ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

معافیت پزشکی کم شنوایی گوش ۱۴۰۲ + شرایط گوش | ایران تحصیل

معافیت پزشکی کم شنوایی گوش
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

معافیت پزشکی کم شنوایی گوش از جمله موارد معافیتی است که در آیین نامه سازمان نظام وظیفه ذکر شده است و افراد به کمک آن می توانند اقدام به دریافت معافیت نمایند، معافیت سربازی گوش در سطوح مختلفی بسته به فرد مبتلا به این بیماری به او تعلق خواهد گرفت.

اصلی ترین موردی که سازمان نظام وظیفه در زمان بررسی درخواست معافیت پزشکی گوش و حلق و بینی برای افراد مورد بررسی قرار می دهد میزان شدت بیماری است، البته لازم به ذکر است که این اصل در تمامی بیماری هایی که به آن ها معافیت تعلق می گیرد وجود دارد و اینکه فرد تا چه میزان از معافیت بهره مند خواهد شد به طور مستقیم به نوع و میزان حاد بودن بیماری او بستگی دارد.

 

 

کاربران گرامی، در صورت ابتلا به عارضه کم شنوایی گوش برای کسب اطلاع از نحوه اخذ و مراحل معافیت سربازی به کمک این مشکل می توانید با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصر فرمایید.

 

شرایط معافیت کم شنوایی گوش

عملکرد نامناسب گوش های می تواند مراتب مختلف و متفاوتی باشد که سازمان نظام وظیفه برای هر کدام از این مراتب معافیت های به خصوصی را در نظر گرفته است، طبق قانون معافیت آیین نامه نظام وظیفه عمومی مشمولی بر اساس معافیت های پزشکی به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

 • دسته اول: افرادی که به طور کامل آمادگی شرکت در خدمت مقدس سربازی را دارند.
 • دسته دوم: افرادی که به علت بیماری توانایی خدمت سربازی را به کل ندارند و به طور دائم از معافیت بهره مند می شوند.
 • دسته سوم: افرادی که به علت بیماری های موقتی توانایی اعزام به خدمت سربازی را در حال حاضر ندارند و مشمول معافیت موقت از خدمت سربازی می شوند.
 • دسته چهارم: افرادی که به دلیل نقص عضو و یا بیماری از معافیت خدمات رزمی و سنگین بهره مند می شوند.

 

معافیت سربازی کم شنوایی گوش

 

انواع مختلف معافیت سربازی گوش

همانطور که تا به این جای مقاله ذکر شد میزان معافیت پزشکی کم شنوایی گوش بستگی به نوع و شدت بیماری دارد، در ادامه به بررسی میزان معافیت سربازی بر اساس انواع مختلف کم شنوایی گوش خواهیم پرداخت:

دسته بیماری نام بیماری شرایط بیماری نوع معافیت امکان دریافت در زمان تحصیل
گوش، حلق و بینی کم شنوایی گوش کم شنوایی یک طرفه تا میزانی که معدل شنوایی اصوات چهار طرفه بیش از 80 دسی بل باشد. معافیت دائمی خیر
گوش، حلق و بینی کم شنوایی گوش کم شنوایی یک طرفه تا میزانی که معدل شنوایی اصوات چهار طرفه بین 50 الی 80 دسی بل باشد (برای کسانی که تحصیلات عالیه دارند) معافیت از خدمات رزمی خیر
گوش، حلق و بینی کم شنوایی گوش کم شنوایی هر دو گوش با معدل افت شنوایی 50 دسی بل معافیت از خدمات رزمی خیر
گوش، حلق و بینی کم شنوایی گوش کم شنوایی یک طرفه برای افرادی که در یک گوش خود با افت شنوایی حداقل 80 دسی بل و در گوش دیگر خود 50 دسی بل مواجه هستند. معافیت دائم خیر
گوش، حلق و بینی کم شنوایی گوش کم شنوایی دو طرفه در زمانی که معدل افت شنوایی فرکانس های چهارگانه بیش 50 دسی بل در هر گوش باشد. معاف از خدمات رزمی خیر

 

معافیت پزشکی دائم کم شنوایی گوش

همانطور که در جدول بخش قبل مشاهده کردید برخی در برخی از مواقع برای مشکل کم شنوایی گوش معافیت دائمی سربازی به فرد تعلق می گیرد، اما اینکه علت این نوع از معافیت چیست موضوعیست که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

بعد از دریافت معافیت دائمی شخص بدون هیچگونه خدمت اعم از رزمی و غیر رزمی می تواند کارت معافیت سربازی خود را دریافت نماید، در صورتی که مشکل کم شنوایی گوش فرد به حدی باشد که برای شنیدن اصوات روزمره با مشکل مواجه باشد فرد از معافیت دائم بهره مند خواهد شد، اما در صورتی که میزان کم شنوایی تا حدی باشد که فرد صرفا اصوات آرام را به درستی نشنود تنها معافیتی که ممکن است به او اعطا شود معافیت از خدمات رزمی و سنگین می باشد.

البته توجه داشته باشید که مدت دقیق معافیت پزشکی کم شنوایی گوش بستگی به نظر پزشک معاین معتمد سازمان نظام وظیفه دارد.

 

 

برای کسب اطلاع از شرایط و نحوه معافیت سربازی پای پرانتزی و ضربدری وارد لینک شوید.

 

 

معاف از رزم به دلیل کم شنوایی گوش به چه معناست؟

مشکل کم شنوایی گوش اگر تا حدی حاد نباشد که فرد را به طور کامل معاف کند می تواند بنا بر شرایط موجب معافیت از رزم فرد گردد، در دوره ۲ ساله سربازی سربازان باید خدماتی اعم از نگهبانی، حمل اسلحه، رژه های گروهی، رانندگی و خدمات سنگینی دیگری را انجام دهند که طبیعتا انجام تمامی آن ها برای فردی که مشکل شنوایی دارد مقدور نمی باشد، از همین رو سازمان نظام وظیفه برای کسانی که با مشکل شنوایی نه چندان حاد (در حد معافیت کامل) مواجه هستند معافیت از خدمات رزمی و سنگین را در نظر گرفته است.

فرد در صورتی که با مشکل شنوایی کم مواجه باشد اما پزشکان تشخیص دهند که کم شنوایی او در حد معافیت کامل نیست معافیت از خدمات رزمی و سنگین به او تعلق می گیرد.

 

 

مراحل دریافت معافیت سربازی کم شنوایی گوش

از جایی که طی کردن 2 سال خدمت سربازی ممکن است برای هر پسر جوانی خیلی خوشایند نباشد خیل زیادی از افراد ممکن است تا به دنبال دریافت معافیت پزشکی به هر طریقی باشند، سازمان نظام وظیفه برای اعطای معافیت سربازی کم شنوایی گوش اقدام به در نظر گرفتن چند مرحله کرده است و بعد از انجام تمامی این مراحل به طور کامل اقدام به ارائه معافیت سربازی برای واجدین شرایط می کند.

افرادی که قصد دریافت معافیت پزشکی گوش را دارند باید طبق مراحل زیر اقدام نمایند:

 • به نزدیک ترین دفتر پلیس +10 مراجعه نمایید.
 • اقدام به دریافت فرم ها و برگه های درخواست معافیت نمایید.
 • بعد از تکمیل فرم ها و برگه ها باید تمامی مدارک باید به سازمان نظام وظیفه ارسال شوند.
 • بهتر است تا قبل از مراجعه به پلیس +10 اقدام به معاینه نزد یکی از پزشکان معاین اولیه نمایید و تشخیص آن پزشک را هم در کنار دیگر مدارک به پلیس +10 تحویل دهید.
 • نظام وظیفه بعد از گذشت مدتی مشخص اقدام به دعوت و فراخوانی شما به یکی از بیمارستان های زیر نظر خود می کند.
 • در بیمارستان مربوط مقداری آزمایش انجام خواهد شد تا مقدار بیماری فرد مورد بررسی قرار بگیرد.
 • بعد از بررسی آزمایش ها فرد به کمیشیون پزشکی سازمان نظام وظیفه دعوت می شود تا در مورد نوع معافیت او تصمیم گیری شود.

 

 

برای کسب اطلاع از نحوه خرید خدمت سربازی ۱۴۰۲ می توانید با ما در ایران تحصیل همراه باشید.

 

 

تاییدیه های لازم برای دریافت معافیت پزشکی کم شنوایی گوشی

برای دریافت معافیت پزشکی مبتلا بودن شما به بیماری مربوطه باید در مراتب مختلفی تایید گردد تا معافیت به شما تعلق بگیرد، برای دریافت معافیت از سازمان نظام وظیفه بیماری افراد باید توسط 3 مرجع مورد تایید واقع شود.

 1. در مرحله اول قبل از ارائه مدارک شما به نظام وظیفه از سوی پلیس +۱۰ دریافت تاییدیه از سوی پزشک معاین اولیه لازم است.
 2. در گام دوم وقتی که شما به بیمارستان تحت نظر سازمان نظام وظیفه دعوت می شوید تایید بیماری شما در شورای پزشکی بیمارستان باید صورت بگیرد.
 3. در گام آخر شورای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه باید اقدام به تایید بیماری فرد نماید.

بعد از تایید بیماری فرد در تمامی این مراجع معافیت به او تعلق می گیرد در غیر این صورت فرد مشمول معافیت نخواهد شد.

 

معافیت سربازی کم شنوایی گوش

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت پزشکی گوش و حلق و بینی

برای دریافت معافیت سربازی باید برخی از مدارک را چه در هنگام مراجعه به پلیس +۱۰ و چه در هنگام مراجعه به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه باید همراه داشته باشید، لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کم شنوایی گوش به شرح زیر می باشد:

 • یک قطعه عکس ۳*۴ رنگی برای تکمیل مدارک احراز هویت
 • تکمیل برگه شماره ۱ (وضعیت مشمولان)
 • تکمیل مدارک معاینه های اولیه
 • اصل و تصویر کارت ملی فرد مشمول به سربازی
 • تکمیل برگه واکسیناسیون های فردی
 • اصل و تصویر کارت ملی فرد مشمول به خدمت سربازی
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی فرد
 • افتتاح حساب سپه و درج شماره حساب در برگه شماره یک

 

 

برای بررسی بیماریهایی که باعث معافیت سربازی میشود وارد لینک شوید.

 

 

ابطال کارت معافیت سربازی کم شنوایی گوش

هر نوع از معافیت های پزشکی می توانند منجر به پدید آمدن برخی از محدودیت های (به خصوص در استخدام) شود، و از جایی که عارضه کم شنوایی گوش قابل درمان است برخی از افراد بعد از دریافت معافیت خود برای رفع محدودیت ها و بعد از درمان کامل این مشکل به دنبال راهی برای ابطال این نوع از معافیت خود هستند.

امکان باطل کردن این نوع از معافیت بعد از درمان کامل برای افراد امکان پذیر می باشد، منتها مسئله ای که در این حین اهمیت زیادی دارد این است که در صورت ابطال این نوع از معافیت فرد باید به صورت مجدد برای اعزام به خدمت سربازی اقدام نماید.

 

 

خلاصه مطلب

معافیت پزشکی کم شنوایی گوش بسته به حاد بودن و نوع به واجدین شرایط تعلق می گیرد، اینکه فرد مبتلا به این مشکل تا چه حدی از معافیت بهره مند می شود ارتباط مستقیمی با سطح شنوایی فرد دارد، نظام وظیفه با بررسی میزان شنوایی فرد با واحد دسی بل سه نوع از معافیت دائمی، موقتی، و معافیت از رزم را به مشمولین مبتلا به این مشکل اعطا می کند.

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا امکان اعتراض به رای صادر شده برای معافیت پزشکی کم شنوایی گوش وجود دارد؟

بله، در صورت نیاز شما می توانید به ترتیب به چهار مرجع کمیسیون شهرستان، کمیسیون استان، کمیسیون سازمان و شواری عالی اعتراض خود را ارجاع دهید.

آیا کارت معافیت کم شنوایی گوش را می توان باطل کرد؟

بله، در صورت درمان کامل امکان ابطال کارت معافیت کم شوایی گوش وجود دارد، البته بعد از ابطال فرد باید به طور مجدد برای اعزم به سربازی اقدام نماید.

آیا در زمان تحصیل برای دریافت معافیت سربازی کم شنوایی گوش می توان اقدام کرد؟

خیر، کم شنوایی گوش از دسته بیماری هایی است که برای معافیت آن در زمان تحصیل نمی توان اقدام کرد.

نظرات

 1. وحید
  ۱۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۰

  سلام ،من گوش سمت چپ 40 دسی با یعنی شنوایی متوسط دارم غیبت هم دارم معاف از رزم میشوم؟

  • tahmasebi
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۷

   سلام وقت بخیر،شما مدرک تحصیلیتون رو مشخص نکردید، اگر فوق دیپلم یا پایین تر هستیدباید بین 50 تا 80 دسی بل کمشنوایی داشته باشید. ضمنا برای غیبتتون هم باید توجیه غیبت کنید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)