ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد ۱۴۰۲-۱۴۰۳ + راهنما جامع | ایران تحصیل

ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد ۱۴۰۲-۱۴۰۳ + راهنما جامع | ایران تحصیل
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

اغلب دانش آموزان و اولیایی که فرزندانشان در مدارس تیزهوشان درس می‌ خوانند با این آزمون آشنا هستند. این آزمون، برای ورود به مدارس تیزهوشان در دوره اول و دوم متوسطه می‌ باشد. برای ثبت نام دانش آموزان در این آزمون، هیچ اجباری وجود ندارد و تمامی دانش آموزان برای ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد آزاد هستند.

اگر فرزندتان در پایه نهم یا هفتم است و یا خود شما در پایه نهم یا هفتم هستید و می‌ خواهید که در این آزمون شرکت کنید، حتما در رابطه با این آزمون، سوالات و ابهاماتی دارید. برای رفع این ابهامات، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله هر آن چه که باید در رابطه با ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد و تمامی نکات آن باید بدانید را بیان خواهیم کرد.

 

 

سمپاد به چه معناست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که معنی سمپاد چیست؟ بنابراین، بهتر است پیش از آن که بخواهیم نحوه ثبت نام در آزمون جانمایی سمپاد را برای شما عزیزان بیان کنیم، شما را با معنی سمپاد آشنا کنیم. به سازمانی که امور تحصیلی دانش آموزان مستعد و با بهره هوشی بالا را نظارت کند، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان می‌ گویند. به دلیل طولانی بودن این نام، به اختصار نام این سازمان را سمپاد نیز می‌ گویند. اما، این سازمان در بین مردم و دانش آموزان با نام دیگری به اسم، تیزهوشان معروف است.

سازمان سمپاد یا تیزهوشان، دارای مدارس زیادی در کل کشور و در مقاطع مختلف می‌ باشد. در واقع، این مدارس در مقطع راهنمایی، مقطع دبیرستان و مقطع پیش دانشگاهی وجود دارند. این سازمان، دانش آموزان خود را پس از قبولی در آزمون سمپاد، در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، انتخاب می‌ کند.

 

 

برای مشاهده سایت سازمان سمپاد sampad.medu.ir بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

زمان و شرایط ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد

شما برای ثبت نام در آزمون جانمایی ابتدا باید در زمان مشخص شده یعنی در 11 الی 25 فروردین ۱۴۰۲ به سایت مربوطه مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که برای ثبت نام در این آزمون، باید شرایط و ضوابط شرکت در آن را داشته باشید. این شرایط و ضوابط مهم، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • باید حتما تابعیت کشور ایران را داشته باشید.
 • باید گواهی اشتغال به تحصیل خود را به همراه داشته باشید. شما عزیزان باید این گواهی را از مدرسه‌ ای که هستید، دریافت کنید.
 • اگر می‌ خواهید که در پایه هفتم در مدارس تیزهوشان ثبت نام کنید، باید در تمامی دروس پنجم و ششم نمره خیلی خوب را کسب نمایید. اما، اگر در دروس پنجم و ششم فقط یک درس را با نمره خوب قبول شوید، باز هم می‌ توانید در این آزمون شرکت کنید.
 • اگر می‌ خواهید که در مقطع دبیرستان وارد مدارس تیزهوشان شوید، می‌ توانید حداکثر 3 مدرسه را در شهر محل زندگی خود انتخاب کنید.
 • اگر پایه هشتم هستید و می‌ خواهید که در پایه نهم به مدارس تیزهوشان بروید، معدل سال هشتم شما باید حداقل 19 باشد.

لازم به ذکر است تا بدانید که اگر هر کدام از شرایط ذکر شده را نداشته باشید، نمی‌ ‎توانید در این آزمون شرکت کنید.

 

زمان بندی آزمون جانمایی سمپاد
شروع ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد ۱۴۰۲/2/8
پایان ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد ۱۴۰۲/2/20
ویرایش ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد ۱۴۰۲/3/29تا

۱۴۰۲/4/2

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون جانمایی ۱۴۰۲/4/14 تا

۱۴۰۲/4/17

زمان برگزاری آزمون جانمایی سمپاد ۱۴۰۲/4/18
زمان‌ های ذکر شده، مربوط به آزمون سال گذشته است در صورت اعلام زمان‌ ها از سمت سازمان سمپاد، جدول بروز رسانی خواهد شد.

 

 

شرایط ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد

 

مراحل و نحوه ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد

حال که با شرایط و ضوابط این آزمون آشنا شدید، اگر شرایط ذکر شده را دارید و می‌ خواهید که در این آزمون شرکت کنید، باید برای ثبت نام، مراحلی را با دقت و به درستی انجام دهید. در ادامه مقاله مراحل ثبت نام در آزمون تیزهوشان در پایه‌ های هفتم و دهم را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

 

مراحل ثبت نام در آزمون جانمایی سمپاد پایه هفتم

اگر که می‌ خواهید برای پایه هفتم در این آزمون شرکت کنید، باید مراحل ثبت نام را با دقت انجام دهید. مراحل ثبت نام در آزمون تیزهوشان پایه هفتم، شامل موارد زیر می‌ باشند:

 • شما برای ثبت نام در این آزمون ابتدا باید وارد سایت sampad.medu.ir شوید و سپس، کد ملی و رمز عبور همگام خود را وارد کنید.
 • پس از آن، باید نقش و عنوان خود را انتخاب کرده و با کلیک بر روی گزینه تایید، وارد پرتال دانش آموزی شوید.
 • هم اکنون یک صفحه برای شما نمایش داده می شود که باید بر روی گزینه استعدادهای درخشان پایه هفتم کلیک کنید.
 • در این مرحله باید بر روی گزینه «جدید» که رنگ آن سبز است کلیک کرده و اطلاعات خواسته شده را به درستی وارد نمایید.
 • پس از این که اطلاعات را به طور کامل کردید، حتما بر روی گزینه ذخیره کلیک نمایید.
 • پس از ذخیره کردن اطلاعات، باید هزینه ثبت نام را پرداخت نموده و از طریق گزینه رسید ثبت نام، این عملیات را چاپ کرده و به پایان برسانید.

برای ورود به سایت sampad.medu.ir بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

مراحل و نحوه ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد

 

مراحل ثبت نام در آزمون جانمایی سمپاد پایه دهم

اگر پایه نهم هستید و می‌ خواهید که برای پایه دهم در این آزمون شرکت کنید، باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

شما عزیزان باید در تاریخ 11 تا 25 فروردین ۱۴۰۲ به سایت sampad.medu.ir مراجعه کنید.

پس از ورود به سایت ذکر شده، باید کد ملی و رمز عبور خود را به درستی و با دقت وارد کنید. هم اکنون، شما باید شرایط ثبت نام را مطالعه کنید و سپس بر روی گزینه «ذخیره و بعدی» کلیک کنید.

در این مرحله شما باید اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد کنید و در نهایت هزینه ثبت نام را پرداخت کنید. فراموش نکنید که پس از پرداخت هزینه، ثبت نام را نهایی کنید.

 

منابع آزمون جانمایی سمپاد

لازم به ذکر است تا بدانید که منابع آزمون در پایه ششم به هفتم، کتاب‌ های درسی نیستند و سوالات مربوط به بخش هوش می‌ باشند. اما، سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم، دو نوع می‌ باشند که عبارتند از: سوالات استعداد تحلیلی و سوالات استعداد تحصیلی که برای هر کدام، امتیاز 50 درصدی در نظر گرفته شده است. سوالات بخش استعداد تحلیلی به صورت 4 گزینه‌ ای هستند که در این بخش توانایی تحلیل، طبقه بندی و… شما ارزیابی می‌ شود. سوالات بخش استعداد تحصیلی نیز 4 گزینه‌ ای هستند و سوالات آن از کتاب‌ های درسی طراحی می‌ شوند. برخی از منابع مهم این آزمون، شامل موارد زیر می‌ باشند:

 • علوم تجربی
 •  ریاضی
 • زبان و ادبیات فارسی
 • مطالعات اجتماعی( اجتماعی، تاریخ و جغرافیا)
 • قرآن و معارف اسلامی( قرآن و پیام‌ های آسمانی)
 • زبان انگلیسی و زبان عربی
نام آزمون تعداد سوالات تعداد دفترچه زمان
آزمون جانمایی سمپاد پایه ششم به هفتم 100 2 60 دقیقه دفترچه اول

40 دقیقه دفترچه دوم

آزمون جانمایی سمپاد پایه نهم به دهم 100 2 70 دقیقه دفترچه اول

50 دقیقه دفترچه دوم

 

شما عزیزان می‌ توانید با مطالعه منابع ذکر شده و کمک مشاوران معتبر و شایسته‌ ای همچون: مشاوران ایران تحصیل، در این آزمون نمره خوبی را کسب نمایید.

