تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

عدم مراجعه سرباز زمان اعزام + مراحل بعد از پست شدن دفترچه

عدم مراجعه سرباز زمان اعزام
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

می خواهیم بدانیم در صورت عدم مراجعه سرباز زمان اعزام چه اتفاقی برای او می افند. وقتی پسران جوان مشمول خدمت ، دفترچه اعزام خود را در دفاتر پلیس ۱۰ + تکمیل کرده ،  بعد ۲۰ روز از ارسال مدارک و تکمیل فرم های مربوطه برگه اعزام به خدمت فرد مورد نظر ارسال می شود که در آن تاریخ اعزام قید شده است و اگر تا ۲۰ روز این برگه ارسال نشد بایستی به اداره وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه و به دریافت برگه حضوری اقدام کند .

فرد مشمول پس از دریافت برگه اعزام که در آن تاریخ و ساعت و مکان  کد مرکز آموزش درج شده  اوضاعش تغییر کند مثلا واجد شرایط دریافت معافیت ها از جمله معافیت کفالت شود و یا در دانشگاه قبول شود باید پس از تاریخ اعزام به سازمان وظیفه عمومی محل خود مراجعه و موضوع را در میان بگذارد . فرد مورد نظر نمی‌تواند بدون هماهنگی و سرخود در روز اعزام به خدمت غیبت کند اگر اینکار را انجام دهد وارد دوران غیبت می شود و اضافه خدمت به او تعلق می گیرد . این فرد می‌تواند بر اساس مدارک تحصیلی خود در دوره های بعدی به خدمت اعزام شود مثلا ابتدای ماه های زوج و یا نوزدهم هر ماه در هرصورت به او ۳ ماه اضافه خدمت تعلق می  گیرد .

توجیه عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

غیبت در روز اعزام به خدمت غیبت اولیه به حساب می آید و امکان توجیه غیبت برای فرد وجود دارد . در صورت داشتن شرایط مناسب برای غیبت با در دست داشتن مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را توجیه کند و از تنبیهات و محدودیت ها و اضافه خدمتهایی که برای این نوع غیبت در نظر گرفته شده منع شود .

 

نرفتن خدمت سربازی در روز اعزام

درخواست اعزام به خدمت در سامانه ای تحت عنوان سامانه وظیفه عمومی ثبت می گردد. در صورتی که در موعد مقرر این عملیات صورت نگیرد غایب خطاب می شوید.

کلا دو گروه مشمول غایب داریم:

 • گروه اول گروهی هستند که هنوز برای انجام خدمت سربازی اقدام نکرده اند این دسته باید به پلیس ۱۰+ مراجعه و تقاضای اعزام به خدمت بکنند .
 • گروه دوم کسانی هستند که حین خدمت مرتکب فرار شده اند اینها باید برای تعیین تکلیف و ادامه خدمت خود به یگان خدمتی محل سکونت خود مراجعه و خود را معرفی کنند سپس طبق فرآیند اداری به پرونده اتهامی آن رسیدگی و وارد خدمت می شود .

اعزام به خدمت

سرباز فراری

سربازی که در حین خدمت بیش از ۱۵ روز غیبت کند فراری محسوب می شود اگر برای بار اول اینکار انجام شود و تا ۶۰ روز ادامه پیدا کند خود یگان خدمتی به این مسئله رسیدگی می کند کمیسیون تشکیل داده و وضعیت و مدارک سرباز فراری را بررسی و تکلیف ایشان را روشن می‌کنند.  اما اگر فرار بیش از دو بار و بیش از ۶۰ روز باشد فرد مشمول به مراجع قضایی ارجاع داده شده تا به پرونده وی رسیدگی شود و عمدتا جریمه نقدی را در پی خواهد داشت .

 

مشمول غایب کیست

مشمول غایب فردی می باشد که در موعد مقرر تعیین شده خود را به پلیس ۱۰+ معرفی نکرده و نسبت به گرفتن دفترچه سربازی اقدام نکند مثلا دانشجویان و یا دانش آموزانی که ۱ سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد و اگر اقدام نکنند در دسته غیبت از سربازی جای می گیرند .  محرومیت هایی که برای مشمولان غایب در نظر گرفته شده است .

