ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

هزینه خوابگاه دانشجویی + {نرخ ۱۴۰۲ شبانه و روزانه}

هزینه خوابگاه دانشجویی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

هزینه خوابگاه دانشجویی با توجه به نوع خوابگاه، امکانات آن و سایر موارد متفاوت است. معمولا خوابگاه های دانشجویی مختلف سراسری (روزانه و شبانه)، غیر انتفاعی، متاهلین و غیره در سراسر کشور وجود دارند. دانشجویان بر اساس شرایط خود می توانند یکی از آن ها رزرو کنند. خوابگاه دانشجویی را افرادی می گیرند که برای تحصیل از شهرستان های دیگر می آیند. به همین دلیل برای آن ها بسیار مهم است تا تفاوت میان هزینه خوابگاه در تهران، هزینه خوابگاه دانشگاه سراسری، هزینه خوابگاه دانشگاه غیر انتفاعی و غیره را بدانند تا انتخاب درست تری داشته باشند.

از آن جا که داشتن خوابگاه برای دانشجویان بسیار مهم است و یکی از الزامات آن ها برای تحصیل در دانشگاه ها به شمار می آید. به همین دلیل در این مقاله از ایران تحصیل قصد داریم در مورد هزینه خوابگاه دانشجویی شبانه، روزانه و غیره صحبت کنیم تا شما با اطمینان خاطر در این مورد اقدام کنید.

انواع خوابگاه های دانشجویی

در حال حاضر خوابگاه ها را با توجه به امکانات رفاهی که در آن ها قرار دارند به ۴ دسته تقسیم می کنند. این امکانات می توانند سطح بندی خوابگاه ها، ظرفیت اتاق ها، کیفیت امکانات ارائه شده و غیره باشند. معمولا هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی هر ساله از جانب صندوق رفاه دانشجویی اعلام می گردد. به طوری که دانشجویان می توانند با توجه به سطح توانایی خود آن ها را رزرو کنند. دانشجویانی که قصد دارند خوابگاه رزرو کنند باید از نرخ هزینه خوابگاه دانشجویان مجرد و متاهل اطلاع داشته باشند. هم چنین لازم به ذکر است که نرخ خوابگاه های آزاد متفاوت می باشد. برای همین آن ها با توجه به نرخ خود می توانند هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی خود را تعیین کنند. البته دانشجویان می توانند برای پرداخت هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی خود از وام دانشجویی و سایر کمک هزینه های دانشگاه استفاده کنند که جهت راهنمایی بیشتر در این خصوص می توانند با مشاوران ایران تحصیل صحبت کنند.

نرخ قیمت انواع خوابگاه های دانشجویی

هزینه خوابگاه دانشجویی سراسری سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

در حال حاضر دانشجویانی که در دانشگاه های سراسری کشور قبول شده اند باید برای استفاده از خوابگاه های سراسری نوبت روزانه و شبانه طبق آخرین اطلاعات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هزینه های زیر را پرداخت کنند. هزینه خوابگاه دانشگاه سراسری روزانه و شبانه برای دانشجویان مجرد و متاهل به شکل زیر است:

نوع دوره  نوع سکونت سطح ۱ و ۲ سطح ۳ سطح ۴
دوره روزانه مجردی

(نرخ ماهانه / هزار تومان)

۱ و ۲ نفر ۱۶۳ ۱۵۰ ۱۳۴
۳ و ۴ نفر ۱۳۰ ۱۲۰ ۱۰۷
۵ و ۶ نفر ۱۱۴ ۱۰۵ ۹۳
۷ و ۸ نفر ۹۷ ۹۰ ۸۰
۹ نفر و بیشتر ۸۱ ۷۵ ۶۷
نوبت دوم مجردی

(نرخ ماهانه / هزار تومان)

۱ و ۳ نفر ۲۴۴ ۲۲۵ ۲۰۱
۳ و ۴ نفر ۱۹۵ ۱۸۰ ۱۶۰
۵ و ۶ نفر ۱۷۱ ۱۵۸ ۱۴۰
۷ و ۸ نفر ۱۴۶ ۱۳۵ ۱۲۰
۹ نفر و بیشتر ۱۲۲ ۱۱۲ ۱۰۰
دوره روزانه متاهلی

(نرخ ماهانه / هزار تومان)

مستقل ۳۲۶ ۳۰۱ ۲۶۸
مشترک ۲۲۸ ۳۱۱ ۱۸۷
دوره شبانه متاهلی

(نرخ ماهانه / هزار تومان)

مستقل ۴۸۹ ۴۵۲ ۴۰۲
مشترک ۳۴۲ ۳۱۶ ۲۸۱

  برای اطلاع از انتخاب رشته دانشگاه سراسری کلیک کنید.

چگونه از خوابگاه های سراسری و دولتی استفاده کنیم؟

دانشجویانی که از طریق شرکت در کنکور سراسری موفق به قبولی در دانشگاه های دولتی شده اند. علاوه بر امکانات آموزشی رایگان از امکانات رفاهی رایگان دانشگاه نیز بهره مند خواهند شد. یکی از این امکانات، خوابگاه های دانشجویی سراسری است. برای دانشجویانی که به هر دلیلی نیاز به اسکان دارند بر اساس اولویت به آن ها تعلق می گیرد. این دانشجویان برای استفاده از این اماکن باید ضوابط خوابگاه دولتی را رعایت کنند تا بر اساس آن ها درخواست تخصیص خوابگاه روزانه را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهند. شما جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط دریافت خوابگاه دانشگاه سراسری روزانه و شبانه، نحوه دریافت خوابگاه برای اتباع خارجی، مقررات اسکان در خوابگاه ها و غیره می توانید مقاله شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی را مطالعه کنید.

هزینه خوابگاه دانشگاه سراسری

در صورتی که دانشجو واجد شرایط باشد به او خوابگاه تعلق می گیرد. این دانشجو باید در هر نیمسال تحصیلی مبلغی را به عنوان اجاره بها پرداخت کند که در بالا به آن اشاره کردیم. معمولا هزینه خوابگاه دانشگاه سراسری هر ساله با افزایش چند درصدی مواجه است؛ اما قیمت آن نسبت به هزینه خوابگاه دانشگاه غیر انتفاعی، آزاد و غیره ارزان تر می باشد.

خوب است بدانید در صورتی که شما واجد شرایط استفاده از امکانات خوابگاهی دانشگاه سراسری باشید می توانید حداکثر برای چند نیمسال تحصیلی از آن استفاده کنید. حداکثر مدت زمان تخصیص خوابگاه دانشجویی دولتی به دانشجویان به شکل زیر است:

مقطع کاردانی ناپیوسته 4 نیمسال

مقطع کارشناسی ناپیوسته 4 نیمسال

مقطع دکتری حرفه ای 14 نیمسال

مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته 5 نیمسال

مقطع دکتری تخصصی 5 نیمسال

مقطع کارشناسی پیوسته 8 نیمسال

از آن جا که هزینه خوابگاه دانشگاه سراسری نسبت به دانشگاه های دیگر کمتر است. به همین دلیل دانشجویان زیادی تمایل به استفاده از این خوابگاه ها را دارند. حال اگر شما یکی از پذیرفته شدگان دانشگاه دولتی روزانه یا شبانه باشید می توانید جهت اطلاع از شرایط اختصاص خوابگاه دانشگاه دولتی با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

هزینه خوابگاه دانشجویی برای دانشگاه های آزاد

دانشگاه آزاد یکی از دانشگاه های شهریه پرداز کشور است که هزینه تمام امکانات آموزشی، رفاهی و غیره خود را از دانشجویان دریافت می کند. دانشجویان برای استفاده از امکانات خوابگاهی خود باید هزینه آن را به عنوان هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی پرداخت کنند. دانشگاه های آزاد تعهدی بر تامین خوابگاه های دانشجویی ندارد؛ بنابراین دانشجویان باید جهت تامین خوابگاه خود اقدام کنند؛ اما در برخی از دانشگاه های آزاد کشور مانند واحدهای آبادان، اهواز، ایلام، آباده، یزد، نجف آباد، بافق، رودهن، بندرعباس و غیره برای دانشجویان خود خوابگاه آزاد تامین می کنند. به طوری که در صورت نیاز می توانید از امکانات خوابگاهی آن ها استفاده کنید.

هزینه خوابگاه دانشگاه غیرانتفاعی و آزاد

هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی دانشگاه های آزاد با توجه به ظرفیت اتاق ها، کیفیت امکانات، خدمات ارائه شده و غیره متفاوت است. لذا شما قبل از ثبت نام در دانشگاه آزاد خود در مورد هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی آن ها اطلاعاتی را به دست بیاورید. در حال حاضر نرخ ثابت و دقیقی برای هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی دانشگاه آزاد وجود ندارد. لذا آن ها می توانند نرخ های جداگانه های را نسبت به دانشگاه های آزاد دیگر تعیین کنند.

هزینه خوابگاه دانشگاه غیر انتفاعی

دانشگاه غیر انتفاعی نیز مانند سایر دانشگاه های کشور برای تامین امکانات خوابگاهی دانشجویان خود تا حد‌الامکان تلاش می کند. هر چند که این دانشگاه تعهدی بر تامین خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان خود ندارد؛ اما برای افزایش رفاه حال آن ها و ایجاد امنیت در محیط درس و دانشگاه این نیاز دانشجویان را تامین می کند.

هزینه خوابگاه دانشگاه غیر انتفاعی نیز مانند سایر دانشگاه های شهریه پرداز آزاد، بین‌المللی و غیره به امکانات آن بستگی دارد. به طوری که قیمت آن بین 300 هزار تومان تا 600 هزار تومان برای هر ترم تحصیلی متغیر است. هر چه تعداد نفرات اتاق بیشتر باشد هزینه خوابگاه دانشگاه غیر انتفاعی کمتر است. هم چنین دانشجویانی که به صورت نیمه وقت در خوابگاه ها اسکان دارند هزینه کمتری را نسبت به دانشجویانی که به صورت دائم در خوابگاه زندگی می کنند پرداخت خواهند کرد.

خوابگاه های دانشجویی متاهلین با خوابگاه های دانشجویی مجردین فرق دارد. به همین دلیل در آن ها هزینه بیشتری را از دانشجویان دریافت می کنند.

 هزینه خوابگاه در تهران و شهرستان ها

اگر شما جزو دانشجویانی هستید که در دانشگاه های روزانه و شبانه موجود در تهران قبول شدید، نرخ هزینه خوابگاه شما به قیمت نرخ قیمت خوابگاه دانشگاه سراسری محاسبه خواهد شد؛ اما اگر آن دسته از دانشجویانی هستید که در دانشگاه های به غیر از دانشگاه روزانه و شبانه دانشگاه های تهران قبول شدید باید در ابتدا با مسئولین دانشگاه خود در مورد امکانات خوابگاه صحبت کنید. در صورتی که اگر آن ها برای دانشجویان خود خوابگاه دانشجویی اختصاص داده باشند می توانید از آن ها استفاده کنید؛ اما در صورتی که هیچ گونه خدمات خوابگاهی برای دانشجویان خود اختصاص نداده باشند در این صورت باید با دوستان خود خوابگاه دانشجویی اجاره کنید.

هزینه خوابگاه در تهران

خوب است بدانید که در حال حاضر خوابگاه هایی در سطح شهر تهران و سایر شهرستان ها وجود دارند که برای دانشجویان امکان اسکان فراهم می کنند. شما می توانید از این طریق نیز اقدام به تهیه خوابگاه دانشجویی در تهران کنید. هزینه آن ها نیز می تواند بر اساس امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می دهند متفاوت باشد. در حال حاضر شما جهت دریافت راهنمایی بیشتر در مورد هزینه خوابگاه در تهران و سایر شهرستان ها می توانید با مشاوران ایران تحصیل صحبت کنید.

هزینه خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان دارای سنوات تحصیلی اضافه

دانشجویان برای استفاده از امکانات خوابگاهی باید حداکثر سنوات تحصیلی را رعایت کنند. به عنوان مثال یک دانشجوی کارشناسی پیوسته حداکثر تا ۸ نیمسال تحصیلی فرصت دارد تا از امکانات خوابگاه دانشگاه استفاده کند. در صورتی که در این مدت نتواند دانشگاه خود را تمام کند. باید هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی با سنوات اضافه را پرداخت کند. در حال حاضر طبق اطلاعیه صندوق رفاه دانشجویان، آن دسته از دانشجویانی که دارای سنوات تحصیلی اضافه هستند در نیمسال تحصیلی اول و دوم ۱۴۰۲-۱۴۰۳ باید با توجه به سطح بندی خوابگاه خود هزینه‌های زیر را پرداخت کنند.

نیم سال تحصیلی میزان افزایش اجاره خوابگاه
نیمسال اول میزان 100 درصد افزایش اجاره خوابگاه
نیمسال دوم 150 درصد افزایش اجاره خوابگاه
نیمسال سوم 200 درصد افزایش اجاره خوابگاه
سکونت غیر مجاز جریمه 10 برابری

هزینه خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان مهمان، بورسیه و شاغل

آن دسته از دانشجویانی که به عنوان دانشجوی مهمان، بورسیه یا شاغل در دانشگاه های کشور پذیرفته شده اند باید 50 درصد بیشتر از هم اتاقی های خود هزینه خوابگاه دانشجویی پرداخت کنند. حال نرخ هزینه آن ها به شکل زیر است:

نیم سال تحصیلی (چهار ماه و نیم) میزان افزایش هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی
ترم اول 50 درصد افزایش اجاره بهای خوابگاه
ترم دوم (دو ماه و نیم) 50 درصد افزایش اجاره بهای خوابگاه

هزینه خوابگاه دانشجویان مهمان، بورسیه و شاغل

برای اطلاع از شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری روی لینک رنگی کلیک کنید.

عوامل موثر در تعیین هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که عوامل موثر بر تعیین هزینه خوابگاه دانشجویی دانشگاه های روزانه، شبانه، آزاد، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و غیره چیست؟ معمولا عوامل زیادی در تعیین نرخ خوابگاه های دانشجویی کشور موثر هستند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • فاصله از سلف غذا خوری خوابگاه
 • امکانات داخلی خوابگاه
 • سرویس های بهداشتی خوابگاه
 • سیستم های امنیتی خوابگاه
 • فاصله آن از دانشکده
 • عمر ساختمان خوابگاه
 • فاصله خوابگاه از محدوده خدمات شهری
 • تعداد افراد اسکان در یک اتاق
 • فاصله خوابگاه از مراکز درمانی
 • سیستم تاسیسات برق
 • فاصله خوابگاه از مرکز خرید
 • فاصله خوابگاه از اماکن فرهنگی ورزشی
 • رنگ آمیزی (نقاشی، دیوار نوشته)
 • نورگیری و روشنایی خوابگاه
 • سوئیت خوابگاهی
 • تعداد واحد آپارتمانی
 • تعداد سالن – اتاق (ترکیبی) خوابگاه

اخبار مربوط به خوابگاه دانشجویی

📌 کلنگ زنی برای افتتاح خوابگاه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

طی مراسمی دکتر علی اکبر محمدی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر حمید رئیسی، معاون تسهیلات صندوق، دکتر محمد علی شهامی، معاون پشتیبانی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خوابگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای افتتاح خوابگاه 500 نفر این دانشگاه کلنگ زنی کردند. این خوابگاه 5500 متر مربع متراژ دارد و ۳۰۰ دانشجوی مجرد و 24 سوئیت متاهلین را برای پذیرفته شدگان خود جای دارد.

📌 ساخت و توسعه خوابگاه های دانشجویان متاهل در سراسر کشور آغاز شد

امیر حسین بانکی پور، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده مجلس شورای اسلامی، در نشستی بیان کرد، در راستای تسهیل شرایط ازدواج و فرزند آوری خوابگاه‌های دانشجویان متاهل را توسعه می دهیم. به طوری که این برنامه در دست اقدام قرار دارد.

جهت اطلاع از وام ودیعه مسکن دانشجویی کلیک کنید.

عوامل موثر در قیمت خوابگاه دانشجویی

خلاصه مطلب

در این مقاله از ایران تحصیل در مورد هزینه خوابگاه دانشجویی برای دانشگاه های روزانه، شبانه، آزاد، غیر انتفاعی و غیره صحبت کردیم. به طوری که به نرخ دقیق هزینه خوابگاه دانشگاه سراسری اشاره کردیم. حال شما با توجه به نوع دانشگاه خود باید این مبلغ را پرداخت کنید. حال اگر دانشگاه شما خوابگاه دانشجویی نداشته باشد باید با دوستان و هم کلاس های خود جهت تامین خوابگاه دانشجویی اقدام کنید. از آن جا که تهیه خوابگاه دانشجویی مطابق با معیار های شما، نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد. لذا جهت پیدا کردن بهترین و مناسب ترین خوابگاه دانشجویی می توانید از مشاوران ایران تحصیل که سابقه چندین ساله در ارائه خدمات آموزشی و تحصیلی به دانشجویان را دارند، کمک بگیرید.

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا همه دانشگاه های سراسری خوابگاه دولتی دارند؟

خیر، در حال حاضر همه دانشگاه های سراسری کشور خوابگاه دولتی برای کلیه دانشجویان خود ندارند. بنابراین به هنگام انتخاب رشته و ثبت نام در دانشگاه سراسری به این نکات توجه کنید.

چگونه خوابگاه دانشجویی تهیه کنیم؟

اگر در صورتی که دانشگاه شما خوابگاه دانشجویی داشته باشد می توانید به صندوق رفاه دانشجویی آن مراجعه کنید و در آن جا در خوابگاه دانشجویی خود ثبت نام کنید تا اتاق خود را رزرو کنید. در غیر این صورت می توانید خودتان با دوستان و همکلاس هایتان در نزدیکی دانشگاه خوابگاه دانشجویی اجاره کنید.

آیا برای دانشجویان متاهل نیز خوابگاه دانشجویی در نظر گرفته شده است؟

بله، کلیه دانشجویان متاهل نیز می توانند در صورت تمایل در خوابگاه های دانشجویی ویژه متاهلین اسکان کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور