ایران تحصیل
تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور

ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور 1401

ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

دانشگاه فنی و حرفه ای از جمله دانشگاه هایی می باشد که متقاضیان می توانند سالانه بدون شرکت در آزمون کنکور در برخی از رشته ها پذیرش خود را دریافت کنند. علاوه بر پذیرش بدون آزمون، داوطلبین می توانند با شرکت در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای پذیرش خود را در مقطع کاردانی پیوسته و یا ناپیوسته در دانشگاه فنی و حرفه ای دریافت کنند. لازم به ذکر است که این دانشگاه نیز همچون سایر دانشگاه های دولتی و غیردولتی سالیانه 2 بار نسبت به پذیرش ورودی نیمسال اول یعنی مهر ماه و نیمسال دوم یعنی بهمن ماه دانشجو می پذیرد. به دلیل افزایش تعداد علاقمندان رشته های فنی و حرفه ای که تعداد بیشتر آنها نیز فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش هستند، در این مقاله به نحوه ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور 1401 خواهیم پرداخت. اگر که از داوطلبین پذیرش تحصیلی بدون کنکور هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور

 

زمان ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور ۱۴۰۱

متقاضیان ثبت نام در رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای باید طبق زمان بندی اعلام شده در سامانه سنجش کشور در هر دو نیمسال مهر و بهمن که در ادامه گفته خواهد شد نسبت به ثبت نام و نیز انتخاب رشته خود اقدام کنند. داوطلبان عزیز توجه داشته باشند که طبق اطلاعیه ای که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر شده است، زمان ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور 1401 برای ورودی های نیمسال اول (یعنی مهر ماه) از تاریخ 14 تیر آغاز و تا 21 تیرماه ادامه خواهد داشت و متقاضیان باید در این بازه زمانی ثبت نام خود را تکمیل کنند.

زمان ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای برای ورودی های نیمسال دوم (یعنی بهمن ماه) تا کنون اعلام نشده است و هر گونه خبری در این خصوص را می توانید از ایران تحصیل دنبال کنید. نحوه تکمیل ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور 1401 در ادامه مطرح خواهد شد. با ما همراه باشید.

تاریخ و زمان ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور

برای اطلاع از شرایط انتقالی دانشگاه فنی حرفه ای کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور 1401

داوطلبان ثبت نام در این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاه ها می بایست در ابتدا به سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کنند چرا که این سازمان به عنوان مجری پذیرش رشته محل های کاردانی فنی حرفه ای وظیفه نظارت و پیشبرد فرآیند ثبت نام بدون کنکور در مقطع کاردانی فنی و حرفه ای در ورودی های مهر و بهمن 1401 را بر عهده دارد. چگونگی ثبت نام بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای در هر دوره با انتشار اطلاعیه ای از  این سازمان منتشر می شود.

برای ثبت نام بدون کنکور در این دانشگاه، داوطلبین عزیز مراحل گفته شده را به ترتیب باید طی کنند:

 • در ابتدا می بایست به سامانه سنجش و آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org مراجعه کنید.
 • در مرحله بعدی باید دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1401 را دانلود و مطالعه نمایید.
 • پس از پرداخت هزینه ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای و تهیه کارت اعتباری می بایست وارد سامانه شده و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.
 • در این مرحله باید فرم اطلاعات خواسته شده از شما را تکمیل نمایید.
 • مرحله بعد، قسمت تکمیل فرم انتخاب رشته می باشد. داوطلبین می بایست کد رشته های مورد نظر خود را در این بخش وارد کنند.
 • مرحله آخر، مرحله تکمیل ثبت نام و دریافت شماره پرونده و کد رهگیری می باشد. با تکمیل این بخش ثبت نام شما نهایی شده و کدی به شما تعلق می گیرد تا جهت رهگیری از آن استفاده نمایید.

برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب واحد دانشگاه فنی حرفه ای کلیک کنید.