 

 

برای مشاهده نمونه سوالات آزمون هوش سمپاد بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

 

منابع آزمون جانمایی سمپاد

 

 

نکات مهم ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد

شما عزیزان در هنگام ثبت نام در این آزمون باید نکات مهمی را بدانید و رعایت کنید که برخی از مهم‌ ترین آن‌ ها شامل موارد زیر می‌ باشند: 

 • همان طور که در ابتدا مقاله بیان شد، همه دانش آموزان می‌ توانند در این آزمون شرکت کنند. همچنین، اگر که نمی‌ خواهید در این آزمون شرکت کنید، می‌ توانید برای ثبت نام هیچ اقدامی نکنید. در واقع، هیچ اجباری در ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد وجود ندارد.
 • شما باید در زمان ثبت نام، یک شماره تلفن معتبر را در سامانه ثبت کنید. در صورتی که شماره تلفن معتبر و صحیح نباشد، پیامک ثبت نام را دریافت نخواهید کرد.
 • لازم به ذکر است تا بدانید که پس از اتمام آزمون و اعلام شدن نتایج، نمی‌ توانید هیچ درخواستی مبنی بر انتقال از پایه نهم به دهم داشته باشید.
 • اگر در زمان ثبت نام، اطلاعاتی را نادرست وارد کرده باشید، جای هیچ گونه نگرانی نیست. زیرا، برای اصلاح آن می‌ توانید به طور مرتب سایت مربوطه را چک کنید و در تاریخ‌ های اعلام شده، اطلاعات خود را اصلاح کنید.
 • به یاد داشته باشید که برای ثبت نام در این آزمون باید هر گونه استرس و اضطراب را از خود دور کنید. 
 • برای افزایش درصد قبولی خود بهتر است که نمونه سوالات سال‌ های گذشته را نیز بررسی نمایید و سپس، با اعتماد به نفس کامل در این آزمون ثبت نام کرده و شرکت کنید.

برای مشاهده سوالات آزمون جانمایی سمپاد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

 

نکات مهم ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد

آخرین اخبار پیرامون ثبت نام آزمون سمپاد

 

ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد تا 25 فروردین ۱۴۰۲

کلیم الله بابایی رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در استان اصفهان، در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد: مطابق با دستورالعمل‌ های ابلاغی، زمان ثبت نام در آزمون جانمایی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ از تاریخ 11 فروردین ۱۴۰۲ آغاز می‌ شود و تا تاریخ 25 فروردین ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت. 

 

279 هزار دانش آموز در آزمون سمپاد سال ۱۴۰۲ شرکت کردند

الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد: در سال ۱۴۰۲، 279 هزار دانش آموز در آزمون سمپاد شرکت کردند. 

 

مدارس سمپاد حق ندارند دانش آموزان را به خاطر شهریه ثبت نام نکنند

الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان بیان کرد: شهریه مدارس تیزهوشان کمتر از مدارس عادی است اما، مدارس حق ندارد دانش آموزان را به خاطر ندادن شهریه ثبت نام نکنند. 

 

 

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

لازم به ذکر است تا بدانید که آزمون تیزهوشان دارای نمره منفی است. بنابراین، اگر به پاسخ سوالی یقین ندارید، بهتر است آن سوال را جواب ندهید. به یاد داشته باشید که بهتر است برای قبولی در این آزمون، حتما با یک مشاور در ارتباط باشید و از او کمک بگیرید. زیرا، مشاوران بهتر از دوستان و یا اشخاص دیگر، شما را در این راه کمک خواهند کرد. ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل با نحوه ثبت نام آزمون جانمایی سمپاد آشنا کنیم. اگر سوال دیگری در این زمینه دارید حتما با ما تماس بگیرید و یا برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در ایران تحصیل، در سریع‌ ترین زمان ممکن شما عزیزان را کمک خواهند کرد.

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

1-آیا در آزمون تیز هوشان نمره منفی وجود دارد؟

بله، آزمون تیزهوشان چه در پایه هفتم و چه در پایه دهم دارای نمره منفی می‌باشد.

2- ثبت نام آزمون سمپاد در چه سایت انجام می‌شود؟

ثبت نام این آزمون در سایت sampad.medu.ir انجام می‌شود.

3-شرایط ثبت نام در آزمون سمپاد چیست؟

برخی از شرایط شرکت در این آزمون عبارتند از:

 • باید حتما تابعیت کشور ایران را داشته باشید.
 • باید گواهی اشتغال به تحصیل خود را به همراه داشته باشید. شما عزیزان باید این گواهی را از مدرسه‌ای که هستید، دریافت کنید.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)