ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تغییر رشته دانشگاه آزاد 1402

تغییر رشته دانشگاه آزاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

یکی از چالش‌ها و سوالاتی که معمولا پس از پذیرش در دانشگاه برای داوطلبان به وجود می‌آید، موضوع تغییر رشته است. تغییر رشته دانشگاه آزاد مثل دانشگاه‌های دیگر کشور، از طریق شرایط و قوانین خاصی امکان پذیر است. به دلایل مختلفی ممکن است دانشجو درخواست تغییر رشته داشته باشد. به همین منظور امکان تغییر رشته در دانشگاه آزاد برای مقاطع کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته امکان پذیر است. در ادامه مقاله شرایط و نحوه انجام هرکدام به استحضار همراهان گرامی خواهد رسید. 

به صورت کلی چند دسته از داوطلبان ممکن است به تغییر رشته نیاز پیدا کنند. یک گروه دانشجویانی هستند که مدتی در یک رشته تحصیل کرده و از آن راضی نیستند و حالا می‌خواهند رشته خود را تغییر دهند. دومین گروه داوطلبانی هستند که هنوز در دانشگاه پذیرفته نشده ولی نگران انتخاب رشته خود هستند و می‌خواهند بدانند اگر با گذشت مثلا دو ترم، از رشته خود راضی نباشند، می‌توانند تغییر رشته دهند؟ اگر جزو هر گروه از این عزیزان هستید، می‌توانید در صورت دارا بودن شرایط، به راحتی به رشته مورد علاقه خود تغییر رشته دهید. با تماس با مرکز مشاوره ایران تحصیل 9099075307، از پروسه انجام تغییر رشته آگاه شده و یا از مشاور یخواهید برایتان بصورت اینترنتی این کار را انجام دهد.

 

شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد

هرسال دانشجویان بسیاری در مقاطع مختلف وارد دانشگاه‌های کشور می‌شوند. این دانشجویان در واحدهای دانشگاهی مختلف از طریق بدون کنکور و با کنکور جذب می‌شوند. برخی از دانشجویان با گذشت چند ترم درصدد برمی‌آیند تا رشته تحصیلی خود را به رشته مورد علاقه‌شان تغییر دهند. تغییر رشته برای تمامی مقاطع ممکن نیست، اما در مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی پیوسته با موافقت سازمان مرکزی و دانشگاه مبدا و مقصد امکان پذیر است.

دانشجویانی که قصد تغییر رشته در دانشگاه آزاد را دارند هم می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط مندرج در سامانه، و موافقت سازمان مرکزی نسبت به تغییر رشته اقدام کنند. در ادامه شرایط تغییر رشته در دانشگاه آزاد را بررسی می‌کنیم.

شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد

برای آشنایی با شرایط تغییر رشته دبیرستان روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

شرایط تغییر رشته کاردانی آزاد

یکی از راه‌های انجام تغییر رشته بعد از دیپلم، تغییر رشته در مقطع کاردانی است. دقت داشته باشید که متداول‌ترین نوع تغییر رشته، هنگامی است که در مقطع کاردانی هستید، هرچه مقطع تحصیلی‌تان بالاتر می‌رود شرایط تغییر رشته و گرایش سخت‌تر می‌شوند. دانشجویان مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد می‌توانند در صورتی که از رشته خود راضی نیستند، با توجه به شرایط زیر نسبت به تغییر رشته خود اقدام کنند.

📌 دانشجو حداقل ۱۲ واحد را گذرانده باشد.

📌 معدل کل دانشجو کمتر از 12 نباشد.

📌 فقط یک بار امکان تغییر رشته وجود دارد.

📌 دانشجو باید ۶ هفته قبل از شروع ترم درخواست تغییر رشته را در آموزش دانشگاه ثبت کند.

📌 رشته جدید متقاضی باید در دانشگاه مقصد وجود داشته باشد.

📌 در صورت موافقت با تقاضای تغییر رشته، دانشجو می‌‌تواند در اولین ترم بعد از ثبت درخواست در رشته جدید انتخاب واحد کند.

📌 ارسال درخواست و بررسی پرونده فقط در بازه زمانی گفته شده انجام می‌شود.

شرایط تغییر رشته کارشناسی آزاد

دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد می‌توانند در صورت عدم رضایت از رشته تحصیلی خود، در صورت دارا بودن یکسری شرایط، رشته خود را تغییر دهند. در ادامه مهم‌ترین شرایط تغییر رشته کارشناسی دانشگاه آزاد را بررسی می‌کنیم.

📌 دانشجو حداقل یک ششم (دو ترم) و حداکثر یک سوم واحدهای درسی را گذرانده باشد.

📌 معدل کل واحد‌های گذرانده شده کمتر از ۱۲ نباشد.

📌 دانشجو باید رتبه لازم در سال ورود به دانشگاه و رشته را کسب کرده باشند. (در صورت پذیرش با سوابق تحصیلی، باید معدلی بالاتر از آخرین نفر پذیرفته شده در آن رشته در همان سال داشته باشد.)

📌 در هر مقطع دانشگاه آزاد فقط یک بار امکان تغییر رشته برای دانشجویان وجود دارد.

📌 دانشجویانی که متقاضی انتقالی نیز هستند، می‌توانند همزمان با تغییر رشته نسبت به ثبت درخواست انتقالی خود هم اقدام کنند. رشته جدید داوطلب باید در دانشگاه مقصد وجود داشته باشد.

📌 برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته امکان تغییر رشته وجود ندارد.

📌 دانشجویان امکان بازگشت به رشته قبلی را ندارند.

شرایط تغییر رشته ارشد آزاد

به استحضار دانشجویان گرامی می‌رسانیم امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد وجود ندارد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند با توجه به شرایط اموزشی هر رشته و هر دانشگاه، نسبت به تغییر گرایش خود اقدام کنند. شرایط انجام تغییر گرایش در کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به شرح زیر است.

📌 دانشجو باید حداقل دو ترم از گرایش قبلی را گذرانده باشد.

📌 متقاضی تغییر گرایش باید در تمامی دروس آن ترم، قبول شده باشد.

📌 متقاضی باید حداقل ۲۴ واحد از گرایش قبلی خود را گذرانده باشد.

📌 معدل کل متقاضی تغییر گرایش نباید زیر ۱۲ باشد.

📌 هر متقاضی تنها یک بار مجاز به تغییر گرایش در مقطع ارشد است.

📌 نمره آزمون ورودی متقاضی تغییر گرایش، باید از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گرایش جدید بیشتر باشد. (برای سوابق تحصیلی معدل و برای با کنکور رتبه ملاک است.)

📌 متقاضی تغییر گرایش باید از وجود گرایش مورد نظر خود در دانشگاه مقصد اطمینان حاصل کند.

📌 دانشگاه باید با تغییر گرایش متقاضی موافقت کند.

شرایط تغییر رشته ارشد دانشگاه آزاد

شرایط تغییر رشته دکتری آزاد

برای اطلاع همراهان گرامی به استحضار می‌رسانیم طبق قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام یا انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد و اعلام سازمان امور دانشجویان کشور، در مقطع دکتری دانشگاه آزاد امکان تغییر رشته وجود ندارد. دانشجویان مقطع دکتری می‌توانند تحت شرایط خاصی در صورت موافقت آموزش دانشگاه خود، نسبت به تغییر گرایش اقدام کنند.

درست مانند ثبت نام دکتری بصورت معمول، دانشجوی متقاضی تغییر گرایش باید در مصاحبه علمی گرایش جدید شرکت کند. در این مصاحبه هم سطح علمی متقاضی سنجیده می‌شود و هم سوابق پژوهشی وی. بعلاوه متقاضی باید در مورد دلایل تغییر گرایش خود هم پاسخ‌های محکم و قانع‌کننده‌‌ای به اساتید مصاحبه کننده بدهد.

در صورت عدم موفقیت دانشجو در مصاحبه، تغییر گرایش وی با موفقیت طی نشده است. لازم به ذکر است که تغییر گرایش در مقطع دکتری به آسانی مقطع ارشد نیست. در مقطع دکتری حتما می‌بایست به لحاظ علمی ظرفیت تغییر گرایش را داشته باشید و اساتید مصاحبه کننده را قانع کنید.

 

برای آشنای بیشتر با رشته‌های کاردانی دانشگاه آزاد روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

نحوه تغییر رشته دانشگاه آزاد

همان‌طور که تا به اینجا بررسی کردیم، اگر به هر دلیلی از رشته خود راضی نیستید، می‌توانید در صورت دارا بودن یکسری شرایط، رشته خود را در دانشگاه آزاد تغییر دهید. در ادامه بصورت خلاصه روند انجام این فرایند را خدمت همراهان گرامی شرح خواهیم داد.

📌 مرحله اول دانشجو باید با مراجعه به آموزش دانشگاه محل تحصیل خود، فرم تقاضانامه تغییر رشته را تکمیل نموده و مدارک لازم مندرج در فرم را برای تغییر رشته به آموزش دانشگاه تحویل دهد.

📌 مهلت ثبت درخواست در آموزش دانشگاه و تحویل مدارک 6 هفته قبل از شروع ترم جدید است.

📌 حدودا یک هفته پس از تحویل مدارک به آموزش، درخواست تغییر رشته متقاضی بررسی شده و نتیجه آن توسط شورای آموزشی دانشگاه اعلام می‌شود.

📌 در صورت پذیرفته شدن درخواست داوطلب، دروسی که در رشته قبلی خود گذرانده‌ برای رشته جدید معادل سازی می‌شود.

 

اخبار پیرامون تغییر رشته آزاد

تغییر رشته و گرایش از آن بحث‌هایی است که هرساله در کنار انتخاب رشته و ثبت نام کنکور و … دنبال کنندگان بسیاری دارد. شرایط اصلی تغییر رشته در دانشگاه آزاد برای اطلاع همراهان گرامی بررسی شد. اما در کنار شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد که بررسی شد، برخی نکات کلیدی در تغییر رشته دانشگاه آزاد وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از فایده نیست.

قبل از شروع هر سال تحصیلی و با انتشار تقویم آموزشی دانشگاه، بازه زمانی مشخصی را برای تکمیل ظرفیت، تغییر رشته، تغییر گرایش و درخواست مهمانی و… از سوی مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی مشخص می‌شود. قبل از هر اقدامی تقویم آموزشی دانشگاه آزاد را چک کنید.

اگر نمره‌ای که متقاضی در یک درس کسب نموده بالاتر از 12 باشد، و در رشته جدید مجددا همین درس انتخاب شود، به تشخیص گروه آموزشی دانشگاه، این درس برای دانشجو معادل‌سازی می‌شود.

لازم به ذکر است که داوطلبان تغییر رشته، قبل از هرکاری می‌بایست تاییدیه لازم را از دانشگاه مبدا و مقصد برای تغییر رشته یا گرایش و درخواست مهمانی دریافت کنند.

 

خلاصه مطلب

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هرساله برای برخی دانشجویان به وجود می‌آید مسئله تغییر رشته دانشگاه آزاد است. دانشگاه آزاد برای مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی پیوسته امکان تغییر رشته دارد. داوطلبان می‌توانند در صورت دارا بودن شرایطی که در بالاتر ذکر شد، نسبت به تغییر رشته خود در دانشگاه اقدام کنند. انجام این فرایند مراحل مختلفی دارد که داوطلب می‌بایست از 6 هفته قبل از شروع ترم تحصیلی روند آن را در آموزش دانشگاه آغاز کند. نحوه تغییر رشته دانشگاه آزاد در متن بالا توضیح داده شد.

اگر جزو دانشجویانی هستید که حس می‌کنید در رشته مورد علاقه‌تان تحصیل نمی‌کنید، یا می‌خواهید رشته‌های نزدیک به خودتان را برای تغییر رشته بدانید، می‌توانید با تماس با مرکز مشاوره ایران تحصیل 9099075307، از مشاوران ما بخواهید فرایند تغییر رشته را نسبت به پرونده تحصیلی‌تان به شما توضیح دهند و از رشته‌های در دسترس باخبر شوید. با انجام مشاوره آنلاین قادر خواهید بود در شروع ترم جدید تحصیلی در رشته جدید ثبت نام و انتخاب واحد کنید.

برای دانلود مقاله بصورت pdf کلیک کنید.

 

 

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تفاوت کاردانی پیوسته و ناپیوسته چیست؟

در کاردانی پیوسته، بدون رفتن به پیش دانشگاهی، پس از دریافت مدرک دیپلم وارد مقطع کاردانی می‌شوید. ولی اگر بعد از گرفتن دیپلم در پیش دانشگاهی تحصیل کنید، و بعد در دانشگاه ثبت نام کنید، کاردانی ناپیوسته است.

آیا در مقطع ارشد می‌توانم تغییر رشته دهم؟

خیر، در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امکان تغییر رشته وجود ندارد. اما می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده در متن، برای تغییر گرایش خود اقدام کنید.

آیا با تغییر رشته امکان درخواست مهمانی را از دست می‌دهم؟

خیر، می‌توانید همزمان با درخواست تغییر رشته، درخواست مهمانی یا انتقالی خود را نیز ارسال کنید. پذیرش درخواست شما منوط به تصمیم آموزش دانشگاه است.

نظرات

20 دیدگاه دربارهٔ «تغییر رشته دانشگاه آزاد 1402»

 1. Avatar photo kimia گفت:

  سلام من میخوام امسال با سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد تهران مرکز علوم کامپیوتر بخونم . آیا میتونم بعدش رشتمو به مهندسی کامپیوتر تغییر بدم ؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   یعنی برای ارشد تغییر بدهید؟

 2. Avatar photo Hossein گفت:

  سلام من دانشگاه آزاد رشته آموزش زبان انگلیسی با سوابق تحصیلی هستم می‌خواهم برم مهندسی معماری ک اونم با سوابق تحصیلی است ولی هیچ واحدی پاس نکردم امکان تغییر رشته است یا نه راهش چیه ممنون میشم پاسخ بدید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   انصراف دهید و از نو ثبت نام کنید.

  2. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر شما هیچ واحدی پاس نکردید میتونید انصراف بدید و بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه مدنظرتون ثبت نام کنید داخل سایت azmoon.org ثبت نام کنید

 3. Avatar photo Hossein گفت:

  سلام من هیچ واحدی پاس نکردم ایا میتونم رشتم تغییر بدم من با سوابق تحصیلی رشته آموزش زبان رفتم میتونم تغییر بدم برم معماری اونم با سوابق تحصیلی است

  1. Avatar photo rezai گفت:

   سلام وقت بخیر . بله درخواست تغییر رشته به واحد آموزش دانشگاه بدهید

 4. Avatar photo منا گفت:

  سلام امکان تغییر رشته از فیزیوپات پزشکی به علوم تغذیه هست؟چون چند نفر دیدن انجان دادن

  1. Avatar photo مشاور جوادی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   برای دریافت مشاوره کامل با شماره های سایت تماس بگیرید

 5. Avatar photo منا گفت:

  سلام امکان تغییر رشته از فیزیوپات پزشکی به علوم تغذیه هست؟

  1. Avatar photo مشاور جوادی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   برای دریافت مشاوره با شماره های سایت تماس بگیرید.

 6. Avatar photo احمد گفت:

  امکان تغییر رشته از مقاطع دکتری حرفه‌ای (مثلا از پزشکی به داروسازی) وجود داره؟

  1. Avatar photo مشاور ملکی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان تغییر رشته از پزشکی به داروسازی وجود ندارد.

 7. Avatar photo علیرضا گفت:

  . از چه رشته هایی میشه به علوم آزمایشگاهی تغییر رشته داد ؟؟ از روانشناسی میشه به علوم آزمایشگاهی یا میکروبیولوژی تغییر رشته داد ؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   تغییر رشته باید درون دانشکده و از بین رشته های همان زیر گروه انجام شود.

  2. Avatar photo rahdar گفت:

   سلام وقت به خیر .
   امکان تغییررشته در وزارت بهداشت بسیار پیچیده است دوست عزیز.

 8. Avatar photo زینب امیران گفت:

  سلام وقت بخیر
  من کارشناسی پیوسته مدیریت بازرگانی میخونم ترم ۴ هستم
  و میخوام ب مدیریت امور مالی یا امور بانکی تغییر رشته بدم در همین دانشگاه
  فقط دو دل هستم ک انصراف بدم و از اول برگردم یا تغییر رشته بدم
  کدومش بهتره؟؟!
  خیلی حساسم رو مدرکی ک میخوام بگیرم یعنی نوشته میشه تغییر رشته؟؟!

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر در مدرک قید نمیشود جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 9. Avatar photo دانیال پروین گفت:

  سلام من قبلا در دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان در دانشگاه آزاد درس میخونم میخواستم بگم میشه تغییر رشته بدم (تو همین دانشگاه) یعنی مشکلی برای معافیتم ایجاد نمیشه؟

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر درستان در بازه زمانی مشخص شده به اتمام برسد مشکلی نخواهد بود . جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور