ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا

  • دسته بندی:
  • دیدگاه ها: ۰
  • تاریخ بروزرسانی: ۱۶ آبان ۱۴۰۰
انتخاب واحد سامانه سیدا
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا، در این بخش سعی داریم تا در مورد انتخاب واحد دانش‌آموزان مطالبی کاربردی و مفید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ایران تحصیل همراه باشید. به منظور دسترسی به این بخش:

۱) می بایست با کاربری مدیر مدرسه وارد سامانه یکپارچه دانش آموزی سیدا شده و بر روی عملیات ضمن سال کلیک نمایید.
۲) بر روی عنوان انتخاب واحد (درس) کلیک کنید از بین دو عنوان موجود، انتخاب واحد (درس) انفرادی را لمس نمایید تا به صفحه بعدی که اسامی دانش آموزان است ارجاع داده شوید.
۳) دانش آموز مورد نظر را انتخاب و سپس در آخرین ستون بر روی علامت قلم (ویرایش) کلیک نمایید. با انجام دادن این کار وارد صفحه انتخاب واحد دانش‌آموز می شوید و می توانید کلیه دروس انتخاب شده وی را مشاهده کنید.

نکته:
در این صفحه احتمالا شما عنوان های انتخاب واحد انفرادی، انتخاب دروس و اضافه کردن درس را مشاهده نخواهید کرد. جهت مشاهده کردن این عنوان ها، تنها کافی است که با استفاده از کلید های ترکیبی کنترل و چرخاندن قلتک موس به طور هم زمان اندازه صفحه را کم و زیاد کنید.

۴) در همین صفحه از بخشی که در تصویر مشخص است می توانید هر درسی را که بخواهید حذف نمایید.
۵) حال بر روی کلید اضافه کردن درس کلیک نمایید تا وارد پنجره مربوط به دروس شوید در این قسمت کلیه دروس در تمام پایه ها وجود دارد.

برای اتصال به سامانه سیدا و دریافت راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 نکته ۱:
می توانید با لمس کردن فلش های رو به جلو و عقب سمت راست پنجره جاری به همه دروس دست پیدا نمایید.
نکته ۲:
در سمت چپ این صفحه تعداد درس های موجود نمایش داده می شود.
نکته ۳:
روبروی هر درس دو عنوان وجود دارد که هر کدام شامل چندین بخش هستند:  در هر بخش عنوان های متفاوتی وجود دارد که با کلیک کردن بر روی فلش می توانید این عنوان ها را مشاهده نمایید.
این عنوان ها عبارتند از:
● نوع گروه:
▪︎ حضوری
▪︎ غیر حضوری
▪︎ جبران معدل متوسطه اول
▪︎ جبران معدل دروس نهایی متوسطه دوم
▪︎ تعیین رشته
▪︎ تغییر رشته
▪︎ مهارت خارج از مدرسه
▪︎ تطبیق بی نمره
▪︎ تطبیق با نمره

● مدل گروه:
▪︎ عادی
▪︎ جاری
▪︎ جاری ردی
▪︎ تبصره تیز هوشان

۶) درس مربوطه را تیک زده و روی عنوان انتخاب کلیک نمایید. با این کار درس برای دانش آموز انتخاب و اضافه می شود.

 

برای اطلاع از نحوه تغییر رشته در سامانه سیدا  کلیک نمایید.

 

زمان انتخاب واحد دوره تابستان در سیدا

حال این سوال پیش می آید که زمان انتخاب واحد دوره تابستان در سیدا از کی آغاز می شود؟ ️برای اعتبار سنجی دوره تابستان متوسطه دوم فعلا اقدام نکنید. هنگامی که دوره تابستان را در سیدا شروع می کنید و کلاس و پایه و رشته را معرفی می کنید و در قسمت جستجوی دانش آموزان بدون ثبت نام با زدن کد ملی دانش آموز مربوطه، این فرد برای تابستان ثبت نام می شود و سپس نوبت به انتخاب واحد می رسد.
در این لحظه اتفاقی که می افتد این است که وقتی فردی در تابستان ثبت نام می شود، از لیست دوره ضمن سال خارج می شود. به این معنی که اگر شما مجبور به ارسال مجدد به امین شوید این افراد ثبت نام شده به امین ارسال نخواهد شد.
بنابراین به این نتیجه رسیدیم که با ثبت نام یک فرد در تابستان این شخص، از فعالان دوره ضمن سال خارج می شود. حال کافی است تا به دوره ضمن سال برگردیم و این فرد را از منوی مشاهده افراد بدون ثبت نام برای دوره ضمن سال ثبت نام نماییم.
در مرحله بعد اتفاق جالب دیگری خواهد افتاد و آن این است که با ثبت نام این فرد در ضمن سال اگر به تابستان بازگردید، شخص مورد نظر مشاهده نخواهد شد. بنابراین نتیجه می گیریم که روال تابستان در سیدا هنوز مشکل دارد و اگر در حال حاضر از انجام آن خودداری نمایید بهتر است.

