ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

زلزله شناسی – زلزله در ایران

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

زلزله شناسی

زلزله شناسی

زلزله شناسی

داوطلبان گرامی برای اطلاع از رشته زلزله شناسی از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099075307  و در صورت شلوغی خطوط با  9099075307 ( استان تهران) تماس بگیرید.

پاسخگویی از 8 صبح تا 1 شب حتی ایام تعطیل .

 

رشته زلزله شناسی

به طور کلی رشته مربوط به علم ژئوفیزیک ( علم مطالعه رفتار های زمین ) به : الکترومغناطیس ، رادیواکتیویته ، گرانسنجی ، روشهای الکتریکی و زلزله شناسی تقسیم کرد با نظر به این که این مباحث بسیار پر اهمیت هستند دوره کارشناسی ارشد زلزله شناسی شامل دوره های آموزشی و پژوهشی است که با توجه به زلزله های اخیر مانند زلزله کرج ، زلزله ملارد ، زلزله کرمان ، زلزله کرمانشاه و..که باعث خرابی و ویرانی خانه های بسیاری شده و نیاز دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به این رشته ضرورت و اهمیت رشته زلزله شناسی را روشن می کند.داوطلبان رشته زلزله شناسی می توانند از کلیه رشته های علوم پایه ، فنی ، علوم تجربی ، هنر و زبان مجاز به تحصیل در این رشته هستند.

دانشگاه هایی مجاز به ارائه این رشته هستند که دارای کادری مجرب و دارای دو نیروی متخصص با مدرک دکتری باشند و دارای تجهیزات آزمایش گاهی مانند : حسگر لرزه ای ، رقومی کننده ، و.. را دارا باشند مجهز بودن  آزمایشگاه های دانشگاه ها به این تجهیزات یکی از سرایط لازم و ضروری برای ارائه رشته زلزله شناسی است.

زلزله چیست ؟

زلزله به فرایند های زیادی بستگی دارد و به لرزش پوسته های جامد کره زمین گفته می شود که در مواقعی با فعال شدن گسلهای موجود رخ می دهد این فرایند طبیعی دارای ویژگی های خاصی است که در ادامه به آن می پردازیم یکی از دلایل و قوع ناگهانی زلزله را می توان فشار مابین لایه های پوسته کره زمین دانست فشار ایجاد شده به اندازه ای زیاد است که باعث حرکت صفحه های روی سطح زمین می شود به خط مرزی مابین این صفحات گسل می گویند. به لرزش های کوچک و بسیار خفیف که در ابتدا زلزله ایجاد می شود پیش لرزه گویند.و به لرزه های کوچک و بسیار خفیف که بعد از زلزله رخ می دهدپس لرزه گویند.

باید به این نکته توجه کرد که همیشه در زلزله ها پیش لرزه و پس لرزه رخ نمی دهد و اگر پس لرزه رخ دهد نشان گر این نیست که حتما زلزله ای در راه است علم زلزله شناسی به پیش بینی این واقعه طبیعی نرسیده و دانشمندان زیادی با اختراع وسیله هایی برای پیش بینی زلزله اختراع کرده اند که تا کنکون هیچ یک از آن ها مؤثر واقع نشده است.

چرا زلزله بوجود می‌آید؟

همان طور که اشاره کردیم دانشمندان اطلاعات دقیقی از چگونگی رخ دادن این واقعه طبیعی نیافته اند اما آن چه که مسلم است و علم زمین شناسی مقاله هایی در مورد آن انتشار داده این است که زلزله بر اثر فشار لایه های زمینی و تجمع انرژی زمین رخ می دهد که باعهث ایجاد جابه جایی سنگ های لایه پوسته زمین شده که در اقیانوس ها و دریا ها باعث ایجاد سونامی و سیل می شودو در نقاط دیگر باعث شکستگی لایه های زمین و یا ایجائ فرورفتگی می کند. اما بعضی از دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که لایه پوسته کره زمین دارای از ورقه هایی بسیار بزرگ تشکیل شده که به یکدیگر فشار وارد می کنند و که لایه های فوقانی و کوچک بر اثر تحمل کم نسبت به این لایه های بزرگ شکسته شده و باعث ایجاد زلزله و زمین لرزه می شوند.

مطالب مرتبط :

زلزله شناسی چیست؟

دانشگاه های دارای رشته زلزله شناسی

زلزله کرج

زلزله کرمانشاه

زلزله کرمان

زلزله رودبار

زلزله در ایران

نحوه ی وقوع زلزله

 

 

برای اطلاع از رشته ی زلزله شناسی و نحوه ی ثبت نام با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

تماس فقط از طریق تلفن ثابت 9099075307 پاسخگویی از ساعت 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل.

مطالب مرتبط :

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور