ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد ۱۴۰۲ + آزاد و دولتی | ایران تحصیل

قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

قوانین پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد دارای ماده و تبصره می باشد، دانشگاه ها موظف هستند تمامی برنامه های درسی مصوب شده را اجرا کنند. دانشجویان نیز موظف به رعایت پیش نیاز در دروس ترمی می باشند. در صورتی که دانشجویان دروس پیش نیاز را انتخاب کرده و در آن مردود شوند می توانند درس پیش نیازش را همراه با آن انتخاب کنند و هر دو را در یک ترم امتحان دهند. در صورت مردود در درس پیش نیاز دانشجو برای ترم بعد تنها می تواند همان درس را انتخاب واحد کند و نیاز نیس درس پیش نیازش را که در آن قبول شده است را دوباره انتخاب کند.

 

از جمله قوانین دیگر پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد رعایت نظم در انتخاب واحد های هر رشته بسیار مهم می باشد. دانشجویان باید انتخاب واحد خود را مطابق سرفصل و برنامه و واحد های ارائه شده انجام دهند. در صورتی که در درسی مردود شود باید آن درس را دوباره انتخاب کرده و نمره قبولی در آن درس را کسب کند. و نمی تواند بدون گذراندن آن درس دانش آموخته و یا فارق التحصیل شود. برای اطلاع از دیگر قوانین می توانید با ایران تحصیل و مشاوران مجربش در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.  

 

قوانین پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد بسیار مهم است که دانشجویان باید در زمان انتخاب واحد به تمامی آنها دقت کنند. در صورتی که دانشجو از دروس اختیاری نمره مردودی را کسب کرده باشد این امکان برای او وجود دارد که از لیست دروس اختیاری درس دیگری را در ترم بعدی انتخاب کند. ولی قابل ذکر است که نمره میانگین آن درس در کارنامه و میانگین نمراتش محاسبه می گردد. تبصره ای وجود دارد مبنی بر این که در صورتی که دانشجویی در ترم آخر می باشد ترم قبل معدلش کمتر ۱۲ است او می تواند برای اتمام کل درس هایش ۲۴ واحد را در نیم سال آخرش اخذ کند. رعایت تمامی موارد و قوانین و تبصره های پیش نیاز در هنگام انتخاب واحد بسیار ضروری می باشد که دانشجویان باید از تمامی موارد اطلاع داشته باشند.

 

 

جهت اطلاع از قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد ۱۴۰۲+ آزاد و دولتی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

آیین نامه در ارتباط با قوانین پیش نیاز و هم نیاز

برای رعایت بیشتر و بهتر دروس پیش نیاز و هم نیاز آیین نامه هایی در این رابطه به تصویب رسیده است.

ماده یک: در اول تعریف پیش نیاز و هم نیاز را بیان می کنیم

پیش نیاز: پیش نیاز درسی می باشد که در دوره کارشناسی طبق چارت درسی که از طرف دانشگاه در نظر گرفته شده است قبل از اخذ درس مورد نظر ابتدا باید درس پیش نیازش را اخذ کرد و گذراند.

هم نیاز:  دروس هم نیاز آن دسته از دروسی می باشند که قبل یا همزمان با درسی باید گذرانده شوند یعنی یا قبل از اخذ درسی که هم نیازش است یا با هم اخذ کرده و بگذرانند.

 

 

 

جهت اطلاع از قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد و معرفی به استاد چیست؟  بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

ماده دو: قوانین مربوط رعایت به پیش نیاز و هم نیاز

۱: رعایت تمامی موارد و قوانین پیش نیاز و هم نیاز برای دروس که این دو مورد را دارند اجباری بوده و تمامی دانشجوبان کارشناسی مطابق با چارت دریشان باید رعایت کنند.

۲: دروسی که پیش نیاز و یا هم نیاز آنها در هنگام ثبت نام رعایت نشده باشد، در هر زمان می تواند توسط آموزش دانشگاه و یا دانشکده حذف گردد.

۳: در صورتی که دانشجویی در درس پیش نیاز نمره حداقل ۸ را کسب کرد، رابطه پیش نیازی آن درس با درس دیگرش به رابطه هم نیازی تبدیل می شود.

۴: دانشجویی اگر در نیم سال آخر می باشد می تواند دروس پیش نیازش را به دروس هم نیاز تبدیل کند.

۵: در صورتی که دانشجو درس هم نیاز را با درس دیگرش در یک نیم سال انتخاب واحد کرده باشد امکان حذف درس هم نیازش ممکن نخواهد بود.

۶: اگر دانشجویی درس پیش نیاز درس دیگر را حذف کند رابطه پیش نیازی آن دو همان طور باقی می ماند و ثبت نام انتخاب واحد درس دیگرش امکان ندارد

۷: اگر نمره درس پیش نیاز تا اوایل نیم سال بعد مشخص نشده باشد، آن درس در هنگام انتخاب واحد به عنوان پاس شده و گذرانده شده در نظر گرفته می شود. اگر نمره کسب کرده عدم قبولی در آن درس باشد قوانین فوق اعمال می گردد.

۸: در صورتی که دانشجویان در زمان انتخاب واحد اصول هم نیازی و پیش نیازی دروس را رعایت نکنند منجر به حذف آن درس از طرف آموزش دانشکده و یا دانشگاه می شوند و همچنین جزو تخلف دانشجویی در سابقه تحصیلیشان ثبت می گردد.

تبصره ۱: روابط پیش نیازی و هم نیازی که در برخی از دانشکده های دیگر به عنوان درس اختیاری اخذ می گردد، توسط آموزش دانشکده بررسی نخواهد شد. تصمیم گیری در خصوص آن درس در اختیارات دانشکده ای می باشد که آن درس را ارائه داده در حالت کلی مجری آن درس می باشد.

 

 

 

جهت اطلاع از کد ارائه دروس انتخاب واحد چیست؟ و زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

ماده سوم: تصویب

این آیین نامه در ۳ ماده و ۱ تبصره در سال ۹۸ توسط کمیته ی آموزش دانشکده به تصویب رسیده است.

 

اگر در چارت درسی به صورت هم نیاز با درس دیگری تعریف شده باشد در این صورت بدین ترتیب است:

امکان انتخاب واحد دو درس با هم به طور هم زمان در یک نیم سال وجود دارد. در یک ترم درس اولی را نمی تواند حذف کند ولی درس هم نیازش را که دومین درس می باشد می تواند در یک ترم که با هم اخذ کرده است حذف کند و در صورت مردودی در هر یک از این دو درس برای درس بعدی مشکلی به وجود نمی آید.

لازم به ذکر است که درس اول را فقط و تنها در یک ترم می توان اخذ کرد و حتما نباید درس هم نیازش را هم در همان ترم اخذ کرد. ولی امکان اخذ درس دوم بدون انتخاب و گذراندن درس اول ممکن نیست و نمی تواند انتخاب کند.

این قوانین شامل تمامی دروس هم نیاز می باشد و تمامی دروس هم نیاز باید مطابق این اصل  اخذ گردند در غیر این صورت تخلف دانشجو می باشد و در سوابق تحصیلی ثبت می گردد.

 

 

 

جهت اطلاع از سامانه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری و ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

اگر در چارت درسی به صورت پیش نیاز درس دیگری تعریف شده باشد بدین صورت است:

دانشجو در صورتی می تواند قوانین پیش نیازی را در هنگام انتخاب واحد رعایت نکند که درس پیشنیاز را دو بار برداشته باشد و هر دو بار مردود شده باشد در این صورت در ترم سوم می تواند دو درس را به طور هم زمان با هم انتخاب واحد کند.

در ترم سوم نیز اگر دانشجو در درس پیش نیاز مردود شود درس دیگر را قبول شود. آن درس به طور پیش فرض حذف خواهد شد.

در ترم سوم امکان حذف تک درس پیش نیاز وجود ندارد.

 

 

پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد

پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد

 

 

شرایط هم نیاز دروس:

طبق ماده ۲۳ آیین نامه دانشگاه های آزاد: در صورتی که دانشجو در یک یا  چند درس پیش نیاز نمره قبولی را کسب نکرده باشد، و یا در کلاس های این دروس حاضر شده باشد ولی در آخر درس را حذف کند بدین صورت می باشد

۱: شرکت در امتحانات و کسب نمره مردود ۲: غیبت در جلسه امتحان درس و دروس را با دروس پیشنیازش با هم و به طور همزمان انتخاب کرده و در امتحانات درس و دروس پیشنیازش شرکت کنند در این صورت مورد قبول است.

تبصره ای وجود دارد مبنی بر این که در نیمسال اخر این قانون متفاوت می باشد. اگر درس دانشجو در صورتی که در کلاس ها غیبت داشته باشند توسط استاد حذف شده باشد، نمره مردودی که با رای کمیته انضباطی ثبت شده است مشمول این ماده نمی باشد.

ماده ۱۰: دانشگاه ها موظف هستند که انتخاب واحد و چارت درسی را طوری تنظیم کنند که دانشجو ها بتوانند پیش نیاز دروس را قبل از دروس انتخاب کنند. انتخاب درس ها و قرار دادن در چارت برای انتخاب واحد دانشجو ها به عهده آموزش دانشگاه می باشد.

دروس پیش نیاز در یک صورت به هم نیاز تبدیل می گردد، که اگر دانشجو در آخر ترم در درس پیش نیاز مردود شود ترم بعد می تواند آن دو را با هم انتخاب کند در این صورت به هم نیاز تبدیل می گردد.

 

 

 

جهت اطلاع از انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی و انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

مثالی برای دروس پیش نیاز

درسی که باید در آن دانشجو قبول شود تا بتواند درس دیگر را انتخاب واحد کند به آن پیش نیاز می گویند. ریاضی ۱ را باید انتخاب کرد و نمره قبولی گرفت تا بتوان ریاضی ۲ را انتخاب کنید.

درسی که بعد از درس پیش نیاز انتخاب می کنند به آن درس پس نیاز گفته می شود.

هم زمان: درس ها و یا دروسی که باید انها را با هم و هم زمان انتخاب کرد. دانشجو می تواند این دروس را با هم یکجا انتخاب کند و در امتحانش شرکت کند.

 

عدم رعایت پیش نیاز و هم نیاز

ماده ۲۵: اگر تا پایان ترم معلوم گردد که دانشجو قوانین و مقررات حق تقدم و سقف انتخاب واحد را رعایت نکرده است، آموزش باید قبل از شروع امتحانات آن نیم سال نسبت به حذف آن دروس اقدام کند. در صورتی که این شرایط به وجود آمده به دلیل شرایط خاص و مورد قبول باشد موجه واقع می شود. اگر در زمان فارق التحصیلی دانشجو کارنامه و وضیعت تحصیلی آن توسط کارشناس آموزش بررسی شود و او متوجه شود بدون رعایت پیش نیاز و هم نیاز دروس را انتخاب کرده است دانشجو بایستی تمامی آن دروس را دوباره انتخاب کند و بگذراند.

 

 

 

جهت اطلاع از زمان انتخاب واحد دانشگاه فنی حرفه ای و راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا، بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

دانشگاه ها برای مساعدت به دانشجو ها قوانینی را وصف کرده اند.

۱: در صورتی که دانشجویان در هنگام انتخاب واحد در آخر سال در یک با دو درس پیش نیاز و هم نیاز را رعایت نکرده باشند اشکالی ندارد.

۲: اخذ دروس معارف برای این افراد حداکثر دو عنوان درسی می باشد.

 

 

مقررات انتخاب واحد

مقررات انتخاب واحد

 

 

مقررات انتخاب واحد

تمامی دانشجویان موظف می باشند در زمان و بازه زمانی تعیین شده از سمت آموزش دانشگاه اقدام به انتخاب واحد کنند و با ورود به سامانه آموزش می توانند این کار را انجام دهند.

دانشجویان می توانند برای جلوگیری از تداخل واحد های درسی اصول و قوانین موجود را رعایت کنند تا در هنگام فارق التحصیلی دچار مشکل نشوند. انتخاب واحد دانشجویان باید طبق چارت درسی که برای آنها در نظر گرفته شده است باشد تا تمامی قوانین مربوط به پیش نیاز و هم نیاز را رعایت کنند تا در هنگام بررسی موجب حذف دروسی توسط آموزش نشوند.

 

 

 

جهت دانلود pdf این مقاله کلیک نمایید.

 

 

 

خلاصه مطلب:

آموزش دانشگاه ها باید امکاناتی را فراهم کنند تا دانشجو ها بتوانند در هنگام انتخاب واحد تمامی قوانین مربوطه را رعایت کنند. دانشجویان نیز باید همواره در انتخاب واحد دقت زیادی داشته و تمامی قوانین از جمله قوانین پیش نیاز و هم نیاز و … را رعایت کنند. همچنین باید تمامی دروس خود را از چارت تحصیلیشان و از دانشکده خود انتخاب کنند. ماده و تبصره های زیادی برای انتخاب واحد وجود دارد. لازم به ذکر است که قوانین و ماده و تبصره های زیادی در رابطه با دروس پیش نیاز و هم نیاز هم وجود دارد. در صورتی که دانشجویان خواستار اطلاعات و آگاهی بیشتری هستند می توانند از مشاوران ایران تحصیل کمک دریافت کنند.

 

جهت اطلاع از قوانین پیش نیاز و هم نیاز انتخاب واحد ۱۴۰۲+ آزاد و دولتی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

3.2/5 - (5 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  زینب
  ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۹

  سلام من رشته پرستاری هستم
  ترم یک درس میکروب برداشتم و افتادم و الان ترم ۴ هستم و دروسی که میکروب پیش نیازش بوده رو برداشتم میخواستم ببینم الان مشکلی به وجود نمی آید ؟!
  چون امکان برداشتن میکروب نداشتم ترم های فرد فقط ارائه می‌شد و من ترم ۳ برنداشتم الان چیکار کنم

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۴

   سلام وقتتون بخیر با واحد اموزش دانشگاه صحبت بفرمایید

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳

   سلام
   می توانید هم نیاز کنید اما حتما باید درس پیش نیاز را پاس کنید تا درس های دیگر نسوزد
   حتما با مسئول اموزش دانشکده هم صحبت کنید

 2. Avatar photo
  مهران
  ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۳

  سلام من دانشجوی کارشناسی حقوق هستم ترم قبل مدنی 3 و تجارت 3 رو رد شدم این ترم میتونم هم نیاز کنم با تجارت و مدنی 4 اگه میشه راهنمایی کنید

  • Avatar photo
   rahdar
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۱

   سلام وقت بخیر.
   باید از اموزش دانشکده نامه بگیرید و موافقت انها را کسب کنید.

 3. Avatar photo
  علی رضا
  ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۴۹

  سلام
  من ریاضی مهندسی رو مثلا ترم سه بابد برمیداشتم ولی برنداشتم به جاش الکترونیک یک رو برداشتم (پیش نیازش ریاضی مهندسی بود که کلا تا حالا برنداشته بودمش) پاس شدم و آموزشم حذفش نکرد میخواستم ببینم مشکلی پیش میاد ؟؟؟؟ موقع فارق التحصیلی ؟؟؟

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۳

   سلام وقت بخیر
   به آموزش دانشگاه خود مراجعه فرمایید .

 4. Avatar photo
  علی میقانی
  ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۸

  سلام ببخشید من ترم دو ریاضی دو با دیفرانسیل ورداشتم ریاضی دو افتادم ولی دیفرانسیل پاس شدم الان ترم چهارم میخوام ببینم مشکلی پیش نمیاد؟

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۵

   سلام وقت بخیر
   با آموزش دانشگاه مشکل را بیان نمایید .