در نتیجه تا زمان درست شدن سیدا برای تابستان و رفع اشکال مطرح شده، این موارد را در نظر داشته و از دانش آموزان انتخاب واحد دستی بگیرید و این انتخاب واحدها را در مدرسه نگه دارید تا هر زمان که سیستم درست شد از روی برگه های انتخاب واحد کارهای خود را در سیدا به پیش ببرید.

انتخاب واحد دوره تابستان در سیدا دانش آموزی

راهنمای انتخاب واحد دوره تابستان در سیدا دانش آموزی به منظور آگاهی بیشتر همکاران در ادامه بیان شده است.
دانش آموزانی که درسی را تجدید شده باشند، می توانند در دوره تابستان انتخاب واحد نموده و درس مربوطه را پاس کنند.
همکاران لازم است برای انتخاب واحد دانش آموزانی که در دوره تابستان انتخاب واحد کرده اند، به سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir مراجعه نمایند و پس از درج نام کاربری و رمزعبور خود وارد سامانه سیدا شوند. پس از ورود به سامانه سیدا به منظور انتخاب واحد دانش آموزان در سیدا لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱)در ابتدا از مسیر عملیات‌ اولیه، سازماندهی‌ و‌ ثبت‌ نام، عملیات‌ شروع‌ دوره‌ تحصیلی، دوره‌ تابستانی‌ روزانه 99-۱۴۰۲ را ایجاد کنید.
۲) از منوی تغییر‌ دوره، دوره‌ تابستانی‌ روزانه 1399-۱۴۰۲ را انتخاب کنید.
۳) از مسیر عملیات‌ اولیه، عملیات‌ پیش‌ ثبت‌ نام، گزینه سازمان‌ مدرسه را انتخاب کنید و با زدن علامت + ، رشته_ پایه هايی که دانش‌ آموز تجدید دارند را ایجاد کرده و ارسال به منطقه بزنید.
۴) سپس از مسیر عملیات‌ اولیه، سازماندهی‌ و‌ ثبت نام، ساختار‌ مدرسه، کلاس‌ هایی که دانش‌ آموز تجدیدی دارند را ایجاد کنید.

نکته:
نام کلاس‌ های دوره‌ تابستان می بایست متفاوت از نام کلاس‌ های دوره ضمن‌ سال باشد.

۵) از مسیر عملیات‌ اولیه، سازماندهی‌ و ثبت‌ نام، جستجوی دانش‌ آموزان بدون‌ ثبت‌ نام، کد ملی دانش‌ آموزانی را که تجدید هستند در کادر مربوطه نوشته و کلید جستجوی دانش آموز را بزنید و با به نمایش در آمدن مشخصات دانش‌ آموز، ایشان را در کلاس مربوطه که برای دوره‌ تابستانی تعریف کرده‌ بودید، ثبت‌ نام کنید.
۶) از مسیر عملیات‌ ضمن‌ سال، انتخاب‌ واحد (درس)، تخصیص‌ معلم به درس‌ گروه، برای تمام دروس تجدیدی دانش‌ آموزان مدرسه، درس‌ گروه ایجاد کنید.

 

برای مشاهده آموزش ورود به سامانه سیدا کلیک نمایید.

 

نحوه انتخاب واحد در سامانه سیپاد

نکته:
حضوری و یا غیر حضوری بودن درس‌ گروه را با توجه به معرفی دانش‌ آموزان به پایگاه تابستانی مشخص کنید.
نکته:
۱) اگر در یک درس، عده‌ ای از دانش‌ آموزان به پایگاه تابستانی معرفی شده و تعدادی دیگر، به صورت غیرحضوری درس را انتخاب واحد کرده‌ اند برای آن درس، دو درس‌ گروه تعریف کنید.
۲) از مسیر عملیات ضمن‌ سال،  انتخاب واحد (درس)، انتخاب واحد (درس) انفرادی، دانش‌ آموز مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی علامت مداد بزنید تا انتخاب واحد این دانش آموز قابل ویرایش شود.
۳) در صفحه بعد، دروس متناظر با انتخاب‌ واحد دانش‌ آموز را با تیک زدن، انتخاب کرده و اعتبارسنجی‌ و‌ تأیید را بزنید.
۴) مرحله پایانی را برای همه دانش‌ آموزانی که در دوره‌ تابستانی انتخاب‌ واحد کرده اند، با دقت انجام دهید.

راهنمای انتخاب واحد دوره تابستان در سیدا

در ادامه مطلب، راهنمای انتخاب واحد دوره تابستان در سیدا بیان شده است. آن دسته از دانش آموزانی که درس یا دروسی را تجدید شده باشند، می توانند در دوره تابستان انتخاب واحد نموده و درس تجدیدی را پاس کنند.
• معلمان یا مدیران مدارس لازم است برای تمامی دانش آموزانی که در دوره تابستان انتخاب واحد کرده اند در سامانه سیدا مراحل اعتبار سنجی و تایید را انجام دهند.
• لازم است هنگام اعتبار سنجی و تایید دانش آموزان در سیدا به این نکته توجه داشته باشند، که نام کلاس های دوره تابستان باید حتما متفاوت از نام کلاس های دوره ضمن سال باشد.

نکاتی در مورد دوره تابستان

■ دوره تابستان از دوره ضمن سال مجزا می باشد و شرایط و قوانین خودش را دارد.
■ شرکت در این دوره اجباری نمی باشد و کاملا اختیاری می باشد.
■ در دوره تابستان به هیچ فردی انضباط داده نمی شود.
■ به دانش آموزانی که برخی دروس را پاس نکرده اند، اطلاع رسانی کرده تا برای انتخاب واحد دروس شخصا به مدرسه بیایند.
■ سقف انتخاب واحد ۳۵ واحد می باشد که دانش آموز می تواند حداکثر تا ۱۰ واحد را صورت حضوری انتخاب نماید.
■ دانش آموزان دوازدهم به شرط فارغ التحصیلی و با رای کمیسیون منطقه می توانند ۸ واحد بیشتر از ۳۵ واحد انتخاب نمایند.
■ دانش آموز حق دارد با توجه به سقف انتخاب واحد دوره خودش برخی دروس را انتخاب نکند و از بین دروس افتاده فقط برخی دروس را انتخاب واحد نماید.
■ به هیچ عنوان به جای دانش آموز انتخاب واحد نکنید. اگر انجام بدهید و دانش آموز شاکی شود شما محکوم هستید.
■ انتخاب واحد دانش آموز را بعد از انتخاب کردن توسط دانش آموز چک کنید و به انتخاب واحد او اعتماد نکنید و به این مورد حتما دقت کنید که دانش آموز درس قبول شده را انتخاب ننماید. این مشکل در مورد دروس نهایی بعدا خیلی مشکل ساز می شود و انتخاب واحد او را با اطلاعات موجود در سیستم و از روی کارنامه کلی او چک نمایید.
■ به دانش آموزان شرایط تبصره را کاملا توضیح دهید و انتخاب دروس را به خودش واگذار نمایید.
■ دانش آموزان نظری دو درس داخلی و دو درس نهایی و دانش آموزان کاردانش و فنی چهار درس به غیر از دروس پودمانی و مهارتی و کارورزی را به شرطی که نمره سال دروس ۷ و بالای ۷ باشد برای تبصره نگه دارند.
■ به دانش آموز فرم انتخاب واحد داده و دانش آموز خودش دروس را نوشته و امضا نماید.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا و نحوه انتخاب واحد تابستان در سیدا را برای شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله شرح دهیم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا و نحوه انتخاب واحد تابستان در سیدا برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

 

برای اتصال به سامانه سیدا و دریافت راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

مطالب مرتبط:

ویرایش اطلاعات در سامانه سیدا

پشتیبانی سامانه سیدا | پشتیبانی تلفنی حل مشکلات سیدا

فراموشی رمز عبور سامانه سیدا + بازیابی مستقیم

ورود به سامانه سیدا دانشگاه آزاد آزمون های آنلاین

راهنما جامع انتخاب واحد سامانه سیدا

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور