورتی که دانشجویان در زمان انتخاب واحد اصول هم نیازی و پیش نیازی دروس را رعایت نکنند منجر به حذف آن درس از طرف آموزش دانشکده و یا دانشگاه می شوند و همچنین جزو تخلف دانشجویی در سابقه تحصیلیشان ثبت می گردد.

تبصره ۱: روابط پیش نیازی و هم نیازی که در برخی از دانشکده های دیگر به عنوان درس اختیاری اخذ می گردد، توسط آموزش دانشکده بررسی نخواهد شد. تصمیم گیری در خصوص آن درس در اختیارات دانشکده ای می باشد که آن درس را ارائه داده در حالت کلی مجری آن درس می باشد.

 

 

 

جهت اطلاع از کد ارائه دروس انتخاب واحد چیست؟ و زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

ماده سوم: تصویب

این آیین نامه در ۳ ماده و ۱ تبصره در سال ۹۸ توسط کمیته ی آموزش دانشکده به تصویب رسیده است.

 

اگر در چارت درسی به صورت هم نیاز با درس دیگری تعریف شده باشد در این صورت بدین ترتیب است:

امکان انتخاب واحد دو درس با هم به طور هم زمان در یک نیم سال وجود دارد. در یک ترم درس اولی را نمی تواند حذف کند ولی درس هم نیازش را که دومین درس می باشد می تواند در یک ترم که با هم اخذ کرده است حذف کند و در صورت مردودی در هر یک از این دو درس برای درس بعدی مشکلی به وجود نمی آید.

لازم به ذکر است که درس اول را فقط و تنها در یک ترم می توان اخذ کرد و حتما نباید درس هم نیازش را هم در همان ترم اخذ کرد. ولی امکان اخذ درس دوم بدون انتخاب و گذراندن درس اول ممکن نیست و نمی تواند انتخاب کند.

این قوانین شامل تمامی دروس هم نیاز می باشد و تمامی دروس هم نیاز باید مطابق این اصل  اخذ گردند در غیر این صورت تخلف دانشجو می باشد و در سوابق تحصیلی ثبت می گردد.

 

 

 

جهت اطلاع از سامانه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری و ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

اگر در چارت درسی به صورت پیش نیاز درس دیگری تعریف شده باشد بدین صورت است:

دانشجو در صورتی می تواند قوانین پیش نیازی را در هنگام انتخاب واحد رعایت نکند که درس پیشنیاز را دو بار برداشته باشد و هر دو بار مردود شده باشد در این صورت در ترم سوم می تواند دو درس را به طور هم زمان با هم انتخاب واحد کند.

در ترم سوم نیز اگر دانشجو در درس پیش نیاز مردود شود درس دیگر را قبول شود. آن درس به طور پیش فرض حذف خواهد شد.

در ترم سوم امکان حذف تک درس پیش نیاز وجود ندارد.

 

 

پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد

پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد

 

 

شرایط هم نیاز دروس:

طبق ماده ۲۳ آیین نامه دانشگاه های آزاد: در صورتی که دانشجو در یک یا  چند درس پیش نیاز نمره قبولی را کسب نکرده باشد، و یا در کلاس های این دروس حاضر شده باشد ولی در آخر درس را حذف کند بدین صورت می باشد

۱: شرکت در امتحانات و کسب نمره مردود ۲: غیبت در جلسه امتحان درس و دروس را با دروس پیشنیازش با هم و به طور همزمان انتخاب کرده و در امتحانات درس و دروس پیشنیازش شرکت کنند در این صورت مورد قبول است.

تبصره ای وجود دارد مبنی بر این که در نیمسال اخر این قانون متفاوت می باشد. اگر درس دانشجو در صورتی که در کلاس ها غیبت داشته باشند توسط استاد حذف شده باشد، نمره مردودی که با رای کمیته انضباطی ثبت شده است مشمول این ماده نمی باشد.

ماده ۱۰: دانشگاه ها موظف هستند که انتخاب واحد و چارت درسی را طوری تنظیم کنند که دانشجو ها بتوانند پیش نیاز دروس را قبل از دروس انتخاب کنند. انتخاب درس ها و قرار دادن در چارت برای انتخاب واحد دانشجو ها به عهده آموزش دانشگاه می باشد.

دروس پیش نیاز در یک صورت به هم نیاز تبدیل می گردد، که اگر دانشجو در آخر ترم در درس پیش نیاز مردود شود ترم بعد می تواند آن دو را با هم انتخاب کند در این صورت به هم نیاز تبدیل می گردد.

 

 

 

جهت اطلاع از انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی و انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

مثالی برای دروس پیش نیاز

درسی که باید در آن دانشجو قبول شود تا بتواند درس دیگر را انتخاب واحد کند به آن پیش نیاز می گویند. ریاضی ۱ را باید انتخاب کرد و نمره قبولی گرفت تا بتوان ریاضی ۲ را انتخاب کنید.

درسی که بعد از درس پیش نیاز انتخاب می کنند به آن درس پس نیاز گفته می شود.

هم زمان: درس ها و یا دروسی که باید انها را با هم و هم زمان انتخاب کرد. دانشجو می تواند این دروس را با هم یکجا انتخاب کند و در امتحانش شرکت کند.

 

عدم رعایت پیش نیاز و هم نیاز

ماده ۲۵: اگر تا پایان ترم معلوم گردد که دانشجو قوانین و مقررات حق تقدم و سقف انتخاب واحد را رعایت نکرده است، آموزش باید قبل از شروع امتحانات آن نیم سال نسبت به حذف آن دروس اقدام کند. در صورتی که این شرایط به وجود آمده به دلیل شرایط خاص و مورد قبول باشد موجه واقع می شود. اگر در زمان فارق التحصیلی دانشجو کارنامه و وضیعت تحصیلی آن توسط کارشناس آموزش بررسی شود و او متوجه شود بدون رعایت پیش نیاز و هم نیاز دروس را انتخاب کرده است دانشجو بایستی تمامی آن دروس را دوباره انتخاب کند و بگذراند.

 

 

 

جهت اطلاع از زمان انتخاب واحد دانشگاه فنی حرفه ای و راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا، بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

دانشگاه ها برای مساعدت به دانشجو ها قوانینی را وصف کرده اند.

۱: در صورتی که دانشجویان در هنگام انتخاب واحد در آخر سال در یک با دو درس پیش نیاز و هم نیاز را رعایت نکرده باشند اشکالی ندارد.

۲: اخذ دروس معارف برای این افراد حداکثر دو عنوان درسی می باشد.

 

 

مقررات انتخاب واحد

مقررات انتخاب واحد

 

 

مقررات انتخاب واحد

تمامی دانشجویان موظف می باشند در زمان و بازه زمانی تعیین شده از سمت آموزش دانشگاه اقدام به انتخاب واحد کنند و با ورود به سامانه آموزش می توانند این کار را انجام دهند.

دانشجویان می توانند برای جلوگیری از تداخل واحد های درسی اصول و قوانین موجود را رعایت کنند تا در هنگام فارق التحصیلی دچار مشکل نشوند. انتخاب واحد دانشجویان باید طبق چارت درسی که برای آنها در نظر گرفته شده است باشد تا تمامی قوانین مربوط به پیش نیاز و هم نیاز را رعایت کنند تا در هنگام بررسی موجب حذف دروسی توسط آموزش نشوند.

 

 

 

جهت دانلود pdf این مقاله کلیک نمایید.

 

 

 

خلاصه مطلب:

آموزش دانشگاه ها باید امکاناتی را فراهم کنند تا دانشجو ها بتوانند در هنگام انتخاب واحد تمامی قوانین مربوطه را رعایت کنند. دانشجویان نیز باید همواره در انتخاب واحد دقت زیادی داشته و تمامی قوانین از جمله قوانین پیش نیاز و هم نیاز و … را رعایت کنند. همچنین باید تمامی دروس خود را از چارت تحصیلیشان و از دانشکده خود انتخاب کنند. ماده و تبصره های زیادی برای انتخاب واحد وجود دارد. لازم به ذکر است که قوانین و ماده و تبصره های زیادی در رابطه با دروس پیش نیاز و هم نیاز هم وجود دارد. در صورتی که دانشجویان خواستار اطلاعات و آگاهی بیشتری هستند می توانند از مشاوران ایران تحصیل کمک دریافت کنند.

 

جهت اطلاع از قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد 1401+ آزاد و دولتی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Amir
  ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۵

  با سلام
  اگر کسی ریاضی ۱ بیوفته و ترم بهد به همراه ریاضی ۲ برداره و در همان ترم ریاضی ۲ پاس کنه ولی ریاضی ۱ نه و حتی تا ۲ ترم بعد یعنی تا ترم ۴ پاس نکنه وضعیت چجوریه؟

  • bagheri
   ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۸

   با سلام اگر ریاضی یک را پاس نکنی باید طبق قوانین پیسش نیاز و هم نیاز عمل کنی و با مدیریت باید صحبت کنی

ایران تحصیل
تماس با مشاور