تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
هزینه انصراف از دانشگاه دولتی

شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه دولتی

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

امکان انصراف از دانشگاه دولتی برای تمامی دانشجویان دانشگاه های روزانه وجود دارد و در صورت انصراف از دانشگاه، باید هزینه انصراف از دانشگاه دولتی را بپردازند.

با توجه به شرایط انصراف از دانشگاه روزانه که از سوی وزارت علوم و تحقیقات تعیین شده، دانشجویان امکان ثبت نام در کنکور سراسری را نخواهند داشت اما قوانین انصراف از دانشگاه شبانه تا حدودی بهتر و سهل گیرانه تر از نوبت دوم روزانه خواهد بود.

در این مقاله و در ادامه مطلب ما تلاش می نماییم تا شما را با قوانین انصراف از دانشگاه شبانه و روزانه و همچنین مراحل انصراف از دانشگاه دولتی آشنا نماییم.

 

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی

 

برای اطلاع از نحوه درخواست انصراف از دانشگاه دولتی – شرایط در نظر گرفته شده برای ایجاد درخواست و همچنین میزان جریمه تعیین شده با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952تماس از سراسر کشور

9099072952تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

نحوه انصراف از دانشگاه دولتی 

 

نحوه انصراف از دانشگاه دولتی

مطابق با آخرین آیین نامه های تعیین شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات، آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری موفق به پذیرش در رشته های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی شده اند، در صورتی که در مراحل اولیه پذیرفته شوند اما برای انجام ثبت نام اقدام ننمایند، نیازی به طی نمودن مراحل انصراف از دانشگاه نخواهد داشت.

اما مشمول یک سال محرومیت از کنکور خواهد بود و نمی تواند برای کنکور همان سال شرکت نماید.

در صورتی که درخواست انصراف از دانشگاه روزانه را در زمانی ارائه دهید که در دانشگاه ثبت نام نموده و یک ترم تحصیلی را گذرانده باشید، برای انصراف از دانشگاه دولتی باید هزینه انصراف را مطابق با رشته خود و همچنین شهریه مورد نظر پرداخت نمایید.

درخواست انصراف برای برخی از دانشگاه ها به صورت الکترونیک و در سامانه این دانشگاه صورت می پذیرد اما به طور معمول حتما به صورت حضوری نیاز است تا سایر مراحل را در قسمت های مختلف دانشگاه به انجام برسانید.

نکته: برخی از داوطلبان گمان می کنند که نیازی به درخواست انصراف از دانشگاه نخواهد بود و می توانند بدون نیاز به طی نمودن مراحل انصراف از دانشگاه دولتی دیگر در کلاس ها حضور نداشته باشند.

غافل از اینکه در این صورت مشمول جریمه می شوند و این هزینه در سال های بعد، بیشتر نیز خواهد شد و نکته دومی که معمولا بدان توجهی نمی شود این است که این دسته از افراد در صورتی که تمامی مراحل را پشت سر نگذارنند، امکان ارائه مدارک به آن ها وجود نخواهد داشت لذا در هیچ یک از دانشگاه ها امکان پذیرفته شدن را نخواهند داشت.

 

برای اطلاع از نحوه گزینش دانشگاه بقیه الله 1400 بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه برای شرکت دوباره در کنکور سراسری کارشناسی

 • دانشجویان متقاضی واجد شرایط،برای انصراف لازم است شخصا درخواست انصراف خود را در پیشخوان سامانه جامع آموزشی دانشگاه به ثبت برسانند.
 • دانشگاه ها مجاز به دریافت درخواست ارائه شده جهت انصراف، تنها تا یک یا دو ماه پس از تاریخ ارائه درخواست قبل از صدور نهایی می باشند.
 • درصورتی که حکم انصراف از تحصیل برای دانشجویان پس گرفته شود، امکان ادامه تحصیل برای دانشجوی مورد نظر وجود نخواهد داشت.
 • دانشجویانی که انصراف از دانشگاه دولتی آنان به ثبت رسیده است، ملزم به تعهد به کلیه قوانین خواهند بود.
 • در صورتی که دانشجویان پس از گذراندن یک تا دو ترم تحصیلی از رشته خود انصراف دهند، دچار محرومیت از کنکور نخواهند شد و می توانند در کنکور همان سال شرکت نمایند.
 • لازم به ذکر است که در ترم دوم امکان درخواست انصراف از دانشگاه دولتی را نخواهید داشت و حتما باید به ترم سوم رسیده باشید تا بتوانید در آزمون همان سال شرکت نمایید در غیر این صورت، حق انتخاب دانشگاه های سراسری را نخواهید داشت.
 • پس از پذیرش در دانشگاه حتما باید یک سال کامل را پشت سر بگذرانید و نمرات دو ترم شما ثبت شده باشند تا بتوانید در آزمون همان سال شرکت نمایید که البته در این رابطه لازم است هماهنگی های لازم را با دانشگاه مربوطه داشته باشید.
 • برای مشمولین خدمت سربازی پسر، تنها یک بار امکان انصراف از دانشگاه وجود خواهد داشت.
 • کلیه پذیرفته شدگان دانشگاه های پیام نور، نوبت دوم شبانه، غیر انتفاعی و آزاد، امکان ثبت نام مجدد و شرکت در کنکور سراسری را خواهند داشت.

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاه میزان جریمه
روزانه بسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه 1/5 برابر شهریه ثابت

 

شرایط انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه برای شرکت دوباره در کنکور سراسری کارشناسی ارشد

 

شرایط انصراف از دانشگاه

 

انصراف از دانشگاه شامل حال همه دانشجویانی می شود که در مقاطع مختلف تحصیل می کنند و می خواهند دوباره در کنکور سراسری شرکت کنند. 

اگر دانشجوی کارشناسی ارشد هستید و می خواهید که دوباره در کنکور سراسری شرکت کنید باید انصراف خود از ادامه ی تحصیل را حتما به دانشگاه اعلام کنید.

مهلت انصراف از دانشگاه هم تا قبل از زمان ثبت نام مجدد برای کنکور است، یعنی اگر می خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید حتما باید قبل از 10 دی 1400 فرم انصراف از تحصیل خود را به دانشگاه تحویل دهید.

 

شرایط انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه برای شرکت دوباره در کنکور سراسری دکتری

تمامی دانشجویانی که در مقطع دکتری در دانشگاه هایی که مورد تائید وزارت علوم هستند تحصیل می کنند حق ثبت نام مجدد در آزمون دکتری را تا زمانی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف ندهند را ندارند.

به دلیل اینکه آزمون های دکتری دانشگاه آزاد و سراسری با همدیگر ادغام شده اند اگر می خواهید به دلیل تحصیل در دانشگاه آزاد انصراف دهید بهتر است این کار را انجام ندهید.

 

در چه شرایطی برای انصراف از دانشگاه باید هزینه پرداخت نماییم؟

در صورتی که مطابق با قوانین دانشگاه، میزان جریمه در نظر گرفته شده برای شما صفر باشد، نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت و می توانید درخواست خود را ارائه نمایید.

در صورتی که در مقطع کارشناسی پیوسته دو ترم تحصیلی را گذرانده باشید، بدون نیاز به پرداخت هزینه، می توانید درخواست انصراف خود را به ثبت برسانید در غیر این صورت باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 1. برای تمامی دانشجویان، غیر از دانشجویان دکتری حرفه ای گروه پزشکی، در صورتی که در بدو ورود و پس از انجام ثبت نام، درخواست خود را برای نیمسال اول قبل از پایان ماه مهر و برای نیمسال دوم، قبل از بهمن ماه درخواست خود را به ثبت رسانده باشند مشمول هزینه انصراف از دانشگاه دولتی نخواهند شد.
 2. در صورتی که درخواست انصراف دانشجویان تا اواخر آذرماه برای ورودی های نیمسال اول و اواخر اردیبهشت ماه برای ورودی های نیمسال دوم ارائه شود، دانشجویان موظف به پرداخت پنجاه درصد کل شهریه پرداختی ثابت و متغیر خواهند بود و مابقی شهریه تعیین شده قابل استرداد نخواهد بود.
 3. در صورتی که دانشجو با مجوز تعیین شده از سوی دانشگاه، رشته خود را تغییر دهد، مشمول پرداخت هزینه انصراف نخواهد بود.
 4. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد می باشید و در دانشگاه دیگری مایل به ادامه تحصیل می باشید، پس از مراحل انصراف نیازی به پرداخت هزینه وجود نخواهد داشت.
 5. دانشجویانی که در دانشگاه شبانه پیام نور تحصیل می کنند در صورت انصراف از دانشگاه، باید 1/5 برابر شهریه ثابت را بعنوان جریمه بپردازند.
 6. اگر دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی هستید در صورت انصراف شما از دانشگاه، جریمه شما شهریه ثابت + 7 واحد درسی است

لازم به ذکر است که در صورت گذراندن مراحل انصراف از دانشگاه دولتی و ارائه درخواست خود، حتی با موافقت دانشگاه مورد نظر، تا 3 ماه پس از گذشت درخواست ایجاد شده، امکان باز پس گیری درخواست شما وجود خواهد داشت.

حتی در صورتی که دانشجو خود مایل به لغو این حکم کمتر از سه ماه داشته باشد، دانشگاه این امکان را برای او در بازه زمانی کمتر از 3 ماه ایجاد خواهد نمود.

مشمولین خدمت سربازی می توانند درخواست مرخصی خود را به ثبت برسانند در غیر این صورت دچار مشکل خواهند شد.

 

پادکست صوتی مقاله

 

 خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با نحوه انصراف از دانشگاه دولتی و همچنین شرایط مراحل انصراف از دانشگاه دولتی روزانه و قوانین مربوط به نوبت دوم شبانه ارائه نماییم.

درصورتی که مایل به درخواست انصراف موقت می باشید، می توانید راهنمایی های لازم را از مشاورین ما کسب نمایید تا بتوانید علاوه بر درخواست انصراف خود، مجددا برای ادامه تحصیل اقدام نمایید.

همچنین انجام کلیه امور و کسب راهنمایی های لازم در رابطه با درخواست انصراف دائم نیز با کمک مشاوران ما امکان پذیر است. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهند بود.

 

برای اطلاع از نحوه انصراف از دانشگاه دولتی – انصراف موقت یا دائم از دانشگاه با مشاورین ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952تماس از سراسر کشور

9099072952تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

مطالب مرتبط

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی

5/5 - (2 امتیاز)

آیا شرایط انصراف از دانشگاه دولتی برای رشته های مختلف متفاوت می باشد؟

با توجه به شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه و شبانه داوطلبان برای کنکور مجدد واجد برخی از شرایط می باشند که برای دانشجویان پزشکی و غیر پزشکی متفاوت خواهد بود.

چگونه می توانم از مراحل انصراف از دانشگاه دولتی اطلاع یابم؟

برای مشاهده مراحل و اطلاع از شرایط تعیین شده می توانید وارد سایت شود و یا با شماره های 9099072952 (از سراسر کشور) و 9099072952 (از استان تهران) از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب تماس حاصل نمایید.

مطابق با قوانین انصراف از دانشگاه شبانه آیا پس از درخواست انصراف از دانشگاه، امکان ثبت نام مجدد در کنکور وجود خواهد داشت؟

ممنوعیتی برای دانشجویان دانشگاه های پیام نور، نوبت دوم شبانه و غیر انتفاعی جهت انجام ثبت نام قرار داده نشده است.

آیا دانشجوی دکتری که در دانشگاه غیرانتفاعی تحصیل می کند برای شرکت مجدد در کنکور باید انصراف دهد؟

در صورتی که برای قبولی در دانشگاه آزاد بخواهد انصراف دهد نیازی به این کار نیست.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. هادی
  ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۳

  سلام پدر من اعزامی سال ۶۹ بوده چند ماهی رو هم توی منطقه گذرونده امکان اینکه بتونم کسری بگیرم هست؟؟ و از کجا باید پیگیری کنم منابع انسانی ارتش؟ یا جای دیگه

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۸

   سلام وقتتون بخیر اگر مناطقی که پدر شما حضور داشتند جزو مناطق درگیر بعد جنگ بوده باشد و تایید شده باشد به ازای هر ماه حضور در جبهه پدر 12 روز ب شما کسری تعلق می گیرد از طریق یگان ترخیصی پدر پیگیر باشید چون پرونده پدر در انجا قرار دارد.

ایران تحصیل
تماس با مشاور