ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها + بخشنامه ۱۴۰۲

رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای بسیاری از افرادی که متقاضی اشتغال در بانک هستند، این سوال پیش می آید که برای کارمند بانک شدن چه رشته ای باید خواند؟ و رشته های مناسب استخدام در بانک کدامند؟ برای بالا بردن شانس استخدام خود در بانک، باید در رشته‌های مورد نیاز بانک‌ها تحصیل کرده باشید. به طور مثال رشته‌هایی مثل حسابداری، مدیریت مالی، اقتصاد و … از آن دسته از رشته‌هایی هستند که همه بانک ها به آنها نیاز دارند. با مطالعه شرایط استخدام بانک ها و اطلاع از رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها، یک قدم به استخدام در بانک نزدیکتر خواهید شد.

تحصیل در رشته‌های مرتبط برای تمام شغل‌ها یک امتیاز محسوب می شود و این موضوع در آزمون استخدامی بانک نیز صدق می‌کند. لذا در ادامه به معرفی این رشته ها و همچنین مهارت های لازم برای آزمون استخدامی خواهیم پرداخت. 

برای استخدام در بانک ها در چه رشته هایی تحصیل کنیم؟

شاید در اخبار مرتبط با آزمون های استخدامی، در مورد آزمون های سراسری یا آزمون های استخدامی بانک ها شنیده باشید.  در چنین شرایطی اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است که برای استخدام در بانک چه رشته ای را باید خواند که شانس پذیرش برای چنین شغلی بیشتر باشد. در این بخش می خواهیم با رشته های مناسب استخدام بانک بیشتر آشنا شویم.

رشته های مورد نیاز استخدام بانک ها

رشته های مورد نیاز استخدام بانک ها

 

برای اطلاع از حداقل معدل و شرایط استخدام بانک شهر بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

رشته بانکداری یا مدیریت امور بانکی

در بسیاری از آگهی‌های استخدامی بانک ها که شرایط استخدامی به طور کامل توضیح داده شده است، اولویت اصلی استخدام با فارغ‌التحصیلان رشته‌های بانکداری است. این افراد با مطالعه دروس مرتبط با این شغل هم‌چون مدیریت شعب، سرمایه‌گذاری، روابط عمومی، اعتبارات و سایر موارد مشابه دیگر، بدون شک نسبت به سایر افراد، در این حوزه برتری علمی دارند.

بنابراین اولین و بهترین رشته برای شرکت در آزمون استخدامی بانک و سپس استخدام در یکی از این مراکز دولتی و خصوصی، رشته بانکداری است. اما باید توجه داشته باشد که خوشبختانه این تنها رشته مورد نیاز نیست و حتی با تحصیل در سایر رشته نیز شرايط استخدام بانک را دارید.

برای رشته بانکداری یا مدیریت امور بانکی ، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد در این رشته می تواند برای استخدام در بانک به شما کمک قابل توجهی کند.

افراد متقاضی می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مثل متصدی امور بانکی نیز استخدام شوند. از جمله مهم‌ترین مسئولیت‌های مدنظر در شغل کارمند بانک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دریافت پول نقد، چک، کارت اعتباری و سایر پرداخت‌ها در اشکال گوناگون از مشتریان
 • شمردن موجودی صندوق در ابتدای شیفت کاری
 • دریافت سفارش مشتریان برای کارت اعتباری و چک
 • ثبت اسناد مربوط به مبادلات مالی در سیستم کامپیوتری
 • پاسخگویی به پرسش‌های مشتریان
 • شمردن موجودی صندوق در انتهای شیفت کاری

رشته حسابداری یا حسابرسی از رشته های مناسب استخدام در بانک

رشته حسابداری یکی از مهم ترین حرفه ها در کشور به حساب می آید و تمام صنعت ها به حسابدار نیاز دارند تا متوجه روند مالی کسب و کار خود شوند. به دلیل وجود مشکلات مالی در بسیاری از ارگان ها، فرصت های شغلی برای این رشته بسیار زیاد است. یکی از رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها، رشته حسابداری یا حسابرسی نیز از جمله رشته‌های مورد نیاز بانک‌ها است، اما برای پذیرش در آزمون استخدامی، باید دارای مدرک کارشناسی و بالاتر در این رشته باشید. با داشتن چنین مدرکی می توانید شانس بالایی برای استخدام شدن در بانک داشته باشید.

