ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی مهر 1403 | ایران تحصیل

دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در حال حاضر بیش از 270 میلیون نفر در سرتاسر جهان به زبان فرانسوی مسلط بوده و به کمک این زبان در حال تجارت، علم آموزی و کسب درآمد می باشند. بعد از زبان انگلیسی و چینی، زبان فرانسوی سومین زبانی است که در دنیای کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان هم چنین در دنیای هنر و ادبیات نیز از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و تخمین زده می شود که تا سال 2050 بیش از 700 میلیون نفر به کمک این زبان به برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود خواهند پرداخت. خوشبختانه در ایران نیز این رشته مورد توجه قرار گرفته است و رشته هایی تحت عنوان مترجمی زبان فرانسه، زبان و ادبیات فرانسه و آموزش زبان فرانسه در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ایران تدریس می گردد. در این مقاله نیز لیستی از دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی را برای آن دسته از علاقمندان یادگیری این رشته ارائه خواهیم داد و تمامی نکات و مطالب مهمی را که پیش از انتخاب رشته زبان فرانسه لازم است بدانند، بیان خواهیم کرد.

داوطلبانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی در مقاطع مختلف (کارشناسی تا  دکتری) تحصیل کنند، خوب است تا پیش از انتخاب این رشته به صورت کامل این مقاله را مطالعه کنند و با آگاهی هر چه بیشتر این رشته را انتخاب کنند. متقاضیانی که نیاز به مشورت با مشاوری خبره در زمینه انتخاب رشته زبان فرانسوی دارند، می توانند با مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس گرفته و درخواست مشاوره تحصیلی کنند. متخصصان ما در تمامی روزهای هفته (حتی در ایام تعطیل) از ساعت 8 صبح الی 12 شب آماده پاسخگویی به سوالات شما، ارائه مشاوره تحصیلی و پشتیبانی درسی می باشند. 

آشنایی با رشته زبان فرانسوی و گرایش های آن

زبان فرانسوی یکی از قدیمی ترین زبان های جهان است که از گذشته تا کنون برای برقراری ارتباط در میان اقوام مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر بیش از 270 میلیون نفر در سرتاسر جهان به این زبان سخن گفته و به کسب علم و دانش و نیز تجارت می پردازند. از طرفی همه ساله به تعداد افراد مسلط به این زبان نیز افزوده می شود و تخمین زده می شود که تا سال 2050 تعداد افرادی که به زبان فرانسوی صحبت خواهند کرد، نزدیک به 700 میلیون نفر خواهد بود. به همین دلیل نیز آموزش و تربیت افرادی که به این زبان مسلط هستند، برای پیشرفت و توسعه ی کشورمان حائز اهمیت است. 

آشنایی با رشته زبان فرانسوی و گرایش های آن

خوشبختانه از سال 1315 شمسی تدریس زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی با آغاز پذیرش دانشجو در گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران آغاز شد و به ترتیب به تعداد دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی افزوده شد. لازم به ذکر است که این رشته در حال حاضر در دانشگاه های بسیاری هم چون سراسری، آزاد، غیر انتفاعی، خودگردان و … به صورت با کنکور و بدون کنکور (براساس سوابق تحصیلی دانش آموز) و در مقاطع مختلف مورد تدریس قرار می گیرد و افراد علاقمند می توانند با مشاهده لیستی از دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی، محل تحصیل خود را انتخاب کرده و برای دریافت پذیرش در آن دانشگاه تلاش کنند. 

زبان فرانسوی رشته ای شناور بوده و تمامی داوطلبان کنکور سراسری می توانند علاوه بر گروه آزمایشی مد نظر خود، برای شرکت در کنکور زبان خارجی نیز اقدام کنند. لازم به ذکر است که در مقطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی) این رشته دارای سه گرایش است که عبارتند از:

🔹 زبان و ادبیات فرانسه

🔹 آموزش زبان فرانسه

🔹 مترجمی زبان فرانسه

در ادامه این بخش به بررسی هر چه بیشتر هر یک از این گرایش ها خواهیم پرداخت. 

داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که در صورت داشتن سوال و یا نیاز به مشاور تحصیلی، می توانید با متخصصان و مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایید.

📚 زبان و ادبیات فرانسه:

در ابتدا به بررسی گرایش زبان و ادبیات فرانسه خواهیم پرداخت. در این گرایش همانطور که از نام آن پیداست، ابتدا دانشجویان را با مفاهیمی ابتدایی چون چگونگی نگارش‌، مکالمه‌ و خواندن‌ زبان‌ فرانسه‌ با ادبیات‌ این‌ زبان‌ که شامل‌ تاریخ‌ ادبیات‌، شعر، رمان‌ و نمایشنامه‌ فرانسوی‌ می شود، آشنا خواهند کرد. با گذراندن این واحد های درسی، دانشجویان با مکتب‌ های‌ ادبی‌ رئالیسم‌، رمانتیسم‌، سورئالیسم‌، پوچی‌ و اگزیستانسیالیسم‌ و نکات‌ افتراق‌ و اشتراک‌ آن ها و نویسندگان‌ و هنرمندان‌ مطرح‌ در هر یک‌ از دوره‌ های‌ ذکر شده آشنا می شوند و انواع شعر نو و کلاسیک را مورد مطالعه قرار می دهند.

برای آشنایی بیشتر با ادبیات و زبان فرانسه قواعد شعر کلاسیک‌، طرز شمارش‌ هجا ها و نحوه‌ شناخت‌ قافیه‌ های‌ غنی‌ و ضعیف‌ مورد بررسی قرار می گیرد تا دانش فراگیران این زبان تقویت شده و تسلط آن ها بیشتر شود. 

 

📚 آموزش فرانسه:

این گرایش از زبان فرانسوی برای افرادی مناسب است که علاقمند به تدریس زبان فرانسه هستند و تصمیم دارند تا پس از اتمام تحصیلات خود، به تربیت و آموزش سایر علاقمندان این رشت زبانی بپردازند. در این گرایش بیشتر به روش های آموزش، تدریس و انتقال مفاهیم زبان فرانسوی پرداخته می شود تا مدرسانی حرفه ای و مجرب تربیت داده شود. 

آشنایی با گرایش آموزش زبان فرانسوی

📚 مترجمی فرانسه:

گرایش مترجمی زبان فرانسوی از سایر گرایش ها محبوب تر است. در این گرایش، دانشجویان با تئوری‌ های‌ ترجمه‌ آشنا می شوند تا بتوانند به یک نگرش کلی نسبت به ترجمه متون دست یابند.در طول تحصیل این گرایش ترجمه متون از جملات کوتاه و ساده آغاز می شود و به مرور تلاش می شود تا دانش جویان به ترجمه متون پیچیده، مرکب و در نهایت ادبی و تخصصی تسلط یابند. توجه داشته باشید که در طول دوره تحصیلات خود، به آموزش هر دو روش ترجمه کتبی و شفاهی پرداخته می شود تا دانشجویان بتوانند در هر دو حالت به تسلط کافی دست یابند و به مرور زبان کیفیت و سرعت ترجمه آن ها افزایش یابد. 

 

زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی: در مقطع کارشناسی دانشجویان می بایست 135 واحد درسی را به همراه 16 واحد مقدماتی که در مجموع 151 واحد می باشد را در طی 8 ترم (4 سال) بگذرانند. در مقطع کارشناسی تنها دو گرایش «مترجمی زبان فرانسه» و «زبان و ادبیات فرانسه» ارائه می شود که برخی از دروس در میان این دو گرایش مشترک است. (در ادامه به صورت کامل با دروس ارائه شده در هر یک از گرایش ها آشنا خواهید شد.)

زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی ارشد: در مقطع کاشناسی ارشد تنها 32 واحد درسی ارائه می شود و در انتها لازم است تا دانشجویان با ارائه و دفاع از پایان نامه خود، برای اخذ این مدرک تلاش کنند. در این مقطع تحصیلی سه گرایش ارائه می شود که عبارتند از: «آموزش زبان فرانسه»، «مترجمی زبان فرانسه» و «زبان و ادبیات فرانسه».

زبان فرانسوی در مقطع دکتری تخصصی: مقطع دکتری زبان فرانسوی شامل چند سمينار است که در طول دو سال ارائه می شوند و سپس لازم است تا دانشجویان با پژوهش و نگارش يک پايان نامه دكتری در زمينه «ادبيات فرانسه و تطبيقی» برای اخذ مدرک دکتری خود اقدام کنند. این مقطع در حالت عادی حدودا سه سال به طول می انجامد. 

 

🔗 برای اطلاع از چگونگی تحصیل در فرانسه  بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

لیست دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی سال 1403

پس از آشنایی با این رشته و گرایش های آن لازم است تا با دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی نیز آشنا شوید تا بهترین برنامه ریزی را برای آینده خود انجام دهید. با اطلاع از لیست دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی می توانید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و با توجه به رتبه آخرین نفر قبول شده در آن دانشگاه در سال گذشته از حدود رتبه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود مطلع شوید. با برنامه ریزی استاندارد، مطالعه منابعی که تمامی مباحث را تحت پوشش قرار می دهند و استمرار، قبولی در هر دانشگاهی آرزویی دست یافتنی خواهد بود. 

داوطلبان کنکور سراسری می توانند برای داشتن برنامه تحصیلی استاندارد و پشتیبان درسی مجرب با متخصصان مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایند. مشاوران ما در تمامی روزهای هفته (حتی در ایام تعطیل) از ساعت 8 صبح الی 12 شب آماده پاسخگویی به سوالات شما، ارائه مشاوره تحصیلی و پشتیبانی درسی می باشند. 

 

🔗 برای اطلاع از لیست دانشگاه های دارای رشته زبان آلمانی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

🏫 لیست دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی – دانشگاه های سراسری:

نحوه پذیرش دوره تحصیلی کد رشته محل عنوان رشته نام دانشگاه ظرفیت پذیرش نیمسال اول ظرفیت پذیرش نیمسال دوم جنس پذیرش جنس پذیرش توضیحات
با آزمون روزانه 35002 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه تبريز 26 زن مرد
با آزمون نوبت دوم 35004 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه تبريز 15 زن مرد
با آزمون روزانه 35017 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه اصفهان 25 زن مرد
با آزمون نوبت دوم 35023 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه اصفهان 10 زن مرد
با آزمون روزانه 35037 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه الزهرا (س) – ويژه خواهران 20 زن
با آزمون نوبت دوم 35040 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه الزهرا (س) – ويژه خواهران 5 زن
با آزمون روزانه 35047 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه تهران 22 زن مرد
با آزمون روزانه 35052 زبان و ادبيات فرانسه  دانشگاه شهيد بهشتی 25 زن مرد
با آزمون روزانه 35059 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه علامه طباطبایی 25 زن مرد
با آزمون نوبت دوم 35066 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه علامه طباطبایی 25 زن مرد
با آزمون روزانه 35077 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد 25 زن مرد
با آزمون نوبت دوم 35080 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد 5 زن مرد
با آزمون روزانه 35098 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه شیراز 25 زن مرد
با آزمون روزانه 35134 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه بوعلی سینا – همدان 40 زن مرد
با آزمون روزانه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه شهید چمران – اهواز 30 زن مرد
صرفاً با سوابق تحصيلی نوبت دوم 12819 زبان و ادبيات فرانسه دانشگاه حكيم سبزواری – سبزوار 4 زن مرد

لیست دانشگاه های سراسری دارای رشته زبان فرانسه

رشته های تحصيلی سهميه مناطق محروم و رشته های تحصيلی مخصوص داوطلبان مناطق زلزله زده، سيل زده و داوطلبان بومی جنوب استان كرمان (شهرستان های جيرفت، رودبار جنوب، عنبر آباد، قلعه گنچ، كهنوج و منوجان) و همچنين مخصوص داوطلبان بومی شهرستان بشاگرد از استان هرمزگان:

مخصوص داوطلبان بومی استان كهكيلويه و بويراحمد:

نحوه پذیرش کد رشته محل عنوان رشته پذیرش نیمسال اول تحصیلی پذیرش نیمسال دوم تحصیلی جنس پذیرش جنس پذیرش دانشگاه علوم پزشكی محل تحصيل توضيحات
با آزمون 37227 زبان و ادبيات فرانسه 2 زن مرد دانشگاه شیراز – 
با آزمون 37518 زبان و ادبيات فرانسه 1 زن مرد دانشگاه تبریز سهميه مخصوص داوطلبان بومی مناطق درگير بلايای طبيعی (سيل، زلزله و …) استان آذربایجان شرقی

متقاضیان گرامی توجه داشته باشید که لیست فوق لیستی از دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی براساس دفترچه انتخاب رشته سال گذشته می باشد. پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته سال جدید توسط سازمان سنجش آموزش کشور، این مقاله آپدیت خواهد شد و تغییرات جدید اعمال خواهد شد.

 

🏫 لیست دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی – دانشگاه های آزاد:

دانشگاه های دارای «رشته زبان فرانسه – ادبی» – مقطع کارشناسی
اراک – استان مرکزی ارومیه – آذربایجان شرقی علوم‌ و تحقیقات تهران – تهران
خوراسگان – اصفهان   واحد الکترونیکی – تهران تهران مرکزی – تهران
تبریز – استان آذربایجان شرقی  تهران غرب – تهران مشهد – استان خراسان رضوی
همدان
دانشگاه های دارای «رشته آموزش زبان فرانسه» – مقطع کارشناسی ارشد
 واحد الکترونیکی – تهران علوم‌ و تحقیقات تهران – تهران تهران مرکزی – تهران
مشهد – استان خراسان رضوی
دانشگاه های دارای «رشته زبان و ادبیات فرانسه – ادبی» – مقطع کارشناسی ارشد
خوراسگان – اصفهان   واحد الکترونیکی – تهران تهران مرکزی – تهران
علوم‌ و تحقیقات تهران – تهران اراک – استان مرکزی مشهد – استان خراسان رضوی
تهران غرب – تهران
دانشگاه های دارای «رشته مترجمی زبان فرانسه» – مقطع کارشناسی ارشد
علوم‌ و تحقیقات تهران – تهران واحد الکترونیکی – تهران تهران مرکزی – تهران
تهران جنوب – تهران واحد بین المللی کیش – هرمزگان
دانشگاه های دارای «رشته آموزش زبان فرانسه» – مقطع دکتری تخصصی
علوم‌ و تحقیقات تهران – تهران واحد الکترونیکی – تهران تهران مرکزی – تهران
مشهد – استان خراسان رضوی
دانشگاه های دارای «رشته ادبیات فرانسه» – مقطع دکتری تخصصی
علوم‌ و تحقیقات تهران – تهران تهران مرکزی – تهران خوراسگان – اصفهان  
مشهد – استان خراسان رضوی واحد بین المللی کیش – هرمزگان

 

 

🔗 برای اطلاع از چگونگی ثبت نام کنکور سراسری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

معرفی دروس و تعداد واحد های رشته زبان فرانسوی و گرایش های آن

در این بخش از مقاله به بررسی دروس عمومی و اختصاصی و نیز واحد های درسی گرایش های مختلف رشته زبان فرانسه در مقاطع مختلف خواهیم پرداخت. 

در ابتدا مقطع کارشناسی است که تمامی دانشجویان (هر دو گرایش زبان و ادبیات و مترجمی) می بایست 135 واحد درسی را به همراه 16 واحد مقدماتی که در کل 151 واحد می شود، در طول 8 ترم و یا 4 سال پاس کنند. در مقطع کارشناسی برخی از دروس در میان دو گرایش مشترک است که در ادامه می توانید جداولی از دروس مشترک و اختصاصی هر یک از گرایش ها را مشاهده کنید.

داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که در صورت داشتن سوال و یا نیاز به مشاور تحصیلی، می توانید با متخصصان و مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایید.

 

📚 لیست دروس مشترک گرایش های «مترجمی زبان فرانسه» و «زبان و ادبیات فرانسه» در مقطع کارشناسی عبارتند از:

دروس مشترک گرایش های «مترجمی زبان فرانسه» و «زبان و ادبیات فرانسه»
دوره‌ مقدماتی‌ زبان‌ فرانسه‌ (پیش‌ نیاز) خواندن‌ متون‌ اسلامی‌
زبان‌ اختصاصی‌ فرانسه آوا شناسی‌ و فرانسه‌
خواندن‌ متون‌ ساده‌ واژه‌ شناسی‌ و ترکیبات‌ زبان‌ فرانسه‌
مکالمه‌، خواندن‌ و درک‌ مفهوم‌ متون‌ ساده‌ وقایع‌ نگاری
زبان ‌شناسی‌ عمومی‌ ترجمه‌ متون‌ اسلامی‌
ترجمه‌ ساده‌ امثال‌ و تعبیرات‌
گرامر و دیکته‌ فرانسه‌ به‌ زبان‌ فارسی‌ و برعکس‌
انشا ساده‌ زبان ‌شناسی‌ فرانسه
نقد ادبی‌ ترجمه‌ متون‌ گوناگون‌ فرانسه‌ به‌ فارسی‌ و فارسی‌ به‌ فرانسه‌
ترجمه‌ متون‌ نظم

 

📚 لیست دروس تخصصی گرایش «مترجمی زبان فرانسه» در مقطع کارشناسی عبارتند از:

دروس تخصصی گرایش «مترجمی زبان فرانسه»
درآمدی‌ بر ادبیات‌ فرانسه‌ ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی‌ فرانسه‌ به‌ فارسی‌
مکتب‌ های‌ ادبی‌ ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی‌ فارسی‌ به‌ فرانسه‌
تاریخچه‌ ترجمه‌ ترجمه‌ گروهی‌ (کارگاه‌ ترجمه‌)
خواندن‌ و درک‌ مفهوم‌ متون‌ گوناگون‌ ترجمه‌ شفاهی‌
اصول‌ فن‌ ترجمه ترجمه‌ متون‌ علمی‌ و فنی‌
مقاله‌ و بررسی‌ آثار ترجمه‌ شده‌ ترجمه‌ متون‌ اقتصادی‌
تفسیر متون‌ ادبی‌ سیاسی‌ و اداری‌
خواندن‌ و درک‌ متون‌ علوم‌ انسانی‌ و اجتماعی‌ ترجمه‌ انفرادی‌ یا پایان‌ نامه

 

📚 لیست دروس تخصصی گرایش «زبان و ادبیات فرانسه» در مقطع کارشناسی عبارتند از:

دروس تخصصی گرایش «زبان و ادبیات فرانسه»

دروس تخصصی گرایش «زبان و ادبیات فرانسه»
خواندن‌ متون‌ مطبوعاتی‌ تاریخ‌ ادبیات‌ قرن‌ 19
نگارش‌ پیشرفته‌ یادداشت‌برداری‌ و روش‌ تحقیق‌
نظری‌ اجمالی‌ بر ادبیات‌ قرون‌ 18 و 17 مطالعه‌ نمایشنامه‌ و ساختمان‌ آن‌
تفسیر متون‌ قرون‌ 18 و 17 تاریخ‌ ادبیات‌ قرن‌ 20
انواع‌ شعر فرانسه‌ تفسیر متون‌ قرن‌ 20

 

📚 لیست دروس تخصصی گرایش «آموزش زبان فرانسه» در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

دروس تخصصی گرایش «آموزش زبان فرانسه»

در مقطع کارشناسی ارشد می بایست دانشجویان 34 واحد درسی را با کسب نمره قبولی بگذرانند. توجه داشته باشید که تمامی دروس به غیر از پایان نامه که 6 واحدی می باشد، 2 واحدی می باشند.

دروس تخصصی گرایش «آموزش زبان فرانسه»
اصول و روش تدریس زبان (جبرانی) کاربرد متون ادبی در آموزش زبان (اختیاری)
زبان شناسی کاربردی و آموزش زبان روش تدریس مهارت های زبانی و اداره کلاس
راهبرد های یاد دهی – یادگیری و فراگیری زبان ارزشیابی و آزمون سازی
نظریه ها و روش های آموزش زبان مقاله نویسی
روش تحقیق در آموزش زبان تحلیل خطا
تهیه و تنظیم محتوای درسی آموزش زبان فرانسه به کودکان و نوجوانان
تجزیه و تحلیل کلام (اختیاری) پایان نامه
فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش زبان (اختیاری)

 

📚 لیست دروس تخصصی گرایش «مترجمی زبان فرانسه» در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

دروس تخصصی گرایش «مترجمی زبان فرانسه»

در گرایش مترجمی زبان فرانسه نیز دانشجویان می بایست در مجموع 32 واحد درسی را پاس کنند که تمامی دروس 2 واحدی می باشد به غیر از پایان نامه که 4 واحد می باشد. 

دروس تخصصی گرایش «مترجمی زبان فرانسه»
تاریخ و نظریه های معاصر ترجمه تحلیل گفتمان
درست نویسی و ویرایش ترجمه متون مطبوعاتی انگلیسی 
گزارش نویسی (اختیاری) ترجمه مقالات علمی و فنی
ترجمه تحلیلی متون ادبی 1 ترجمه متون فرهنگی و گردشگری
ترجمه سر مقاله های مطبوعاتی یک درس اختیاری
ترجمه اسناد و مدارک یک درس اختیاری
ترجمه متون تخصصی انگلیسی پایان نامه
ترجمه پیرو

 

📚 لیست دروس تخصصی گرایش «زبان و ادبیات فرانسه» در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

در مقطع کارشناسی ارشد گرایش زبان وادبیات فرانسه می بایست در مجموع 32 واحد درسی را پاس کنند. 

دروس تخصصی گرایش «زبان و ادبیات فرانسه»
ادبيات تطبيقی تلخيص متون و مقاله نويسی
كلاسيسيزم و رمانتيسم نقد تفسيری
تحلیل یک اثر ادبی انشا ادبی
نویسندگان معاصر ترجمه متون ادبی
یک درس اختیاری یک درس اختیاری
یک درس اختیاری پایان نامه

🔹 لیست دروس اختیاری ای که دانشجویان می توانند انتخاب کنند عبارتند از: رمان نو، ترجمه متون اسلامی، نمايشنامه معاصر، داستان كوتاه، شعر در قرن 19، نقد ترجمه متون ادبی، ولتر و روسو، سبک شناسی، شعر در قرن 20، واقع گرایان قرن 19 و درآمدی بر معنا شناسی. دانشجویان می توانند از میان این دروس، سه درس (6 واحد) را به اختیار خود انتخاب کنند.

 

📚 لیست دروس اصلی و اختیاری «رشته ادبیات فرانسه» در مقطع دکتری تخصصی عبارتند از:

«رشته ادبیات فرانسه» در مقطع دکتری تخصصی

دروس اصلی «رشته ادبیات فرانسه»
نقد ادبی از ديدگاه روانشناسی نقد ادبی از ديدگاه تاريخی و اجتماعی
نقد مضمونی ادبيات تحليل ساختاری متون ادبی
سبک شناسی متون ادبی انشا ادبی
دروس اختیاری «رشته ادبیات فرانسه»
نظريه های مدرن ادبی نظريه های ترجمه و نقد ترجمه های متون ادبی
نقد و بررسی ادبيات معاصر ايران تصویر شناسی در ادبیات
نظريه های دريافت در ادبيات ادبیات و هنر ها
ادبيات و دانسته ها ادبیات و فلسفه

لازم به ذکر است که از میان 16 واحد اختیاری ارائه شده، می بایست دانشجویان 8 واحد را انتخاب کرده و پاس کنند. (الزامی)

 

🔗 برای اطلاع از چگونگی ضرایب دروس عمومی و اختصاصی کنکور  بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

بازار کار گرایش های مختلف زبان فرانسوی

اگر زبان فرانسوی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کرده اید و یا قصد انتخاب آن را دارید، بهتر است تا با بازار کار گرایش های مختلف آن در ایران آشنا شوید تا یک دید کلی نسبت به مشاغلی که در آینده می توانید در آن ها فعالیت داشته باشید به دست آورید. همانطور که می دانید تنها با تحصیل در یک رشته نمی توان برای ورود به بازار کار آماده شد و یا لزوما در شغلی موفق شد و لازم است تا تلاش خود را ورای دانشگاه برده و برای کسب تجربه عملی و مهارت در رشته خود تلاش کنید. 

پس از اتمام دانشگاه می توانید طیف متفاوتی از مشاغل را برای کار انتخاب کنید. با توجه به گسترش روابط تجاری در سطوح بین المللی و افزایش استفاده از اینترنت، سازمان ها و شرکت های بسیاری هستند که به صورت دورکاری، افرادی را که در کشوری دیگر ساکن هستند استخدام می کنند (البته به شرط برخورداری از شرایط مورد نیاز). فارغ التحصیلان این رشته می توانند به صورت دورکاری در کشور فرانسه به دنبال کار گشته و به یورو درآمد کسب کنند. 

دانشجویان فارغ التحصیل در رشته آموزش زبان فرانسه می توانند در صورت داشتن تسلط به زبان انگلیسی (به عنوان زبان اول برای تدریس) و زبان فرانسوی، به تدریس آنلاین برای افراد ساکن در کشورهای دیگر بپردازند. علاوه بر تدریس آنلاین می توانند در آموزشگاه های زبان فرانسه نیز مشغول به کار شوند و یا آموزشگاه خود را تاسیس کنند. 

بازار کار گرایش های مختلف زبان فرانسوی

دانشجویانی که در گرایش مترجمی زبان فرانسه فارغ التحصیل شده اند، می توانند از طریق ترجمه انواع کتاب ها، مقالات، فیلم ها و … درآمد داشته باشند. هم چنین در صورت گذراندن دوره های تور لیدری می توانند به عنوان تورلیدر زبان فرانسه در آژانس های مسافرتی مختلف شروع به کار کنند. مترجمی در آژانس های مسافرتی و هتل های بين المللی نیز از جمله فعاليت های مرتبط به صنعت جهانگردی برای فارغ التحصیلان زبان فرانسه است. 

به صورت کلی می توان فعالیت در حوزه های شغلی زیر را به فارغ التحصیلان رشته زبان فرانسوی پیشنهاد کرد:

صدا و سیما

مطبوعات

همکاری با وزارت امور خارجه و یا سایر وزارت خانه های مرتبط.

همکاری با سفارت خانه ها.

اخذ مجوز یا فعالیت در دار الترجمه ها.

ترجمه و ویراستاری کتاب، مقاله و … .

تولید محتوا به زبان فرانسوی برای سایت‌ های متقاضی.

فعالیت در واحدهای بازرگانی و یا امور بین الملل در کلیه شرکت های تجاری (مربوط به صادرات و واردات).

تدریس در آموزشگاه‌ ها، مدارس دو یا چند زبانه و دانشگاه‌ ها.

همکاری و استخدام در آژانس‌ های هواپیمایی، شرکت‌ های گردشگری و بخش هتلداری.

همکاری با سازمان اسناد و مدارک.

 

🔗 برای اطلاع از چگونگی بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در خارج از کشور بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

اخبار مرتبط با دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی

📢 جایزه سال پژوهش به زبان فرانسه برگزار می‌ شود:

🔻 انجمن علمی زبان و ادبیات فرانسه، جایزه سال پژوهش به زبان فرانسه را تحت عنوان «جایزه دکتر حدیدی» تاسیس کرد.

🔻 «جایزه سال پژوهش به زبان فرانسه»، تحت عنوان «جایزه حدیدی» به همت انجمن علمی زبان و ادبیات فرانسه برگزار می‌ شود. در اساسنامه “جایزه سال پژوهش به زبان فرانسه” آمده است: «نظر به ضرورت بهره‌ ‏مندی از ظرفیت و قابلیت والای پژوهش در راستای شناسایی و طرح مسائل و موضوعات کلیدی در توسعه و پیشرفت مطالعات بین‌‏ رشته‌ ‏ای، ادبی، زبان‌ شناختی، آموزش و ترجمه به زبان فرانسه، از یک سو و از سوی دیگر، نظر به تأثیر برگزاری رویداد‌ های علمی و پژوهشی با گستره ملی و بین‌ ‏المللی در گسترش پژوهش ‏‌های کاربردی و معرفی و تقدیر از برترین آثار پژوهشی در حوزه‏‌ های ذکر شده، «جایزه پژوهش سال به زبان فرانسه» که به پاس تقدیر از زحمات و پژوهش‌‏ های مرحوم جواد حدیدی «جایزه سال حدیدی» خوانده می‌ شود، برگزار می ‏‌شود. »

🔻 بنابر اعلام روابط عمومی انجمن علمی زبان و ادبیات فرانسه، دبیری نخستین دوره از این جایزه را «روح‌ ‏الله حسینی» استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم و رمان‌ نویس بر عهده خواهد داشت.

🔻 انجمن ایرانی زبان و ادبیات فرانسه، یک نهاد مردمی است که با مجوز کمیسیون انجمن‌ های علمی ایران وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال 1382 آغاز به کار کرده است.

 

خلاصه مطلب

یکی از رشته های پر متقاضی در گروه آزمایشی زبان های خارجی، گرایش های رشته زبان فرانسوی می باشد. این رشته در دانشگاه های ایران در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در گرایش های مختلف مترجمی زبان فرانسه، زبان و ادبیات فرانسه و آموزش زبان فرانسه تدریس می گردد. برای راهنمایی بیشتر علاقمندان تحصیلات عالی زبان فرانسه در این مقاله لیستی از دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی را در سال 1403 ارائه کردیم. هم چنین به بررسی کامل این رشته، گرایش های آن و تعداد واحد درسی و نیز معرفی دروس عمومی و اختصاصی هر یک از گرایش های این رشته ها پرداختیم. 

این زبان در حال حاضر توسط بیش از 270 میلیون نفر صحبت شده و اهمیت بسیار بالایی در دنیای هنر، ادبیات، اقتصاد و تجارت دارد؛ به همین دلیل نیز لازم است تا با آموزش و تربیت دانشجویان ایرانی توانمند و علاقمند به این رشته، بتوانیم از به روز ترین اخبار علمی آگاه شده و در جهت توسعه و رشد هر چه بیشتر کشورمان تلاش کنیم. داوطلبان کنکور گروه آزمایشی زبان های خارجی می توانند با مطالعه کامل این مقاله اطلاعات جامعی را در خصوص رشته زبان فرانسه و گرایش های مختلف آن کسب کنند و با آگاهی هر چه بیشتر این رشته را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند. 

متقاضیان گرامی توجه داشته باشید که پس از مطالعه دقیق این مقاله در صورت داشتن سوال، مبهم بودن بخشی از مقاله و یا نیاز به مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته زبان فرانسوی، می توانید با متخصصان و مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس گرفته و درخواست راهنمایی کنید. کارشناسان ما در تمامی روز های هفته (حتی در ایام تعطیل نیز) از ساعت 8 صبح الی 12 شب آماده پاسخگویی به سوالات شما، ارائه مشاوره تحصیلی و پشتیبانی درسی می باشند. علاوه بر مشاوره تلفنی هم چنین می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها نوشته و برای ما ارسال کنید. در کوتاه ترین زمان ممکن سوالات شما از سوی مشاوران ما پاسخ داده خواهند شد.

 

📥 برای دانلود پی دی اف مقاله دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

3.7/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چه دانشگاه هایی دارای رشته زبان فرانسوی می باشند؟

متقاضیانی که قصد تحصیل در یکی از گرایش های زبان فرانسوی را در دانشگاه دارند، می توانند با مراجعه به مقاله فوق از دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی (سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور) در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مطلع شوند.

انتخاب رشته زبان فرانسوی در دانشگاه های ایران چگونه صورت می باشد؟

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، زمان انتخاب رشته داوطلبان مجاز فرا می رسد. متقاضیانی که قصد انتخاب یکی از گرایش های زبان فرانسوی را دارند، می بایست پس از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته، به سامانه سنجش مراجعه کرده و براساس کد رشته محل و اولویت خود، مراحل انتخاب رشته را انجام دهند.

چه توانایی هایی برای تحصیل در رشته زبان فرانسوی در دانشگاه نیاز است؟

داوطلبانی که رشته زبان فرانسوی را برای ادامه تحصیلات انتخاب کرده اند، می بایست به یادگیری مفاهیم ادبی، اصول نگارش فرانسوی علاقمند باشند و از قدرت بیان خوب در زبان فرانسوی برخوردار بوده و بتوانند به تجزیه و تحلیل و نیز حفظ قواعد مورد نیاز بپردازند.

نظرات

14 دیدگاه دربارهٔ «دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسوی مهر 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo Pardis گفت:

  سلام وقت بخیر
  برای اینکه سال ۱۴۰۳ توی دانشگاه زبان فرانسه بخونم باید توی چه کنکوری ثبت نام کنم و زمانش کی هست ؟من لیسانس مترجمی انگلیسی خوندم پیام نور ،متولد ۷۰ هستم میتونم شرکت کنم ؟دیپلمم تجربی بوده،لطفا شرایطشو برام توضیح بدید.مقاله رو کامل خوندم.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما این امکان را دارید هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع ارشد ثبت نام کنید و کنکور زبان باید شرکت کنید

 2. Avatar photo هانیه عطایی که دوست پسرش تنهاش گذاشت گفت:

  سلام بازار کار زبان انگلیسی بهتره یا فرانسه؟یکدومشون بهتره که…

  1. Avatar photo مشاور برجی گفت:

   با عرض سلام خدمت شما.
   در حال حاضر به طور کلی رشته زبان انگلیسی بازار کار بیشتری دارد.

 3. Avatar photo ایراندخت گفت:

  سلام. من امسال کنکور زبان انگلیسی شرکت کردم. میخواستم ببینم با کنکور انگلیسی هم میتونم فرانسه انتخاب رشته کنم؟ رتبه بد نیست و مجاز شدم به همه انتخابها. جدیدا به زبان فرانسه علاقمند شدم. ممنون

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   تنها مجاز به انتخاب رشته مجموعه زبان انگلیسی هستید.

  2. Avatar photo مریم میرزاخانی گفت:

   سلام. برای مهاجرت انگلیسی‌بهتره یا فرانسه؟والا من الان دوماهه توی شهرم ترم یک فرانسه تکمیل ظرفیت بشه. مردم ما بها نمیدن

   1. Avatar photo مشاور برجی گفت:

    با عرض سلام خدمت شما.
    بسته به شرایط شما قطعا متغیر میباشد.

 4. Avatar photo مریم میرزایی گفت:

  سلام رشته زبان و ادبیات فرانسه بازار کاری اش چطوره؟خیلی ها به من گفتن انتخاب رشته نکن و سمت انگیسی‌برو. گفتند ته اش بیکاری هست. توی شهرستان که اصلن بازار کار نداره

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما با این رشته میتوانید در حوزه ی مترجمی و تدریس چه در شرکت های خصوصی و چه در دالرترجمه ها و شرکت های دولتی وارد بازار کار شوید

 5. Avatar photo منا گفت:

  بدون کنکور هم میشه رشته زبان فرانسوی رو انتخاب کرد

  1. Avatar photo مشاور اقازاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   درزمان ارایه رشته ها براساس سوابق تحصیلی بررسی شود

 6. Avatar photo منا گفت:

  سلام خسته نباشید بدون کنکور هم‌ میشه

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام دوست عزیز بله در دی ماه بعد از اعلام فراخوان میتونید برای این رشته اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • نقش کلاس آمادگی تیزهوشان در افزایش شانس قبولی آزمون

    یکی از وظایف مهم کادر آموزشی مدارس، ارزیابی دانش‌آموزان ازنظر علمی و گزینش آن تعدادی است که جزو دانش‌آموز تیزهوش و مستعد شناخته می‌شوند. این دانش‌آموزان به دلیل توانایی ذهنی بالا و قدرت یادگیری قوی که دارند، می‌توانند با...
 • بهترین آموزشگاه کنکور در کشور

  کنکور یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی است؛ بنابراین باتوجه‌به رقابت زیاد بین داوطلبان و اهمیت این آزمون در آینده شغلی آن‌ها، پیشنهاد ما شرکت در دوره‌های آموزشی بهترین آموزشگاه کنکور کشور (آکادمی مسگرینو) است که توسط مهندس...
 • قوانین اعتراض به نمره دانشگاه

  نحوه اعتراض به نمره دانشگاه ۱۴۰۳ + تغییر بعد ثبت نهایی

  توجه به قوانین اعتراض به نمره دانشگاه می تواند تاثیر مثبتی در دیدگاه و نظر اساتید به درخواست دانشجویان داشته باشد. در گذشته از نوشتن نامه های رسمی و اداری کاغذی در این خصوص استفاده می شد اما امروزه با...
 • انتخاب واحد سامانه گلستان

  انتخاب واحد سامانه گلستان 1403 + زمان – راهنما kut.ac.ir

  دانشجویان دانشگاه سراسری، پیام نور و فرهنگیان برای انتخاب واحد سامانه گلستان می‌بایست وارد آدرس اینترنتی دانشگاه golestan.kut.ac.ir شوند. این سامانه در حال حاضر در اختیار کلیه دانشجویان نام برده شده قرار گرفته تا از این طریق بتوانند برای انتخاب...
تماس با مشاور