تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
سهمیه منطقه 3 در کنکور

سهمیه منطقه 3 در کنکور

سهمیه منطقه 3 در کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

اگر جزء داوطلبان سهمیه منطقه 3 در کنکور هستید ، حتماً دوست دارید بدانید چقدر شانس قبولی در دانشگاه های خوب کشور را خواهید داشت و اینکه منطقه شما چه تفاوتی با سایر مناطق از لحاظ سنجش برای قبولی خواهد داشت. اگرچه این منطقه نسبت به دو منطقه دیگر از امکانات کمتری برخوردار است ؛ اما شما می توانید شانس بیشتری برای قبولی در کنکور نسبت به سایر مناطق داشته باشید که در ادامه ما قصد داریم به تمامی سوالات شما در رابطه با تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور ، اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور و تعداد شرکت کننده + نام شهرها پاسخ دهیم.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با  سهمیه منطقه 3 و تفاوت آن با دیگر مناطق در کنکور  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

برای اینکه از سهمیه منطقه 3 در کنکور و نحوه اعمال آن بیشتر بدانید ، حتماً از مشاوران ما کمک بگیرید.

 

 

نحوه تقسیم بندی داوطلبان در سهمیه منطقه 3 در کنکور

در کنکور هر یک از داوطلبان براساس مکانی که به تحصیل پرداخته اند در یکی از مناطق 1 و 2 و 3 دسته بندی خواهند شد. داوطلبان منطقه 1 افرادی هستند که در شهرهای بزرگ و با امکانات تحصیلات خود را به پایان رسانده اند که شامل تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز و… می شود. داوطلبان منطقه 2 نیز تا حدودی شهرهای دارای امکانات بالا را در بر می گیرد. شهرهای منطقه 3 تقریباً شامل مناطق با امکانات محدود می شود که در ادامه اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور و تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

در تقسیم بندی سهمیه مناطق ، بخش های مرکزی مانند تهران ، اصفهان ، مشهد و .. منطقه یک ، شهرها و شهرستان ها در منطقه 2 و مناطق محروم و شهرهای کوچک جزو منطقه 3 قرار می گیرند . از این تقسیم بندی به راحتی می توان فهمید که اساس منطقه بندی تمام نقاط کشور ، امکانات آموزشی برای داوطلبان می باشد .

قوانین تعیین سهمیه افراد به شرح زیر می باشد :

افرادی که داوطلب شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی هستند براساس شهری که مدرک سه سال آخر دوره دبیرستان خود را گرفته اند ، انتخاب خواهند شد.

افرادی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده باشند ، جزء داوطلبان منطقه 3 حساب می شوند.

افرادی که دارای معلولیت های مختلف مانند نابینایی ، ناشنوایی ، معلول جسمی و… هستند نیز جزء داوطلبان در سهمیه منطقه 3 حساب خواهند شد.

اگر فردی هر سال از تحصیل خود را در یک شهر گذرانده باشد ، سهمیه وی براساس مرفه ترین شهر انتخاب خواهد شد.

 

 

برای دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کلیک کنید.

 

 

تاثیر سهمیه منطقه 3 در کنکور

به صورت کلی هدف از تعیین سهمیه برای داوطلبان ، برقراری عدالت بیشتر است. زیرا داوطلبان هر منطقه تنها با هم منطقه ای های خودشان رقابت خواهند کرد. به طور مثال افرادی که سهمیه منطقه 3 در کنکور را دارند  ، تنها با افراد دارای منطقه 3 رقابت خواهند کرد و کارنامه آن ها با داوطلبان منطقه 1 و 2 سنجیده نخواهد شد. نحوه تاثیر سهمیه نیز بدین صورت است که براساس تعداد افراد شرکت کننده در کنکور ، ظرفیت پذیرش از هر منطقه مشخص خواهد شد.

در ادامه قصد داریم پراکندگی داوطلبان در سهمیه منطقه 3 در کنکور و دیگر مناطق را براساس آمارهای سال های گذشته بررسی کنیم.

 

 

گروه آزمایشیتعداد کل داوطلبانتعداد داوطلبان سهمیه منطقه 1تعداد داوطلبان سهمیه منطقه 2تعداد داوطلبان سهمیه منطقه 3
علوم ریاضی135454439465344438064
تجربی50690893437196539216932
انسانی31449845594100032168872
زبان های خارجی129515289574875851800
هنر80094199472965730490

اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور

 

 

تعهدات پذيرفته شدگان سهميه مناطق یک و دو و سه

تفاوتی ندارد جزء داوطلبان سهمیه منطقه 3 در کنکور یا جزء داوطلبان سهمیه منطقه 2 و 1 باشید. در صورتی که با استفاده از سهمیه در کنکور پذیرفته شوید ، نیاز است قوانین زیر را رعایت کنید.

یکی از این قوانین دادن تعهد برای گذراندن دو برابر زمان تحصیل در هر یک از نقاط ایران برای خدمت است. البته این تعهد خدمتی برای برادران پس از انجام خدمت وظیفه عمومی است.

افرادی که از سهمیه منطقه 2 و 3 استفاده کرده اند ، باید به اندازه طول مدت تحصیل تعهد خدمتی بسپارند.

افرادی که با استفاده از سهمیه منطقه 2 و 3 پذیرفته شوند اما از انجام تعهد خدمتی امتناع ورزند ، جریمه خواهند شد. وزارت های مربوطه  از این افراد به اندازه 2 برابر هزینه سرانه دانشجو جریمه گرفته و مدارک تحصیلی شان نیز تا زمان انجام خدمت مربوطه تحویل داده نخواهد شد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استفاده مجدد از سهمیه روزانه کنکور ، کلیک کنید.

 

 

نام شهرهای منطقه 1 و 2 و 3

در این قسمت علاوه بر معرفی اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور ، تعداد شرکت کننده + نام شهرها در دیگر مناطق نیز بررسی خواهد شد.

 

 

اسامی شهرهای منطقه 1

 

 

جدول مناطق و سهمیه ها در منطقه 1
تبریزاصفهان
لواسانکن
مشهدتهران مرکز
شیرازتجریش
خراسان رضوی

 

 

اسامی شهرهای منطقه 2

 

 

جدول مناطق و سهمیه ها در منطقه 2
بناباردبیل
جلفاخوی
مراغهارومیه
مرندخلخال
میانهآران و بیدگل
اردستانتربت حیدریه
اصفهانبیرجند
برخوارشهرکرد
خمینی شهرفارسان
خوانسارشاهین شهر
تربت حیدریهاهواز
سبزواربجنورد
قوچاننیشابور
کاشمرگناباد
بهبهانزنجان
گرگانسمنان
دزفولشاهرود
دامغانگرمسار
زاهدانابهر
بندرانزلیرشت
آمللنگرود
بروجردبابلسر
بابلرودسر
خرم آبادجویبار
چالوسبهشهر
تنکابنرامسر
ساریفریدونکنار
قائم شهر

 

 

اسامی شهرهای منطقه 3

 

 

شهرهای سهمیه منطقه 3 در کنکور
زرقانتاکستانفراشبند
گلوگاهزاهدشهرارسنجان
سپیدانکهکخاوران
آبیکمهر فارسپل سفید
بوئین زهرامهراشکنان
فریدونکنارچمستانالیگودرز
بندپی غربیقائمیهدورود
خنجفارسدشمن
الشتربیضاالوند
سربندکوارگله دار
کمیجانعباس آباددانسفهان
نودانبواناتسلفچگان
آشتیانرینهسروستان
دارابپاسارگادرومشکان
بهنمیردلقانشال
نی ریززرین دشتازنا
سلفچگانکوهدشترستم
خندابالبرزپلدختر

مزایای سهمیه منطقه 3 در کنکور

حال که با سهمیه منطقه 3 در کنکور ، تعداد شرکت کننده + نام شهرها در سهمیه منطقه 3 در کنکور بیشتر اشنا شدیم ، قصد داریم در این قسمت به بررسی مزایای این سهمیه بپردازیم.

