ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دانشگاه رشته های بورسیه علوم تجربی + شرایط و زمان ثبت نام

از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دانشگاه رشته های بورسیه علوم تجربی در موعد مقرر، زمان ثبت‌نام افراد واجد شرایط را اعلام کرده و داوطلبان می‌توانند برای نام‌نویسی در رشته‌های مورد پذیرش این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهند.  برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، برنامه‌ها و بورسیه‌های مختلفی را برای حمایت از دانشجویان ارائه می‌دهند.

این بورسیه‌ها می‌توانند شامل حمایت‌های مالی، تسهیلات تحصیلی، برنامه‌های انتقالی و یا منابع آموزشی و پژوهشی باشند. رشته‌های علوم تجربی نیز از این بورسیه‌ها برخوردارند و بسیاری از دانشجویان، برای ورود به دانشگاه‌های بورسیه‌دار و استفاده از این فرصت‌ها اقدام می‌کنند.

لیست رشته های بورسیه علوم تجربی

رشته‌های بورسیه علوم تجربی هر ساله ممکن است تغییراتی داشته باشد و رشته‌های جدیدی از سوی دانشگاه‌های ارائه دهنده این بورسیه‌ها، اعلام شود. در ادامه به فهرست این رشته‌ها اشاره می‌کنیم:

لیست رشته های بورسیه تجربی

 • دکتری عمومی پزشکی
 • مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
 • تکنولوژی اتاق عمل
 • تکنولوژی پرتو شناسی
 • کاردانی فوریت پزشکی
 • هوشبری
 • پرستاری
 • علوم پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • علوم پیراپزشکی
 • بهداشت عمومی
 • بهداشت محیط
 • میکروبیولوژی
 • بیوتکنولوژی
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی علوم آزمایشگاهی
 • شیمی
 • فیزیک
 • ریاضیات
 • زیست شناسی
 • زیست شناسی دریا و اقیانوس
 • علوم خاک و آب
 • علوم تغذیه
 • علوم گیاهان
 • علوم حیوانات
 • علم اطلاعات جغرافیایی
 • علوم شناختی
 • علوم مغز و اعصاب

بیشتر دانشگاه رشته‌های بورسیه علوم تجربی در دوره تحصیلی روزانه و از طریق آزمون سنجش قابل پذیرش هستند و تنها در برخی از رشته‌های پیراپزشکی مانند تکنولوژی پرتوشناسی و علوم آزمایشگاهی، پذیرش در دوره روزانه وجود ندارد و داوطلبان با کسب امتیاز کافی و پرداخت شهریه در رشته موردنظر خود می‌توانند برای تحصیل اقدام کنند.

 

جهت اطلاع از رتبه کنکور لازم برای بورسیه پزشکی خارج روی لینک کلیک کنید.

 

معرفی دانشگاه رشته های بورسیه علوم تجربی

دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی که در دفترچه انتخاب رشته به آنها اشاره شده است، عبارتند از:

 • دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران
 • دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تهران (عج)

دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام اختصاری دانشگاه علوم پزشکی آجا شناخته می‌شود. این دانشگاه برای جذب نیروهای موردنیاز خود در برخی رشته‌های بورسیه علوم تجربی، هر سال از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد.

در مقابل هر رشته، محل خدمت بورسیه تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، سازمان پذیرنده دانشجویان فارغ التحصیل هر رشته از جمله ارتش جمهوری اسلامی، وزارت دفاع، نیروی انتظامی، سپاه و … مشخص شده است.

داوطلبان می‌توانند کد رشته محل‌های درج شده در دفترچه راهنما را انتخاب کرده و در سازمان ارتش، وزارت دفاع، نیروی انتظامی و … استخدام شوند.

علاوه بر دانشگاه علوم پزشکی ارتش، از دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی دیگر، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) تحت نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. داوطلبان باید با انتخاب کد رشته محل‌های مرتبط به این دانشگاه، به صورت بورسیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع و ناجا استخدام شوند.

اسامی دانشگاه های بورسیه علوم تجربی

شرایط عمومی دانشگاه های بورسیه علوم تجربی

برای تحصیل در هر یک از رشته دانشگاه بورسیه علوم تجربی، داوطلبان باید از برخی شرایط خاص برخوردار بوده تا مجاز به انتخاب کد رشته محل‌های مرتبط با دانشگاه‌های پذیرنده دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی شوند.

شرایط عمومی برای دانشگاه‌های بورسیه علوم تجربی یکسان است؛ اما شرایط اختصاصی برای هریک از دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های بورسیه علوم تجربی متفاوت است؛ در ادامه مطالب به شرایط عمومی رشته‌های بورسیه علوم تجربی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تهران (عج) می‌پردازیم:

داشتن اعتقاد به دین مبین اسلام و التزام عمل به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

نداشتن سوء سابقه عضویت و همچنین وابستگی به گروه‌های سیاسی، الحادی و غیرقانونی

نداشتن سوء سابقه فساد اخلاقی، مالی و جرایم مواد مخدر

در صورت انصراف از تحصیل اخذ تعهد مالی برای پرداخت هزینه‌های دوره آموزش

روش ثبت نام در دانشگاه های بورسیه علوم تجربی

رشته‌های بورسیه علوم تجربی در دفترچه انتخاب رشته تجربی کنکور قرار می‌گیرد و داوطلبان می‌توانند با دانلود دفترچه به رشته‌های بورسیه تحصیلی در هر یک از دانشگاه‌های پذیرنده دسترسی داشته باشند.

ظرفیت پذیرش هریک از رشته‌های تحت پوشش بورسیه علوم تجربی به همراه جنسیت پذیرش برای نیمسال اول و دوم تحصیلی در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی هر دانشگاه پذیرنده رشته، ارائه شده و دانشجویان می‌توانند با اطلاع از شرایط مرتبط با هر رشته و شرایط بورسیه وزارت متبوع، کد رشته محل مورد نظر خود را انتخاب کرده و در دفترچه وارد کنند.

شرایط اختصاصی ثبت نام در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، برای پذیرش داوطلبان شرایط اختصاصی تعیین کرده که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

از دیگر شرایط بورسیه رشته های تجربی، داشتن حداکثر سن مجاز ۲۰ سال تمام است.

در صورت عضویت یک ساله در بسیج بصورت فعال و عضویت به عنوان بسیج تا سقف دو ماه، به حداکثر سن داوطلب یک سال اضافه خواهد شد.

تا پنج سال حداکثر سن قابل افزایش برای اعضای درجه یک خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان و مفقودالاثرها وجود دارد.

کسب نمره علمی تعیین شده برای انتخاب رشته علوم پزشکی و حداقل معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی که از سوی دانشگاه‌ها اعلام می‌شود، برای ورود به رشته‌های مرتبط نیاز است.

شرایط اختصاصی ثبت نام دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی

سازمان ازتش نیز علاوه بر شرایط عمومی، شرایط اختصاصی معینی نیز اعلام کرده است که عبارتند از:

سن پذیرش داوطلب حداقل از 16 سال و حداکثر 23 سال تمام تعیین شده است. ( در صورتی که متقاضی فرآیند خدمت سربازی خود را تمام کرده باشد، به حداکثر سن اضافه خواهد شد).

برای متقاضی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که برای ثبت نام کنکور سراسری اقدام کرده، معدل کل دیپلم 16 و بالاتر از آن است. کسب نمره علمی بالاتر از 9000 نیز در کنکور تعیین شده و حداقل معدل کل دیپلم 16 و کسب تراز علمی بالاتر از 7000 برای متقاضی رشته‌های پرستاری و پیراپزشکی، کاردانی فوریت‌های پزشکی لحاظ شده است.

در رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی شرط ادامه تحصیل تحت نظر قوانین، شرایط و نیاز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، همچنین مقررات آموزشی وزارت بهداشت است.

انجام مصاحبه، گزینش و انجام معاینات پزشکی و همچنین تایید نهایی توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از الزامات پذیرش متقاضیان است.

داوطلب از حمایت مالی ارگان تحت بورسیه در طول مدت زمان تحصیل برخوردار خواهد بود و ماهیانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیل دریافت می‌کند. همچنین ارائه کارت پایان خدمت سربازی در هنگام شرکت در جلسه مصاحبه دانشگاه علوم پزشکی ارتش الزامی است.

زمان ثبت نام در دانشگاه های بورسیه علوم تجربی

زمان ثبت نام در دو دانشگاه‌ رشته های بورسیه علوم تجربی ارتش جمهوری اسلامی ایران و بقیه الله تهران (عج)، پس از اعلام تراز‌های کنکور سراسری نوبت دوم، در دفترچه انتخاب رشته است.

داوطلبان می‌توانند از طریق ورود به سایت سازمان ارتش و سایت رسمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، اطلاعیه‌های مربوط به تاریخ نام‌نویسی و شرایط بورسیه را پیگیری کنند.

زمان ثبت نام در دانشگاه های بورسیه علوم تجربی

بورسیه خارج از کشور رشته های تجربی

رشته‌های علوم پزشکی، از جمله رشته‌های پرمتقاضی در کنکور تجربی هستند و بسیاری از داوطلبان هر ساله برای کسب رتبه مناسب در این رشته‌ها رقابت می‌کنند. متقاضیان علاوه بر داشتن شرایط ورود به بازار کار در داخل کشور، ممکن است به دنبال فرصت‌های مهاجرت تحصیلی به دانشگاه‌های خارج از کشور باشند.

به طور خاص، دانشجویانی که در رشته‌های پرمتقاضی کنکور تجربی مانند دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره قبول می‌شوند، می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی در داخل کشور، فرصتی برای دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور را داشته باشند.

این افراد پس از اتمام دوره تحصیلی خود در داخل کشور، می‌توانند مراحل مهاجرتی مانند معادل‌سازی مدرک تحصیلی، بهبود زبان کشور مقصد و سایر مراحل را طی کنند تا امکان مهاجرت به کشور مورد نظر را داشته باشند.

خلاصه مقاله دانشگاه رشته های بورسیه علوم تجربی

دانشگاه ارتش و بقیه الله، دو دانشگاه رشته های بورسیه علوم تجربی کشور هستند که هر سال اقدام به جذب دانشجو می‌کنند. پذیرش در این دو دانشگاه از طریق آزمون سراسری بوده و داوطلبان باید تراز تعیین شده در آزمون را کسب کنند.

این دو دانشگاه در هر دو نیمسال تحصیلی، فراخوان پذیرش داوطلبان را منتشر می‌کنند و افراد واجد شرایط عمومی و اختصاصی می‌توانند در رشته‌های پرطرفداری چون دکتری عمومی پزشکی، پرستاری، هوشبری، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و … ادامه تحصیل دهند.

برای دانلود PDF مقاله دانشگاه رشته های بورسیه علوم تجربی کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چه اقدامی برای مشاهده لیست رشته های بورسیه علوم تجربی باید انجام دهیم؟

برای مشاهده رشته های بورسیه علوم تجربی متقاضیان می توانند دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی را از سایت سنجش دانلود کنند. توضیحات در آن مورد در متن مقاله ارائه شده است.

دانشجویان دانشگاه بقیه الله تهران در سال 1403 حقوقشان چقدر است؟

حقوق دریافتی دانشجویان دانشگاه بقیه الله تهران بین یک تا دو میلیون متغییر بوده و به طور کلی به رشته های تحصیلی دانشجویان و فاکتورهایی از این قبیل وابسته است.

دیگر شرایط رشته های بورسیه دار علوم تجربی چیست؟

برای پذیرش در رشته های بورسیه دار علوم تجربی، شرایط خاصی تعیین شده که در متن مقاله در دسترس متقاضیان قرار گرفته است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • منابع آزمون جهشی

  منابع آزمون جهشی 1403 + ابتدایی و متوسطه | ایران تحصیل

  اگر دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول یا دوم احساس کند که توانایی یادگیری او بیشتر از سطح حال حاضر است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند، می‌تواند در آزمون جهش...
 • رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار {راهنمای تصویری} | ایران تحصیل

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار برای دانشجویانی که در حال انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود هستند، اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی از مشکلات اساسی که دانشجوها ممکن است با آن مواجه شوند، مشابهت‌یابی برای پروپوزال است. سامانه پژوهشیار،...
 • تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟ | مشاوره ایران تحصیل

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه یکی از موضوعات ابهام برانگیز است که همیشه در مورد آن سوال می‌شود. عده‌ای از دانش‌آموزان ممکن است شرایط تحصیل در مدارس عادی را نداشته باشند و به همین دلیل مدارس بزرگسالان را انتخاب کنند....
 • بخشنامه ترمیم معدل

  بخشنامه ترمیم معدل سال 1403 + قوانین جدید | ایران تحصیل

  شرایط بخشنامه ترمیم معدل هرسال به منظور اصلاح معدل دانش‌آموزان اعلام خواهد شد. داوطلبان کنکور سراسری در سال‌های اخیر دچار برخی تغییرات اساسی شده‌اند. به طوری که میزان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی، نسبت به سال اخیر 10% افزایش داشته...
تماس با مشاور