ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 1403 + راهنما جامع

توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

داوطلبان آزمون ارشد پس از حدود سه هفته می‌بایست به سایت سنجش کشور برای مشاهده توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد مراجعه کنند. کارنامه اولیه معمولا در خرداد ماه منتشر می‌شود تا شرکت‌کنندگان برای بررسی رتبه، تراز و درصد دروس امتحانی اقدام به دریافت کارنامه آزمون ارشد نمایند، چراکه در توضیحات کارنامه اولیه، وضعیت داوطلب برای انتخاب رشته مورد نظر در دانشگاه سراسری و آزاد مشخص می‌شود.

سامانه سنجش و آموزش کشور موظف است کارنامه داوطلبان را در بازه زمانی مشخص و از قبل تعیین شده در اختیار متقاضیان قرار دهد. از این رو افراد به محض اینکه ملهت مشاهده کارنامه اولیه آزمون ارشد مشخص شود، باید به سایت مجری برگزاری آزمون ارشد از سوی آموزش و پرورش به نشانی sanjesh.org مراجعه کنند.

نحوه دریافت کارنامه اولیه ارشد

کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد، معمولا در خرداد ماه منتشر می‌‌شود تا بلافاصله بعد از آن کارنامه نهایی کارشناسی ارشد در سنجش قرار گیرد. در حال حاضر زمان دقیق انتشار نتایج مشخص نیست. پس از برگزاری کنکور ارشد، تاریخ دقیق آن از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور مشخص می‌شود؛ اما با این حال این احتمال وجود دارد که همانند سال‌های گذشته، زمان مشاهده توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد در خرداد ماه باشد. در ادامه برای آشنایی با نحوه دریافت کارنامه اولیه ارشد، مراحل آن را به ترتیب آورده‌ایم:

☑️ آدرس سامانه سنجش و اموزش کشور به نشانی sanjesh.org را در مرورگر گوگل جستجو کنید و از بین گزینه‌های منوی پایین صفحه بر روی گزینه “کارشناسی ارشد” کلیک نمایید.

صفحه اصلی سامانه سنجش و آموزش کشور

☑️ بعد از ورود به بخش کارشناسی ارشد بر روی عبارت “اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد سال 1403” کلیک کنید. سپس در مرحله بعد گزینه “ورود به سیستم” را انتخاب نمایید و از میان یکی از دو روش برای ورود، به پرتال کاربری دسترسی پیدا کنید.

ورود به بخش مشاهده کارنامه از طریق یکی از دو روش

☑️ بعد از عبور از این مرحله می‌توانید توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد را مشاهده نمایید.

مشاهده کارنامه اولیه آزمون ارشد

توضیحات کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 1403

کارنامه اولیه کارشناسی ارشد دارای اطلاعاتی از عملکرد داوطلب در آزمون است. به این ترتیب متقاضیان برای مشاهده و بررسی توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد باید در بازه زمانی که از سوی سنجش اعلام می‌شود، برای دریافت این کارنامه الکترونیکی به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند. اطلاعات موجود در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد؛ شامل مشخصات فردی داوطلب، اطلاعات رشته امتحانی اول، اطلاعات رشته امتحانی دوم و کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد است.

از آنجایی که اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه ارشد، به معنای قبولی یا عدم قبولی داوطلب در رشته و دانشگاه انتخابی است؛ درباره هر بخش از اطلاعات این کارنامه، به صورت مجزا توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

مشخصات ثبت نامی داوطلب در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

یکی از بخش‌های مهم در توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد، مشخصات ثبت نامی داوطلب است. در کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد سال 1403، اطلاعاتی از داوطلب در زمان ثبت نام آزمون ثبت می‌شود. یکی از این اطلاعات مهم، نام و نام خانوادگی متقاضی است. همچنین عددی که برای هر داوطلب در زمان ثبت نام اختصاص داده شده است نیز در این بخش برای مشاهده اسامی پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد وجود دارد.

شماره ملی 10 رقمی داوطلب، به همراه تاریخ تولد، جنسیت (مرد یا زن بودن داوطلب)، سال و مقطع تحصیلی که فرد فارغ‌التحصیل شده است نیز در بخش مشخصات ثبت نامی داوطلب قابل مشاهده است. در واقع این اطلاعات تایید می‌کند که شرکت‌کننده در آزمون حضور داشته است. همچنین نام و کد رشته محل تحصیلی داوطلب نیز در این بخش ذکر می‌شود.

علاوه بر این موارد، معدل دوره کارشناسی داوطلب به همراه سهمیه‌ای که داوطلب در آن ثبت نام کرده است (از جمله سهمیه ایثارگری، مناطق محروم، تحت نطارت بهزیستی و…) در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد قابل رویت است. همچنین داوطلبان آقا می‌توانند به اطلاعات خود درباره وضعیت نظام وظیفه دسترسی پیدا کنند.

به این نکته توجه داشته باشید، اطلاعات مندرج در این بخش باید با اطلاعاتی که داوطلب در زمان ثبت نام آزمون ارشد ارائه کرده نیز مطابقت داشته باشد. در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در اطلاعات، داوطلب باید به سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه کند.

مشخصات ثبت نامی داوطلب در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

اطلاعات رشته امتحانی اول در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

در مرحله بعدی، اطلاعات رشته امتحانی اول در کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1403 درج شده است. این اطلاعات مهم در کارنامه ارشد شامل اطلاعاتی می‌شود که مربوط به عملکرد داوطلب در رشته امتحانی اصلی که در آن شرکت کرده است.

 • وضعیت داوطلب در کد ضریب

نمره خام دروس که داوطلب از هر درس از آزمون به صورت مستقیم و بدون اعمال ضریب دریافت کرده در این بخش نیز قابل مشاهده است. به علاوه نمره تراز دروس در توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد ذکر شده است. تراز دروس به نمره‌ای گفته می‌شود که با اعمال ضریب به نمره خام به دست می‌آید.

نمره تراز در واقع برای مقایسه نتایج داوطلبان در رشته‌های مختلف کاربرد دارد. بخش دیگر اطلاعات رشته امتحانی اول در کارنامه کارشناسی ارشد، رتبه در سهمیه و رشته است. جایگاه داوطلب در بین متقاضیان دیگر باتوجه به سهمیه و رشته انتخابی او مشخص می‌شود. به علاوه وضعیت مجاز یا غیرمجاز داوطلبان در کارنامه اولیه آمده که از جمله اطلاعات مهم مندرج در کارنامه است.

اگر رتبه داوطلب در سهمیه و رشته‌ای که انتخاب کرده، از آخرین رتبه قبولی آن رشته کمتر باشد؛ متقاضی در آن رشته مجاز محسوب می‌شود. در غیر این صورت، داوطلب برای انتخاب آن رشته غیرمجاز است.

بدون شک از دیگر بخش‌های مهم اطلاعات رشته امتحانی اول در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد محسوب می‎‌شود. در صورتی که داوطلب تمایل داشته باشد در دانشگاه آزاد یا پیام نور انتخاب رشته کند، بایستی این کد را برای ورود به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد یادداشت کند.

اطلاعات رشته امتحانی اول در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

 • اطلاعات مهم درباره رشته

پاسخنامه سوالاتی که در آزمون ارشد آمده است نیز در زمان اعلام کارنامه اولیه ارشد، قابل دسترسی است. متقاضیانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های پیام نور یا غیرانتفاعی انتخاب رشته کنند، بایستی در زمان ثبت نام آزمون، بر روی گزینه‌ای که مقابل دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی است، تیک بله را انتخاب کنند. اگر متقاضیان در زمان ثبت نام این تیک را انتخاب نکردند؛ اما رتبه لازم برای انتخاب رشته در این دانشگاه‌های نام برده شده را داشتند، پس از مشاهده کارنامه اولیه می‌توانند برای خرید کارت اعتباری به سامانه دانشگاه پیام نور مراجعه کنند.

داوطلبانی که مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه‌های مطرح کشور گذرانده باشند باید اطلاعات لازم در زمان ثبت نام را بادقت در فرم شرکت در آزمون، وارد کنند. چراکه طبق گفته‌های سازمان سنجش، افرادی که معدل بالایی در دوران کارشناسی داشته باشند و از دانشگاه‌های خوب کشور فارغ‌التحصیل شده باشند، ممکن است آموزش‌وپرورش تاثیر آن را بر روی رتبه و تراز کنکور کارشناسی ارشد لحاظ کند.

البته این مورد به صورت دقیق و رسمی اعلام نشده است. بااین حال داوطلبان بایستی در زمان ثبت نام، معدل دوره کارشناسی خود را وارد کنند تا در صورتی که این مورد صحت داشت، معدل موثر بر روی تراز و رتبه فرد شرکت‌کننده اثرگذار باشد.

اطلاعات رشته امتحانی دوم در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد

اطلاعات رشته امتحانی دوم در توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 1403 تنها برای داوطلبانی که در دو رشته امتحانی (اصلی و شناور) شرکت کنند، نمایش داده می‌شود. اطلاعات این بخش کاملا با اطلاعات رشته امتحانی اول یکسان است. با این تفاوت که اطلاعاتی مانند رتبه، تراز و سهمیه به رشته امتحانی دوم اختصاص دارد.

اطلاعات موجود در این بخش شامل کد و نام رشته امتحانی است. کد و نام رشته امتحانی دوم که داوطلب در آن شرکت کرده نیز در این بخش ذکر می‌شود. فهرستی از گرایش‌های مربوط به رشته امتحانی دوم، به همراه کد ضریب هر گرایش جز اطلاعات مهم و اصلی رشته امتحانی دوم است.

ضرایب دروس، نمره کل و رتبه کل می‌بایست مانند اطلاعات رشته امتحانی اول نیز در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد آمده باشد. همچنین وضعیت قبولی یا عدم قبولی داوطلب در هر یک از گرایش‌های رشته امتحانی دوم نیز در کارنامه مشخص است.

کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد

پس از اتمام انتخاب رشته و ثبت نام در دانشگاه‌های سراسری، نوبت انتخاب رشته در دانشگاه‌های آزاد است. داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته و نام نویسی در دانشگاه‌های آزاد شده‌اند، باید کد 7 رقمی که در پایین صفحه کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد آمده است را یادداشت کنند تا بتوانند در سامانه دانشگاه آزاد، به نشانی azmoon.org کد رشته محل‌های دارای ظرفیت را وارد کنند. این کد 7 رقمی، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد است.

کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد

رفع ابهام برخی موضوعات و علائم در کارنامه اولیه کنکور ارشد

یکی از علائم مهم در کارنامه اولیه کنکور ارشد، نمره منفی است. به ازای هر سوال غلط، نمره منفی برای داوطلب لحاظ می‌شود. نمره منفی می‌تواند بر روی تراز و رتبه متقاضی اثر بگذارد. یکی دیگر از علائم مبهم در کارنامه کنکور ارشد، علامت ستاره است. ستاره در کارنامه اولیه، نشان‌دهنده قبولی داوطلب در آزمون است. داوطلبانی که در این مرحله نمره قبولی را کسب کنند، مجاز به انتخاب رشته خواهند بود.

علامت ضربدر در کارنامه اولیه کنکور ارشد، به معنای عدم قبولی داوطلب در کنکور است. داوطلبانی که در این مرحله نتوانند نمره قبولی را کسب کنند، از ادامه روند پذیرش در دانشگاه و انتخاب رشته محروم می‌شوند. علامت خط تیره در کارنامه اولیه کنکور ارشد، نشان‌دهنده عدم انتخاب آن رشته یا دانشگاه توسط شرکت‌کننده است. یکی دیگر از علائم ابهام‌آمیز، علامت صفر است. این علامت به معنای غیبت داوطلب در روز کنکور ارشد است.

کاربرد کارنامه اولیه کنکور ارشد

پس از اتمام آزمون ارشد، کارنامه اولیه باید در سامانه سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر شود. در توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد، اطلاعات مهمی برای داوطلبان جهت ثبت نام در دانشگاه وجود دارد. به همین خاطر در ادامه به مهمترین کاربردهای کارنامه اولیه کنکور ارشد اشاره خواهیم کرد:
 • آگاهی از وضعیت کلی عملکرد داوطلب
 • انتخاب رشته براساس رتبه و تراز داوطلب
 • اعتراض به رتبه در صورت وجود هرگونه مغایرت
 • آمادگی برای مصاحبه حضوری کنکور ارشد(تنها برخی رشته‌ها)

برای دانلود pdf توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد روی لینک کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دریافت کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد از طریق کدام سامانه ممکن است؟

داوطلبان برای مشاهده توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد باید به سامانه سنجش کشور sangesh.org مراجعه کنند.

اطلاعات کارنامه اولیه کارشناسی ارشد شامل چه مواردی است؟

توضیحات نمونه کارنامه اولیه کارشناسی ارشد حاوی اطلاعات مهم دربراه رتبه، تراز، سهمیه، مجاز یا عدم مجاز در کد رشته محل‌ها است.

بعد از اعلام نتایج اولیه کارشناسی ارشد امکان ثبت نام در دانشگاه پیام نور وجود دارد؟

داوطلبانی که در زمان ثبت نام ارشد، دانشگاه پیام نور را انتخاب نکرده باشند؛ در صورتی که بتوانند حداقل رتبه لازم را کسب کنند، می‌توانند در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنند.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • نقش کلاس آمادگی تیزهوشان در افزایش شانس قبولی آزمون

    یکی از وظایف مهم کادر آموزشی مدارس، ارزیابی دانش‌آموزان ازنظر علمی و گزینش آن تعدادی است که جزو دانش‌آموز تیزهوش و مستعد شناخته می‌شوند. این دانش‌آموزان به دلیل توانایی ذهنی بالا و قدرت یادگیری قوی که دارند، می‌توانند با...
 • بهترین آموزشگاه کنکور در کشور

  کنکور یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی است؛ بنابراین باتوجه‌به رقابت زیاد بین داوطلبان و اهمیت این آزمون در آینده شغلی آن‌ها، پیشنهاد ما شرکت در دوره‌های آموزشی بهترین آموزشگاه کنکور کشور (آکادمی مسگرینو) است که توسط مهندس...
 • قوانین اعتراض به نمره دانشگاه

  نحوه اعتراض به نمره دانشگاه ۱۴۰۳ + تغییر بعد ثبت نهایی

  توجه به قوانین اعتراض به نمره دانشگاه می تواند تاثیر مثبتی در دیدگاه و نظر اساتید به درخواست دانشجویان داشته باشد. در گذشته از نوشتن نامه های رسمی و اداری کاغذی در این خصوص استفاده می شد اما امروزه با...
 • انتخاب واحد سامانه گلستان

  انتخاب واحد سامانه گلستان 1403 + زمان – راهنما kut.ac.ir

  دانشجویان دانشگاه سراسری، پیام نور و فرهنگیان برای انتخاب واحد سامانه گلستان می‌بایست وارد آدرس اینترنتی دانشگاه golestan.kut.ac.ir شوند. این سامانه در حال حاضر در اختیار کلیه دانشجویان نام برده شده قرار گرفته تا از این طریق بتوانند برای انتخاب...
تماس با مشاور