ایران تحصیل
تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 { راهنما جامع + 8 نکته مهم }

راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور سراسری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 آغاز شد. کلیه داوطلبان کنکور سراسری تا 10 روز فرصت دارند پس از مطالعه راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری و بررسی قوانین و ظرفیت ها و با توجه به رتبه و تراز خود نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته در سامانه سنجش آموزش کشور و چیدمان 150 انتخاب خود اقدام نمایند.

انتخاب رشته کنکور سراسری، مرحله ای حساس است، زیرا عدم آگاهی از این بازه زمانی باعث می شود افراد از تکمیل فرم انتخاب رشته جا مانده و احتمال قبولی در رشته مورد علاقه خود از دست دهند. افرادی که بر طبق کارنامه اولیه کنکور 1401 مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه شده اند، می توانند فرایند انتخاب رشته خود را به صورت اینترنتی در سامانه سنجش انجام دهند. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری عموماً در اواسط مرداد ماه می باشد و داوطلبان می توانند براساس ظرفیت دانشگاه ها، دست به انتخاب بزنند. 

اگر شما عزیزان نیز می خواهید انتخاب رشته کنید، بهتر است که در زمان مقرر با توجه به راهنمایی های مشاوران، نسبت به این کار اقدام نمایید. مشاوران زبده ایران تحصیل تمامی نکات مربوطه را بررسی کرده و اقدامات لازم جهت انتخاب رشته موفق را طی 13 مرحله تخصصی انجام خواهند داد.

مشاوران ما در ایران تحصیل به طور دقیق تمامی عوامل و نکات مهم انتخاب رشته بررسی کرده و در اختیار شما متقاضیان قرار می دهند. جهت ثبت نام و رزرو مشاوره انتخاب رشته روی لینک زیر کلیک کنید.

چرخه انتخاب رشه آکادمی ایران تحصیل

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری مرحله ای بسیار مهم و سرنوشت ساز برای داوطلبان است و در صورتی که انتخاب رشته به درستی انجام شود، مسیر موفقیت داوطلبان برای ادامه تحصیل در رشته دلخواه هموارتر خواهد شد. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته باید وضعیت علمی خود را مورد بررسی قرار داده و بعد از تحلیل کارنامه اولیه کنکور سراسری و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نظر خود، رشته محل های مورد علاقه خود را اولویت بندی نمایند.

در این مرحله برای هر داوطلب امکان انتخاب 150 کد رشته محل وجود دارد که نحوه چینش این انتخاب ها اساسی ترین و حساس ترین بخش انتخاب رشته به شمار می آید. اگر اشتباهی در اولویت بندی انتخاب رشته صورت گیرد، ممکن است داوطلب شانس قبولی و ورود به دانشگاه مورد علاقه خود را از دست بدهد که این موضوع در این بازه زمانی قابل جبران نخواهد بود.

برای موفقیت در انتخاب رشته صحیح و اصولی اطلاع از مواردی از جمله نحوه انتخاب رشته، نحوه اولویت بندی انتخاب ها، تحلیل صحیح کارنامه اولیه کنکور سراسری و … بسیار حائز اهمیت است. هر داوطلب با اطلاع از این موارد می تواند فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ را به بهترین نحو ممکن تکمیل کند و در نهایت نتیجه مطلوب را کسب کند. با توجه به نزدیک بودن زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در ادامه توضیحات جامعی پیرامون زمان و شرایط، نحوه چینش انتخاب ها ارائه خواهد شد.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری

 

اطلاعیه

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 بر اساس اعلام سازمان سنجش از 17 مرداد آغاز شده و تا 22 مرداد ادامه خواهد داشت. لذا افرادی که بر اساس کارنامه اولیه خود در کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در این تاریخ وارد سایت سنجش شوند و نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنند. 

 

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

همزمان با اعلام نتایج، سازمان سنجش اطلاعیه ای را در سامانه خود منتشر می کند که در آن زمان دقیق انتخاب رشته کنکور سراسری بیان شده است. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، کارنامه داوطلبان در کنکور سال جاری احتمالا در دهه اول در اختیارشان قرار گیرد. بر اساس روال معمول، پس از دو روز فرایند انتخاب رشته شروع می شود. در سال گذشته، به متقاضیان 3 الی 4 روز برای ثبت انتخاب های خود مهلت داده شد. امسال نیز داوطلبان می توانند از تاریخ 14 الی 18 مرداد، فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهند. 

البته احتمال می رود که این مهلت برای افرادی که به هر دلیلی انتخاب رشته نکرده اند، تمدید گردد، اما توصیه می کنیم که تکمیل فرم مربوطه را به روزهای پایانی واگذار نکنید. چرا که ممکن  است به دلیل ترافیک بالای داوطلبان، مشکلات اینترنتی و یا مراجعه به سایت پیش بیاید. لازم به ذکر است تا بدانید که اگر به هر دلیلی داوطلبان عزیز نتوانند در این مدت انتخاب رشته خود را انجام دهند دیگر امکان اعتراض نخواهند داشت. توصیه می شود در این مسیر از مشاوره انتخاب رشته دولتی غافل نشوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. 

در سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری ایران تحصیل، شما عزیزان می توانید از زمان دقیق انتخاب رشته مطلع شده و با راهنمای های حرفه ای مشاوران ما بهترین انتخاب رشته را داشته باشید. برای ورود به سامانه، روی لینک رزرو آنلاین کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری

تحلیل کارنامه اولیه کنکور سراسری 1401

پس از انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، اطلاعات بسیار دقیق و مفیدی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد به صورتی که باعث می شود یک انتخاب رشته دقیق و بی نقص توسط داوطلبان صورت گیرد. افراد متقاضی با استفاده از این اطلاعات از وضعیت پاسخگویی به سوالات کنکور 1401، رتبه، تراز و وضعیت مجاز به انتخاب رشته بودن در دوره های روزانه و غیر روزانه مطلع خواهند شد.

بر همین اساس تحلیل و بررسی درست کلیه بخش های این کارنامه در انتخاب رشته کنکور 1401 تأثیر به سزایی دارد که جهت رفاه حال داوطلبان بخش های مختلف این کارنامه شرح داده شده است. کارنامه کنکور سراسری از چند قسمت تشکیل شده که هر بخش به بررسی یک سری از اطلاعات می پردازد. در این قسمت به این بخش ها اشاره کرده ایم:

 1. مشخصات ثبت نامی داوطلب
 2. اطلاعات گروه آزمایشی امتحانی
 3. وضعیت مجاز به انتخاب رشته در هر دوره
 4. وضعيت رتبه و نمره كل نهایی کنکور داوطلب
 5. کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای متقاضیان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

افراد متقاضی باید برای انتخاب رشته دانشگاه به مواردی مثل رتبه در سهمیه، رتبه زیر گروه و همچنین تراز زیر گروه خود دقت نمایند و با توجه به آن ها انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهند. علاوه بر این مشاوره انتخاب رشته دولتی می تواند به شما کمک شایانی در فرایند انتخاب رشته بکند. 

در قسمت اطلاعات ثبت نام و آزمونی کارنامه، استان بومی، ناحیه بومی و قطب بومی داوطلب هم درج شده که می توان گفت توجه به این اطلاعات مانند رتبه و تراز داوطلبان، در محل قبولی بسیار اهمیت دارد و باعث می شود هر داوطلب در بوم مربوط به خود شانس قبولی بیشتری نسبت به داوطلبان خارج آن بوم داشته باشد. به گونه ای که دانشگاه ها بر اساس این سهمیه در رشته های کم طرفدار 80 درصد ظرفیت کد رشته ها را به داوطلبان بومی و 20 درصد دیگر ظرفیت کد رشته ها را به داوطلبان غیر بومی اختصاص خواند داد و در رشته های پر طرفدار مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی این میزان به 60 درصد کاهش می یابد و 40 درصد از داوطلبان غیر بومی پذیرش خواهند شد.

در بخش سهمیه های تعیین شده کنکور سراسری، یکی از سهمیه های ایثارگران 5 و 25 درصدی، رزمندگان، خانواده شهدا و مناطق 1، 2 و 3 درج شده است. پس از تأیید سهمیه، هر داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار می گیرد و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود.

کلیه داوطلبانی که شامل سهمیه های ایثارگران و سهمیه رزمندگان کنکور 1401 می شوند و سهمیه آن ها از طرف ارگان مربوطه تأیید شده در این قسمت، سهمیه آن ها درج خواهد شد و طبق آن وضعیت داوطلب بررسی می شود.

اما اگر می خواهید بدانید کدام بخش این کارنامه برای انتخاب رشته کنکور سراسری اهمیت دارد؟باید گفت افراد متقاضی برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ می بایست به رتبه در سهمیه در زیر گروه های مختلف و علاوه بر آن تراز زیر گروه اکتسابی خود دقت نمایند و با توجه به این اطلاعات وارد فرایند انتخاب رشته شوند. 

نکات انتخاب رشته کنکور سراسری

 

اطلاعیه

رشته های هر گروه آزمایشی با توجه به ضریب دروس اختصاصی به چند دسته تقسیم می شوند و سازمان سنجش در زمان اعلام نتایج اولیه برای هر زیر گروه آزمایشی یک رتبه و تراز اعلام می کند که این اطلاعات کمک به سزایی به داوطلبان برای قبولی در رشته دلخواه می کند.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

مقدمه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری، دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته و مطالعه دقیق آن است. این دفترچه هر ساله 2 الی 3 روز پس از اعلام نتایج اولیه کنکور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. بر این اساس، همه متقاضیانی که در یکی از رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان خارجه شرکت کرده و کارنامه اولیه خود را دریافت نموده اند، می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش برای دانلود این دفترچه اقدام کنند.

اگر از مشاوره انتخاب رشته دولتی برخوردار هستید، در این مسیر به داوطلبان عزیز اکیدا توصیه می شود که قبل از هر گونه انتخابی، ابتدا دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را با دقت مطالعه کرده و سپس با اشراف بر مفاد آن، اولویت های خود را در فرم مربوطه به ثبت برسانند. در این دفترچه، اطلاعات مهمی از قبیل سهمیه ها بندی ها و تاثیر آن ها، نحوه گزینش، شرایط پذیرش دانشجو، لیست رشته ها و دانشگاه ها به همراه ظرفیت پذیرش ذکر شده است. به دلیل آنکه هنوز تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری مشخص نشده است، در حال حاضر نمی توان در مورد زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری یک تاریخ معین را معرفی کرد. البته طبق جدیدترین اطلاعیه ها، کارنامه در دهه اول مرداد منتشر خواهد شد و بنابراین می توان انتظار داشت که دفترچه نیز در همین حوالی در اختیار داوطلبان قرار بگیرد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400 دانلود دفترچه
دفترچه انتخاب رشته کنکور علوم تجربی 1400 دانلود دفترچه
دفترچه انتخاب رشته کنکور علوم انسانی 1400 دانلود دفترچه
دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر و زبان های خارجی 1400 دانلود دفترچه
 پیوست دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۰  دانلود دفترچه

 

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

نحوه انتخاب رشته آزمون سراسری

از آنجا که بسیاری از داوطلبان با نحوه انتخاب رشته آشنایی کاملی ندارند، در ادامه به طور تصویری مراحل مورد نیاز جهت انجام این کار را شرح خواهیم داد.

 • آدرس اینترنتی سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org وارد کرده و بر روی گزینه سراسری که در منوی سمت راست صفحه اول به رنگ قرمز نشان داده شده است کلیک نمایید.

نحوه انتخاب رشته آزمون سراسری

 • صفحه بعد گزینه انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری را  لمس کنید. در صفحه مربوطه می توانید اطلاعاتی همچون مهلت زمانی در نظر گرفته شده برای انتخاب رشته و همچنین شماره تماس به منظور رفع مشکلات احتمالی را مشاهده نمایید. متقاضیانی که در کارنامه مجاز به انتخاب دوره های پیام نور غیر انتفاعی یا دانشگاه فرهنگیان هستند،  اما در فرم نام نویسی علاقمندی خود را برای این دوره ها اعلام نکرده اند، می توانند با کلیک بر روی لینک خرید کارت  و پرداخت هزینه آن جهت انتخاب این دوره‌ها نیز اقدام نمایند.
 • در مرحله بعد با کلیک بر روی بند ”  اطلاعیه ها و  من دفترچه راهنما را مطالعه کرده‌ام”  وارد سیستم انتخاب رشته خواهید شد.

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری

 • حال می‌توانید  از طریق سه روش وارد سیستم انتخاب رشته شوید. بسته به اطلاعاتی که در دست دارید می توانید یکی از این روش‌ها را انتخاب نموده و اطلاعات را وارد کنید.

راهنمای تصویری نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری

 • در صفحه بعد اطلاعات شخصی متقاضی درج شده است است که باید با دقت آن ها را بررسی کرده در صورت درست بودن به مرحله بعد بروید. قابل ذکر است که چنانچه معدل کتبی دیپلم عنوان دیپلم شما به درستی قید نشده باشد می توانید آن را اصلاح نمایید. 
 • در صورتی که قصد انتخاب دوره های پیام نور انتفاعی و یا دانشگاه فرهنگیان را داشته و و هزینه آن را در مراحل قبلی واریز کرده اید، می بایست سریال پرداخت هر کدام از از این دوره ها را وارد کنید. توجه داشته باشیم که چنانچه قبلاً در فرم ثبت نام این دوره ها را انتخاب نموده اید دیگر نیازی به وارد کردن موارد ذکر شده نیست.
 • در فرم اصلی دو ستون را مشاهده خواهید کرد که یکی از آنها به ترتیب اولویت و دیگری کد رشته محل ها اختصاص دارد. پس از اینکه کد عددی رشته مورد نظر خود را وارد کردید، عنوان رشته،  دوره و نام دانشگاه به طور خودکار برایتان به نمایش در خواهد آمد.  از این رو توصیه می شود که کدهای مربوطه را با دقت وارد کنید.  همچنین،  چنانچه در گروه آزمایشی شما وجود نداشته باشد با پیغامی تحت عنوان ”   کد رشته محل‌های مجاز شما با این کد رشته محل یافت نشد” مواجه خواهید شد.

نکته: در صورتی که  پیغام ” اگر در كد و عنوان رشته ها يا ترتیب آنها اشتباهي مشاهده مي كنيد، مي توانيد اشتباهات را اصلاح كنيد” را مشاهده کردیم بدین مفهوم است رشته انتخابی شما در گروهی  است که در آن  نام نویسی نکرده اید.

 • بعد از اتمام و  دوباره کردن همه کد رشته محل های مورد نظر، با لمس گزینه تایید، رسید انتخاب رشته که حاوی اطلاعات فردی و فهرست رشته های انتخابی شما است، به نمایش در خواهد آمد.

