ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تاثیر سهمیه معلولین در کنکور 1403 | نحوه استفاده و محاسبه

تاثیر سهمیه معلولین در کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

میزان تاثیر سهمیه معلولین در کنکور 1403 اعلام شد. هر ساله در دفترچه ثبت نام آزمون سراسری شرایط استفاده از سهمیه معلولان عنوان می‌شود. افرادی که دارای معلولیت‌های حرکتی، دیداری، شنیداری، اعصاب و روان و غیره هستند، می‌توانند با تأیید شرایط مربوطه، از تسهیلاتی به نام سهمیه معلولین در کنکور بهره‌مند شوند.

برای آگاهی از میزان سهمیه و تاثیر  آن در کنکور، داوطلبان می‌توانند اطلاعات مربوطه را از دفترچه ثبت نام کارشناسی تهیه کرده و اقدامات لازم را برای درخواست و استفاده از این سهمیه انجام دهند. با در نظر گرفتن این تسهیلات، فرزندان معلولان بهزیستی می‌توانند بهترین فرصت را برای شرکت در آزمون کنکور داشته و از مزایای ویژه این سهمیه بهره‌مند شوند.

سهمیه معلولین در کنکور 1403

سهمیه معلولین در کنکور 1403 به افرادی اختصاص دارد که دارای معلولیت یا بیماری هستند. این معلولیت‌ها ممکن است شامل نابینایی، کم بینایی، ناشنوایی و کم شنوایی، بیماری اوتیسم، قطع عضو و سایر مشکلات مشابه باشد.

داوطلبان دارای این معلولیت‌ها در دفترچه ثبت نام کنکور به عنوان داوطلبان دارای معلولیت ثبت می‌شوند و می‌توانند از تسهیلات و شرایط ویژه‌ای که برای آنها در هنگام تحصیل و ثبت نام کنکور فراهم شده، بهره‌مند شوند.

تأیید و اثبات معلولیت از طریق مدارک پزشکی مربوطه صورت می‌گیرد و براساس این تأییدیه، افراد معلول می‌توانند از مزایای ویژه‌ای در کنکور سراسری استفاده کنند تا فرصت برابری برای دستیابی به آموزش عالی را داشته باشند.

با توجه به اصول عدالت آموزشی، افرادی که دارای کم‌توانی جسمی و ذهنی هستند، حق شرکت در کنکور سراسری را دارند. به همین دلیل، سازمان سنجش توجه ویژه‌ای به این افراد دارد و سهمیه‌ای با عنوان سهمیه معلولین در کنکور سراسری را در نظر گرفته است.

افراد داوطلب می‌توانند در زمان ثبت نام کنکور سراسری نوع معلولیت خود را مشخص کرده و از امکانات و تسهیلاتی مانند اضافه شدن وقت، استفاده از منشی برای خواندن سؤالات و پاسخ دهی به آنها بهره‌مند شوند.

در دفترچه ثبت‌نام کنکور 1403، سهمیه معلولین به‌صورت جداگانه در نظر گرفته نشده است. اما افراد معلول می‌توانند از شرایط و تسهیلاتی که سازمان سنجش برای آنها فراهم می‌کند بر اساس شدت معلولیت خود استفاده کنند.

به این ترتیب، فرد داوطلب معلول با داوطلبان منطقه ۳، که در دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری ذکر شده‌اند، مقایسه و سنجیده می‌شود.

سهمیه معلولین در کنکور

مشمولان سهمیه معلولین در کنکور سراسری 1403

مشمولان سهمیه معلولین در کنکور ۱۴۰۳، افرادی هستند که یکی از معلولیت‌های بینایی، شنوایی، حرکتی جسمی، گفتار و زبان، رشد تکاملی (اتیسم) و یا اعصاب و روان را دارند.

برای اینکه این افراد مشمول استفاده از سهمیه معلولین در کنکور شوند، باید پرونده‌هایشان توسط سازمان بهزیستی تأیید شود. در واقع، نوع و شدت معلولیت هر فرد به وسیله سازمان بهزیستی تعیین می‌شود و تنها در صورت تأیید این سازمان، افراد می‌توانند از خدمات و تسهیلات مخصوص به افراد معلول استفاده کنند.

نیازمندی‌های معلولین در زمان برگزاری کنکور سراسری از طریق دفترچه ثبت‌نام آزمون به داوطلبان اطلاع داده می‌شود. با دانلود دفترچه ثبت نام کنکور افراد می توانند میزان تاثیر این سهمیه را نیز بررسی کنند.

جدول نیازهای برآورد شده داوطلبان دارای معلولیت در کنکور سراسری
رديف نوع معلولیت شدت معلوليت  نياز برآورد شده توضيحات
1 بینایی خیلی شدید منشی – وقت اضافه
شدید منشی – وقت اضافه
متوسط چاپ درشت سوالات آزمون – وقت به صورت 1/3 وقت افراد دارای آسیب شدید براساس طیف کم بینایی و مطابق با شرایط محیط آزمون در صورت درخواست منشی در دسترس خواهد بود.
خفیف چاپ درشت سوالات آزمون
2 شنوایی بسیار شدید رابط – وقت اضافه
شدید رابط – وقت اضافه
متوسط
خفیف
3 جسمی حرکتی بسیار شدید منشی – وقت اضافه مطابق با آسیب چهار اندام در داوطلبان با معلولیت جسمی بسیار شدید حرکتی، منشی و وقت اضافه ضروری می باشد.
شدید در صورت آسیب به اندام های تحتانی (پاها)، نیازی به وقت اضافه و منشی نیست.
شدید منشی – وقت اضافه در صورت آسیب دست ها بالاخص دست غالب یا فقدان دست.
متوسط منشی – وقت اضافه در صورت آسیب دست ها بالاخص دست غالب یا فقدان دست.
خفیف
4 آسيب گفتار و زبان با داشتن هر شدت معلوليت
5 تکاملی رشد (اتیسم) با وجود هر شدت معلوليت محیط فیزیکی بسیار آرام و با تراکم جمعیت خیلی پایین
6 اعصاب و روان با وجود هر شدت معلوليت

مشمولان سهمیه معلولین در کنکور سراسری

نحوه استفاده از سهمیه معلولین در کنکور سراسری 1403

برای استفاده از سهمیه معلولین در کنکور 1403، افرادی که دارای یکی از معلولیت‌های بینایی، شنوایی، حرکتی جسمی، گفتار و زبان، رشد تکاملی (اتیسم) و یا اعصاب و روان هستند، می‌توانند از تسهیلاتی مانند وقت اضافی، استفاده از منشی و ایجاد محیط آرام و کم تردد در زمان تکمیل فرم ثبت‌نام کنکور استفاده کنند.

به این منظور، در بند ۲۹ فرم ثبت‌نام کنکور در سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org، باید نوع معلولیت خود را انتخاب کرده و درخواست مربوطه را ثبت نمایند. این اقدام به داوطلبان کمک می‌کند تا در زمان برگزاری کنکور، از تسهیلات لازم برخوردار شوند و بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

باید توجه داشت که وضعیت معلولیت و شدت آن برای افرادی که می‌خواهند از سهمیه معلولین در کنکور ۱۴۰۳ استفاده کنند، توسط سازمان سنجش از طریق سازمان بهزیستی استعلام می‌شود.

فقط افرادی که در سازمان بهزیستی پرونده‌ای در این خصوص دارند، می‌توانند از خدمات و تسهیلاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، بهره‌مند شوند. به همین دلیل، افرادی که پرونده بهزیستی در این زمینه ندارند باید در مهلت معین به اداره بهزیستی منطقه‌شان مراجعه کرده و اقدام به تشکیل پرونده در این خصوص نمایند.

از سوی دیگر علاوه بر سهمیه فرزندان بهزیستی در کنکور ۱۴۰۳، سهمیه‌های دیگری نیز وجود دارد مانند سهمیه رزمندگان، ایثارگران و بهیاران که بر اساس شرایط خاص تعیین می‌شوند.

میزان تاثیر سهمیه معلولین در کنکور 1403

در کنکور سراسری، سهمیه‌ها به ‌صورت گسترده‌ای تعریف شده‌اند تا افراد با شرایط خاص بتوانند از این فرصت‌ها بهره‌مند شوند. این سهمیه‌ها شامل سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه بهیاری، سهمیه معلولین، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه مناطق زلزله و سیل هستند.

سهمیه معلولین در کنکور ۱۴۰۳ تاثیر  مهمی بر فرآیند پذیرش و ادامه تحصیل افراد دارای معلولیت‌های جسمی حرکتی دارد. با در نظر گرفتن سهمیه معلولان، این افراد به شرایطی تحصیلی مناسب‌تر دست پیدا می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد به راحتی در فرآیند پذیرش و ادامه تحصیل شرکت کنند.

اهمیت این سهمیه در این است که به دارایی‌های متعارف و نیازهای زندگی روزمره افراد معلول کمک کرده و زمینه‌ای را برای شرکت آنها در آزمون کنکور فراهم می‌کند. این افراد با استفاده از سهمیه معلولان می‌توانند از تسهیلاتی نظیر وقت اضافی، استفاده از منشی، ایجاد محیطی آرام و کم تردد و … هنگام تکمیل فرم ثبت‌نام کنکور بهره مند شوند.

با در نظر گرفتن سهمیه معلولان، امکانات و تسهیلات لازم برای ادامه تحصیل این افراد فراهم می‌شود و زمینه رشد و پیشرفت آنها در محیط تحصیلی تسهیل می‌شود.  این اقدام نه تنها به بهبود شرایط تحصیلی این افراد کمک می‌کند بلکه به ارتقای عدالت آموزشی و اجتماعی نیز کمک می‌نماید.

میزان تاثیر سهمیه معلولین در کنکور

خلاصه مقاله تاثیر سهمیه معلولین در کنکور

تاثیر  سهمیه معلولین در کنکور ۱۴۰۳ فرصتی برای افراد دارای معلولیت‌های جسمی یا ذهنی ایجاد می‌کند تا بتوانند به رقابت در آزمون کنکور سراسری بپردازند و فرصت برابر تحصیل داشته باشند. با توجه به این سهمیه، این افراد دارای امکانات و تسهیلاتی از جمله وقت اضافه، استفاده از منشی، خواهند بود که به آنها کمک می‌کند تا در زمان آزمون بهتر عمل کنند.

این سهمیه نه تنها افراد دارای معلولیت‌ها را تشویق به شرکت در آزمون می‌کند، بلکه نشان از پذیرش و توجه به نیازهای این افراد به جامعه می‌باشد. از این رو، تاثیر  دادن سهمیه معلولین در کنکور ۱۴۰۳ می‌تواند به عنوان یک گام مهم برای ایجاد فرصت‌های برابر و ارتقای عدالت آموزشی برای این افراد باشد.

برای دانلود پی دی اف مقاله تاثیر سهمیه معلولین در کنکور کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سهمیه معلولین کنکور سراسری برای چه افرادی است؟

آن دسته از افرادی که دچار مشکلات بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی، اعصاب و روان و اتیسم بوده که در متن مقاله به جزئیات مشمولان این سهمیه پرداخته شده است.

نحوه تخصیص سهمیه معلولان در کنکور سراسری چگونه است؟

این دسته از افراد در سهمیه منطقه 3 جای می‌گیرند که نحوه تخصیص این سهمیه به طور کامل در متن مقاله توضیح داده شده است.

چه تمهیداتی در خصوص برگزاری آزمون برای دارندگان سهمیه معلولین کنکور در نظر گرفته شده است؟

داشتن وقت اضافه، داشتن منشی، استفاده از خط بریل، بزرگنمایی سؤالات کنکور سراسری، ایجاد محیطی ارام و کم تردد برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • منابع آزمون جهشی

  منابع آزمون جهشی 1403 + ابتدایی و متوسطه | ایران تحصیل

  اگر دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول یا دوم احساس کند که توانایی یادگیری او بیشتر از سطح حال حاضر است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند، می‌تواند در آزمون جهش...
 • رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار {راهنمای تصویری} | ایران تحصیل

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار برای دانشجویانی که در حال انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود هستند، اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی از مشکلات اساسی که دانشجوها ممکن است با آن مواجه شوند، مشابهت‌یابی برای پروپوزال است. سامانه پژوهشیار،...
 • تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟ | مشاوره ایران تحصیل

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه یکی از موضوعات ابهام برانگیز است که همیشه در مورد آن سوال می‌شود. عده‌ای از دانش‌آموزان ممکن است شرایط تحصیل در مدارس عادی را نداشته باشند و به همین دلیل مدارس بزرگسالان را انتخاب کنند....
 • بخشنامه ترمیم معدل

  بخشنامه ترمیم معدل سال 1403 + قوانین جدید | ایران تحصیل

  شرایط بخشنامه ترمیم معدل هرسال به منظور اصلاح معدل دانش‌آموزان اعلام خواهد شد. داوطلبان کنکور سراسری در سال‌های اخیر دچار برخی تغییرات اساسی شده‌اند. به طوری که میزان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی، نسبت به سال اخیر 10% افزایش داشته...
تماس با مشاور