ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تغییر رشته در هنرستان + بخشنامه فنی، نظری و کاردانش 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۶
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
تغییر رشته در هنرستان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تغییر رشته در هنرستان یکی از مسائلی است که برخی از دانش آموزان با آن مواجه هستند. برخی از دانش آموزان پس از انتخاب رشته و ورود به هنرستان ممکن است به دلایل مختلف تصمیم به تغییر رشته بگیرند.

در این مورد، دانش آموزان برای تغییر رشته از فنی به نظری  و یا تغییر رشته از نظری به فنی حرفه ای باید ابتدا با مشاورین مدرسه صحبت کنند و درخواست تغییر رشته خود را ثبت کنند. سپس، باید منتظر تصمیم نهایی مدیریت مدرسه باشند که این تصمیم ممکن است بستگی به ظرفیت رشته جدید و شرایط دیگر داشته باشد.

ما در این مقاله تغییر رشته از کاردانش به فنی حرفه ای، تغییر رشته از فنی حرفه ای به تجربی، ریاضی و انسانی را بررسی خواهیم کرد. برای اطلاع بیشتر در خصوص تغییر رشته در هنرستان تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بخشنامه تغییر رشته در هنرستان 1403

👈 اگر فردی جزو دانش آموزانی باشد که با ورود به پایه دهم از رشته خود راضی نیست، امکان تغییر رشته به راحتی وجود دارد.

بر اساس ماده ۷ آیین‌نامه هدایت تحصیلی، دانش آموزانی که در پایه دهم تحصیل می‌کنند و تمایل به تغییر رشته دبیرستان دارند، با نظر کتبی مشاور و تایید کمیته هدایت تحصیلی ناحیه، منطقه یا شهرستان می‌توانند در پایه یازدهم به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شوند.

تغییر رشته از نظری به فنی‌وحرفه‌ای، کامپیوتر، حسابداری یا معماری نیز از جمله شرایط تغییر رشته است. زمان تغییر رشته در هنرستان دو هفته قبل از شروع امتخانات خردادو یا شهریور ماه می باشد.

بخشنامه تغییر رشته در هنرستان 

تغییر رشته از نظری به فنی حرفه ای

👈 چگونه می‌توان شرایط تغییر رشته از نظری به فنی حرفه ای را بررسی کرد؟ برخی عوامل متعدد می‌توانند منجر به تغییر رشته دانش‌آموزان پس از انتخاب آن شوند.

یکی از نکات مهم این است که توجه کافی به شناخت و انتخاب بهترین زمان برای تغییر رشته است. تغییر رشته اگر در پایه دهم یا یازدهم اتفاق بیفتد، ممکن است تبعاتی برای دانش‌آموز داشته باشد، زیرا مدتی زمانی لازم است تا به شرایط جدید عادت کند.

همچنین باید توجه داشت که تغییر رشته در هنرستان ممکن است تاثیری بر روی برنامه درسی دانش آموز داشته باشد و برخی از دروسی که در رشته قبلی گذرانده‌شده‌است ممکن است در رشته جدید معتبر نباشد.

بنابراین، انتخاب مطمئنی را قبل از تغییر رشته در هنرستان داشته باشید و از مشاوران متخصص نیز کمک بگیرید. برای این امر می توانید با مشاورین متخصص ایران تحصیل در ارتباط باشید.

برای اطلاع از تغییر رشته در دانشگاه علوم پزشکی کلیک نمایید.

قانون تغییر رشته از دهم نظری به یازدهم فنی حرفه‌ای چیست؟

👈  به‌طور مطابق با سیستم نظام جدید، دانش‌آموزان در پایه نهم بر اساس رهنمودهای تحصیلی، انتخاب رشته خود را انجام می‌دهند. بنابراین، در صورت تمایل به تغییر رشته در پایه دهم و یازدهم، با تایید کتبی از مشاور و تصویب کمیته هدایت تحصیلی ناحیه، منطقه یا شهرستان، می‌توانند دروس خود را با رشته موردنظر تطبیق دهند.

این فرایند شامل گذراندن دروس تخصصی مربوط به رشته است و پس از آن می‌توانند به تحصیل در رشته موردنظر خود ادامه دهند.

شرایط و قوانین تغییر رشته در هنرستان 1403

👈  برای انجام تغییر رشته حداکثر تا دو هفته قبل از امتحانات خرداد یا شهریور مهلت دارید. برای تکمیل فرم تقاضای تغییر رشته و تحویل آن به مدیر مدرسه، پس از تایید پدر یا مادر اقدام کنید.

اگر تمایل به انتخاب رشته‌های نظری دارید، باید همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور در امتحانات تغییر رشته درس‌های تخصصی هر رشته که پیش‌نیاز دروس سال بعد هستند، شرکت کنید.

تغییر رشته به کاردانش انتقال از رشته به رشته‌های مهارتی کاردانش بلامانع است و نیازی به امتحان تغییر رشته ندارد، البته با داشتن سه شرط:

✔️ ظرفیت لازم برای پذیرش در پایه سوم کاردانش باید وجود داشته باشد.

✔️ مسئولیت گذراندن دروس مهارتی سال دوم بر عهده خود شما است.

✔️ دروس عمومی گذرانده‌شده‌باید با پایه رشته جدید همخوانی داشته باشند.

اگر تمایل دارید تا رشته تحصیلی خود را از نظری به فنی و حرفه‌ای تغییر دهید، باید شرایط ورود به شاخه فنی و حرفه‌ای را کسب کرده یا در امتحانات پایان ترم خرداد و شهریور برای  امتحانات تغییر رشته خود اقدام نمایند. در صورتی که در تمام دروس نمره قبولی بگیرید و هنرستان ظرفیت پذیرش داشته باشد، تغییر رشته شما مورد تایید قرار خواهد گرفت. همچنین دانش آموزان سال دومی که می‌خواهند از شاخه نظری به فنی و حرفه‌ای یا از فنی و حرفه‌ای و نظری به سال دوم کاردانش بروند، تمام دروس پایه دوم خودشان حذف‌شده‌و یک سال به مدت تحصیلی آن‌ها اضافه می‌شود.

شرایط تغییر رشته از فنی حرفه ای به نظری 1403

👈 در دستورالعمل هدایت تحصیلی، دانش‌آموزان پایه دهم می‌توانند در صورت تمایل به تغییر رشته از کاردانش به فنی حرفه ای، تغییر رشته از فنی حرفه ای به تجربی و یا  تغییر رشته کاردانش به ریاضی اقدام نمایند.

فرم تغییر رشته را دو هفته قبل از شروع امتحانات پایانی خرداد یا شهریور تکمیل کرده و پس از تایید مشاور مدرسه و وزارت آموزش و پرورش، در امتحانات برای تغییر رشته شرکت نمایند.

آن‌ها می‌توانند دروس مشترک را تطبیق داده و در امتحانات فقط دروس مورد نیاز رشته جدید را بگذرانند.

اگر نمره مورد نظر در امتحان تغییر رشته کسب نشود، می‌توانند در امتحان شهریور شرکت نموده و فرصت دیگری را امتحان کنند.

برای اطلاع از تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی کلیک نمایید.

تغییر رشته از فنی به نظری و تغییر رشته از نظری به فنی حرفه ای

بخشنامه فنی، نظری و کاردانش برای تغییر رشته پایه دهم به یازدهم 1403

👈 تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم دانش‌آموزان از زمان ورود به پایه دهم، می‌توانند در یکی از رشته‌های شاخه نظری (ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی)، فنی حرفه‌ای و کاردانش، به تحصیل خود ادامه دهند.

فراهم‌شده‌است تا آموزش و پرورش امکان تغییر رشته را برای دانش‌آموزانی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته فعلی خود را ندارند، فراهم کند.

دانش‌آموزان پایه دهم به یازدهم، می‌توانند رشته خود را از شاخه نظری (ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی) به شاخه‌های هنرستان (فنی و حرفه‌ای و کاردانش) تغییر دهند.

همچنین، تغییر رشته درون شاخه‌ای نیز امکان‌پذیر است. تغییر رشته تنها برای افرادی ممکن است که با توجه به فرم هدایت تحصیلی پایه نهم، مجاز به ورود به رشته مورد نظر باشند.

در ادامه، مراحل و شرایط تغییر رشته در دبیرستان و تغییر رشته پایه دهم به یازدهم ارائه‌شده‌است.

مراحل تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم هنرستان

👈  مراحل تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم به شرح زیر است:

💢 تصمیم‌گیری توسط دانش آموز و اولیا
بهتر است بدانید هر دانش آموزی در دو فرصت برای امتحانات خرداد و همچنبن شهریور امکان تغییر رشته را خواهد داشت.  توصیه می‌شود که دانش آموزان تصمیم نهایی خود را حداقل یک ماه قبل از آغاز زمان برگزاری امتحانات مدارس بگیرند.

این کار به آن‌ها کمک می‌کند که زمان کافی برای مطالعه دروس جدید را داشته باشند و از هر دو نوبت خرداد و شهریور جهت شرکت در امتحانات بهترین استفاده را ببرند.

💢 فرم تغییر رشته را در سامانه سناد تکمیل نمایید.

دانش آموز می تواند فرم تغییر رشته در سامانه سناد دریافت نماید و اگر در پایه دهم باشد باید آن را به مدیر مدرسه تحویل دهد و فراموش نکنید این فرم باید حداقل دو هفته قبل از برگزاری امتحانات آخر سال تکمیل و به دست مدیر مدرسه داده شود.

💢 تطبیق دروس

دانش‌آموزان باید توجه داشته باشند که برخی از دروس، مانند دروس عمومی، بین رشته‌ها مشترک بوده و نیازی به گذراندن این دروس نیست و امکان تطبیق آن‌ها وجود دارد.

لازم به ذکر است که درس‌هایی که در رشته قبلی گذرانده‌ شده‌ باشند، نیازی به گذراندن مجدد ندارند. به عنوان مثال، اگر فردی در رشته ریاضی پایه دهم را گذرانده و تصمیم به تغییر رشته تجربی داشته باشد، نیازی به گذراندن دروس شیمی و فیزیک ندارد.

💢 تایید اداره آموزش و پرورش منطقه، ناحیه و یا شهرستان محل تحصیل دانش آموز

پس از تایید فرم الف توسط مدیر مدرسه، باید موافقت اداره آموزش و پرورش منطقه، ناحیه و یا شهرستان محل تحصیل دانش آموز، در قالب فرم (ب) به مدرسه محل تحصیل دانش آموز و یا در صورت موجود نبودن رشته مورد تقاضای دانش آموز در مدرسه محل تحصیل، به مدرسه‌ای که اداره آموزش و پرورش مشخص می‌کند، ارجاع داده شود.

شرکت در آزمون‌ها و کسب نمره قبولی دانش‌آموز باید در چندین درس تخصصی رشته مورد نظر خود که در رشته قبلی وجود نداشته است، شرکت نماید و در صورت به دست آوردن نمره قبولی می توانید تغییر رشته در هنرستان یا دبیرستان خود را انجام دهید

در ادامه، جدول دروس تغییر رشته دهم به یازدهم ارائه‌شده‌است و دانش‌آموزان می‌توانند با مطالعه این دروس، اقدام به شرکت در آزمون‌های تغییر رشته نمایند.

تغییر رشته از فنی به نظری، تغییر رشته از نظری به فنی حرفه ای و همچنین تغییر رشته از کاردانش به فنی حرفه ای به صورت زیر است:

عنوان رشته عناوین دروس تغییر رشته دهم به یازدهم
شاخه  فنی و حرفه ای شرکت در آزمون تمامی دروس اختصاصی، دروس شایستگی فنی و غیر فنی رشته مورد نظر خود شرکت و نمره قبولی را کسب کند.
شاخه کار و دانش باید رشته دارای ظرفیت کامل بوده و در آزمون های تخصصی شرکت نمایید.

 

برای اطلاع از شرایط تغییر رشته دستیاری پزشکی کلیک نمایید.

تغییر رشته از کاردانش به فنی حرفه ای

تغییر رشته در هنرستان در وسط سال تحصیلی

👈  تغییر رشته در حین سال تحصیلی بعضی از دانش آموزان پس از انتخاب رشته تحصیلی و گذشت چند ماه از آغاز سال تحصیلی در پایه دهم به یازدهم و یا یازدهم به دوازدهم، پشیمان از انتخاب خود‌شده‌ و تمایل به تغییر رشته دارند.

این گروه از دانش آموزان باید توجه داشته باشند که تغییر رشته در حین سال تحصیلی امکان‌پذیر نیست. دانش آموزان پایه دهم و یا یازدهم باید توجه داشته باشند که برای تغییر رشته باید حداقل ۱ ماه قبل از آغاز سال تحصیلی اقدام نمایند.

پیشنهاد می‌شود که دانش آموزانی که در میانه سال تحصیلی عدم علاقه به رشته تحصیلی خود را متوجه می‌شوند، با مشاوران و افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایند.

زیرا در برخی مواقع دانش آموز به دلیل اشکال و یا عدم برنامه‌ریزی و تمرین در یکی از دروس اصلی رشته خود دچار مشکل بوده و تمایل به تغییر رشته تحصیلی دارد که می‌توان آن را رفع نمود.

دانش آموزانی که پس از مشورت با والدین و مشاوران آگاه تصمیم نهایی خود را برای تغییر رشته در پایه دهم به یازدهم و یا یازدهم به دوازدهم گرفته‌اند باید قبل از زمان برگزاری امتحانات مدارس نوبت خرداد یا شهریور، به مدیریت مدارس مراجعه نموده و پس از تایید مدیر و تحویل فرم‌های لازمه برای تغییر رشته، خود را برای آزمون‌ها آماده سازند.

برای مشاوره تغییر رشته کاردانش به انسانی و یا رشته های مورد علاقه خود با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد)  تماس حاصل نمایید.

نمره مورد نیاز برای تغییر رشته

👈  درخواست تغییر رشته دانش آموزان در دبیرستان یا هنرستان باید پس از تکمیل مراحل مربوطه، از جمله ارائه درخواست از طریق فرم الف به مدیریت مدرسه و در نهایت تایید نهایی اداره آموزش و پرورش مربوطه، صورت پذیرد.

دانش آموزان موظفند در زمان مناسب، یعنی قبل از دریافت کارنامه در ماه سپتامبر، درخواست تغییر رشته خود را ارائه دهند تا بتوانند در امتحانات مصوب رشته جدید شرکت کنند.

شرط لازم برای تغییر رشته، کسب نمره قابل قبول در امتحانات پایان ترم است. دانش آموزان باید در امتحانات پایان ترم نمره بالای ۱۰ را کسب کنند تا بتوانند در رشته جدید ادامه تحصیل دهند.

در صورت عدم کسب نمره قابل قبول، دانش آموزان موظفند مراحل تغییر رشته را مجددا طی کرده و در امتحانات مصوب رشته جدید شرکت کنند.

دروس تخصصی که باید در رشته های فنی برای تغییر رشته در هنرستان باید پذیرفته شود به شرح زیر است:

دروس تخصصی برای تغییر رشته در هنرستان
دروس کامپیوتر دروس حسابداری رشته معماری
الزامات محیط کار حسابداری خرید و فروش طراحی
دانش فنی پایه دانش فنی پایه آشنایی با بناهای تاریخی
تولید محتوا و برنامه سازی حسابداری وجوه نقد مبانی هنرهای تجسمی
نصب و راه اندازی سیستم ارتباط موثر ترسیم فنی و نقشه کشی
نقشه کشی فنی الزامات محیط کار شناخت مواد مصالح

برای اطلاع از تمامی دروس و شرایط جدید تغییر رشته از فنی حرفه ای به تجربی و یا تغییر رشته کاردانش به انسانی با مشاورین ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

برای اطلاع از تغییر رشته با کارنامه سبز کنکور کلیک نمایید.

تغییر رشته از فنی حرفه ای به تجربی و تغییر رشته کاردانش به ریاضی

آیا امکان تغییر رشته از کاردانش به رشته های نظری وجود دارد؟

بعضی از دانش‌آموزان برای ورود به مقطع دهم، اطلاعات کافی برای انتخاب رشته ندارند و از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی لازم را دریافت نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که به دلیل انتخاب رشته نادرست وارد رشته‌ای شوند که به آن علاقه‌ای ندارند و قصد دارند تغییر رشته کاردانش به انسانی و یا یکی از رشته های نظری را انجام دهند.

با خوشبختی، طبق شرایط و قوانین آموزش و پرورش، دانش‌آموزان در دو مقطع دهم و یازدهم دوره دوم متوسطه، مجاز به ثبت درخواست تغییر رشته کاردانش به ریاضی و تغییر رشته کاردانش به انسانی می‌باشند. بنابراین اگر در حال تحصیل در مقطع دهم کاردانش هستید و علاقه‌مند به رشته انسانی و یا ریاضی می‌باشید، می‌توانید در صورت داشتن شرایط لازم از مقطع یازدهم وارد رشته کاردانش شوید.

مشاوره تغییر رشته از فنی به نظری

👈   در حوزه مشاوره تغییر رشته تحصیلی در زمینه‌های ریاضی، تجربی و انسانی، انتخاب رشته دبیرستان به‌مثابه انتخاب مسیر زندگی آینده است.

این تصمیم نیازمند تحقیق دقیق در حوزه بازار کار رشته مورد نظر دانش‌آموز و نیز ارزیابی توانمندی و علاقه‌مندی دانش‌آموز نسبت به رشته مورد نظر است.

پس از پایان سال نهم دانش آموزان می توانند انتخاب رشته نمایند و سپس وارد دوره متوسطه دوم شوند.

در این سال، دانش‌آموزان به‌طور معمول تنها براساس علاقه‌مندی سطحی یا نمرات کسب‌شده‌و اعلام نتایج آزمون رغبت و توانایی، اقدام به انتخاب رشته می‌کنند.

بنابراین، احتمال وجود دارد که بعضی از این دانش‌آموزان از انتخاب رشته ریاضی، تجربی و یا انسانی رضایت نداشته و بخواهند رشته انتخابی خود را تغییر دهند.

این داشن آموز می تواند در صورت داشنت پایه دهم برای پایه یازدهم و یا در صورت داشتن پایه یازدهم برای تغییر رشته در پایه دوازدهم اقدام نماید.

توجه نمایید تغییر رشته اگر در پایه یازدهم صورت بگیرد، بهتر است. زیرا دانش آموز برخی از دورس را مطالعه کرده و با تصمیم بهتر و منطقی تری می تواند برای تغییر رشته اقدام نماید.

به عبارت دیگر، در فرایند تغییر رشته پایه یازدهم، دانش‌آموز متقاضی، تمام جوانب کار را سنجیده و پس از یک تصمیم قطعی اقدام به شرکت در امتحانات تغییر رشته خواهد کرد.

از طرفی، در تغییر رشته پایه یازدهم، به دلیل درون‌شاخه‌ای بودن، تعداد زیادی از دروس مانند دروس عمومی، بین رشته فعلی و رشته جدید مشترک خواهد‌بود و از این رو تعداد امتحاناتی که دانش‌آموز باید در تغییر رشته پایه یازدهم در آن‌ها شرکت کند بسیار کمتر خواهد شد.

یکی از پرسش‌هایی که در مشاوره تغییر رشته ریاضی، تجربی و یا انسانی مطرح می‌شود، این است که دانش‌آموز به چه دلیلی خواهان تغییر رشته است. برای پاسخ به این سوال، بایستی جوانب زیادی بررسی شود و نمی‌توان گفت کدام یک از رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی و یا انسانی بهتر است و نسبت به رشته دیگر ارجعیت دارد، زیرا علایق و استعدادهای دانش‌آموزان با هم متفاوت است.

دانش‌آموزان بایستی توجه داشته باشند که تغییر رشته علاوه بر هزینه، خواهان تلاش فراوانی است تا دانش‌آموز موفق شود خود را به سایر همکلاسی‌های خود رسانده و یادگیری خوبی در دروس مختلف داشته باشد.

تغییر رشته کاردانش به انسانی

اخبار پیرامون تغییر رشته در هنرستان

📢 تغییر رشته بسیار از افراد به دروس فنی حرفه ای

هنرجویان هنرستان‌ها می‌توانند برنامه‌ریزی کنند تا مهارت‌آموزی و اشتغال سریعتر را فرا بگیرند و برای ادامه تحصیل تا مقطع دکتری نیز برنامه‌ریزی کنند. اقبال دانش‌آموزان کلاس دهمی به تحصیل در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش افزایش یافته است و تعداد هنرجویان در هنرستان‌ها نیز افزایش یافته است، به‌طوری‌که بیش از ۳۱ درصد دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول در استان کرمانشاه در هنرستان‌ها تحصیل می‌کنند.

📢 تغییر رشته سخت خواهد شد

تغییر رشته در دوره‌های آینده بسیار دشوارتر خواهد بود. باید توجه داشت که با توجه به تغییرات اخیر در زمینه کنکور سراسری و تاثیر قطعی سوابق تحصیلی برای ورود به دانشگاه، اینکار عملا بسیار دشوارتر از گذشته خواهد بود.

اگر دانش‌آموز تصمیم به تغییر رشته از کاردانش به فنی حرفه ای دهد، باید در طول سال تحصیلی برای کسب نمره معدل تمامی دروس پایه دهم اقدام کند و این بدان معنی است که تغییر رشته مشکل‌تر از گذشته خواهد بود. بنابراین، توجه بیشتری به این مسئله لازم است.

 

خلاصه مطلب

تغییر رشته و پشیمانی افراد از انتخاب نادرست و مغایر با توانمندی و علاقه امری انکارناپذیر است و وقوع آن عادی است. زیرا اکثر افراد پس از ورود به پایه تحصیلی و کسب شناخت آن هدف گذاری‌های خود را مشخص می‌کنند و در صورت تغییر رشته نباید نگران باشند زیرا با طی مراحلی که ما بیان کردیم و تلاش و کوشش می‌توانند در رشته دلخواه و منتخب خود موفق شوند.

توجه به این نکته که طی مراحل تغییر رشته در هنرستان سخت نیست و فقط باید زمان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و با سپری کردن مراحل درست آن امید به آنکه بتوانید رشته خوبی را انتخاب کنید. تمام تلاش ما در این‌بود که بتوانیم نحوه تغییر رشته از نظری به فنی حرفه‌ای، تغییر رشته کاردانش به انسانی و … را ارائه دهیم امیدواریم توانسته باشیم شما عزیزان را از این بابت و آگاهی از این موضوع آسوده خاطر کرده باشیم در صورت نیاز به مشاوره تغییر رشته از کاردانش به فنی حرفه ای با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد)  تماس حاصل فرمایید.

برای دانلود پی دی اف مقاله تغییر رشته در هنرستان کلیک نمایید.

4/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

زمان تغییر رشته در هنرستان کی می باشد؟

دانش آموز برای تغییر رشته در هنرستان باید دو هفته قبل از امتحانات خرداد و یا شهریور ماه اقدام نماید.

شرایط تغییر رشته در هنرستان چیست؟

تمامی شرایط لازم مانند ظرفیت لازم برای پذیرش  در طول مقاله بیان شده است.

آیا امکان تغییر رشته کاردانش به انسانی وجود دارد؟

بله دانش آموزان می توانند برای تغییر رشته کاردانش به انسانی، ریاضی و فنی حرفه ایی اقدام نمایند.

نظرات

6 دیدگاه دربارهٔ «تغییر رشته در هنرستان + بخشنامه فنی، نظری و کاردانش 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  درود ببخشید بنده سال دهم هستم و در فرم هدایت تحصیلی سال نهم رشته فنی حرفه ای اوردم ولی شاخه صنعت نیاوردم و شاخه خدمات و کشاورزی اوردم الان بنده سوالی که دارم اینه منی که الان در رشته فنی حرفه ای شاخه حسابداری هستم ولی شاخه صنعت نیاوردم میتونم تغییر رشته بدم با تکمیل فرم ۶ امضا؟ تاکیید میکنم من شاخه صنعت نیاوردم و الان در شاخه خدمات مشغولم با اینحال میشه تغییر رشته داد

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   مشکلی ندارد.

 2. Avatar photo الینا پرهام راد گفت:

  سلام فرزندم دانش آموز یازدهم انیمیشن هست میتونه به رشته تجربی تغییررشته بده؟ازکجا بایداقدام کنیم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید حضوری تشریف ببرید اموزش و پرورش و درخواست دهید در صورت موافقت بعد از گذراندن دوره دهم داخل تابستان ازمون های دروس تخصصی تجربی را میگیرند در صورت قبولی از مقطع یازدهم ادامه میدهید

 3. Avatar photo تیموری گفت:

  من سال دوازدهم تجربی هستم اما هنوز امتحانات شرکت نکردم میتونم خرداد تغییر رشته بزنم یا دیر شده ؟؟.

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت تغییر رشته و ادامه تحصیل خود با کارشناسان ما در مرکز مشاوره ایران تحصیل در ارتباط باشید
   راه ارتباط:9099075307

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • غیبت در امتحان ترمیم معدل

  گزینش غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل + شرایط و قوانین 1403 | ایران تحصیل

  ممکن است این سوال برای شما پیش آید که غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟  افرادی که مایلند در آزمون سراسری شرکت کنند و معدل آنها از حداقل معدلی که اعلام شده پایین‌تر است، می‌توانند مجدداً در امتحانات...
 • تغییر رشته در سال دهم متوسطه

  تغییر رشته در سال دهم متوسطه 1403 + شرایط و مراحل

  برخی از دانش آموزان با پس از ورود به مقطع دهم نسبت به رشته انتخابی خود دچار شک و تردید می‌شوند و نمی‌توانند دروس را به درستی فراگیرند. وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از دانش آموزان امکان تغییر...
 • تغییر رشته از پرستاری به داروسازی

  تغییر رشته از پرستاری به داروسازی + بخشنامه 1403

  آیا تغییر رشته از پرستاری به داروسازی امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان از رشته پرستاری به رشته‌های دیگر مانند داروسازی تغییر رشته داد؟ برای این تغییر رشته باید چه شرایطی داشت؟ آیا تغییر رشته در این زمینه تصمیم درستی است؟ در...
 • شرایط تغییر رشته دبیرستان

  شرایط تغییر رشته دبیرستان + بخشنامه جدید 1403 | ایران تحصیل

  اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان متوسطه مقطع دوم فرصت دوباره ای می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته...
تماس با مشاور