ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

بهترین رشته های ارشد وزارت علوم + لیست کامل

از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

 آزمون کارشناسی ارشد آزمونی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که همه ساله در شش گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی به طور هماهنگ در سراسر کشور همراه با بهترین رشته های ارشد وزارت علوم برگزار می گردد. علاقمندان به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد می بایست در زمان ثبت نام، رشته مورد نظر خود را از میان رشته های ارائه شده انتخاب نمایند.
هر داوطلب با توجه به علاقه مندی های خود می تواند حداکثر در دو رشته امتحانی “اصلی و شناور” نسبت به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری اقدام نماید. لیست رشته های مورد پذیرش در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ارائه شده است که ما در این مقاله به معرفی آن ها پرداخته ایم. با مشاورین ایران تحصیل همراه باشید.

داوطلبانی که علاقه مند به انتخاب رشته امتحانی دوم (شناور) هستند برای ثبت نام اینترنتی باید کارت اعتباری جداگانه تهیه کنند.

اطلاعات کلی از کنکور ارشد وزارت علوم

در آزمون کارشناسی ارشد، گروه علوم انسانی یکی از پرطرفدار ترین گروه های آزمایشی در بین داوطلبان می باشد که دارای ۵۴ مجموعه امتحانی است. داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که در هنگام ثبت نام صرفا اعلام علاقمندی به مجموعه امتحانی امکان پذیر است نه گرایش و رشته.
به عنوان مثال داوطلبی که قصد ادامه تحصیل در رشته مدیریت و برنامه ریزی آموزش عالی را در مقطع کارشناسی ارشد دارد می بایست در هنگام ثبت نام، مجموعه علوم تربیتی با کد رشته ۱۱۱۷ را انتخاب نماید و در زمان انتشار کارنامه اولیه چنانچه حدنصاب علمی لازم را کسب نموده باشد، نسبت به انتخاب رشته و گرایش مورد نظر در دانشگاه های پذیرنده اقدام نماید.

 

برای اطلاع از بهترین رشته های ارشد وزارت علوم + لیست کامل و همچنین دریافت راهنمای کامل با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

سازمان سنجش به منظور اطلاع داوطلبان از رشته های کنکور کارشناسی ارشد دفترچه ثبت نام این آزمون را منتشر کرده و بر روی سایت خود قرار می دهد. لیست رشته های کنکور کارشناسی ارشد به دو دسته اصلی و شناور تقسیم شده و در قالب شش گروه آزمایشی:

● علوم انسانی
● علوم پایه
● فنی و مهندسی
● کشاورزی
● هنر
● دامپزشکی
ارائه می شود.

بهترین رشته های ارشد وزارت علوم

در سال های اخیر شاهد افزایش علاقه مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشیم. سازمان سنجش به منظور فراهم آوردن رقابتی سالم و راهیابی افراد شایسته به مراکز آموزشی تحصیلات تکمیلی، آزمون کارشناسی ارشد را برگزار کرده و شرایط و ضوابط ثبت نام را در دفترچه این آزمون منتشر می کند.
کلیه فارغ التحصیلان دوره کارشناسی (بدون توجه به عنوان مدرک تحصیلی) می توانند در کنکور کارشناسی ارشد رشته امتحانی مورد علاقه خود شرکت نموده و با سایر داوطلبان به رقابت بپردازند. لیست رشته های کارشناسی ارشد به دو دسته اصلی و شناور تقسیم شده و در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد منتشر می شود.

برای آشنای با چارت انتخاب واحد رشته علوم تربیتی کلیک کنید.

رشته های اصلی وزارت علوم به عنوان رشته امتحانی اول و رشته های شناور به عنوان رشته امتحانی دوم در نظر گرفته می شوند. از این رو داوطلبان در صورت تمایل می توانند در آزمون دو رشته امتحانی شرکت نموده و شانس خود را بیازمایند. همان گونه که پیش تر اشاره شد، لیست رشته های کارشناسی ارشد در شش گروه علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی قرار گرفته و به همراه گرایش ها و ضرایب دروس امتحانی به اطلاع داوطلبان می رسد.

سازمان سنجش به منظور برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد اطلاعیه ای در سایت خود منتشر کرده و لیست رشته های کارشناسی ارشد را در اختیار داوطلبان قرار داده است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد قبل از شروع فرآیند انتخاب رشته منتشر شده و بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد . داوطلبان مجاز به انتخاب رشته ارشد پس از مراجعه به سایت مذکور می توانند بخش های مختلف این دفترچه را که شامل: کلیات، جداول کد رشته محل ها و پیوست ها می باشد دانلود نمایند. در ادامه به توضیح قسمت های مختلف این دفترچه پرداخته و لینک دانلود آن را در اختیار داوطلبان قرار می دهیم .

برای دریافت لیست کامل رشته های وزارت علوم کلیک نمایید.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد

دفترچه انتخاب رشته ارشد 1403 از دو قسمت تشکیل شده است.

■ قسمت اول دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد به کلیات، شرایط، سهمیه ها و نحوه انتخاب رشته پرداخته است.
■ قسمت دوم دفترچه مربوط به لیست رشته ها و دانشگاه های پذیرنده دانشجو است. به طور معمول این دفترچه مدتی پس از اعلام نتایج اولیه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد .

سال گذشته با وجود تعویق در برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، دفترچه انتخاب رشته ارشد در اواسط شهریور ماه منتشر گردید. امسال با توجه به برگزاری کنکور ارشد 1403 در خرداد ماه، انتشار نتایج اولیه و دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر شده و به همراه اصلاحیه آن به منظور دسترسی آسان و سهولت در کار شما عزیزان در بخش زیر قرار داده ایم.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد  کلیک نمایید.

 

برای دانلود اصلاحیه اول کلیک نمایید.

برای دانلود اصلاحیه دوم کلیک نمایید.

نحوه انتخاب رشته امتحانی کارشناسی ارشد

همان گونه که اشاره کردیم هر داوطلب مجاز به انتخاب یک رشته امتحانی اصلی و یک رشته امتحانی شناور می باشد. در لیست رشته های کارشناسی ارشد، رشته های شناور ارشد با علامت ستاره ( * ) مشخص شده اند. به علاوه در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد جدولی مجزا به این رشته ها اختصاص داده می شود. متقاضیان در انتخاب کد رشته های امتحانی خود باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:

۱) داوطلبان به هیچ عنوان حق انتخاب دو رشته امتحانی شناور را در مرحله ثبت نام کارشناسی ارشد ندارند. در صورت انتخاب یک رشته شناور به عنوان رشته امتحانی اصلی سیستم اجازه ثبت رشته شناور دیگر را نخواهد داد.

۲) چنانچه داوطلبی رشته امتحانی اول خود را از مجموعه رشته های شناور و رشته امتحانی دوم خود را از سایر رشته های امتحانی انتخاب نماید سیستم به طور خودکار نسبت به جابجایی این دو رشته امتحانی اقدام خواهد نمود.

 

 رشته محل های دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1403

همان گونه که گفته شد بخش دوم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1403 به معرفی کد رشته محل های گروه های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی می پردازد. تفکیک این جداول به منظور تسهیل در یافتن رشته محل های متناسب با مجموعه امتحانی داوطلب می باشد. تعداد پذیرش هر دانشگاه در هر رشته نیز در دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خود گردان مشخص شده است و داوطلبان با توجه به تعداد پذیرش می توانند کد رشته ها را الویت بندی نمایند.

از مراحل مهم انتخاب رشته کارشناسی ارشد استخراج کد رشته محل های مورد علاقه از این بخش و درج آن ها در فرم اینترنتی مربوطه می باشد . پذیرش در برخی از کد رشته ها دارای شرایط خاصی است که در پیوست دفترچه به توضیح آن ها پرداخته شده است و بهتر است داوطلبان قبل از انتخاب ابتدا آن ها را به دقت مطالعه کنند‌.

سخن پایانی از انتخاب رشته کنکور ارشد وزارت علوم

امروزه انتخواب رشته کنکور ارشد نیاز به بازرسی حوزه آینده کاری و نیاز کشور دارد؛ بنابرین برای انتخاب آینده درخشان نیاز به افراد آگاه برای مشاوره داریم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص بهترین رشته ارشد وزارت علوم و انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

جهت دریافت فایل مقاله کلیک کنید.

 

برای اطلاع از بهترین رشته های ارشد وزارت علوم + لیست کامل و همچنین دریافت راهنمای کامل  با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

مطالب مرتبط:

منابع آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

پر متقاضی‌ترین رشته‌های ارشد ۱۴۰۳

منابع کنکور کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۳

بهترین رشته های ارشد وزارت علوم + لیست کامل

 

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

 داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مجاز به انتخاب چند کد رشته امتحانی می باشند؟

هر داوطلب بر اساس علاقه می تواند یک رشته امتحانی اصلی و یک رشته امتحانی شناور کارشناسی ارشد را انتخاب کند که به جزئیات آن در متن مقاله پرداخته شده است.

 آیا در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد امکان انتخاب دو رشته امتحانی شناور وجود دارد؟

خیر ، انتخاب اول داوطلب حتما باید از لیست رشته های اصلی کارشناسی ارشد صورت گیرد که رشته های اصلی در مقاله معرفی شده است.

 آیا داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد می توانند رشته ای غیر مرتبط با رشته کارشناسی خود انتخاب کنند؟

✔️ بله، در کنکور کارشناسی ارشد به جز برخی رشته های خاص شرط تجانس رشته وجود ندارد که به موارد استثنای  این رشته ها در مقاله پرداخته شده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • مشاوره انتخاب رشته ارشد

  مشاوره انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

  پس از اعلام نتایج کارشناسی ارشد، یکی از مهم ترین مواردی که لازم است مد نظر داشته باشید، استفاده از راهنمایی‌های مشاوره انتخاب رشته ارشد است. مشاوره انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد تا حدودی با مشاوره انتخاب رشته ارشد سراسری...
 • ویرایش انتخاب رشته ارشد آزاد

  ویرایش انتخاب رشته ارشد آزاد ۱۴۰۳+ راهنمای گام به گام | azmoon.org

  ویرایش انتخاب رشته ارشد آزاد یکی از فرصت هایی است که در آن کلیه داوطلبان عزیز می‌توانند اقدام به ویرایش انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد کنند. اشخاص داوطلب که بر اساس عواملی چون سهل انگاری، تغییر اولویت‌ها و… تصمیم به...
 • ثبت نام مجدد انتخاب رشته ارشد آزاد

  ثبت نام مجدد انتخاب رشته ارشد آزاد ۱۴۰۳ + اخرین مهلت

  ثبت نام مجدد انتخاب رشته ارشد آزاد، برای افرادی که در بازه زمانی تعیین شده به هر دلیلی موفق به ثبت نام نشده اند و نیاز به ویرایش فرم انتخاب رشته خود دارند، بسیار مهم است. ثبت نام مجدد انتخاب...
 • دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

  دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ + دانلود pdf | ایران تحصیل

  دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در زمان مقرر توسط سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می‌گیرد و با فعال‌سازی لینک دانلود این دفترچه، داوطلبان می‌توانند از تمامی ضوابط و شرایط آزمون مطلع شوند. متقاضیان انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد نیز...
تماس با مشاور