شرایط انتخاب رشته تجربی نهم
شرایط انتخاب رشته تجربی نهم

جهت مشاوره انتخاب رشته تجربی پایه نهم _ اطلاع از معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی _ مشاوره هدایت تحصیلی _ آشنایی با فرم های هدایت تحصیلی پایه نهم و شرایط انتخاب رشته تجربی نهم … با مشاوران و کارشناسان مجرب مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

9099072952 و در صورت شلوغی خطوط 9092305587 ( استان تهران) پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

شرایط انتخاب رشته تجربی نهم از جمله اطلاعات مهم و تاثیر گذار در انتخاب رشته ی دانش آموزان پایه نهم است رشته تجربی در بین رشته های دبیرستان محبوب ترین و پرمتقاضی ترین رشته ای است که هر سال دانش آموزان پایه نهم به امید قبولی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه ها جذب آن می شوند. این استقبال گسترده از این رشته تحصیلی دلایل متعددی دارد که مهمترین دلیلش پولساز بودن و پرستیژ بالای رشته های دانشگاهی این رشته می باشد. در مقاله ” معرفی رشته های دبیرستان ” تمام رشته های دبیرستان را معرفی کرده ایم که می توانید مطالعه نمایید. در این مقاله قصد داریم شرایط انتخاب رشته تجربی نهم را برای شما توضیح دهیم

معرفی شرایط انتخاب رشته تجربی نهم 

دانش آموزان گرامی قبل از معرفی شرایط انتخاب رشته تجربی نهم خوب فکر کنید. به تمام ابعاد انتخاب خود فکر کنید تا بتوانید یک انتخاب آگاهانه و معقولانه و مناسب شرایط خود انتخاب نمایید. اولین قدم این است که علایق خود را دسته بندی کنید. از خود سوال کنید که آیا واقعا حاضرم چند سال از عمر خود را به خواندن این نوع دروس بگذرانم؟ آیا استعداد و توانایی خود را برای تحصیل در این رشته شناسایی کرده ام؟ آیا شرایط درسی من با این رشته تناسب دارد؟ با کسانی که در این زمینه اطلاعات لازم را دارند مشورت نمایید. اگر در اطرافیان خود افرادی وجود دارند که در این رشته چه در دبیرستان و چه در دانشگاه تحصیل کرده اند، از آنها مشورت بگیرید و اوضاع و شرایط موجود را از آنها بپرسید البته مراقب باشید که آن شخص در رابطه با شما دلسوز و مهربان باشد و مشاوره درست و صحیحی به شما بدهد. بهترین کار این است که با یک مشاور مجرب صحبت نمایید تا تخصصی به شما در این رابطه مشورت لازم را بدهد.

کارشناسان مرکز ایران تحصیل آماده ارائه مشاوره در زمبنه شرایط انتخاب رشته تجربی نهم به شما عزیزان می باشند.

شرط معدل برای انتخاب رشته علوم تجربی

امروزه جهت ورود به هر رشته تحصیلی شرایط خاصی تعیین شده است. یکی از این شروط کف معدل یا حداقل معدل دانش آموز است که باید مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که شما شرایط انتخاب رشته تجربی نهم را نداشته باشید، مجبورید از بین رشته هایی که شرایط شما با آنها متناسب است یک رشته را انتخاب نمایید. زیرا دانش آموزی که حداقل معدل لازم برای رشته تجربی را نیاورد، نمی تواند به این رشته ورود نماید.

حدود 46 درصد از دانش آموزان متوسطه دوم، در رشته تجربی مشغول به تحصیلند که رقم بالایی است اما این که ظرفیت پذیرش دانشگاه ها کاهش پیدا کرده است، مشکلی است که پیش روی دانش آموزان تجربی است.

شرایط انتخاب رشته در پایه نهم

شرایط انتخاب رشته تجربی نهم در فرم های هدایت تحصیلی که هر سال در زمان مشخصی از طرف مدارس در اختیار دانش آموزان و والدین آنها قرار می گیرد، درج شده است که ما در اینجا نکته وار خدمت شما عرض می کنیم :

1- نظر دانش آموز : که طی یک فرم هدایت تحصیلی از دانش آموز نظرسنجی می شود و دانش آموز از بین کلیه رشته های دبیرستان، به ترتیب اولویت، رشته هایی را که علاقه دارد، انتخاب می نماید. این نظر، 10 امتیاز از 100 امتیاز را شامل می شود.

2- نظر والدین : نظر والدین هم طی یک فرم، از والدین پرسیده می شود که علاقه دارند که فرزندشان در چه رشته ای درس بخواند. 5 درصد را شامل می شود.

3- عملکرد تحصیلی : که شامل تمام نمرات دانش آموز است. عملکرد تحصیلی سی و پنج امتیاز دارد.

4- آزمون های مشاوره ای : این آزمون ها از دانش آموزان گرفته می شود و سوالاتی ساده می باشند که نیاز به اطلاعات خاصی ندارند. تنها صداقت دانش آموز دز اینجا ملاک است. این آزمون مشخص می کند که دانش آموز برای چه رشته ای توانایی دارد. 30 امتیاز را شامل می شود.

5- نظر مشاور : مشاور با دانش آموز و والدینش صحبت می کند و نظر خود را می گوید. 10 امتیاز را شامل می شود.

جهت آشنایی با فرم هدایت تحصیلی پایه نهم و تست زنی بدون معلومات کلیک نمایید.

تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم

حداقل معدل برای انتخاب رشته تجربی نهم به شرح زیر است :

1- از جمله شرایط انتخاب رشته تجربی نهم نحوه ی تاثیر نمرات دانش آموز است که می بایست در درس علوم تجربی چهارده و در درس ریاضی سیزده باشد. این حداقل نمره می باشد که لازم به ذکر است نمرات دروس علوم تجربی و ریاضی در سال های هفتم، هشتم و نهم ضریب سه دارند.

2- اگر دروس ریاضی و علوم تجربی سال های هفتم و هشتم و نهم متوسطه را در خرداد و شهریور بدون احتساب ضمیر، باهم جمع بزنیم، حداقل باید 42 شود.

3- حال اگر دروس مرتبط با رشته تجربی را با احتساب ضرایبشان با هم جمع بزنیم باید حداقل 252 باشد. معدل دانش آموز باید حداقل 14 باشد، یعنی دروس مرتبط را در ضرایبشان جمع بزنیم و حاصل جمع را در تعداد دروس تقسیم کنیم و معدل چهارده شود حداقل، تا بتواند رشته علوم تجربی را جهت ادامه تحصیل انتخاب نماید. این مورد یکی از مهم ترین شرایط انتخاب رشته تجربی نهم می باشد .

نکته مهم : در سال های اخیر هر منطقه ظرفیت محدودی جهت پذیرش دانش آموزان هر رشته داشته است و این مورد، اعتراض بسیاری از دانش آموزان را در پی داشته یعنی گاهی اوقات یک دانش آموز با معدل بالا در حد هجده یا هفده به دلیل همین محدودیت ظرفیت نمی توانست در منطقه خود وارد رشته تجربی شود. مثلا در یک منطقه ظرفیت پذیرش دانش آموزان واجد شرایط رشته تجربی، پانصد نفر بود و در یک منطقه صد نفر بود .

دانش آموزان گرامی جهت دریافت مشاوره انتخاب رشته پایه نهم و راهنمایی در زمینه نحوه انتخاب رشته و شرایط انتخاب رشته تجربی نهم می توانید با مشاوران و کارشناسان مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید تا تمام جزئیات لازم در زمینه انتخاب رشته و نیز معرفی رشته های دبیرستان را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

9099072952 و در صورت شلوغی خطوط 9092305587 ( استان تهران) پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

کانال اطاع رسانی شرایط انتخاب رشته تجربی نهم
کانال اطاع رسانی شرایط انتخاب رشته تجربی نهم

مطالب مزتبط :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.