ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معرفی دانشگاه گیلان + رشته ها، امکانات، رتبه و شرایط | irantahsil

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۰ آبان ۱۴۰۲
دانشگاه گیلان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای اطلاع از محل دانشکده رشته‌های مختلف دانشگاه گیلان تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دانشگاه گیلان یکی از دانشگاه‌های پرطرفدار و معتبر است که در شمال کشور در شهرستان رشت تاسیس شده است. دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی هستند، می‌توانند در اولویت انتخاب رشته خود دانشگاه گیلان را قرار دهند.

این دانشگاه که در سال 1353 راه اندازی شد، دارای دانشکده ها و پردیس هی مختلفی است که شمار زیادی از آنها در شهرستان رشت قرار دارند. در حال حاضر پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز رتبه ششم را در بین دانشگاه‌های آموزش عمومی به خود اختصاص داده است.

آشنایی با دانشگاه گیلان

دانشگاه گیلان به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر و دولتی در سال 1351 تاسیس شده است و پردیس اصلی و تعدادی از پردیس‌های فرعی آن در شهرستان رشت واقع شده‌اند. این دانشگاه یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های شمال ایران است.

براساس آخرین رتبه‌بندی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی که هر ساله توسط ISC یا پایگاه بین المللی مرجع علمی جهان اسلام اعلام می‌شود، این دانشگاه در سال ۹۲ در بین دانشگاه‌های آموزش عمومی رتبه هشتم را داشته است.

علاوه بر این براساس رتبه‌بندی تایم در اوایل سال 1398 این دانشگاه پس از دانشگاه تهران و تبریز رتبه ششم را در بین دانشگاه‌های آموزش عمومی کشور کسب کرد. هم اکنون نسبت اساتید به دانشجو در دانشگاه گیلان حدود ۱ به ۲۷ می‌باشد که میانگین این نسبت در سایر دانشگاه‌های ایران حدود 1 به ۳۳ می باشد و از این نظر این رتبه بسیار مناسبی است.

اساتید این دانشگاه معمولا از دانشگاه‌های داخلی و خارجی فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه‌های گیلان متشکل از ۱۰ دانشکده یک واحد پردیس و دو پژوهشکده می‌باشد.

برای آشنایی با دانشگاه مازندران وارد لینک مربوطه شوید.

آشنایی با دانشگاه گیلان

تاریخچه دانشگاه گیلان

در سال ۱۳۵۳ شورای گسترش آموزش عالی مجوز تاسیس دانشگاه عالی را تصویب کرد و در سال 1354 توافقنامه ای بین دولت ایران و آلمان غربی سابق ایجاد شد و دانشگاه از سال ۵۶ شروع به فعالیت کرد. فعالیت این دانشگاه در پذیرش ۱۵۵ دانشجو در ۹ رشته تحصیلی در سال 1356 در دانشکده مدیریت و بازرگانی آغاز شد.

در آن زمان دانشکده مدیریت بازرگانی تنها مرکز آموزش عالی استان گیلان بود که با دانشگاه گیلان ادغام شد و فعالیت آن تا پایان سال 1346 ادامه داشت. در پایان سال تحصیلی 1358 دانشجویان این دانشگاه به ۶۰۵ دانشجو در ۱۴ رشته تحصیلی افزایش یافت.

پس از انقلاب، این دانشگاه با حدود ۵۰۰ دانشجو در ۸ رشته فنی مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، علوم انسانی، پزشکی، تربیت بدنی، آموزش علوم داخلی توسعه داده شد و بعدها دانشکده منابع طبیعی، دانشکده معماری و دانشکده هنر به لیست دانشگاه‌های این دانشگاه اضافه شد.

جهت آشنایی با امکانات دانشگاه ارومیه بر روی لینک کلیک کنید. 

اسامی دانشکده‌ های دانشگاه گیلان

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه گیلان را دارند، مایلند بدانند که دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های این دانشگاه در چه رشته‌هایی فعالیت دارند. در ادامه لیست این دانشکده و پژوهشکده‌ها ارائه شده است.

دانشکده‌ها دانشکده ادبیات و علوم انسانی
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان
دانشکده مهندسی مکانیک
دانشکده منابع طبیعی
دانشکده معماری و هنر
دانشکده علوم کشاورزی
دانشکده علوم ریاضی
دانشکده علوم پایه
دانشکده فنی
پردیس دانشگاهی
پژوهشکده‌ها پژوهشکده گیلان شناسی
پژوهشکده حوضه آبی دریای خزر

بنر کال تو اکشن

برای اطلاع از امکانات دانشگاه صنعتی شریف وارد لینک شوید. 

اسامی دانشکده‌ های دانشگاه گیلان

رشته‌ های ارائه شده دانشگاه گیلان

 دانشگاه گیلان سالانه حدود ۶۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس و دوره‌های مجازی پذیرش خواهد کرد. این دانشگاه در دوره کارشناسی ۱۱۲ رشته و گرایش در مقطع ارشد ۱۴۸ گرایش و در مقطع دکتر بیش از ۵۰ رشته و گرایش را ارائه می‌کند.

رتبه‌های اکتسابی این دانشگاه و تحصیل در هر کدام از رشته ها، باعث شده که این دانشگاه جز معیارهای اصلی انتخاب دانشگاه تلقی شود. اما در ادامه لیست مهمترین رشته‌های این دانشگاه که بیشترین استقبال را دارد ارائه کرده ایم.

مهندسی معماری مهندسی نفت
مهندسی عمران مهندسی کامپیوتر
فناوری اطلاعات (IT) مهندسی شیمی
مدیریت مالی مهندسی رباتیک
حسابداری بینایی سنجی
بهداشت حرفه ای تعمیر و نگهداری هواپیما
حقوق مدیریت هتلداری
مهندسی کشاورزی مهندسی برق
مهندسی مواد مهندسی پلیمر
پرستاری پزشکی

آشنایی با امکانات دانشگاه گیلان

آشنایی با امکانات دانشگاه گیلان

دانشگاه گیلان در مجموع خدمات بسیار متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌کند که می توان از این خدمات و امکانات به موارد زیر اشاره کرد.

امکانات رفاهی دانشگاه گیلان

 • ارائه خدمات ایاب و ذهاب دانشجویی
 • کتابخانه دانشگاه دارای کتاب‌های مقطع کارشناسی، ارشد و دکتر می باشد. علاوه بر این پایان نامه‌های با نسخه چاپی و الکترونیکی در کتابخانه در دسترس عموم قرار دارد.
 • این دانشگاه برای دانشجویان دختر و پسر غیر بومی خوابگاه‌های مجزایی مد نظر قرار داده و این خوابگاه‌ها همگی دارای سالن‌های ورزشی و اتاق مطالعه هستند. دانشکده‌های این دانشگاه دارای یک خوابگاه پسرانه و یک خوابگاه دخترانه و یک خوابگاه برای دانشکده منابع طبیعی صومعه سرا می‌باشد.
 • از دیگر امکانات رفاهی این مرکز آموزشی می‌توان به آزمایشگاه‌های دانشگاه اشاره کرد که دارای ۶ کارگاه آموزشی انگلیسی، عربی و روسی و کارگاه روانشناسی، جغرافیا و علوم تربیتی می‌باشد.

امکانات ورزشی دانشگاه گیلان

این مرکز دانشگاهی دارای امکانات ورزشی بسیار گسترده ای است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکانات ورزشی با تجهیزات کامل
 • برگزار کردن مسابقات در رشته‌های مختلف
 • داشتن سالن‌ها و اماکن ورزشی
 • داشتن سالن‌های بدنسازی
 • داشتن سالن تنیس روی میز
 • برخورداری از زمین‌های ورزشی
 • برخورداری از پیست دوچرخه‌سواری

جهت آشنایی با دانشگاه محقق اردبیلی بر روی لینک کلیک کنید. 

امکانات ورزشی دانشگاه گیلان

معرفی افتخارات علمی دانشگاه گیلان

دانشگاه گیلان دارای افتخارات علمی و پژوهشی زیادی است و از نظر تولیدات علمی با کیفیتی که از دانشگاه‌های پیشرو در کشور می‌باشد.

 • در حال حاضر تعداد قابل توجهی از انتشارات علمی به عنوان همکاری‌های بین‌المللی، گزارش‌های علمی پروژه‌های تحقیقاتی، مطالعات عالی دانشجویی، اختراعات، اکتشافات و انتشارات علمی یا فنی جزو سوابق علمی این دانشگاه محسوب می‌شود.
 • این دانشگاه دارای محققین و اساتید ممتاز با اعتبار ملی و بین‌المللی است. قرار گرفتن نام برخی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در میان یک درصد از دانشمندان برجسته و تولید کننده علم جهان اثبات کننده این موضوع است.
 • دانشگاه گیلان دارای بیش از ۲۰ مجله معتبر در حوزه‌های مختلف علمی و هنری است که برخی از آنها به زبان انگلیسی تالیف شده‌اند. علاوه بر این هر ساله کتاب‌های علمی زیادی در این دانشگاه انتشار می‌یابد.
 • یکی دیگر از سوابق علمی این دانشگاه، حضور دانشجویان ممتاز در آزمون‌های نمونه دولتی و المپیاد است.
 • این دانشگاه برای مدت طولانی در بین دانشگاه‌های تراز اول ایران و سایر دانشگاه‌های بزرگ است. به همین دلیل بسیاری از افراد سعی می‌کنند که در این دانشگاه تحصیلات عالی خود را ادامه دهند.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

آدرس دقیق دانشگاه گیلان

اکثر دانشکده‌های دانشگاه گیلان در پردیس اصلی این دانشگاه در کیلومتر ۵ آزادراه قزوین-رشت واقع شده اند. دانشکده تربیت بدنی در نزدیکی پردیس اصلی دانشگاه در آزادراه قزوین-رشت قرار دارد. علاوه بر این دانشکده علوم، در مرکز شهر رشت در خیابان منظریه جای دارد. دانشکده منابع طبیعی نیز در صومعه سرا قرار گرفته است.

 • آدرس: رشت، بزرگراه خلیج فارس، کیلومتر ۵ جاده قزوین، مجتمع دانشگاه گیلان
 • نشانی پستی: ۴۱۹۹۶۱۳۷۷۶ 

آدرس دقیق دانشگاه گیلان

 خلاصه مطلب

دانشگاه گیلان یکی از دانشگاه‌های معتبر شمال کشور می‌باشد. این دانشگاه براساس رتبه بندی نشریه تایم در سال ۲۰۱۹ رتبه ششم و براساس رتبه‌بندی شانگهای در سال 1393 رتبه هشتم را در کشور کسب کرد. از لحاظ سوابق آموزشی و پژوهشی این دانشگاه با داشتن تولیدات علمی با کیفیت در بین بهترین دانشگاه‌های کشور قرار دارد.

آن دسته از دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه گیلان هستند، باید این دانشگاه را به عنوان یکی از اولویت‌های انتخاب رشته خود قرار دهند تا بتوانند در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا در رشته‌های ارائه شده ادامه تحصیل دهند. برای کسب مشاوره تحصیلی در ارتباط با انتخاب رشته دانشگاه گیلان می‌توانید با کارشناسان آکادمی ایران تحصیل ارتباط باشید تا شما عزیزان را به بهترین شکل راهنمایی کنند.

برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای اطلاع از محل دانشکده رشته‌های مختلف دانشگاه گیلان تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

جایگاه دانشگاه گیلان در بین دانشگاه ایران چیست؟

این دانشگاه از لحاظ علمی دارای در سال ۲۰۱۹ رتبه ششم و در سال ۱۳۹۳ در رتبه هشتم قرار داشت.

لیست دانشکده‌های دانشگاه گیلان چیست؟

در متن مقاله به لیست دانشکده‌های دانشگاه گیلان به طور کامل اشاره کردیم.

پژوهشکده‌های دانشگاه گیلان کدامند؟

دانشگاه گیلان دارای دو پژوهشکده گیلان شناسی و پژوهشکده حوزه آب‌های آبی دریای خزر می‌باشد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • معدل پایین کارشناسی

  اهمیت معدل کارشناسی + ایا معدل لیسانس مهم است؟ | ایران تحصیل

  اهمیت معدل پایین کارشناسی ممکن است برای بسیاری از دانشجویان موضوعی نگران‌کننده باشد و می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر فرصت‌های آتی تحصیلی و شغلی فرد داشته باشد. دانشجویانی که معدل بالایی دارند، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر...
 • آخرین تراز قبولی پزشکی 1402 + نمونه کارنامه ها

  کارنامه‌‌های آخرین تراز قبولی پزشکی 1402 از اطلاعات مفیدی است که در مسیر کنکور سراسری می‌تواند به داوطلبان کمک شایانی کند. طبق پیش بینی‌های مشاوران ایران تحصیل، مقدار تراز مجاز برای پذیرش کلیه رشته‌های پزشکی 1403 تا مقدار 7000 برای...
 • شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خودگردان؟

  شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خودگردان؟

  دانش‌جویان دانشگاه‌های غیر دولتی، اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خودگردان؟ دانشجویان قبل از تصمیم‌گیری، باید هزینه‌های تحصیلی و امکانات ارائه‌ شده‌ توسط هر دو نوع موسسه را مقایسه کنند تا انتخابی...
تماس با مشاور