ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته رایگان کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب رشته، فرایندی است که حتما باید به صورت دقیق و بر اساس اصولی خاص انجام شود. هر یک از داوطلبان می توانند 150 کد رشته را انتخاب نمایند. اما، مهم است که کدام کد رشته را در ابتدا انتخاب کرده و جز اولویت های خود قرار دهند. به همین دلیل، باید که این فرایند توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود. برخی از داوطلبان به دنبال انتخاب رشته رایگان کنکور هستند و می خواهند که این فرایند را به صورت کاملا رایگان انجام دهند. این امکان برای همه افراد از طریق نرم افزارها و مشاوران مختلف فراهم شده است. 

برخی از افراد تصور می کنند که انتخاب رشته رایگان کنکور، اصولی و درست انجام نمی شود که این تفکر، کاملا نادرست است. زیرا، این فرایند توسط افرادی متخصص و ماهر به بهترین نحو ممکن انجام می شود. اگر شما هم جز افرادی هستید که می خواهید انتخاب رشته کنید، می توانید از این روش استفاده نمایید. برای آشنایی با این روش و مراحل انتخاب رشته بر روی لینک زیر کلیک کرده و وارد سامانه شوید. 

 

در راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، تیم متخصص انتخاب رشته ایران تحصیل تمامی عوامل را بررسی کرده و در اختیار شما متقاضیان قرار می دهند. جهت ثبت نام و رزرو مشاوره انتخاب رشته روی لینک زیر کلیک کنید.

چرخه انتخاب رشه آکادمی ایران تحصیل

راهنمای انتخاب رشته رایگان کنکور

انتخاب رشته همواره یکی از دغدغه های مهم داوطلبان کنکور بوده است. تجربیات نشان می دهد که در موارد بسیاری یک انتخاب اشتباه باعث شده است تا نه تنها تلاش و زحمات درس خواندن برای کنکور پایمال شود، بلکه فرد نتواند در دانشگاه و بازار کار به خواسته خود دست یابد. حتی در مواردی منجر به تغییر رشته یا انصراف هم شده است و این یعنی از دست دادن چند سال از بهترین سال های زندگی. از سوی دیگر انتخاب اشتباه باعث می شود که فرد به آنچه که استحقاقش را دارد، نرسد.

علت این قبیل مشکلات آن است که گاها داوطلبان یا خود به تنهایی دست به انتخاب رشته می زنند و یا از افرادی که در این حوزه توانایی و مهارت ندارند کمک می گیرند. البته هزینه های سنگینی که برخی از مشاورین اخذ می کنند نیز باعث شده است بسیاری از داوطلبان توانایی مالی پرداخت آن را نداشته باشند. حال که کنکور در پیش است، این مسائل ما را بر آن داشت تا سامانه انتخاب رشته رایگان کنکور 1401 را برای همه عزیزان متقاضی راه اندازی کنیم. مشاوران ما در ایران تحصیل می توانند داوطلبان عزیز را در این زمینه یاری رسانند. 

 

انتخاب رشته رایگان کنکور

 

ویژگی های انتخاب رشته رایگان کنکور

ویژگی بارز یک انتخاب رشته خوب این است که مجموعه ایی از چند عامل را در نظر می گیرد، نه صرفا قبولی و ورود به دانشگاه. در کنکور سراسری داوطلبان مجازند 150 انتخاب داشته باشند و هر داوطلبی تنها یکبار می تواند این کار را انجام دهد. بنابراین احتمال بروز اشتباه در آن می تواند پشیمانی به بار آورد.

یک مشاوره خبره می داند که توجه به رتبه های هر کدام از زیرگروه ها و درصدهای کسب شده تا چه حد می تواند تاثیر گذار باشد یا احتمال قبولی فرد در رشته مورد نظر را بالا ببرد. همچنین برخی از رشته ها دارای گزینش بومی می باشند و برخی دیگر کشوری. در چنین مواردی نیز باید رتبه در سهمیه و رتبه در کشور نیز هر کدام به جای خود در نظر گرفته شود. در زیر چند ویژگی اصلی انتخاب رشته خوب را مرور می کنیم.

 

بررسی اولویت های شخصی

اولویت بندی می تواند دو جنبه داشته باشد. اول الویت بندی در خواسته ها و معیارهای فرد متقاضی در انتخاب رشته و دوم ترتیب درست رشته ها در فرم نهایی انتخاب رشته. یک مشاوره خبره قبل از هر چیز در یک فضای دوستانه از علایق، استعدادها و هدفهای فرد مطلع می شود. اینکه آیا دوری یا نزدیکی دانشگاه و یا محل های کار برای وی اهمیت دارد یا خیر؟ چه دانشگاه های را مد نظر دارد؟ آیا درآمد برای او در الویت است یا نوع رشته و مواد درسی که می خواهد بخواند؟

 

 

ویژگی های انتخاب رشته رایگان کنکور

 

در انتخاب رشته رایگان کنکور ابتدا تمامی این مسائل توسط مشاورین ما از داوطلب پرسیده و در نظر گرفته می شود. دلیل اهمیت این فاکتورها این است که تیپ شخصیتی و انتخاب رشته رابطه زیادی با هم دارند. مشاور کمک می کند تا داوطلب به دور از احساسات و هیجانات مقطعی تصمیمی بگیرد که بعدا دچار پشیمانی گردد. بعلاوه، استعدادهای شخصی و اینکه حتی شخص روحیه خلاق، جنگجو، رقابت پذیر و یا کنجکاو باشد نیز یک عامل مهم است.

علاوه بر این، روحیات شخص باید با فضای کاری و وظایفی که بعدا در انتظار او است، سازگاری داشته باشد. برای مثال، یک مورد شایع در میان داوطلبان رشته تجربی که اغلب به دنبال رتبه قبولی در رشته های پیراپزشکی و پزشکی هستند. اما وقتی به آن راه می یابند به دلیل حجم بالای دروس و یا برخورد با بیماری های مختلف، احساس پشیمانی یا ناتوانی می کنند. همه این مسائل در مشاوره انتخاب رشته ایران تحصیل در نظر گرفته می شود.

 

 

جهت کسب اطلاع از رتبه لازم قبولی در رشته های پیراپزشکی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

گرفتن تست شخصیت شناسی

پس از اینکه مشاور با ویژگی ها و سلایق متقاضی آشنا شد، نوبت می رسد به انتخاب رشته. در تست شخصیت انتخاب رشته ای که در این سامانه انجام می شود، به راحتی می توان تصمیم گرفت که کدام رشته ها برای فرد مناسب تر است، کدام ها نه.  همانطور که می دانید در فرمی که سازمان سنجش در اختیار داوطلبان برای انتخاب رشته می دهد، امکان گزینش 150 رشته وجود دارد. کد رشته محل ها در دفترچه انتخاب رشته ایی قرار داده شده است.

انتخاب های اول بایستی باید شامل مهمترین و اصلی ترین رشته های مورد نظر فرد باشد و از جنبه های مختلف مناسب باشد. یک مشاوره خبره به تاثیر مواردی همچون سهمیه مناطق، سهمیه رزمندگان، شهدا، ایثارگران، سهمیه بهیاران، سهمیه کارمندان و سهمیه بسیج به خوبی آشنایی دارد و می دانند چگونه باید از آن ها استفاده کرد. بنابراین نحوه اولویت بندی انتخاب رشته را باید از مهارت های مشاورین این حوزه دانست. 

 

 

برای آشنایی بیشتر با تست شخصیت شناسی انتخاب رشته، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

آشنایی کامل با دانشگاه ها 

یک نکته مهم دیگر اطلاع از موقعیت دانشگاه هایی است که قرار انتخاب شوند. مسلما شناخت همه دانشگاه ها برای دانش آموزان و داوطلبان امکانپذیر نیست و به فردی خبره که اطلاعات کاملی در این زمینه دارد نیاز است. در انتخاب رشته رایگان کنکور 1401 مشاوران به خوبی می دانند که برای مثال رتبه علمی فلان دانشگاه چند است. آیا به دانشجویان تسهیلات رفاهی همچون خوابگاه یا امکانات رفاهی داده می شود. این نکته برای بسیاری از افراد اهمیت دارد.

از سوی دیگر شرایط مربوط به بومی گزینی نیز برای اغلب داوطلبان اهمیت دارد. ممکن است فردی به دلایل مختلف مایل باشد که در منطقه یا استان محل زندگی خود تحصیل و برای عده ایی دیگر بدین صورت نباشد. موارد مال همچون میزان شهریه نیز مهم است. در این مرحله مشاور، همه اطلاعات مربوط به شهریه را به متقاضی می دهد تا بر اساس آن تصمیم بگیرد. چرا که مبالغ شهریه برخی از دانشگاه ها و یا رشته ها ممکن است بیشتر از حد توان مالی فرد باشد. برای تعدادی از داوطلبان نیز امکان تحصیل در مقاطع بالاتر همچون ارشد، دکترا نیز در انتخاب تاثیر گذار است. پس از ورود به سامانه انتخاب رشته رایگان کنکور خواهید دید که آیا امکان ادامه تحصیل در ایران یا خارج از کشور وجود دارد یا خیر.

 

به وسیله سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری ایران تحصیل، می توانید به طور کامل با ظرفیت دانشگاه ها، بومی گزینی آن ها و …. آشنا شده و بهترین انتخاب رشته را داشته باشید. برای ورود به سامانه، روی لینک رزرو آنلاین کلیک کنید.

انتخاب رشته رایگان کنکور

 

حساسیت و دقت بالا در انتخاب

برخی از اشتباهاتی که در انتخاب رشته رخ می دهد، قابل جبران است و اما تعدادی دیگر نتایج سنگین تری دارد. به عنوان مثال، مشاور بخوبی می داند که شرایط و مراحل انصراف از دانشگاه روزانه با دانشگاه هایی همچون پیام نور، شبانه، غیر انتفاعی و خود گردان متفاوت است. طبق ضوابط سازمان سنجش، اگر کسی در یکی از دانشگاه های روزانه قبول شود، دیگر تا یکسال بعد حق شرکت دوباره در هیچ کدام از دانشگاه ها روزانه را نخواهد داشت.

در چنین شرایطی فرقی ندارد که فرد به دانشگاه برود یا نه. اینجا است که مشورت با فردی که به همه شرایط آگاهی دارد ضرورت پیدا می کند. همچنین مشاورین ما در انتخاب رشته رایگان کنکور این نکته را در نظر می گیرند که آیا فرد برای سال آینده نیز قصد شرکت مجدد را دارد یا به هر دلیلی می خواهد امسال وارد دانشگاه شود. در چنین شرایطی نیز انتخاب نباید شتابزده و یا از روی هیجان باشد. 

با این وجود ذکر یک نکته در اینجا خالی از لطف نیست. وقتی صحبت از دقت می شود منظور دوری از سهل انگاری یا تصمیم ناآگاهانه است. اما این نباید منجر به ایجاد وسواس یا اضطراب در فرد شود. مشاور ضمن دادن اطلاعات درست، به متقاضی کمک می کند تا با ایجاد تعادل روحی و هیجانی با دور اندیشی انتخاب کند اما نگرانی بیش از حد نداشته باشد. 

 

 

حساسیت و دقت بالا در انتخاب

 

صحبت و هماهنگی با خانواده

بسیار پیش می آید که خانواده یا پدر و مادر دوست دارند که فرزندانشان آن ها را به آرزوهایشان برسانند. البته مسلما هیچ والدینی به قول معروف بدخواه فرزندش نیست، اما چنانچه خواسته خانواده با هدف و علاقه داوطلب یکی نباشد، قطعا نتیجه چندان رضایتبخش نخواهد بود. حتی در مواردی داوطلب پس از قبولی در دانشگاه و یا در بازار کار به دلیل نداشتن استعداد و علاقه، انصراف می دهند و یا آسیب روحی می بینند.

در چنین مواردی وظیفه مشاور صحبت و هماهنگی با خانواده داوطلب است. روشن سازی و توصیف مزایا و معایب هر کدام از رشته ها می تواند عامل بسیار موثری در ایجاد فضای مثبت در چنین مواردی است. این مورد در انتخاب رشته رایگان کنکور 1401 بسیار رعایت می شود. همچنین با خانواده در فضایی دوستانه و صمیمی صحبت می شود تا در جریان تصمیماتی که برای انتخاب رشته گرفته شده است، قرار گیرند. به طور معمول خانواده ها به دلیل شناخت بالای فرزندان می توانند به تصمیم گیری کمک نمایند.

به والدین نیز توصیه می شود تا ضمن همراهی فرزندان به آن ها آزادی کافی در انتخاب رشته ای که دوست دارند بدهند. متاسفانه در برخی اوقات تلقین های اشتباه خانواده و اطرافیان باعث می شود که فرد از روی اطلاعات اشتباه و احساساتی یک سری از رشته ها را به ثبت برساند. همچنین مخربترین کاری که والدین می توانند انجام دهند، مقایسه فرزند خود با دیگران است. اجازه دهید تا فرزندانتان با اعتماد به نفس و شناخت توانایی های خود سرنوشت خویش را رقم بزنند.

آشنایی بالا با ماهیت و جوانب مختلف رشته ها 

در دفترچه انتخاب رشته ایی که سازمان سنجش در اختیار قرار می دهد، رشته های بسیار متنوعی وجو دارد. طبیعی است که داوطلبان با همه رشته ها آشنایی نداشته باشند. برای مثال، لیست زیر گروه های رشته تجربی در دفترچه انتخاب رشته آن ذکر شده است. اما نکته رایج در میان همه متقاضیان این است که تنها به رشته های پرطرفدار یا مشهوری توجه دارند که در جامعه شناخته شده اند. همین مساله هم باعث شدن برخی از رشته ها در کشور شده است.

این در حالی است که برخی از رشته ها که چندان شناخته شده هم نیستند، به دلیل فارغ التحصیل کمتر دارای بازار کار بسیار خوبی است. به عنوان نمونه، همه داوطلبان کنکور ریاضی دوست دارند که در یکی از رشته های مهندسی قبول شوند، اما در انتخاب رشته رایگان کنکور 1401 ما تلاش می شود تا به معرفی رشته های کنکور ریاضی هم پرداخته شود. این روش، کار را برای داوطلبان بسیار آسان می کند، چرا که ممکن است امکان پرس و جو وجود نداشته باشد.

البته این اطلاعات بایستی به روز و متناسب با شرایط کنونی جامعه باشد، در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت. مثلا از قوانینی که تغییر کرده اند نیز آگاه باشد و با دادن اطلاعات غلط به داوطلب ناامیدی یا امید واهی ندهد. مثلا در مورد بازار کار اغراق نکند و به کلی آن را سیاه جلوه ندهد.

 

داوطلبان می توانند با استفاده از سامانه تخصصی انتخاب رشته آکادمی ایران تحصیل، با تمامی رشته ها به طور کامل آشنا شده و  بهترین انتخاب رشته را داشته باشند. مشاوران حرفه ای ایران تحصیل در خدمت شما متقاضیان هستند. روی بنر زیر کلیک کنید.

 

انتخاب رشته رایگان کنکور

 

برای انتخاب رشته رایگان کنکور، چه اطلاعاتی لازم است؟

برای انجام این فرایند به صورت رایگان، به اطلاعاتی نیاز است که برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 

کارنامه داوطلب

 کارنامه اولیه برای هر داوطلب، یک ماه پس از کنکور صادر می شود که بر روی سایت سنجش sanjesh.org قابل دسترسی می باشد. در این کارنامه رتبه در سهمیه و رتبه هر داوطلب به همراه درصد دروس امتحانی نوشته می شود. درصد دروس تعین کننده رتبه و تراز داوطلب در زیرگروه های مختلف یک رشته خواهد بود.

 

دفترچه راهنمای انتخاب رشته 

در هر آزمون دانشگاهی ( لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) دو دفترچه راهنما از سوی سازمان سنجش برای داوطلبان ارائه می شود. یکی از این دفترچه ها، دفترچه راهنمای ثبت نام در کنکور می باشد که چند ماه قبل از آزمون بر روی سایت قرار می گیرد و دفترچه دوم، دفترچه راهنمای انتخاب رشته است که برای هر گروه آزمایشی یک دفترچه مخصوص در نظر گرفته می شود که بعد از اعلام نتایج اولیه و کارنامه داوطلبان، در سایت قرار داده می شود تا داوطلبان بر اساس آن بتوانند انتخاب رشته نمایند.

 

اطلاعات داوطلب از رشته خود

 لازم است تا هر داوطلبی از رشته انتخابی خود و جایگاه شغلی آن، و شهر و دانشگاهی که آن را ارائه می ‎کند مطلع می باشد. رتبه علمی دانشگاه مورد نظر و فاصله شهری که در آن است تا مرکز استان یا محل زندگی داوطلب، امکانات دانشگاه مثل رفت و آمد و شرایط خوابگاهی و اقامتی در آن بسیار مهم است. این اطلاعات در سایت دانشگاه ها که آدرس آن در دفترچه موجود است، قابل دسترسی است.

 

 

انتخاب رشته رایگان کنکور

 

جدیدترین اخبار پیرامون انتخاب رشته رایگان 

از اعلام نتایج آزمون استخدامی تا اینترنت رایگان دانشجویی برای ترم جدید

انتخاب رشته داوطلبان ارشد دانشگاه آزاد تا ۲۶شهریور ادامه دارد

افتتاح مرکز مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته رایگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

همزمان با ایام ثبت نام بدون آزمون، مرکز مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با حضور هیأت رییسه، جمعی از اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه، امروز صبح در بلوار آیت الله کاشانی شهرکرد افتتاح شد.

ارائه مشاوره رایگان برای تعیین رشته دانشگاه 

با توجه به معضلات اقتصادی بعضی از خانواده‌ها، برگزاری این مشاوره تحصیلی کمک شایانی به جوانان کنکوری می‌ کند و کنکوری‌ ها می‌توانند تا ۲۱ مرداد ماه برای مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته به کتابخانه ابن‌سینا مراجعه کنند.

مشاوره رایگان انتخاب رشته در دانشگاه اراک

دانشگاه اراک با به کارگیری کارشناسان برای انتخاب رشته دانشگاه مشاوره رایگان می‌دهد.

 

 

اطلاعیه مهم

در بخش قبولی بر اساس رتبه داوطلبان کنکور سراسری می توانند با وارد کردن رتبه خود در سهمیه، کارنامه و رشته و دانشگاه قبولی داوطلبان کنکور سال های گذشته را که رتبه آن ها به رتبه داوطلب نزدیک می باشد مشاهده نمایند.​

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با ویژگی های انتخاب رشته رایگان آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که رایگان بودن این فرایند به منزله نادرست بودن آن نیست و نباید فکر کنید که چون انتخاب رشته رایگان انجام می شود، پس، درست انجام نمی شود. بلکه، این فرایند برای راحتی حال افراد ایجاد شده است و با بهترین مشاوران و بهترین روش ها، انجام می شود. اگر که شما هم می خواهید انتخاب رشته خود را به صورت رایگان انجام دهید، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس گرفته و ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان یاری رسانده و انتخاب رشته شما را به بهترین شکل ممکن انجام خواهند داد. 

 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله، کلیک کنید. 

 

 

 

5/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

چگونه می توان از  انتخاب رشته رایگان کنکور بهره مند شد؟

برای این کار کافی است با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس گرفته و مناسب ترین انتخاب رشته را دریافت نمایید.

آیا انتخاب رشته رایگان کیفیت لازم را دارد؟

خوشبختانه این نوع انتخاب رشته توسط با تجربه ترین مشاورین انجام می گیرد وتمام فاکتورهای یک انتخاب رشته خوب در آن رعایت می شود.

در هنگام ورود به سامانه انتخاب رشته رایگان کنکور چه اقداماتی لازم است؟

کافی است کارنامه و رتبه خود را ارائه دهید و با مشاورین ما در فضایی صمیمانه گفتگو و معیارهای خود را در میان بگذارید.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور