ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

زلزله شناسی – زلزله در ایران

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۰ آبان ۱۴۰۲
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

زلزله شناسی

زلزله شناسی

زلزله شناسی

داوطلبان گرامی برای اطلاع از رشته زلزله شناسی از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099075307  و در صورت شلوغی خطوط با  9099075307 ( استان تهران) تماس بگیرید.

پاسخگویی از 8 صبح تا 1 شب حتی ایام تعطیل .

 

رشته زلزله شناسی

به طور کلی رشته مربوط به علم ژئوفیزیک ( علم مطالعه رفتار های زمین ) به : الکترومغناطیس ، رادیواکتیویته ، گرانسنجی ، روشهای الکتریکی و زلزله شناسی تقسیم کرد با نظر به این که این مباحث بسیار پر اهمیت هستند دوره کارشناسی ارشد زلزله شناسی شامل دوره های آموزشی و پژوهشی است که با توجه به زلزله های اخیر مانند زلزله کرج ، زلزله ملارد ، زلزله کرمان ، زلزله کرمانشاه و..که باعث خرابی و ویرانی خانه های بسیاری شده و نیاز دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به این رشته ضرورت و اهمیت رشته زلزله شناسی را روشن می کند.داوطلبان رشته زلزله شناسی می توانند از کلیه رشته های علوم پایه ، فنی ، علوم تجربی ، هنر و زبان مجاز به تحصیل در این رشته هستند.

دانشگاه هایی مجاز به ارائه این رشته هستند که دارای کادری مجرب و دارای دو نیروی متخصص با مدرک دکتری باشند و دارای تجهیزات آزمایش گاهی مانند : حسگر لرزه ای ، رقومی کننده ، و.. را دارا باشند مجهز بودن  آزمایشگاه های دانشگاه ها به این تجهیزات یکی از سرایط لازم و ضروری برای ارائه رشته زلزله شناسی است.

زلزله چیست ؟

زلزله به فرایند های زیادی بستگی دارد و به لرزش پوسته های جامد کره زمین گفته می شود که در مواقعی با فعال شدن گسلهای موجود رخ می دهد این فرایند طبیعی دارای ویژگی های خاصی است که در ادامه به آن می پردازیم یکی از دلایل و قوع ناگهانی زلزله را می توان فشار مابین لایه های پوسته کره زمین دانست فشار ایجاد شده به اندازه ای زیاد است که باعث حرکت صفحه های روی سطح زمین می شود به خط مرزی مابین این صفحات گسل می گویند. به لرزش های کوچک و بسیار خفیف که در ابتدا زلزله ایجاد می شود پیش لرزه گویند.و به لرزه های کوچک و بسیار خفیف که بعد از زلزله رخ می دهدپس لرزه گویند.

باید به این نکته توجه کرد که همیشه در زلزله ها پیش لرزه و پس لرزه رخ نمی دهد و اگر پس لرزه رخ دهد نشان گر این نیست که حتما زلزله ای در راه است علم زلزله شناسی به پیش بینی این واقعه طبیعی نرسیده و دانشمندان زیادی با اختراع وسیله هایی برای پیش بینی زلزله اختراع کرده اند که تا کنکون هیچ یک از آن ها مؤثر واقع نشده است.

چرا زلزله بوجود می‌آید؟

همان طور که اشاره کردیم دانشمندان اطلاعات دقیقی از چگونگی رخ دادن این واقعه طبیعی نیافته اند اما آن چه که مسلم است و علم زمین شناسی مقاله هایی در مورد آن انتشار داده این است که زلزله بر اثر فشار لایه های زمینی و تجمع انرژی زمین رخ می دهد که باعهث ایجاد جابه جایی سنگ های لایه پوسته زمین شده که در اقیانوس ها و دریا ها باعث ایجاد سونامی و سیل می شودو در نقاط دیگر باعث شکستگی لایه های زمین و یا ایجائ فرورفتگی می کند. اما بعضی از دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که لایه پوسته کره زمین دارای از ورقه هایی بسیار بزرگ تشکیل شده که به یکدیگر فشار وارد می کنند و که لایه های فوقانی و کوچک بر اثر تحمل کم نسبت به این لایه های بزرگ شکسته شده و باعث ایجاد زلزله و زمین لرزه می شوند.

مطالب مرتبط :

زلزله شناسی چیست؟

دانشگاه های دارای رشته زلزله شناسی

زلزله کرج

زلزله کرمانشاه

زلزله کرمان

زلزله رودبار

زلزله در ایران

نحوه ی وقوع زلزله

 

 

برای اطلاع از رشته ی زلزله شناسی و نحوه ی ثبت نام با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

تماس فقط از طریق تلفن ثابت 9099075307 پاسخگویی از ساعت 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل.

مطالب مرتبط :

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • وام ودیعه مسکن دانشجویی

  وام ودیعه مسکن دانشجویی + شرایط و مبلغ بخشنامه 1402 | irantahsil

  دریافت وام ودیعه مسکن دانشجویی، تهیه مبلغ اجاره و یا رهن منزل یکی از معضلات اصلی دانشجویان متأهل است. به همین خاطر دانشجویان می‌توانند جهت دریافت وام ودیعه مسکن دانشجویی صندوق رفاه اقدام نمایند. نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن...
 • دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری

  دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۱۴۰۲ + دانلود مستقیم pdf

  دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری 1402 منتشر شد. کلیه داوطلبانی که قصد دارند در آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۱۴۰۲ شرکت کنند، باید با دانلود دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری از کلیه شرایط و ضوابط آن آگاهی یابند، چراکه دفترچه آزمون...
 • کارت مهارت فنی حرفه ای چیست؟

  کارت مهارت فنی حرفه ای چیست؟ + شرایط صدور و تمدید

  آیا می دانید شرایط اخذ و تمدید کارت مهارت فنی حرفه ای چیست؟ داوطلبانی که مایل به دریافت گواهینامه مهارت فنی حرفه ای می‌باشند، بایستی متناسب با جدول زمانبندی، در زمان‌های مقرر برای شرکت در آزمون‌های کتبی و عملی حاضر...
 • کارت ورود به جلسه آزمون مشاوران رسمی مالیاتی

  کارت ورود به جلسه آزمون مشاوران رسمی مالیاتی 1402 + دریافت pdf

  داوطلبانی که علاقه مند به عضویت در جامعه مشاوران رسمی مالیاتی هستند، می‌توانند با رعایت شرایط تعیین‌شده‌در آزمون انتخاب اعضای جامعه مشاوران مالیاتی ایران ثبت نام و شرکت کنند. پذیرش نهایی و عضویت داوطلبان در این سازمان منوط به شرکت...
تماس با مشاور