تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
مشاوره انتخاب رشته کنکور

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

مشاوره انتخاب رشته کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

 انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 شرایط خاص خود را خواهد داشت به خصوص امسال که با شرایط ویژه و تغییراتی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری امسال پیش آمده، پذیرش داوطلبان امسال در برخی رشته هایی که سال های گذشته قبول شدن در آن ها کار ساده ای نبود با سهولت بیشتری انجام می گیرد و از طرفی انصراف تعداد زیادی از داوطلبان از شرکت در جلسه کنکور به منظور جلوگیری از شیوع بیماری میزان رقابت در برخی رشته ها را با سهولت بیشتری امکان پذیر کرده است.

فنون و تکنیک هایی که برای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 وجود دارد کمک می نماید تا بتوانید با توجه به تراز و رتبه خود در بهترین دانشگاه پذیرفته شوید. این موضوع می تواند حالت عکس نیز داشته باشد.

بدین معنا که در صورت عدم آگاهی از فنون انتخاب رشته سراسری و عدم تجربه در این امر، انتخاب رشته موفقی نخواهید داشت اما نگران نباشید مشاوران مرکز ایران تحصیل با سال ها تجربه در امر انتخاب رشته موفق در کنار شما هستند بهترین نتیجه را برای شما تضمین می کنیم فقط کافی است از طریق شماره های زیر با مرکز در ارتباط باشید.

 

برای دریافت انتخاب رشته رایگان کنکور روی لینک کلیک کنید.

 

جهت مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 توسط اساتید برتر کشور – مشاوره انتخاب رشته موفق با آزمون استعدادیابی تحصیلی و شغلی در مرکز مشاوره انتخاب رشته ایران تحصیل از سراسر کشور با ایران تحصیل در تماس باشید.

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پیش شماره پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

موفقیت شما را در انتخاب رشته تضمین می کنیم، انتخاب رشته تضمینی تخصص مشاوران مرکز ایران تحصیل است.

 

اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری

کنکوری های عزیزی که در طول یک سال خود را برای یک رقابت سنگین آماده کرده و در جلسه آزمون حاضر شده بودند، در این روزها باید یکی دیگر از مهمترین مراحل زندگی، یعنی انتخاب رشته کنکور سراسری را پشت سر بگذارند. حساسیت این مرحله از آن جهت که می تواند مسیر زندگی شخص را تغییر دهد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

چرا که اگر تصمیم یا انتخابی به غلط اتخاذ شود، می تواند باعث پشیمانی یا حسرتی بزرگی در آینده شود. از سوی دیگر، بسیار مشاهده می شود که فرد به دلیل عدم آشنایی با تکنیک ها و یا در نظر گرفتن فاکتورهای لازم، نتوانسته در رشته یا دانشگاهی که سزاوار آن بوده پذیرفته شود. البته قطعا با ایجاد رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری راه برای ورود به دانشگاه ها در هر یک از گروه های آزمایشی باز شد. اما این موضوع بدین معنا نمی باشد که دانشگاه های سراسری از اهمیت کمی برخوردار باشند.

شرایط و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری و تفاوت هایی که با سایر انتخاب رشته های دیگر دارد موجب شده است که این تفاوت ها باعث سردرگمی داوطلبان شود و همین مسئله بر قبولی در انتخاب رشته و همچنین نحوه انتخاب رشته تاثیر گذار می باشد.

به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا همه اطلاعات و نکات لازم جهت انتخاب رشته را در اختیار شما متقاضیان گرامی قرار دهیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن به انتخاب رشته کنکور دست بزنید و در همان رشته ای که آرزوی آن را داشته اید پذیرفته شوید.

 

 

 اگر می خواهید از تست استعدادیابی برای انتخاب رشته بهره مند شوید، وارد لینک مربوطه شوید

 

 

زمان و نحوه انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

مقدمه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری ، دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته و مطالعه دقیق آن است. این دفترچه هر ساله 2 الی 3 روز پس از اعلام نتایج اولیه کنکور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. بر این اساس، همه متقاضیانی که در یکی از رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان خارجه شرکت کرده و کارنامه اولیه خود را دریافت نموده اند، می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش برای دانلود این دفترچه اقدام کنند.

به داوطلبان عزیز اکیدا توصیه می شود که قبل از هر گونه انتخابی، ابتدا دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را با دقت مطالعه کرده و سپس با اشراف بر مفاد آن، اولویت های خود را در فرم مربوطه به ثبت برسانند. در این دفترچه، اطلاعات مهمی از قبیل سهمیه ها بندی ها و تاثیر آن ها، نحوه گزینش، شرایط پذیرش دانشجو، لیست رشته ها و دانشگاه ها به همراه ظرفیت پذیرش ذکر شده است.

به دلیل آنکه هنوز تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری مشخص نشده است، در هر حال حاضر نمی توان در مورد زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری یک تاریخ معین را معرفی کرد. البته طبق جدیدترین اطلاعیه ها، کارنامه در دهه اول مرداد منتشر خواهد شد و بنابراین می توان انتظار داشت که دفترچه نیز در همین حوالی در اختیار داوطلبان قرار بگیرد.

 

 

به منظور دسترسی به سامانه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری لینک قرمز را انتخاب نمایید

 

 

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 

همزمان با اعلام نتایج، سازمان سنجش اطلاعیه ایی را در سامانه خود منتشر می کند که در آن زمان دقیق انتخاب رشته کنکور سراسری بیان شده است.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، کارنامه داوطلبان در کنکور سال جاری احتمالا در دهه اول در اختیارشان قرار گیرد. بر اساس روال معمول، پس از دو روز فرایند انتخاب رشته شروع می شود. در سال گذشته، به متقاضیان 3 الی 4 روز برای ثبت انتخاب های خود مهلت داده شد.

البته احتمال می رود که این مهلت برای افرادی که به هر دلیلی انتخاب رشته نکرده اند، تمدید گردد، اما توصیه می کنیم که تکمیل فرم مربوطه را به روزهای پایانی واگذار نکنید. چرا که ممکن  است به دلیل ترافیک بالای داوطلبان، مشکلات اینترنتی و یا مراجعه به سایت پیش بیاید.

نکته: اگر به هر دلیلی داوطلبان عزیز نتوانند در این مدت انتخاب رشته خود را انجام دهند دیگر امکان اعتراض نخواهند داشت.

 

 

چنانچه می خواهید از مشاوره تلفنی کنکور سراسری و آزاد بهره مند شوید، وارد لینک مربوطه شوید

 

 

از اصول انتخاب رشته چه می دانید؟

برای همه افرادی که در کنکور سراسری شرکت نموده و قصد انتخاب رشته دارند، یک سری اصول و نکات مشترک وجود دارد که می بایست به آن ها توجه نمایند. قبل از اینکه با نحوه انتخاب رشته آشنا شویم، بهتر است که از این نکات مطلع شوید.

 

 • همه داوطلبان ( تفاوتی نمی کند که در ازمون یک رشته شرکت کرده یا بیشتر) بایستی انتخاب های خود را تنها در یک فرم درج نمایند. حداکثر تعداد مجاز انتخاب ها حداکثر 150 رشته محل می باشد.

 

 • قبل از اینکه کد رشته محلی را وارد کنید، حتما در دفترچه از ظرفیت پذیرش، نوع دوره اعم (روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی و … ) مطلع شوید.

 

 • توصیه می شود که قبلا از تکمیل فرم در سامانه سنجش، ابتدا اولویت های خود را به همراه کد های مورد نظر، در فرم پیش نویسی که در آخر دفترچه راهنما آورده شده است وارد نموده تا از اشتباهات احتمالی جلوگیری به عمل آید.

 

 • ملاک قبولی داوطلب، بر اساس ترتیب اولویت بندی هایی که در فرم وارد می کند نمی باشد. بلکه این اولویت بندی ها تنها نشان دهنده علاقه مندی وی خواهد بود. بنابراین، حتما معیار چینش را علاقه و هدف خود قرار دهید نه احتمال پذیرش.

 

 • چنانچه احتمال قبولی در چند رشته بالا باشد، قبولی در رشته ایی خواهد بود که قبل از سایرین باشد.

 

 • متقاضیان این امکان را دارند که تا پایان مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ، انتخاب های خود را در چندین نوبت ( در سال گذشته 8 نوبت بود) ویرایش نمایند.

 

 • با پایان یافتن مهلت انتخاب رشته دیگر به هیچ وجه امکان تغییر یا اصلا فرم وجود ندارد.

 

 • بعد از اعلام نتایج نهایی، به هیچ وجه نمی توان رشته پذیرفته شده را تغییر داد.

 

 

جهت دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی و مشاوره وارد لینک شوید

 

 

شرایط انجام انتخاب رشته پس از اعلام نتایج کنکور

 • میزان سوابق تحصیلی برای آن دسته از داوطلبانی که در هر یک از رشته های نظری دیپلم نظام جدید دیپلم دریافت کرده اند، بر اساس معدل کسب شده در امتحانات نهایی 30 درصد می باشد.
 • متقاضیانی که در نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی سال 1384 به بعد، یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی بوده است، تاثیر سوابق تحصیلی آن ها 25 درصد خواهد بود.
 • دارندگان مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را از سال 90-91 دریافت نموده و یک یا چند امتحان آن ها نهایی بوده است، از تاثیر 5 درصدی سوابق تحصیلی بهره خواهند برد.

 

 

برای اطلاع از نحوه دریافت کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد به لینک قرمز مراجعه فرمایید

 

 

11 نکته طلایی انتخاب رشته سراسری موفق

اگر می خواهید نتیجه زحمات خود را ببینید و یا اینکه در رابطه با تمامی تلاش هایی که داشته اید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید، حتما باید اصولی را رعایت نمایید.

این اصول با توجه به تمامی انتخاب رشته های موفق تهیه شده است و به همین دلیل در صورت رعایت تمامی مواردی که در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر شده است می توانید به بهترین شکل ممکن در رشته مورد علاقه خود پذیرفته شوید.

 

برای تعیین رشته کنکور سراسری کلیک کنید.

آنچه در ادامه ذکر خواهد شد شامل تمامی موارد نمی باشد. ما برخی از موارد را که شما لازم است رعایت نمایید را ذکر نموده ایم و سایر موارد 20 نکته طلایی انتخاب رشته سراسری موفق را می توان اموری دانست که مشاوران انتخاب رشته سراسری به انجام می رسانند به همین دلیل بخش مهمی از کار شما به مشاوران واگذار می شود که یکی از مهم ترین آنها انجام تست های شخصیت برای انتخاب یک رشته متناسب با شخصیت شما می باشد.

 

1. علایقتان را در نظر بگیرید

 

علایقتان را در نظر بگیرید

یکی از نکات مهمی که باید برای انتخاب رشته مد نظر قرار دهید توجه به علایقتان می باشد، برخی از داوطلبان بدون توجه به علایقشان تنها به قبولی در دانشگاه فکر می کنند.

این موضوع زمانی نمود می یابد که شما در همان رشته پذیرفته می شوید و هیچ علاقه ای به رشته خود ندارید و نتیجه آن همین مدارکی است که بسیاری از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی دریافت می کنند و هیچ اطلاع و تخصصصی در رشته خود ندارند.

 

برای اطلاع دقیق از رتبه لازم برای دبیری زیست شناسی کلیک کنید.

2. به نحوه پذیرش رشته مورد نظر توجه کنید

همانطور که می دانید شرایط پذیرش در هر یک از رشته ها متفاوت می باشد. به عنوان مثال نحوه گزینش برای برخی از رشته ها به صورت کشوری می باشد و برای برخی دیگر از رشته ها به صورت قطبی و ناحیه ای می باشد.

در هر صورت باید توجه داشته باشید که تراز و نمره شما در زیر گروه مربوطه و همچنین سهمیه مربوطه چند است و آیا می توانید در اولویت پذیرش برای رشته مورد نظر قرار گیرید؟

 

برای اطلاع دقیق از دانشگاه های آزاد دارای رشته فیزیوتراپی کلیک کنید.

3. زمان را مدیریت کنید

همانطور که می دانید مهلت در نظر گرفته شده برای انتخاب رشته محدود می باشد. به همین دلیل امکان انتخاب رشته با تمامی حساسیت ها تنها تا زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود.

منظور ما از زمان زمانی است که شما باید برای مطالعه دفترچه داشته باشید. همچنین زمانی که برای مشورت و وارد نمودن کد ها در سامانه سنجش و آموزش کشور را باید در نظر بگیرید و در این کار به هیچ عنوان تعلل نکنید.

 

برای اطلاع از نحوه پذیرش رشته داروسازی بدون کنکور کیش کلیک کنید.

4. دفترچه را به صورت دقیق مطالعه کنید

همانطور که در اطلاعیه ها و دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر شده است، رعایت تمامی قوانین و اصول برای انتخاب رشته ضروری است .

با توجه به اینکه هر ساله برخی از رشته ها به صورت جدید وارد دفترچه می شوند و یا اینکه برخی از شرایط تغییر می نمایند، به همین دلیل در صورت عدم اطلاع شما از این شرایط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و همچنین سازمان سنجش هیچ گونه تعهدی در قبال این موضوع نخواهند داشت و به همین دلیل مسئولیت آن متوجه شخص داوطلب می باشد.

 

برای برقراری ارتباط با مشاوره تلفنی کنکور کلیک کنید.

5. بررسی بازار کار مهم ترین قسم انتخاب رشته کنکور سراسری

 

از بازار کار رشته ها با خبر شوید

در گذشته ادامه تحصیل یک ضرورت محسوب نمیشد و به همین دلیل افرادی که به دنبال ادامه تحصیل بودند، تنها هدف آنان یافتن کاری در آینده که شرایط بهتر و زحمت کمتر را موجب شود بود.

اما امروزه شرایط کاملا تغییر نموده است. ولی باز هم با همین اوصاف شما در صورتی خواهید توانست موفقیت لازم را به دست آورید که پس از فارغ التحصیلی در رشته مرتیط با خود مشغول به کار شوید.

 

جهت برقراری ارتباط با مشاوره تلفنی کنکور تجربی کلیک کنید.

6. از چارت درسی رشته مورد نظر مطلع شوید

برخی از رشته ها ممکن است با توجه به عنوان و ظاهری و نام آنها نوع خاصی از معنا را برای داوطلبان تداعی نمایند و به همین دلیل داوطلبان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز همین رشته ها را انتخاب نمایند.

اما پس از ورود به دانشگاه متوجه این تناقض و تضاد در این مورد می شوند. به همین دلیل این موضوع با گذشت زمان آنان را دچار مشکل خواهد نمود. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که قبل از پذیرش از چارت درسی رشته انتخابی خود اطلاع یابید.

 

برای اطلاع دقیق از ثبت نام بدون کنکور رشته موسیقی تهران کلیک کنید.

7. از دانشگاه های شرایط خاص اطلاع یابید

برخی از دانشگاه ها مانند شهید رجایی و دانشگاه هایی که وابسته به وزارت اطلاعات و یا نیروی انتظامی هستند، شرایطی را برای پذیرش و همچنین استخدام و تحصیل داوطلبان در نظر می گیرند که می توان این دانشگاه ها را جزو دانشگاه های دارای شرایط خاص دانست.

به عنوان مثال یکی از شرایط تعیین شده برای پذیرفته شدگان عدم نیاز به گذراندن خدمت سربازی برای آقایان و همچنین اعطای حقوق به داوطلبان می باشد.

 

برای برقراری ارتباط با مشاوره کنکور آنلاین کلیک کنید.

8. چک لیست داشته باشید

 

چک لیست داشته باشید

با توجه به اینکه وارد نمودن کدها در سامانه سنجش کشور بسیار حساس می باشد و یک اشتباه می تواند موجب شود تا شما از قبولی در رشته مورد نظر دور شوید، به همین دلیل توصیه می نماییم که پس از اینکه از لیست خود اطمینان یافتید و نوبت به وارد نمودن کد رشته های موجود شد، تلاش نمایید تا هر یک از رشته ها را به درستی در سامانه سنجش و آموزش کشور وارد نمایید و پس از آن این کدها را در سامانه مورد نظر وارد نمایید تا دچار اشتباه نشوید.

چنانچه انتخاب رشته خود را در کافی نت ها به انجام می رسانید دقت عمل بیشتری داشته باشید زیرا این مراکز معمولا به علت شلوغی ممکن است دچار خطا شوند.

به همین دلیل ما انجام انتخاب رشته را در این مراکز توصیه نمی نماییم زیرا متاسفانه در سال های گذشته برخی از داوطلبان دچار مشکلاتی شده اند که موجب تغییر مسیر زندگی آنان گردیده است به همین دلیل برای انجام انتخاب رشته می توانید با مشاوران کنکور سراسری ما در ارتباط باشید.

 

برای اطلاع از لیست رشته های مرکز دانشگاهی شاهد بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

 

9. مهم ترین رکن انتخاب رشته کنکور سراسری مشاور خوب است

یکی از ویژگی های انسان های باهوش این است که در هر کاری مشورت می نمایند. منظور از مشورت دو وجه دارد یکی از این وجوه مربوط به مشورت با یک مشاور در مرحله انتخاب رشته و یا پس از تصمیم گیری در رابطه با انتخاب کد رشته های انتخابی می باشد.

یک مشاور با توجه به اطلاعاتی که در رابطه با نحوه انتخاب رشته و همچنین پذیرش دارد، می تواند به شما این اطمینان را بدهد که آیا شما می توانید در این رشته پذیرفته شوید یا خیر؟

نکته مثبتی که در رابطه با مشورت با یک مشاور برای انتخاب رشته سراسری می تواند وجود داشته باشد این است که شما با اطمینان و اعتماد بیشتری می توانید رشته و یا شغل مورد نظر خود را انخاب نمایید.

تجربه ای که یک مشاور در انتخاب رشته دارد، کمک می نماید تا شما حتی با وجود رتبه بالا بتوانید در رشته مورد علاقه و همچنین مورد نظر خود پذیرفته شوید. در واقع این مورد با توجه استفاده از 20 نکته طلایی انتخاب رشته سراسری موفق امکان پذیر است.

 

برای ثبت نام رشته ی پرستاری بدون کنکور کلیک کنید.

10. کد رهگیری انتخاب رشته کنکور سراسری

ثبت نام و همچنین انتخاب رشته کنکور زمانی مورد تائید می باشد و زمانی می توان گفت داوطلب موفق به انتخاب رشته سراسری شده است که توانسته است کد رهگیری را دریافت نماید.

قبل از اینکه تائید نهایی را برای انتخاب رشته بزنید، حتما قبل از آن به صورت دقیق تمام کد رشته ها را چک کنید و تمام کد رشته محل ها را با دقت مطالعه نمایید زیرا دریافت کد رهگیری به منزله پذیرش نهایی شما خواهد بود. توصیه می نماییم که حتما به اولویت بندی خود برای انتخاب رشته توجه نمایید که اولویت ها به درستی وارد شده باشند.

 

برای ثبت نام تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج کلیک کنید.

11. انتخاب رشته کنکور سراسری مجازی سازمان سنجش

یکی از محاسن انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و همچنین دانشگاه های آزاد این است که امکان انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش و انتخاب رشته مجازی دانشگاه آزاد وجود خواهد داشت .

بنابراین با استفاده از این امکان هر یک از داوطلبان می توانند با توجه به تراز و رتبه کسب شده از تمامی رشته هایی که احتمال قبولی آنان زیاد می باشد، اطلاع دقیق بایند.

انتخاب رشته بر اساس همین اولویت ها نیز به نوبه خود بسیار سخت و نیازمند اطلاع از 20 نکته طلایی انتخاب رشته سراسری موفق می باشد.

 

9 نکته مهم و اساسی دیگر با توجه به علایق و آزمون های استعدادیابی شغلی، تحصیلی و بررسی کارنامه شما داوطلب گرامی ارائه می شود جهت تکمیل روند انتخاب رشته تخصصی از طریق شماره ها مذکور با مرکز تماس بگیرید.

 

سوالات متداول در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری 

من در کنکور سراسری شرکت کرده ام اما مایل به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز می باشم آیا این امکان وجود دارد که بتوانم در این دانشگاه انتخاب رشته نمایم؟

همانطور که می دانید در سال های اخیر آزمون دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری با یکدیگر ادغام شده اند به همین دلیل نیازی به شرکت جداگانه در کنکور نخواهد بود.

اما راهی که دانشگاه آزاد برای ورود علاقه مندانی که همانند شرایط شما را دارند قرار داده است این است که می توانید در کارنامه اولیه خود بر روی شناسه دانشگاه آزاد کلیک نمایید و وارد سامانه سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد شوید، پس از انجام ثبت نام به انتخاب رشته بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد بپردازید.

در صورتی که در انتخاب رشته سراسری در هیچ یک از دانشگاه های سراسری پذیرفته نشویم، آیا راه دیگری برای پذیرش در دانشگاه خواهیم داشت؟

دانشگاه های سراسری برای پذیرش داوطلبانی که در شهریور ماه موفق به قبولی نشده اند، تکمیل ظرفیت را در نظر گرفته است که به موجب آن هر یک از داوطلبان می توانند با توجه به رشته های دانشگاه هایی که ظرفیت آنان تکمیل نشده است به انتخاب رشته دست بزنند.

 

 

 

مطالب مرتبط

دندانپزشکی بدون کنکور تهران

تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

شهریه پردیس پزشکی خودگردان

مشاوره تحصیلی تلفنی شبانه روزی

مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه غیر انتفاعی

انتخاب رشته کنکور سراسری

نظرات

 1. سلام برای انتخاب رشته کنکور سراسری در مرکز مشاوره ایران تحصیل چه اقداماتی لازم است؟

  • moshaverarshad
   ۲۱ تیر ۰۰

   سلام جهت انتخاب رشته کنکور سراسری با مرکز تماس میگیرید و کارتون انجام میشه

ایران تحصیل
تماس با مشاور