   • Avatar photo
    سینا
    ۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۰

    سلام یه سوال
    من به طور همزمان یک درس پیش نیاز ( معماری کامپیوتر ) و یک درس مرتبط به آن ( سیستم عامل ) رو همزما برداشتم و ترم های قبل هم معماری رو برنداشتم و دفعه اوله برداشتم
    ساده بخوام مثال بزنم یعنی انگار مثلا ریاضی ۱ و ریاضی ۲ رو همزمان باهم برداشتم به طوری که قبلا هم ریاضی ۱ رو برنداشتم

    میخواست ببینم مشکل ایجاد میشه برام؟

    • Avatar photo
     مشاور رضایی
     ۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۲

     سلام وقت بخیر . شما هم نیاز انجام داده اید اگر پیش نیاز رو پاس بشوید خیر مشکلی ندارد .

     • Avatar photo
      دبیری
      ۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۷

      سلام من ترم ۱ ریاضی ۱ رو حذف اضطراری کردم .این ترم ریاضی ۱ رو با ریاضی ۲ هم نیاز ‌کردم .اگه ریاضی ۱ رو بیفتم و ریاضی ۲ رو قبول شم ،باز باید هم ریاضی۱ رو بردارم هم ریاضی ۲ ؟ریاضی ۲ پاس نمیشه؟

     • Avatar photo
      rahdar
      ۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۴

      سلام وقت بخیر .
      در قانون هم نیاز باید هر دو درس با هم پاس شود تا در نظر گرفته شوند وگرنه بلااثر میشود درس دیگر.

 5. Avatar photo
  ملیکا
  ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۷

  سلام.من ترم آخرم و این ترم ۲۳ واحو برداشتم ولی ۸ترم برای تابستونم مونده.میتونم ۲ تا هم نیاز این ترم داشته باشم(در واقع ۴درس)؟
  مثلا ریاضی ۱ و ۲ رو باهم برداشتم و فیزیک ۱ و ۲ رو باهم

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۹

   سلام وقت به خیر
   مجوز اخذ واحدهای پیش نیاز و هم نیاز از سوی دانشگاه برای دانشجویان ترم آخر صادر می شود.

 6. Avatar photo
  پیام
  ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۹

  سلام من ترم دوم کامپیوترم 2 درس اضافه بر چارت برداشتم (امار و مدارالکتریکی) که پیش نیاز هاشو باهم برداشتم ایا در فارغ التحصیلی مشکلی پیش میاد؟

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۱

   سلام
   اگر همه را پاس کنید مشکلی پیش نمی آید
   به اموزش دانشگاه حتما مراجعه کنید

 7. Avatar photo
  امیر
  ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۲

  سلام خسته نباشید.من ترم اولم فیزیک ۱ و ازمایشگاه فیزیک یکو باهم برداشتم و ترم دومم فیزیک ۲ رو همین کارو کردم به نظرشما مشکلی برای فارغ التحصیلی برام پیش میاد؟
  و همچنین محاسبات عددیو با برنامه نویسی کامپیوتر برداشتم که برنامه نویسی پیشنیاز محاسباته

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۷

   سلام وقت به خیر
   معمولا این دروس در چارت تحصیلی به صورت هم نیاز ارائه می شوند.برای اطمینان بیشتر چارت ارائه شده از سوی واحد دانشگاهی را بررسی نمایید.

 8. Avatar photo
  فارا
  ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۶

  سلام وقت بخیر
  من درس پیش‌نیاز رو افتادم و با کارشناس و مدیر گروه صحبت کردم و گفتن که درخواست عدم رعایت پیش‌نیاز هم نیاز بدم که پیش نیاز رو برام بردارن
  آموزش موافقت کرد و تو حذف و اضافه من درس رو برداشتم و توی برنامم هست
  اما تو بخش پیشخوان خدمت تایید کارشناس و مدیر گروه نیست
  ممکنه بعدا درس رو برام حذف کنن؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۲

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که محدودیت برای شما برداشته شده است مشکلی نیست اما باز هم از طریق واحد آموزش پیگیری نمایید.

 9. Avatar photo
  زهرا
  ۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۱

  سلام وقت بخیر
  من درخواست عدم رعایت پیش‌نیاز دادم
  مسئول آموزش دانشکده پیش نیاز رو برام برداشت و درس پس نیاز توی برنامم هست
  ولی توی سایت تایید کارشناس گروه و مدیر گروه نیست و گفتن ک فقط نظر مدیر آموزش مهمه
  امکانش هست موقع گزارش گیری، درسو برام حذف کنن؟

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۸

   سلام وقت بخیر . خیر

 10. Avatar photo
  Alex
  ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳

  سلام من رشته معماری داخلی هستم . من ترم دو ریاضی کاربردی رو افتادم . پیش نیاز امار و هندسه برای ترم سه بود این درس. من ترم سه هر سه این درسارو برداشتمو پاس شدم حالا که میخوام راینو بردارم و پیش نیازش هندسست میگن ممکنه برای پایان ترم نیاز شه همه ی اینارو دوباره بردارم . میخواستم ببینم میشه در طول ی ترم هم پیش نیاز برداشت و هم دو تا درس هم نیاز ( مجموعا سه درس)

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۸

   سلام وقت بخیر زمانی که هم نیاز یک درس پیشنیاز را پاس نکرده باشید نیاز است مجدد هردو درس را آزمون بدهید .

 11. Avatar photo
  عارفه
  ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۴۹

  سلام، ترم قبل برای شیمی عمومی 1 سرجلسه امتحان نرفتم و غیبت خوردم، الان میتونم شیمی عمومی 1 وشیمی عمومی 2 را هم نیاز کرده و باهم بردارم؟

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۸

   سلام
   باید آموزش هماهنگ کنید

 12. Avatar photo
  فاطمه قنبری
  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۸

  سلام خسته نباشید من ترم اول جامعه شناسی هستم انتخاب یک درس از گروه معارف اجباری هست ولی انتخاب نکردم و زمان حذف و اضافه تموم شده حالا تکلیف چی میشه ؟

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۵

   سلام وقت بخیر . سوم اسفند بازه مجدد انتخاب واحد است

 13. Avatar photo
  ملیکا
  ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۹

  سلام
  من ترم قبل بدون رعایت پیش نیاز،دروسی رو برداشتم ولی اموزش اون هارو برام حذف کرد. درسی که حذف شد همنیاز داشت.من خود درس رو پاس کردم اما همنیازش رو نتونستم چون حذف کردن برام.
  حالا اگه بخوام همنیازش رو با درس پیشنیازش بردارم،برام حذف نمیکنن؟

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۸

   سلام وقت بخیر
   خیر مشکلی نخواهد داشت اما با آموزش برای این موضوع هماهنگ کنید

 14. Avatar photo
  Noori
  ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۸

  سلام خسته نباشید
  من ترم پیش درسی رو انتخاب کردم ولی در امتحان پایان ترم اون درس شرکت نکردم..این ترم میتونم درسی که پیش نیازش این درس بود رو با خود این درس بصورت هم نیاز بردارم؟

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۷

   سلام
   بله
   قبلش حتما به اموزش دانشکده مراجعه کنید

 15. Avatar photo
  زینب طاهری
  ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۲

  سلام خسته نباشید من ترم دو روانشناسیم فقط تونستم تخصصی بردارم بقیه واحدهاظرفیتش پرشد.میخام چندتادرس رو هم نیاز کنم واحدم بشه۲۰ تا چون الان۱۴واحددارم .میشه اینکارو کنم؟؟کارشناسی پیوسته هستم

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۱

   سلام
   با مسئول آموزش تون رای زنی کنید

 16. Avatar photo
  نیما پرموز
  ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۱۷

  سلام حالتون خوبه خسته نباشید من این ترم درس دینامیک رو با نمره ۸ افتادم و دینامیک پیش نیاز مکانیک سیالات برای ترم بعد یعنی ترم ۴ هستش آیا من میتونم اصلا دینامیک رو بر ندارم و فقط مکانیک سیالات رو بردارم و دینامیک رو نگه دارم برای ترمای آخر یا معرفی به استاد ممنون میشم راهنمایی کنین

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۹

   سلام وقت بخیر
   خیر باید هر دو را ا هم بردارید یا ابتدا پبش نیاز را پاس کنید .

 17. Avatar photo
  مریم
  ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۴

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی دانشگاه آزادم و مدنی۳ با نمره چهار افتادم ترم بعد میتونم مدنی ۳ و ۴ همنیاز کنم؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که درسی پیشنیاز باشد و دانشجو درس را اخذ کرده و نمره قبولی را کسب نکند میتواند ترم بعد پیش نیاز و هم نیاز را با هم بردارد.

 18. Avatar photo
  امیرحسین سرایی
  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۷

  سلام خسته نباشید ببخشید من امروز انتخاب واحد ترم ۲ اقتصاد رو کردم. اول باید اصول و مبانی اقتصاد رو بخونیم بعد بریم سراغ فقه اقتصادی میخواستم بدونم آیا ممکنه فقه اقتصادی حذف بشه ؟ چون درس ترم ۳ هست ولی منتها من پیش نیازش رو برداشتم

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۰

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که هردو را پاس کنید امکان دارد که مسیول آموزش رشته برای شما حذف نکند

 19. Avatar photo
  reza
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۱

  سلام، من ترم یک امتحان ریاضی۱ رو نرفتم بدم، الان ترم دو میتونم ریاضی۱ و گسسته و دیفرانسیل رو با هم بردارم؟؟؟؟(ریاضی ۱ و گسسته همنیازن ولی ریاضی۱ پیشنیاز دیفرانسیل هستش)

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۴

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که درسی را اخذ کرده و در امتحانات پایانی نمره قبولی را کسب نکرده باشید امکان برداشتن دو درس به صورت پیش نیاز و هم نیاز وجود دارد.

 20. Avatar photo
  reza
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۳

  سلام، من امتحان ریاضی۱ رو نرفتم بدم، میتونم ریاضی۱ و گسسته و دیفرانسیل رو با هم بردارم؟؟؟؟(ریاضی ۱ و گسسته همنیازن ولی ریاضی۱ پیشنیاز دیفرانسیل هستش)

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۸

   سلام وقت بخیر
   بله اما باید حتما درس ریاضی را پاس کنید.

 21. Avatar photo
  Amirali
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۸

  یعنی میتونم درسی که مردود شدم رو که پیشنیاز درس دیگه س همنیاز کنم و با درس دیگه همزمان تو یه ترم بخونم ؟
  اگه میشه باید برای این کار حضورا به دانشگاه برم؟

  • Avatar photo
   مشاور براتی
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۲

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز به دلیل اینکه شما یکبار درس افتاده را برداشتید برای ترم بعد میتوانید هر دودرس را با هم بردارید .اگر سیستم موقع ثبت نام قبول نکرد مراجعه حضوری به دانشگاه داشته باشید.

 22. Avatar photo
  Amirali
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۷

  سلام اگر کسی مثلا شیمی عمومی ۱ رو بیافته و مشروط هم بشه میتونه ترم بعد شینی عمومی ۱ رو که پیش نیاز شینی الی و شیمی عمومی ۲ هست ورداره و هم زمان تو یه ترم بخونه؟

  • Avatar photo
   مشاور ملکی
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۳

   سلام وقت بخیر
   اول شما واحد پیش نیاز را باید انتخاب کنید که درترمای بعد بتوانید شیمی عمومی ر انتخاب کنید.

   • Avatar photo
    Amirali
    ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۳

    یعنی میتونم پیش نیاز رو تبدیل به هم نیاز کنم و تو یه ترم بخونم ؟

    • Avatar photo
     مشاور ملکی
     ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۹

     سلام دوست گرامی
     خیر باید پیش نیار در بگذرانید و بعد واحد عمومی را درترم بعد انتخاب کنید.

 23. Avatar photo
  محمد
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۴

  سلام . در هر ترم چند واحد عمومی . اصلی ‌ و تخصصی میتوان برداشت؟

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۹

   سلام وقت بخیر
   محدودیتی وجود ندارد .

 24. Avatar photo
  پریسا
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۶

  سلام
  من اقتصاد کلان که پیش نیاز مالیه و پول ارز بود رو افتادم اما هم نیازاش(مالیه و پول و ارز)پاس شدم
  باید حتما این ترم مجددا اقتصاد کلان رو بردارم؟
  نمیتونم ترم تابستون یا مهر اقتصاد بردارم؟!

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۳

   سلام
   با مسئول آموزش تون رای زنی کنید

 25. Avatar photo
  حسین
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۶

  سلام
  دانشگاه آزاد درس میخونم و ریاضی 1 همنیاز گسسته هست .الان من در ترم اول ریاضی 1 داده بودند بهم و پاس نشدم. میتونم در این ترم ریاضی 1 و گسسته را با هم بردارم؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۰

   سلام وقت بخیر
   اگر دانشگاه موافقت کند میتوانید از قانون هم نیازی استفاده کنید. موافقت اموزش دانشکده را کسب کنید.

 26. Avatar photo
  علی۱۱
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۵

  سلام من متون نظم ۱ بانمره ۸ افتادم آیا میتونم ترم دوم ،متون نظم ۲ رو بردارم؟! متون نظم ۲ این ترم دو تا کتاب ۲واحدی هست معدلمم ۱۵بود ترم ۱

  • Avatar photo
   tahmasebi
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۷

   سلام دوست عزیز بله شما این امکان رو دارید که در س پیشناز و درس جدید رو همزمان انتخاب کنید.

 27. Avatar photo
  فاطمه
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۶

  سلام
  ریاضی ۱ رو افتادم و این ترم ریاضی ۲ رو باید بردارم
  میتونم هم نیاز کنم و دوتا درس و باهم این ترم بخونم؟
  ترم دوم هستم و معدل ترم اولم ۱۵ شد
  با این شرایط میتونم هم نیاز کنم!

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۶

   سلام وقتتون بخیر بله میتوانید همنیا کنید اما با واحد اموزش دانشگاه حتما مراجعه بفرمایید

 28. Avatar photo
  علی
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۶

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم اگه درس ریاضی و کاربرد آن در مدیریت که ۲ بار افتادم میتونم خود درس با دو درس دیگه که پیش نیاز اون دو درس بردارم یا نه
  باسپاس

  • Avatar photo
   tahmasebi
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۹

   سلام دوست عزیز بله چون شما در امتحان شرکت کردید و نمره ی قبولی دریافت نکرده اید امکان انتخاب واحد همزمان براتون وجود دارد.

 29. Avatar photo
  پرهام
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۱

  سلام اگه یه درس پیش نیاز دوبار رد بشیم نمیتونیم درس پیشنیاز برای ترم بعد برداریم ؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۴

   سلام وقت بخیر
   با هماهنگی با مدیر آموزش خود می توانید اخذ نمایید .

 30. Avatar photo
  H
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۹

  سلام وقت بخیر
  دروس پیش دانشگاهی که در کنکور زیر ۳۳ زدیم و تو دانشگاه دوباره خوندیم هم در ریز نمرات میاد؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۵

   سلام وقت بخیر
   بله ، البته ممکن است بعضی از واحد های دانشگاهی به عنوان درس اختیاری در نظر بگیرند .

 31. Avatar photo
  ارسلان
  ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۷

  سلام خسته نباشید..من الان ترم چهار هستم و تمام دروس را تا الان پاس کردم..ترم جدید که ترم پنج هست یکی از دروس اختصاصی رو نمی تونم کلاساش برم ایا راهی داره که سر کلاسای اون درس نرم و فقط امتحاناشو بدم و پاسش کنم…چون یکی از بچه ها یک درسی رو هم نیازی کرده بود و سر کلاسا نمیومد و ازمون هم داد برا همین اینو میپرسم..البته اون پسره اون درسش رو افتاده بود و منی ک درسی رو نیوفتادم میخاستم ببینم ایا راهی داره؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۴

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که یکبار درس را افتاده باشید میتوانید پیش نیاز و هم نیاز را باهم بردارید.

 32. Avatar photo
  یونس
  ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۵

  ببخشید الان ریاضی پیش و ریاضی ۱ رو تو ترم اول برداریم و ریاضی پیش رو بیفتیم ولی ۱ رو پاس بشیم، اتفاقی برای پاس شدن ریاضی یک میفته؟ دوباره باید پیش و یک رو ترم بعد بردارم یا فقط پیش رو بردارم؟

  • Avatar photo
   مشاور براتی
   ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۹

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز دررابطه با بحث رعایت پیشنیاز وهم نیاز چون شما در زمان انتخاب واحد پیشنیاز را رعایت کردید مشکلی پیش نمی اید فقط درسی را که پاس نشدید را ترم بعد بردارید

 33. Avatar photo
  ساحل
  ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۳

  سلام،من به صورت پیش نیازهم نیازالان که ترم۶میخوام یه درسی وبردارم که لازمش اینه درس قبل وپاس کرده باشم وواحداموزش گفتن موردی نداره میتونم هم این وهم اون دوتاروبردارم،اماسوالم اینه من اگه یکیشوبیفتم بقیه روهم میفتم یانه؟

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۵

   سلام
   نه ربطی به هم ندارند

 34. Avatar photo
  سارا
  ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۵

  سلام. کن درس پیش نیاز رو در یک ترم برداشتم و نتونستم شرکت کنم و در کارنامه غیبت موجه نوشته شده. آیا می توانم این درس پیش نیاز رو به صورت هم نیاز با درس بعدی انتخاب کنم ؟ مثلا درس ادبیات ۱ و ۲ همرمان

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۶

   سلام
   وقتتون بخیر
   بله می توانید دروستان را همنیاز کنید
   با مسئول آموزش دانشکده تان هماهنگ کنید

 35. Avatar photo
  نازنین
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۳

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم که می تونم دوتا درسو هم نیاز بکنم ؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۴

   سلام وقت بخیر
   طبق چارت درسی مربوط به رشته شما باید از واحد آموزش استعلام بگیرید که مجوز را به شما میدهند یا خیر

  • Avatar photo
   مشاور براتی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۳

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز دررابطه با هم نیازی دروس شما لطفا به مدیر گروه رشته مورد نظر مراجعه فرمایید .

 36. Avatar photo
  صبا
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۲

  اگه تو یه ترم یه درس پیش نیاز سه درس دیگ باشه میشه هم اون پیش نیاز هم اون سه درس دیگه رو باهم برداشت؟
  و یه سوال دیگ هم داشتم اگ تو یه ترم دوتا درس داشته باشیم که جفتشون پیش نیاز دارن میشه اون دوتا درس و با پیش نیازاشون باهم برداشت اشکالی نداره؟

  • Avatar photo
   مشاور براتی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۳

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز بستگی به این دارد که شما ترم چند باشید.لطفا به مدیرگروه رشته مربوطه مراجعه فرماییداگر ایشون برای شما انتخاب بکنند هنگام فارغالتحصیلی مشکملی پیش نمی اید در غیر اینصورت به مشکل خواهید خورد .لطفا جهت بررسی دقیق تر وضعیت تحصیتان با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 37. Avatar photo
  امیرحسین
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۵

  ببخشید می خواستم بدونم من اگه درسی رو که پیشنیاز دو درس در ترم بعد هست رو رد بشم میتونم با هردو درس همنیاز کنم یا فقط با یک درس می شه همنیاز کرد؟

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳

   سلام وقت بخیر
   با هماهنگی مدیر گروه خود می توانید اقدام کنید ولی باید حتما در ترم بعد دروس پیش نیاز را پاس کنید .

 38. Avatar photo
  خورشید
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۶

  سلام وقتتون بخیر
  من پرستاری ورودی جدیدم.
  آناتومی و بیوشیمی که هردو پیش نیاز داروئن رو افتادم.
  بیوشیمی ترم بعد ارائه نمیشه. و فقط آناتومی هست.
  میخواستم بدونم که میشه دارو و آناتومی رو با هم پیش نیاز بردارم؟ یا باید ترم دو حتما آناتومی پاس شم و ترم سه بیوشیمی و دارو رو هم نیاز بردارم؟

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۴

   سلام وقتتون بخیر شرایط شما باید برسی شود برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

  • Avatar photo
   مشاور جوادی
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۳

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی به صورت پیشنیاز با هم میتونید بردارین.
   در صورتی پیشنیاز باشن باید اول پاس کنید یا میتونید به صورت همنیاز بردارین.

 39. Avatar photo
  میلاد
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۷

  سلام وقت بخیر
  اگه درس پیش نیاز دو ترم قبل با نمره کمتر از ۸ افتاده باشی و توی ترم حاظر اون درس با دو درس دیگه که پیش نیاز لازم دارن هم زمان ارائه بشن میشه هر سه درس به صورت هم نیاز برداشت ؟

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۳

   سلام
   بله امکانش هست
   با بخش آموزش دانشکده تون صحبت کنید اگر موافقت کردند همنیاز کنید

 40. Avatar photo
  بینا
  ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۱

  سلام وقت بخیر.میخواستم بدونم اگر طبق چارت برای انتخاب یک درس،لازم به پاس کردن دو درسِ دیگر به عنوان پیش نیاز باشه ولی فقط یکیشون رو پاس کرده باشیم، امکان برداشتنِ اون درس در ترم بعد وجود داره یا حتما باید هردو درس رو گذرونده باشیم؟

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۵

   سلام
   میتونید هم نیاز کنید

 41. Avatar photo
  محمد
  ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۴

  سلام وقت بخیر
  اگه درس a هم نیاز درس b باشه a یا باید با b اخذ بشه یا اینکه a قبل از b اخذ بشه . سوالم اینه که منظور از قبل دقیقا ترم قبله یا ترم های قبلترش هم درسته؟(مثلا اگه درس a سه ترم قبل اخذ درس b اخذ و نمره قبولی توی این درس بگیریم در این صورت درسته؟)
  سوال دومم اینه که اگه درس a هم نیاز درس b و درس b هم ، هم نیاز درس a باشه در این حالت درس a و b باید همزمان توی یک ترم اخذ بشه؟
  با تشکر

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۴

   سلام وقتتون بخیر شرایط اخذ دروس همنیاز و پیش نیاز برای شما باید مورد برسی قرار بگیرد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

 42. Avatar photo
  Hosein
  ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰

  سلام خسته نباشید… من این ترم ریاضی پیش دانشگاهی و ریاضی 1 رو باهم داشتم. ریاضی 1 رو پاس شدم ولی ریاضی پیش دانشگاهی رو مردود شدم الان دوباره باید ریاضی 1 روهم پاس کنم یا فقط ریاضی پیش دانشگاهی رو باید پاس کنم؟ تو کارنامه هم ریاضی 1 رو پاس زده.. خیلی فکرم مشغوله

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

   سلام وقتتون بخیر تنها درس که مردود شدید را باید پاس بفرمایید

  • Avatar photo
   رضا
   ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۹

   سلام عرض ادب من در ترم چهارم شیمی آلی ۱ که پيش نیاز میکروبیولوژی ۱ هست رو با هم برداشتم در حالی که تا اون زمان شیمی آلی ۱ را برنداشته بودم
   هر دو رو پاس شدم دانشگاه هم برام هیچ کدوم رو حذف نکرد
   می خواستم بدونم در زمان فارغ‌التحصیل شدن مشکلی پیش می یاد

   • Avatar photo
    مشاور محمدی
    ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳

    سلام وقت به خیر
    در صورتی که قوانین پیش نیاز و هم نیاز رعایت نکنید امکان دارد در زمان فارغ التحصیلی به مشکل بربخورید.

 43. Avatar photo
  sarah
  ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۳۲

  سلام و وقت بخیر. بنده ترم یک کارشناسی روانشناسی هستم . سوالم اینه که فقط درس هایی باید پاس بشن که پیش نیاز هستن؟ درس های دیگه که پیش نیاز درس دیگری نیستن اگر پاس نشه اوکیه؟ نیازی نیست دوباره برداشت اون درس رو؟

  • Avatar photo
   tahmasebi
   ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۸

   سلام دوست عزیز سوال شما تا حدودی مبهم است نیاز به بررسی بیشتر دارد. لطفا با داخلی 108 در تماس باشید.

 44. Avatar photo
  محمد
  ۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۵

  سلام وقت بخیر
  اگر درس a هم نیاز درس b باشه a یا باید با b اخذ بشه یا اینکه a قبل از b اخذ بشه و نمره قبولی در درس a بگیریم. سوال من اینه منظور از قبل ، اینه که دقیقا در ترم قبلش اخذ بشه یا اینکه ترم های قبلترش هم میشه.(مثلا ۳ ترم قبل اخذ b ، درس a رو در انتخاب واحد انتخاب کنیم و نمره قبولی توی این درس بگیرم.)
  سوال دومم اینه اگه هم درس a هم نیاز درس b و هم درس b هم نیاز درس a باشه توی این حالت هر دو درس باید توی یک ترم اخذ بشه؟
  با تشکر

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۲

   سلام وقت بخیر
   شما باید حتما قوانین پیش نیاز را رعایت نمایید در غیر این صورت مشکل در انتخاب رشته شما بوجود می آید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 45. Avatar photo
  Amir
  ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۶

  با عرض سلام خدمت شما
  ببخشید قانون پیشنیاز به چه صورت است ( دانشگاه آزاد )
  مثلا اگر ریاضی ۱ را پاس بشیم اما ریاضی پیش را مردود بشیم
  ریاضی ۱ نمره اش حذف میشه با خیر
  ممنون

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۴

   سلام وقت بخیر قانون پیش نیاز یعنی هر درس که شما در انتخاب واحد انتخاب میفرمایید باید دروس پیش نیاز آن پاس شده باشد در صورت پاس نشدن درس در ترم بعد میتوانید هم نیاز کنید

   • Avatar photo
    Amir
    ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۶

    سلام ممنونم از پاسخ شما اما بنده متوجه نشدم تکلیف نمره و پاس شدن ریاضی ۱ در این ترم چگونه است؟
    ( زمانی که با ریاضی پیش در یک ترم داشتم )
    آیا ( ریاضی ۱ ) قبول میشم یا نه بخاطر مردود شدن ( ریاضی پیش ) حذف می‌شود؟
    ممنونم

    • Avatar photo
     مشاور رضایی
     ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۸

     سلام وقت بخیر نمره پایین تر از 10 مبنی بر مردودی شما در درس مد نظر میباشد اگر نمره شما بالای ده شود پیش نیاز برای ترم بعد شما رعایت شده در غیر اینصورت باید ترم بعد هر دو درس رو همنیاز کنید

 46. Avatar photo
  G.A
  ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۳

  سلام. من ترم دوم دو درس رو همزمان با هم برداشتم که یکیشون پیشنیاز دیگری بود. و هردو رو هم قبول شدم. آیا مشکلی داره؟ آیا دروس بعدی هم حذف میشه؟

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۳

   سلام وقت بخیر
   خیر مشکلی وجود ندارد . البته با مدیر گروه خود در ارتباط باشید .

 47. Avatar photo
  رزا
  ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۵

  سلام
  بنده ترم یک دانشگاه دولتی هستم
  ترم اول تمام کلاس هارو شرکت کردم ولی متاسفانه یک هفته قبل از امتحانات این ترم مرخصی تحصیلی گرفتم بنابه دلایلی الان ترم جاری که بنده ترم اولم حساب میشه میتونم دروس استاتیک معادلات و ریاضی 2 رو با درس ریاضی 1 که پیش نیازش هست همنیاز کنم!؟

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۵

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان پذیر نمیباشد.

 48. Avatar photo
  Mehrad
  ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۱

  با سلام من داشنجوی ترم 1 مهندسی عمران دانشگاه آزادم، تو این ترم هم ریاضی پیش دانشگاهی و ریاضی 1 برای ما انتخاب واحد شده بود. من ریاضی 1 رو پاس کردم ولی ریاضی پیش دانشگاهی رو خیر. ترم بعد میتونم اقدام به انتخاب ریاضی 2 کنم؟ و اینکه ریاضی پیش رو حتما باید پاس کنم برای ترم بعد؟

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۵

   سلام وقت بخیر
   شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود جهت بررسی بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 49. Avatar photo
  Mehrad
  ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۹

  با سلام من داشنجوی ترم 1 مهندسی عمران دانشگاه آزادم، تو این ترم هم ریاضی پیش دانشگاهی و ریاضی 1 برای ما انتخاب واحد شده بود. من ریاضی 1 رو پاس کردم ولی ریاضی پیش دانشگاهی رو خیر. ترم بعد میتونم اقدام به ذر ریاضی 2 کنم؟ و اینکخ ریاضی پیش رو حتما باید پاس کنم برای ترم بعد؟

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۵

   سلام وقت بخیر
   شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود جهت بررسی بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 50. Avatar photo
  امیرحسین
  ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۱

  اگر درس a پیش نیاز درس b باشد.این دو درس را در یک ترم اخذ کرده باشیم، در امتحانات درس a را قبول شویم ولی درس b را مردود شویم؛ آیا هر دو درس مردود حساب میشود و ترم های بعد باید هر دو درس دوباره امتحان داده شود؟؟

  • Avatar photo
   مشاور اقازاده
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۸

   سلام وقت بخیر
   بعله درصورتی شما درسی پیشنیاز درس بعدی باشد وهدو رو هم زمان بردارید وموردی را نتوانید قبول شوید هردو برای شما مردود میشود

 51. Avatar photo
  سمیرا
  ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۰۴

  سلام اگه در امتحان درس پیشنیاز غیبت داشته باشم و ترم بعد درس بعدیشو بردارم و پاس کنم چی میشه
  یعنی در امتحان ریاضی 1 غیبت کنم و ترم بعد ریاضی 2 رو بردارم و پاس کنم مشکلی به وجود میاد؟ باید چیکار کنم؟

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

   سلام وقت بخیر
   با توجه به شرایط شما ترم بعد باید هر دو درس را انتخاب نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 52. Avatar photo
  داریوش
  ۲۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۴

  دوستان یه سوال من درس ریاضی ۲ و تئوری احتمالات رو همیناز کردم؛ریاضی ۲ پیشنیاز هستش ؛من تئوری رو پاس شدم؛اگه ریاضی بیوفتم همش میپره؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۲

   سلام وقت به خیر
   دروس پاس شده در چارت تحصیلی ثبت شده و ارتباطی به پیش نیاز و هم نیاز بودن دروس ندارد.

 53. Avatar photo
  علیرضا محمودی
  ۲۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۲

  سلام خسته نباشین من دانشجو ورودی بهمن ۹۸ هستم ،ما وارد شدنی دانشگاه کرونا اومد و ما اصلا از چارت تحصیلی و پیشنیاز و.. خبر نداشتیم و دانشگاه هم بهمون نگفت و تو این مدت ۲ سال من ۲ تا درس پاس کردم بدون رعایت پیش نیاز و یه درس پاس کردم که ۲تا پیش نیاز میخواست و از پیش نیاز ها من یکیش رو پاس کردم،و یه درس هم پاس کردم که خود درس و پیشنیاز رو با هم پاس کردم ولی دانشگاه اصلا نه حذف کرد و نه چیزی اصلا کاری نکرد و ما هم چون همین که وارد شدیم تعطیل شد خبر نداشتیم الات تکلیف این درسا چی میشه؟ به مدیر گروهمون گفتم قضیرو گفتن که میفرستیم کمیسیون حل میشه …خواستم نظر شمارو هم بدونم که مصیبت نشه برام ممنون ازتون

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۵

   سلام وقت به خیر
   در صورت اطلاع به دانشگاه و مدیرگروه مشکل برطرف می شود.اما در صورت پیگیری نکردن و پاس کردن بقیه دروس امکان دارد در زمان فارغ التحصیلی با مسکل روبرو شوید.

 54. Avatar photo
  رحیم
  ۲۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۵

  من فارغ التحصیل 30 شهریور سال جاریم بعد تسویه ام مونده 7 واحد کارگاهیرو بدون رعایت پیشنیاز ترم تابستان پاس کرده بودم الان برای تسویه از نظر دانشگاه ازاد خودمون موردی نگفتن ممکن هست برای صدور دانشنامه که میفرستن مرکز استان به مشکل بخورم لازم به ذکر الان دانشجوی ارشدم تو یه دانشگاه دولتی دانشگاه قبلی هم دانشگاه ازاد بوده
  ممنون میشم راهنماییم کنیم

  • Avatar photo
   مشاور جوادی
   ۱۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۸

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی در صورتی که دانشگاه با شما موافقت کرده احتمال اینکه مشکلی ایجاد بشه خیلی کم هست.

   • Avatar photo
    سوال
    ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۷

    سلام، استاد من دوران پیش دانشگاهی رو گذروندم. نیاز دروس پیش نیاز رو بردارم

    • Avatar photo
     مشاور اقازاده
     ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۷

     سلام وقت بخیر
     شما منظورتان دروس پیش نیاز در دانشگاه میباشد؟

   • Avatar photo
    Sadegh Mashhadi
    ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۸

    سلام
    درس م تجارت ۲ و۳ رو من ترم پیش برداشتم پاس کردم
    این ترم تجارت ۱ و پاس کردم که پیش نیاز تجارت ۲و۳ است الآن یعنی دوباره ترم بعد باید تجارت ۲ و۳ رو بردارم؟؟مشکلی پیش میاد؟؟

    • Avatar photo
     مشاور جوادی
     ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۷

     سلام وقت بخیر
     دوست گرامی امکان داره موقع فارغ التحصیلی به مشکل بخورید
     با واحد آموزش صحبت کنید.

 55. Avatar photo
  مرجان
  ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۹

  اگر درس a که پیش نیاز درس b در ترم بعد هست بیفتیم و درس a ترم بعد ارائه نشه آیا میتونیم درس b رو به صورت همنیاز برداریم؟
  چون در دانشگاه من درس ها ترم زوج یا فرد ارائه میشن

  • Avatar photo
   مشاور جوادی
   ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۷

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی بستگی به واحد دانشگاهی داره
   ولی طبق قانون بله میشه.

 56. Avatar photo
  محمد
  ۲۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۰

  زبان تخصصی 1 در رشته حسابداری پیش نیازش رو رعایت نکردم و برداشتم و پاس کردم. ترم بعدش زبان تخصصی 2 رو برداشتم که پیش نیازش زبان تخصصی 1 بود.الان جفتش به مشکل میخوره یا فقط زبان 1؟

  • Avatar photo
   مشاور ملکی
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۵

   سلام وقت بخیر
   به بخش اموزش دانشگاه درحال تحصیل خود مراجعه کنید.

 57. Avatar photo
  امیرحسین
  ۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۶

  سلام
  من ترم ۳کارشناسی ناپیوسته معماری هستم، از ترم ۱ دو واحد درسی به دلیل عدم ارائه کلاس در دانشگاه نتونستم در ترم ۲ انتخاب واحد کنم ترم ۳ هم با در س مهم طرح ۴ تداخل داره دو واحدی که از ترم یک مونده در ترم ۲ پیش نیاز بوده و درس مذکور هم برای ۲درس دیگه در ترم جاری پیش نیاز هست
  حالا من نه میتونم اون ۲ واحد ترم ۱ رو به خاطر تداخل بردارم و برای ترم بعد (۴) ۲۳ جمعا خواهد ماند
  حالا من می تونم ۲۳ واحد رو بدون در نظر گرفتن پیش نیازی ، هم نیاز بخونم؟

  • Avatar photo
   مشاور کریمی
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۶

   سلام اگه اون درس وافتاده باشین پیشنیازشومیتونیدپیشنیازهم نیازکنیددرغیراین صورت خیربرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 58. Avatar photo
  Zahra
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۸

  سلام من ترم اول اناتومیرو افتادم و ترم بعد درس مورفولوژی که پیش نیازش اناتومی هست رو پاس کردم و همینطور درسایی که میش نیازش مورفولوژی بود
  الان تکلیف من چیه؟

  • Avatar photo
   isaei
   ۲۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۴

   سلام باید به مدیر گروه رشته تون مراجعه کنید

 59. Avatar photo
  خسرو
  ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۷

  سلام وقت بخیر .من دانشجوی ترم آخر مقطع کاردانی رشته حسابداری هستم .الان درس ریاضی و کاربرد آن در حسابداری که پیش نیاز دروس تحقیق در عملیات .و درس روشهای آماری هست.رو میشه همزمان با هم گرفت

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۵

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت بیشتری برسی شود لطفا جهت کسب اطلاع بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 60. Avatar photo
  NV
  ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۹

  سلام ببخشید مثلا شیمی دارویی پیش نیازش دروس شیمی آلی یک و شیمی آلی دو و فارما یک است من اگر دروس شیمی آلی یک و دو رو پاس کرده باشم ، در صورت اجازه شورا ، می توانم دروس شیمی دارویی و فارما را به صورت همزمان بردارم ( تاکنون فارما را برنداشته ام ولی یکی از پیش نیاز های شیمی دارویی است)

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۰

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

   • Avatar photo
    خسرو
    ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۳

    سلام وقت بخیر .من دانشجوی ترم آخر مقطع کاردانی رشته حسابداری هستم .الان درس ریاضی و کاربرد آن در حسابداری که پیش نیاز دروس تحقیق در عملیات .و درس روشهای آماری هست.رو میشه همزمان با هم گرفت

    • Avatar photo
     obeidavi obeidavi
     ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۵

     سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت بیشتری برسی شود لطفا جهت کسب اطلاع بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 61. Avatar photo
  fateme
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۷

  سلام من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم ودرسی رو که پیش نیاز سه درس دیگر در ترم بعد هست رو افتادم.از آموزش دانشکده پرسیدم اینطور پاسخ دادن که اگر درس در ترم بعد تداخل با درس دیگری نداشته باشه میتونم اون واحد رو به صورت هم نیاز بردارم.خواستم بدونم که اگر این درس با درس دیگری تداخل داشته باشه سایت انتخاب رشته اجازه اخذ اون درس رو نمیده؟

  • Avatar photo
   haghipor
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۶

   اگر اجازه اخذ درس رو نداد مسئول آموزش تون میتونه ویرایشش کنه و اجازه اخذ رو بهتون بده

 62. Avatar photo
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۹

  سلام وقت بخیر، آیا برای همنیازکردن باید حتما درس پیشنیاز رو یکبار مردود شده باشیم؟ اگه درس پیشنیاز رو تاحالا مردود نشده باشیم و با تایید مدیرگروه بیایم همنیازش کنیم، موقع فارغ التحصیلی به مشکل نمیخوریم؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۳

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 63. Avatar photo
  سپهر
  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۷

  سلام اگر تعداد واحد های یک ترم کمتر از 12 واجد بشه یا جتی 12 واحد بشه ایا میتونیم درس های ترم اینده که پیش نیازش رو توی همین ترم داریم با هم همنیاز کنیم؟ هرچند توی چارت امکان همنیازی شون نزده باشه ؟؟؟؟؟؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۸

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 64. Avatar photo
  ناشناس
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۵

  سلام ببخشید دانشجو ترم اخر دانشگاه دولتی باشیم مشروط بشیم امکان اخذ ۲۴ واحد وجودداره یانه

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۰

   سلام روزتون بخیر باید معدلتون به حد نصاب رسیده باشد تا بتوانید 24 واحد بردارید یا باید ترم اخر باشید

 65. Avatar photo
  امین
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۹

  درصورتیکه سقف انتحاب واحد کمتر از 12 واحد بشود ایا امکانش هست بعضی از دروس ترم بعدی با دروس ترم جاری هم نیاز بشود تا مثلا 20 واحد برسد؟؟؟

  • Avatar photo
   mansuri
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۴

   سلام وقت بخیر در صورتی که طبق چارت درسی دروس همنیاز را بردارید منعی وجود ندارد

 66. Avatar photo
  مصطفی
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۳

  با سلام و خسته نباشید
  من درسی را مردود شدم که پیشنیاز ۱۰ واحد درس است نمره مردودی من در سایت دانشگاه به عنوان نمره موقت ثبت شده است و هنوز ثبت نهایی نشده است و من هم ان ۱۰ واحد هم نیازش را انتخاب کرده ام الان ان ۱۰ واحد درس برایم حذف میشوند یا فعلا به عنوان واحد پاس شده در نظر گرفته میشود لطفا پاسخ دهید

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۴

   سلام وقت بخیر جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس اصل مایید وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود.

 67. Avatar photo
  امین
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۰

  سلام معادلسازی واحد های اخذ شده برای کسانی که قبلا مدرک گرفتن و حالا در رشته دیگر میخان درس بخونن چقدر طول مبکشه؟

  • Avatar photo
   mansuri
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۵

   سلام وقت بخیر تا سقف 30 واحد معادل سازی انجام میشود

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۵

   سلام با توجه به مقاله بستگی به خود دانشگاه متفاوته

 68. Avatar photo
  امین
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۲۷

  سلام من قبلا لیسانس کرفتم حالا دوباره دانشجوی کارشناسی هستم در ترم جاری تنها میتونم 9 واحد انتخاب کنم اما میتونم با عدم رعایت پیشنازی درسی مربوط به ترم بعد رو هم بگیرم که محموع واجد هام بشه 12 ایا در صورت عدم رعایت پیشنیازی همنیازی واحدم حذف میشه؟؟؟ با توجه به این شرایط خاص

  • Avatar photo
   mansuri
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۴

   سلام وقت بخیر بله در صورت عدم رعایت پیشنیاز .در زمان فارق التصیلی واحد ها حذف خواهند شد

 69. Avatar photo
  علیرضا
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۸

  سلام،من ترم دو مشروط شدم حالا توی ترم ۳ میخوام درسی رو انتخاب کنم که پیشنیازش توی ترم ۲ بود حالا میتونم اون درس رو بردارم یانه،؟

  • Avatar photo
   bahraii
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۰

   سلام وقت بخیر اگر اون درس رو پاس شده باشید میتونید اگر پاس نشدید درخواست بزنید به مدیر گروه رشتتون براتون هم نیازش کنه برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه ایرانتحصیل تماس بگیرید

 70. Avatar photo
  Farnaz
  ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۲

  سلام وقتتون بخیر
  شرایط دروس همنیاز به چه صورته؟
  اگه مهندسی اینترنت همنیاز با پایگاه داده باشه میتونم همزمان هر دو رو توی یه ترم بردارم؟
  پایگاه داده مال ترم 5 میشه
  مهندسی اینترنت ترم 8
  خودمم الان میرم ترم 7.ولی هر دو درس رو برنداشتم تا حالا

  • Avatar photo
   haghipor
   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۶

   سلام وقت بخیر
   برای برداشتن همزمان این دروس میتوانید از کارتابل خود درخواست بزنید تا مدیر گروه در صورت تایید دسترسی انتخاب را برای شما باز کند

 71. Avatar photo
  پریا
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۴

  سلام وقت بخیر من دانشجوی اقتصادم درسی رو ترم پیش حذف پزشکی کردم راهی هست بتونم با درس بعدی هم نیاز کنم ؟ لطفا پاسخ بدید ممنون میشم .
  دو درس تخصصی هستند درس کلان ۱ ک حذف پزشکی شده و درس کلان ۲ ک این ترم میخواستم هم نیاز کنم و بردارم .
  آیا شدنی ؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۶

   سلام وقت بخیر سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 72. Avatar photo
  زینب
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۱

  سلام ببخشید من ترم اول ریاضیاتم رو که پیش نیاز بود رو ۷گرفتم و پاس نشدم الان باید چیکار کنم این ترم باید برش دارم ؟ ولی تو دروس رشته ها ریاضیات رو برام نمیاره که کدشو بخوام بردارم میش یه راهنمایی بکنید ممنون

  • Avatar photo
   javadi
   ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۸

   سلام روزبخیر
   به واحد آموزش اطلاع بدین براتون درستش کنند.

 73. Avatar photo
  محمد
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۲

  سلام وقت تون بخیر ، خسته نباشید.
  ببخشید، در رشته مهندسی کامپیوتر میشه دروس کارآموزی و پروژه رو با هم در یک ترم برداشت ؟ (توی چارت مون کارآموزی در ترم ۷ و پروژه در ترم ۸ ارائه داده شده، و نوشته شرط اخذ کارآموزی گذراندن حداقل ۸۰ واحد و برای پروژه گذراندن حداقل ۱۰۰ واحد هست، حالا من از ۱۰۰ واحد بیشتر پاس کردم،آیا میشه این ۲ تا درس رو با هم، در ترم ۷ بردارم؟)

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود

   • Avatar photo
    محمد
    ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۵

    بطور کلی، امکانش هست ؟ اخذ هم زمان این ۲ تا در یک ترم (کارآموزی و پروژه )

    • Avatar photo
     karimi
     ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۲

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

  • Avatar photo
   bahraii
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰

   سلام وقت بخیر اگر این دو درس پیش نیاز هم نیستن مشکلی نیست

 74. Avatar photo
  مهدی
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۹

  سلام.ببخشید برای یه درسی پیش نیاز نوشته سال چهارم یعنی چی؟

  • Avatar photo
   abbasi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۰

   سلام وقت بخیر
   سال چهارم یا نیمسال چهارم؟

  • Avatar photo
   gholizadegan
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۰

   سلام روزتان بخیر یعن اول شما درس پیش نیاز را بردارید

 75. Avatar photo
  ایدا
  ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۵

  سلام خسته نباشید من یه درس رو توی ترم مجازی پاس کردم اما چیزی از درس متوجه نشدم میخوام دوباره اون درس رو بردارم چون برای ارشد لازم دارم.مشکلی تو انتخاب واحد پیش میاد؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۹

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 76. Avatar photo
  محمد
  ۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۰

  سلام وقتتون بخیر
  من میتونم درسی که پیش نیاز درس دیگستو رو باهم بردارم و پاس کنم یا اول باید پیش نیاز و بردارم ترم بعد اون درسا رو؟

  • Avatar photo
   haghipor
   ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۳

   سلام وقت بخیر
   ابتدا درس پیش نیاز را باید پاس کنید ولی مدیر کگروه امکان دسترسی دادن برای برداشتن همزمان این دروس را دارد

 77. Avatar photo
  رها
  ۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۶

  سلام، اگه تو رشته زیست شناسی شیمی آلی 1 رو بیفتیم نمیتونیم بیوشیمی رو ترم بعد بردارین، چون پیش نیاز بیوشیمی ساختار، شیمی آلی 1 هست
  میشه این 2 درس رو با هم ترم بعد هم نیاز کرد با علم ب اینک تو شیمی آلی 1 ترم گذشته نمره 9 کسب شده؟

  • Avatar photo
   mohammadi
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۷

   سلام وقت به خیر
   بر اساس شرایط دانشگاه درس پیش نیاز و هم نیاز را همزمان اخذ نمایید.

 78. Avatar photo
  Amir
  ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۵

  با سلام
  اگر کسی ریاضی ۱ بیوفته و ترم بهد به همراه ریاضی ۲ برداره و در همان ترم ریاضی ۲ پاس کنه ولی ریاضی ۱ نه و حتی تا ۲ ترم بعد یعنی تا ترم ۴ پاس نکنه وضعیت چجوریه؟

  • Avatar photo
   bagheri
   ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۸

   با سلام اگر ریاضی یک را پاس نکنی باید طبق قوانین پیسش نیاز و هم نیاز عمل کنی و با مدیریت باید صحبت کنی

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)