ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

حداقل معدل لازم برای رشته ریاضی نهم به دهم 1403 + راهنما

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
حداقل معدل لازم برای رشته ریاضی نهم به دهم
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معدل لازم برای رشته ریاضی 14 است. دانش‌آموزان پایه نهم برای انتخاب رشته باید حداقل معدل لازم را داشته باشند و نمره زیر 13 در کارنامه درسی پایه هفتم و هشتم آن‌ها درج شده باشد. دانش‌آموزان مقطع نهم برای انتخاب رشته ابتدا باید با مشاوره نحصیلی مدرسه صحبت کنند تا بعد باتوجه به توانایی‌ها، علاقه و میزان انگیزه لازم برای مطالعه درس تخصصی و عمومی وارد رشته ریاضی شوند.

حداقل نمره برای رشته ریاضی

معدل لازم برای رشته ریاضی 14 و حداقل نمره در نظر گرفته شده برای ثبت نام دانش‌آموزان پایه نهم 13 است. از آنجایی که رشته ریاضی با اعداد و ارقام سر و کار دارد و موقعیت‌های شغلی این گروه آزمایشی در کنکور مربوط به رشته‌های دانشگاهی مهندسی است؛ نمرات دانش‌آموزان باید در درس ریاضی، فیزیک و شیمی بالای 18 باشد.

البته مدارس دولتی معیار دقیقی برای نمره درس‌های تخصصی رشته ریاضی تعیین نکرده است. به همین خاطر دانش‌آموزان با معدل بالای 14 و نمرات بالای 13 می‌توانند وارد این رشته تحصیلی شوند. درس‌های پایه هفتم، هشتم و نهم که نمرات آن‌ها نیز اهمیت زیادی دارد، شامل درس‌های تخصصی رشته ریاضی و تجربی است.

در ضمن، حداقل نمره برای رشته ریاضی در درس‌ شیمی و فیزیک بالای 13 تعیین شده است. همچنین مجموع سه درس مهم و مشترک که برای ورود به رشته ریاضی و تجربی باید بالای 42 باشد، شامل درس ریاضی، فیزیک و شیمی است. به این ترتیب نمره هرکدام از این درس‌ها نباید کمتر از 13 باشند تا دانش‌آموز بتواند برای ورود به این دو رشته ثبت نام خود را در مدارس دولتی انجام دهد.

البته این شرایط بدون شک برای ورود به مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و غیرانتفاعی متفاوت است. دانش‌آموزان برای ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی، باید بیشتر تلاش کنند و معدل بالاتری داشته باشند؛ اما به طور نرمال شرط اصلی ورود به مدارس رشته ریاضی در مدارس دولتی، نمرات بالای 13 است.

حداقل نمره برای رشته ریاضی

حداقل معدل لازم برای رشته ریاضی

ایا با معدل 14/15/16/17/18/12/13 میشه رفت ریاضی؟ یکی از سوالات مهم دانش‌آموزان این است که شرط ثبت نام در رشته ریاضی، چه معدلی است؟ همانطور که گفتیم، دانش‌آموزان باید نمره درس‌های تخصصی این رشته را بالای 13 شوند تا جز دانش‌آموزان واجد شرایط برای ثبت نام در مدارس دولتی قرار بگیرند. از آنجایی که درس ریاضی، فیزیک و شیمی از جمله مهم‌ترین درس‌های تخصصی ریاضی است، دانش‌آموزان باید بیشتر از اعداد و ارقام و حل مسائل لذت ببرند.

دانش‌آموزان بعد از فارغ‌التحصیلی در صورتی که بخواهند در کنکور شرکت کنند، ابتدا باید کتاب‌های تخصصی خود را به طور کامل مرور کنند تا در مرحله بعد بتوانند در آزمون سراسری موفق به کسب رتبه قبولی شوند. به این ترتیب علاوه بر اهمیت نمره درس‌های تخصصی، معدل لازم برای رشته ریاضی نیز اهمیت به‌سزایی برای دانش‌آموزان پایه نهم دارد. معدل دانش‌آموزان باید بالای 14 باشد تا در ثبت نام رشته ریاضی مجاز باشند.

پس می‌توان گفت مهم‌ترین سوال برای دانش‌آموزان پایه نهم این است که برای رفتن به رشته ریاضی معدل باید چند باشد؟ پیش از این گفتیم معدل لازم برای ورود به رشته ریاضی 14 است و دانش‌آموزان باید نمرات هفتم، هشتم و نهم خود را بالای 14 بگیرند و بیشتر تلاش کنند تا برای ثبت نام در این رشته شرایط لازم را داشته باشند.

زمان انتخاب رشته و ثبت نام مدارس بعد از انتشار کارنامه‌ها نیز مشخص می‌شود تا دانش‌آموزانی که می‌خواهند در رشته‌های ریاضی، انسانی و تجربی ثبت نام کنند؛ هرچه زودتر به مدرسه نزدیک محل سکونت خود مراجعه نمایند. تعداد ظرفیت کلاس‌ها و رشته‌ها محدود است، به همین خاطر دانش‌آموزان باید به موقع برای ثبت نام اقدامات لازم را انجام دهند تا با هیچ مشکلی مواجه نشوند.

شرایط انتخاب رشته نهم در رشته ریاضی فیزیک
دروس تخصصی مرتبط حد نصاب میانگین 3 سال
ریاضی 14
علوم تجربی 13

آیا با معدل 13 میشه رفت ریاضی؟

معدل لازم برای رشته ریاضی، 14 اعلام شده است. با این حال به طور قطعی نمی‌توان گفت که دانش‌آموزان پایه نهم نمی‌توانند با معدل 13 وارد رشته ریاضی شوند. شرط ورود به این رشته علاوه بر معدل، نمرات دروس تخصصی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی است. به همین خاطر اگر دانش‌آموز در درس‌های دیگری مثل ادبیات، عربی و دینی ضعیف عمل کرده باشد؛ اما نمره درس‌های ریاضی، شیمی و فیزیک او بالای 14 باشد، امکان ثبت نام دانش‌آموز در مدارس دولتی وجود دارد.

با این حال هیچ‌چیز قطعی برای این مورد تصویب نشده است. عوامل متعددی در مجاز به ثبت نام شدن دانش‌آموز در رشته ریاضی وجود دارد. این عوامل شامل نمرات درس‌های تخصصی بالای 13، میزان ظرفیت خالی براساس شرایط منطقه، میزان رقابت دانش‌‌آموزان و هوش و استعداد داوطلب پایه نهم نیز است. از این رو طبق نظر وزارت آموزش و پرورش اگر مجموع نمرات دانش‌آموزی در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم کمتر از 42 باشد؛ امکان ثبت نام او در رشته ریاضی وجود ندارد.

میانگین نمرات لازم برای ورود به رشته ریاضی و تجربی بالای 14 است؛ اما با این حال نظر مدیر و مشاور مدرسه باتوجه به شرایط و ظرفیت خالی هر رشته نیز می‌تواند در قبولی دانش‌آموز تاثیرگذار باشد. به این ترتیب دانش‌آموزان بهتر است قبل از انتخاب رشته مجموع نمرات خود را محاسبه کنند و بعد باتوجه به انگیزه، علاقه و معدل پایه نهم برای ثبت نام در رشته ریاضی اقدامات لازم را انجام دهند.

ایا با معدل 13 میشه رفت ریاضی؟

عوامل موثر در حداقل معدل لازم برای رشته ریاضی

مشاوره معدل لازم برای رشته ریاضی

ورود به رشته ریاضی نسبت به رشته‌های دیگر کمی سخت‌تر است. دانش‌آموزان پایه نهم برای ثبت نام و انتخاب رشته دهم ریاضی، باید هوش و استعداد بالایی در درک مفاهیم و محاسبه داشته باشند تا در آینده بعد از انتخاب رشته دانشگاهی که بیشتر مربوط به مهندسی است، با مشکل مواجه نشوند. درک مفاهیم ساده و ابتدایی متوسطه دوم، به نوعی کمک‌کننده و پیش‌نیاز رشته‌های دانشگاهی است. به همین خاطر معدل لازم برای رشته ریاضی در مدارس دولتی، 14 در نظر گرفته شده است.

ایا با معدل 13 میشه رفت ریاضی؟ در پاسخ به این سوال باتوجه به موارد گفته شده در توضیحات بالا، باید گفت که معدل به عوامل متعددی بستگی دارد. هرچند که طبق قانون، دانش‌آموزان با معدل زیر 14 امکان ورود به رشته ریاضی را ندارند؛ اما با این حال باید مدیر و مشاور مدرسه در این مورد تصمیم نهایی را اتخاذ کنند. به این ترتیب، دانش‌آموزان با معدل بالای 14 به طور قطعی امکان ثبت نام در رشته ریاضی فیزیک را دارند.

دانش‌آموزانی که به دنبال رشته‌های مهندسی در دانشگاه هستند، باید برای پایه هفتم، هشتم و نهم به خوبی درس بخوانند تا بتوانند در درس ریاضی، فیزیک و شیمی نمره بالای 13 بگیرند. اگر نمرات و معدل دانش‌آموزی در مقطع هفتم و هشتم، کمتر از حدنصاب باشد، امکان جبران آن در پایه نهم وجود دارد؛ بنابراین دانش‌آموزان باید قبل از هرکاری برای ورود به این رشته با مشاوره انتخاب رشته نهم صحبت کنند و بعد از هدایت تحصیلی منتظر نتیجه نهایی بمانند.

مشاوره معدل لازم برای رشته ریاضی

خلاصه مقاله معدل لازم برای رشته ریاضی

معدل لازم برای رشته ریاضی 14 اعلام شده است. مجموع نمرات درس‌ تخصصی ریاضی، فیزیک و شیمی دانش‌آموز در پایه هفتم، هشتم و نهم باید 42 باشد. همچنین خداقل نمره در نظر گرفته شده برای ورود به رشته ریاضی، نمره 13 است تا فقط دانش‌آموزانی که از هوش و استعداد بالایی در درک مفاهیم و محاسبه دارند نیز وارد این رشته دشوار بشوند.

البته ممکن است دانش‌آموزی با معدل 13 بتواند وارد رشته ریاضی شود. این مورد باید با نظر مدیر و مشاور مدرسه به تصویب برسد. مدارس دولتی در صورتی مجاز به این کار هستند که ظرفیت خالی در رشته ریاضی داشته باشند و در ضمن دانش‌آموز در درس‌های تخصصی نمره بالاتر از 13 کسب کرده باشد.

برای دانلود PDF معدل لازم برای رشته ریاضی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ایا با معدل 15 میشه رفت ریاضی؟

بله، دانش‌آموزان پایه نهم با معدل بالای 14 می‌توانند در رشته ریاضی ثبت نام کنند.

برای رفتن به رشته ریاضی معدل باید چند باشد؟

 برای ورود به رشته ریاضی معدل پایه نهم باید 14 باشد.

حداقل نمره برای رشته ریاضی چه نمره‌ای است؟

حداقل نمره لازم برای مجاز به انتخاب رشته شدن در ریاضی، نمره 13 است.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم

  حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم ۱۴۰۳ + راهنما

  کسب معدل لازم برای رشته انسانی اهمیت زیادی برای دانش آموزان متقاضی آن دارد چراکه سرنوشت‌سازترین تصمیم‌گیری در مسیر تحصیلی و شغلی در آینده آن‌ها به شمار می‌آید. بسیاری از رشته‌های پرطرفدار مانند حقوق، حسابداری، روانشناسی و مدیریت از این...
 • Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان

  سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان 1403 + ورود irtextbook

  در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملاً متفاوت شده است و دانش‌آموزان باید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و...
 • انتخاب رشته دبیرستان

  مشاوره انتخاب رشته دبیرستان ۱۴۰۳ + تست استعداد شما!

  انتخاب رشته دبیرستان از جمله مهم ترین و چالش برانگیزترین انتخاب هایی است که پیش روی دانش آموزان مقطع متوسطه قرار دارد. اینجاست که دریافت مشاوره  انتخاب رشته دبیرستان اهمیت زیادی پیدا می کند. با دریافت مشاوره انتخاب رشته دبیرستان...
 • شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع + شیوه نامه 1403

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع با دانش ‌آموزان ایرانی متفاوت است. این دسته از دانش ‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای که سازمان آموزش و پرورش معرفی کرده است، در پایه‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ثبت...
تماس با مشاور