راهنمای گام به گام انتخاب رشته کنکور

 • حتماً شماره پرونده از شماره رسید انتخاب رشته که ۱ کد ۱۵ رقمی می باشد را تا تا این مرحله پذیرش نزد خود نگه دارید. دریافت نکردن این کد به منزله عدم اتمام انتخاب رشته شما می باشد. بهتر است که  رسید ذکر شده پرینت بگیرید.

 

اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری

کنکوری های عزیزی که در طول یک سال خود را برای یک رقابت سنگین آماده کرده و در جلسه آزمون حاضر شده بودند، در این روزها باید یکی دیگر از مهمترین مراحل زندگی، یعنی انتخاب رشته کنکور سراسری را پشت سر بگذارند. حساسیت این مرحله از آن جهت که می تواند مسیر زندگی شخص را تغییر دهد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

داوطلبان می توانند با استفاده از سامانه تخصصی انتخاب رشته آکادمی ایران تحصیل، تمامی نکات مهم انتخاب رشته را بررسی و بهترین انتخاب رشته را داشته باشند. فقط کافیست روی بنر زیر کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری

 

 

 

 

 

چرا که اگر تصمیم یا انتخابی به غلط اتخاذ شود، می تواند باعث پشیمانی یا حسرتی بزرگی در آینده شود. از سوی دیگر، بسیار مشاهده می شود که فرد به دلیل عدم آشنایی با تکنیک ها و یا در نظر گرفتن فاکتورهای لازم، نتوانسته در رشته یا دانشگاهی که سزاوار آن بوده پذیرفته شود. البته قطعا با ایجاد رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری راه برای ورود به دانشگاه ها در هر یک از گروه های آزمایشی باز شد. اما این موضوع بدین معنا نمی باشد که دانشگاه های سراسری از اهمیت کمی برخوردار باشند.

 

جهت اطلاع از رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری، بر روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری و تفاوت هایی که با سایر انتخاب رشته های دیگر دارد موجب شده است که این تفاوت ها باعث سردرگمی داوطلبان شود و همین مسئله بر قبولی در انتخاب رشته و همچنین نحوه انتخاب رشته تاثیر گذار می باشد. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا همه اطلاعات و نکات لازم جهت انتخاب رشته را در اختیار شما متقاضیان گرامی قرار دهیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن به انتخاب رشته کنکور دست بزنید و در همان رشته ای که آرزوی آن را داشته اید پذیرفته شوید.

اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری

انواع سهمیه در انتخاب رشته آزمون سراسری 1401

یکی از مواردی که  در انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار اهمیت دارد توجه به سهمیه های مختلف است.  اگر به کارنامه خود دقت کنید، در بندهای آن رتبه در سهمیه ذکر شده است. از آنجا که آشنایی مفهوم و تاثیر این سهمیه ها نقش مهمی در قبولی فرد دارد، ادامه به طور اجمالی در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

 

 • سهمیه مناطق:  تمامی داوطلبان کنکور که در هنگام نام نویسی سهمیه مناطق را انتخاب نموده اند، در یکی از سهمیه های   مناطق 1، 2، 3 می‌گیرند. ملاک اصلی تعیین سهمیه، محل اخذ اخذ مدرک تحصیلی متقاضی می باشد. به عنوان مثال، محل دریافت مدرک سه سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید، محل اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم، محل اهواز مدرک تحصیلی سال آخر دبیرستان یا هنرستان برای داوطلبان نظام قدیم می تواند تعیین کننده نوع سهمیه باشد. همچنین بندهای دیگری در مورد تعیین سهمیه مناطق در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری قید شده است که در اینجا مجال ذکر همه آنها نیست.
 • سهمیه مناطق محروم: بر اساس قوانین موجود،  حدود 40 درصد از ظرفیت پذیرش همه رشته محل های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره های روزانه به داوطلبان بومی استانهای ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختياري، سیستان و بلوچستان، كردستان، كرمانشاه، كهگيلويه و بوير احمد، لرستان و هرمزگان تعلق می گیرد. برای اطلاع از ظرفیت پذیرش این سهمیه می‌توانید دفترچه راهنمای انتخاب رشته را مطالعه فرمایید. 
 • سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا: به طور کلی 25 درصد از ظرفیت پذیرش رشته محل های  قید شده در دفترچه به سهمیه رزمندگان ایثارگران و خانواده شهدا اختصاص دارد.  افرادی که همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان دارندگان سهمیه 25 درصد ایثارگر به شمار می روند، مشمول بهره مندی از این سهمیه خواهند بود. سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز به جانبازان کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان (با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه) تعلق می گیرد. نکته قابل ذکر آن است که، ایثارگران بایستی حداقل 70% نمره گزینه  آزاد را در رشته محل مورد نظر کسب کرده باشند. 

 

انواع سهمیه در انتخاب رشته آزمون سراسری

8 اصل مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

برای همه افرادی که در کنکور سراسری شرکت نموده و قصد انتخاب رشته دارند، یک سری اصول و نکات مشترک وجود دارد که می بایست به آن ها توجه نمایند. قبل از اینکه با نحوه انتخاب رشته آشنا شویم، بهتر است که از این نکات مطلع شوید.

 1. همه داوطلبان ( تفاوتی نمی کند که در آزمون یک رشته شرکت کرده یا بیشتر) بایستی انتخاب های خود را تنها در یک فرم درج نمایند. حداکثر تعداد مجاز انتخاب ها حداکثر 150 رشته محل می باشد.
 2. قبل از اینکه کد رشته محلی را وارد کنید، حتما در دفترچه از ظرفیت پذیرش، نوع دوره اعم (روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی و … ) مطلع شوید.
 3. توصیه می شود که قبلا از تکمیل فرم در سامانه سنجش، ابتدا اولویت های خود را به همراه کد های مورد نظر، در فرم پیش نویسی که در آخر دفترچه راهنما آورده شده است وارد نموده تا از اشتباهات احتمالی جلوگیری به عمل آید.
 4. ملاک قبولی داوطلب، بر اساس ترتیب اولویت بندی هایی که در فرم وارد می کند نمی باشد. بلکه این اولویت بندی ها تنها نشان دهنده علاقه مندی وی خواهد بود. بنابراین، حتما معیار چینش را علاقه و هدف خود قرار دهید نه احتمال پذیرش.
 5. چنانچه احتمال قبولی در چند رشته بالا باشد، قبولی در رشته ایی خواهد بود که قبل از سایرین باشد.
 6. متقاضیان این امکان را دارند که تا پایان مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ، انتخاب های خود را در چندین نوبت ( در سال گذشته 8 نوبت بود) ویرایش نمایند.
 7. با پایان یافتن مهلت انتخاب رشته دیگر به هیچ وجه امکان تغییر یا اصلا فرم وجود ندارد.
 8. بعد از اعلام نتایج نهایی، به هیچ وجه نمی توان رشته پذیرفته شده را تغییر داد.

 

اطلاعیه

داوطلبانی که در بازه زمانی بین 9 الی 11 تیر ماه در کنکور سراسری شرکت می کنند، پس از دریافت کارنامه اولیه خود را در  مرداد ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت نموده اند، می بایست در زمان انتخاب رشته کنکور 1401 در صورتی که واجد شرایط انجام این فرآیند بوده، اقدام نمایند.

 

9 نکته طلایی انتخاب رشته موفق

اگر می خواهید نتیجه زحمات خود را ببینید و یا اینکه در رابطه با تمامی تلاش هایی که داشته اید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید، حتما باید اصولی را رعایت نمایید. این اصول با توجه به تمامی انتخاب رشته های موفق تهیه شده است و به همین دلیل در صورت رعایت تمامی مواردی که در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر شده است می توانید به بهترین شکل ممکن در رشته مورد علاقه خود پذیرفته شوید.

آنچه در ادامه ذکر خواهد شد شامل تمامی موارد نمی باشد. ما برخی از موارد را که شما لازم است رعایت نمایید را ذکر نموده ایم و سایر موارد چندین نکته طلایی انتخاب رشته سراسری موفق را می توان اموری دانست که مشاوران انتخاب رشته سراسری به انجام می رسانند به همین دلیل بخش مهمی از کار شما به مشاوران واگذار می شود که یکی از مهم ترین آنها انجام تست های شخصیت برای انتخاب یک رشته متناسب با شخصیت شما می باشد.

علایقتان را در نظر بگیرید

یکی از نکات مهمی که باید برای انتخاب رشته مد نظر قرار دهید توجه به علایقتان می باشد، برخی از داوطلبان بدون توجه به علایقشان تنها به قبولی در دانشگاه فکر می کنند. این موضوع زمانی نمود می یابد که شما در همان رشته پذیرفته می شوید و هیچ علاقه ای به رشته خود ندارید و نتیجه آن همین مدارکی است که بسیاری از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی دریافت می کنند و هیچ اطلاع و تخصصی در رشته خود ندارند.

به نحوه پذیرش رشته مورد نظر توجه کنید

همانطور که می دانید شرایط پذیرش در هر یک از رشته ها متفاوت می باشد. به عنوان مثال نحوه گزینش برای برخی از رشته ها به صورت کشوری می باشد و برای برخی دیگر از رشته ها به صورت قطبی و ناحیه ای می باشد. در هر صورت باید توجه داشته باشید که تراز و نمره شما در زیر گروه مربوطه و همچنین سهمیه مربوطه چند است و آیا می توانید در اولویت پذیرش برای رشته مورد نظر قرار گیرید؟

زمان را مدیریت کنید

همانطور که می دانید مهلت در نظر گرفته شده برای انتخاب رشته محدود می باشد. به همین دلیل امکان انتخاب رشته با تمامی حساسیت ها تنها تا زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود. منظور ما از زمان زمانی است که شما باید برای مطالعه دفترچه داشته باشید. همچنین زمانی که برای مشورت و وارد نمودن کد ها در سامانه سنجش و آموزش کشور را باید در نظر بگیرید و در این کار به هیچ عنوان تعلل نکنید.

زمان را مدیریت کنید

دفترچه را به صورت دقیق مطالعه کنید

همانطور که در اطلاعیه ها و دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر شده است، رعایت تمامی قوانین و اصول برای انتخاب رشته ضروری است . با توجه به اینکه هر ساله برخی از رشته ها به صورت جدید وارد دفترچه می شوند و یا اینکه برخی از شرایط تغییر می نمایند، به همین دلیل در صورت عدم اطلاع شما از این شرایط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین سازمان سنجش هیچ گونه تعهدی در قبال این موضوع نخواهند داشت و به همین دلیل مسئولیت آن متوجه شخص داوطلب می باشد. در این مسیر می توانید برای رفع ابهامات خود از مشاوره انتخاب رشته دولتی بهره ببرید.

 بازار کار انتخاب رشته کنکور سراسری را بررسی کنید 

در گذشته ادامه تحصیل یک ضرورت محسوب نمی شود و به همین دلیل افرادی که به دنبال ادامه تحصیل بودند، تنها هدف آنان یافتن کاری در آینده که شرایط بهتر و زحمت کمتر را موجب شود بود. اما امروزه شرایط کاملا تغییر نموده است. ولی باز هم با همین اوصاف شما در صورتی خواهید توانست موفقیت لازم را به دست آورید که پس از فارغ التحصیلی در رشته مرتبط با خود مشغول به کار شوید.

از چارت درسی رشته مورد نظر مطلع شوید

برخی از رشته ها ممکن است با توجه به عنوان و ظاهری و نام آنها نوع خاصی از معنا را برای داوطلبان تداعی نمایند و به همین دلیل داوطلبان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز همین رشته ها را انتخاب نمایند. اما پس از ورود به دانشگاه متوجه این تناقض و تضاد در این مورد می شوند. به همین دلیل این موضوع با گذشت زمان آنان را دچار مشکل خواهد نمود. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که قبل از پذیرش از چارت درسی رشته انتخابی خود اطلاع یابید.

از دانشگاه های شرایط خاص اطلاع یابید

برخی از دانشگاه ها مانند شهید رجایی و دانشگاه هایی که وابسته به وزارت اطلاعات و یا نیروی انتظامی هستند، شرایطی را برای پذیرش و همچنین استخدام و تحصیل داوطلبان در نظر می گیرند که می توان این دانشگاه ها را جزو دانشگاه های دارای شرایط خاص دانست. به عنوان مثال یکی از شرایط تعیین شده برای پذیرفته شدگان عدم نیاز به گذراندن خدمت سربازی برای آقایان و همچنین اعطای حقوق به داوطلبان می باشد.

چک لیست داشته باشید

با توجه به اینکه وارد نمودن کدها در سامانه سنجش کشور بسیار حساس می باشد و یک اشتباه می تواند موجب شود تا شما از قبولی در رشته مورد نظر دور شوید، به همین دلیل توصیه می نماییم که پس از اینکه از لیست خود اطمینان یافتید و نوبت به وارد نمودن کد رشته های موجود شد، تلاش نمایید تا هر یک از رشته ها را به درستی در سامانه سنجش و آموزش کشور وارد نمایید و پس از آن این کدها را در سامانه مورد نظر وارد نمایید تا دچار اشتباه نشوید.

چنانچه انتخاب رشته خود را در کافی نت ها به انجام می رسانید دقت عمل بیشتری داشته باشید زیرا این مراکز معمولا به علت شلوغی ممکن است دچار خطا شوند. به همین دلیل ما انجام انتخاب رشته را در این مراکز توصیه نمی نماییم زیرا متاسفانه در سال های گذشته برخی از داوطلبان دچار مشکلاتی شده اند که موجب تغییر مسیر زندگی آنان گردیده است به همین دلیل برای انجام انتخاب رشته می توانید با مشاوران کنکور سراسری ما در ارتباط باشید.

از یک مشاور خوب کمک بگیرید

یکی از ویژگی های انسان های باهوش این است که در هر کاری مشورت می نمایند. منظور از مشورت دو وجه دارد یکی از این وجوه مربوط به مشورت با یک مشاور در مرحله انتخاب رشته و یا پس از تصمیم گیری در رابطه با انتخاب کد رشته های انتخابی می باشد. یک مشاور با توجه به اطلاعاتی که در رابطه با نحوه انتخاب رشته و همچنین پذیرش دارد، می تواند به شما این اطمینان را بدهد که آیا شما می توانید در این رشته پذیرفته شوید یا خیر؟

نکته مثبتی که در رابطه با مشورت با یک مشاور خوب همچون ایران تحصیل برای انتخاب رشته کنکور می تواند وجود داشته باشد این است که شما با اطمینان و اعتماد بیشتری می توانید رشته و یا شغل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. تجربه ای که یک مشاور در انتخاب رشته دارد، کمک می نماید تا شما حتی با وجود رتبه بالا بتوانید در رشته مورد علاقه و همچنین مورد نظر خود پذیرفته شوید. در واقع این مورد با توجه استفاده از 20 نکته طلایی انتخاب رشته سراسری موفق امکان پذیر است.

 

از یک مشاور خوب کمک بگیرید

 

اطلاعیه

در صورتی که قصد انتخاب دانشگاه های شهریه پرداز را دارید، لازم است حتما از هزینه ای که باید در ابتدای هر ترم بپردازید، آگاه شده و به نسبت بودجه ای که برای تحصیل خود در نظر گرفته اید، به ادامه تحصیل در این قبیل دانشگاه ها اقدام کنید.

 

نکات انتخاب رشته دانشگاه سراسری 1401

مشاوره انتخاب رشته دولتی تأثیر بسیار زیادی در آینده تحصیلی و شغلی دارد. در فرانید انتخاب رشته، داوطلبان می توانند با آگاهی از دوره های (روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان) که در آن مجاز به انتخاب رشته شدند، و علاوه بر این رشته های بدون کنکور را حداکثر در 150 کد رشته محل متناسب با گروه آزمایشی امتحانی خود انتخاب کنند. اما مهم ترین مسئله، نحوه چینش انتخاب ها است. در این امر می توان از بهترین مشاوره انتخاب رشته دولتی بهره برد.

در فرایند مشاوره انتخاب رشته دولتی به دواطلبان توصیه می شود که چنانچه انتخاب های مطلوب تر را در انتخاب های پایین تر قرار دهد، امکان دارد درصد قبولی خود را در این رشته محل ها از دست بدهد، زیرا نرم افزار سازمان سنجش انتخاب های داوطلب را به ترتیب از اول بررسی کرده و به محض قبولی داوطلب در یک رشته محل انتخاب های بعدی او را بررسی نمی کند.

به عنوان نمونه فرض کنید داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی با رتبه 80 شانس قبولی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران یا شهید بهشتی را دارد. اگر این داوطلب دانشگاه علوم پزشکی البرز را با هدف افزایش شانس قبولی در اولویت قرار دهد، همین رشته محل به عنوان محل قبولی او اعلام خواهد شد و انتخاب های بعدی وی مورد توجه قرار نمی گیرند. 

علاوه بر این در مسیر مشاوره انتخاب رشته دولتی تأکید می شود داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی امتحانی اصلی (ریاضی، تجربی و انسانی) و شناور (هنر و زبان) شرکت کرده و در هر سه رشته مجاز شدند، می توانند انتخاب های خود را به صورت ترکیبی از رشته محل های هر سه رشته قرار دهند.

در مسیر مشاوره انتخاب رشته دولتی، اکیداً توصیه می شود برای کسب قبولی در رشته دلخواه در اعلام نتایج کنکور سراسری حتما انتخاب های خود را بر اساس چهار فاکتور علاقه، هزینه، مسیر و کیفیت انجام دهید. به این منظور بهتر است رشته محل های انتخابی خود را در سه دسته ایده آل، خوش بینانه و منطقی قرار دهند. به این صورت که:

 • دسته اول را به انتخاب رشته محل هایی اختصاص دهید که به نوعی درصد قبولی کمی دارید، اما در عین حال انتخاب های ایده آل برای شما به حساب می آیند.
 • دسته دوم را به رشته محل هایی اختصاص دهید که بر اساس کارنامه های قبولی سال های گذشته به صورت منطقی شانس قبولی در آن رشته محل ها را دارید، در واقع انتخاب هایی را داشته باشید که با رتبه های نزدیک به رتبه شما در این رشته محل ها قبول شدند.
 • دسته سوم رشته محل هایی باشند که قبولی شما در آن ها قطعی و صد در صدی است و با رتبه های خیلی بالاتر از رتبه شما، سال های قبل در آن قبول شدند. انتخاب این رشته محل ها به شما اطمینان قبولی می دهد. 

مشاوره انتخاب رشته دولتی

جدیدترین اخبار پیرامون انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته داوطلبان از اواسط مرداد

رئیس سازمان سنجش گفت: نتایج اولیه کنکور سراسری در اواسط مرداد منتشر می شود و انتخاب رشته از دهه سوم مرداد انجام خواهد شد.

نتایج اولیه کنکور سراسری اوایل مرداد اعلام می‌شود/ انتخاب رشته داوطلبان از اواسط مرداد

پورعباس درباره پیش بینی زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ گفت: پیش بینی می شود نتایج اولیه در اواسط مرداد اعلام شوند و کارنامه منتشر شود. انتخاب رشته هم از دهه سوم مرداد انجام گیرد و نتایج نهایی اواخر شهریور اعلام شود.

 

 اطلاعیه 
برای اطلاع متقاضیان آزمون ها، اسامی پذیرفته شدگان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، منحصرا از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اعلام می گردد.

انتخاب رشته کنکور سراسری

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش کردیم تا با ارائه توضیحاتی در مورد راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 و مشاوره انتخاب رشته دولتی، ملاک ها انتخاب، شرایط و اصول لازم، راهنمای جامع را در اختیار داوطلبان عزیز قرار دهیم. برای داشتن یک انتخاب رشته خوب و درست و مشاوره انتخاب رشته دولتی، بهتر است که از یک مشاور با تجربه و ماهر، کمک بگیرید. در واقع، چنانچه شما دوست گرامی می خواهید متناسب با رتبه خود در یکی از بهترین دانشگاه ها و رشته های مورد نظرتان پذیرفته شده و بدانید که کدام رشته با شخصیت و شرایط شما سنخیت بیشتری دارد، می توانید با مشاوران ایران تحصیل در ارتباط باشید. همکاران ما در همه روزهای کاری هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق شماره های زیر پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

 

 

4.3/5 - (12 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب رشته کنکور سراسری چه زمانی آغاز می شود؟

هنوز اطلاعیه ایی مبنی بر شروع انتخاب رشته آزمون سراسری سال جاری منتشر نشده است.

برای انتخاب رشته کنکور سراسری به کجا باید مراجعه کرد؟

متقاضیان بایستی در زمان های مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه و برای انتخاب رشته اقدام نمایند.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری چگونه است؟

نحوه انتخاب رشته به صورت مرحله به مرحله در مقاله بیان شده است، لطفا مقاله را مطالعه نمایید.

نظرات

 1. شیوا
  ۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۴

  سلام یه سوال اگه کسی تودانشگاه یه رشته روزانه تحصیل کنه میتونه توانتخاب رشته باسوابق تحصیلی برای یه رشته روزانه دیگه انتخاب رشته کنه؟بعد اگه توانتخاب رشته قبول شد ازدانشگاه انصراف بده؟

  • javadi
   ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۱

   سلام روزبخیر
   دوست عزیز برای دانشگاه روزانه دیگه نمیتونید انتخاب رشته کنید.

 2. Zahra.N
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

  سلام وقتتون بخیر
  من رتبه مورد نظر رو نیاوردم و می‌خوام برای سال دیگه بخونم و روزانه مجاز نشدم ، اگر کلا انتخاب رشته نکنم نیازی به ویرایش معدل دارع؟! مشکلی بوجود میاد ؟!

  • gholizadegan
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۷

   سلام بستگی دارد احتمالا مشکلی پیش نمیاید

 3. Zahra.N
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۷

  سلام وقتتون بخیر
  من رتبه ی مورد نظر رو نیاوردم و برای روزانه هم مجاز نشدم می‌خوام سال دیگه بخونم، اگر کلا انتخاب رشته نکنم نیازی هست ویرایش معدل ؟! و مشکلی بوجود میاد؟!

  • gholizadegan
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۱

   سلام خیر مشکلی پیش نمیاید

 4. شهرام
  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۷

  با رتبه 6200 منطقه 3 پزشکی پردیس یا آزاد قبول میشم ؟

  • isaei
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 5. Ahmad
  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۰

  سلام با رتبه ۴۳۰۰ منطقه ۳ میشه پزشکی آزاد یا پردیس اورد؟

  • gholizadegan
   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۹

   سلام روزتون بخیر برای قبولی رشته های پزشکی باید 9000 به بالا باشید

   • احمد
    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۸

    منظورتون رتبه هست

    • karimi
     ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۳

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 6. ستاره
  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۶

  سلام. با رتبه 2400 منطقه سه میشه پزشکی روزانه دانشگاه بوشهر رو آورد؟

  • bahraii
   ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۶

   سلام وقتتون بخیر برای برسی دقیق تر با داخلی 111 تماس بگیرید

   • ملکی
    ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۰

    سلام وقت بخیر من معدلم را نتوانستم وارد کنم چه اتفاقی می افتد؟

    • karimi
     ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۱

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 7. احمد
  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۸

  سلام. با رتبه ۴۳۰۰ منطقه ۳ پزشکی آزاد قبول میشم؟

  • maleki
   ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰

   سلام وقت بخیر
   شانس پذیرش متوسط رو پایینی دارید.

 8. مریم
  ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۰

  سلام با ۹۵۰۰ زیر گروه یک میشه پزشکی تعهدی و یا آزاد آورد؟

  • maleki
   ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۵

   سلام وقت بخیر بله شانس قبولی متوسط رو به بالا داربد.

 9. حمید
  ۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۱

  سلام و درود من سال ۱۴۰۰ با مشاوران ایران تحصیل انتخاب رشته کنکور سراسری رو انجام دادم و اولین انتخابم قبول شدم ممنون

 10. بخشی
  ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۶

  سلام من می خوام انتخاب رشته کنکور سراسری انجام بدم چی کار کنم???

  • کارشناس ارشد
   ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۲

   سلام وقت بخیر دوست عزیز با عرض پوزش به دلیل حجم بالای پیام ها و تماس ها متاسفانه در حال حاضر زمان انتخاب رشته به اتمام رسیده است موفق باشید

 11. مهدیه
  ۲۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۴

  سلام برای انتخاب رشته کنکور سراسری در مرکز مشاوره ایران تحصیل چه اقداماتی لازم است؟

  • moshaverarshad
   ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۷

   سلام جهت انتخاب رشته کنکور سراسری با مرکز تماس میگیرید و کارتون انجام میشه

مطالب مرتبط

تماس با مشاور