ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌ کشد؟ راهنما

جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می کشد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟ و چگونه می‌توان رأی کمیسیون را سریعتر دریافت کرد؟ مراحل ثبت درخواست برای اخذ معافیت پزشکی برای هر نوع بیماری، به یک اندازه است و تفاوت چندانی ندارد؛ اما شاید باتوجه‌ به نوع بیماری شما مدت‌ زمان دریافت جواب کمیسیون پزشکی کمی زودتر یا دیرتر شود.

برخی از افراد نگران جواب کمیسیون پزشکی هستند و از مدت زمان تقریبی آن اطلاعی ندارند. معمولا جواب کمیسیون پزشکی برای خدمت سربازی، بین چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. عوامل متعددی بر زمان پاسخگویی معافیت پزشکی از سوی کمیسیون، تاثیر دارد. این عوامل شامل ناقص بودن مدارک، نوع بیماری و شلوغی مراجعین است.

زمان دریافت جواب کمیسیون پزشکی سربازی

جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟ مدت‌ زمان جواب کمیسیون پزشکی، بستگی به شرایط شما دارد و ممکن است بین 1 الی 3 ماه طول بکشد. در حال حاضر فرایند تشکیل کمیسیون پزشکی، نسبت به چند سال گذشته کمی سرعت یافته است و متقاضیان راحت‌تر نتیجه پیگیری خود را دریافت می‌‌کنند.

مشمولین سربازی برای دریافت معافیت پزشکی باید ابتدا درخواست خود را ثبت کنند و در این راه مراحل لازم را به ترتیب انجام دهند. اولین مرحله برای ثبت درخواست معافیت پزشکی، رفتن به دفاتر پلیس+۱۰ و گرفتن دفترچه نظام وظیفه است. چنانچه در اینباره اطلاعی ندارید، می‌توانید از طریق مشاوره سربازی، با مراحل دریافت جواب کمیسیون پزشکی آماده شوید.

طی‌ کردن این مراحل و دریافت پاسخ کمیسیون پزشکی شاید کمی طولانی شود؛ اما گرفتن نتیجه پیگیری کمیسیون پزشکی در عرض 30 روز هم امکان‌پذیر است؛ حتی شاید متقاضی بتواند بعد از 1 ماه جواب کمسیون پزشکی سربازی را دریافت نماید. در واقع در این بخش می‌خواهیم به یکی از مهم‎‌ترین سوالات شما پاسخ دهیم اینکه جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌‌‌کشد؟ و چه فرایندی را باید طی کنید.

درصورتی‌ که درخواست معافیت سربازی پزشکی فرد متقاضی مورد تأیید قرار بگیرد، معاف شده و برای او کارت معافیت صادر می‌شود؛ اما اگر درخواست معافیت تأیید نشود، برگه اعزام به خدمت برای مشمول سربازی ارسال نخواهد شد. البته همان‌طور که گفتیم، می‌توانید به رای صادر شده توسط شورای پزشکی، اعتراض کنید. پس اگر درخواست معافیت شما رد شد، اصلا نگران نباشید و هرچه زودتر برای ثبت اعتراض رای کمیسیون پزشکی سربازی اقدام کنید.

مدت زمان دریافت جواب کمیسیون پزشکی سربازی

اگر چه مراحل دریافت کارت معافیت پزشکی سسربازی قدری طولانی به نظر می‌رسد؛ اما پروسه بلند مدتی ندارد. اگر متقاضی این مراحل را به‌درستی انجام دهد و آن را به تعویق نیندازد، پس از حدود 15 روز این مراحل انجام می‌شود. سپس بعد از گذشت 1 الی 3 ماه، پاسخ نهایی به دست شما می‌رسد.

همان‌طور که گفته شد مدارک پزشکی فرد متقاضی بعد از گذراندن مرحله معاینه ثانویه برای حوزه نظام‌ وظیفه مربوطه فرستاده می‌شود. در واقع ما می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد تا شما از مدت زمان دریافت نتیجه آگاه شوید.