 

شرایط ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون کنکور ۱۴۰۱

تحصیل در دانشگاه فنی حرفه ای علاوه بر علاقه به رشته های موجود در این دانشگاه، مستلزم برخی شرایط می باشد که لازم است داوطلب پیش از اقدام جهت ثبت نام از این شرایط اطلاع داشته باشد. یکی از اولین و مهمترین شروط برای ثبت نام بدون کنکور در این دانشگاه در مقطع کاردانی داشتن مدرک دیپلم سه ساله نظام سالی واحدی ترم یا ترمی واحدی در یکی از شاخه های فنی و حرفه ای و یا کاردانش است. در صورت نداشتن این شرط می توانید دیپلم 4 ساله فنی و حرفه ای نظام قدیم و یا رشته های فنی و نظری نظام جدید را نیز ارائه بدهید.

متقاضیان ثبت نام در دانشگاه فنی حرفه ای توجه داشته باشند که بایستی نهایتا تا تاریخ 31 شهریور ماه فارغ التحصیل شده باشند. در صورتی که نتوانستید تا 31 شهریور 1401 فارغ التحصیل شوید و این فرآیند تا دی ماه به درازا کشیده شد، می توانید ثبت نام کنید ولی باید کدرشته های مربوط به نیمسال دوم یعنی بهمن ماه را انتخاب کنید. 

از جمله شروط دیگر برای ثبت نام بدون آزمون در مقطع کاردانی دانشگاه فنی حرفه ای1401، عدم داشتن مدرک بالاتر از کاردانی یا دیپلم نظری است. این عبارت به این معناست که داوطلبی که متقاضی ثبت نام در این دانشگاه و مقطع کاردانی است نباید مدرک تحصیلی دیگری که بالاتر از کاردانی همان فوق دیپلم داشته باشد چرا که در این حالت مجاز به ثبت نام نیست.  

شرایط لازم برای دانشگاه فنی حرفه ای بدون آزمون

 

برای اطلاع از زمان و نحوه استخدام مدرس دانشگاه فنی حرفه ای کلیک کنید.

 

لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای ۱۴۰۱

در قسمت بالا مطالعه کردید که یکی از شروط ثبت نام در دانشگاه فنی حرفه ای دارا بودن مدرک دیپلم فنی حرفه ای نظام جدید یا کار دانش و یا دیپلم فنی حرفه ای چهار ساله نظام قدیم است و این افراد  مجاز به ثبت نام کنکور کاردانی و پذیرش بدون کنکور کاردانی پیوسته و ناپیوسته ۱۴۰۱ هستند. درصورتی که شما نیز جزء دارندگان دیپلم نظام جدید و یا مدرک پیش دانشگاهی رشته های نظری هستید، صرفا اجازه ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون کاردانی ناپیوسته را خواهید داشت.

داوطلبان ثبت نام در این دانشگاه می توانند با توجه به کد رایانه ای دیپلم خود، حداکثر 50 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند. در لیست رشته های ارائه شده در دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی سال 1401 به ترتیب موارد زیر را مشاهده خواهید کرد: در ستون اول کد رشته، در دو ستون بعدی جنسیت شخص مورد پذیرش، در ستون دیگر دیپلم مورد پذیرش فنی حرفه ای با درج کد رایانه ای مجازی برای داوطلبان نظام قدیم و کد رایانه ای دیپلم برای داوطلبان نظام جدید.

رشته های بدون کنکور کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای ۱۴۰۱
الکترونیک صنایع شیمیایی طراحی و دوخت گردشگری
ساخت و تولید صنایع نساجی گرافیک حمل و نقل
صنایع فلزی متالورژی هنرهای تجسمی – نقاشی مکاترونیک
تاسیسات مکانیکی سرامیک امور دامی پویانمایی
صنایع چوب و مبلمان معدن امور زراعی و باغی معماری داخلی
چاپ علوم دریایی ماشین های کشاورزی صنایع دستی
عمران امور اداری  صنایع غذایی انرژی تجدید پذیر خورشیدی
معماری تربیت کودک ومدیریت خانواده موسیقی هتلداری 

 

 

برای اطلاع از سامانه آموزش مجازی دانشگاه فنی حرفه ای کلیک کنید.

 

مدارک مورد نیاز ثبت نام پذیرفته شدگان کاردانی پیوسته فنی و حرفه ای

در این قسمت از مقاله مدارک‌ مورد نیاز برای‌ ثبت‌ نام‌ دانشگاه فنی و حرفه ای بدون کنکور 1401 به صورت حضوری را شرح می دهیم. این مدارک شامل: 

 1. اصل‌‌ مدرک ‌‌دیپلم ‌متوسطه ‌‌نظام‌‌جدید یا گواهی‌ ‌موقت‌ ‌پایان ‌‌تحصیلات‌ متوسطه‌ نظام‌ جدید در یکی‌ از شاخه‌ های‌ کار دانش‌ یا فنی‌ حرفه‌ ای ‌صادره‌ از محل‌ تحصیل‌ مبنی‌ بر گذراندن کلیه واحد های درسی‌ در دوره ‌سه‌ ساله‌، کارورزی و کارآموزی حداکثر تا پایان‌ شهریور ماه‌ 1401.
 2. اصل‌ مدرک‌ دیپلم‌ متوسطه‌ نظام‌ قدیم‌ آموزش‌ متوسطه‌ یا گواهی‌ موقت‌ پایان‌ تحصیلات‌ نظام‌ قدیم‌ (هنرستان‌) مبنی‌ بر گذراندن‌ کلیه‌ دروس‌ چهارساله.
 3. اصل‌ شناسنامه‌ و دو برگ‌ فتوکپی‌ از تمام‌ صفحات‌ شناسنامه.‌
 4.  6 قطعه‌ عکس‌ 4×3 به صورت تمام‌ رخ‌ که در سال جاری تهیه‌ شده‌ باشد.
 5.  فیش پستی درخواست تاییدیه تحصیلی دیپلم به موسسه محل قبولی.
 6. در صورتی که شما داوطلب مرد هستید، لازم‌ است‌ مدرکی‌ را که‌ وضعیت‌ نظام‌ وظیفه‌ شما را با توجه‌ به‌ بند 3-2 مندرج‌ در صفحات 2 تا 3 دفترچه‌ راهنمای‌ آزمون‌ ورودی‌ دوره‌ های‌ کاردانی‌ نظام‌ جدید (آموزشکده‌ های‌ فنی‌ حرفه‌ ای‌ و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی) سال‌ 1401 مشخص‌ کند، ارائه‌ نمایید.
 7.  داوطلبانی‌ که‌ با استفاده‌ از سهمیه‌ های بنیاد شهید و امور ایثارگران پذیرفته شده‌ اند نیازی به ارائه تائیدیه سهمیه محل قبولی ذی ربط ندارند و همان عنوان سهمیه درج شده در لیست های ارسالی به مراکز قبولی، ملاک تائید می‌باشد.
 8.  داوطلبانی که با سهمیه رزمندگان ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسیج) و وزارت جهاد کشاورزی پذیرفته شده‌ اند تائیدیه آنان برای ترم دوم از طریق ارگان ذی ربط به مؤسسه محل قبولی ارسال می‌ گردد.

مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای

 

برای کسب اطلاعات از شرایط تدریس در دانشگاه فنی حرفه ای کلیک کنید.

 

اخبار پیرامون ثبت نام دانشگاه فنی حرفه اید بدون کنکور

 • با امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد و دانشگاه فنی و حرفه ای این استان به منظور ایجاد مشاغل پایدار و با ثبات برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به ظرفیت های موجود جهت حمایت از فارغ التحصیلان مراکز فنی و حرفه ای گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی که یک حرفه را آموخته اند و توانایی راه اندازی یک کسب و کار را داشته باشند، بر اساس این تفاهم نامه از منابع موجود به واجدین شرایط تسهیلات کم بهره تعلق خواهد گرفت.
 • عرفان خسرویان، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای روز اول خردادماه ۱۴۰۱، با دکتر رضا مراد صحرایی، رئیس دانشگاه فرهنگیان دیدار و گفت و گو کرد. پس از این دیدار، تفاهم‌ نامه‌ ای بین دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دانشگاه فرهنگیان منعقد شد. تربیت ۴۰ هزار دبیر فنی توسط دانشگاه فنی و حرفه‌ ای از موارد مندرج در تفاهم‌ نامه مذکور است. همچنین، طی این تفاهم‌ نامه دانشجویان مستعد دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز بورسیه سال آخر خواهند شد.

 

خلاصه مطلب

افزایش تعداد علاقمندان به ثبت نام در دانشگاه های بدون آزمون و نیز اهمیت یافتن مسئله یادگیری مهارت سبب شده است تا داوطلبان زیادی سالانه جهت ثبت نام در دانشگاه های فنی حرفه ای اقدام کنند. در مسیر ثبت نام ممکن است ابهاماتی برای متقاضیان به وجود آید و به همین دلیل است که در این مقاله به بررسی چگونگی ثبت نام دانشگاه فنی حرفه ای بدون آزمون 1401 پرداختیم تا شما داوطلبان عزیز را راهنمایی کرده و این روند را برای شما آسان کنیم.

علاوه بر نحوه ثبت نام، لیستی از رشته های موجود در این دانشگاه که به صورت بدون آزمون ارائه می شوند و نیز شرایط لازم را نیز مطرح کردیم تا متقاضیان با ابهامات کمتری رو به رو شوند. پس از مطالعه کامل این مقاله اگر با اشکال و یا ابهامی رو به رو شدید، می توانید با مشاوران ما تماس گرفته و از راهنمایی لازم بهره مند شوید. علاوه بر تماس با کارشناسان می توانید برای ما کامنت بگذارید. کارشناسان مجرب ما در ایران تحصیل، در کمترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود. 

 

برای دانلود پی دی اف کامل مقاله بالا کلیک کنید.

2/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

اخذ پذیرش کاردانی فنی حرفه ای بدون کنکور بر چه اساسی انجام می شود؟

ثبت نام بدون کنکور در مقطع کاردانی، همانطور که در مقاله بالا توضیح داده شد بر اساس معدل کل و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی متقاضیان انجام می شود.

ثبت نام بدون کنکور در مقطع کاردانی به چه صورتی انجام می شود؟

ثبت نام بدون کنکور در مقطع کاردانی دانشگاه فنی حرفه ای معمولا به صورت اینترنتی انجام می شود که با مطالعه مقاله فوق می توانید مراحل ثبت نام را به درستی طی کنید.

آیا تمامی رشته های کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای بدون آزمون است؟

خیر؛ اخذ پذیرش در تعدادی از رشته های ارائه شده دانشگاه فن یحرفه ای بدون آزمون انجام می شود که لیست این رشته ها در مقاله ارائه شده است.

نظرات

 1. hadiseh
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۰

  سلام خسته نباشید.
  من دانشگاه کاردانی فنی‌و‌حرفه‌ایی (بدون آزمون) ثبت نام کردم ومی‌خوام مشاهده‌ش کنم چه کاری بایدانجام بدم؟؟؟

  • mohammadi
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۸

   سلام وقت به خیر
   اعلام نتایج هفته سوم شهریور ماه اعلام می شود.

 2. Setareh
  ۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۰

  سلام من تو کنکور حسابداری فنی شرکت کردم ولی خواستم با شرط معدل هم واسه دانشگاه دولتی ثبت نام کنم که مهلتش تموم شده زمان ثبت نام واسه نوبت دوم یعنی از بهمن ماه چه زمانی هستش؟

  • obeidavi obeidavi
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۹

   سلام وقت بخیر جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور