ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۱,۸۲۲
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰
استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری امکان پذیر است؟ برای بسیاری از داوطلبان کنکور این سوال پیش می آید که تعداد دفعات و محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور به چه نحوی است و اینکه آیا بین دانشگاه های مختلف تفاوت وجود دارد یا خیر؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم، اما برای کسب اطلاعات دقیقتر در مورد قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد و سراسری می توانید با مشاوران خبره ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

 

جهت اطلاع از شرایط استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری دانشگاه های سراسری و آزاد از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری یعنی چه؟

 

تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران

 

یکی از تسهیلاتی که برای داوطلبان کنکور در نظر گرفته شده است، استفاده از سهمیه های گوناگونی همچون سهمیه ایثارگران، سهمیه مناطق، سهمیه رزمندگان، سهمیه 25 یا 5 درصدی ایثارگران، سهمیه فرزندان جانباز و … است. تاثیر سهمیه در کنکور سراسری خود تحت شرایط و قوانین خاصی صورت می پذیرد. در این بین، برای بسیاری از دارندگان سهمیه ایثارگران سوالات زیادی مطرح می شود که از جمله آن می توان به چگونگی برخورداری و استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری اشاره کرد.

به طور کلی، طبق قوانین سازمان سنجش، حدود 5 تا 25 درصد از ظرفیت پذیرش در هر کد رشته محل، به افرادی تعلق می گیرد که از سهمیه ایثارگران برخوردارند. البته این در صورتی است که داوطلب موفق به کسب حداقل نمره مجاز قبولی شده باشد.

بر اساس آنچه که در دفترچه راهنمای ثبت نام آمده است، جانبازان 25 % و بالاتر و همسران و فرزندهای آنان، جانبازان زیر 25% و همسر و فزندان آن ها، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثرها می توانند از طریق دریافت کد 1 رقمی از ارگان های ذیربط خود، در فرم ثبت نامی قسمت مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگران را علامت گذاری نماید.

حال ممکن است فردی به هر دلیلی مایل باشد که دوبار از این سهمیه استفاده کند، اما باید دید که ضوابط محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور به چه نحوی است، و اینکه به ما اجازه این کار را می دهد یا خیر. در ادامه به این بحث می پردازیم.

 

 

جهت آگاهی از نحوه و شرایط تاثیر سهمیه در کنکور سراسری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

شرایط و قوانین استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری چیست؟

در سال جاری سازمان سنجش درخواستی را در باب تغییر استفاده از سهمیه ایثارگران داد، که بر پایه آن موارد زیر مطرح شده است:

آن دسته از داوطلبانی که یک بار از طریق سهمیه ایثارگران و شاهد در یکی از رشته های تحصیلی دوره های روزانه کنکور پذیرفته شده اند، حق استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری را ندارند. این قانون شامل تمام پذیرفته گانی است که از رشته قبلی خود انصراف داده، در رشته مورد نظر ثبت نام کرده و یا حتی نکرده باشند.

همچنین، بر اساس قوانین محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکوراگر داوطلبی در سنوات گذشته در یکی از رشته های تحصیلی غیر روزانه، اعم از دانشگاه پیام نور، دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، موسسات آموزش عـالی غیردولتی و غـیرانتفاعی و یا دوره های پردیس خودگـردان (بین الملل) و مجازی پذرفته شده باشند، چنانچه در رشته قبلی خود انصراف دهند، تنها یک بار امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری را خواهند داشت.

علاوه بر این، استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد برای افرادی که در این دانشگاه پذیرفته شده، در صورت اصراف از رشته قبلی خود تنها یک بار دیگر فرصت بهره مندی از تسهیلات سهمیه ایثارگران راخواهند داشت

 

 

به منظور دریافت نمونه کارنامه قبولی پزشکی ایثارگران برای لینک زیر کنید

 

 

محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور

 

محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور

 

 

مسلما داوطلبان و متقاضیان کنکور نمی توانند در هر زمانی که مایل به استفاده از سهمیه ایثارگران بودند، برای آن درخواست دهند. به همین دلیل، قوانینی در باب استفاده مجدد از سهمیه روزانه و غیر روزانه نظر گرفته شده است که مطابق با آن ها مشخص می شود که هر فرد در چه صورت می تواند از این تسهیلات استفاده نماید. 

 

 • اگر داوطلبی در آزمون کنکور سال های قبل خود موفق به قبولی در هیچ کدام از رشته محل های روزانه نشده و از سهمیه ایثارگران استفاده نکرده باشند، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری خواهد بود.

 

 • چنانچه فردی در دوره های قبلی از سهمیه خود استفاده کرده، و این مورد به ثبت و تایید رسیده باشد، و نهایتا در هنگام اعلام نتایج نیز اعمال شده باشد، طبق ضوابط محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور دیگر حق استفاده مجدد از این تسهیلات را نخواهد داشت.

 

 

برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر از کارنامه کنکور سهمیه ایثارگری وارد لینک شوید.

 

 

 • همانطور که در بالا اشاره شد، پذیرفته شدگان دوره های روزانه که از سهمیه ایثارگران استفاده کرده اند، دیگر نمی توانند مجددا از آن بهره ببرند.

 

 • اگر دوطلبی در هنگام ثبت نام، گزینه سهیه ایثارگران را در فرم ثبت نامی انتخاب نمود باشد، اما در هنگام انتشار کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نشده باشند، دیگر مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد و سراسری هستند.

 

 • 25% از ظرفیت هر کدام کد رشته محل های کنکور به ” همسر و فرزندان شدا و مفقود الاثر”، ” آزادگان و همسر و فرزندان آن ها”، ” جانبازان 25% و بالتر و همسرو فرزندان آن ها ختصاص می یابد.

 

 • 5% از ظرفیت انتخاب هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص یافته است.

 

 • حد نصاب نمره دارندگان سهمیه ایثارگران، 70 درصد افرد پذیرفته شده در گزینش آزاد آن رشته خواهند بود.

 

 • داوطلبینی که جزء سازمان بسیج محسوب می شوند و متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران یا رزمندگان نیز هستند، می توانند از طریق مراجعه به محل نگهداری پرونده بسیج، کد پیگیری 12 رقمی خود را دریافت و آن را در تقاضانامه اینترنتی درج نمایند.

 

 

برای اطلاع از  معافیت فرزندان ایثارگر بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران

برای بسیاری از متقاضیان مهم است که در هر دوره چند بار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری هستند. اگر بخواهیم تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران 5 درصد هر دوره تحصیلی را به تفکیک بررسی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه های روزانه: پذیرفته شدگان دوره های روزانه تنها یک بار می توانند از سهمیه ایثارگران انتخاب نماید.

دوره های شبانه ( نوبت دوم): پذیرفته شدگان این دوره در صورت انصراف از رشته قبلی خود، حق استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری را خواهند داشت.

پردیس خودگردان: همانند دور های شبانه، تنها یک بار چنانچه از رشته قبلی خود انصراف دهند، تنها یک باردیگر می توانند از سهمیه ایثارگران استفاده کنند.

دانشگاه آزاد: از آنجا که این دانشگاه غیر دولتی محسوب می شود، اگر داوطلبی که قبلا یکبار از این سهمیه استفاده کرده است، از رشته در حال تحصیل انصراف دهد، یک بار دیگر، یعنی حداکثر دو بار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری است.

دوره های مجازی یا غیر انتفاعی: پذیرفته شدگان این دوره ها نیز به شرط انصراف از رشته قبلی که از سهمیه ایثارگران برای پذیرش استفاده کرده اند، حداکثر دو بار مجاز به بهرهمندی از این سهمیه هستند.

 

 

جهت اطلاع از تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون ept بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به شرایط و محدودیت استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری در دانشگاه آزاد و سراسری دوره های مختلف پرداختیم و دیدیم که تعداد دفعات استفاده از این سهمیه چگونه است.

چنانچه شما نیز به دنبال بهره مندی و اطلاع از قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران ، رزمندگان، شهدا، مناطق و … را جهت پذیرش در دانشگاه دارید، می توانید سوالات و ابهامات خود را از همکاران ما در ایران تحصیل کسب نمایید. برای این کار کافی است که از طریق شماره های مندرج در جدول زیر از ساعت 8 صبح الی 12 شب با ما در تماس باشید.

 

 

جهت اطلاع از شرایط استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری دانشگاه های سراسری و آزاد از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

تخمین رتبه ایثارگران در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه در آزمون وکالت

دریافت کد پیگیری ایثارگری ارتش

سهمیه مناطق در کنکور

سهمیه منطقه دو در کنکور

 استفاده مجدد از سهمیه روزانه کنکور 

بهترین سهمیه مناطق کنکور

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری 

2.7/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در چه صورت امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری وجود دارد؟

بسته به دوره و دانشگاه، قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران متفاوت است که می توانید برای اطلاع از آن ها به مقاله مراجعه کنید.

تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگران در دانشگاه های سراسری و آزاد چه تفاوتی دارد؟

افرادی که قبلا در دانشگاه های غیر دولتی با استفاده از سهمیه ایثارگران پذیرفته شده اند، در صورت انصراف از رشته قبلی می توانند یکبار دیگر از این سهمیه استفاده نمایند.

چگونه می توان از محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور مطلع شد؟

برای اطلاع از تمام شرایط برخورداری از سهمیه ایثارگران می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

آیا  قوانین استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور سال بعد تغییر کرده است؟

تا کنون صحبتی از تغییرات احتمال به میان نیامده است.

نظرات

1,822 دیدگاه دربارهٔ «استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری»

 1. Avatar photo امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشین
  من یکبار در دوره کارشناسی از دانشگاه غیر انتفاعی انصراف دادم و در رشته جدید در یک دانشگاه غیر انتفاعی دیگ مشغول به تحصیل شدم . هر دو بار هم سهیم من اعمال شد البته این رشته ها بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی بودن . خواستم بدونم برای ارشد و قبولی دانشگاه روزانه میتونم از سهمیه ۵ درصد برای کنکور استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام بله برای هر مقطع یکبار میتوانید برای قبولی در دانشگاه روزانه از این سهمیه استفاده کنید

 2. Avatar photo مینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سال ۹۵ با سهمیه ۲۵ درصد دانشکاه ازاد قبول شدم ولی بعد از یک ترم انصراف دادم ‌‌و سال ۹۶ روزانه با سهمیه قبول شدم و ۱۴۰۰ فارغ تحصیل شدم
  الان من برای دانشگاه ازاد یا خودگردان برای کنکور ۱۴۰۳ میتونم مجدد از سهمیه استفاده کنم ؟(باید زمان ثبت نام اطلاعات ایثارگری رو وارد کنم؟)ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر نمیتوانید
   زیرا برای یک مقطع خود استفاده کردید و برای مقطع دیگر نمیتوانید استفاده کنید.

   1. Avatar photo مینا گفت:

    من با مرکز شما تماس گرفتم و همین شرایط رو گفتم
    به من گفتن میشه برای دوره های غیر روزانه استفاده کرد طبق قانون جدید الان من باید به حرف شما توجه کنم یا مشاور دیگه مرکز!!

    1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

     هرطور که خودتون صلاح میدونید.

 3. Avatar photo زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ارشد ۱۴۰۱ روزانه هستم ک اخراج شدم
  الان میتونم از سهمیه ۵ درصد دوباره استفاده کنم و کنکور ارشد بدهم؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. بله محدودیتی در این مورد ندلرید.

 4. Avatar photo مهلا گفت:

  سلام من سهمیه ایثار داشتم چندسال پیش استفاده کردم و روزانه قبول شدم ولی نرفتم.الان میتونم برای دوره‌های غیر روزانه مثه ازاد و خودگردان کنکور۱۴۰۳ ازش استفاده کنم؟

  میشه لطفا جوابم بدین چندبار پرسیدم جواب ندادین.

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   در هر مقطع فقط یک بار می توانید از سهمیه استفاده کنید

 5. Avatar photo مهلا گفت:

  سلام من سهمیه ایثار 25 درصد داشتم چندسال پیش استفاده کردم و روزانه قبول شدم ولی نرفتم.الان میتونم برای کنکور ۱۴۰۳ دوره‌های غیر روزانه مثه ازاد و خودگردان ازش استفاده کنم؟
  لطفا ثبت شه.ممنون از سایتتون.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   با سلام
   بله برای دوره های غیرروزانه میتوانید استفاده کنید

 6. Avatar photo مهلا گفت:

  سلام من سهمیه ۲۵ درصد داشتم
  چندسال پیش استفاده کردم و دانشگاه روزانه قبول شدم ولی نرفتم.
  حالا میتونم از سهمیه برای کنکور در دوره های خودگردان و آزاد استفاده کنم؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله امکان استفاده دارید

 7. Avatar photo مهلا گفت:

  سلام.من باسهمیه 25درصد ازمون سراسری دانشگاه روزانه مدرک گرفتم.اگه دوباره ازمون سراسریو شرکت کنم برای دانشگاه آزاد و شهریه پرداز ها میتونم مجدد ازسهمیه استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بله میتوانید

 8. Avatar photo مرضیه گفت:

  سلام‌من سهمیه ۲۵ داشتم.
  سال ۹۷ روزانه قبول شدم ولی نرفتم؛ سال بعد که کنکور دادم تو کارنامه م نوشته بود که سهمیه م سوخته و اون سال من دانشگاه ازاد بدون کنکور رفتم.
  الان طبق قوانین جدید ، من‌ میتونم دوباره از سهمیه م برای دوره های غیر روزانه استفاده کنم.
  ممنون میشم جواب بدین و ممنون از سایت خوبتون.

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای دوره های روزانه یک بار در هر مقطع
   برای دوره های شهریه پرداز دو بار در هر مقطع قابل استفاده می باشد

  2. Avatar photo محسن گفت:

   سلام بنده سال ۹۷ از سهمیه ایثارگران برای کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد استفاده کردم آیا الان واسه دکتری ۱۴۰۳ میتونم استفاده کنم؟

   1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

    سلام وقت بخیر
    جهت استفاده در مقطع دکتری پدر باید برای هر مقطع شما 6 ماه سایقه ایثارگری داشته باشند

 9. Avatar photo چ گفت:

  سلام
  من امسال کنکور تجربی شرکت کردم سهمیه ۵ درصد و اومدم تو انتخاب رشتم پیام نور زدم و قبول شدم حالاهم ثبت نام کردم
  آیا میشه امسالم کنکور بدم و از سهمیه ۵ درصدم استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله می توانید مجدد از سهمیه ایثارگری خود استفاده کنید

 10. Avatar photo کاظمی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک بار با سهمیه ارشد روزانه قبول شدم و انصراف دادم، بازم بخوام کنکور بدم برای ارشد روزانه میتونم از سهمیه ام استفاده کنم؟

 11. Avatar photo ستین گفت:

  سلام من ۳ بار دانشگاه ازاد بدون کنکور پذیرش شدم.و انصراف دادم.
  سهمیه ۲۵ درصد دارم.
  آیا سهمیه من سوخته؟ با اینکه من کنکوری ندادم و بدون کنکور رفتم دانشگاه.

  ممنون میشم واضح منو راهنمایی کنید.

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر شما سهمیه را دارسد

 12. Avatar photo دنیا گفت:

  سلام من تو کنکور 96 تو آزمون سراسری با استفاده از سهميه 25 کارشناسی اتاق عمل در دانشگاه آزاد قبول شدم ولی در آن زمان ثبت‌نام نکردم وتو سال 402 درخواست مجوز بازگشت به تحصیل دادم و موافقت کردن واسه ثبت‌نام واز دانشگاه پرسیدم گفت از سال 96 تا الآن رو واست مرخصی حساب میکنیم وتو مهر 402 ثبت‌نام میکنم و میشم ترمه اول و میخوام دوباره تو کنکور شرکت کنم حالا تو دفترچه نوشته شرط استفاده دوباره از سهميه که اگر رشته ای در دانشگاه آزاد قبول بشی و به شرط اینکه فارغ التحصیل نشی دوباره یکبار دیگه بهت سهميه میدهم الان من میتونم دوباره از سهميه استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر . دانشگاه های شهریه پرداز دو مرتبه امکان استفاده سهمیه را دارند

 13. Avatar photo همرنگ گفت:

  ولی دفترچه سنجش نوشته کسی که یک بار به غیر روزانه استفاده میکنه سال بعد این حقو داره که به روزانه استفاده کنه

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام بله مشکلی نیست

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور