انصراف از دانشگاه دولتی 99

امکان انصراف از دانشگاه دولتی برای تمامی دانشجویان دانشگاه های روزانه وجود دارد. با توجه به شرایط انصراف از دانشگاه روزانه که تعیین شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات می باشد، دانشجویان امکان ثبت نام در کنکور سراسری را نخواهند داشت اما قوانین انصراف از دانشگاه شبانه تا حدودی بهتر و سهل گیرانه تر از نوبت دوم روزانه خواهد بود. در این مقاله و در ادامه مطلب ما تلاش می نماییم تا شما را با قوانین انصراف از دانشگاه شبانه و روزانه و همچنین مراحل انصراف از دانشگاه دولتی آشنا نماییم.

 

 

برای اطلاع از نحوه درخواست انصراف از دانشگاه دولتی – شرایط در نظر گرفته شده برای ایجاد درخواست و همچنین میزان جریمه تعیین شده با مشاورانایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

نحوه انصراف از دانشگاه دولتی

 

نحوه انصراف از دانشگاه دولتی
نحوه انصراف از دانشگاه دولتی

 

مطابق با آخرین آیین نامه های تعیین شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات، آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری موفق به پذیرش در رشته های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی شده اند، در صورتی که در مراحل اولیه پذیرفته شوند اما برای انجام ثبت نام اقدام ننمایند، نیازی به طی نمودن مراحل انصراف از دانشگاه نخواهد داشت. اما مشمول یک سال محرومیت از کنکور خواهند بود و نمی توانند برای کنکور همان سال شرکت نمایند و یکسال محرومیت از کنکور خواهند داشت.

در صورتی که درخواست انصراف از دانشگاه روزانه را در زمانی ارائه دهید که در دانشگاه ثبت نام نموده و یک ترم تحصیلی را گذرانده باشید، برای انصراف از دانشگاه دولتی باید هزینه انصراف را مطابق با رشته خود و همچنین شهریه مورد نظر پرداخت نمایید. درخواست انصراف برای برخی از دانشگاه ها به صورت الکترونیک و در سامانه این دانشگاه صورت می پذیرد اما به طور معمول حتما به صورت حضوری نیاز است تا سایر مراحل را در قسمت های مختلف دانشگاه به انجام برسانید.

نکته بسیار مهم : برخی از داوطلبان گمان می کنند که نیازی به درخواست انصراف از دانشگاه نخواهد بود و می توانند بدون نیاز به طی نمودن مراحل انصراف از دانشگاه دولتی دیگر در کلاس ها حضور نداشته باشند غاقل از اینکه در این صورت مشمول جریمه می شوند و این هزینه در سال های بعد، بیشتر نیز خواهد شد و نکته دومی که معمولا بدان توجهی نمی شود این است که این دسته از افراد در صورتی که تمامی مراحل را پشت سر نگذارنند، امکان ارائه مدارک به آن ها وجود نخواهد داشت لذا در هیچ یک از دانشگاه ها امکان پذیرفته شدن را نخواهند داشت.

 

 

شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه

 

شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه
شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه

 

 • دانشجویان متقاضی واجد شرایط ،برای انجام ثبت نام لازم است شخصا درخواست انصراف خود را در پیشخوان سامانه جامع آموزشی دانشگاه به ثبت برسانند.
 • دانشگاه ها مجاز به دریافت درخواست ارائه شده جهت انصراف تنها تا یک یا دوماه پس از تاریخ ارائه درخواست قبل از صدور نهایی می باشند.
 • درصورتی که حکم انصراف از تحصیل برای دانشجویان پس گرفته شود، امکان ادامه تحصیل برای دانشجوی مورد نظر وجود نخواهد داشت.
 • دانشجویانی که انصراف از دانشگاه دولتی آنان به ثبت رسیده است، ملزم به تعهد به کلیه قوانین خواهند بود.
 • در صورتی که دانشجویان پس از گذراندن یک تا دو ترم تحصیلی از رشته خود انصراف دهند، دچار محرومیت از کنکور نخواهند شد و می توانند در کنکور همان سال شرکت نمایند.
 • لازم به ذکر است که در ترم دوم امکان درخواست انصراف از دانشگاه دولتی را نخواهید داشت و حتما باید به ترم سوم رسیده باشید تا بتوانید در آزمون همان سال شرکت نمایید در غیر این صورت، حق انتخاب دانشگاه های سراسری را نخواهید داشت.
 • پس از پذیرش در دانشگاه حتما باید یک سال کامل را پشت سر بگذرانید و نمرات دو ترم شما ثبت شده باشند تا بتوانید در آزمون همان سال شرکت نمایید که البته در این رابطه لازم است هماهنگی های لازم را با دانشگاه مربوطه داشته باشید.
 • برای مشمولین خدمت سربازی پسر، تنها یک بار امکان انصراف از دانشگاه وجود خواهد داشت.
 • پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در صورتی که انصراف خود را به ثبت برسانند، تا یک سال محرومیت از کنکور خواهند داشت و نمی توانند در کنکور همان سال شرکت نمایند.
 • کلیه پذیرفته شدگان دانشگاه های پیام نور، نوبت دوم شبانه، غیر انتفاعی و آزاد، امکان ثبت نام مجدد و شرکت در کنکور سراسری را خواهند داشت.

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاهمیزان جریمه
روزانهبسته به رشته ، مقطع و دانشگاه ، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه1/5 برابر شهریه ثابت

 

 

در چه شرایطی برای انصراف از دانشگاه باید هزینه پرداخت نماییم؟

 

در چه شرایطی برای انصراف از دانشگاه باید هزینه پرداخت نماییم؟
در چه شرایطی برای انصراف از دانشگاه باید هزینه پرداخت نماییم؟

 

در صورتی که مطابق با قوانین دانشگاه، میزان جریمه در نظر گرفته شده برای شما صفر باشد، نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت و می توانید درخواست خود را ارائه نمایید. در صورتی که در مقطع کارشناسی پیوسته دو ترم تحصیلی را گذرانده باشید، بدون نیاز به پرداخت هزینه، می توانید درخواست انصراف خود را به ثبت برسانید در غیر این صورت باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 1. برای تمامی دانشجویان، غیر از دانشجویان دکتری حرفه ای گروه پزشکی، در صورتی که در بدو ورود و پس از انجام ثبت نام، درخواست خود را برای نیمسال اول قبل از پایان ماه مهر و برای نیمسال دوم، قبل از بهمن ماه درخواست خود را به ثبت رسانده باشند مشمول هزینه انصراف از دانشگاه دولتی نحواهند شد.
 2. در صورتی که درخواست انصراف دانشجویان تا اواخر آذرماه برای ورودی های نیمسال اول و اواخر اردیبهشت ماه برای ورودی های نیمسال دوم ارائه شود، دانشجویان موظف به پرداخت پنجاه درصد کل شهریه پرداختی ثابت و متغییر خواهند بود و مابقی شهریه تعیین شده قابل استرداد نخواهد بود.
 3. در صورتی که دانشجو با مجوز تعیین شده از سوی دانشگاه ، رشته خود را تغییر دهد، مشمول پرداخت هزینه انصراف نخواهد بود.
 4. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد می باشید و در دانشگاه دیگری مایل به ادامه تحصیل می باشید، پس از مراحل انصراف نیازی به پرداخت هزینه وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که در صورت گذراندن مراحل انصراف از دانشگاه دولتی و ارائه درخواست خود، حتی با موافقت دانشگاه مورد نظر، تا 3 ماه پس از گذشت درخواست ایجاد شده، امکان باز پس گیری درخواست شما وجود خواهد داشت حتی در صورتی که دانشجو خود مایل به لغو این حکم کمتر از سه ماه داشته باشد، دانشگاه این امکان را برای او در بازه زمانی کمتر از 3 ماه ایجاد خواهد نمود. مشمولین خدمت سربازی می توانند درخواست مرخصی خود را به ثبت برسانند در غیر این صورت دچار مشکل خواهند شد.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با نحوه انصراف از دانشگاه دولتی 99 و همچنین شرایط مراحل انصراف از دانشگاه دولتی روزانه و قوانین مربوط به نوبت دوم شبانه ارائه نماییم. درصورتی که مایل درخواست انصراف موقت می باشید، می توانید راهنمایی های لازم را از مشاورین ما کسب نمایید تا بتوانید علاوه بر درخواست انصراف خود، مجددا برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. همچنین انجام کلیه امور و کسب راهنمایی های لازم در رابطه با درخواست انصراف دائم نیز با کمک مشاوران ما امکان پذیر است. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهند بود.

 

 

مطالب مرتبط

انصراف از دانشگاه دولتی 99

شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه

 

آیا شرایط انصراف از دانشگاه دولتی 99 برای رشته های مختلف متفاوت می باشد؟

با توجه به شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه داوطلبان برای کنکور مجدد واجد برخی از شرایط می باشند که برای دانشجویان پزشکی و غیر پزشکی متفاوت خواهد بود.

 

چگونه می توانم از مراحل انصراف از دانشگاه دولتی اطلاع یابم؟

برای مشاهده مراحل و اطلاع از شرایط تعیین شده می توانید وارد سایت شود و یا با شماره های 9099072952 (از سراسر کشور) و 9099072952 (از استان تهران) از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب تماس حاصل نمایید.

 

مطابق با قوانین انصراف از دانشگاه شبانه آیا پس از درخواست انصراف از دانشگاه، امکان ثبت نام مجدد در کنکور وجود خواهد داشت؟

ممنوعیتی برای دانشجویان دانشگاه های پیام نور، نوبت دوم شبانه و غیر انتفاعی جهت انجام ثبت نام قرار داده نشده است.