ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

منظور از تاریخ اخذ مدرک دیپلم چیست؟ + راهنما جامع | ایران تحصیل

تاریخ اخذ مدرک دیپلم
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تاریخ اخذ مدرک دیپلم، یکی از موارد مهم ثبت‌نام کنکور سراسری است. لذا داوطلبان زیادی به دنبال تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود می‌باشند. زیرا این تاریخ تاثیر زیادی در کنکور آن‌ها دارد. خوب است بدانید که در حال حاضر کلیه کسانی که مدرک دیپلم گرفتند می‌توانند تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود را دریافت کنند.

حال ممکن است در این میان عده‌ای از دانش‌آموزان با سوالاتی مانند منظور از تاریخ اخذ مدرک دیپلم چیست و چگونه آن را دریافت کنیم مواجه شده باشند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله از ایران تحصیل به جواب کلیه سوالات مربوط به این موضوع مانند طریقه دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم و نحوه ثبت‌نام در کنکور سراسری دیپلم نظام جدید و قدیم اشاره کنیم.

تاریخ اخذ مدرک دیپلم کنکور

کلیه دانش‌آموزانی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند باید فیلد مربوط به تاریخ دریافت مدرک دیپلم را در فرم ثبت‌نام سایت سنجش تکمیل کنند. در واقع این تاریخ نشان می‌دهد که دانش‌آموزان در چه تاریخی فارغ‌التحصیل شدند. بر همین اساس سازمان سنجش کشور فارغ‌التحصیلان دبیرستان را به 4 دسته مختلف تقسیم می‌کند:

 • فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام قدیم 4 ساله
 • فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام ترمی واحدی – سالی واحدی (دیپلم و پیش‌دانشگاهی)
 • فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام جدید (6-3-3)
 • دانش‌آموزانی که تاکنون فارغ‌التحصیل نشدند. در واقع دانش‌آموزانی که هنوز مدرک دیپلم خود را نگرفتند.
انواع فارغ التحصیلان دیپلم

انواع فارغ التحصیلان دیپلم

در حال حاضر مطابق دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری تنها دانش‌آموزانی می‌توانند در این آزمون نام‌نویسی کنند که مدرک دیپلم خود را گرفته باشند یا فارغ‌التحصیل شده باشند. معمولا تاریخ دریافت مدرک دیپلم 31 شهریور ماه یا 30 بهمن ماه می‌باشد که با توجه به شرایط درسی دانش‌آموز متفاوت خواهد بود. آن‌ها باید این تاریخ را در بند 13 فرم ثبت‌نام کنکور سراسری درج کنند. بنابراین کسانی که هنوز مدرک دیپلم خود را نرفتند یا هنوز فارغ‌التحصیل نشدند نمی‌توانند در کنکور سراسری ثبت‌نام کنند. حال اگر دانش‌آموزی تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود را اشتباه وارد کرده باشد، آنگاه بعد از قبولی در دانشگاه ادامه تحصیل او دچار مشکل خواهد بود. البته دانش‌آموزان تا لحظه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری فرصت دارند که تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود را ویرایش کنند و هیچ گونه نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت معدل کتبی دیپلم کلیک کنید.

نحوه دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم

فارغ‌التحصیلانی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند بهتر است قبل از نام‌نویسی تمام اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنند تا حین ثبت‌نام به مشکل برخورد نکنند. تاریخ دریافت مدرک دیپلم هم یکی از این موارد مهم است که دانش‌آموزان باید آن را به درستی وارد کنند. در صورتی که تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود را اشتباه وارد کنند و دوره پیش‌دانشگاهی خود را گذرانده باشند، آنگاه ممکن است از ادامه تحصیل محروم خواهند شد.

این دانش‌آموزان برای دریافت تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود به مدرک دریافتی یا گواهی دیپلم خود باید مراجعه کنند که در بند مربوط به این موضوع آن را مشاهده خواهند کرد. البته اگر به هر گونه مشکلی در این خصوص برخورد کرده باشند می‌توانند با کارشناسان ایران تحصیل در تمامی ساعات شبانه روز در تماس باشند.

محل درج تاریخ دریافت مدرک دیپلم در ثبت‌نام کنکور سراسری

همان‌گونه که می‌دانید کلیه داوطلبان ثبت‌نام در کنکور سراسری باید برای تکمیل نام‌نویسی خود فلیدهای مختلف آن را پر کنند. ثبت‌نام کنکور سراسری در تاریخ مشخصی شروع و پایان می‌یابد. برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ از 10 بهمن شروع و تا 17 بهمن ماه ادامه داشت. حال اگر شما داوطلب شرکت در کنکور سراسری 1403 هستید می‌توانید در زمان مقرر شده، تاریخ دریافت دیپلم خود را در فرم ثبت‌نام کنکور سراسری درج کنید.

معمولا محل درج تاریخ دریافت دیپلم در فیلد شماره 13 فرم ثبت‌نام کنکور سراسری می‌باشد که در تصویر زیر آن را برای شما مشخص کرده‌ایم. در این بخش شما باید تاریخ دریافت دیپلم خود را به صورت دقیق و بر اساس سال، ماه و روز مشخص کنید. حتما مد نظر داشته باشید که ترمیم معدل در تاریخ دریافت مدرک دیپلم تاثیر دارد.

 

محل درج تاریخ دریافت دیپلم در فرم ثبت نام کنکور سراسری

محل درج تاریخ دریافت دیپلم در فرم ثبت نام کنکور سراسری

طریقه ثبت‌نام در کنکور بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم

دانش‌آموزانی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود به دو دسته نظام قدیم و نظام جدید تقسیم می‌شوند که شما برای فهمیدن این که جزو کدام یک از آن‌ها قرار دارید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

ثبت‌نام در کنکور سراسری بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم

ثبت‌نام در کنکور سراسری بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم

آن‌ها می‌توانند طبق آخرین اطلاعات سازمان سنجش، گروه آزمایش خود را به صورت اختیاری انتخاب کنند. در واقع اگر داوطلب به منابع کنکور نظام قدیم تسلط بیشتری داشته باشد می‌تواند آن را انتخاب کند. در غیر این صورت منابع کنکور نظام جدید را برای سوالات آزمون خود برگزیند.

برای کد سوابق دیپلم چیست ؟ کلیک کنید.

ثبت‌نام در کنکور سراسری نظام جدید

نحوه ثبت‌نام دانش آموزان نظام قدیم و جدید در سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد. آن‌ها باید کارت اعتباری شرکت در آزمون را خریداری کنند و پس از دریافت سریال اعتباری 12 رقمی فرآیند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. داوطلبان باید به یاد داشته باشند که تنها در نظام آموزشی فارغ‌التحصیلی خود، مجاز به شرکت در آزمون می‌باشند. یعنی دانش‌آموزان پایه دوازدهم نظام جدید باید به هنگام ثبت‌نام گزینه مربوط به فارغ‌التحصیلان نظام جدید را فعال کنند.

ثبت‌نام در کنکور سراسری نظام قدیم

نظام قدیم، به فارغ‌التحصیلان دیپلم 4 ساله گفته می‌شود که در آن داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی هستند. لذا آن‌ها نیز با توجه به نظام آموزشی خود گزینه مورد نظر را فعال کنند. حال اگر شما هر گونه سوالی در مورد نحوه ثبت‌نام در کنکور سراسری نظام جدید و قدیم داشته باشید می‌توانید با کارشناسان این سامانه صحبت کنید.

 چگونه کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی را دریافت کنیم؟

داوطلبان ثبت‌نام در کنکور سراسری بعد از دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم با سوالات دیگری مانند کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی مواجه خواهند شد. آن‌ها برای دریافت این کد می‌توانند به سامانه دیپ کد مراجعه کنند که روش دریافت آن به صورت زیر می‌باشد:

 • وارد سایت dipcode.medu.ir شوند.
 •  روی گزینه «برای مشاهده سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید» کلیک کنند.
 • حالا کد دانش‌آموزی ، کد منطقه ، کد مقطع و تاریخ تولد خود را در کادر مشخص شده قرار دهند.
 • سپس می‌توانند  کد سوابق تحصیلی  خود را مشاهده کنند.
 • حالا با تایید اطلاعات، کد سوابق تحصیلی خود را بگیرند.

برای مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی

خلاصه مطلب

از آنجا که دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم برای ثبت‌نام در کنکور سراسری بسیار لازم است. و برخی از دانش‌آموزان در مورد تکمیل این فیلد در کنکور سراسری آشنایی کامل ندارند. به همین دلیل در این مقاله از ایران تحصیلی در مورد نحوه دریافت تاریخ دریافت مدرک دیپلم صحبت کردیم. هم‌چنین در میان آن‌ها به دریافت کد سوابق تحصیلی نیز اشاره کردیم. حال اگر داوطلبان به هر گونه مشکلی در مورد تاریخ دریافت مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم داشته باشند می‌توانند در تمام ساعات شبانه روز با شماره تلفن برای تهران 9099075307 و با شماره تلفن 9099075307 برای شهرستان‌ها تماس بگیرند.

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نحوه دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم چگونه است؟

شما برای دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود می‌توانید به گواهی‌نامه پایان تحصیلات خود مراجعه کنید که معمولا اواخر شهریور ماه یا بهمن ماه می‌باشد.

آیا بدون داشتن کد تاریخ اخذ مدرک دیپلم می‌توان در کنکور سراسری ثبت‌نام کرد؟

خیر، بدون داشتن تاریخ اخذ مدرک دیپلم نمی‌توانید در کنکور سراسری ثبت‌نام کنید. برای این کار حتما باید مدرک دیپلم خود را دریافت کنید.

آیا انتخاب منابع آزمون نظام قدیم و جدید در کنکور سراسری اختیاری است؟

بله، در حال حاضر کلیه داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند می‌توانند بر اساس میزان تسلط خود بر منابع جدید و قدیم، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

نظرات

77 دیدگاه دربارهٔ «منظور از تاریخ اخذ مدرک دیپلم چیست؟ + راهنما جامع | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo پارسا گفت:

  من واسه کنکور تاریخ دیپلم رو زدم 31 خرداد 1403 ولی واسه کنکور اردیبهشت اون رو ویرایش نکردم الان واسه کنکور تیر تارسخ درستش 31 شهریور 1403 رو بزنم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   تاریخ اخذ مدرک دیپلم برای داوطلبانی که تازه فارغ التحصیل شدند معمولا 31 شهریور در نظر گرفته می شود.
   برای درخواست ویرایش اطلاعات از طریق تلفن ثابت بدون پیش کد و صفر با شماره 9099075307 با کارشناس مربوطه جناب اقای فتح اللهی داخلی 104 از ساعت 16 الی 23 روزهای شنبه تا پنجشنبه تماس بگیرید.

 2. Avatar photo ۰ گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید برای تاریخ اخذ دیپلم برا کنکور چه تاریخی رو بزنیم هنوز فارق التحصیل نشدم یه امتحان رو ندادم که باید ۲۳ خرداد ماه امتحان بدم و میگن جوابش یک ماه بعد امتحان میاد منم ۷ تیر کنکور شرکت کردم و برای کنکور هم تاریخ دقیق مهمه تا موقع کنکور جواب امتحانم نمیاد که ویرایشش کنم که به مشکل بر نخورم شما راه حلی برای این مشکل دارین لطفا کمک کنید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما تاریخ اخذ مدرک دیپلمتون رو 31 تیر ماه 1403 ثبت کنید

 3. Avatar photo Nadi گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید برای تاریخ اخذ دیپلم برا کنکور چه تاریخی رو بزنیم هنوز فارق التحصیل نشدم یه امتحان رو ندادم که باید ۲۳ خرداد ماه امتحان بدم و میگن جوابش یک ماه بعد امتحان میاد منم ۷ تیر کنکور شرکت کردم و برای کنکور هم تاریخ دقیق مهمه تا موقع کنکور جواب امتحانم نمیاد که ویرایشش کنم که به مشکل بر نخورم شما راه حلی برای این مشکل دارین لطفا کمک کنید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   تاریخ همین امسال رو بزنید

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • نقش کلاس آمادگی تیزهوشان در افزایش شانس قبولی آزمون

    یکی از وظایف مهم کادر آموزشی مدارس، ارزیابی دانش‌آموزان ازنظر علمی و گزینش آن تعدادی است که جزو دانش‌آموز تیزهوش و مستعد شناخته می‌شوند. این دانش‌آموزان به دلیل توانایی ذهنی بالا و قدرت یادگیری قوی که دارند، می‌توانند با...
 • بهترین آموزشگاه کنکور در کشور

  کنکور یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی است؛ بنابراین باتوجه‌به رقابت زیاد بین داوطلبان و اهمیت این آزمون در آینده شغلی آن‌ها، پیشنهاد ما شرکت در دوره‌های آموزشی بهترین آموزشگاه کنکور کشور (آکادمی مسگرینو) است که توسط مهندس...
 • قوانین اعتراض به نمره دانشگاه

  نحوه اعتراض به نمره دانشگاه ۱۴۰۳ + تغییر بعد ثبت نهایی

  توجه به قوانین اعتراض به نمره دانشگاه می تواند تاثیر مثبتی در دیدگاه و نظر اساتید به درخواست دانشجویان داشته باشد. در گذشته از نوشتن نامه های رسمی و اداری کاغذی در این خصوص استفاده می شد اما امروزه با...
 • انتخاب واحد سامانه گلستان

  انتخاب واحد سامانه گلستان 1403 + زمان – راهنما kut.ac.ir

  دانشجویان دانشگاه سراسری، پیام نور و فرهنگیان برای انتخاب واحد سامانه گلستان می‌بایست وارد آدرس اینترنتی دانشگاه golestan.kut.ac.ir شوند. این سامانه در حال حاضر در اختیار کلیه دانشجویان نام برده شده قرار گرفته تا از این طریق بتوانند برای انتخاب...
تماس با مشاور