تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
مراحل اخذ معافیت کفالت پدر بیمار

مراحل اخذ معافیت کفالت پدر بیمار 1400

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۳۸
مراحل اخذ معافیت کفالت پدر بیمار
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

معافیت کفالت پدر مختص اشخاصی می باشد که مشمول خدمت سربازی هستند و اگر بتوانند کفیل و سرپرست خانواده بشوند می توانند از خدمت سربازی طبق نظر کمیسیون نظام وظیفه معاف گردند و کارت معافیت بگیرند.

معافیت کفالت پدر در سال های گذشته با سخت گیری هایی برای مشمولان رو به رو بوده که شرایط را برای اخذ این نوع از معافیت برای مشمولان کمی دشوار کرده اما ما ساده ترین راه راه برای اخذ معافیت برای شما طی خواهیم کرد و مرحله به مرحله با شما همراه خواهیم بود.

معافیت کفالت پدر بیمار می تواند برای مشمولانی که پدرشان دارای بیماری خاص باشد، از کار افتاده باشد یا سن پدر بالاتر از یک حداکثری باشد اخذ شود اما شرایط دیگر و جزئیات خیلی بیشتری در این مورد وجود دارد که پیشنهاد می کنیم با مشاوران مرکز تماس بگیرید تا روند اخذ معافیت برای شما آغاز گردد.

 

جهت اخذ فوری معافیت کفالت برای پدر بیمار و راهنمای چگونگی اخذ معافیت های پزشکی، کفالت، ایثارگری و غیره از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید.

9099072952 تماس از سراسر کشور – 9099072952 تماس از استان تهران

تماس همه روزه از ساعات 8 صبح الی 1 شب پاسخگویی حتی ایام تعطیل

 

مراحل اخذ معافیت کفالت از طریق پدر چیست؟

اولین مرحله رسیدن سن فرد به 18 سال است و همچنین طبق قانون اعلامی در تیرماه سال 93 سن پدر باید به 70 برسد و اگر سن پدر به 70 سال نرسیده بود باید ثابت کند که نیاز به مراقبت دارد و می تواند سرپرستی خانواده را بر عهده بگیرد.

سن برای پدر هنگامی که به 70 سال برسد طبق نظر کمیسیون کفالت نظام وظیفه سنی معرفی می شود که نیاز به مراقبت دارد و از این سال به بعد می باشد که در اصل پدر خانواده نباید کار کند و باید از او مراقبت شود.

در عوض فرزند خانواده می تواند کار کند و به عنوان سرپرست خانواده معرفی گردد و به همین خاطر است که می تواند از این طریق کفیل پدر شود و معافیت کفالت پدر را دریافت کند.

به همین خاطر با در نظر گرفتن سایر ضوابط، طرح پرونده به منظور استفاده از کفالت در هیئت رسیدگی بلامانع خواهد بود و با تکمیل مدارک می تواند برای معافیت کفالت پدر اقدام کند و از خدمت سربازی معاف گردد.

به همین منظور می توانید برای دانستن جزئیات انجام این کار با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید و در این خصوص سوالات خود را بپرسید و از آخرین اخبار نظام وظیفه باخبر بشوید

چنانچه فرد متقاضی پدری بیمار داشته باشد که زیر 70 سال سن دارد بایستی برای او تشکیل پرونده داد و با توجه به رای شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی اینطور تشخیص داده خواهد شد که فرد نیاز به مراقبت دارد و می تواند از معافیت کفالت استفاده کند. اما به شرط آنکه مدارک کاملی بتواند ارائه دهد و ادعای خود را به اثبات برساند.

برخی مشمولین هستند که این سوال را دارند که آیا اگر تک فرزند ذکور باشند نیز می توانند درخواست کفالت پدرشان را بدهند؟ در جواب به این افراد باید گفت خیر. زیرا تک فرزند بودن ملاک به حساب نمی آید در صورتی که تنها ملاک اصلی برای اقدام به معافیت کفالت برای پدر تنها سن پدر و یا در برخی اوقات بیماری پدر خانواده می باشد.

یعنی اگر سن پدر 70 برسد می توان درخواست معافیت کفالت داد و اگر سن برسد به 70 نرسیده باشد ولی بیمار باشد نیز می توان برای معافیت کفالت پدر درخواست داد و از خدمت سربازی معاف شد.

 

مدارک لازم برای معافیت از طریق کفالت پدر بیمار

اصلی ترین مدارکی که شما لازم است برای شروع به همراه داشته باشید و برای سازمان نظام وظیفه بفرستید عبارتند از :

 • برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان که همان برگه شماره دو در دفترچه نظام وظیفه عمومی ناجا می باشد.
 • عکس رنگی فرد مشمول که باید زمینه آن سفید باشد.
 • کپی کارت ملی مشمول
 • تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکس ‌دار مشمول
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی و برابر اصل شده توسط اداره ثبت اسناد.
 • برگ تکمیل شده واکسیناسیون یا همان برگ شماره 4 دفترچه اعزام به خدمت نظام وظیفه
 • اگر فرد مشمول در حال انجام خدمت سربازی باشد باید یک گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی خود نیز تهیه کند.
 • برگ شماره یک دفترچه نظام وظیفه یا همان برگ استعلام وضعیت خود مشمول که نشان می دهد تا کنون به خدمت سربازی اعزام شده است یا خیر
 • کپی شناسنامه پدر،‌ مادر،‌ برادران یا خواهران در صورت وجود.
 • همچنین فرد مشمول باید برگ شماره 5 نظام وظیفه را نیز پر کرده باشد که همان برگ معاینه پزشکی اولیه برای خود است که نشان می دهد فرد از لحاظ جسمی سالم می باشد یا خیر.

موارد ذکر شده در بالا مدارک اولیه ای است که فرد متقاضی معافیت کفالت پدر باید برای شروع به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ارسال نماید.

 

مراحل دریافت معافیت کفالت پدر

بعد از اینکه مدارک مورد نیاز را آماده کردید مراحل زیر را جهت دریافت کفالت انجام دهید:

 • مراجعه به دفاتر پلیس +10 جهت اخذ دفترچه کفالت
 • پر کردن فرم مربوطه و تحویل همه ی مدارک به پلیس +10
 • انجام معاینه کفالت بعد از تکمیل فرم ها و تحویل مدارک
 • بررسی اطلاعات فرد مشمول توسط سازمان نظام وظیفه

بعد از انجام همه ی این مراحل وضعبت پدر متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که اطلاعات مورد تایید بوده نامه ای به متقاضی داده می شود که باید به هیئت بازررسی محل سکونت خود مراجعه کند.

بعد از انجام بررسی، در صورتی که درخواست متقاضی مورد پذیرش قرار بگیرد کارت معافیت برای وی صادر می شود، در غیر این صورت باید برای اعزام جهت خدمت خود را آماده نماید.

 

در صورتی که در مورد اخذ معافیت کفالت پدر سوالی داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند یا سوالات خودتان را کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

جهت اخذ فوری معافیت کفالت برای پدر بیمار و راهنمای چگونگی اخذ معافیت های پزشکی، کفالت، ایثارگری و غیره از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید.

9099072952 تماس از سراسر کشور – 9099072952 تماس از استان تهران

تماس همه روزه از ساعات 8 صبح الی 1 شب پاسخگویی حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

مدارک لازم برای اخذ معافیت های کفالت

مشاوره تخصصی نظام وظیفه

معافیت فرزندان ایثارگر

امریه سربازی

معافیت پزشکی سربازی

معافیت کفالت مادر مطلقه

معافیت کفالت پدر چیست؟

اگر مشمولین کفیل و سرپرست خانواده باشند می توانند از خدمت سربازی طبق نظر کمیسیون نظام وظیفه معاف گردنند و کارت معافیت بگیرند.

آیا پدر در قید حیات باشند ولی بیماری خاصی را دارا باشند مشمول معافیت کفالت پدر میشوند؟

بله، اما این تصمیم گیری بر عهده کمیسیون نظام وظیفه است.

مراحل اخذ معافیت کفالت پدر به چه صورت است؟

مراحل دریافت معافیت کفالت پدر مرحله به مرحله در مقاله شرح داده شده است.

مدارک لازم برای اخذ معافیت کفالت پدر چیست؟

به علت زیاد بودن مدارک مورد نیاز پیشنهاد ما این است که به مطالعه مقاله بپردازید.

نظرات

 1. میلاد
  ۱۶ دی ۹۹

  سلام ایا من برادر مجرد بزرگتر از خود دارم وپدرم۶۷سال دارد ومشکل بینایی وشنوایی دارد کفالت شامل من میشه ایا لطفا؟؟

 2. مشاور ارشد
  ۱۶ دی ۹۹

  سلام همان طور که در مطلب مراحل اخذمعافیت کفالت پدر ذکر شده اگر شما برادر بزرگتر داشته باشید‌که سالم‌باشند‌معافیت به شما تعلق نمیگیرد.

 3. حسین
  ۰۴ بهمن ۹۹

  سلام وقت بخیر
  من پدرم چندین ساله ک بیکاره و خودش ی دامداری کوچیک داره ک من کمکش میکنم هر روز تنها پسر خانواده هم هستم و واقعا مسعولیت خانواده رو دوش منه ایا من معاف میشم؟

 4. مشاور ارشد
  ۰۶ بهمن ۹۹

  سلام اگر شرایط اخذ معافیت کفالت پدر رو داشته باشید بله معاف خواهید شد.

 5. ghaneg
  ۱۲ بهمن ۹۹

  با سلام .
  بنده شخصی هستم که پدری دارم که بیماری قلبی دارندکه کلا 40 درصد از قلبش کار میکند همچنین از بینایی یک چشم برخوردار نیستند برادرم 2 سال از خودم کوچکتر است اما خدمت رفته است الان سه ساله که از پدرم مراقبت میکنم شاهد هم دارم طول این سه سال فقط خودم مراقبش بودم و برادرم حتی یکبار به دیدن پدرم نیامده ایا شانس معافیت دارم یا ن لطفا راهنمایی کنید با تشکر.

 6. مشاور ارشد
  ۱۲ بهمن ۹۹

  سلام شما شرایط اخذمعافیتکفالت پدر بیمار رو با این شرایط ندارید.

 7. خسرو
  ۲۰ بهمن ۹۹

  سلام من پدرم دارای بیمارهای زیادی است ازجمله اعصاب روان سه باردربیمارستان اعصاب روان بستری شدوچشم چپ نابینا وچشم راستش حدود3تا4درصددیدداردRI ستون فقرات گردنی: ستون فقرات گردنی صافی توردوز را با مادر با استخوان نخاع استخوانی نشان می دهد. کاهش ارتفاع دیسک و ترفندهای ملایم دیسک مرکزی سطح CS-6 و C6-7 است.LS: MRI E MRI ستون فقرات کمری MRI Withoet GD: – تا حدی دیسک کمبود دیابت در TI2 / LI. LI / 12.LA / LS wch برآمدگی دیسک دیفرانسی که در T12 / LI.I / 2.UL دیده می شود و با پیشوند همراه است thecal کیسه cmpresi پارگی حلقوی در L4 / LS انجام می شود. گره Schmorts در T12 / LI وجود دارد. اندازه و شدت وازنظرشنوای گوش چپ60درصدوراست 50درصدشنوای ازدست داده فروشزندهردوشانه دارم ودوبارهمورییدعمل کردم دوبارعودت کرده سندرم روددارم چندباررفتم می کن کفالت شاملت نمی شود

 8. علیرضا
  ۲۸ بهمن ۹۹

  سلام وقت بخیر.
  من ۲۲ سالمه و یه برادر ۱۶ ساله هم دارم
  الان خودم دانشجو هستم و غیبت ندارم و از معافیت تحصیلی بهرهمند هستم
  پدرم ۵۰ ساله هست و کارمنده
  حال خوبی نداره و مشکل اعصاب پیدا کرده بعضی اوقات چنان لرزش دست میگیره که نمیتونه چیزی تو دست نگهداره بینایی یک چشم رو هم از دست داده و نیاز به مراقبت داره و توانایی کار کردن رو دیگه نداره میخواد به عنوان از کار افتاده خودش رو بازنشست کنه
  آیا من میتوانم معافیت دایم کفالت پدرم رو بگیرم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. مشاور ارشد
  ۲۸ بهمن ۹۹

  سلام علیرضا جان شما نمی تونید معافیت کفالت پدر رو بگیرید‌ به شما تعلق نمیگیره

 10. سلام خسته نباشید من تک پسر خانواده هستم پدرم 48 سالشه دیکس کمر داره زده به پاش. پاش خم نمیشه فشار خون هم داره قرص فشار خون مصرف میکنه. معافیت به من تعلق میگیره؟ ممنون

 11. حسن
  ۰۲ اسفند ۹۹

  سلام پدر من۴۵ساله هستن و دارای بیماری سرطان حنجره ک واقعا نمیتوان کار کنن و برادر من ۱۵ سال از من کوچک تر هس و خودم ۲۰ ساله هستم ایا میشود از خدمت سربازی معاف شوم ‌؟

 12. مشاور ارشد
  ۰۴ اسفند ۹۹

  سلام شما شرایط اخذ معافیت کفالت پدر رو ندارید .

 13. رضا
  ۰۶ اسفند ۹۹

  سلام
  پدر من عمل قلب باز انجام داده و درحال گذراندن مراحل از کار افتاگی برای بیمه است،و من هم تک پسرهستم
  پدرم متولد1343 و خودم1375
  آیا شرایط معافیت را دارم؟
  باتشکر

 14. Kamal
  ۰۹ اسفند ۹۹

  سلام
  سرطان کبد پدر من متاستاز کرده و ریه رو هم درگیر کرده . باید شیمی درمانی بشه ایا کفالت شامل من میشه؟؟؟تک پسر هم هستم

 15. علی
  ۱۲ اسفند ۹۹

  سلام پدر من ۶۸ سالش هست و کاملا بیکاره و هیچ شغلی نداره و تنها حقوق بازنشستگی داره و مسئولیت خانواده رو دوش منه و همچنین از لحاظ جسمی سالم هست و مشکلی نداره و من تنها پسر خانواده ام و ۲۲ سالم هست و یک خواهر بزرگتر از خودم دارم که مجرده آیا میتونم به دلیل بیکاری پدرم و همچنین سن ۶۸ سالگیش معافیت بگیرم؟

 16. مشاور ارشد
  ۱۴ اسفند ۹۹

  سلام ن متاسفانه شما نمیتوانید بخاطر اینک سن پدرتون ۷۵ سال کمتر

 17. مشاور ارشد
  ۱۴ اسفند ۹۹

  سلام در صورتی که به پدرتون از کارافتادگی بدهند میتونید کفالت پدرتونو‌ بگیرید

 18. حسین
  ۱۵ اسفند ۹۹

  سلام
  پدرم 72 سال سن دارند. بیماری قند و فشارخون دارند و واقعا مسن هستند. برادر بزرگتر از خودم معافیت پزشکی دارد و متاهل است. من دانشجو هستم. آیا میتوانم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟

 19. مشاور ارشد
  ۱۷ اسفند ۹۹

  سلام ن‌متاسفانه نمیتونید برادرتون بزرگتر از خودتون معافیت داره به شما نمیدن

 20. علی
  ۲۴ اسفند ۹۹

  سلام
  پدر من 75 سالش هست
  بردار بزرگتر من ده سال قبل کفالت خواهرم گرفته و الان متاهل
  کفالت پدر به من تعلق نمیگیره درسته؟

 21. مشاور ارشد
  ۲۴ اسفند ۹۹

  سلام بله کفالت پدر به شما تعلق نمیگیره.

 22. محمدرضا
  ۲۵ اسفند ۹۹

  سلام وقت بخیر ، ببخشید من تک پسر هستم پدرم چندین ساله بیماری قلبی داره ، 2بار انژیوگرافی شده ، قرص میخوره دائم قلبش درد میکنه استفراغ میکنه قلبش هم 35 درصد میزنه ، ولی عمل قلب باز انجام نداده در کل کارای شخصی خودش را انجام میده ولی نمیتونه بیرون کار کنه و حتما یکی باید کنارش باشه ، با این حساب به من معافیت میدن ؟ این همه هزینه کنم کمسیون بزارن اخرش رد نکنن ؟

 23. مشاور ارشد
  ۲۵ اسفند ۹۹

  سلام در مورد معافیت کفالت پدر باید کمیسیون پزشکی نظر بدن

 24. مبین
  ۱۲ فروردین ۰۰

  سلام من پدرم چند سال پیش تصادف کرد از ناحیه مغز اسیب دید کما رفت ولی الان رو به بهبوده مادرمم ۳بار سکته مغزی و قلبی داشته ناراحتی قلب و فشار خون داره خاهر کوچیک تر از خودمم دارم پدرمم بخاطر شرایط جسمانی که پلاتین توی بدنش هست آزاد کار میکنه ولی خیلی بهش فشار میاد ۴سال هست که فراری هستم میخواستم ببینم میتونم کفالت بگیرم حین خدمت پدرم بویایی و چشاییشم از دست داده ۳تا مهره کمر نداره و پلاتین توی پاهاشه ممنون میشم راهنماییم کنید ۶ماه هم خدمت کردم و ۴ساله فراریم بخاطر این شرایط

 25. علی
  ۱۸ فروردین ۰۰

  سلام وقت بخیر
  پدر من از کار افتاده کلی است و حقوق از کار افتادگی میگیرد
  خودم دانشجو ام و20سال سن دارم
  چند ماهه میتونم کارت رو بگیرم.

 26. moshaverarshad
  ۱۹ فروردین ۰۰

  سلام علی
  زمان اخذ معافیت کفالت پدر بین 60 تا 90 روز

 27. محمد
  ۱۹ فروردین ۰۰

  سلام وقت بخیر ، ببخشید من تک پسر هستم پدرم چندین ساله بیماری کلیه داره و 2 تا کلیه هاش 20درصد بیشتر کار نمی کنه همچنین از بینایی یک چشم خیلی ضعیف است کفالت شامل من میشه؟ممنون.

 28. moshaverarshad
  ۲۱ فروردین ۰۰

  سلام محمد
  به تضخیص کمسیون در صورتی که به پدرتون از کارافتادگی بدن میتونه بگیره

 29. علیرضا
  ۲۴ فروردین ۰۰

  سلام خسته نباشید
  پدر من داری دیابت شیرین مقاوم به درمان و فشار خون
  تکرر ادرار داره و چشمشم دچار مشکله
  من تک فرزند خوانواده ام
  آی برای گرفتن کفالت پدر بیمار میتونم اقدام کنم؟

 30. moshaverarshad
  ۲۶ فروردین ۰۰

  سلام جناب علیرضا
  پدرتون از کارافتادگی دارد؟

 31. احسان
  ۲۶ فروردین ۰۰

  سلام وقتتون بخیر
  من 19 سال دارم و یه خواهر بزرگتر از خودم دارم.
  پدرم 63 سالشون هست
  15 سال پیش بخاطر بیماری لیکن پلان(یک نوع بیماری خود ایمنی)مفصل پاشون دچار مشکل شد و حدود 1 سال بیمارستان بستری بودن و مفصل پاشون رو بجاش مصنوعی گذاشتن.همچنین بخاطر این بیماری اثار لکه های قرمز روی پاشون به جا مونده هنوز.ایشون کارمند نیروهای مسلح بودن ولی بخاطر این بیماریشون تو همون سالها زودتر بازنشستشون کردن.
  با این تفاسیر بنظرتون امکان معافیت برای من هستش تا براش اقدام بکنم یا نه؟
  ممنون از وقتتون

 32. moshaverarshad
  ۲۸ فروردین ۰۰

  سلام احسان
  بله شما شرایط اخذ معافیت کفالت پدر را دارا هسین

 33. علیرضا
  ۲۹ فروردین ۰۰

  در پاسخ به سوالتون که پرسیدن از کار افتادس
  باید بگم که نمیتونه کار کنه
  اینو با گرفتن استشهادنامه از اهالی محل میتونم ثابت کنم؟

 34. moshaverarshad
  ۳۱ فروردین ۰۰

  سلام علیرضا
  به تشخیص کمسیون بستگی دارد که قبول کند یا نکند برای استشهاد محلی که معمولا برای اخذ معافیت کفالت پدر یکم سخت میگیرند

 35. متین
  ۱۶ اردیبهشت ۰۰

  سلام
  بنده پدرم ۷۴ ساله هست و بیماری توده بدخیم داره برادر بزرگتر و کوچکترم سربازی رفتن و متاهل هستن و برادر کوچکتر هم با من تو ی خونه هست بنده هم ۲۸ سالمه و شرایط پدرم جوریه ک نمیتونم ببرمش کمیسیون پزشکی ولی مدارک کامل دارم از توده بدخیم امکانش هست ک بتونم معافیت بگیرم؟؟؟
  با سپاس

 36. امیر حسین
  ۱۷ اردیبهشت ۰۰

  سلام خسته نباشید
  من فرزند اول خانواده هستم و دو برادر کوچکتر دارم که به ۱۸ سال نرسیده اند پدرم در حین کار سوخته و یک پایش از کار افتاده است آیا میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟

 37. moshaverarshad
  ۱۸ اردیبهشت ۰۰

  سلام امیر حسین
  با توجه به توضیحاتی که دادین بله شما میتونین معافیت کفالت پدر بیمار بگیرین جهت اینک از چه راهکارهایی استفاده کنید با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس حاصل نمایید

 38. moshaverarshad
  ۱۸ اردیبهشت ۰۰

  سلام متین در صورتی که برادرتون کمتر از 18 سالش باشه و خودتونم هم غیبت نداشته باشین میتونین جهت اخذ معافیت کفالت پدر اقدام کنید

ایران تحصیل
تماس با مشاور