از جمله مزایای این سهمیه می توان به داشتن شانس بیشتر در قبولی اشاره کرد. در واقع افرادی که در سهمیه منطقه 3 هستند ، به دلیل قرار گرفتن در مناطق کم امکانات ، فضای رقابتی کمتری را تجربه می کنند ؛ زیرا در مناطق 1 و 2 رقابت بسیار سنگین تری بین داوطلبان وجود دارد. افرادی که در سهمیه منطقه 3 هستند ، با آوردن رتبه های بالاتر می توانند امتیاز بیشتری در قبولی داشته باشند ، در حالی که افراد منطقه 1 و 2 باید تلاش بیشتری برای قبولی نمایند.

برای کسب اطلاعات دقیق از تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور ، با ما در تماس باشید.

 

 

برای اینکه از نحوه استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری بدانید، کلیک کنید.

 

 

در قبولی کنکور ، رتبه کشوری بررسی میشود یا رتبه در منطقه؟

رتبه نهایی  و اصلی که برای انتخاب رشته شما مورد بررسی قرار می گیرد ، رتبه در منطقه یا همان رتبه سهمیه منطقه ای است. رتبه کشوری و تراز کشوری برای انتخاب رشته اهمیتی ندارند و مورد بررسی قرار نمی گیرند. پس به این موضوع در انتخاب رشته دقت داشته باشید.

 

 

تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور

 

 

سایر سهمیه های کنکور

علاوه بر سهمیه منطقه 3 در کنکور و سهمیه های منطقه 1 و 2 ، سهمیه ایثارگران و رزمندگان ، ایثارگران ، بهیاران و کارمندان نیز در کنکور وجود دارد که در ادامه جزییات این سهمیه ها را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 

 

سهمیه رزمندگان

سهمیه رزمندگان به افرادی تعلق می گیرد که پدر آن ها حداقل به مدت 6 ماه در جبهه حضور داشته است. افرادی که از این سهمیه استفاده می کنند برای بهره مندی از امتیاز آن لازم است حداقل 75 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده کسب کرده باشند. البته این سهمیه علاوه بر رزمندگان ، به کارکنان نیروهای ثابت نیروهای مسلح ، سپاه و ارتش و همچنین نیروی انتظامی نیز تعلق می گیرد.

 

 

سهمیه خانواده شهدا

سهمیه خانواده شهدا ، برای پدر ، مادر ، خواهر و برادر افراد شهید در نظر گرفته می شود. این سهمیه مانند سهمیه مناطق ، برای افراد بومی اعمال خواهد شد.

 

 

سهمیه ایثارگران

این سهمیه برای فرزندان و همسر افرادی که در جبهه جانباز 25 درصد و و زیر 25 درصد باشند ، اعمال می شود. افرادی که از سهمیه جانبازان زیر 25 درصد استفاده می کنند ، سهمیه 5 درصدی دارند و افرادی که از سهمیه بالای 25 درصد استفاده می کنند ، سهمیه 25 درصدی دارند. البته افرادی که از این سهمیه استفاده می کنند ، باید 70 درصد نمره آخرین فرد قبول شده را کسب کرده باشند که مجاز به استفاده از سهمیه خواهند بود.

 

 

تعداد شرکت کننده نام شهرها

 

 

سهمیه بهیاران

این سهمیه برای افرادی که رشته پرستاری خوانده اند ، اعمال می شود. در واقع اگر فردی برای حداقل سه سال با دیپلم بهیاری در سازمان های دولتی و غیر دولتی خدمت کرده باشند ، می توانند برای قبولی در رشته پرستاری از سهمیه بهیاری 5 درصد استفاه نمایند.

