ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

زلزله شناسی – زلزله در ایران

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۰ آبان ۱۴۰۲
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

زلزله شناسی

زلزله شناسی

زلزله شناسی

داوطلبان گرامی برای اطلاع از رشته زلزله شناسی از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099075307  و در صورت شلوغی خطوط با  9099075307 ( استان تهران) تماس بگیرید.

پاسخگویی از 8 صبح تا 1 شب حتی ایام تعطیل .

 

رشته زلزله شناسی

به طور کلی رشته مربوط به علم ژئوفیزیک ( علم مطالعه رفتار های زمین ) به : الکترومغناطیس ، رادیواکتیویته ، گرانسنجی ، روشهای الکتریکی و زلزله شناسی تقسیم کرد با نظر به این که این مباحث بسیار پر اهمیت هستند دوره کارشناسی ارشد زلزله شناسی شامل دوره های آموزشی و پژوهشی است که با توجه به زلزله های اخیر مانند زلزله کرج ، زلزله ملارد ، زلزله کرمان ، زلزله کرمانشاه و..که باعث خرابی و ویرانی خانه های بسیاری شده و نیاز دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به این رشته ضرورت و اهمیت رشته زلزله شناسی را روشن می کند.داوطلبان رشته زلزله شناسی می توانند از کلیه رشته های علوم پایه ، فنی ، علوم تجربی ، هنر و زبان مجاز به تحصیل در این رشته هستند.

دانشگاه هایی مجاز به ارائه این رشته هستند که دارای کادری مجرب و دارای دو نیروی متخصص با مدرک دکتری باشند و دارای تجهیزات آزمایش گاهی مانند : حسگر لرزه ای ، رقومی کننده ، و.. را دارا باشند مجهز بودن  آزمایشگاه های دانشگاه ها به این تجهیزات یکی از سرایط لازم و ضروری برای ارائه رشته زلزله شناسی است.

زلزله چیست ؟

زلزله به فرایند های زیادی بستگی دارد و به لرزش پوسته های جامد کره زمین گفته می شود که در مواقعی با فعال شدن گسلهای موجود رخ می دهد این فرایند طبیعی دارای ویژگی های خاصی است که در ادامه به آن می پردازیم یکی از دلایل و قوع ناگهانی زلزله را می توان فشار مابین لایه های پوسته کره زمین دانست فشار ایجاد شده به اندازه ای زیاد است که باعث حرکت صفحه های روی سطح زمین می شود به خط مرزی مابین این صفحات گسل می گویند. به لرزش های کوچک و بسیار خفیف که در ابتدا زلزله ایجاد می شود پیش لرزه گویند.و به لرزه های کوچک و بسیار خفیف که بعد از زلزله رخ می دهدپس لرزه گویند.

باید به این نکته توجه کرد که همیشه در زلزله ها پیش لرزه و پس لرزه رخ نمی دهد و اگر پس لرزه رخ دهد نشان گر این نیست که حتما زلزله ای در راه است علم زلزله شناسی به پیش بینی این واقعه طبیعی نرسیده و دانشمندان زیادی با اختراع وسیله هایی برای پیش بینی زلزله اختراع کرده اند که تا کنکون هیچ یک از آن ها مؤثر واقع نشده است.

چرا زلزله بوجود می‌آید؟

همان طور که اشاره کردیم دانشمندان اطلاعات دقیقی از چگونگی رخ دادن این واقعه طبیعی نیافته اند اما آن چه که مسلم است و علم زمین شناسی مقاله هایی در مورد آن انتشار داده این است که زلزله بر اثر فشار لایه های زمینی و تجمع انرژی زمین رخ می دهد که باعهث ایجاد جابه جایی سنگ های لایه پوسته زمین شده که در اقیانوس ها و دریا ها باعث ایجاد سونامی و سیل می شودو در نقاط دیگر باعث شکستگی لایه های زمین و یا ایجائ فرورفتگی می کند. اما بعضی از دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که لایه پوسته کره زمین دارای از ورقه هایی بسیار بزرگ تشکیل شده که به یکدیگر فشار وارد می کنند و که لایه های فوقانی و کوچک بر اثر تحمل کم نسبت به این لایه های بزرگ شکسته شده و باعث ایجاد زلزله و زمین لرزه می شوند.

مطالب مرتبط :

زلزله شناسی چیست؟

دانشگاه های دارای رشته زلزله شناسی

زلزله کرج

زلزله کرمانشاه

زلزله کرمان

زلزله رودبار

زلزله در ایران

نحوه ی وقوع زلزله

 

 

برای اطلاع از رشته ی زلزله شناسی و نحوه ی ثبت نام با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

تماس فقط از طریق تلفن ثابت 9099075307 پاسخگویی از ساعت 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل.

مطالب مرتبط :

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • شرایط استخدام آموزش و پرورش

  شرایط استخدام آموزش و پرورش + بخشنامه جدید 1403

  امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان در رشته های مختلف به دنبال اطلاع از شرایط استخدام آموزش و پرورش هستند، چرا که فرهنگیان آموزش و پرورش و معلمان ساعات کمتری نسبت به کارمندان مشغول کار دارند و همچنین از حقوق بازنشستگی...
 • شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون

  شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون + قوانین 1403 | ایران تحصیل

  شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون اعلام شد. کلیه داوطلبان واجد شرایط می‌توانند بعد از کسب اطلاعاتی در رابطه با شرایط و ضوابط اخذ پروانه وکالت، اقدامات لازم را برای دریافت آن انجام دهند. دقت داشته باشید در صورت نداشتن...
 • دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری وکالت

  دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری وکالت سال 1403

  داوطلبان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت ابتدا باید جز واجدین شرایط باشند تا بعد برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون وکالت اقدام نمایند. دریافت کارت، به صورت الکترونیک و با استفاده از سامانه دریافت کارت ورود به جلسه...
 • ثبت نام آزمون وکالت

  ثبت نام آزمون وکالت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  ثبت نام آزمون وکالت توسط دو نهاد قوه قضاییه و دادگستری به صورت مجزا بر گزار می‌گردد و افرادی که قصد گرفتن پروانه وکالت دارند باید در این آزمون‌ها شرکت نمایند. طبق اطلاعیه جدید، متقاضیان ثبت نام در آزمون وکالت...
تماس با مشاور