تاثیر سهمیه در کنکور سراسری

موضوع سهمیه و اعمال آن در کنکور سراسری حدود پنجاه سال قدمت دارد. تاثیر سهمیه در کنکور سراسری بسیار مهم است و اثر زیادی برای برخی داوطلبان کنکور دارد. هدف از سهمیه بندی‌های مختلف کنکور، از یک جهت ایجاد فرصت برابر برای داوطلبانی است که از امکانات آموزشی مناسب برخوردار نیستند و از یک جهت دیگر به منظور برخورداری جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا از فرصت بیشتر برای قبولی در دانشگاه است.از آنجایی که خیلی از داوطلبان کنکور سراسری با تاثیر سهمیه در کنکور سراسری آشنایی زیادی ندارند، در این مقاله نکات و شرایط  تاثیر سهمیه در کنکور سراسری را برای شما عزیزان بیان می‌کنیم و همچنین می توانید با مطالعه روش های مطالعه کنکور موفقیت خود را تضمین کنید.

                تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور سراسریتاثیر سهمیه در کنکور سراسری را از ما بخواهید.         
        9099072952 ( استان تهران) : شماره تلفن مرکز مشاوره ایران تحصیل

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

موارد تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 97

در این مقاله تمام موارد تاثیر سهمیه در کنکور سراسری  : سهمیه مناطق – سهمیه خانواده شهدا – سهمیه بهیاران – سهمیه ایثارگران و سهمیه جانبازان و  را توضیح می‌دهیم و تاثیر آنها را در انتخاب رشته کنکور سراسری بیان می‌کنیم. اگر ابهامی یا سوالی در این زمینه داشتید می‌توانید با مشاوران متخصص ما تماس گرفته و مشاوره بخواهید. پرجمعیت ترین سهمیه کنکور سراسری متعلق به سهمیه مناطق است که بیش از نود و پنج درصد از داوطلبانثبت نام کنکور سراسری 97 در تمامی گروه‌های آزمایشی دارای این سهمیه می‌باشند.

اگر به مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری – تاثیر سهمیه در کنکور سراسری  97مشاوره تحصیلی تلفنی رایگان و اطلاع از تکنیک های تست زنی کنکور یازمندید با ما تماس بگیرید.  9099072952 ( استان تهران)

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 97 – تاثیر سهمیه مناطق 

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری برای مناطق  :  منطقه یک – منطقه دو و منطقه سه تقسیم می‌شود و این سهمیه متعلق است به داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگران، جانبازان و شهدا نمی‌باشند. در مناطق 1 – 2 و 3 اگر از منطقه یک به ترتیب به مناطق دو و سه بروید، دسترسی به امکانات آموزشی کم و کمتر می‌شود. سهمیه مناطق بر اساس عدالت آموزشی ایجاد شد تا داوطلبان سهمیه‌ای هر منطقه، از لحاظ دسترسی داشتن به امکانات آموزشی در یک سطح باشند. حالا سوال اینجاست که چگونه بین این سه منطقه که از امکانات آموزشی برابری برخوردار نیستند می‌شود تاثیر سهمیه در کنکور سراسری به صورت عادلانه برقرار کرد؟

باید نگاهی به نحوه تقسیم بندی ظرفیت دانشگاه‌ها بیندازیم تا به جواب سوال برسیم. ظرفیت دانشگاه‌ها بر اساس تعداد شرکت کنندگان سهمیه مناطق، بین تمام داوطلبان سه منطقه تقسیم بندی می‌شود.به عنوان مثال : اگر تعداد داوطلبان منطقه یک : 25 درصد – منطقه 2 : 35 درصد و منطقه 3 : 40 درصد از کل داوطلبان باشد و بطور مثال برای یک رشته محل تنها 100 نفر ظرفیت اختصاص دهند، با بررسی نسبت داوطلبان هر منطقه به کل سهمیه مناطق، انتظار می‌رود که از این 100 نفر، 25 ظرفیت را به داوطلبان منطقه 1 – 35 ظرفیت را به داوطلبان منطقه 2 و 40 ظرفیت را به داوطلبان منطقه 3 اختصاص دهند. باید بدانید که داوطلبان هر منطقه صرفا باهم رقابت می‌کنند نه با داوطلبان مناطق دیگر، مگر اینکه رقابت در استان غیر بومی باشد. در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری هم علاوه بر سهمیه منطقه‌ای که به آن تعلق دارید، سهمیه بومی گزینی هم در انتخاب رشته شما تاثیر دارد. به شما توصیه می‌کنیم که در صورتی که سهمیه مناطق هستید، مقاله تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری را حتما مطالعه کنید تا انتخاب رشته بهتر و کاملتری داشته باشید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 روی عبارت کلیک کنید . 

آنچه که در گذشته و از سال شصد و سه درباره سهمیه ایثارگران می دانیم این است که سهمیه ایثارگران ، شامل جانبازان (با هر درصد جانبازی)،  همسر و فرزندان جانبازان 25 % و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و نیز فرزندان و همسران شهدا می‌شود . اما از کنکور 96 و با اجرای قانون برنامه پنج ساله ششم اقتصادی، جانبازان زیر 25 درصد ، همسر و فرزندان آن ها – همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه نیز شامل سهمیه ایثارگران می‌شوند.
اما بهره‌مند شدن از سهمیه ایثارگران برای این دو گروه متفاوت است . به این صورت که بیست و پنج درصد از ظرفیت هر رشته محل ، به جانبازان (با هر درصد جانبازی) ، همسر و فرزندان جانبازان 25 % و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنين فرزندان و همسران شهدا تعلق پیدا می کند (سهیمه 25 درصدی) و مشمولان جدیدی که سهمیه ایثارگران به آنان تعلق گرفته است که همان جانبازان زیر 25 درصد، همسر و فرزندان آن ها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه می‌باشند 5 درصد از ظرفیت دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند. (سهمیه 5 درصدی)

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری چقدر است؟

هر دو گروهی که در زمره سهمیه ایثارگران قرار می‌گیرند (پنج درصدی‌ها و بیست و پنج درصدی‌ها)، برای قبولی در هر رشته ، باید حتما هفتاد درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند . با وجودی که ایثارگران از سهمیه جداگانه برخوردارند ولی کسب این نمره، حتی اگر ظرفیت خالی وجود داشته باشد، بازهم الزامی است.

نکته مهم : درباره داوطلبان پنج درصدی ایثارگران این نکته مهم را باید ذکر کنیم که اگر ظرفیت بیست و پنج درصدی آنها پر نشود، مطابق قانون، اولویت اول تکمیل این ظرفیت با ایثارگران است و در مرحله بعد اولویت با داوطلبان سهمیه مناطق است.

داوطلبانی که مشمول سهمیه بیست و پنج درصدی ایثارگران می‌باشند، در سال‌های گذشته حداکثر بین دو تا چهار درصد داوطلبان را تشکیل می‌دادند.
داوطلبانی که مشمول سهمیه پنج درصدی ایثارگران هستند بطور قطع شانس بیشتری برای قبولی نسبت به داوطلبان سهمیه مناطق با رتبه یکسان دارند. اما همین داوطلبان سهمیه پنج درصدی ایثارگران در برابر داوطلبان سهمیه بیست و پنج درصدی ایثارگران، باید رتبه بالاتری بگیرند تا در یک رشته محل پذیرفته شوند.

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 97 – سهمیه رزمندگان

رزمندگانی که در جنگ تحمیلی بطور داوطلبانه حداقل شش ماه حضور داشته‌اند مشمول سهمیه ایثارگران می‌شوند. رزمندگان برای قبولی باید 75 درصد نمره  آخرین نفر قبولی را کسب نمایند. البته در دفترچه کنکور سراسری، اشاره‌ای به ظرفیت در نظر گرفته شده برای رزمندگان نشده است.
نکته مهم : طبق مصوبات مرتبط، اگر فردی در دوران جنگ تحمیلی از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح :

  • ستاد کل نیروهای مسلح – ستاد کل سپاه پاسداران – ستاد ارتش (آجا)
  • وزارت دفاع و پشتیبانی (ودجا)
  • نیروی انتظامی (ناجا)

باشد و حداقل 12 ماه خدمت کرده باشد می‌تواند از مزایای سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری استفاده نمایند.

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 97 –  خانواده شهدا

پدر – مادر – خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می‌شوند.

سهمیه خانواده شهدا مانند سهمیه مناطق تنها در کد رشته محل‌هایی که داوطلب بومی آنهاست لحاظ می‌شود.

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری – سهمیه بهیاران 

بهیار کیست؟ بهیار به کسی می‌گویند که مشغول خدمت در یک مرکز دولتی یا غیردولتی بوده و دارای حداقل سه سال سابقه کار بعنوان بهیار در استان محل خدمت بوده و دیپلم بهیاری داشته باشد. داوطلب مشمول سهمیه بهیاری با این شرایط می‌تواند از سهمیه بهیاران که پنج درصد از ظرفیت رشته پرستاری در هر دانشگاه به آن‌ها اختصاص دارد در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 استفاده کند.

برای آگاهی از : تاثیر سهمیه در کنکور سراسریمنابع مطالعه کنکور – سهمیه رزمندگان در کنکور 97 – تاثیر سهمیه در کنکور سراسری – جانبازی – اطلاع از حذفیات کنکور سراسری 97 – نحوه اعمال سهمیه ایثارگران در کنکور – سهمیه جانبازان زیر 25 درصد در کنکور 97 – تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور ارشد و جمع بندی کنکور سراسری

با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید  تا مشاوران مجرب ما به تمام سوالات شما پاسخ دهند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.