ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

زیرگروه های رشته انسانی و ضرایب دروس کنکور انسانی

  • دسته بندی:
  • دیدگاه ها: ۰
  • تاریخ بروزرسانی: ۲۵ دی ۱۴۰۱
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

زیر گروه های رشته انسانی همچون دیگر رشته ها می باشد که در دفترچه ثبت نام کنکور ذکر می گردند. این زیرگروه ها هر کدام شامل مجموعه ای از رشته های تحصیلی هستند که داوطلب پس از اعلام نتایج کنکور در صورت مجاز شدن می تواند به تهیه لیست انتخابی خود بپردازد. حال این سوال پیش می آید که در کدام رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی شانس قبولی بیشتری وجود دارد؟
رتبه ای که داوطلب در هر زیرگروه کسب می کند، در کارنامه به صورت مجزا تعیین می گردد. با توجه به این که هر زیرگروه دارای رشته های گوناگونی می باشد، بنابراین می توان گفت رتبه داوطلب در هر زیرگروه که بهتر باشد، شانس قبولی وی در مجموعه رشته های آن نیز بالاتر خواهد بود. اما این برتری نیز، خود به ضرایب برخی از دروس بستگی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

زیر گروه چیست؟

در کنکور انسانی مانند سایر کنکور ها در سال های قبل، از دو مجموعه دروس تخصصی و عمومی سوال طرح می شود. برای قبولی در رشته های مختلف رشته انسانی، اهمیت این دروس متفاوت است. برای مثال برای قبولی در رشته حقوق نسبت به رشته روانشناسی، درس عربی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا برای قبولی در رشته حقوق، درس عربی در کنکور انسانی برای شما ضریب ۴ دارد در حالی که برای قبولی در رشته روانشناسی درس عربی در رشته انسانی ضریب ۱ دارد.

کنکور انسانی دارای ۵ زیرگروه است. هر زیرگروه رشته انسانی مجموعه ای از رشته های دانشگاهی را شامل می شود. با توجه به اینکه هدف شما قبولی در کدام یک از رشته هاست، ضرایب دروس تخصصی در کنکور انسانی برای شما متفاوت می شود. پس زیرگروه ها به علت تفاوت ضرایب دروس در کنکور رشته انسانی اهمیت پیدا می کنند.
در کنکور انسانی امسال مانند سایر سال ها، دروس عمومی در تمامی زیرگروه های این رشته دارای ضرایب یکسان هستند ولی ضرایب دروس تخصصی در کنکور انسانی بسیار متفاوت است. برای اینکه بدانید برای قبولی در هر کدام از رشته های دانشگاهی زیر مجموعه کنکور انسانی کدام یک از دروس مهم تر هستند ادامه مطلب از ایران تحصیل را از دست ندهید.

 

برای اطلاع از زیر گروه های رشته انسانی و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

کنکور انسانی دارای ۵ زیر گروه می باشد که هریک شامل تعدادی رشته می شوند و تنها رشته هایی که در یک مجموعه هستند، ضریب یکسان دارند. داوطلبان با اطلاع از زیر گروه رشته دلخواه خود می توانند ببینند که کدام یک از دورس برایشان دارای ضریب بالاتری می باشد و از آنجایی که ضرایب دروس در زیرگروه های مختلف متفاوت هستند، این موضوع باعث تفاوت در رتبه کنکور هم می گردد‌. لذا در هنگام انتخاب رشته نیز، هر شخصی می بایست رتبه ای که در زیر گروه رشته مورد علاقه اش قرار دارد را ملاک قبولی قرار دهد.
در نتیجه اطلاع از ضرایب هر درس و اینکه رشته مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار دارد، اهمیت خیلی زیادی در برنامه ریزی و انتخاب رشته شما دارد. حال این سوال در ذهن شما به وجود می آید که از کجا می توانیم متوجه شویم هر رشته در چه زیر گروهی قرار دارد؟ برای پاسخ به این سوال با ایران تحصیل همراه باشید.

 

برای مشاهده لیست مشاغل رشته های انسانی اینجا کلیک نمایید.

ضرایب دروس در زیرگروه های مختلف گروه علوم انسانی

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، کسب رتبه در یک زیرگروه به ضرایب دروس و درصد هایی که در هر درس کسب می شود بستگی دارد، به عنوان مثال اگر درسی در یک زیرگروه ضریب ۱ و در زیرگروه دیگری ضریب ۴ داشته باشد، هرچه درصد آن درس بهتر باشد شانس قبولی در رشته های زیرگروهی که دارای ضریب ۴ می باشد، بالاتر خواهد بود. جدول زیر ضرایب دروس در رشته انسانی برای زیرگروه های مختلف را نشان می دهد.

 

دروس عمومی و ضرایب آن برای همه زیرگروه ها
مواد امتحانی ضرایب
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
زبان خارجه 2

 

ضرایب دروس گروه آزمایشی انسانی در کنکور سراسری
عنوان درس زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3 زیرگروه 4 زیرگروه 5
ریاضی 6 12 12 9 9
اقتصاد 3 6 9 6 6
زبان و ادبیات فارسی 12 6 6 6 6
زبان عربی 12 3 3 3 3
تاریخ و جغرافیا 3 3 3 9 3
علوم اجتماعی 3 9 6 6 9
فلسفه و منطق 9 3 3 6 6
روان شناسی 3 6 3 9 9

 

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در زیر گروه های مختلف رشته انسانی

تمامی دروس کنکور انسانی به دو دسته عمومی شامل:
▪︎ ادبیات فارسی
▪︎ عربی
▪︎ معارف
▪︎ زبان
و تخصصی شامل:
▪︎ عربی
▪︎ اقتصاد
▪︎ علوم اجتماعی
▪︎ روانشناسی
▪︎ ادبیات تخصصی
▪︎ ریاضی
▪︎ تاریخ و جغرافیا
▪︎ فلسفه و منطق
تقسیم می گردند. ضرایب دروس عمومی در تمامی زیر گروه ها ثابت می باشد اما ضرایب دروس تخصصی در هر زیر گروه متفاوت است.

اطلاع از ضرایب دروس کنکور انسانی موجب می گردد تا از اهمیت دروس برای قبولی در رشته مورد نظر خود مطلع شده و با استناد به این ضرایب زمان برنامه ریزی جهت مطالعه کنکور انسانی از اهمیت دروس به خوبی آگاهی داشته باشید. دلیل متفاوت بودن ضرایب دروس تخصصی در بالا با ضرایب نوشته شده در دفترچه کنکور سراسری این است که ضرایب دروس تخصصی به صورت ضربدر ۳ لحاظ می گردد.

 

در جدول بالا تفاوت ضرایب هر زیر گروه را مشاهده می فرمایید. شاید شما تا الان بر این باور بودید که درس زمین شناسی براتون اهمیت ندارد و زیاد برای آن وقتی در نظر نمی گرفتید، اما با مشاهده جدول بالا می بینیند که این درس تنها برای زیر گروه ۱ می باشد که ضریب ندارر و در زیر گروه های دیگر دارای ضریب بوده و مهم به شمار می آید.
این بدان معنی است که داوطلبان حتما باید بررسی لازم را انجام دهند تا رشته مد نظر خود را در هریک از زیر گروه ها قرار دارد و طبق اون مطالعه و برنامه ریزی کنکور را انجام بدهند. بعد از متوجه شدن ضرایب دروس هم می توانند با بررسی بودجه بندی کنکور انسانی از مباحث پر اهمیت درس های مورد نظر مطلع شوند.

زیرگروه های رشته انسانی فرهنگیان

برای ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانستن زیرگروه های رشته انسانی، این سوال به وجود می آید که تربیت معلم در کدام یک از زیر گروه انسانی قرار دارد؟ در پاسخ به این سوال، در کنکور انسانی زیرگروه ۱ دبیری ادبیات و الهیات و عربی وجود دارد و در زیرگروه ۲ دبیری علوم اجتماعی.

رشته های دبیری در زیر گروه های کنکور انسانی

در زیرگروه یک، سه نوع دبیری داریم که شامل:
● دبیری عریی
● دبیری ادبیات فارسی
● دبیری الهیات

در زیر گروه دو:
● دبیری علوم اجتماعی یا جامعه شناسی

در زیرگروه ۳ که ظاهرا رشته دبیری وجود ندارد یا شاید هم دبیری اقتصاد

در زیر گروه ۴:
● دبیری تاریخ
● دبیری جغرافیا

و در نهایت در زیر گروه پنجم:
● دبیری روانشناسی و مشاوره
● دبیری ورزش
● دبیری ابتدایی

زیر گروه های رشته انسانی pdf

همام طور که اشاره شد، کنکور انسانی دارای ۵ زیرگروه می باشد که رتبه لازم و ضریب هر یک از رشته ها متفاوت است. این رشته ها در مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، کاردانی و کارشناسی ارائه می گردد. طول دوره مقطع کارشناسی رشته انسانی ۴ سال است و دانشجویان در طول ترم حدود ۱۵۰ واحد درسی عمومی و اختصاصی را می گذارنند. در ادامه مطلب برای سهولت دسترسی شما عزیزان، لیست رشته های علوم انسانی به صورت pdf قرار داده شده است.

 

 

رشته های با آزمون علوم انسانی

کنکور انسانی در مقطع کارشناسی دارای رشته هایی همچون: حقوق، روانشناسی، زبان و ادبیان فارسی، جامعه شناسی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، مشاوره، گردشگری، مدیریت مالی و … می باشد.

رشته های بدون آزمون علوم انسانی

از جمله رشته های بدون آزمون کنکور انسانی می توان به رشته های روانشناسی، علوم تربیتی، گرایش های مدیریت جامعه شناسی، جغرافیا، گردشگری و … اشاره نمود.

اهمیت زیر گروه های کنکور انسانی

داوطلبان کنکور انسانی می توانند با مطالعه و شناسایی رشته ها و همچنین اطلاع از ضرایب هر زیر شاخه کنکور انسانی به راحتی از انواع رشته های دانشگاهی آگاه شده و نسبت به برنامه ریزی مطالعاتی دروس اختصاصی و عمومی اقدام نمایند .
چرا که اگر در درسی با ضریب بالا، درصد کمتری کسب شود، شانس قبولی داوطلب به راحتی پایین خواهد آمد. به همین علت هر چه ضریب بیشتر، میزان اهمیت و تاثیر آن نیز بالاتر خواهد بود . بنابراین ضریب هر درس مشخص کننده آن است که شما برای هر درس چه مقدار زمان مطالعه در نظر بگیرید و کدام دروس و منابع از دیگر دروس مهم تر هستند و تعداد تست های درست در کدام درس به کسب رتبه بهتر کمک می کند.

چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص زیر گروه های رشته انسانی و مشاوره کنکور انسانی برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

 

برای اطلاع از زیر گروه های رشته انسانی و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط:

منظور از زیرگروه در کنکور چیست؟

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی کنکور ۱۴۰۲

لیست زیر گروه های رشته تجربی

معرفی زیرگروه های رشته ریاضی کنکور ۱۴۰۲

زیرگروه های رشته انسانی و ضرایب دروس کنکور انسانی

 

1/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور