تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
اصول برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی کنکور 1402 + فرم پر کن رایگان برنامه بگیر!

اصول برنامه ریزی کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

برنامه ریزی کنکور یکی از مهم ترین نکاتی است که باید هنگام درس خواندن یا هر کار دیگر بابت رسیدن به هدف مورد نظر به آن توجه کرد. در این روزها با توجه به اهمیتی که اصول برنامه کنکور دارد، موسسات زیادی به عنوان مشاور حضور پیدا کرده اند تا بتوانند بر اساس توانایی فردی هر شخص میزان درس خواندن آن را در طول روز مشخص کنند. شاید این امر کمی پیچیده باشد که فردی بخواهد برای درس خواندن یا استراحت فرد دیگر ساعت مشخص کند. اما با توجه به علم روانشناسی و فکت هایی که در زمینه طبقه بندی اطلاعات مغز وجود دارد, برنامه ریزی قادر است اطلاعات دریافتی را با نظم بهتری درون مغز پردازش کند. اصول برنامه ریزی کنکور سبب می شود تا دیگر خستگی یا اتلاف وقت نداشته و شخص قادر است با انرژی بهتر و فهم دقیق تر مطالب را بازنگری یا خلاصه نویسی کند.

اما برنامه ریزی کار کالا پیچیده ای و نیاز به تخصص است. یعنی هر فرد نمی تواند بدون دانش کافی اقدام به برنامه ریزی حتی برای خود کند. در این قسمت حضور یک مشاور پر قدرت و البته با دانش زیاد احساس می شود. مشاور با تکیه بر دانش و آگاهی های خود و البته مطالعه و شناخت روحیات هر فرد برنامه ای با توجه به کشش و فهم فرد نوشته تا بهترین بازخورد را داشته باشد.

 

فرم دریافت برنامه ریزی رایگان 1402 توسط رتبه های برتر آکادمی ایران تحصیل

 

رعایت اصول برنامه ریزی کنکور 1401

کنکور هم مثل هر کار دیگه ای اگر که بدون برنامه انجام شود، مسلما یا به هدف نمی رسد یا یک دست آور ناچیز خواهد داشت. به همین خاطر هم هر داوطلبی در دوره مطالعاتی اش دست به برنامه ریزی می زند. اما آیا همه بچه ها اصول برنامه ریزی کنکور را رعایت می کنند؟ اصلا ما باید چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ چرا وقتی برنامه ای تنظیم می کنیم نمی توانیم به آن عمل کنیم؟

یکی از عواملی که در تکنیک های برنامه ریزی کنکور خیلی مهم است، توجه به عملی بودن آن هست. بعضی وقت ها ما به دلیل اینکه می خواهیم نهایت استفاده را از زمان ببریم، بیشتر از اینکه واقع بینانه نگاه کنیم، یک برنامه ریزی رویایی ترتیب می دهیم که نه تنها نمی توانیم آن را عملی کنیم، بلکه ناامید کننده و زمان بر نیز می باشند. پس یکی از مهم ترین اصول برنامه ریزی درسی این است که شرایط تحصیلی، زندگی، شخصیتی و زمانی فرد در نظر گرفته شود. البته ممکن است همه افراد توانایی و مهارت چینش چنین برنامه ای را نداشته باشند. به همین دلیل، مشاورین ایران تحصیل برای کمک و راهنمایی داوطلبان عزیز،  8 گام مهم برای برنامه ریزی درسی را جمع آوری کردند که در ادامه آن ها را با هم مرور می کنیم. 

 

 

رعایت اصول برنامه ریزی کنکور

رعایت اصول برنامه ریزی کنکور

 

 

8 گام مهم برای برنامه ریزی درسی چیست؟

وقتی کمر همت را برای رسیدن به آرزوهایمان می بندیم، باید سختی ها و آسانی های آن را هم به جان بخریم. در این راه رعایت اصول برنامه ریزی کنکور شاید ابتدایی ترین و مهم ترین کار برای شروع، ادامه و اتمام آن باشد. اصلی ترین اصول برنامه ریزی درسی را می توانیم در 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی را به خوبی بشناسیم.

عادت های مطالعاتی و یادگیری خودتان را بسنجید.

با خودتان فکر کنید که چه چیزهایی بیشتر در درس خواندن بر روی شما اثر می گذارند و چه چیزهایی بر روی شما تاثیر گذار نیستند. آیا زود به زود خسته می شوید یا می توانید در عین طولانی مدت بودن درس خواندن، افزایش راندمان مطالعه را هم داشته باشید. و یا اینکه چه موقعی از روز گیرایی بیشتری دارید، صبح، بعد از ظهر یا شب. همه این ها جزء کلیدی ترین تکنیک های برنامه ریزی کنکور می باشند.

اولویت بندی دروس یکی از اصول برنامه ریزی کنکور 

شما ممکنه در بعضی از درس ها قوی تر و یا ضعیف تر باشید. در یک برگه کاغذ اسامی تمام کتاب های درسی خودتان را بنویسید. طبق اصول برنامه ریزی درسی، معمولا درس های تخصصی اهمیت و ضریب بیشتری در کنکور دارند، بنابراین، این کتاب ها را در اولویت قرار داده و وقت بیشتری برای آن ها در نظر بگیرید. البته عموما روش مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری آسان تر است و وقت کمتری برای تسلط می خواهد. 

 

 

برای اطلاع از روش مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری، بر  روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

حالا بین دروس تخصصی هم ریزتر شوید و تعداد فصل ها و صفحات هر کدوم را یادداشت کنید. مثلا، اگر داوطلب رشته تجربی هستید، درس زیست بیشتر از کتاب های دیگر به مطالعه و تست زدن نیاز دارد. لذا، مسلما برای چنین درسی باید زمان مناسب و وقت کافی در نظر گرفته شود. اگر در چینش دروس مشکل دارید و یا برنامه ریزی نتیجه بخشی ندارید، می توانید از مشاورین ایران تحصیل کمک بگیرید. 

 

زمان را مدیریت کنید

متاسفانه بعضی از داوطلبان کنکور در اولین سال شرکت در این آزمون بزرگ، به دلیل آشنا نبودن با اصول برنامه ریزی کنکور این سال طلایی را از دست می دهند و نتیجه خوبی نمی گیرند. نداشتن مدیریت زمان به دلیل مدرسه رفتن، شرکت در کلاس های کنکور، انجام فعالیت های شخصی و … باعث می شوند که وقت برای درس خواندن کم بیاید. اما خیلی از نفرات برتر کنکور در همین سال اول، رتبه های خوبی را کسب نموده اند. پس اگر این افراد توانسته اند، شما هم می توانید فقط کافی است تا زمان را مدیریت کنید. 

 

 

زمان را مدیریت کنید

زمان را مدیریت کنید

 

 

یکی از موثرترین تکنیک های برنامه ریزی درسی، بلد بودن راه های افزایش ساعت مطالعه است. البته این مورد فقط مخصوص سال اولی ها نیست، بلکه شامل همه شرکت کنندگان کنکور می شود. از حق نگذریم رعایت این تکنیک های برنامه ریزی کنکور برای همه افراد آسان نیست. به همین خاطر، کمک گرفتن از یک کارشناس مشاوره و برنامه ریزی ضروری می باشد.

 

 

برای مطالعه مقاله راه های افزایش ساعت مطالعه کلیک کنید. 

 

 

تهیه منابع درست یک اصل مهم از اصول برنامه ریزی کنکور

دیده شده که برخی از بچه ها به دلیل انتخاب اشتباه کتاب تست، زمان را از دست می دهند و پیشرفت قابل توجهی هم ندارند. به همین خاطر توصیه می کنیم که با تحقیق و بررسی بهترین منابع مطالعه کنکور سراسری را پیدا کرده و مطالعه کنید. این نکته طلایی از اصول برنامه ریزی کنکور را به یاد داشته باشید که یک کتاب خوب را چند بار بخوانید نه این که چند کتاب را یک بار بخوانید. 

 

مطالعه با کیفیت داشته باشید

این تفکر که من باید زیاد بخوانم تا موفق بشم را از خودتان دور کنید. درس خواندن شما زمانی ثمر بخش خواهد بود که اصولی ترین راهکارهای افزایش مطالعه را به کار ببرید نه اینکه بدون هیچ شیوه مناسبی شبانه روز درس بخوانید. اینکه تا چه حد تمرکز دارید، آمادگی جسمی و ذهنی شما چقدر است، آیا استراحت داشتید، موقع درس خواندن استرس دارید یا نه، همگی در کیفیت مطالعه تاثیر گذار هستند.

کتاب تست بخرید و تست بزنید

 از تاثیر فوق العاده تست زدن غافل نشوید و حتما در تکنیک های برنامه ریزی کنکور خودتان، زمانی را برای تست زدن قرار دهید. وقتی که تست می زنید، نه تنها خودتان را محک می زنید، بلکه ذهنتان نیز به صورت خودکار مطالب مهم را مرور می کند و حتی نکات تازه را هم کشف می کنید.

 

 

کتاب تست بخرید و تست بزنید

کتاب تست بخرید و تست بزنید

 

 

خلاصه نویسی کنید

وقتی درسی را خواندید، نوبت به خلاصه نویسی آن می رسد. این کار باعث می شود که موقع مرور کردن و یا جمع بندی، نیازی نباشد که دوباره همه کتاب را با جزئیات بخوانید. در اصول برنامه ریزی درسی درست، بهترین روش صحیح خلاصه نویسی این است که بعد از فهمیدن درس، آنچه را که فهمیدید به زبان خودمانی یا شیوه هایی مثل خلاصه نویسی درختی، مطالب را یادداشت نمایید. شما عزیزان می توانید برای یادگیری بهترین شیوه خلاصه کردن مطالب، مقاله زیر را مطالعه نمایید. 

 

 

جهت آشنایی با بهترین روش صحیح خلاصه نویسی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

 

کتاب های درسی اصلی را خوب بخوانید 

درست است که خواندن متن کتاب به تنهایی نمی تواند شما را به درصد خوب یا بالا برساند، اما یادتان باشد که اصلی ترین و مرجع سوالات کنکور از همین کتاب ها می باشند. به هیچ وجه هیچ کتابی را جایگزین کتاب اصلی نکنید. اگر می خواهید اصول برنامه ریزی کنکور را به درستی اجرا کنید، بعد از اینکه کتاب اصلی را خواندید، در آن هنگام، تست بزنید یا از خلاصه نویسی ها یا درسنامه های دیگر استفاده نمایید.

طلایی ترین تکنیک های برنامه ریزی کنکور در روزهای پایانی

همه تلاش ها و برنامه ریزی هایی که در طول سال انجام دادید، یک طرف و عملکرد شما در روزهای نزدیک به کنکور یک طرف ماجرا است. چند عامل می تواند باعث کاهش بازدهی مطالعات شما در روزهای آخر شود. مثلا، بچه ها به دلیل حساسیت بالای کنکور، بدون وقفه درس می خوانند و استراحت کافی ندارند. اما این روش بشدت اشتباه است و ذهن شما زمانی به درستی تجزیه و تحلیل می کند که زیاد خسته نباشد.

نکته دیگه وجود استرس بالا تو روزهای پایانی است. استرس تا حدی نه تنها مضر نیست بلکه لازم است، اما مراقب باشید که هر وقت احساس کردید که این اضطراب و نگرانی بیش از حد معمول است، یعنی زنگ خطر به صدا در آمده است و این احساس مخرب حتی می تواند در جلسه کنکور هم تمام تلاش های شما را به باد بدهد.

حالا حتما می پرسید که چطور باید استرس را از خودمان دور کنیم. اگر می خواهید 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی را با موفقیت انجام بدهید، قبل از هر چیز باید بدانید که اضطراب از کجا ناشی می شود و چطور باید آن را رفع کرد. اکثر اوقات، فقط فردی که تو این حوزه تخصص دارد می تواند به شما عزیزان کمک کند. مشاورین ما با تجربه بالایی که دارن در کنار شما هستند تا بهترین راهکارها را به شما ارائه دهند. 

 

 

طلایی ترین تکنیک های برنامه ریزی کنکور در روزهای پایانی

طلایی ترین تکنیک های برنامه ریزی کنکور در روزهای پایانی

 

 

توصیه های مشاوران در مورد اصول برنامه ریزی کنکور

مشاوران تحصیلی معمولا در حین مراجعه متقاضیان برای مشاوره و برنامه ریزی، با یک گفتگوی دوستانه شرایط فرد را می سنجند و متناسب با آن یا برنامه ریزی کاملی ارائه می دهند یا به فرد در مورد اصول برنامه ریزی درسی کمک می کنند. با این وجود این ما هستیم که باید به شیوه ای صحیح آن را عملی کنیم. هر چقدر هم که مشاور و برنامه ریزی عالی داشته باشیم، اگر به آن برنامه وفادار نباشیم و آن را عملی نکنیم، نتیجه ای نخواهد داشت.

توصیه جدی مشاوران که در 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی هم تا حدودی ذکر شد، این است که سعی کنید برنامه منعطفی داشته باشید. چرا که همیشه همه اتفاقات تحت کنترل و قابل پیش بینی نیستند. اگر با اتفاقی مثل بیماری یا هر مورد دیگه ای برخوردید، برنامه باید به نحوی باشد که جای جبران وجود داشته باشد و باعث نشود که کلا ترتیب مطالعات شما به هم بخورد. 

یک مورد دیگر اینکه، حتما و حتما برنامه ریزی خود را یادداشت کنید و آن را در محلی بگذارید که به طور مداوم قابل مشاهده شما باشد. شما به برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نیاز دارید، پس نمی تونید همه این ها را به ذهن بسپارید. علاوه بر این، زمانی که چیزی به صورت مکتوب نوشته می شود، فرد بیشتر تلاش می کند تا آن را عملی نماید. 

 

چرا از برنامه ریزی در کنکور استفاده کنیم؟

تا به این قسمت از مقاله ما درباره نحوه برنامه ریزی برای شما عزیزان توضیح دادیم. اما شاید این سوال ذهن بسیاری از افراد را در بر گرفته که چرا از برنامه ریزی در کنکور استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید فواید برنامه ریزی را توضیح دهیم. به عنوان مثال زمانی که فردی دارای برنامه روزانه در جهت درس خواندن باشد ناخودآگاه آرامش پیدا می کند که هر فصل یا درس را قادر است مطالعه کند. این بازده زمانی که در برنامه ریزی مشخص شده، تعادل را در تمامی دروس ایجاد می کند.

اگر بدون برنامه ریزی صرفا بر اساس علایق اقدام به درس خواندن کنید، ممکن است بعضی از قسمت هارا که تنها آسان تر یا قابل فهم تر است را بخوانید و از خواندن باقی قسمت ها دور بمانید. ایجاد بازتاب شرطی از دیگر مزایای برنامه ریزی است. این موضوع بدین معنی است که ذهن شما به شکل شرطی در هنگام درس خواندن یک درس در ساعت معین عمل کرده و ناخودآگاه آن را در زمان مشخص بهتر درک می کند. صرفه جویی در وقت و همین طور عدالت در مطالعه از دیگر ویژگی های داشتن برنامه ریزی است.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با اصول برنامه ریزی کنکور به طور مفصل آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که اگر می خواهید خودتان برای خود، برنامه درسی طراحی کنید، باید تمامی موارد گفته شده را رعایت نمایید. در غیر این صورت، یک برنامه خوب و درست نخواهید داشت. به یاد داشت باشید که بهتر است برای داشتن یک برنامه خوب از یک مشاور مجرب و ماهر کمک بگیرید. زیرا مشاوران، طبق شرایط شما و اصول ذکر شده، به شما یک برنامه منظم و صحیح را ارائه خواهند داد. اما، برای این کار حتما باید نزد مشاوری بروید که دانش کافی در این زمینه داشته باشد. مشاوران ما در ایران تحصیل با داشتن چندین سال سابقه و دانش فراوان، می توانند به شما عزیزان در این زمینه یاری رسانند. برای برقراری ارتباط با مشاوران ما، کافی است تا با ما تماس گرفته و یا برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در کم ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده و شما را یاری خواهند کرد. 

پادکست صوتی مقاله

5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

چگونه اصول برنامه ریزی کنکور را رعایت کنیم؟

شما با توجه به شناختی که از خود دارید تا حدی می توانید برنامه ریزی کنید. اصول اصلی برنامه ریزی در مقاله ذکر شده است،لطفا آن را مطالعه نمایید. 

ویژگی و اصول برنامه ریزی کنکور نفرات برتر چیست؟

نفرات برتر به طور کلی از  8 گام مهم برای برنامه ریزی درسی استفاده می کنند که به ترتیب در مقاله ذکر شده اند.

برای موفقیت در کنکور اصول برنامه ریزی درسی چگونه باید باشد؟

برنامه ریزی باید کوتاه، مدت میان و بلند مدت باشد. بعلاوه نحوه چینش دروی و زمان هایی که به آن احتصاص می دهید از اهمیت خاصی برخوردار است. 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور