ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲

ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

هرساله آزمون تیزهوشان به واسطه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای ورود دانش آموزان علاقه‌مند به این نوع مدارس برپا می‌کنند، یکی از اصلی‌ترین شروط پذیرش در مدارس تیزهوشان شرکت در آموزن و همچنین کسب نتیجه علمی لازم در این آزمون است. یکی از مواردی که دانش‌آموزان باید به آن توجه داشته باشند تا در نهایت بتوانند در آزمون رتبه بگیرند ضرایب آزمون است. برای اطلاع از ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ می‌توانید با مطالبی که در ادامه به آن پرداخته می‌شود همراه شوید.

 

برای شرکت در آزمون تیزهوشان و قبولی در این آزمون باید از ضرایب و تعداد دروس، مدت پاسخگویی و ضرایب استعداد تحلیلی مطلع باشید.

 

ضرایب دروس آزمون تیزهوشان

 

ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲

سازمان ملی پرورس استعدادهای درخشان یا سمپاد به آدرس اینترنتی sampad.medu.ir به صورت هر ساله بین دانش آموزان مستعد به شناسایی و جذب آن‌ها برای تحصیل در مدارس تیزهوشان دوره اول و دوم متوسطه می‌پردازد. این فرآیند براساس آزمونی که این سازمان ترتیب داده است برگزار شده و افرادی که در این آزمون امتیاز بالاتری کسب کنند قبول شده و می‌توانند به عنوان استعداد درخشان در این مدارس تحصیل کنند. برای شرکت در این آزمون باید مواردی را هم در نظر گرفت که در این مقاله بیشتر به آن پرداخته خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های شرکت در آزمون تیزهوشان برای دانش آموزان اطلاع از ضرایب دروس، تعداد سوالات و زمان پاسخ‌دهی است. تا بتوانند روی این موارد تمرکز بیشتری داشته باشند. 

اگر فرد شرکت کننده در آزمون تیزهوشان از ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ آگاهی لازم را نداشته باشد از اهمییت دروس خود مطلع نخواهد بود و شانس کمتری در قبولی در این آزمون خواهد داشت.

زیرا برخی از دروس در این آزمون از ضریب بیشتری برخوردارند که دانش آموز باید بیشتر روی آن کار کند و مطالعه بیشتری داشته باشد و برخی دروس در مقابل از ضریب کمتری برخوردارند و لازم نیست زمان زیادی را برای آن صرف کنند. 

 

برای اطلاع از نحوه خرید و آشنایی با کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید و اطلاعات دقیقی را دریافت  کنید.

 

در جدول زیر ضرایب دروس آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ ذکر شده است:

 

سوالات استعداد تحصیلی تعداد سوالات ضریب رشته‌ها تخصیلی ضریب دروس (سمپاد مهارتی)
 

علوم تجربی

10 ریاضی فیزیک: 2

علوم تجربی: 4

علوم انسانی: 2

3
ریاضیات 10 ریاضی فیزیک: 4

علوم تجربی: 2

علوم انسانی: 2

3
قرآن و پیام های آسمانی 10 ریاضی فیزیک: 1

علوم تجربی: 1

علوم انسانی: 1

1
 

زبان و ادبیات فارسی

10 ریاضی فیزیک: 2

علوم تجربی: 2

علوم انسانی: 4

2
مطالعات اجتماعی 10  ریاضی فیزیک: 1

علوم تجربی: 1علوم انسانی: 1

1

ضریب استعداد تحلیلی در تیزهوشان نهم

 

ضریب استعداد تحلیلی در تیزهوشان نهم

 

آزمون تیزهوشان برای ورود به دبیرستان دوره دوم تیزهوشان به صورت زیر است:

سوالات موجود در آزمون متشکل از دو دسته بندی است که عبارت است از «استعداد تحلیلی» و استعدد تحصیلی.

به نوعی 20 درصد سوالات آزمون سوالات تحلیلی و 80 درصد مابقی را سوالات استعداد تحصیلی تشکیل داده است.

منابع، ضرایب و تعداد سوالات آزمون تیزهوشان و مدت زمان جواب‌دهی به سوالات به صورت زیر است:

 

 

سوالات استعداد تحلیلی تعداد سوال  مدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی 15 15 دقیقه
نمره کل استعداد تحلیلی 45

 

سوالات استعداد تحصیلی  تعداد سوالات  ضریب دروس
قرآن و معارف اسلامی 8 2
مطالعات اجتماعی 15 1
ریاضیات 20 3
علوم تجربی 17 2
زبان و ادبیات فارسی 15 1

 

 منابع طراحی سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم از محتوای کتب درسی هشتم و دروس پایه نهم است. و مدت پاسخگویی به این سوالات حدودا 105 دقیقه است در این بازه زمانی تمامی شرکت کنندگان باید به سوالات درج شده در ورقه‌های آزمون خود که به صورت تستی در نظر گرفته شده است پاسخ دهند.

 

برای اطلاع از ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و فرآیند این آزمون می‌توانید به مقاله مذکور در سایت ایران تحصیل مراجعه کنید.

 

3- سوالات استعداد تحلیلی به صورت تستی چهارگزینه‌ایی طراحی شده است و فرد شرکت‌کننده باید برای هر سوال فقط یک جواب در نظر بگیرد. معمولا این سوالات براساس ارزیابی توانایی ریشه یابی، تحلیل، طبقه‌بندی و سازمان دهی مباحث و مطالب مختلف طراحی می‌شود، به نوعی این سوالات براساس محتوای کتب درسی نخواهد بود.

سوالات استعداد تحصیلی به صورت چهارگزینه‌ای فقط با یک جواب درست در سطح محتوایی کتاب درسی با تاکید بر سطح بالای تلفیق دانش، شناختی، مفاهیم و مهارت‌های دو یا چند ماده درسی در بسیاری از سوالات طراحی می‌شوند.

سوالاتی که در بخش آموزش قرآن و معارف اسلامی تهیه شده است از محتوای مشترک داوطلبان اهل تشیع و تسنن طراحی خواهد شد. اما برای داوطلبان اقلیت‌های دینی رسمی کشور همچون کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان با توجه به محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت‌های دینی با کد 119/2 پایه هشتم و کد 135/2 پایه نهم پاسخ خواهند داد.

برای هر پاسخ صحیح دانش آموز معمولا 3 امتیاز مثبت و در مقابل 1 امتیاز منفی برای هر پاسخ نادرست در نظر گرفته خواهد شد. برای سوالاتی که از سوی دانش آموز بدون جواب رها شده باشد امتیازی در نظر گرفته نخواهد شد.

 

زمانیکه داوطلب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ برای هر سوال بیش از 2 جواب علامت بزند، براساس قانون 1 امتیاز منفی برای وی اعمال خواهد شد.

 

نکات آزمون تیزهوشان

 

نکات مهم در مورد آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲

کلیه سوالات آزمون تیزهوشان متشکل از سوالات بخش تحلیلی و بخش تحصیلی چهارگزینه‌ایی و بعبارتی به صورت تستی طراحی شده است.

برای نمره‌دهی به سوالات به این صورت عمل می‌کنند که به ازای هر جواب درست 3 نمره مثبت و برای پاسخ غلط 1 نمره منفی برای فرد شرکت کننده در نظر گرفته می‌شود. در ضمن سوالاتی که بیش از یک جواب داشته باشند 1 نمره منفی خواهند داشت.

معمولات سوالات استعداد تحصیلی در سطح محتوای کتاب درسی و در بسیاری از موارد ترکیبی از مهارت و مفاهیم دو یا چند ماده درسی ارائه خواهد شد.

 

اخبار پیرامون ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲

 

  • دوره توانمندسازی مدیران مدارس استعداد درخشان در لرستان

در تاریخ 18 آذرماه سال ۱۴۰۲ در استان لرستان دوره توانمندسازی مدیران مدارس استعدادی درخشان قطب 4 کشور برگزار شد.

  • تجلیل از دانش آموزان دختر

در تاریخ 20 آذرماه سال ۱۴۰۲ مراسمی برای تجلیل از دختران برگزیده در عرصه‌های علمی و پژوهشی تحت عنوان آئین تجلیل از دانش آموزان دختر ترتیب داده شد.

  • اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی

در تاریخ 16 آبان سال ۱۴۰۲ مراسمی در جهت اختتامیه هفتمین جشنوار فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه برگزار شد و از دانش آموزان برگزیده تجلیل شد.

 

کاربران گرامی برای دانلود پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

دانش آموزانی که قصد شرکت در آزمون‌های تیزهوشان را دارند پیش از هر گونه اقدامی باید از ضرایب آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ اطلاعات کافی داشته باشند. زیرا برخی از دروس در این آزمون از ضرریب بالاتر و برخی دیگر از ضریب کمتری برخوردارند به همین سبب دانش آموز برای کسب رتبه بالا در این آزمون باید تمرکز خود را روی دروس با ضریب بالا بگذارد تا بتواند موفق شود. اگر در این باره اطلاعات کافی ندارید و نمی‌دانید روش امتیازدهی و تصحیح آزمون تیزهوشان به چه صورت است می‌توانید به مطالب گفته شده در این مقاله مراجعه کنید

4/5 - (4 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

ضرایب هر کدام از مواد آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم نشان‌دهنده چیست؟

خوب است بدانید که معمولا ضریب هر درس اهمییت آن درس را به دانش آموز نشان می‌دهد.

مباحث آزمون تیزهوشان نهم به دهم از چه قسمت‌هایی است؟

سوالاتی که برای این آزمون در نظر می‌گیرند از دو قسمت استعداد تحلیلی و تحصیلی مطرح می‌گردد.

سوالات استعداد تحصیلی از چه مباحثی طرح می‌شوند؟

منبع اصلی سوالات آزمون تیزهوشان از کتب درسی است.

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)