 

شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه

 • دریافت هرگونه وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق وزارتخانه ها و موسسات دولتی وابسته به دولت و نهادهای قانونی
 • کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی ، و شورا ، و مجلس
 • تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر  از وزارتخانه مربوطه
 • صدور پروانه کسر و اجاره  و اشتغال و عضویت شرکت های تعاونی
 • ثبت هرگونه نقل و انتقال غیر قهری اموال به طور مستقیم و غیر مستقیم در دفاتر اسناد رسمی
 • دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی وابسته به نهادهای قانونی
 • استخدام به هر صورت رسمی ، پیمانی ، روزمزد،  خرید خدمت ، در وزارتخانه ها و موسسات دولتی وابسته به به نهادهای قانونی و شرکت های دولتی

 

شرایط پست دفترچه خدمت سربازی

پس از تحویل مدارک اعزام به خدمت از سوی فرد واجد شرایط سربازی به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ حداکثر بعد ۲۰ روز برگه اعزام به خدمت که تاریخ اعزام در آنها مشخص شده توسط پست به آدرس فرد ارسال می شود . یک هفته قبل از اعزام برگه ای که در آن اعلام محل مراجعه مشمول که کد مرکز آموزش در آن نوشته شده هم از طریق پست به آدرس منزل فرد ارسال می شود .

فرد در صورت عدم دریافت این برگه باید در ساعت مقرر روز اعزام به همراه برگه اعزام به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه مراجعه و برگه فوق را دریافت کند و پس در سازمان وظیفه عمومی ناجا تمدید موعد اعزام و تغییر کد محل آموزش وجود ندارد . به جز موارد خاص و مقادیر قانونی چنانچه فرد قبل از دریافت برگه اعزام و یا برگه محل آموزش شرایط جدیدی برایش بوجود بیاورد باید به وظیفه عمومی شهرستان محل خود اعلام کند. چون عدم حضور او در روز و تاریخ و محل اعزام غیبت به حساب می آید و فرد سه ماه اضافه خدمت تنبیهه می شود .

 

اضافه خدمت سربازی در صورت عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

مشمولان غایب خدمت سربازی به گروهی از افراد اتلاق می شود که بعد از رسیدن به سن مشمولیت از رفتن به خدمت امتناع کنند که غیبت اینها می‌تواند دلایل خاصی داشته باشد تا زمانی که دلایل منطقی به تایید سازمان وظیفه نرسیده مطابق قوانین ، غیبت سربازی در انتظار آنهاست . اگر محصل و یا دانشجو هستید بلافاصله بعد از اتمام دوره ی تحصیل خود برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه برای استعلام غیبت سربازی اقدام کنند . افرادی که می‌خواهند ادامه تحصیل دهند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند .

 

غیبت قبل از اعزام به سربازی ( عدم مراجعه سرباز زمان اعزام)

کلیه دانش آموزان و دانشجویان داخل و خارج کشور که در مهلت یکسال از زمان فراغت از تحصیل برای خدمت اقدام نکنند مشمول غیبت به حساب می آیند . اگر فردی قبل از ۱۸ سالگی از تحصیل انصراف دهد و پس از رسیدن به سن قانونی ظرف ۶ ماه اقدامات لازم را جهت اعزام به خدمت انجام ندهد جز غایبین از سربازی محسوب می شود .

افرادی که اقدامات اولیه برای اعزام به خدمت را انجام داده ولی به هر علتی در زمان و مکان تعیین شده حضور نداشته اند غیبت کرده اند . افرادی که به دلایلی برای معافیت قانونی اقدام و از آن استفاده نموده اند پس از پایان مدت معافیت فقط ۱ ماه فرصت دارند تا برای معرفی خود اقدام کنند در غیر اینصورت جز غایبین سربازی به حساب می آیند.

افرادی که تابعیت خارجی دارند و تحصیل می کنند ولی ۶ ماه پس از دریافت تابعیت خود را جهت معرفی خدمت سربازی نکنند در زمره غایبین جای می گیرند . غایبین مشمول افرادی هستند که بیش از حد مجاز ادامه تحصیل داده در عین حال خود را برای خدمت معرفی نکرده‌اند در غیبت سربازی به سر می برند .

غیبت قبل از اعزام به سربازی

غیبت در حین انجام خدمت و عدم مراجعه سرباز زمان اعزام

افرادی سرباز فراری به حساب می آیند که بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شده و دیگر باز نگردد و همچنین افرادی که با اخذ مرخصی برای مدت معین از محل خدمت خارج و پس از اتمام مرخصی به یکان باز نگردند سرباز فراری به حساب می آیند. همچنین کسانی که مقدمات خدمت  را انجام داده ولی در روز مقرر حضور نداشته اند مشمول غایب به حساب می آیند .

 

مطالب مرتبط

محاسبه غیبت سربازی

دفترچه سربازی از کجا بگیرم؟ + راهنما گام به گام

بهترین زمان پست دفترچه سربازی + دوره طلایی اعزام

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

به چه کسانی سرباز فراری گویند؟

افرادی سرباز فراری به حساب می آیند که بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شده و دیگر باز نگردد و همچنین افرادی که با اخذ مرخصی برای مدت معین از محل خدمت خارج و پس از اتمام مرخصی به یکان باز نگردند سرباز فراری به حساب می آیند.

آیا امکان توجیه غیبت برای سرباز وجود دارد؟

غیبت در روز اعزام به خدمت غیبت اولیه به حساب می آید و امکان توجیه غیبت برای فرد وجود دارد . در صورت داشتن شرایط مناسب برای غیبت با در دست داشتن مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را توجیه کند و از تنبیهات و محدودیت ها و اضافه خدمتهایی که برای این نوع غیبت در نظر گرفته شده منع شود .

مطالب مرتبط

نظرات

 1. جواد
  ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۳

  من دفترچه پست کردم آیا امکانش هست که یه سری از مشخصات مثل آدرس رو تغییر بدم؟

  • abbasi
   ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۴

   سلام وقت بخیر
   دقیقا قصد تغییر کدام موارد را دارید ؟ میتوانید به پلیس +10 مراجعه کنید .

 2. علی
  ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۲

  با سلام و ادب
  کارشناس محترم لطفاً بفرمایید چنانچه سربازی که کد محل خدمت را گرفته است ولی در محل پادگان آموزشی حاضر نشود، چنانچه دو ماه بعد قصد داشته باشد به خدمت باز گردد، آیا نیاز به پست کردن دفترچه جدید از پلیس +۱۰ دارد؟
  آیا سازمان محل خدمت هم تغییر می‌کند ؟

  • bagheri
   ۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۲

   با سلام در صورت عدم مراجعه سرباز زمان اعزام یگا اعزامی میتواند عوض شود برای راهنمایی بیشتر بامرکز تماس بگیرید

 3. فقط خدا
  ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۱

  سلام من دفترچه گرفتم اعزام یکم تیرماه و امریه گرفتم الان پشیمان شدم میشه انصراف بدم و دفترچه را لغو کنم چون تا دی ماه ۱۴۰۱ فرصت دارم چون دی امسال فارغ التحصیل شدم محض رضای خدا راهنمایی کنید چطوری لغو کنم و به کجا مراجعه کنم

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۶

   سلام. چون دفترچه را پست کردید امکان آن وجود ندارد .

 4. صادق
  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۹

  سلام خسته نباشید:
  من اومدم یه استان دیگ واسه امریه ثبت نام کنم .
  تا پلیس +10 رفتم،عکس و دفترچه گرفتم ، پیش پزشک معاین هم رفتم ولی هنوز واکسن نزدم و دفترچمو پست نکردم .الان منصرف شدم و میخوام برم استان خودمون دفترچمو پست کنم.لطفا راهنماییم کنید باید چه کاری انجام بدم ممنون.

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰

   سلام. لطفا دفترچه اتون رو در استان خود پست کنید.

 5. امین
  ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۷

  سلام.من نتونستم خودمو حاضر کنم در روز اعزام چون به ارتش افتاده بودم خوشم نمیاد اصلا از ارتش.برای اعزام دوباره باید چکار کنم مراحل اولیه رو دوباره باید طی کنم؟درضمن در ارتش خدمت خواهم کرد یا شانسی هس مثلا میوفتم نیروی انتظامی؟توروخدا جواب بده.ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۲

   با سلام.باید در محل مشخص شده حاظر شوید.

  • امین
   ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۴

   سلام کجا افتادی؟

 6. رضا
  ۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۹

  سلام من در روز اعزام نتوانستم حاضر شوم و دوباره تمدید کردم. ولی ۳ ماه اضافه سنواتی برام زدند. من چجوری می تونم توجیه غیبت کنم. من و مادرم تنها باهم زندگی می کنیم و تحت پوشش کمیته امداد هستیم. گفتند اگه نامه از کمیته امداد ببری پاک میشه آیا درسته؟ لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس ارشد
   ۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۳

   سلام
   شما از طریق دفاتر پلیس+10 میتونید درخواست توجیه غیبت بدین

   • محمد
    ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۷

    سلام
    من تیر 1400 فارغ‌التحصیل شدم میتونم خرداد 1401 دفترچه پست کنم که مرداد ماه اعزام

 7. احمدرضا
  ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۰

  سلام خسته نباشید
  من دانشگاه ورودی بهمن قبول شدم
  مهر ماه دانشگاه ثبت نام کردم و برای معافیت تحصیلی اقدام کردم اما سایت اجازه نمیداد
  گفتن باید برگه اعزام پر کنی من اعزامم اول اذر بود درخواست تمیدید زدم شد یک بهمن
  الان وارد سایت سخا میشم و درخواست معافیت تحصیلی میکنم برام میزنع که مقطع تحصیلی مطابقت ندارد چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنید

  • کارشناس ارشد
   ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۲

   سلام .مراجعه حضوری به دانشگاه ازاد

ایران تحصیل
تماس با مشاور