ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد از جمله بحث‌های داغ دانشجویان است. کنکور کارشناسی ارشد یکی از مهمترین آزمون‌‌های ورود به دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزشی عالی محسوب می‌شود. در این آزمون، دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، بر اساس عملکرد و نمرات خود در آزمون، میزان ورود به رشته مورد نظر خود را تعیین می‌‌کنند. یکی از عوامل مهمی که می‌‌تواند بر نتیجه کنکور کارشناسی ارشد تأثیر بگذارد، معدل تحصیلی دانشجو در مقطع کارشناسی است.

معدل تحصیلی نشانگر عملکرد و علایق تحصیلی دانشجو در طول دوره کارشناسی است و می‌‌تواند به عنوان یک گزینه مهم در ارزیابی توانایی و استعداد دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله، به بررسی تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد می‌‌پردازیم. با مطالعه این مقاله، می‌‌توانید بیشتر درباره تأثیر معدل در کنکور ارشد آگاهی پیدا کنید و بهترین استراتژی‌‌ها را برای بهره‌برداری از معدل خود در آزمون بیابید. با ما همراه باشید تا درک بهتری از رابطه بین معدل و کنکور کارشناسی ارشد پیدا کنید.

تاثیر معدل در کنکور ارشد به چه میزان است؟

در کنکور سراسری مقطع کارشناسی ارشد، تاثیر معدل و در نتیجه ترمیم معدل موضوعی با اهمیت است که شبهاتی را برای داوطلبان به همراه دارد. باتوجه به آیین نامه درج شده در دفترچه کنکور ارشد، نمره کنکور سراسری 80 درصد و تاثیر معدل دوره کارشناسی 20 درصد در نظر گرفته شده است.

باتوجه به اینکه دانشگاه‌های مختلف از نظر سطح علمی و کیفی با یکدیگر متفاوت هستند؛ بنابراین عادلانه نیست که فقط معدل داوطلب در نتیجه کنکور کارشناسی ارشد تاثیر داشته باشد، به همین خاطر سازمان سنجش با در نظر گرفتن جوانب و یکسری اقدامات خاص تصمیم به تراز بندی معدل کرده است. در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

نحوه تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد

همانطور که گفتیم سطح علمی دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال کیفیت دانشگاه‌‎های برتر مانند دانشگاه شریف با دانشگاه‌های آزاد اصلا قابل مقایسه نیست. به همین خاطر سازمان سنجش برای تراز شدن معدل داوطلبان، برای هر دانشگاهی ضریبی اختصاص داده است. به این صورت که ضریب اختصاصی هر دانشگاه در معدل دوره کارشناسی اعمال می‌شود و یک معدل تراز شده برای دانشجو محاسبه می‌گردد.

اکنون این معدل به عنوان معدل موثر در کنکور سراسری کارشناسی ارشد اعمال می‌شود. از طرف دیگر تاثیر معدل مانند سال‌های قبل بر کنکور سراسری ارشد قطعی است؛ بنابراین نمره نهایی یا تراز داوطلب با معدل تراز شده مقایسه می‌شود. این میزان معدل چه باعث پایین آمدن تراز داوطلب شود چه باعث بالا رفتن آن شود، تاثیر خود را خواهد گذاشت.

 

برای دریافت مشاوره کنکور ارشد کلیک کنید.

اهمیت معدل در کنکور کارشناسی ارشد

با توجه به اهمیت 20 درصدی معدل در کنکور کارشناسی ارشد، به داوطلبان توصیه می‌شود در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری کارشناسی ارشد، حتما معدل خود را در فرم اینترنتی مربوطه به صورت کاملا دقیق وارد نمایند. زیرا برخی از داوطلبان در هنگام ثبت نام به دلیل همراه نداشتن مدارک، ممکن است این گزینه را به طور دقیق وارد نکنند.

اما باید بدانید تاثیر معدل در کنکور ارشد از اهمیت بالایی برخوردار است و در نتیجه نهایی تاثیر چشم گیری دارد. تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد و اهمیت آن به قدری است که سازمان سنجش فرصت ویرایش اطلاعات را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. پس اگر معدل خود را به طور صحیح در زمان ثبت نام وارد نکرده‌اید، حتما در فرصت ویرایش نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

به علاوه اهمیت این موضوع اینقدر زیاد است که هنگام دریافت کارت ورود به جلسه نیز می‌توانید معدل خود را تصحیح کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، دقت به زمان انتشار کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. در صورتی که در زمان مقرر نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام نکنید، اجازه ورود به جلسه آزمون را نخواهید داشت.

نحوه محاسبه نمره کنکور کارشناسی ارشد

نحوه محاسبه نمره کنکور کارشناسی ارشد 1403

همانطور که در این مقاله بیان شد، تاثیر معدل در کنکور ارشد به میزان 20 درصد است؛ بنابراین محاسبه نهایی براساس 80 درصد نمره کتبی کنکور سراسری به همراه 20 درصد معدل دوره کارشناسی صورت می‌گیرد. به طور کلی محاسبه نمره کنکور کارشناسی ارشد به صورت زیر است:

نمره معدل موثر که در ضریب 20% ضرب می‌شود + نمره کتبی از آزمون سازمان سنجش که در 80% ضرب می‌شود. 

بنابراین داوطلبان باید بدانند اهمیت معدل موثر در کنکور کارشناسی ارشد بسیار بالاست و تاثیر چشم گیری در رتبه کنکور خواهد گذاشت.

 

برای اطلاع از فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور بر روی لینک کلیک کنید.

 

تاثیر معدل در کنکور ارشد برای تغییر رشته چقدر است؟

اگر داوطلبی هستید که دوره کارشناسی را در یکی از رشته‌های تحصیلی یا موفقیت گذرانده‌اید و اکنون قصد دارید در آزمون سراسری کارشناسی ارشد در رشته‌ای دیگر شرکت کنید، قطعا می‌خواهید بدانید آیا در این صورت، تاثیر معدل دوره کارشناسی در کنکور کارشناسی ارشد تفاوتی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم تاثیر معدل در کنکور ارشد ربطی به رشته تحصیلی ندارد و به طور کلی همان 20% می‌باشد.

آیا در صورت پایین بودن معدل امکان قبولی در دانشگاه خوب وجود دارد؟

درست است که تاثیر 20 درصدی معدل دوره کارشناسی تاثیر بسزایی در نتیجه کنکور کارشناسی ارشد دارد. اما به هرحال تاثیر 80 درصدی نتیجه آزمون کتبی سازمان سنجش نیز، قابل توجه است؛ بنابراین داوطلبانی که قصد دارند کارشناسی ارشد را در یک دانشگاه برتر بخوانند و در دوره کارشناسی به هر دلیلی نتوانسته‌اند معدل بالایی دریافت کنند، نباید نا امید شوند. زیرا تاثیر 80 درصدی نتیجه کنکور نیز کم نیست و می‌تواند معدل پایین را پوشش دهد. پس با کسب نمره عالی در کنکور کارشناسی ارشد، امکان قبولی در دانشگاه‌های برتر را خواهید داشت.

خلاصه مطلب

در کنکور سراسری تاثیر معدل موضوعی بسیار مهم است که برای برخی داوطلبان ابهاماتی را به وجود می‌آورد. یکی از پر تکرارترین سوالات داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد این است که نحوه محاسبه معدل در کنکور ارشد به چه صورت انجام می‌گیرد؟ ما در این مقاله هر آنچه که باید در مورد تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد بدانید را در اختیارتان قرار دادیم. در کنکور کارشناسی ارشد، چه معدل دوره کارشناسی او کم یا زیاد باشد، تاثیر 20 درصدی معدل تراز شده دانشجو در نتیجه نهایی آزمون کارشناسی ارشد نقش به سزایی خواهد داشت. بنابراین احتیاجی به نگرانی نیست البته تراز دانشگاه‌ها را نیز نباید فراموش کرد هرچند که سازمان سنجش در خصوص تراز دانشگاه‌های دولتی و آزاد نمونه‌ای برای آشنایی بیشتر دانشجویان نیاورده است.

 

برای مشاهده و دانلود PDF تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد کلیک کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا معدل بالای 17 تاثیرگذاری بیشتری در کنکور کارشناسی ارشد دارد؟

به طور کلی تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد به میزان 20 درصد است و اینکه معدل چند است، تاثیری نخواهد داشت.

ضریب معدل هر دانشگاه چقدر است؟

متاسفانه سازمان سنجش در خصوص ضرایب دانشگاه‌ها توضیحی نداده است.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد چقدر است؟

تاثیر معدل دوره کارشناسی برای کنکور کارشناسی ارشد 20% می‌باشد.

نظرات

2 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo بهمن گفت:

  سلام . من لیسانس فلسفه دارم . به نظر شما مشاور محترم ، کنکور ارشد را هم در رشته فلسفه شرکت کنم یا ارشد را یک رشته غیرمرتبط بخونم ؟ اگر بخواهم در آینده در دانشگاه تدریس کنم به عنوان استاد یا بخوام در آزمون استخدام معلمی و یا دبیری آموزش و پرورش شرکت کنم ، آیا مهمه که لیسانسم و فوق لیسانسم ، هر دو ، فلسفه باشه یا مثلا اگر ارشد را رشته منطق بخونم ؟ تاثیری داره ؟ یا اولویت با کسانی است که مدرک کارشناسی و مدرک ارشد مُتَجانِس و هَمگِن داشته باشن ؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. انتخاب گرایش به عهده ی خودتون باید باشه، و اینکه تغییر گرایش برای استخدامتون محدودیتی ایجاد نخواهد کرد فقط باید دقت کنید که با مدرک ارشد منطق این ارگان پذیرش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • ویرایش اطلاعات کنکور ارشد

  ویرایش اطلاعات کنکور ارشد 1403 + راهنمای تصویری

  زمان ویرایش اطلاعات کنکور ارشد  1403 اعلام شد. داوطلبانی که در زمان ثبت نام کنکور ارشد اطلاعاتی را به اشتباه وارد نموده‌اند، می‌توانند از طریق ورود به سامانه ویرایش و تغییر اطلاعات داوطلبان آزمون ارشد، نسبت به تغییرات لازم اقدام...
 • شهریه کارشناسی ارشد آزاد

  شهریه کارشناسی ارشد آزاد + جدول هزینه 1403-1404

  شهریه ارشد دانشگاه آزاد هر سال ممکن است با سال‌های گذشته متفاوت باشد. زیرا این شهریه هر ساله مقداری افزایش دارد و به همین دلیل برای کلیه دانشجویانی که قصد تحصیل در این مراکز را دارند، لازم است نسبت به...
 • رتبه قبولی تکمیل ظرفیت ارشد

  رتبه قبولی تکمیل ظرفیت کنکور ارشد 1403 + رشته و دانشگاه

  اطلاع از رتبه قبولی تکمیل ظرفیت کنکور ارشد برای متقاضیانی که به در انتخاب رشته کنکور ارشد موفق به تحصیل در دانشگاه دلخواه خود نشده‌اند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در واقع تکمیل ظرفیت کنکور ارشد مجموعه فعالیت‌هایی است که...
 • مدارک ثبت نام ارشد وزارت بهداشت

  مدارک ثبت نام ارشد وزارت بهداشت + تغییرات 1403

  لیست مدارک ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت بهداشت اعلام شد. یکی از مراحل حساس ثبت نام در تمامی آزمون‌ها ارسال مدارک است. اگر قصد ثبت نام در ارشد رشته‌های پزشکی را دارید، لازم است از مدارک مورد نیاز برای ثبت...
تماس با مشاور