ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ راهنما تحلیل کارنامه | ایران تحصیل

رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بسیاری از داوطلبین برایشان مهم است که رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ ما در این مقاله قصد داریم در خصوص محاسبه رتبه کنکور و تراز کنکور که رتبه نهایی نهایی دانش آموزان را در کنکور مشخص می کند توضیحاتی شرح دهیم. بدانید تراز کنکور مهمترین بخش کارنامه کنکور بوده که ارزش نتایج کنکور شما را مشخص می کند، پس برای محاسبه رتبه خود شما باید بتوانید تراز خود را به دست آورید. ما در ادامه مقاله هر آنچه نیاز به دانستن در خصوص رتبه کنکور دارید را شرح خواهیم داد و نکات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رتبه کنکور در کارنامه چگونه محاسبه میشود؟

کارنامه کنکور سراسری دارای اطلاعات بسیار مهمی است که باید در زمان مشاهده آن، داوطلبین بسیار دقت نمایند و بتوانند آن را تحلیل و رتبه کنکور خود را محاسبه نمایند.

یکی از مهمترین قسمت های کارنامه نمره کل می باشد که برای انتخاب رشته به عنوان معیار محسوب می گردد و چون بیشتر داوطلبین از تراز و نمره نهایی اطلاع زیادی ندارند، نمی توانند آن را تحلیل کرده و رتبه کنکور را به درستی محاسبه نمایند به همین دلیل بسیاری از افراد به اشتباه رتبه در سهمیه داوطلب را به عنوان معیار انتخاب رشته خود قرار می دهند. ما در ادامه مقاله فرمول  به دست آوردن مهمترین بخش هر کارنامه یعنی تراز کارنامه را شرح خواهیم داد، تا به کمک  آن بتوانید به راحتی کارنامه خود را تحلیل کرده و سطح علمی خود را به صورت دقیق و صحیح بسنجید.

برای اطلاع از توضیحات کارنامه کنکور  کلیک نمایید.

رتبه کنکور در کارنامه چگونه محاسبه میشود؟

فرمول محاسبه رتبه کنکور 1403

برای اینکه بدانید رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ باید با مفهوم تراز کنکور نیز آشنا باشید. تراز کنکور در واقع سطح علمی داوطلب بوده و از مهمترین فاکتورهای قبولی داوطلبین در کنکور می باشد. به کمک تراز کنکور شما م یتوانید سطح علمی خودتان را با رقبای خود مقایسه نمایید. به صورت کلی تراز کنکور را می توان این گونه بیان کرد که به هر سوال در کنکور امتیاز 1 داده می شود، به این امتیاز تراز کنکور گفته می شود. برای بهتر درک کردن مفهوم مثالی میزدیم. فرض کنید شما امتیاز 10 را کسب کرده اید و دیگر رقبای شما امتیازات کمتر از 10 را به دست آورده اند پس شما به عنوان نفر اول شناخته می شوید و حال اگر در آزمون دیگر شما امتیاز 15 بگیرید، اما افراد دیگر امتیازات بیشتر از 15 را کسب نمایند، دیگر شما به عنوان نفر اول نخواهید بود و این امتیاز شما دیگر ارزشمند نخواهد بود.

حال پرسش این است که تراز کنکور چگونه محاسبه میشود؟ ابتدا برای پاسخ به این پرسش باید بدانید که سازمان سنجش برای سوالات کنکور سطح بندی در نظر گرفته است که سوالات به سه دسته ساده و آسان، متوسط و سخت دسته بندی می گردند. با توجه به این دسته بندی امتیازات هر سوال نیز متفاوت است و پاسخ صحیح به سوالات دشوار باعث تراز بیشتری نسبت به سوالات آسان و متوسط می باشد. 

برای محاسبه تراز کنکور  و به دست آوردن رتبه کنکور  باید مراحل زیر را طی نمایید:

✔️ابتدا باید نمره خام کنکور را به دست آورد.

به این صورت که نمره خام به صورت درصد می باشد و برای محاسبه باید مجموع تعداد پاسخ صحیح، پاسخ‌های غلط و همچنین تعداد کل را در نظر بگیریم. همچنین برای پاسخ های اشتباه، نمرات منفی در نظر گرفته می شود و پاسخ های صحیح با ضریب 3 در نظر گرفته می شود. فرمول محاسبه نمرات خام در کنکور به صورت زیر است:

فرمول محاسبه تراز و رتبه

توجه نمایید اگر داوطلب به تمامی سوالات پاسخ صحیح بدهد، نمره خام 100 درصد خواهد بود و در صورتی که به هیچ یک از سوالات پاسخ ندهد، 33/33- درصد می باشد.

✔️سپس تمره تراز را محاسبه نمود.

نمره تراز برای هر درس، به صورت جداگانه و بر اساس یک عدد میاد 0 و 10000 محاسبه می گردد. 

برای به دست آوردن نمره تراز شما در ابتدا باید نمره خام را به دست آورده و سپس به کمک فرمول زیر، نمره تراز را به دست آورید.

نمره تراز = 100* ضریب درس * نمره خام آوردن نمره تراز، فرمول بالا می باشد.

توجه نمایید برای به دست آودرن نمره تراز، فرمول های متفاوتی وجود دارد که راحت ترین روش به دست آوردن آن فرمول بالا می باشد. برای آشنایی با تمامی فرمول ها و محاسبه نمره تراز و رتبه کنکور  می توانید با مشاورین ایران تحصیل با شماره 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

✔️در آخر محاسبه تراز کل و رتبه نهایی می باشد.

جهت اطلاع از رشته های بدون کنکور کلیک نمایید.

 تفاوت رتبه کنکور و تراز کنکور

رتبه کنکور در واقع ترتیب بین داوطلبین در کنکور سراسری می باشد. به طور مثال اگر در آزمون سراسری امسال 2000 نفر شرکت نمایند، رتبه نهایی داوطلبین از نفر اول تا هزار مشخص می گردد. در واقع می توان این گونه بیان کرد که رتبه کنکور، ترتیب سطح علمی داوطلبان را مشخص می نماید و فراموش نکنید که رتبه کنکور نمی تواند تفاوت سطح علمی را به صورت دقیق مشخص نماید.

اما تراز کنکور، دقت بالایی داشته و به کمک آن می توان سطح علمی داوطلبین را با هم مقایسه نمود به همین دلیل همیشه تراز کنکور بسیار پر اهمیت می باشد.

رتبه کنکور در واقع عملکرد داوطلب را یا یک عدد نمایش می دهد و هر چه این عدد کمتر باشد، نشان دهنده عملکرد خوب داوطلب است و برعکس هر چه تراز کنکور عدد بیشتری را نمایش دهد، نشان دهنده عملکرد بهتری خواهد بود.

در یک جمع بندی کلی می توان اینگونه بیان کرد که رتبه کنکور نمایش دهنده ترتیب بین داوطلبان را در آزمون سراسری است اما تراز کنکور نمایش دهنده سطح علمی داوطلبان و دانش‌آموزان در آزمون سراسری می باشد.

برای اطلاع از رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است؟ کلیک کنید.

تاثیر معدل در کنکور 1403

رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ همانطور که می دانید بر اساس مصوبه های جدید کنکور معدل در کنکور تاثیر بسیاری داشته و بیشتر رشته های دانشگاه های مختلف، بر اساس سوابق تحصیلی می باشد. بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش معدل تا 60 درصد در کنکور تاثیر گذار است.

برای به دست آوردن تراز کنکور به کمک معدل باید از نمرات داوطلب در امتحانات نهایی و رتبه کنکور سراسری فرد استفاده نمود. 

توجه نمایید متقاضیان نظام جدید معدل دهم و یازدهم آن ها به دلیل اینکه مقطع دوازدهم به صورت نهایی است، تاثیری در تراز کنکور سراسری ندارد.

برای افزایش معدل افراد می توانند از قانون جدید آموزش و پرورش به نام ترمیم معدل استفاده کرده و معدل خود را افزایش دهند و تاثیر مثبتی در آزمون سراسری خود داشته باشند. اگر در خصوص ترمیم معدل نیاز به اطلاعات دقیق دارید می توانید بر روی ترمیم معدل چیست؟ کلیک نمایید.

 

اما روش محاسبه تاثیر معدل در کنکور سال جاری را با یک مثال برای شما روشن می نماییم. 

اگر داوطلب رشته ریاضی در درس فیزیک خود نمره 19.5 را به دست آورده باشد و سپس در آزمون سراسری شرکت نماید و بتواند درس فیزیک خود را تراز 8000 شود، ابتدا نمره امتحان نهایی فرد متقاظی تبدیل به تراز شده و تراز آن محاسبه می گردد. فرض نمایید تراز نمره امتحان نهایی فرد با توجه به فرمول شرح داده هشده در یالای مقاله 9000 شود.

همان طور که متوجه شدید، تراز نمره نهایی فرد از تراز آزمون سراسری فرد بیشتر شد پس می تواند از تراز تاثیر معدل استفاده نماید. 

تاثیر معدل هم به این گونه است که تراز  امتحان نهایی فرد در 40 درصد ضرب شده و تراز کنکور در 60 درصد و تراز نهایی فرد به دست خواهد آمد.

 

 (60% × تراز آزمون سراسری ) + (40% × تراز امتحان نهایی) = تراز نهایی

توجه نمایید محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری برای همه درس ها و همچنین برای تمامی رشته ها به همین صورت محاسبه می گردد. اگر در زمان محاسبه دچار پرسش و یا ابهامی هستید با کارشناسان ایران تحصیل تماس گرفته و مشکل خود را بر طرف نمایید.

تاثیر معدل در کنکور

جدول محاسبه تاثیر معدل در آزمون سراسری 1403

همان طور که در توضیح داده شد رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ دانستیم در سال جاری رتبه کنکور بر اساس تاثیر معدل و سوابق تحصیلی است و تراز نمره نهایی و تراز کنکور می تواند رتبه کنکور و تراز اصلی را به دست آورد.

بر اساس بخشنامه های سامانه سنجش حداقل معدلی باید تاثیر 40 درصدی در آزمون در نظر نگرفته شده است و برای تاثیر معدل باید از فرمول بالا و هر دست به صورت جدا محاسبه گردد.

بر اساس تجربه های به دست آمده می توان حداقل معدل برای هر رشته نظری که می تواند معدل اثر مثبتی در سوابق تحصیلی داوطلب داشته باشد را این گونه بیان نمود. البته شما می توانید برای اطمینان خاطر از طریق فرمول بالا تراز هر درس خود را جداگانه به دست آورید و یا این کار را به دست متخصصین ایران تحصیل بسپارید.

 

حداقل معدلی که شامل اعمال تاثیر مثبت در سوابق تحصیلی می گردد، به شرح زیر می باشد:

جدول محاسبه تاثیر معدل در آزمون سراسری

رشته علوم تجربی میانگین معدل 11.50 تا 13.50
رشته علوم ریاضی میانگین معدل 12.50 تا 14.50
رشته علوم انسانی میانگین معدل  8.50 تا 11.50

برای اطلاع از شرایط شرکت در کنکور سراسری کلیک نمایید.

اخبار پیرامون رتبه کنکور 1403

🔊ارسال «سوابق تحصیلی» به سازمان سنجش تا تیرماه/ اثر «ترمیم نمره» بر رتبه کنکور

به گفته رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، مجموعا ۴۰ درصد از شرکت کنندگان امتحانات نهایی نوبت خرداد سال جاری، به منظور ایجاد سابقه و ترمیم نمره در این آزمون شرکت کرده بودند.

🔊تلاش آموزش و پرورش فارس برای ارتقای رتبه کنکور داوطلبان این استان

 در این دوره ۱۸ روزه با همکاری معلمان مجرب آموزش و پرورش فارس دوره‌های جمع‌بندی از کتاب‌های دهم، یازدهم و دوازدهم بر اساس زمانبندی مشخص و بستر برنامه شاد و اسکای روم برگزار و در دسترس عموم دانش‌آموزان این استان قرار می‌گیرد. او با بیان اینکه برنامه زمانبندی این کلاس‌ها به مدارس ابلاغ شده، عنوان کرد: دانش‌آموزان علاقمند به شرکت در این دوره آموزشی که ۲۷ خرداد تا ۱۳ تیرماه برپا می‌شود، می‌توانند در اسکای روم به آدرس https://www.skyroom.online/ch/farsedu/gamoozesh مراجعه کنند.

🔊تلاش آموزش و پرورش دیلم برای ارتقای رتبه کنکور داوطلبان شهرستان

 مدیر آموزش و پرورش شهرستان دیلم در بیان طرح‌های خلاقانه آموزشی در این شهرستان، از برگزاری طرحی ۱۰ روزه برای ارتقای رتبه داوطلبان این شهرستان در کنکور سراسری خبر داد.

دانش‌آموزان علاقمند به شرکت در این دوره آموزشی که ۲۷ خرداد تا ۵ تیرماه از ساعت ۸ صبح در مدرسه فاطمه‌الزهرا (س) برپا می‌شود، می‌توانند حضور یابند.

خلاصه مطلب
ما در این مقاله در خصوص رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ مطالبی را بیان کردیم و گفته شد رتبه کنکور در واقع نمایش دهنده ترتیب بین داوطلبان را در آزمون سراسری است و برای به دست آوردن سطح علمی دانش آموزان باید تراز نمرات به دست آید که ما فرمول تراز نمره و همچنین تراز معدل را به شرح مثالی بیان نمودیم. اگر در زمان به دست آوردن تراز نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید می توانید با تماس با شماره9099075307 از متخصصین ایران تحصیل راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید و یا در زیر همین مقاله پرسش خود را مطرح نمایید.
برای دریافت پی دی اف مقاله رتبه کنکور چگونه محاسبه میشود؟ کلیک نمایید.
5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

کدام رتبه در کنکور سراسری مهم است ؟

در کنکور سراسری هر یک از نمرات و رتبه های درج شده می تواند داوطلبان را در نحوه چینش و اولویت بندی کد رشته ها راهنمایی کند

تراز کنکور و رتبه کنکور چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

رتبه کنکور ترتیب بین داوطلبان را مشخص می‌کند (هرچه پایین تر بهتر) اما تراز کنکور سطح علمی داوطلبان را تعیین می‌نماید (هرچه بالاتر بهتر).

برای انتخاب رشته به کدام اطلاعات کارنامه باید توجه شود؟

به تراز و رتبه در زیر گروه توجه کنید چرا که این تراز و رتبه نسبت به ضریب هر درس در هر زیر گروه، تعیین می‌شود و شانس قبولی داوطلب را برای رشته‌های هر زیر گروه مشخص می‌کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • قوانین اعتراض به نمره دانشگاه

  نحوه اعتراض به نمره دانشگاه ۱۴۰۳ + تغییر بعد ثبت نهایی

  توجه به قوانین اعتراض به نمره دانشگاه می تواند تاثیر مثبتی در دیدگاه و نظر اساتید به درخواست دانشجویان داشته باشد. در گذشته از نوشتن نامه های رسمی و اداری کاغذی در این خصوص استفاده می شد اما امروزه با...
 • انتخاب واحد سامانه گلستان

  انتخاب واحد سامانه گلستان 1403 + زمان – راهنما kut.ac.ir

  دانشجویان دانشگاه سراسری، پیام نور و فرهنگیان برای انتخاب واحد سامانه گلستان می‌بایست وارد آدرس اینترنتی دانشگاه golestan.kut.ac.ir شوند. این سامانه در حال حاضر در اختیار کلیه دانشجویان نام برده شده قرار گرفته تا از این طریق بتوانند برای انتخاب...
 • راهنما اولویت بندی انتخاب رشته نهم 1403 + الف و ب چیست؟

  اولویت بندی انتخاب رشته از مراحل فرآبند هدایت تحصیلی می باشد. آموزش و پرورش چند سالی است که اقدام به راه اندازی سیستم هدایت تحصیلی برای دانش آموزان سال نهم نموده است تا دانش آموزان با توجه به علاقه مندی...
 • سامانه مای مدیو my.medu.ir

  سامانه مای مدیو my.medu.ir + ورود خدمات آموزش و پرورش

  my medu.ir سامانه اصلی خدمات الکترونیک آموزش و پرورش یا همان سایت مای مدیو است که برای استفاده ساده‌تر و یکپارچه سازی کلیه خدمات مجازی متمرکز وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی گردیده و در دسترس عموم قرار گرفته است. در...
تماس با مشاور