عوامل موثر در زمان جواب کمیسیون پزشکی سربازی

به طور کلی، عوامل متعددی در زمان دریافت کمیسیون پزشکی سربازی تاثیرگذار است. بررسی این عوامل می‌تواند شما را در تهمیت مدت زمان زمان دریافت نتایج کمیسیون پزشکی سربازی یاری برساند. ای عوامل تاثیرگذار عبارت است از:

 • نوع بیماری

روند بررسی بیماری‌های ساده‌تر سریعتر است. به همین خاطر نتایج زودتر اعلام می‌شود. در حالی که بیماری‌های پیچیده یا نادر مثل سرطان، به بررسی و معاینات بیشتری نیاز دارند؛ بنابراین روند اعلام نتایج طولانی‌تر است.

 • تعداد مشمولین برای معافیت پزشکی

هرچه تعداد مشمولینی که برای منتظر معافیت پزشکی خود هستند، بیشتر باشد، ممکن است بر زمان پاسخ اعلام نتایج کمیسیون تأثیر بگذارد.

 • احتیاج به پزشک متخصص

اگر برای تشخیص نهایی یک بیماری، به معاینات تخصصی توسط پزشک متخصص نیاز باشد، این موضوع در نهایت می‌تواند زمان فرآیند را افزایش دهد.

 • تکمیل بودن مدارک

در صورتی که مدارک ارائه شده توسط مشمول ناقص یا نامرتب باشد، ممکن است کمیسیون مجبور به درخواست مدارک اضافی شود؛ بنابراین بهتر است مدارک خود را آماده کنید تا رروند پاسخگویی کمیسیون پزشکی سربازی، به تاخیر نیافتد. با این حال، بهتر است زمان نتایج کمیسیون پزشکی سربازی را بین چند هفته تا چند ماه در نظر بگیرید.

عوامل موثر در زمان جواب کمیسیون پزشکی سربازی

مراحل دریافت جواب کمیسیون پزشکی سربازی

معافیت پزشکی یکی از انواع معافیت‌های سربازی محسوب می‌شود که مشمولان می‌توانند با گرفتن آن از سربازی معاف شوند. برای دریافت کارت معافیت، فرد باید شرایط آن را داشته باشد؛ در غیر این صورت موفق به دریافت آن نمی‌شود. متقاضیان معافیت پزشکی که شرایط دریافت معافیت پزشکی را دارند، باید ابتدا به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و دفترچه نظام‌ وظیفه را دریافت نمایند. مشمولین بعد از گرفتن دفترچه نظام‌ وظیفه باید آن را تکمیل کنند و مدارک موردنیاز را ارائه دهند تا بتوانند در معاینه پزشکی اولیه حاضر شوند.

☑️ یکی از مهم‌ترین مرحله‌ها پر کردن فرم خود‌اظهاری است که باید آن را با دقت تمام تکمیل کنید. بعد از پر کردن فرم خوداظهاری باید برای انجام معاینه اولیه به یکی از مراکزی که سازمان نظام‌ وظیفه تأیید کرده است، مراجعه کنید. سپس معاینه‌های لازم را پشت سر بگذارید و بعد مدارک پزشکی اولیه را به دفاتر پلیس +۱۰ تحویل دهید.

☑️ در مرحله آخر پلیس +۱۰ درخواست معافیت سربازی شما را ثبت می‌کند. سپس هنگامی که این مراحل طی شد، یک برگه معرفی به بیمارستان به آدرس محل سکونت شما فرستاده می‌شود تا برای انجام معاینه‌های ثانویه اقدام نمایید. به این ترتیب بعد از گرفتن دعوت‌نامه، باید به بیمارستان مشخص شده بروید تا پزشک شما را معاینه کند.

☑️ اکنون که متوجه شده‌اید جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟ و باید چه اقداماتی انجام دهید، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید. پاسخ معاینه از سوی بیمارستان به حوزه نظام‌ وظیفه مربوطه فرستاده می‌شود.

☑️ بعد از اینکه معاینه‌ها تمام شدند و جواب کمیسیون پزشکی سربازی به دست سازمان نظام‌ وظیفه رسید، یک جلسه شورای پزشکی باید تشکیل شود. البته قبل از آن برای شما به عنوان متقاضی معافیت سربازیريال دعوت‌نامه ارسال خواهد شد  تا به جلسه شورا مراجعه کنید. سپس برای مشاهده نتیجه وارد سامانه mc.tamin.ir شوید.

 

☑️ زمان تشکیل شدن کمیسیون پزشکی و اعلام نتیجه نهایی به طور دقیق مشخص نیست و نمی‌توانیم زمان خاصی را برای آن پیش‌بینی کنیم. بر اساس تحقیق‌هایی که صورت‌ گرفته است، در حال حاضر تشکیل کمیسیون پزشکی نسبت به چند سال گذشته زودتر انجام می‌شود. پس نیازی نیست مدت طولانی را منتظر بمانید.

مراحل دریافت جواب کمیسیون پزشکی سربازی

مهمترین مدارک برای ارائه کمسیون پزشکی

برای ثبت درخواست معافیت باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و سپس دفترچه نظام‌ وظیفه خود را دریافت کنید. شما برای ثبت درخواست معافیت سربازی، نیاز به ارائه مدارک هویتی و پر کردن فرم‌های مربوط به‌ سلامتی دارید. مدارکی که تعیین می‌کنند جواب کمیسیون پزشکی چقدر طول می‌کشد و باید آن را در اختیار داشته باشید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نسخه اصلی و کپی کارت ملی
 • شناسنامه اصلی و کپی از تمام برگه‌هایش
 • دو قطعه عکس که اندازه آنها سه‌درچهار باشد و در آن تمام‌رخ فرد مشخص شود. زمینه این عکس حتماً باید سفید باشد.
 • نسخه اصلی آخرین مدرک تحصیلی به همراه کپی آن یا گواهی که نشان دهد شما فارغ‌التحصیل شده‌اید.
 • تکمیل فرم یا برگه که مربوط به وضعیت مشمولان است.
 • پرکردن برگه معاینه اولیه که به‌وسیله پزشک مورداعتماد نظام‌ وظیفه انجام می‌شود.
 • برگه واکسیناسیونی که توسط مرکز واکسیناسیون سربازی کامل می‌شود.
 • باید یک حساب در بانک سپه باز کنید.

یکی از مهم‌ترین مدارک برای تقاضای دریافت معافیت، فرم وضعیت مشمولان است که فرد متقاضی باید فرم وضعیت سربازی را کامل کند. در هنگام پر کردن این فرم باید دقت کافی داشته باشید و تمام اطلاعات را بدون هیچ اشتباهی پر نمایید. در این مرحله متقاضی باید یکی از عکس‌های سه‌ در چهار خود را به قسمت چپ همین فرم بچسباند. برخی از مدارک که برای دریافت معافیت نیاز دارید، باید توسط مراکز مورد تأیید سازمان نظام‌ وظیفه تکمیل شوند.

یکی دیگر از مدارکی که لازم است به کمیسیون پزشکی ارائه دهید، فرم معاینه اولیه پزشکی است که باید توسط یک پزشک مورد اعتماد سازمان نظام‌ وظیفه بعد از انجام معاینات لازم پر شود. همچنین فرد مشمول باید به مرکز تزریق واکسن سربازی مراجعه نماید تا واکسن مربوط به سربازی را بزند. مرکز واکسیناسیون، وظیفه دارد که فرم تزریق واکسن افراد مشمول را پر کند. این فرم نیز بخش مهمی از مدارکی است که شما باید ارائه دهید.

چرا زمان جواب کمیسیون پزشکی سربازی برای همه یکسان نیست؟

همان‌طور که گفتیم، نمی‌توان زمان دقیقی برای جواب کمیسیون پزشکی سربازی مشخص نمود؛ بنابراین زمان اعلام نتایج معافیت پزشکی سربازی حدودی است و در صورت بروز بی‌نظمی‌ها امکان تاخیر در جواب کمیسیون پزشکی سربازی وجود دارد.

در پاسخ به سوال، جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟ باید بگوییم که مدت‌ زمان درخواست متقاضیان معافیت‌های پزشکی و تشکیل  کمیسیون پزشکی برای اعلام‌ پاسخ نهایی، امکان دارد با توجه‌ به نوع معافیت پزشکی فرد متفاوت باشد.

نکته جالب اینجاست که تمام متقاضی‌ها، یک سری مراحل شبیه به هم را باید طی کنند و درنهایت به جلسه شورای پزشکی بروند و پاسخ خود را دریافت کنند. فرد متقاضی چه بیماری کلیوی و چه فلج مغزی داشته باشد، باید تمام مراحل را از ابتدا آغاز کند و مرحله‌ به‌ مرحله پیش برود. در نهایت هم باید منتظر تشکیل کمیسیون پزشکی باشد. تمام مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم بر روی زمان اعلام جواب کمیسیون معافیت پزشکی تأثیر می‌گذارد.

باتوجه‌ به این موضوع که امروزه رسیدگی به درخواست افراد متقاضی در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود، انتظار می‌رود که فرد خیلی زود جواب بگیرد.  بسیاری از افراد به دلایل متفاوتی نیاز به برگزاری کمیسیون موارد خاص دارند؛ بنابراین این گونه افراد باید ثبت‌نام کمیسیون موارد خاص سامانه سجاد را انجام دهند.

تفاوت زمان جواب کمیسیون پزشکی

 

اگر درخواست کمیسیون پزشکی رد شود چه باید کرد؟

پس از مراحل ثبت درخواست معافیت پزشکی سربازی از طریق دفاتر پلیس +۱۰ و انجام معاینات پزشکی، فرد متقاضی باید منتظر دریافت پاسخ خود باشد. چنانچه کمیسیون پزشکی درخواست معافیت مشمولان را تایید نماید، از خدمت معاف خواهند شد؛ اما چنانچه درخواست این افراد رد شود، برگه‌ای برای ارائه مدارک لازم برای اعزام به خدمت سربازی و تعیین زمان اعزام برای مشمولان صادر می‌شود.

چنانچه درخواست کمیسیون پزشکی رد شود، این رأی به معنی عدم امکان دریافت معافیت نیست. فرد متقاضی این امکان را دارد که به رای صادر شده اعتراض نموده و شانس خود را مجددا امتحان کند. اما باید در نظر بگیرد که اگر مجددا درخواست وی تایید نشود، دیگر امکان هیچ گونه اعتراضی نخواهد داشت. به این ترتیب فرد پس از دریافت پاسخ امکان ثبت اعتراض به دفاتر پلیس +۱۰ را داشته و می‌تواند به رای صادره شورای پزشکی اعتراض نماید. پس از ثبت اعتراض، پرونده پزشکی فرد به شورای عالی پزشکی ارجاع خواهد شد تا مجددا درخواست وی بررسی شود.

در این شرایط بهتر است فرد متقاضی مدارک بیشتری از بیماری خود ارائه نماید تا ثابت کند که بیمار است و به دریافت معافیت پزشکی نیاز دارد. از آن‌جا که ممکن است در ارتباط با مراحل پس از رد درخواست کمیسیون پزشکی سربازی سوال داشته باشید، می‌توانید برای فرایند اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه اقدام کنید. در صورت تایید، نتیجه به شما اعلام خواهد شد.

اگر درخواست کمیسیون پزشکی رد شود چه باید کرد؟

نحوه اعتراض به جواب کمیسون پزشکی معافیت سربازی

در صورتی که برای دریافت معافیت پزشکی درخواست داده‌اید؛ اما پس از اعلام نتایج با رای کمیسیون پزشکی مبنی بر عدم معافیت از سربازی مخالف هستید، می‌توانید مراحل اعتراض به رای را طی کنید. به این ترتیب برای آشنایی با نحوه اعتراض به جواب کمیسیون پزشکی معافیت سربازی، لازم است ابتدا مراحل آن را گام به گام انجام دهید.در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت:

1. در اولین گام باید منتظر اعلام نتایج پس از معاینه کمیسیون پزشکی باشید. بعد از اعلام رای این کمیسیون تنها تا 10 برای اعتراض مهلت خواهید داشت؛ بنابراین دقت کنید که فقط اعتراض خود را مدت اعلام شده به ثبت برسانیدو

2. در گام بعد که مهم‌ترین مرحله است،  به طور شفاف دلیل مخالفت خود با رای کمیسیون پزشکی را توضیح دهید. در صورتی که با نمونه لایحه اعتراض به جواب کمیسیون آشنایی ندارید، از نمونه لایحه‌های موجود در مرورگر گوگل استفاده کنید.

3. گام سوم ارائه مدارک و دلایل، به همراه درخواست کتبی است. در ابین مرحله به همراه لایحه اعتراض، مدارک هویتی همچون شناسنامه و کارت ملی، مدارک پزشکی مثل آزمایش و عکس‌برداری و یا سایر مدارک پزشکی که نشان‌دهنده نوع بیماری شما است را ضممیه درخواست خود کنید.

4.گام آخر مربوط به انتخاب نوع اعتراض به رای کمیسیون پزشکی است. دو روش برای اعتراض وجود دارد. روش اول اعتراض حضوری است؛ یعنی با مراجعه به اداره نظام وظیفه و ارائه مدارک و لایحه اعتراض به صورت حضوری، اعتراض خود را به ثبت برسانید. روش دوم برای اعتراض، ثبت لایحه اعتراض به همراه مدارک در سامانه نظام وظیفه است.

خلاصه مقاله جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟

در این مقاله سعی کردیم که به این سوال جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟ یا اینکه برای معافیت پزشکی نیاز به ارائه چه مدرک‌هایی است؟ پاسخ دهیم. روند انجام کمیسیون پزشکی تا حدود زیادی بستگی به بیماری یا مشکل شما دارد اگر در همین حین بی‌نظمی‌هایی انجام شود، این فرایند بیشتر طول می‌کشد.

مدت زمان اعلام نتایج کمیسیون پزشکی سربازی، از چند هفته تا یک الی دو ماه است؛ بنابراین مشمولینی که برای معافیت پزشکی درخواست داده‌اند باید منتشر جواب آن بمانند. چنانچه درخواست این افراد در کمیسیون پزشکی رد شود، امکان اعتراض برای دریافت معافیت پزشکی وجود دارد و مجددا پرونده فرد بررسی می‌شود.

 برای دانلود pdf مقاله جواب کمیسیون پزشکی سربازی چقدر طول می‌کشد؟ کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چه مدارکی برای درخواست معافیت پزشکی لازم است؟

مدارک لازم برای گرفتن معافیت پزشکی شامل دو قطعه عکس، تکمیل فرم وضعیت مشمولان، کپی و اصل کارت ملی و تمام شناسنامه و غیره است.

تمام متقاضی‌ها برای دریافت کارت معافیت باید مراحلی شبیه به هم را طی کنند؟

بله. تمام متقاضی‌ها باید یک سری مراحل شبیه به هم را طی کنند تا بعد از جلسه شورای پزشکی نتیجه اعلام شود.

اولین قدم برای دریافت کارت معافیت سربازی چیست؟

باید در ابتدا به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید و از آن‌جا دفترچه نظام‌ وظیفه را دریافت نمایید. با دریافت این دفترچه و پر کردن فرم‌های مربوطه برای معافیت سربازی اقدام کنید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • معافیت اعصاب و روان

  معافیت سربازی اعصاب و روان 1403 + مدارک، شرایط و مراحل اخذ

  معافیت اعصاب و روان به عنوان یکی از شناخته شده ترین و مهمترین معافیت ها برای سربازان و مشمولان خدمت نظام وظیفه به حساب می آید. از این رو اطلاع از مراحل معافیت اعصاب و روان بسیار مهم است. البته...
 • معافیت پزشکی سربازی

  معافیت پزشکی سربازی 1403 + شرایط جدید و مراحل اقدام

  معافیت پزشکی سربازی یکی از انواع معافیت‌ها است که هر فرد مشمول سربازی که مشغول خدمت نظام وظیفه است، می‌تواند به وسیله آن از انجام تعهد نظام وظیفه خود معاف گردد. براساس آیین نامه و بند های معافیت پزشکی نظام...
 • معافیت اهدای کلیه

  معافیت اهدای کلیه + شرایط و مدارک قانون 1403

  دریافت معافیت اهدای کلیه امکان‌پذیر شد. افرادی که مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی هستند، باید از شرایط و مدارک قانونی که باید برای اثبات اعلام معافیت خود ارائه کنند، اطلاعات لازم را کسب نمایند. معافیت اهدای کلیه یکی از روش‌های...
 • معافیت پزشکی نفرکتومی

  معافیت پزشکی نفرکتومی {شرایط و مراحل} + قانون 1403 | ایران تحصیل

  مشمولان خدمت سربازی که مایل به دریافت معافیت پزشکی نفرکتومی هستند، می‌توانند از طریق سازمان نظام وظیفه درخواست خود را ارائه کنند. برخی از افراد مشمول به علت شرایط جسمانی و روانی قادر به انجام خدمت خود نیستند و می‌توانند...
تماس با مشاور