 

 

سهمیه کارمندان

سهمیه کارمندان برای  افرادی است که قصد ادامه تحصیل در رشته های شبانه را دارند. شرایط استفاده از این سهمیه نیز شامل موارد زیر می شود : فرد بالای 35 سال باشد. فرد کارمند رسمی وزارت علوم و مراکز آموزشی باشد. فرد در رشته های بومی استان خود اجازه ادامه تحصیل داشته باشد.

 

 

سهمیه مناطق محروم

ما تا این قسمت در رابطه با سهمیه منطقه 3 در کنکور ، و جزییات مربوط به آن مانند اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور و تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور ، صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم در رابطه با سهمیه مناطق محروم با شما صحبت کنیم.

 

 

برای اطلاع از نحوه اعمال سهمیه در آزمون وکالت ، کلیک کنید.

 

 

سهمیه مناطق محروم شامل کدام استان‌هاست؟

مناطق محروم شامل استان های ایلام ، سیستان و بلوچستان ، چهار و محال و بختیاری ، بوشهر ، کردستان ، کرمانشاه ، کهکلویه ، لرستان و هرمزگان می شود.

 

 

نحوه اعمال سهمیه مناطق محروم در رشته های غیر از رشته‌های مقطع دکتری عمومی چگونه است؟

نحوه اعمال سهمیه مناطق محروم در رشته های غیر از رشته‌های مقطع دکتری عمومی بدین صورت است که در کمترین حالت ممکن 40 درصد از  آن به استان های مناطق های محروم اختصاص می یابد.

یعنی اگر ظرفیت یک رشته 1000 نفر باشد در مناطق محروم ، 400 نفر برای افراد دارای سهمیه مناطق محروم و 600 نفر برای داوطلبان سهمیه منطقه 1 و 2 و3 در نظر گرفته می شود.

 

 

نحوه اعمال سهمیه مناطق محروم در رشته‌های مقطع دکتری عمومی (پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی) چگونه است؟

برای رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی حداقل 30 درصد از این ظرفیت در نظر گرفته شده است.

یعنی اگر ظرفیت یک رشته 1000 نفر باشد ،  300 نفر در رشته های پزشکی و 700 نفردر سهمیه مناطق 1 و 2  و 3 پذیرفته خواهند شد.

 

 

برای اطلاع از نحوه اعمال سهمیه در آزمون مشاوران حقوقی کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی سهمیه منطقه 3 در کنکور و جزییات مربوط به آن پرداختیم. از آنجایی که بسیاری از داوطلبان کنکور جزء داوطلبان منطقه سه هستند ، به همین دلیل اطلاع از اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور و تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور ، برای این افراد ضروری است. ما این موارد را بررسی کرده و سعی کردیم به تمامی سوالات شما در این رابطه پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص تعداد شرکت کننده + نام شهرها در منطقه سه داشتید ، با ما تماس بگیرید.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با  سهمیه منطقه 3 و تعداد شرکت کننده + نام شهرها در کنکور  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

بهترین سهمیه مناطق در کنکور

سهمیه مناطق در کنکور

سهمیه ایثارگران در کنکور

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری

سهمیه منطقه دو در کنکور

بهترین سهمیه مناطق کنکور

سهمیه منطقه 3 در کنکور

برای اطلاع از نحوه اعمال سهمیه منطقه 3 در کنکور چه راهی وجود دارد؟

برای اطلاع از این موضوع می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

آیا ممکن است اسامی شهرهای منطقه 3 کنکور  هر سال تغییر کند؟

خیر این اسامی ثابت هستند و در متن آورده شده است.

تعداد شرکت کنندگان منطقه سه کنکور نسبت به دیگر مناط چگونه است؟

این شرکت کنندگان نسبت به مناطق دیگر بیشتر هستند.

برای اطلاع از تعداد شرکت کننده + نام شهرها مناطق دیگر کنکور چه راهی وجود دارد؟

نام شهرها که در متن آورده شده است ، شرکت کنندگان نیز هر سال تغییر می کنند که دراین باره می توانید از ایران تحصیل کمک بگیرید.

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور