ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد کاردانی، کارشناسی و ارشد | ایران تحصیل

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

تمامی دانشجویانی که در دانشگاه آزاد و در مقاطع مختلفی تحصیل می کنند ممکن است به دلایل متفاوتی ناچار به انصراف از دانشگاه شوند که در صورت انصراف، باید هزینه انصراف از دانشگاه آزاد را پرداخت کنند.

کلیه متقاضیان محترمی که قصد انصراف از دانشگاه آزاد بعد از یک ترم را دارند می توانند با پرداخت هزینه انصراف مجدد در یکی از رشته های دیگر دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند.

دانشجویانی که هنوز دوره خدمت ضرورت سربازی رو نگذرانده اند فقط یکبار مجاز به انصراف از دانشگاه آزاد خواهند بود.

داوطلبانی که مایل به انصراف از تحصیل می باشند، ابتدا لازم است هزینه انصراف از دانشگاه آزاد را پرداخت نمایند.

دانشجویانی که پس از گذراندن یک ترم تحصیلی نسبت به انصراف اقدام می نمایند، مشمول پرداخت هزینه انصراف از دانشگاه آزاد بعد از یک ترم خواهند شد.

با توجه به ظرفیت محدود پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد هزینه انصراف از دانشگاه آزاد مقطع ارشد نسبت به سایر مقاطع بالاتر خواهد بود. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا هزینه انصراف از دانشگاه آزاد از تمامی داوطلبان اخذ خواهد شد؟

 

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاع از شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید.

 

برای اطلاع از هزینه انصراف از دانشگاه آزاد، مراحل و شرایط انصراف و ثبت نام مجدد با مرکز مشاوره دانشگاه آزاد ایران تحصیل تماس بگیرید.

تماس از سراسر کشور 9099075307 و تماس از استان تهران 9099075307

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پیش شماره و پاسخگویی همه روزه 8 صبح الی 1 شب

 

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف متفاوت است مقوله انصراف از دانشگاه بسیار وسیع است و مباحث مختلفی همچون دلیل انصراف، نحوه ی انصراف، زمان انصراف و غیره را شامل می شود که برای هر کدام از این مباحث باید مقاله های مختلفی گرد آوری شود.

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد همانند دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور یک و نیم برابر شهریه ثابت محاسبه می شود داوطلبان برای انصراف از دانشگاه باید شرایط و ضوابطی را رعایت کنند که این شرایط در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

با توجه به این که مطالب و آئین نامه های مرتبط با هزینه انصراف از دانشگاه آزاد بسیار مهم بوده و دسترسی به آن دشوار است ما به نکات مهم و مقررات انصراف از دانشگاه پرداختیم در ادامه به زمان پرداخت هزینه انصراف، انصراف از دانشگاه های مختلف و غیره می پردازیم.

اگر  قصد انصراف از دانشگاه آزاد را دارید و می خواهید در دانشگاه آزاد شهر دیگری ادامه تحصیل دهید معاف از پرداخت هزینه انصراف می شوید.

در سال ۱۴۰۲ با تصمیم گیری و ابلاغ بیانیه ای از سوی رئیس دانشگاه آزاد هزینه انصراف از دانشگاه، برای مقاطع مختلف به صورت متفاوت محاسبه می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

 

مقطع تحصیلی نحوه محاسبه هزینه انصراف از تحصیل
کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 4) × (نصف شهریه ثابت)
کارشناسی پیوسته (تعداد نیمسال های ثبت شده – 8) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (دامپزشکی) (تعداد نیمسال های ثبت شده – 12) × (نصف شهریه ثابت)
دکترای حرفه ای (گروه پزشکی) کل شهریه پایه نیمسال تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره
دکتری تخصصی (تعداد نیمسال های ثبت شده – 7) × (نصف شهریه ثابت)
دکتری تخصصی ورودی 94 به بعد (تعداد نیمسال های ثبت شده – 6) × (نصف شهریه ثابت)
دستیاری تخصصی کل شهریه تحصیلی باقی مانده تا اتمام دوره

 

نکته: دانشجویان اخراجی باید توجه داشته باشند اخراج در حکم جریمه آنان تلقی می گردد و از پرداخت هزینه انصراف معاف می شوند.

 

نکات مهم در خصوص انصراف از تحصیل دانشجویان

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد

 

دانشجویانی که از ادامه ی تحصیل در دانشگاه آزاد منصرف شده اند باید از شرایط انصراف مطلع شده و سپس نسبت به انصراف از این دانشگاه، اقدامات لازم را انجام دهند.

در ابتدا دانشجویان باید درخواست انصراف از تحصیل خود را به واحد اموزش ارائه داده و سپس هزینه انصراف را طبق جدولی که ارائه شده به دانشگاه پرداخت کنند.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که دانشجو می تواند تا 3 ماه بعد، درخواست خود را لغو کرده و به تحصیل خود در دانشگاه ادامه دهد. 

همچنین اگر دانشگاه به درخواست دانشجو پاسخ دهد و حکم نهایی را صادر کند دیگر دانشجو نمی تواند به تحصیل در این دانشگاه ادامه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان خبره ما تماس بگیرید تا شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند.

 

چه کسانی باید هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد را پرداخت نمایند؟

 • دانشجویانی که ترم اول را مرخصی گرفته اند و در ترم قصد انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند نیازی نیست که هزینه انصراف را پرداخت نمایند.
 • دانشجویانی که در طول ترم تحصیلی از دانشگاه اخراج می شوند مشمول پرداخت هزینه انصراف نمی شوند.
 • دانشجویانی که در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل می کنند و می خواهند که از دانشگاه انصراف دهند یا مدرک کاردانی خود را دریافت نمایند باید بر طبق جدولی که ارائه شده هزینه انصراف را به دانشگاه پرداخت نمایند.
 • در صورتی که هنگام محاسبه بر طبق جدول بالا، تفاضل ارقام صفر یا منفی شود نیازی به پرداخت هزینه از طرف دانشجو نیست.

 

انصراف از دانشگاه سراسری، پیام نور، پردیس خودگردان و علمی کاربردی

به دلیل پر متقاضی بودن دانشگاه های روزانه، انصراف از این دانشگاه ها دارای شرایط خاصی است. اما اگر دانشجویی بخواهد از دانشگاه سراسری انصراف دهد باید تا زمان ثبت نام ترم جدید این کار را انجام دهد.

 

 

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد

 

زمان انصراف در دانشگاه های سراسری بسیار حائز اهمیت می باشد، زمان انصراف از دانشگاه در سال 99 تا سی ام بهمن ماه اعلام شده بود.

داوطلبین برای انصراف از دانشگاه های پیام نور ، دانشگاه علمی کاربردی همانند دانشگاه آزاد متحمل پرداخت هزینه انصراف یک و نیم برابر شهریه ثابت می شوند.

اما شرایط و هزینه انصراف از دانشگاه های پردیس خودگردان بسیار متفاوت و قابل توجه است که مبلغ آن جمع شهریه ترم های باقی مانده است، به همین دلیل توصیه می شود قبل از انتخاب دانشگاه، شرایط تحصیل و هزینه انصراف را برسی کنید.

 

دریافت مشاوره برای انصراف از دانشگاه

 1. دانشجو برای باز پس گیری درخواست انصراف خود تا ۳ ماه بعد از تحویل فرم انصراف به واحد آموزش دانشگاه آزاد زمان دارد و بعد از آن امکان همچین کاری وجود ندارد، علاوه بر این در صورتی که انصراف یا تغییر رشته دانشجو با مجوز سازمان مرکز دانشگاه آزاد انجام شود شامل هزینه نمی گردد.
 2. در صورتی که افراد تا حداکثر ۳۰ روز بعد از آغاز ترم اقدام به ثبت درخواست انصراف خود نمایند نیازی به پرداخت هزینه برای آن ها نخواهد بود.
 3. دانشجویانی که در نیمسال اول تحصیلی مرخصی دریافت کرده اند اگر قبل از انجام ثبت نام برای نیمسال دوم درخواست انصراف از دانشگاه خود را ثبت کنند نیازی به پرداخت هزینه انصراف نخواهند داشت.
 4. توجه داشته باشید که در صورت ثبت درخواست انصراف دانشو شهریه پرداخت شده برای آخرین ترم پس داده نخواهد شد.

 

همورع موارد متعدد زیادی پیرامون انصراف از دانشگاه آزاد وجود دارد که ندانستن هر کدام از آن ها می تواند فراند انجام این کار را برای دانشجو سخت تر نماید از همین رو به شما توصیه می کنیم تا علاوه بر بررسی هزینه انصراف از دانشگاه آزاد برای مراحل انجام این کار هم اقدام به دریافت مشاوره نمایید.

ایران تحصیل به عنوان یک مرکز مشاوره ای تحصیلی با سابقه ای درخشان می تواند بهترین گزینه برای ارائه مشاوره برای شما باشد.

 

کاربران گرامی، برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید.

 

پادکست صوتی مقاله

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا در رابطه با میزان هزینه انصراف از دانشگاه آزاد مطالبی را به شما عزیزان ارائه نماییم. برای اطلاع دقیق از میزان هزینه انصراف بعد از یک ترم، شرایط و نحوه محاسبه هزینه می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

برای اطلاع از هزینه انصراف، مراحل و شرایط انصراف و ثبت نام مجدد با مرکز مشاوره دانشگاه آزاد ایران تحصیل تماس بگیرید.

تماس از سراسر کشور 9099075307 و تماس از استان تهران 9099075307

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پیش شماره و پاسخگویی همه روزه 8 صبح الی 1 شب

 

کانال اطلاع رسانی هزینه انصراف از دانشگاه آزاد

کانال اطلاع رسانی هزینه انصراف از دانشگاه

مطالب مرتبط

لیست رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

تراز قبولی سهمیه ایثارگران دانشگاه آزاد

تراز قبولی سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد

انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

لیست رشته های کنکور کاردانی به کارشناسی

4.5/5 - (6 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

چنانچه در انتخاب رشته بدون کنکور پذیرفته شویم اما در دانشگاه ثبت نام ننماییم آیا باز هم هزینه انصراف از دانشگاه آزاد را باید پرداخت نماییم؟

خیر. پرداخت هزینه انصراف تنها برای آن دسته از داوطلبانی است که به صورت حضوری ثبت نام نموده باشند.

محاسبه هزینه انصراف از دانشگاه آزاد ارشد چگونه است؟

با توجه به تعداد ترم های گذرانده دانشجو و همچنین رشته تحصیلی او تعیین خواهد شد.

هزینه انصراف از دانشگاه آزاد بعد از یک ترم برای دانشجوی کاردانی به چه میزان است؟

احتمالا بالای یک میلیون و نیم باشد.

آیا دانشجویانی که در ترم اول تحصیلی مرخصی گرفته اند و در ترم دوم از دانشگاه انصراف می دهند باید هزینه انصراف را پرداخت کنند؟

خیر. نیازی به پرداخت هزینه انصراف نیست اما شهریه پرداختی نیز به دانشچو برگردانده نمی شود.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  مهشید
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۰

  سلام. من یک ترم کامل در دانشگاه آزاد تحصیل کردم و امتحانات رو هم شرکت کردم. آیا برای انصراف باید هزینه‌ی تعداد ترم باقی مونده در نصف شهریه رو پرداخت کنم؟!( مدرک دیپلمم رو اصلشو ندادم و گواهی تحصیلی تحویل دانشگاه دادم فقط)

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰

   سلام وقت به خیر
   در صوزرت انصراف از تحصیل و گرفتن مدارک باید هزینه انصراف را پرداخت کنید.

 2. Avatar photo
  Alireza
  ۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۶

  سلام من دانشجوی ترم یک ارشد دانشگاه آزادم و میخوام انصراف بدم ،این ترم سرکلاس بودم و شهریه هم کامل پرداخت کردم آیا هزینه و جریمه هم باید بدم ،باتشکر

  • Avatar photo
   مشاور براتی
   ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۲

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز شرایط انصراف هر دانشگاهی متفاوت هست بستگی به واحد دانشگاهی ای دارد که شما در این دانشگاه در حال تحصیل هستید که باید بررسی شود لطفا جهت بررسی دقیق وضعیتتون با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 3. Avatar photo
  Ali
  ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۵

  سلام من دانشجوی ترم یک کارشناسی ناپیوسته دانشگاه دولتی هستم ایا در صورت انصراف امکان رفتن به دانشگاه ازاد و خواندن رشته دیگه هست یا باید برم سربازی؟!

  • Avatar photo
   مشاور بهروزی
   ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۹

   سلام با توجه به مقاله برای ارشد میتونید تقییر رشته بدهید

 4. Avatar photo
  سجاد
  ۲۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۰

  سلام من دانشجوی ترم یک کارشناسی روانشناسی هستم اگر سیم مهر انصراف بدم چقدر هزینه باید بدم

  • Avatar photo
   isaei
   ۳۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۱

   سلام اگر ترم اولی هستید برای انصراف از دانشگاه نیاز به پرداخت جریمه ندارید

   • Avatar photo
    زری
    ۱۶ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۴۲

    سلام ببخشید با شهریه اون ترمو بپردازیم یا نه؟

    • Avatar photo
     مشاور کریمی
     ۱۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۸

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

   • Avatar photo
    Ali
    ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۳

    سلام من دانشجوی ترم یک کارشناسی ناپیوسته دانشگاه دولتی هستم ایا در صورت انصراف امکان رفتن به دانشگاه ازاد و خواندن رشته دیگه هست یا باید برم سربازی؟!

    • Avatar photo
     مشاور صادقی
     ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۷

     سلام
     برای بررسی دقیق وضعیت تون لطفا با مرکز تماس بگیرید

    • Avatar photo
     مشاور ابراهیمی
     ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۸

     سلام
     برای هرمقطع فقط یک بار معافیت حصیلی می تونید بگیرید

 5. Avatar photo
  طراوت
  ۲۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۶

  سلام من ورودی ۱۴۰۱ ترم یک ارشد مترجمی هستم، میخواستم بدونم برای انصراف چقدر باید هزینه کنم؟ و اینکه آیا پول شهریه رو بهم برمیگردونن؟

  • Avatar photo
   JAVADI
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۲

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی اگر ترم 1 باشین جریمه نداره
   ولی شهریه ترم 1 رو دیگه برنمیگردونند.

 6. Avatar photo
  سردار
  ۲۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۵۷

  با سلام خسته نباشید بنده ترم دوم کاردانی هستم بنا ب دلایلی نمیتونم ادامه تحصیل بدم میخاستم برم خدمت سربازی باید ازدانشگاه انصراف بدم یا بدون انصراف هم میشه رفت خدمت

  • Avatar photo
   JAVADI
   ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۲

   سلام روزبخیر
   دوست گرامی شما باید انصراف بدین در غیر ابن صورت انصراف ثبت میشه.

 7. Avatar photo
  آریا
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۰

  سلام دوستان من رشته روانشناسی دانشگاه آزاد شیراز میخوام انصراف بدم هزینه اش کلا چقدره

  • Avatar photo
   mansuri
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۹

   سلام به اندازه نصف شهریه ثابت ترم های باقی مانده

 8. Avatar photo
  سحر
  ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۴

  سلام من ورودی ۱۴۰۰ هستم و کارشناسی پیوسته میخونم و ترم دو سلولی و مولکولی هستم .می‌خوام انصراف بدم چقدر هزینه انصراف من میشه؟با توجه به جدول نتونستم به جواب برسم…
  ممنون میشم راهنمایی کنید…

  • Avatar photo
   karimi
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۰

   سلام براچه دوره ایه برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 9. Avatar photo
  صابر
  ۱۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۶

  سلام
  من ورودی 99یک رشته پیراپزشکی در دانشگاه آزاد بوده ام ترم یک رو گذروندم و ترم دو مرخصی گرفتم بخوام انصراف بدم باید تقریبا چقدر پرداخت کنم؟
  ممنون

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۷

   سلام وقت بخیرهزین هانصراف از دانشگاه ازاد حدودا باید 25 % شهریه ثابت مابفی ترمهارو بپردازید برای اطلاعات بیشتر با مرکز تماس یگیرید

 10. Avatar photo
  زهرا
  ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۵

  سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته بودم . و ترم یکو مرخصی گرفتم . نصف شهریه ثابت رو دادم این پول بهم برنمیگرده؟ و اگ بخوام مرخصیمو ب انصراف تبدیل کنم باید چیکار کنم؟ و اینکه در صورت انصراف باید هزینه ای پرداخت کنم؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۰

   سلام هزینه انصراف از دانشگاه ازاد کاردانی کارشناسی و ارشد متفاوت است.

 11. Avatar photo
  Reza
  ۱۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۰

  سلام
  من ترم اول ۹۹ در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و انتخاب واحد انجام شده و اینکه کلاسهای این ترم هم تازه شروع شده و یه جلسه سپری شده ، حالا اگه بخوام انصراف بدم با توجه به اینکه ترم اولم و تازه کلاسها شروع شده باید هزینه ی انصراف پرداخت کنم؟
  خیلی ممنون و سپاس

  • Avatar photo
   احمد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۴

   بله

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)