ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

منظور از تاریخ اخذ مدرک دیپلم چیست؟ + راهنما جامع | ایران تحصیل

تاریخ اخذ مدرک دیپلم
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تاریخ اخذ مدرک دیپلم، یکی از موارد مهم ثبت‌نام کنکور سراسری است. لذا داوطلبان زیادی به دنبال تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود می‌باشند. زیرا این تاریخ تاثیر زیادی در کنکور آن‌ها دارد. خوب است بدانید که در حال حاضر کلیه کسانی که مدرک دیپلم گرفتند می‌توانند تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود را دریافت کنند.

حال ممکن است در این میان عده‌ای از دانش‌آموزان با سوالاتی مانند منظور از تاریخ اخذ مدرک دیپلم چیست و چگونه آن را دریافت کنیم مواجه شده باشند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله از ایران تحصیل به جواب کلیه سوالات مربوط به این موضوع مانند طریقه دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم و نحوه ثبت‌نام در کنکور سراسری دیپلم نظام جدید و قدیم اشاره کنیم.

تاریخ اخذ مدرک دیپلم کنکور

کلیه دانش‌آموزانی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند باید فیلد مربوط به تاریخ دریافت مدرک دیپلم را در فرم ثبت‌نام سایت سنجش تکمیل کنند. در واقع این تاریخ نشان می‌دهد که دانش‌آموزان در چه تاریخی فارغ‌التحصیل شدند. بر همین اساس سازمان سنجش کشور فارغ‌التحصیلان دبیرستان را به 4 دسته مختلف تقسیم می‌کند:

 • فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام قدیم 4 ساله
 • فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام ترمی واحدی – سالی واحدی (دیپلم و پیش‌دانشگاهی)
 • فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام جدید (6-3-3)
 • دانش‌آموزانی که تاکنون فارغ‌التحصیل نشدند. در واقع دانش‌آموزانی که هنوز مدرک دیپلم خود را نگرفتند.
انواع فارغ التحصیلان دیپلم

انواع فارغ التحصیلان دیپلم

در حال حاضر مطابق دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری تنها دانش‌آموزانی می‌توانند در این آزمون نام‌نویسی کنند که مدرک دیپلم خود را گرفته باشند یا فارغ‌التحصیل شده باشند. معمولا تاریخ دریافت مدرک دیپلم 31 شهریور ماه یا 30 بهمن ماه می‌باشد که با توجه به شرایط درسی دانش‌آموز متفاوت خواهد بود. آن‌ها باید این تاریخ را در بند 13 فرم ثبت‌نام کنکور سراسری درج کنند. بنابراین کسانی که هنوز مدرک دیپلم خود را نرفتند یا هنوز فارغ‌التحصیل نشدند نمی‌توانند در کنکور سراسری ثبت‌نام کنند. حال اگر دانش‌آموزی تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود را اشتباه وارد کرده باشد، آنگاه بعد از قبولی در دانشگاه ادامه تحصیل او دچار مشکل خواهد بود. البته دانش‌آموزان تا لحظه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری فرصت دارند که تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود را ویرایش کنند و هیچ گونه نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت معدل کتبی دیپلم کلیک کنید.

نحوه دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم

فارغ‌التحصیلانی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند بهتر است قبل از نام‌نویسی تمام اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنند تا حین ثبت‌نام به مشکل برخورد نکنند. تاریخ دریافت مدرک دیپلم هم یکی از این موارد مهم است که دانش‌آموزان باید آن را به درستی وارد کنند. در صورتی که تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود را اشتباه وارد کنند و دوره پیش‌دانشگاهی خود را گذرانده باشند، آنگاه ممکن است از ادامه تحصیل محروم خواهند شد.

این دانش‌آموزان برای دریافت تاریخ دریافت مدرک دیپلم خود به مدرک دریافتی یا گواهی دیپلم خود باید مراجعه کنند که در بند مربوط به این موضوع آن را مشاهده خواهند کرد. البته اگر به هر گونه مشکلی در این خصوص برخورد کرده باشند می‌توانند با کارشناسان ایران تحصیل در تمامی ساعات شبانه روز در تماس باشند.

محل درج تاریخ دریافت مدرک دیپلم در ثبت‌نام کنکور سراسری

همان‌گونه که می‌دانید کلیه داوطلبان ثبت‌نام در کنکور سراسری باید برای تکمیل نام‌نویسی خود فلیدهای مختلف آن را پر کنند. ثبت‌نام کنکور سراسری در تاریخ مشخصی شروع و پایان می‌یابد. برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ از 10 بهمن شروع و تا 17 بهمن ماه ادامه داشت. حال اگر شما داوطلب شرکت در کنکور سراسری 1402 هستید می‌توانید در زمان مقرر شده، تاریخ دریافت دیپلم خود را در فرم ثبت‌نام کنکور سراسری درج کنید.

معمولا محل درج تاریخ دریافت دیپلم در فیلد شماره 13 فرم ثبت‌نام کنکور سراسری می‌باشد که در تصویر زیر آن را برای شما مشخص کرده‌ایم. در این بخش شما باید تاریخ دریافت دیپلم خود را به صورت دقیق و بر اساس سال، ماه و روز مشخص کنید. حتما مد نظر داشته باشید که ترمیم معدل در تاریخ دریافت مدرک دیپلم تاثیر دارد.

 

محل درج تاریخ دریافت دیپلم در فرم ثبت نام کنکور سراسری

محل درج تاریخ دریافت دیپلم در فرم ثبت نام کنکور سراسری

طریقه ثبت‌نام در کنکور بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم

دانش‌آموزانی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود به دو دسته نظام قدیم و نظام جدید تقسیم می‌شوند که شما برای فهمیدن این که جزو کدام یک از آن‌ها قرار دارید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

ثبت‌نام در کنکور سراسری بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم

ثبت‌نام در کنکور سراسری بر اساس تاریخ اخذ مدرک دیپلم

آن‌ها می‌توانند طبق آخرین اطلاعات سازمان سنجش، گروه آزمایش خود را به صورت اختیاری انتخاب کنند. در واقع اگر داوطلب به منابع کنکور نظام قدیم تسلط بیشتری داشته باشد می‌تواند آن را انتخاب کند. در غیر این صورت منابع کنکور نظام جدید را برای سوالات آزمون خود برگزیند.

برای کد سوابق دیپلم چیست ؟ کلیک کنید.

ثبت‌نام در کنکور سراسری نظام جدید

نحوه ثبت‌نام دانش آموزان نظام قدیم و جدید در سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد. آن‌ها باید کارت اعتباری شرکت در آزمون را خریداری کنند و پس از دریافت سریال اعتباری 12 رقمی فرآیند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. داوطلبان باید به یاد داشته باشند که تنها در نظام آموزشی فارغ‌التحصیلی خود، مجاز به شرکت در آزمون می‌باشند. یعنی دانش‌آموزان پایه دوازدهم نظام جدید باید به هنگام ثبت‌نام گزینه مربوط به فارغ‌التحصیلان نظام جدید را فعال کنند.

ثبت‌نام در کنکور سراسری نظام قدیم

نظام قدیم، به فارغ‌التحصیلان دیپلم 4 ساله گفته می‌شود که در آن داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی هستند. لذا آن‌ها نیز با توجه به نظام آموزشی خود گزینه مورد نظر را فعال کنند. حال اگر شما هر گونه سوالی در مورد نحوه ثبت‌نام در کنکور سراسری نظام جدید و قدیم داشته باشید می‌توانید با کارشناسان این سامانه صحبت کنید.

 چگونه کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی را دریافت کنیم؟

داوطلبان ثبت‌نام در کنکور سراسری بعد از دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم با سوالات دیگری مانند کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی مواجه خواهند شد. آن‌ها برای دریافت این کد می‌توانند به سامانه دیپ کد مراجعه کنند که روش دریافت آن به صورت زیر می‌باشد:

 • وارد سایت dipcode.medu.ir شوند.
 •  روی گزینه «برای مشاهده سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید» کلیک کنند.
 • حالا کد دانش‌آموزی ، کد منطقه ، کد مقطع و تاریخ تولد خود را در کادر مشخص شده قرار دهند.
 • سپس می‌توانند  کد سوابق تحصیلی  خود را مشاهده کنند.
 • حالا با تایید اطلاعات، کد سوابق تحصیلی خود را بگیرند.

برای مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی

خلاصه مطلب

از آنجا که دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم برای ثبت‌نام در کنکور سراسری بسیار لازم است. و برخی از دانش‌آموزان در مورد تکمیل این فیلد در کنکور سراسری آشنایی کامل ندارند. به همین دلیل در این مقاله از ایران تحصیلی در مورد نحوه دریافت تاریخ دریافت مدرک دیپلم صحبت کردیم. هم‌چنین در میان آن‌ها به دریافت کد سوابق تحصیلی نیز اشاره کردیم. حال اگر داوطلبان به هر گونه مشکلی در مورد تاریخ دریافت مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم داشته باشند می‌توانند در تمام ساعات شبانه روز با شماره تلفن برای تهران 9099075307 و با شماره تلفن 9099075307 برای شهرستان‌ها تماس بگیرند.

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نحوه دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم چگونه است؟

شما برای دریافت تاریخ اخذ مدرک دیپلم خود می‌توانید به گواهی‌نامه پایان تحصیلات خود مراجعه کنید که معمولا اواخر شهریور ماه یا بهمن ماه می‌باشد.

آیا بدون داشتن کد تاریخ اخذ مدرک دیپلم می‌توان در کنکور سراسری ثبت‌نام کرد؟

خیر، بدون داشتن تاریخ اخذ مدرک دیپلم نمی‌توانید در کنکور سراسری ثبت‌نام کنید. برای این کار حتما باید مدرک دیپلم خود را دریافت کنید.

آیا انتخاب منابع آزمون نظام قدیم و جدید در کنکور سراسری اختیاری است؟

بله، در حال حاضر کلیه داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند می‌توانند بر اساس میزان تسلط خود بر منابع جدید و قدیم، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

نظرات

27 دیدگاه دربارهٔ «منظور از تاریخ اخذ مدرک دیپلم چیست؟ + راهنما جامع | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo رها گفت:

  سلام وقتتون بخیر، من سال بعد قراره کنکور بدم پشت کنکوری نیستم تو ثبت نام کنکور نوشتن اخذ مدرک دیپلم ۳۱ شهریور برا بقیه افراد زدن ۳۱ خرداد الان موندم کدوم درسته

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام
   هر دو مشکلی ندارد
   یکی برای قبولی های خرداد
   یکی برای قبولی های شهریور

 2. Avatar photo ساره گفت:

  سلام من امسال دوازدهم هستم از سال گذشته یک درس تجدیدی دارم که باید شهریور سال جاری پاس کنم که بعد از کنکورم میشه باید زمان دریافت دیپلم را چه تاریخی بزنم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شهریور 1403 زمانی است که شما پرونده دیپلم خودتان را بسته اید.

 3. Avatar photo نرگس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من فارغ التحصیل خرداد 402 هستم
  الان میخوام باز در کنکور 403 شرکت کنم
  برای تاریخ اخذ دیپلم چه زمانی رو باید واردکنم؟ همرو همون خرداد ماه پاس شدم

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام بزنید 30 خرداد 1402 مشکلی نداره که

 4. Avatar photo محمد گفت:

  سلام روی برگه دیپلم من دوتا تاریخ هست یکی بالا نوشته ۳ مهر یکی پایین نوشته پایان شهریور ماه کدوم تاریخ اخذ دیپلمه؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام اگر واحد افتاده داشتید مهر ماه کارنامه صادر شده باشد تاریخ مهر درست میباشد.

 5. Avatar photo Mohammad گفت:

  سلام وقت بخیر من در تاریخ ۳۱ خرداد سال ۴۰۱ فارغ‌التحصیل شدم . اما تاریخی ک روی گواهی موقت پایان تحصیلات نوشته شده، ۲۰ مرداد سال ۴۰۱ هستش. می‌خوام بدونم چه تاریخی رو بعنوان تاریخ اخذ مدرک دیپلم بزنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   تاریخ درج شده در روی گواهی موقت را لحاظ کنید

 6. Avatar photo Farzad گفت:

  سلام اگه امسال یکی در شهریور هم واحد مانده داشته باشه آیا میشه دانشگاه رفت؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. خیر این مورد امکان پذیر نمیباشد مگر اینکه دانشگاه قبولی شما از طریق تعهد کتبی شما را ثبت نام کند.

 7. Avatar photo Fatemeh گفت:

  سلام وقت بخیر من کنکور فنی ثبت نام کردم و تجدید نداشتم ولی هنوز دیپلمم نگرفتم زدم تا تاریخ ۳/۳۰موفق به اخذ دیپلم خود نشده ام تاریخ اخذ دیپلمم ۵/۱۵ولی دیپلممون ندادن ویرایش بزنمم درست کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   ملاک تاریخ اخذ مدرک دیپلم می باشد.

 8. Avatar photo DANIAL گفت:

  سلام.
  من در سایت سنجش ثبت نام کردم و ۲ تا گزینه مربوط به تاریخ اخذ دیپلم و فارغ التحصیلی زده.
  هنوز مدرک دیپلم رو به ما ندادن و من نمیدونم بزنم تا تاریخ ۳۰ خرداد مدرک رو دریافت و فارغ التحصیل شدم یا بزنم موفق به دریافت نشدم.
  در این ۳ سال هیچ مردودی هم ندارم و هر ۳ تا پایه تحصلی رو قبول شدم.
  در ضمن تاریخ اخذ دیپلم رو هم بگید باید چی بزنم.

  1. Avatar photo moradian گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که همه دروس قبول شده باشد گزینه دریافت مدرک تا 30 خرداد را انتخاب کنید

 9. Avatar photo بهنام گفت:

  با سلام و تشکر از پاسخ گویی شما؛
  ببخشید دانش آموزان سال جاری که در خرداد مطمئن هستند که دیپلم میگیرند چه تاریخی را برای اخذ مدرک باید ثبت کنند.
  ۶/۳۱ یا۳/۳۱ را ثبت کنیم.

  1. Avatar photo rezai گفت:

   سلام وقت بخیر 31 شهریور رو ثبت بفرمایید

 10. Avatar photo سامان گفت:

  سلام من اگه توی امتحانات شهریور ماه شرکت کنم تا ۳۱ شهریور دیپلم به من داده میشه فقط یک درسم پاس نشده

  1. Avatar photo مشاور جوادی گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   بله شما می توانید تا 31 شهریور مدرک فارغ التحصیلی دریافت نمایید

  2. Avatar photo rezai گفت:

   سلام وقت بخیر . بله اگر آزمون امسال رو پیگیر باشید و شرکت کنید تا قبل از شهرویر دیپم موقت شما صادر میشود

 11. Avatar photo محمد گفت:

  سلام . من فارغ‌التحصیل خرداد سال ۴۰۱ هستم. و الان پشت کنکوری ام و می‌خوام توی کنکور تیر ۴۰۲ ثبت‌نام کنم و توی فرم ثبت نام، باید تاریخ اخذ دیپلم رو وارد کنم اما من فقط گواهی موقت دارم . میخواستم بدونم باید همون تاریخی ک بالای برگه گواهی موقت درج شده رو در فرم ثبت نامی بعنوان تاریخ اخذ دیپلم وارد کنم ؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر . تاریخ درج شده در گواهی موقت را وارد نمایید .

 12. Avatar photo نکیسا گفت:

  سلام
  من دی ماه فارغ التحصیل شدم فقط گواهی موقت دارم که تاریخش ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ هستش هنوز اصل مدرک دیپلم رو نگرفتم همین تاریخ میتونم بزنم یا باید اصل مدرک بگیرم تاریخش وارد کنم ؟

  برای ثبت نام کنکور سراسری یک سریال گرفتم این شامل غیرانتفاعی و پیام نورهم میشه یا باید جدا تهیه کنم؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر برای دریافت مشاوره با ما تماس بفرمایید

 13. Avatar photo امیر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دی ماه فارغ التحصیل شدم بالای برگه ای که نشون میده فارغ التحصیل شدم تاریخ زده ۲۵ /۱۱/ ۱۴۰۱
  من برای کنکور تیر ماه چه تاریخی رو بزنم که اشتباه نشه؟ همین تاریخی رو بزنم که بالای برگه نوشته یا باید این تاریخ رو بزنم ۳۰/ ۱۰ / ۱۴۰۱

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام شما باید تاریخی رو وارد کنید که در مدرک تحصیلیتون درج شده. یعنی بهمن ماه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • آیا آزمون نظام مهندسی جزوه باز است؟

  آیا آزمون نظام مهندسی جزوه باز است؟ نکات مهم قبولی

  یکی از سوالات رایج بین داوطلبان در آزمون نظام مهندسی این است که آیا آزمون نظام مهندسی جزوه باز است؟ این سوال نشان‌دهنده اهمیت مواد آموزشی و منابع مطالعاتی در فرآیند آمادگی برای این آزمون است. آزمون نظام مهندسی، یکی...
 • سابقه کار نظام مهندسی

  سابقه کار آزمون نظام مهندسی 1403 + نمونه گواهی و فرم مستند | inbr.ir

  سابقه کار نظام مهندسی یکی از مهم ترین مراحل برای اخذ مجوز و پروانه اشتغال در حوزه مهندسی می باشد. این مدرک مهم برای اعتبارسنجی مهارت های شخص در زمینه مهندسی و ایجاد اعتماد بین او و مشتریان و همکارانش...
 • سامانه وام دانشجویی صندوق رفاه

  سامانه وام دانشجویی صندوق رفاه 1402 + ثبت درخواست refah.swf.ir

  سامانه وام دانشجویی صندوق رفاه به آدرس refah.swf.ir برای استفاده از تسهیلات رفاهی و مالی برای دانشجویان تمامی مقاطع دانشگاهی زیر نظر وزارت علوم راه اندازی شده است. اگر به هر دلیلی مانند ازدواج، تحصیل، مسکن و… نیاز به کمک...
 • ثبت نام آزمون غربالگری مدارس

  ثبت نام آزمون غربالگری مدارس 1403 + زمان، شرایط و مراحل

  ثبت نام آزمون غربالگری مدارس آغاز شد. دانش‌آموزان پایه‌ سوم و پنجم ابتدایی از تاریخ 23 بهمن تا 18 اسفند 1402 می‌توانند با مراجعه به سامانه مای مدیو در آزمون غربالگری اسم نویسی کنند. این آزمون برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم،...
تماس با مشاور