ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

غیبت در کنکور 1403 + اگه ثبت نام کنیم نریم چی میشه؟

غیبت در کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

غیبت در کنکور یکی از مسائلی است که می‌تواند برای داوطلبان و والدین آن‌ها نگران‌کننده باشد. این موضوع به دلایل مختلفی از جمله مشکلات پزشکی، حوادث غیرمنتظره یا حتی عدم آمادگی کافی برای شرکت در آزمون ممکن است اتفاق بیافتد، .

به اطلاع داوطلبانی که می‌پرسند اگر کنکور ثبت نام کنیم و شرکت نکنیم چه میشود؟ می‌رسانیم که هیچ ممنوعیتی برای شرکت در آزمون بعدی نخواهند داشت. اما مهم است که داوطلبان و والدین آن‌ها با دقت و برنامه‌ریزی مناسب برای شرکت در کنکور آماده شوند تا احتمال وقوع غیبت به حداقل برسد.

منظور از غیبت در کنکور چیست؟

غیبت در کنکور به معنای عدم حضور داوطلب در زمان برگزاری کنکور و عدم امضا کردن برگه حضور و غیاب در جلسه کنکور است. در واقع، زمانی که فردی تصمیم به شرکت در کنکور سراسری می‌گیرد، باید در تاریخ و زمان مقرر در محل آزمون حاضر شود و با ارائه مدارک شناسایی معتبر و کارت ورود به جلسه، نام خود را در لیست حضور و غیاب امضا کند. اما اگر فرد به هر دلیلی نتواند در زمان مقرر در محل آزمون حاضر شود، به‌عنوان غایب شناخته می‌شود.

غیبت در کنکور می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، از جمله مشکلات شخصی، بیماری، حوادث غیرمترقبه یا عدم آمادگی کامل برای آزمون. در هر صورت، عدم حضور در جلسه کنکور به معنای از دست دادن فرصت شرکت در این آزمون مهم است که می‌تواند تاثیرات منفی بر آینده تحصیلی و شغلی فرد داشته باشد.

داوطلبان باید با دقت و برنامه‌ریزی مناسب، خود را برای این آزمون آماده کرده و در زمان مقرر در محل آزمون حاضر شوند. البته ضروری است اطلاع داشته باشید که عدم حضور در جلسه کنکور، موانعی برای شرکت در آزمون کنکور سراسری در آینده ایجاد نخواهد کرد و امکان ثبت نام در آزمون سال های بعد وجود خواهد داشت.

منظور از غیبت در کنکور چیست؟

 اگر کنکور ثبت نام کنیم و شرکت نکنیم چه میشود؟

حال که مشخص شد منظور از غیبت کنکور چیست، باید دید که اگر سر جلسه کنکور نرویم چه میشود؟ داوطلبانی که ثبت نام کنکور خود را انجام داده اند ولی در جلسه امتحان حضور نیابند، غیبت خواهند داشت، اما در این صورت هیچ مشکلی برای آن‌ها پیش نخواهد آمد  این افراد می‌توانند در دوره‌های بعد نیز شرکت کنند.

آیا نرفتن سر جلسه کنکور باعث محرومیت میشه؟

عدم حضور در جلسه و عدم امضای برگ حضور در جلسه به معنای محرومیت نیست و هر کسی که ثبت نام کرده و به هر دلیلی نتوانسته حضور داشته باشد، می‌تواند در آینده دوباره برای ثبت نام اقدام کند.

با این حال، ضروری است که مشمولان غیبت کنکور مطلع باشند که در زمان اعلام نتایج، برای آن‌ها هیچ رتبه‌ای صادر نخواهد شد. همچنین، در کارنامه اولیه این دسته از متقاضیان، غیبت در گروه آزمایشی قید می‌شود. مسئولان و برگزارکنندگان این آزمون نیز هیچ مسئولیتی در قبال غیبت داوطلب نخواهند داشت.

آیا نرفتن سر جلسه کنکور باعث محرومیت میشه؟

شرایط محرومیت با غیبت در کنکور سراسری

ممکن است برخی از داوطلبان به دلیل ناآگاهی از شرایط محرومیت با غیبت در کنکور سراسری، تصورات نادرستی داشته باشند. حقیقت این است که صرفا غیبت در کنکور باعث محرومیت از شرکت در این آزمون نمی‌شود و هیچ مانعی برای این داوطلبان وجود نخواهد داشت.

قانون محرومیت از کنکور در حقیقت شامل موارد دیگری است که هر سال از طریق دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری به اطلاع داوطلبان می‌رسد. البته بر اساس جدیدترین قوانین و آخرین رای دیوان عدالت اداری، محرومیت از کنکور تقریبا به‌طور کامل رفع‌ شده‌ است.

به‌عنوان مثال برخلاف سال‌های گذشته، اگر فردی در کنکور سراسری سال گذشته شرکت کرده و پس از اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته، در یکی از رشته‌های دوره روزانه پذیرفته‌ شده‌ باشد، اما در دانشگاه ثبت‌نام نکرده یا انصراف داده باشد، هیچ منعی برای شرکت در کنکور جدید نخواهد داشت و مجددا می‌تواند ثبت‌نام کند. اما برخی از شرایط محرومیت در کنکور به شرح زیر است:

به دسته‌ی داوطلبان آقا که مشمولیت نظام وظیفه دارند، اجازه حضور در آزمون سراسری داده نخواهد شد.

افرادی که تعهد خدمت به سازمان یا ارگان خاصی دارند یا تعهد سهمیه بومی و منطقه محروم را بر عهده دارند نیز امکان شرکت در کنکور سراسری را نخواهند داشت.

از جمله فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی که موظف به خدمت اجباری هستند، نیز محروم خواهند بود؛ این شامل رشته‌هایی مانند دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، پرستاری، اتاق عمل، هوش‌بری، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، و فوریت‌های پزشکی می‌شود.

از طرف دیگر، افرادی که در دوره‌های روزانه دو بار پذیرش شدند و همچنین افرادی که در زمان انتخاب رشته تحصیلی مشمول خدمت نظام وظیفه شوند، اجازه شرکت در دانشگاه بعد از قبولی را نخواهند داشت مگر اینکه در زمان مقرر، دفترچه اعزام خدمت خود را تکمیل و ارسال نمایند.

آیا داوطلبان غایب در کنکور، می‌توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند؟

با توجه به اعلام سازمان سنجش، داوطلبانی که در انتخاب رشته قبول نشده‌اند، می‌توانند از فرصت تکمیل ظرفیت بهره‌مند شده و رشته دیگری را انتخاب کنند. اما برای شرکت در تکمیل ظرفیت، شرط اساسی شرکت در جلسه کنکور است.

افرادی که در جلسه کنکور حضور نداشته‌اند، قادر به شرکت در تکمیل ظرفیت رشته‌های با آزمون نیستند. اما برای این دسته از داوطلبان هیچ محدودیتی برای شرکت در تکمیل ظرفیت رشته های بدون کنکور وجود ندارد.

داوطلبان می‌توانند اطلاعات لازم برای تکمیل ظرفیت رشته‌های بدون کنکور را از دفترچه‌ای که در سایت سازمان سنجش منتشر شده است، بهره ببرند و یا با تماس با مشاورین ایران تحصیل اطلاعات لازم را کسب  نمایند.

آیا داوطلبان غایب در کنکور، می‌توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند؟

مشاوره در صورت غیبت در کنکور سراسری

در برخی موارد مشاهده می‌شود که بسیاری از داوطلبان با وجود آمادگی برای کنکور سراسری، به موقع به جلسه آزمون نمی‌رسند و غایب می‌شوند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که این عزیزان چند نکته مهم را در نظر داشته باشند تا زمان و تلاش‌هایشان هدر نرود.

بهتر است متقاضیان حداقل نیم ساعت قبل از شروع آزمون در حوزه امتحانی حاضر شوند، زیرا ممکن است به دلیل ترافیک یا حوادث غیرمترقبه دیرتر از زمان تعیین‌ شده‌ برسند و درهای ورودی بسته شود. همچنین، با حضور به موقع می‌توان شماره صندلی را زودتر پیدا کرده و با آرامش خاطر امتحان را آغاز کرد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، امضا کردن برگه حضور در جلسه است. زیرا قبل از شروع آزمون، از داوطلبان خواسته می‌شود تا در قسمت پایین برگه پاسخنامه، با نوشتن نام و نام خانوادگی و امضا، حضور خود را در جلسه تایید کنند.

لطفا توجه داشته باشید که مشاوران سامانه مشاوره تحصیلی ایران تحصیل آماده پاسخ‌گویی به تمامی سوالات شما پیرامون غیبت در کنکور هستند. شما می‌توانید از طریق سامانه مشاوره تحصیلی ایران تحصیل با مشاوران حرفه‌ای این مرکز ارتباط برقرار کنید.

برای دانلود فایل PDF مقاله غیبت در کنکور کلیک نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

منظور از غیبت کنکور سراسری چیست؟

در صورتی که داوطلب در جلسه آزمون حضور نداشته باشد یا به موقع حاضر نشود یا برگه حضور را امضا ننماید، به عنوان غایب ثبت خواهد شد.

آیا نرفتن سر جلسه کنکور باعث محرومیت میشه؟

اين افراد در ارتباط با نام‌نويسي و شرکت در آزمون سال بعد هيچ مشکلي نداشته و در دوره آتي نيز مي‌توانند مانند ديگر متقاضيان به ثبت‌نام ادامه دهند.

آیا داوطلبینی که در جلسه کنکور غیبت داشته‌اند، مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت هستند؟

داوطلبانی که در جلسه کنکو غیبت داشته‌اند، می‌توانند در انتخاب رشته و تکمیل ظرفیت رشته‌های بدون آزمون (صرفاً با سوابق تحصیلی) شرکت کنند.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سامانه ثبت نام برگه حمایت تحصیلی اتباع 1403 - نوبت دهی تمدید

  سامانه ثبت نام برگه حمایت تحصیلی اتباع 1403 – نوبت دهی تمدید

  از جمله مدارکی که برای ثبت نام دانش آموزان اتباع و مهاجران در مدارس نیاز است، مدارک شناسایی و مدارک مرتبط با اقامت دانش آموزان است. دانش آموزانی که دارای اقامت هستند، با مراجعه به مدارس، می‌توانند روند ثبت نام...
 • نقش کلاس آمادگی تیزهوشان در افزایش شانس قبولی آزمون

    یکی از وظایف مهم کادر آموزشی مدارس، ارزیابی دانش‌آموزان ازنظر علمی و گزینش آن تعدادی است که جزو دانش‌آموز تیزهوش و مستعد شناخته می‌شوند. این دانش‌آموزان به دلیل توانایی ذهنی بالا و قدرت یادگیری قوی که دارند، می‌توانند با...
 • بهترین آموزشگاه کنکور در کشور

  کنکور یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی است؛ بنابراین باتوجه‌به رقابت زیاد بین داوطلبان و اهمیت این آزمون در آینده شغلی آن‌ها، پیشنهاد ما شرکت در دوره‌های آموزشی بهترین آموزشگاه کنکور کشور (آکادمی مسگرینو) است که توسط مهندس...
 • قوانین اعتراض به نمره دانشگاه

  نحوه اعتراض به نمره دانشگاه ۱۴۰۳ + تغییر بعد ثبت نهایی

  توجه به قوانین اعتراض به نمره دانشگاه می تواند تاثیر مثبتی در دیدگاه و نظر اساتید به درخواست دانشجویان داشته باشد. در گذشته از نوشتن نامه های رسمی و اداری کاغذی در این خصوص استفاده می شد اما امروزه با...
تماس با مشاور