ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

آزمون مشاوران حقوقی چگونه است؟

آزمون مشاوران حقوقی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اگر علاقمند به مشاوره‌ی حقوقی هستید، حتما از آزمون مشاوران حقوقی باخبر هستید. برای خیلی از افراد علاقمند این حوزه، سوال پیش می‌آید که آزمون مشاوران حقوقی چگونه است؟ در چند مرحله برگزار می‌شود؟

مراحل کارآموزی عملی آن چگونه است؟ و خیلی از سوال‌های دیگر ذهن آنان را درگیر خود کرده است، در این مقاله قصد داریم نحوه آزمون مشاوران حقوقی و مراحل آن را بررسی کنیم. پس اگر می‌خواهید همه چیز درباره آزمون مشاوران قوه قضائیه را بدانید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

برای اطلاع از منابع آزمون مشاوران حقوقی و همچنین برنامه ریزی برای قبولی با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307تماس از سراسر کشور

9099075307تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

آزمون مشاوران حقوقی چگونه است؟

خواستگاه امور مشاوران حقوقی به ماده 187 برنامه توسعه چهارم برمی‌گردد و هدف ایجاد این شغل آسان شدن دسترسی مردم به وکلا با تعرفه‌ای معقول می‌باشد.

مرکز مشاوران حقوق با جذب فارغ‌ التحصیلان حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی در تلاش است تا بتواند با افزایش وکلا نیازهای مراجعه کنندگان دادگستری که نیارمند مشاوره هستند را تامین نماید.

اگر شما نیز قصد دارید یکی از مشاوران حقوقی قوه قضاییه شوید در ادامه هر آنچه باید در مورد آزمون مشاوران قوه قضاییه بدانید را خواهید خواند.

 

آزمون مشاوران حقوقی در چند مرحله برگزار می‌شود؟

 

شرایط آزمون مشاوران حقوقی

 

داوطلبان متقاضی آزمون مشاوران حقوقی باید در نظر داشته باشند که این آزمون طی چند مرحله برگزار شده و پذیرفته شدگان با قبولی در هر مرحله به مراحل دیگر راه می‌یابند تا در نهایت با قبولی در تمام مراحل به جمع مشاوران حقوقی قوه قضاییه بپیوندند.

مرحله اول: آزمون تستی

اولین مرحله به صورت آزمون تستی برگزار می‌شود که اغلب سوالات این آزمون از قوانین حقوقی می‌باشد و کسانی که بتوانند به حد نصاب تعیین شده برسند امتیاز ورود به مرحله‌ی بعدی را کسب خواهند کرد.

 

مرحله دوم: مصاحبه

پذیرفته شدگان اولین مرحله آزمون تستی مشاوران حقوقی به مرحله‌ی بعدی، یعنی مصاحبه راه پیدا می‌کنند که پذیرفته شدگان ملزم به شرکت در این مصاحبه می‌باشند.

در این مرحله افرادی که پذیرفته شده‌اند توسط افراد با تجربه و اساتید دانشگاهی مورد مصاحبه قرار گرفته و سوالاتی از احکام دینی، سوالات حقوقی و مفاهیم قرآنی و قرائت قرآن را پاسخ خواهند داد.

نتایج این مصاحبه چند روز بعد از مصاحبه به داوطلبان ارائه شده و داوطلبان قبول شده به مرحله‌ی آخر آزمون مشاوران حقوقی راه پیدا خواهند کرد.

 

مرحله سوم: کارآموزی

کسانی که مرحله مصاحبه شفاهی آزمون مشاوران حقوقی را پشت سر گذاشته و قبول شوند، با شرط احراز صلاحیت یعنی ارائه تاییدیه تحصیلی، تاییدیه پزشک قانونی و تاییدیه هسته گزینش قوه قضاییه ( با توجه به مفاد قوانین استخدام کشوری داوطلبان پذیرفته شده در مصاحبه مورد تحقیق قرار می‌گیرند تا صلاحیت لازم را دارا باشند) برای کارآموزی عملی دعوت می‌شوند.

 

جهت دریافت منابع آزمون مشاوران حقوقی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

مراحل کارآموزی عملی

زمان کارآموزی عملی شش ماه بوده و در این زمان کارآموز حق وکالت ندارد. همچین کارآموزی عملی متشکل از چند قسمت می‌باشد که در ادامه به این چند قسمت اشاره شده است:

 

1- حضور در محاکم و تهیه گزارش

کارآموزان در محاکم دادگستری و دادگاه‌ها حضور پیدا کرده و با روند کار به صورت عملی آشنا می‌شوند. علاوه بر این کارآموزان می‌توانند با قاضی سرپرست سوالات خود را مطرح کرده و قوانین را بیشتر و بهتر بیاموزند. همچنین در روند دادگاه‌ها کارآموزان باید از روند محاکمه گزارش تهیه نمایند.

محاکم دادگستری که کارآموزان باید در آن حضور داشته باشند عبارتند از: محاکم حقوقی 35 روز، محاکم جزایی 30 روز، محاکم تجدید نظر 30 روز، اجرای احکام مدنی 25 روز، اجرای احکام کیفری 25 روز، دادگاه خانواده 15 روز، دادگاه اطفال 5 روز.

 

2- شرکت در کلاس‌های حضوری

کاراموزان بعد از قبولی در مصاحبه، به مدت یک ماه در کلاس‌های حضوری با مباحث حقوق خانواده و امور حسبی برای فارغ‌ التحصیلان فقه و همچنین آیین دادرسی مدنی، کیفری، حقوق ثبت آیین و نگارش و فقه برای فارغ‌التحصیلان حقوق که توسط اساتید عالی رتبه دانشگاهی تدریس می‌شود شرکت خواهند کرد.

بعد از شرکت در این کلاس‌ها آزمونی از هر درس گرفته می‌شود که کارآموزان باید حد نصاب 10 را در این امتحانات کسب کنند، اما در صورتی که در یکی از دروس نمره‌ای کمتر از 10 کسب کنند، در صورتی که معدل دروس بالاتر از 12 باشد، نمره درس کمتر از 10 محاسبه نمی‌شود.

 

3- حضور در دفاتر وکلای سرپرست

کارآموزان مشاوره حقوقی موظفند به مدت دو ماه به صورت نیمه وقت در دفاتر سرپرست خود حضور یابند تا اداره دفتر وکالت، نحوه اوراق حقوقی و اخلاق وکالت را به بهترین نحو ممکن فراگیرند.

 

4-اختبار شفاهی

آخرین مرحله کارآموزی و دریافت پروانه وکالت اختبار شفاهی می‌باشد که معیار سوالات اختبار شفاهی گزارش‌های تهیه شده توسط خود فرد می‌باشد که در صورت عدم قبولی در این امتحان بر اساس تصمیم گیری اختبار کنندگان فرصتی دیگر برای تلاش دوباره فرد داده می‌شود و یا مدت کارآموزی تمدید و دوره کارآموزی تجدید خواهد شد.

کارآموزان موفقی که بتوانند اختبار شفاهی را نیز دریافت نمایند تحلیف شده و به عنوان وکیل پایه دو دادگستری پروانه وکالت دریافت می‌‎نمایند.

 

همه چیز درباره آزمون مشاوران حقوقی

 

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی

 

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی

برای شرکت در آزمون مشاوران حقوقی داوطلبان متقاضی شرکت در این آزمون، باید واجد شرایطی که از طرف سازمان سنجش اعلام شده است باشند تا بتوانند در این آزمون شرکت کرده و پروانه وکالت را دریافت نمایند.

برخی از شرایطی که در سال‌های گذشته از طرف سازمان سنجش اعلام شده است به شرح زیر می‌باشد:

1- دارا بودن تابعیت ایرانی

2- عدم وجود سوء شهرت و تجاهر به فسق و فجور

3- شاغل نبودن در ادارات و سازمان‌های دولتی

4- عدم اعتیاد به مواد مخدر

5- دارای کارت پایان خدمت سربازی

6- داشتن شرایط سنی حداقل 22 و حداکثر 63 سال

7- دارا بودن مدرک دانشگاهی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی

8- عدم وجود سابقه کیفری و محرومیت از حقوق اجتماعی

9- متعهد به اصل نظام و قانون اساسی کشور

داوطلبانی که واجد شرایط ذکر شده باشند می‌توانند مدارک لازم برای ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی را آماده نمایند تا در اولین فرصت در زمان تعیین شده اقدام به ثبت نام در سایت نمایند. مدارک لازم برای ثبت نام به شرح زیر می‌باشد:

1- عکس 4*3 اسکن شده

2- اسکن تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی

3- اسکن مدرک فراغت و یا اشتغال به تحصیل

4- اسکن مدارک وضعیت نظام وظیفه

 

جهت دریافت مشاوره قبولی در آزمون مشاوران حقوقی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

زمان ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی

با توجه به این که مجریان برگزاری آزمون مشاوران حقوقی زمان دقیق ثبت نام و برگزاری آزمون را از طریق اطلاعیه‌ای از سازمان سنجش آموزش کشور به اطلاع داوطلبان می‌رساند تاکنون زمان دقیق ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی اعلام نشده است اما با توجه به سال‌های اخیر ثبت نام این آزمون در مرداد ماه صورت می‌گیرد.

 

نحوه ثبت نام در آزمون مشاوران حقوقی

آزمون مشاوران حقوقی همچون دیگر آزمون‌های دولتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌گیرد که باید برای ثبت نام در این سایت مراحلی که به شرح زیر است را طی نمود.

1- مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org

2- انتخاب گزینه سایر آزمون‌های استخدامی از منوی سمت راست

3- مطالعه اطلاعیه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

4- خرید کارت اعتباری آزمون با پرداخت هزینه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

5- انتخاب لینک ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه سال جاری

5- تکمیل فرم ثبت نام آزمون

6- تایید اطلاعات نهایی ثبت نام

7- دریافت کد رهگیری آزمون

 

دروس امتحانی و ضرایب آن‌ها در آزمون مشاوران حقوقی

 

دروس آزمون مشاوران حقوقی

 

برای شرکت در هر آزمونی مطالعه دروس آزمونی اعلام شده از طرف سازمان سنجش برای قبولی در آزمون بسیار مورد اهمیت می‌باشد و برای قبولی در آزمون مشاوران حقوقی باید دروس مورد نظر را با توجه به ضرایب هر درس مطالعه نمود.

دروس اعلام شده از طرف سازمان سنجش برای سال ۱۴۰۲ به شرح زیر می‌باشد:

 • حقوق جزا عمومی و اختصاصی
 • حقوق مدنی و امور حسبی
 • حقوق تجارت
 • آیین دادرسی مدنی
 • آیین دادرسی کیفری
 • متون فقه
 • حقوق ثبت

تمام دروس ذکر شده دارای ضریب 2 بوده به غیر از حقوق ثبت که ضریب 1 دارد، همچنین به غیر از متون فقه و حقوق ثبت که دارای 10 سوال در آزمون می‌باشند بقیه دروس دارای 20 سوال است. مجموع تعداد سوالات 120 بوده و زمان پاسخگویی 140 دقیقه می‌باشد.

 

ظرفیت آزمون مشاوران حقوقی

همانطور که می‌دانید هر ساله برای شرکت در آزمون مشاوران حقوقی ظرفیتی اعلام می‌شود که هنوز برای سال جدید ظرفیت آزمون اعلام نشده اما با توجه به این که هر ساله آزمون مشاوران حقوقی با تغییرات بسیار کمی برگزار می‌شود امسال نیز امکان ظرفیت 5 هزار نفری وجود دارد.

در این مطلب با نحوه و مراحل آزمون، دروس امتحانی، زمان ثبت نام، مراحل کارآموزی عملی مشاوران حقوقی آشنا شدیم. امیدواریم به جواب تمام سوالات خود در این زمینه رسیده باشید. ممنون که تا آخر این مقاله همراه ما بودید.

اگر سوالی در مورد هر یک از بخش های مقاله داشتید می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس گرفته یا سوالات خود را کامنت بگذارید تا در اسرع وقت متخصصان ما پاسخگوی شما باشند.

 

جهت دریافت نمونه سوالات آزمون مشاوران حقوقی با متخصصان و مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307تماس از سراسر کشور

9099075307تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

مطالب مرتبط

سوالات آزمون مشاوران حقوقی

سهمیه آزمون مشاوران حقوقی

مصاحبه آزمون مشاوران حقوقی

آزمون مشاوران حقوقی

رشته های مورد تایید آزمون مشاوران حقوقی

3.3/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی از طریق چه سامانه ای انجام می شود؟

ثبت نام برای این آزمون از طریق سامانه سنجش به آدرس sanjesh.org انجام می پذیرد.

ثبت نام آزمون مشاوران حقوقی چه زمانی انجام می شود؟

هنوز زمان دقیق برگزاری آزمون مشخص نشده اما ممکن است مانند سال های اخیر در مرداد ماه انجام گیرد.

ظرفیت پذیرش داوطلبان در آزمون مشاوران حقوقی چقدر است؟

ظرفیت پذیرش داوطلبان در این آزمون حدودا 5 هزار نفر است که جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

نظرات

 1. Avatar photo
  افشین مهاجرین
  ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۴۹

  زمان آزمون کیه؟

  • Avatar photo
   مشاور ملکی
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۴۵

   سلام وقت بخیر
   هنوز هیچ اطلاعیه ای درباره ازمون مشاوران حقوقی اعلام نشده است.

 2. Avatar photo
  زهرا
  ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۹

  سلام معلوم نشد ثبت نام مشاوران حقوقی کی هست

  • Avatar photo
   gholizadegan
   ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۶

   سلام هنوز خیر میتونید سایت سنجش را هم چک کنید

مطالب مرتبط

تماس با مشاور