ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری ۱۴۰۲

انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری ۱۴۰۲
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

برخی از افراد تصمیم دارند تا بدون شرکت در کنکور در دانشگاه ها درس بخوانند. آن ها باید بر اساس سوابق تحصیلی خود انتخاب رشته نمایند. در واقع، این افراد باید به طور مداوم سایت سنجش کشور را بررسی کرده تا بتوانند در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری، اقدام نمایند. انتخاب رشته در این دانشگاه ها سالانه دو بار در ترم های مهر و بهمن انجام می شود. در واقع، افراد باید در زمان مقرر، دفترچه انتخاب رشته را دانلود کرده و در صورت دارا بودن شرایط آن، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. تمامی آن ها باید هم شرایط عمومی و هم شرایط اختصاصی را دارا باشند. این افراد باید در هنگام انتخاب رشته، هزینه انتخاب رشته را نیز به درستی پرداخت نمایند. 

اگر که شما هم جز افرادی هستید که می خواهید با زمان و شرایط انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری آشنا شوید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله شما عزیزان را با تمامی این موارد به طور کامل و مفصل آشنا کرده و هر آن چه که لازم است تا در رابطه با این موضوعات بدانید را بیان خواهیم کرد. همچنین، به شما عزیزان به صورت تصویری و گام به گام آموزش انتخاب رشته را خواهیم داد. علاوه بر این، شما را با جدیدترین اخبار پیرامون انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی آشنا خواهیم کرد. 

 

 

اطلاعیه مهم:

طبق مندرجات دفترچه کنکور سال ۱۴۰۲، ثبت نام برای پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای سال ۱۴۰۲ پس از اعلام نتایج اولیه کنکور و از مرداد ماه سال آینده آغاز می‌ شود.

 

 

زمان انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

همان طور که در ابتدا مقاله بیان شد، برخی از دانشگاه ها در دو نوبت مهر و بهمن، بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند. حال ممکن است سوال کنید که زمان انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری در هر دو نوبت مهر و بهمن کی است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که زمان انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها، توسط سازمان سنجش کشور مقرر شده و بیان می شود. برای کسب اطلاع از زمان هر دو نیمسال، جدول زیر را مطالعه نمایید. 

 

نیمسال تحصیلی تاریخ آغاز و پایان انتخاب رشته مهلت تمدید انتخاب رشته 
مهر ماه ۱۴۰۲ مرداد ماه اعلام نشده است
بهمن ماه ۱۴۰۲ اعلام نشده است اعلام نشده است

لازم به ذکر است تا بدانید که زمان انتخاب رشته در ترم بهمن هنوز توسط سازمان سنجش اعلام نشده است. همچنین، زمان تمدید مهلت انتخاب رشته در هر دو ترم مهر و بهمن نیز توسط این سازمان اعلام نشده است. به محض اعلام، این مقاله به روز رسانی شده و زمان انتخاب رشته و مهلت تمدید آن به شما عزیزان بیان خواهد شد. علاوه بر این، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل نیز تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید. 

 

شرایط پذیرش و انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

اگر که می خواهید بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه مد نظر خود انتخاب رشته کنید، باید شرایطی را دارا باشید. در واقع، عدم وجود حتی یکی از شرایط سبب می شود تا شما عزیزان نتوانید در دانشگاه مد نظر خود انتخاب رشته نمایید. برخی از مهم ترین شرایط عمومی و خصوصی، به شرح زیر می باشند: 

شرایط عمومی انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

 • شما باید به دین اسلام اعتقاد داشته باشید.
 • شما باید پیرو نظام جمهوری اسامی ایران باشید. 
 • به هیچ یک از مواد مخدر نباید اعتیاد داشته باشید. 
 • نباید هیچ گونه سابقه فساد اخلاقی و سابقه کیفری داشته باشید. 

 

شرایط اختصاصی انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

 • باید یکی از مدارک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، دیپلم سه ساله نظام قدیم+ اصل و یا گواهی مدرک پیش دانشگاهی، دیپلم سه ساله نظام جدید (سال دوازدهم) و یا کاردانی (فوق دیپلم)، (مختص متقاضیان مقطع کارشناسی پیوسته) را ارائه دهید. 
 • باید یکی از مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم، دیپلم سه ساله نظام قدیم+ پیش دانشگاهی و دیپلم سه ساله نظام جدید فنی حرفه ای، کاردانش، هنرستان و نظری (مختص متقاضیان مقطع کاردانی ناپیوسته) را ارائه دهید. 
 • باید تعهد نامه مبنی بر ادامه تحصیل در یکی از رشته محل های قبولی را ارائه دهید. 
 •  شما برای ورودی نیمسال اول باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ۱۴۰۲فارغ التحصیل شوید.
 • شما برای ورودی نیمسال دوم حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شوید.

 

 

برای کسب اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط ثبت نام بدون کنکور، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

نحوه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی 

اگر که پس از مطالعه شرایط ذکر شده، تمامی آن ها را دارا بودید، باید برای انتخاب رشته اقدام نمایید. برای این کار ابتدا باید وارد سایت  sanjesh.org شوید و اقداماتی را با دقت و به درستی انجام دهید. به یاد داشته باشید که در هنگام انتخاب رشته باید دقت بسیار زیادی داشته باشید. زیرا، در صورتی که انتخاب رشته را نادرست انجام دهید، به سختی می شود آن ها را درست کرد. ما در ادامه نحوه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری را به طور مرحله به مرحله به شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چه رشته ای انتخاب کنم؟ وارد شوید.

 

 

راهنمای تصویری و گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

همان طور که بیان شد شما عزیزان باید برای انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های سراسری، مراحلی را با دقت و به درستی انجام دهید. در مرحله اول، شما عزیزان باید وارد سایت sanjesh.org شده و از منوی سمت راست، گزینه « سراسری » را انتخاب کنید.

 

 

نحوه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی 

نحوه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

 

 

در مرحله دوم شما عزیزان باید گزینه « سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری بهمن ماه سال ۱۴۰۲ » را انتخاب نموده و پیش از انتخاب رشته نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام کنید. برای پرداخت هزینه باید از منوی سمت راست گزینه « خرید کارت اعتباری » کلیک کنید.

 

 

انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی چگونه است؟

انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی چگونه است؟

 

 

در مرحله سوم، شما عزیزان باید بر روی عبارت « سریال سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال ۱۴۰۲ » کلیک کرده و گزینه « تایید و ادامه » را انتخاب کنید.

 

راهنمای تصویری و گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

راهنمای تصویری و گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

 

 

در مرحله بعدی، باید تمامی اطلاعات خواسته شده را به درستی وارد کرده و در نهابت گزینه « تایید و ادامه » را انتخاب نمایید.

 

راهنمای گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی

راهنمای گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی

 

 

این مرحله، بسیار حساس و مهم است زیرا در این مرحله به شما کدی داده می شود که باید آن را یادداشت کرده و حتما نزد خود نگهدارید. پس از یادداشت رمز، باید اطلاعات کارت بانکی خود را به درستی وارد کرده و سپس بر روی عبارت پرداخت کلیک کنید.

 

 انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

 

 

پس از پرداخت هزینه، مجدد باید به صفحه اول بازگردید و هم اکنون گزینه « ثبت نام جدید » را انتخاب نمایید.

 

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری

 

در این مرحله باید سریال ثبت نام خریداری شده را که بیان کرده بودیم یاد داشت نموده و نگهدارید، وارد کرده و در نهایت گزینه « تایید » را انتخاب نمایید. 

 

 

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری

 

 

برای کسب اطلاعات از رشته های بدون کنکور هنرستان وارد شوید.

 

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

هر سال دفترچه های انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی، هم زمان با شروع ثبت نام در دانشگاه های بدون کنکور، منتشر می شود. شما داوطلبان عزیز باید این دفترچه را دانلود کرده و تمامی موارد داخل آن را با دقت مطالعه نمایید. پس از مطالعه، در صورت دارا بودن شرایط ذکر شده در آن، نسبت به انتخاب رشته و ثبت نام اقدام کنید. لازم به ذکر است تا بدانید که هنوز دفترچه ۱۴۰۲ منتشر نشده است اما، شما می توانید با دانلود دفترچه سال گذشته با موارد داخل آن به خوبی آشنا شوید. برای دانلود دفترچه های سال های گذشته، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. 

 

رشته تحصیلی دانلود  
ریاضی دانلود دفترچه 
علوم تجربی دانلود دفترچه 
علوم انسانی دانلود دفترچه 
هنر و زبان  دانلود دفترچه 
دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مهر 1400 دانلود دفترچه 

 

 

برای آشنایی با دانشگاه های بدون کنکور، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

جدیدترین اخبار پیرامون انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

مهلت ثبت نام بدون آزمون و انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد تمدید شد

مهلت انتخاب رشته داوطلبان دوره دکتری تخصصی سال ۱۴۰۲ دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین ثبت‌ نام بدون آزمون (ویژه استعدادهای درخشان) مقطع دکتری تخصصی سال ۱۴۰۲ این دانشگاه تمدید شد.

ثبت‌ نام بدون آزمون استعدادهای درخشان تمدید شد

به اطلاع متقاضیان ثبت نام بدون آزمون ویژه استعدادهای درخشان مقطع دکتری تخصصی سال ۱۴۰۲ دانشگاه آزاد اسلامی می‌ رساند، ثبت نام تا روز جمعه ۹ اردیبهشت تمدید شد.

حدنصاب نمره پذیرفته شدگان آزمون دستیاری اعلام شد

وفق مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی، داوطلبانی که حداقل نمره ۱۵۰ از ۶۰۰  نمره کل آزمون را کسب نموده باشند، مجاز به انتخاب رشته هستند و می توانند رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب رشته محل که در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی همراه کارنامه به آن ها ارانه می شود، انتخاب کنند.

 

 

اطلاعیه:

طبق رویه و فرآیند ثبت نام پذیرش رشته های بدون کنکور کاردانی مهر و بهمن سال گذشته که به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام شده احتمالا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ نیز به صورت اینترنتی از طریق سامانه ثبت نام سوابق تحصیلی sanjesh.org انجام می شود.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با زمان و نحوه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که اگر مراحل انتخاب رشته را خودتان به تنهایی انجام می دهید، حتما تمامی مراحل ذکر شه را به ترتیب و با دقت انجام دهید. اما، برخی از افراد نیز در زمان انتخاب رشته از مشاوران با تجربه و ماهر همچون ایران تحصیل کمک می گیرند. مشاوران علاوه بر کمک به انجام ثبت انتخاب رشته، پیش از آن و برای داشتن یک انتخاب رشته خوب و  مناسب نیز به آن ها کمک می کنند. اگر که شما هم به کمکی احتیاج دارید و یا می خواهید که با کمک یک مشاور انتخاب رشته را انجام دهید، می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید. برای برقراری ارتباط کافی است تا با ما تماس گرفته و یا برای ما کامنت بگذارید و همکاران ما در اسرع وقت به شما پاسخ داده و شما را یاری خواهند کرد. 

 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری ۱۴۰۲ در چه زمانی انجام می شود؟ 

ابتدا قرار بود این ثبت نام از اسفند ماه 98 آغاز شود. اما به دلیل شیوع کرونا در ایران این ثبت نام در این زمان برگزار نشد. برای کسب اطلاعات دقیق در این زمینه با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید.

آیا شرایطی نیز برای انتخاب رشته با سوابق تحصیلی دانشگاه دولتی در نظر گرفته شده است؟ 

بله. برای اطلاع از این شرایط می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

آیا انتخاب رشته با شرط معدل در مهلت انتخاب رشته با سوابق تحصیلی انحام می گیرد؟ 

خیر. فقط در صورت بالا بودن معدل می توانید انتظار قبولی در دانشگاهی بهتر را داشته باشید.

نظرات

 1. اکبری
  ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۳

  سلام و عرض خسته نباشید. آیا امکان انتخاب رشته دوباره با خرید مجدد کارت در کاردانی به کارشناسی رو دارم؟ که بتونم رشته‌ای غیر از حسابداری هم انتخاب کنم؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  • abbasi
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان وجود دارد .

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)