تکمیل ظرفیت کنکور 97
تکمیل ظرفیت کنکور 97

جهت اطلاع از تکمیل ظرفیت کنکور 97 و تکمیل ظرفیت کنکور چیست؟ از سراسر کشور با شماره های زیر تماس بگیرید

9099072952 و در صورت شلوغی 9099072952 ( استان تهران) پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب

تکمیل ظرفیت کنکور 97 همانند سال‌های گذشته نیز با توجه به نیاز دانشگاه ها و موسسات عالی،پذیرش دانشجو خواهد داشت. دانشجویانی که کارنامه اولیه را دریافت نموده‌اند و در جلسه کنکور سراسری حضور داشته‌اند، پس از اعلام نتایج می‌توانند دفترچه انتخاب رشته را از سایت سازمان سنجش دانلود نمایند و پس از آن با توجه به رتبه کسب نموده و همچنین علاقه‌مندی خود، در کد رشته محل‌های موردنظر اقدام به انتخاب رشته نمایند. اما در بین این دسته از داوطلبان، تعدادی ممکن است بدون اینکه به رشته مورد پذیرش خود علاقه‌ای داشته باشند، مجبور به تحصیل در آن رشته شوند. دسته‌ای دیگر از داوطلبان کنکور سراسری و آزاد نیز، ممکن است موفق به پذیرش در هیچ رشته محلی در انتخاب خود نشده باشند، بنابراین برای این دو دسته از داوطلبان، تکمیل ظرفیت کنکور 97 در نظر گرفته شده است. همچنین داوطلبانی که دچار مشکلاتی در رابطه با محل پذیرش خود هستند، می توانند از نقل و انتقالات دانشجویی استفداه نمایند. اما برای تکمیل ظرفیت کنکور 97 چه اقداماتی باید انجام شود،  شرایط برای شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور 97 چیست؟ و همچنین به این موضوع خواهیم پرداخت که تکمیل ظرفیت کنکور چیست ؟ در این مقاله در سایت ایران تحصیل قصد داریم به سؤالات شما در رابطه با تکمیل ظرفیت کنکور 97 به صورت کامل پاسخ دهیم.

تکمیل ظرفیت کنکور چیست؟

اگر بخواهیم به سوال تکمیل ظرفیت کنکور چیست ؟ پاسخ دهیم، باید بگوییم؛ تکمیل ظرفیت به زبان ساده یعنی شانس دوباره داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و پذیرش در رشته و دانشگاه موردعلاقه خود. اگر به دفترچه انتخاب رشته دقت نموده باشید، در هر رشته برای پذیرش دانشجو تعداد معینی را هر دانشگاهی، در نظر می‌گیرد. این تعداد بر اساس ظرفیت مالی، کلاس، امکانات خدماتی، رفاهی و حتی خوابگاه مشخص می‌شود. در سال های مختلف ممکن است ظرفیتی که دانشگاه برای پذیرش دانشجو در نظر می‌گیرد، به صورت تفکیکی و یا مختلط باشد. همچنین تعداد پذیرش را ممکن است به صورت جداگانه برای تعداد معین خانم و آقا انجام شود. اما در کل همیشه نمی‌توان در رابطه با تکمیل شدن ظرفیت اعلام شده در هر رشته و دانشگاه، با اطمینان سخن گفت. برای مثال ممکن است دانشگاه شهید بهشتی، در رشته حقوق، تعداد 20 نفر دانشجو را جذب نماید. اما در بین این تعداد دانشجوی پذیرفته شده 18 نفر آن‌ها در دانشگاه ثبت نام و وارد دانشگاه شوند. بنابراین دو صندلی خالی در این رشته و این کلاس وجود خواهد داشت. دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی برحسب نیاز خود این دو نفر را ممکن است در زمان تکمیل ظرفیت کنکور 97 جذب نمایند. بنابراین تمامی دانشگاه‌های دیگر نیز برحسب نیاز خود در زمان تکمیل ظرفیت کنکور 97 در هر رشته به صورت جداگانه تعداد مورد نظر خود، دانشجو  اخذ می‌نمایند.

زمان و نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور 97

زمان ثبت نام برای داوطلبان و یا دانشجویانی که قصد شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور 97 را دارند، در مهرماه انجام می‌شود. متقاضیان شرکت در تکمیل ظرفیت، پس از مراجعه به سایت سازمان سنجش می‌توانند دفترچه انتخاب رشته را دانشود نمایند. رشته‌هایی که در تکمیل ظرفیت کنکور 97 اعلام می‌گردد، معمولاً کمتر و تعداد پذیرش آن بسیار محدودتر از زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در مرداد ماه خواهد بود. زیرا همان‌طور که خدمت شما عرض نمودیم، دانشگاه‌ها بر اساس نیاز خود تعداد دانشجو و همچنین با توجه به ظرفیت خالی در هر رشته نسبت به تعداد پذیرش تصمیم‌گیری می‌نمایند. اما معمولاً ظرفیت رشته‌ها و دانشگاه‌های پر متقاضی در همان انتخاب رشته مرداد ماه تکمیل می‌گردد. اما این بدان معنا نیست که شما ناامید شوید و یا اینکه از انتخاب رشته و شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور 97 دست بکشید. تجربه ثابت کرده است که هیچ‌گاه نمی‌توان در این زمینه با قطعیت و اطمینان سخن گفت. اما جهت اطلاع از زمان دقیق آغاز ثبت نام و همچنین انتشار دفترچه تکمیل ظرفیت با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل نمایید. 

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت

فرایند انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت با انتخاب رشته مردادماه کمی متفاوت می‌باشد. داوطلبانی که در زمان مرداد ماه انتخاب رشته می‌نمایند، می‌توانند تعداد 100 کد رشته محل را انتخاب نمایند. همچنین داوطلبانی که کارنامه اولیه خود را دریافت نموده‌اند و مجاز به‌به انتخاب رشته شده‌اند، با توجه رتبه کسب شده در هر زیرگروه، رشته موردنظر خود را انتخاب می‌نمایند. اما تعداد انتخاب‌ها در زمان تکمیل ظرفیت، محدودتر می‌باشد. نکته مهم دیگری که در رابطه با زمان ورود دانشجویان به دانشگاه وجود دارد این است که داوطلبان در دو نوبت مهر و بهمن وارد دانشگاه می‌توانند بشوند. به دلیل اینکه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور 97 در مهرماه و پس از ورد دانشجویان صورت می‌گیرد، ممکن است برخی از دانشگاه‌ها بر حسب نیاز خود، دانشجویان را در همان مهرماه جذب نمایند. این امر بستگی به رشته و دانشگاه مورد پذیرش شما دارد. اما عموماً می‌توان گفت که پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کنکور 97 در بهمن ماه جذب دانشگاه می‌شوند. در رابطه با نحوه انتخاب رشته لازم است این مورد را متذکر شویم که دانشجویان و یا داوطلبان، ممکن است انتخاب رشته تکمیل ظرفیت را کم اهمیت در نظر بگیرند و بدون اینکه سعی در انتخاب درست داشته باشند، صرفاً شانسی و بدون اطلاع انتخاب رشته نمایند. باید خدمت این دسته از متقاضیان عرض کنیم که، حساسیت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور 97 بسیار بالاتر از مرداد ماه خواهد بود. اولاً ؛ در صورتی که شما در رشته موردعلاقه خود پذیرفته شده باشید، این تنها شانس شما برای ورود به رشته موردعلاقه‌تان می‌باشد. دوما ؛ داوطلبانی نیز وجود دارند که مجاز به انتخاب رشته نشده‌اند و از این فرصت می‌توانند استفاده نمایند و با انتخاب رشته درست و اصولی در رشته موردعلاقه و دانشگاه موردنظر خود، پذیرفته شوند. سوما ؛ دانشجویانی که در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری پذیرفته شوند، رشته پذیرفته شده آن‌ها لغو خواهد گردید و باید از رشته و دانشگاه پذیرفته شده خود، انصراف و تصفیه نمایند. به خاطر تمام دلایلی که خدمتان عرض نمودیم، توصیه می‌کنیم که در تکمیل ظرفیت کنکور 97 حتماً با مشاورین خبره مشورت نمایید تا از قوانین و تکنیک‌هایی که در فرایند انتخاب رشته می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی در رشته موردعلاقه خود پذیرفته شوید، آگاه گردید. مشاورین ایران تحصیل با مهارت و تجربه‌ای که دارند می‌توانند به شما در این زمینه کمک‌های لازم و کافی را داشته باشند.

جهت اطلاع از تکمیل ظرفیت کنکور 97 و تکمیل ظرفیت کنکور چیست؟ از سراسر کشور با شماره های زیر تماس بگیرید

9099072952 و در صورت شلوغی 9099072952 ( استان تهران) پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب

کانال اطلاع رسانی تکمیل ظرفیت کنکور 97
کانال اطلاع رسانی تکمیل ظرفیت کنکور 97

مطالب مرتبط :

رتبه قبولی تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ورودی نیمسال اول

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 97

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 97 – 98

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.