 

استخدام در بانک ها با تحصیل در رشته ریاضیات

بی شک رشته ریاضیات در لیست بهترین رشته برای استخدام بانک قرار دارد. در بسیاری از موسسات مالی نیاز به طراحی مدل‌های پیچیده تبادل مالی وجود دارد. برای توسعه چنین مدل‌هایی افرادی که در رشته ریاضیات تحصیل کرده‌اند، جزو بهترین گزینه ها هستند. همچنین محصلین رشته ریاضیات، برای استخدام در بخش‌های تحقیق و توسعه بانک‌ها و مدیریت سرمایه‌گذاری نیز مورد نیاز می باشند.

 

رشته مهندسی مالی، علوم اقتصادی، آمار، ریاضی و حقوق

در حال حاضر، رشته مهندسی مالی و علوم اقتصادی با توجه به نتایج تجارب این رشته از گذشته تا کنون در مجموع، در دانشگاه ها و بازار کار علاوه بر موفقیت های قابل ملاحظه محبوبیت چشمگیری نیز داشته اند. این رشته‌های دانشگاهی در کنار رشته های ریاضی، آمار و حقوق از جمله رشته‌هایی هستند که می‌توانند شانس ورود و استخدام در بانک را برای کارجویان علاقمند بالا ببرند. 

 

استخدام در بانک با مدرک مدیریت

رشته مدیریت از آن دسته از رشته‌های دانشگاهی است که برای استخدام در بانک نیز شانس بالایی دارد. این رشته با هدف خاص مدیریت _ با روابط اقتصادی مرتبط با فعالیت های بانکی و سایر روابط، همچنین با اجرای توابع مدیریتی در بانکداری در ارتباط است. گرایش‌های مختلف این رشته در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در شرایط استخدام بانک‌های مختلف دیده می شود. به طور مثال فارغ التحصیلان مدیریت بانکی در آینده می توانند در هر یک از حوزه های بانکداری بین المللی که شامل صادرات، واردات، اسناد، اعتبار و ….، بانکداری داخلی که شامل اعتبارات، سرمایه گذاری، سازماندهی مدیریت شعب، اطلاعات، خدمات، روابط عمومی و … می شود، مشغول به کار شوند.

 

رشته مدیریت کسب‌ و کار (MBA)

رشته MBA در رأس بهترین رشته‌ها برای ورود به موسسات مالی و بانک‌ها شناخته می‌شود. افرادی که در این رشته تحصیل کرده‌اند، با انواع مدل‌های کسب‌ و کار، مسائل مالی و امور مربوط به مشتریان آشنا کافی دارند. بنابراین می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مختلفی مثل فروش، مشاوره مالی، مدیریت شعب و… مشغول به کار شوند.

احتمال می رود کسب رتبه قبولی رشته MBA کمی سخت‌تر از سایر رشته‌ها باشد، ولی همان‌طور که گفتیم فرصت‌های شغلی زیادی در بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد.

 

رشته کامپیوتر

یکی دیگر از رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها، رشته کامپیوتر است که از جمله رشته‌هایی است که فارغ التحصیلان آن در گرایش‌های مختلف سخت افزار، نرم افزار، علوم کامپیوتر و آی تی و در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد شانس استخدام شدن در بانک‌های خصوصی و دولتی را دارند.

 

لیست رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها

لیست رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها

 

برای اطلاع از استخدام بانک ملت بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

شرایط استخدام در بانک‌های خصوصی و دولتی

چنانچه در یکی از رشته‌های اعلام شده تحصیل کرده و علاقه دارید که در بانک استخدام شوید، باید شرایط عمومی و سایر شرایط اختصاصی استخدام در بانک را نیز داشته باشید. به طور مثال شرایط سنی، شرط معدل، مقطع تحصیلی و … از جمله موارد دیگری است که در زمان استخدام مورد توجه قرار می‌گیرد.

قبولی در آزمون استخدام بانک مرحله آخر نیست و هنوز مصاحبه حضوری، معاینات پزشکی و گزینش را پیش رو دارید، بنابراین برای استخدام در بانک باید آمادگی کامل شرکت در تمام این مراحل را داشته باشید.

یکی از موارد حائز اهمیت که در آیین‌نامه استخدامی بانک ها تعیین شده است و در لیست بخشنامه ۱۴۰۲ رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها به آن اشاره شده است، شرايط و قوانین اصلی برای شرکت در آزمون استخدامی بانک‌ها است. در ادامه شرايط استخدام بانک را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • از شرایط استخدام در بانک می‌توان به داشتن تابعیت ایران.
 • تعهد به نظام جمهوری اسلامی.
 • تدین به یکی از ادیان رسمی کشور.
 • ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت قانونی برای داوطلبین مرد.
 • عدم اشتغال در سازمان‌ها، دستگاه‌ها و یا موسسه‌های دولتی و خصوصی به‌ صورت رسمی یا پیمانی.
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر، روان‌گردان و یا سایر مواد مشابه اشاره کرد.
 • نداشتن سابقه کیفری نیز جز شرایط استخدام در بانک است.

شرط سنی، یکی از شرايط استخدام بانک مهم برای متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی بانک ها است. به‌صورت معمول متقاضیان باید در بازه سنی ۱۸ الی ۴۰ سال باشند، اما این حالت عمومی بوده و ممکن است هر بانک با توجه به قوانین داخلی خود، شرایط سنی دیگری را برای متقاضیان استخدام مجموعه خود در نظر بگیرد.

این موضوع در سایر موارد نیز وجود دارد، یعنی علاوه بر این شرایط عمومی، ممکن است هر بانک دولتی و خصوصی با توجه به نوع فعالیت، نیازمندی‌های فعلی شعب خود و سایر موارد مشابه، شرایط استخدام در بانک ها خاص باشد. به همین خاطر در زمان انتشار آگهی استخدام بانک‌ها، بخش شرايط استخدام بانک مورد نظر را به‌دقت مطالعه کرده و در صورت داشتن پیش‌ نیازهای لازم، فرایند ثبت نام را آغاز کنید. 

لیست رشته های استخدامی بانک ها

لیست رشته های استخدامی بانک ها

 

اطلاعیه

برای کسب رتبه قبولی در آزمون استخدام بانک می‌توانید نمونه سوالات آزمون سال‌های گذشته را مرور نمایید. ضمن این که می‌توانید با مراجعه به آگهی استخدام بانک مورد نظر منابع آزمون را یافته و آنها را مطالعه کنید.

 

مهارت‌های مورد نیاز جهت استخدام بانک

قبل از ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی بانک، باید مهارت‌های مورد نیاز جهت استخدام در بانک را داشته باشید. البته بدیهی است که دقیقاً ندانید که مهارت‌های لازم برای استخدام بانک چه هستند. به همین خاطر در این بخش به بررسی توانایی‌های فردی مورد نیاز برای این شغل خواهیم پرداخت. مهم‌ترین مهارت‌ها و توانایی‌های یک کارمند بانک، شامل موارد زیر است:

 • دقت و تمرکز بالا: فعالیت در بانک و تعامل با انواع ارقام و عددها، یک کار چالش‌ برانگیز و سخت است. نداشتن تمرکز و دقت، در اغلب موارد می‌تواند باعث ضررهای مختلفی شود که ممکن است برخی از آنها غیر قابل جبران باشند. به همین خاطر یکی از شرايط استخدام بانک، دقت و تمرکز بالا است.
 • مهارت‌های ریاضی و محاسبه: مهارت‌های ریاضی و محاسبه یکی از شرايط استخدام بانک محسوب می‌شوند. با اینکه در حال حاضر تمام بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی، از انواع نرم‌افزارهای محاسبه و بانک‌داری استفاده می‌کنند، اما هم‌چنان تمام نیروهای شاغل در بانک باید بر مهارت‌های پایه ریاضی و محاسبه به‌خوبی تسلط داشته باشند و بتوانند به‌راحتی محاسبات را انجام دهند.
 • مهارت‌های کامپیوتری و فناوری اطلاعات: همان‌ طور که پیش‌تر اشاره کردیم، در حال حاضر تمام بانک‌ها از انواع نرم‌افزارهای بانک‌داری استفاده می‌کنند و عدم آشنایی با مهارت‌های اولیه کامپیوتر، یک اشکال بزرگ برای کارمندان بانک خواهد بود. پس یکی از شرایط استخدام در بانک ها بلد بودن مهارت‌های کامپیوتری است. بنابراین پیش از هر چیزی، از تسلط بر انواع مهارت‌های مرتبط با این فناوری اطمینان حاصل نمایید.
 • تسلط بر قوانین فعلی بانک‌ها و پیگیری جدیدترین قوانین تصویب شده: تسلط بر قوانین فعلی بانک‌ها و پیگیری جدید‌ترین قوانین تصویب شده یکی از شرايط استخدام بانک است. با اینکه تصور عامه مردم این است که مهم‌ترین فعالیت تمام نیروهای بانک محاسبه پول و اخذ آن از مشتریان است، باید بدانید که تسلط بر قوانین بانک‌داری، مهم‌ترین بخش فعالیت این افراد را تشکیل می‌دهد. نیروهای بانک باید تمام قوانین را شناخته، تسلط کامل بر آن‌ها داشته باشند و علاوه بر این، با داشتن تمایل دائم به یادگیری، همواره مهم‌ترین تغییرات قوانین این حوزه را پیگیری کنند.
 • مهارت‌های ارتباطی بالا: تعامل یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها و شرایط استخدام در بانک است. یک کارمند بانک باید روزانه با انواع مشتریان و البته همکاران خود، تعامل داشته باشد و بتواند با رفتار توام با احترام و صحیح خود، مشکلات مراجعه‌کنندگان را رفع کند. به همین خاطر داشتن مهارت‌های ارتباطی بالا را باید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای یک کارمند بانک در نظر بگیریم.
 • تسلط بر زبان‌های خارجی: اغلب بانک‌های بزرگ دولتی و خصوصی، مشتری‌های خارجی دارند و طبیعی است که نیروهای شاغل، باید بتوانند علاوه بر برقراری ارتباط با آن‌ها، تمام فعالیت کاری و تخصصی خود را با زبان دیگر نیز تشریح کرده و انجام دهند. بنابراین تسلط بر زبان خارجی، یکی از مهم‌ترین امتیازهای کارمندان بانک و از شرايط استخدام بانک ها است.

باید گفت که مهارت‌ها و شرایط استخدام در بانک ها، به این مهارت‌ها محدود نیست و باید اشاره کرد که این موارد، تنها بخشی از مهارت‌ها و توانایی‌های فردی مورد نیاز از شرايط استخدام بانک و استخدام در این موقعیت شغلی است. به همین دلیل اگر شما هم جزو داوطلبین آزمون استخدامی بانک هستید، بهتر است این موارد را به خاطر بسپارید و در صورت لزوم، برای کسب و یا تقویت هر کدام از این مهارت‌ها تلاش نمایید. 

 

لیست رشته های مورد نیاز استخدام در بانک ها

لیست رشته های مورد نیاز استخدام در بانک ها

 

برای اطلاع از زمان استخدام بانک سامان بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

آزمون استخدامی بانک ها

بانک‌ها یکی از مهم‌ترین سازمان‌های فعال در چرخه اقتصادی هر کشوری هستند و با توجه به این امر، بدیهی است که شرایط استخدام در بانک ها دارای یک چارچوب کلی باشد و افرادی را جذب نمایند که بتوانند بهترین و مناسب‌ترین عملکرد را ارائه دهند. در ایران نیز بانک‌های دولتی و خصوصی موظف به رعایت قوانین و شرایط خاصی هستند و مواردی همچون نحوه جذب نیرو و یا شرایط افراد واجد شرایط اشتغال در این مجموعه‌ها، به‌ صورت کلی و اصولی تعیین شده است. بر این اساس در سال ۱۳۷۹، با پیشنهاد مشترک مجمع عمومی بانک‌ها و همچنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، آیین‌نامه استخدامی بانک‌ها تصویب شد.

طبق ماده ۶ این آیین‌نامه، جذب و استخدام نیروهای جدید، فقط از طریق آزمون ورودی و مصاحبه انجام می شود. به همین دلیل در سال‌های اخیر، آزمون استخدامی بانک‌ها، تنها راه ورود و استخدام در یکی از بانک‌های دولتی و خصوصی بوده است و افراد برای اشتغال در بانک، باید بتوانند از این آزمون مهم با موفقیت عبور کنند. 

 

مراحل مختلف آزمون استخدامی بانک ها

چنانچه همه شرايط استخدام در بانک را دارید و آگهی استخدام بانک‌ها منتشر شده باشد، باید به سایت‌های رسمی و معتبر اعلام‌ شده مراجعه کنید و فرایند ثبت نام را با توجه به شرایط استخدام در بانک انجام دهید. مدارک لازم جهت ثبت نام، معمولاً شامل مواردی چون مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی و یک قطعه عکس است و اگر مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشد، پیش از انجام ثبت نام و در اطلاعیه‌های ثبت نام آزمون استخدامی بانک اعلام می‌شود.

 

فهرست رشته های مورد نیاز استخدام در بانک ها

فهرست رشته های مورد نیاز استخدام در بانک ها

 

اطلاعیه

برای ثبت نام، به اطلاعیه‌های همان بانک توجه کنید و مواردی هم‌ چون شرط سنی، شرط معدل و سایر شروط موجود را بررسی کنید. برای مثال بانک ملت برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی، حداکثر سن تا ۳۰ سال را تعیین کرده، ولی بانک تجارت به‌ صورت کلی و بدون توجه به مقطع تحصیلی متقاضیان، حداکثر سن را تا ۲۸ سال تعیین کرده‌ است.

 

شرط معدل نیز از موارد متغیر در بین شرايط استخدام بانک های مختلف است. برخی از بانک ها معدل ۱۴ را قابل قبول می دانند، در حالی که برخی دیگر، حداقل معدل قابل قبول را ۱۵ در نظر گرفته‌اند. لذا قبل از شروع ثبت نام برای آزمون، حتماً اطلاعیه‌ها و شرایط استخدام در بانک ها را با دقت بالا مطالعه کنید و در صورتی که همه پیش‌نیازهای لازم را دارید، فرایند ثبت نام را آغاز نمایید.

مراحل ثبت نام الکترونیکی تقریباً مشابه همان چیزی است که اغلب متقاضیان در مراحل مختلف تحصیلی خود آن را تجربه کرده‌اند. برای ثبت نام آزمون استخدامی بانک‌ها این فرایند معمولا طی می‌شود:

 • مراجعه به سایت بانک مد نظر و یافتن سامانه ثبت نام یا انتخاب بخش استخدام در همان سایت اصلی.
 • مطالعه و کسب اطلاع از شرایط لازم و در صورت پذیرش تمام بانک ها.
 • ورود به سایت و آغاز فرایند ثبت نام.
 • وارد کردن اطلاعات فردی، تحصیلی و سایر بخش‌های مورد نیاز.
 • پرداخت هزینه در این بخش از فرایند یا در بخش‌های پیشین با توجه به طراحی پروسه ثبت نام از سوی بانک مد نظر متقاضی.
 • دریافت کد رهگیری.

پس از انجام مراحل این بخش، باید با توجه به موارد امتحانی که معمولاً به بخش‌های عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند، اطلاعات خود را افزایش دهید و با مطالعه منابع آزمون، خود را برای امتحان کتبی آماده نمایید.

در نظر داشته باشید که شرکت در آزمون ورودی به هیچ عنوان به معنای پذیرفته‌شدن نیست و در صورت کسب نمره‌های لازم، به بخش‌های دیگر فرایند استخدام یعنی مصاحبه و گزینش منتقل می‌شوید. در شرايط استخدام بانک برخی از بانک‌ها هم‌ چون بانک ملت، یک آزمون روان‌شناختی نیز داشته که باید پیش از مصاحبه، در این آزمون پذیرفته شوید. 

منابع آزمون استخدامی بانک ها 

آزمون‌های استخدامی بانک ها معمولاً صبح جمعه برگزار می‌شود. این آزمون مانند سایر آزمون ها می باشد. سوالات آزمون به صورت تستی است و سوالات آزمون بانک در دو دفترچه ارائه می‌شود؛ دفترچه اول مربوط به سوالات روانشناسی است و سوالات اصلی در دفترچه دوم قرار دارند. سوالات دفترچه دوم شامل هوش و استعداد تحصیلی، آشنایی با کامپیوتر، ریاضی و آمار، زبان انگلیسی و اطلاعات عمومی حوزه بانکی و اقتصادی خواهد شد.

طبق روال معمول، نزدیک به ۴۰ روز طول می‌کشد تا نتیجه آزمون اعلام شود. در صورت کسب نمره قبولی در آزمون استخدامی بانک به مرحله مهمتر یعنی مصاحبه استخدامی بانک دعوت می‌شوید.

فهرست رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها

فهرست رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها

 

برای آشنایی بارشته های آزمون استخدامی بخش خصوصی بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

مصاحبه آزمون استخدامی بانک ها

مصاحبه‌های آزمون استخدامی بانک ها، یکی از مهم‌ترین بخش‌های استخدام بانک بوده و معمولاً به‌ صورت دقیق به متقاضیان اعلام می‌شود. در این مرحله، افرادی که نمره آنها به حد نصاب تعیین‌ شده برسد، باید در مرحله بعد یعنی مصاحبه شرکت کنند.

مصاحبه‌های آزمون استخدامی بانک ها دارای چندین بخش بوده و شامل موارد زیر هستند:

 • مصاحبه رفتاری و شغلی: در این بخش ازمون استخدامی بانک باید اطلاعات کامل فردی، تحصیلی و شغلی خود را ارائه دهید و تسلط شما بر شغل بانک‌داری نیز سنجیده خواهد شد؛
 • آزمون روان‌ شناختی و تست هوش: این بخش از مصاحبه در سال‌های اخیر به‌ صورت الکترونیک برگزار می‌‌شود و شما باید تست‌های سرعت، رنگ، تطابق اشکال هندسی و… را به‌ درستی پاسخ دهید.
 • گزینش عقیدتی و سیاسی: در این بخش انواع سوالات احکام و معارف را از شما می‌پرسند و علاوه بر آن باید سوالات مختلفی را در رابطه با وضعیت سیاسی داخلی و خارجی کشور، پاسخ دهید. مواردی چون تاریخ اسلام، ولایت فقیه، مباحث سیاسی روز و چندین موضوع مشابه دیگر، همه بخشی از سوالات گزینش عقیدتی و سیاسی است.
 • معاینه‌ های کامل پزشکی: این بخش یکی از مهم‌ترین مراحل پروسه استخدام است و با توجه به فرایند تصویب شده در بانک مد نظر شما، در این مرحله یا مراحل پیشین انجام خواهد شد. برای این بخش باید به پزشکان مورد تأیید بانک مراجعه کنید و برگه تاییدیه پزشکی را دریافت نمایید.

در شرايط استخدام بانک برای برخی از سمت‌های شغلی مانند بخش حفاظت از بانک، انواع آزمون‌ های آمادگی جسمانی و تست ورزش نیز وجود دارد و متقاضیان علاوه بر شرکت در تمام بخش‌های پیشین، باید این بخش را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند.

پس از انجام تمام مراحل فوق، نتیجه مصاحبه از طریق مراجع رسمی از جمله سایت رسمی بانک مد نظر شما اعلام خواهد شد. باید توجه داشته باشد که در این بخش نیز استخدام شما نهایی نمی‌شود. در شرایط استخدام در بانک برخی از بانک‌ها تمام افرادی را که در این مرحله پذیرفته‌ شده‌اند، با قرارداد آزمایشی استخدام می‌کنند.

عملکرد، توانایی‌های فردی و تخصصی، رفتار و سایر موارد مهم نیروی پذیرفته شده در طی یک بازه ۶ ماه الی ۲ سال، بررسی خواهد شد. در صورتی که توانایی‌ها و مهارت‌های شما در این بازه به اثبات برسد، استخدام شما رسمی شده و به‌ عنوان یک نیروی اصلی، کار خود را ادامه خواهید داد. بعد از استخدام رسمی، بازه زمانی آزمایشی نیز به‌ عنوان بخشی از سابقه کاری شما در نظر گرفته می‌شود که در این دوره، همانند سایر نیروهای رسمی، حقوق و مزایای مختلف به شما تعلق می‌گیرد.

 

مزایا و معایب استخدام در بانک

یکی از مهمترین نکاتی که همیشه در تلاش برای اشتغال در بانک‌ها پنهان می ماند، معایب آن است. برای اینکه تصویر واضح‌تری نسبت به شرايط استخدام بانک و معایب آن داشته باشید، مزایا و معایب آن را در این بخش به‌ صورت فهرست وار  می کنیم.

مزایا:

 • امنیت شغلی بالا نسبت به مشاغل دیگر
 • کسب درآمد ثابت و مطمئن
 • توانایی گرفتن وام‌های مختلف
 • احتمال ارتقای شغلی و افزایش درآمد

معایب:

 • فشار کاری و استرس بسیار زیاد
 • فعالیت در محیط تقریباً راکد و دور شدن از مهم‌ترین پیشرفت‌های روز در حوزه حسابداری
 • عواقب سنگین در صورت وقوع اشتباهات کاری هر چند کوچک
 • نیاز به دقت بسیار بالا در تمام روزها و ساعت‌های کاری
 • ساعات کاری غیر قابل انعطاف، جابه‌جایی و انتقال محل کار در بین شعب مختلف بدون داشتن حق انتخاب
 • فعالیت بسیار روتین و تکرار شونده

 

بهترین رشته برای استخدام بانک

بهترین رشته برای استخدام بانک

 

اطلاعیه

معمولاً بانک‌ها در آزمون‌های استخدامی از دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم، فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دعوت به‌ همکاری می‌شود.

 

تیپ شخصیتی مناسب برای کارکنان بانک

یکی از نکات قابل توجه برای شغل بانکداری این است که کارمندان بانک به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند و وظایفی مانند تهیه و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارز، نقل‌ و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان و… را بر عهده دارند.

کارمندان بانک باید بدانند که شغل آنها یک شغل یکنواخت در یک فضای عادی است. این افراد پیشرفت چندانی در طی کار و فعالیت نخواهند داشت و همواره با کارهای مشابهی سر و کار دارند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، دو تیپ شخصیتی از MBTI از این شغل لذت می‌برند: تیپ شخصیتی ESTJ و ISTJ

 • ESTJ: این تیپ شخصیتی در جمع‌ آوری، سازمان‌دهی و تحلیل اطلاعات توانمندند. این افراد همچنین علاقه‌مند به سبک کاری سازمان یافته هستند.
 • ISTJ: این تیپ شخصیتی علاقه مند به شرایط کاری با ثبات هستند. این اشخاص در نگهداری حساب هزینه‌ها و درآمدها تبحر زیادی دارند و اجازه نمی‌دهد که اشتباهی صورت گیرد.

 

چگونه از زمان برگزاری آزمون استخدام بانک مطلع شویم؟

چنانچه مایل هستید در بانک‌های خصوصی یا دولتی شاغل شوید، باید زمان برگزاری آزمون را بدانید، به موقع مدارک مورد نیاز را تحویل داده و برای شرکت در آزمون آماده شوید. لذا مطلع شدن از زمان استخدام در موقع مناسب یکی از عواملی است که شانس شما را برای استخدام افزایش می‌دهد. شما می‌توانید اخبار استخدام بانک را در بسیاری از سایت‌های استخدامی دنبال کنید.

در سایت‌های استخدام معمولاً اخبار مربوط به استخدام‌های دولتی از جمله استخدام در بانک، نیروی مسلح، وزارتخانه‌ها، صنایع مختلف و سازمان و شرکت‌های خصوصی معتبر به صورت روزانه و محض دریافت خبر منتشر می‌شود. بنابراین عضویت در چنین سایت‌هایی می تواند بهترین گزینه برای دستیابی به موقع به اخبار استخدامی بانک‌ها و آزمون‌های دولتی باشد.

برای کارمند بانک شدن چه رشته ای باید خواند؟

برای کارمند بانک شدن چه رشته ای باید خواند؟

 

اطلاعیه

تعداد شرکت‌‌کنندگان در آزمون‌ هر بانک یا موسسه مالی متفاوت است. حتی تعداد استخدام شوندگان نیز برای هر بانکی براساس نیاز آن بانک متفاوت است. اما معمولاً یک سوم افرادی که برای مصاحبه دعوت می‌شوند، در بانک استخدام خواهند شد.

 

جدیدترین اخبار رشته های مناسب استخدام در بانک

 • زمان ثبت نام استخدام بانک ها در سال ۱۴۰۲

هر یک از بانک های دولتی یا خصوصی متقاضی استخدام نیرو در مشاغل مختلف معمولا با انتشار فراخوان یا اطلاعیه ای جزئیات استخدام خود اعم از زمان و مهلت در نظر گرفته شده برای ثبت نام متقاضیان را اعلام می کنند. هر یک از بانک ها ممکن است سالیانه یک یا چند بار برای استخدام افراد مورد نیاز خود اقدام نمایند.

 • اعلام نتایج آزمون استخدامی بانک شهر

مدیر امور آموزش و توسعه سرمایه های انسانی بانک شهر گفت: نتایج آزمون کتبی استخدامی این بانک فردا (پنج شنبه 19 خرداد ماه) اعلام می شود.
به گزارش روابط عمومی بانک شهر، محمدعلی دهاقین در همین رابطه گفت: شرکت کنندگان در آزمون کتبی استخدامی بانک شهر که در تاریخ 6 خرداد ماه برگزار شد، می توانند از طریق سایت مرکز آزمون از نتیجه عملکرد خود مطلع شوند.
وی با بیان اینکه حدود 10 هزار داوطلب از پنج حوزه: تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز در این آزمون حضور داشتند، تصریح کرد: با داوطلبانی که حد نصاب نمره قبولی در آزمون کتبی استخدامی را کسب کرده اند، طی هفته های آینده تماس گرفته شده و برای حضور در مراحل بعدی دعوت به عمل خواهد آمد.

رشته های مناسب برای استخدام در بانک

رشته های مناسب برای استخدام در بانک

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی رشته های مورد نیاز استخدامی بانک ها و همچنین شرایط و مهارت های لازم برای اشتغال در بانک پرداختیم. اکنون که با شرايط استخدام بانک ها و مزایا و معایب آن آشنا شدید، می‌توانید بررسی‌های لازم را انجام داده و در صورت پذیرفتن آینده شغلی و شرایط استخدام در بانک ها، با انگیزه بیشتر برای شرکت در آزمون استخدامی بانک‌ها تلاش نمایید. چنانچه در خصوص رشته های ذکر شده برای استخدام در بانک ها ابهامی داشته باشد، می توانید با کارشناسان مجرب ما در ایران تحصیل در تماس باشید. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک نمایید. 

3/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای چه رشته هایی شانس استخدام در شغل بانکداری زیاد است؟

از جمله این رشته ها تحصیل در رشته حسابداری یا مدیریت مالی و  بقیه رشته ها است که در این مقاله گفته شد.

برای ورود به رشته بانکداری باید مدرک دانشگاهی را از طریق کنکور گرفت یا بدون کنکور؟

برای ورود به این رشته ها نوع مدرک تفاوتی ندارد و فقط داشتن شرایط گفته شده در این مقاله کفایت می کند.

چگونه از رشته‌های مورد نیاز بانک‌ها مطلع شویم؟

برای اطلاع از زمان برگزاری و رشته‌های مورد نیاز آزمون‌های استخدامی بانک‌های دولتی و خصوصی باید در سامانه های کاریابی عضو شوید.

نظرات

 1. Avatar photo
  علی
  ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۱

  آیا با ارشد ریاضی محض میتوان در آزمون بانک ملی شرکت کرد؟؟
  برای فوق لیسانس نوشته ریاضی،آیا ریاضی محض هم قابل قبول هست؟؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۹ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۷

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که عنوان همه ی گرایش ها و یا عنوان بدون توجه به گرایش قید شده باشد مشکلی از جهت ثبت نام وجود ندارد.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور