ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

افراد داوطلبی که در کنکور تجربی شرکت کرده اند و طبق نتیجه کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته محل های دوره روزانه و غیر روزانه شدند، می توانند بعد از بررسی و مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی در تاریخ تعیین شده و اطلاع راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی، نسبت به انتخاب 150 کد رشته محل اقدام کنند. هر ساله داوطلبان گروه تجربی بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور و مشاهده تراز و رتبه خود آماده رفتن به مرحله بعد یعنی انتخاب رشته کنکور تجربی می شوند. در واقع، انتخاب رشته کنکور تجربی برای داوطلبان این گروه مهم ترین و حساس ترین مرحله است.

دیگر همه می دانیم که اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان تجربی قصد پذیرش در رشته های پرطرفدار و خاصی همچون پیراپزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و یا پزشکی را دارند. اما در این میان باید به فاکتورهای بسیار مهمی همچون ظرفیت دانشگاه ها و رشته ها، علاقه فرد و همین طور استعدادهای وی نیز توجه داشت. به دلیل اهمیت بالای انتخاب رشته کنکور تجربی، مشاوران ما قصد ارائه راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی و ذکر نکات لازم  برای داوطلبان این گروه را دارند. 

در آکادمی ایران تحصیل، مشاوران با تجربه و متخصص ما تمامی نکات مهم را به شما آموزش داده و قبولی شما را در رشته مورد علاقه‌تان تضمین می کنند. جهت ثبت نام و رزرو مشاوره انتخاب رشته روی لینک زیر کلیک کنید.

 

انتخاب رشته کنکور تجربی

 

انتخاب رشته کنکور تجربی

رشته تجربی برای سال های متوالی به عنوان پر متقاضی ترین گروه آزمایشی کنکور سراسری شناخته شده است. این گروه آزمایشی چالشی ترین گروه های آزمایشی در انتخاب رشته کنکور سراسری است. هنگام اعلام نتایج کنکور سراسری، رایج ترین سوال حاضران سر جلسه آزمون تجربی این است که با توجه به رتبه کسب شده، چه رشته ای را می توانم انتخاب کنم؟ مسلماً برای افراد داوطلبی که سال ها تلاش کرده اند تا نتیجه مورد نظر و رتبه دلخواه خود را کسب نمایند، پرسیدن این سوال منطقی به نظر می آید. داوطلبان بعد از مشاهده کارنامه خود، به دنبال بهترین انتخاب رشته کنکور تجربی هستند. 

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می توان بهترین انتخاب رشته را انجام داد. انتخاب رشته ای که بر اساس واقعیت نمره های اخذ شده شما صورت گیرد. در واقع انتخاب های شما باید به گونه ای باشد که از حق شما برای قبولی در رشته محل هایی که متناسب با رتبه کنکورتان است، حمایت کند.  راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی شامل چند بخش اصلی شامل: کارنامه انتخاب رشته تجربی، رتبه قبولی کنکور تجربی، تأثیر سهمیه ها در انتخاب رشته تجربی و انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی است که ادامه به هر کدام از این موارد پاسخ خواهیم داد. 

 

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی

 

کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲

در ارتباط با راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی باید اشاره کرد که بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری، کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ در سایت سنجش به آدرس sanjesh.org ارائه می شود. کارنامه اولیه که به آن کارنامه علمی نیز گفته می شود، شامل سه بخش به شرح زیر است:

 • اطلاعات هویتی
 • معدل
 • سهمیه و استان بومی
 • وضعیت مجاز به انتخاب رشته که در آن مشخص می شود داوطلب با توجه به وضعیت علمی خود در چه دانشگاه هایی مجاز به انتخاب رشته است.
 • اطلاعات آزمون که شامل درصدهای داوطلب در هر درس و همچنین نمره آزمون می باشد که هر کدام از این سه بخش در انتخاب رشته کنکور تأثیر مهمی دارد.

در قسمت اول کارنامه تجربی، سهمیه و استان بومی شما مشخص شده است که تاثیر بسیار زیادی در انتخاب رشته کنکور تجربی دارد. قسمت دوم کارنامه تجربی نشان دهنده وضعیت مجاز به انتخاب رشته شما است که جدای از دوره های روزانه و شبانه و فرهنگیان که مجاز شدن در آن به رتبه شما در کنکور تجربی وابسته است، اغلب اوقات بیشتر داوطلبان در سایر دوره ها مجاز خواهند شد. اما بخش سوم که در کنار درصد دروس، نمره و رتبه آزمون شما در هر زیر گروه را تعیین می کند، مهم ترین قسمت کارنامه اولیه کنکور تجربی است. 

 

اطلاعیه

هر داوطلبی که قصد شرکت در انتخاب رشته تجربی را دارند می بایست در مرحله اول دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی را مطالعه کند و سپس بر اساس شرایط مندرج در دفترچه اقدامات لازم را انجام دهد.

 

 

ظرفیت و رتبه قبولی کنکور تجربی ۱۴۰۲

یکی از مهمترین بخش های راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی، ظرفیت و رتبه قبولی است. میزان ظرفیت پذیرش در انتخاب رشته کنکور تجربی در سال گذشته در هر کدام از دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، مناطق محروم، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه غیر انتفاعی، پیام نور و دانشگاه آزاد ارائه شده به قرار زیر است:

جدول ظرفيت پذيرش رشته های تحصيلی گروه آزمايشی تجربی در دوره های مختلف کنکور سال گذشته
دوره با اعمال نمره آزمون و سوابق تحصیلی
روزانه 36171
نوبت دوم (شبانه) 2432
پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد 4279
سهمیه مناطق محروم، زلزله زده و سایر مصوبات 280
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد) 5039
دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی 4356
دانشگاه پیام نور 6779
دانشگاه آزاد 1339
ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد 293
جمع کل 60968

 

همان گونه که در جدول مشاهده می کنید، مجموع ظرفیت رشته های با آزمون در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی در سال گذشته، 60968 نفر بوده است که با توجه به جمعیت 519 هزار نفری شرکت کنندگان تجربی، تقریباً از میان هر 3 نفر، یک نفر شانس قبولی در دانشگاه های سراسری را خواهند داشت. برآورد می شود که این آمار برای سال جاری نیز در همین محدوده عددی قرار خواهد داشت.

علاوه بر این داوطلبان می توانند در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری، علاوه بر رشته های بدون تعهد، از لیست رشته های دارای تعهد خدمت، رشته های علوم پزشکی مورد علاقه خود را نیز انتخاب کنند. لازم به ذکر است که پذیرفته شدگان در این رشته ها ملزم به تعهد به خدمت در مناطق تعیین شده از سوی وزارت بهداشت هستند. 

 

سهمیه های انتخاب رشته کنکور تجربی

 

سهمیه های انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲

پر متقاضی ترین سهمیه کنکور تجربی، سهمیه مناطق سه گانه، 1، 2 و 3 است. بالای 95 درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی در سهمیه مناطق دسته بندی می شوند. در حقیقت سهمیه مناطق به داوطلبانی تعلق می گیرد که از سهمیه های خاص کنکور سراسری نمی توانند بهره ببرند. از جمله پر اهمیت ترین سهمیه های خاص می توان به سهمیه بهیاران و ایثارگران و جانبازان اشاره نمود.

در فرایند بررسی راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی، نکته مهمی که در رابطه با سهمیه ها باید گفت این است استفاده از سهمیه ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور تجربی رتبه قبولی داوطلب را ارتقا نمی دهد، بلکه به این دلیل که تراز آخرین نفر قبولی برای فردی که از سهمیه ایثارگران استفاده می نماید، 70 درصد تراز آخرین نفر قبولی یک فرد عادی است، بر همین اساس شانس قبولی این داوطلبان با توجه به کسب تراز و نمره پایین تر، بیشتر خواهد شد. مشاوران ما در ایران تحصیل، تمامی داوطلبان را به طور کامل با سهمیه ها آشنا کرده و به آن ها در هنگام انتخاب رشته کمک می کنند. 

با سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری ایران تحصیل، می توانید با سهمیه های انتخاب رشته کنکور تجربی به خوبی آشنا شده و با کمک بهترین مشاوران در ایران تحصیل، رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. برای ورود به سامانه، روی لینک رزرو آنلاین کلیک کنید.

سهمیه های انتخاب رشته کنکور تجربی

 

انتخاب رشته کنکور تجربی چه زمانی انجام می شود؟

انتخاب رشته کنکور تجربی چه در دانشگاه آزاد و چه در دانشگاه سراسری بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری انجام می گیرد. در واقع، کلیه داوطلبان بعد از مشاهده کارنامه خود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور باید جهت انتخاب رشته کنکور تجربی اقدامات لازم را انجام دهند. نکته مهم این که، انتخاب رشته تجربی در دانشگاه آزاد کاملاً مجزا از دانشگاه سراسری صورت می گیرد و تمامی متقاضیان پذیرش در دانشگاه آزاد لزوماً باید حدود چند روز بعد از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری فرآیند انتخاب رشته را از طریق سایت دانشگاه آزاد انجام بدهند.

در حال حاضر و با توجه به شیوع بیماری کرونا در جامعه زمان دقیقی را نمی توان برای این انتخاب رشته ذکر کرد و باید منتظر بود. برای اطلاع دقیق از زمان انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری و آزاد در سال جاری می توانید از کمک مشاوری خبره در این حوزه بهره بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره کنکور تجربی بر روی لینک کلیک کنید. 

 

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی در دانشگاه سراسری

در ابتدا باید بگوییم که دانشگاه های سراسری کلیه دانشگاه های پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه یا نوبت دوم و همین طور روزانه را شامل می شوند. فرآیند انتخاب رشته در تمامی این مراکز دانشگاهی ذکر شده در یک فرم انتخاب رشته و به شکل همزمان صورت می گیرد. در ضمن، تمامی رشته های ارائه شده در این دانشگاه ها در قالب دفترچه ای به نام دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور جمع آوری شده اند. تمامی داوطلبان بعد از دانلود این دفترچه می توانند از بین کد رشته محل های ارائه شده تا سقف یکصد و پنجاه مورد را در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی ۱۴۰۲

فرایند انتخاب رشته برای حدود 80 درصد متقاضیان کنکور تجربی دانشگاه آزاد اهمیتی به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری دارد. بر خلاف پروسه چند سال گذشته در بدون آزمون کردن رشته محل های دانشگاه آزاد، هنوز هم تمامی رشته محل های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد صرفاً از طریق کنکور سراسری دانشجو می گیرند و رقابت بین افراد متقاضی این رشته ها تنفقط ا از طریق شرکت در رقابت سخت کنکور سراسری صورت می گیرد.

از زمان ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد، کلیه داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی با داشتن کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد خواهند بود. بنابراین تمام علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد باید حتماً در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ کنکور تجربی شرکت نمایند.

 

نکات انتخاب رشته کنکور تجربی

 

نحوه انتخاب رشته تجربی در دانشگاه آزاد

درست برعکس ثبت نام همزمان کنکور سراسری و آزاد که در یک زمان انجام می شود انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد کاملاً مجزا از دانشگاه سراسری صورت می گیرد. مورد دیگر این که، کلیه داوطلبان و متقاضیان باید انتخاب رشته کنکور تجربی آزاد را در سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org انجام دهند. تمامی رشته های تجربی آزاد در دفترچه ای به نام دفترچه انتخاب رشته آزاد به داوطلبان معرفی می شوند و هرکدام از متقاضیان امکان انتخاب یکصد کد رشته محل را از بین رشته های گروه آزمایشی تجربی دارند.

 

 

اطلاعیه

توجه داشته باشید انتخاب رشته آزاد تجربی تفاوت های بسیاری با انتخاب رشته سراسری تجربی دارد که اگر این تفاوت ها بررسی نشوند، از انتخاب رشته مناسب دور خواهید ماند.

 

 

رتبه قبولی در رشته های تجربی

حتماً شما هم همچون بسیاری از داوطلبان گروه تجربی تمایل به قبولی در یکی از سطح بالاترین رشته ها را دارید. اما آیا می دانید برای قبولی در رشته ای همانند پزشکی باید چه رتبه ای را کسب کنید؟ آیا می دانید برای پذیرش در این رشته در دانشگاهی تاپ مانند دانشگاه تهران یا شهید بهشتی چه رتبه ای را باید به دست آورد؟ اگر به دنبال پاسخ این سؤالات هستید می توانید با مشاوران ایران تحصیل جهت قبولی بهتر در گروه تجربی تماس بگیرید.

 

نکات مهم در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲

در زمان انتخاب رشته، شما داوطلبان عزیز برای این که رشته ای مناسب را انتخاب کنید، باید به نکاتی توجه کرده و آن ها را رعایت نمایید. در واقع، شما عزیزان با رعایت این نکات، شانس قبولی خود در رشته مورد علاقه تان را افزایش می دهید. برخی از مهم ترین این نکات که باید آن ها را بدانید و رعایت کنید، شامل موارد زیر می باشند: 

در هنگام انتخاب رشته به حباب رتبه توجه داشته باشید

سازمان سنجش کشور هر سال دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای متقاضیان کنکور اعمال می‌ کند و زمانی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه هنگام اعلام رتبه های کنکور، هر دوی این سهمیه ها در رتبه وی موثر خواهد بود و قطعاً شانس فرد بالاتر می رود. 

مهم تر از همه این که پس از انتخاب رشته، سازمان سنجش در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه‌ ها را برای داوطلب ترتیب اثر می دهد و آن سهمیه‌ ای است که بیشتر برای این داوطلب کارایی دارد و با آزاد شدن یکی از این سهمیه‌ ها جا برای فرد دیگری باز خواهد شد. به همین ترتیب چنانچه این امر برای تعداد زیادی از داوطلبان اتفاق بیفتد، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور، به همین شکل رفتار خواهد شد. 

 

 

اطلاعیه

می توان گفت که رتبه‌ هایی که داوطلبان کسب می نمایند، بالا تر از رتبه واقعی‌ شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب در سال 98 و 99 میانگین در حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد بوده است.

 

 

علاقه خود را دنبال کنید

در دهه های اخیر به دلیل گرایش زیاد داوطلبان به سمت رشته‌ های حوزه پزشکی، بسیاری از دانش آموزان در رشته تجربی که رتبه‌ مناسبی کسب می‌ کنند، بدون هیچ گونه بررسی، رشته ای را انتخاب می کنند که به دلیل شهرت بازار کار بین همه از محبوبیت بالایی برخوردار است. مسلم است که چنین انتخاب کورکورانه‌ ای در وهله اول به خود فرد و در آخر به آن رشته ضربه می‌ زند و باعث اشباع آن می شود. پس اگر می‌ خواهید آینده خود را در مسیر درستی پیش ببرید، به علائق و استعداد‌های خود بدون در نظر گرفتن دیدگاه مردم توجه نمایید. البته لازم به ذکر است تا بدانید که تست های شخصیت شناسی مختلفی وجود دارند که از طریق آن ها می توانید رشته مورد علاقه خود را بیابید. این تست ها توسط مشاوران ما در ایران تحصیل از شما عزیزان گرفته می شوند. 

داوطلبان می توانند با استفاده از سامانه تخصصی انتخاب رشته آکادمی ایران تحصیل و با کمک بهترین مشاورین، تست های شخصیت شناسی را انجام داده و رشته مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. برای بهره مندی از خدمات انتخاب رشته در آکادمی ایران تحصیل روی لینک زیر کلیک کنید.

نحوه انتخاب رشته تجربی

 

به سرعت تصمیم‌ گیری نکنید

بسیاری از افراد به دلیل عجله‌ ای که در کامل کردن فرم انتخاب رشته دارند، دقت و صبر لازم را به خرج نمی دهند و ممکن است رشته‌ ای را در فهرست انتخابی خود قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی راجع به آن ندارند. توصیه مشاوره های ما این است که با آغاز فرایند انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده مناسبی از زمان بین کنکور تجربی و اعلام نتایج اولیه داشته باشید. به عنوان مثال می‌ توانید به دانشگاه‌ های شهر خود مراجعه کنید و یا با اساتید و دانشجو های فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته‌ های مختلف در این خصوص بحث و گفت و گو کنید. یا چنانچه در اطراف خود افرادی را می‌ شناسید که در رشته‌ های مختلف تجربی تحصیل نموده اند و این روزها مشغول به کار هستند، می‌ توانید با این افراد در ارتباط با بازار کار رشته مورد علاقه تان مشورت کنید.

 

در کنکور پیش رو استعداد خود را هدر ندهید

اشتباه بعدی در راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی این امر مهم است که گاهاً داوطلبی تحت تاثیر اسم یک رشته بنام مانند دندان پزشکی قرار می گیرد و نسبت بین استعدادها و ویژگی‌ های شخصیتی که با آن رشته درگیر است را نادیده می گیرد. ممکن است رشته معروف با تیپ شخصیتی فرد هیچ گونه تناسبی نداشته باشد. 

بسیار این امر معمول است که حتی افرادی با رتبه‌ های بسیار عالی صرفاً به این دلیل که سایر رتبه برتری‌ ها به سراغ یک رشته خاص و مشهور رفته‌ اند، آن ها نیز آن رشته را انتخاب خود قرار داده‌ اند و در آخر و بعد از گذراندن چند ترم تحصیلی، دچار دلزدگی می‌ شوند و هیچ موقع به موفقیت در آن رشته دست پیدا نخواهند کرد.

 

ظرفیت انتخاب رشته کنکور تجربی

 

 

در دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی همه گزینه‌ ها را پر کنید

برخی از متقاضیان انتخاب رشته کنکور تجربی، همه گزینه‌ ها را در فرم انتخاب رشته وبسایت سنجش پر نمی‌ کنند. این اشتباه به این دلیل است که شنیده‌ اند فردی با رتبه و شرایطی مشابه در همان کد رشته در همان دانشگاه پذیرفته شده است. این کار یک ریسک بسیار بزرگ است، چرا که امکان دارد به علت تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته تجربی هر سال، فرد در هیچ رشته‌ ای قبول نشود.

بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌ توانید هر 150 کد رشته تجربی ۱۴۰۲ را در فرم پر کنید. همان گونه که می‌ دانید هر ساله سهمیه‌ ها و شرایط پذیرش رشته‌ ها تغییر می‌ کند. بر همین اساس حتی اگر مطمئن هستید انتخاب پنجاهم خود را نیز قبول خواهید شد، توصیه می شود که همه انتخاب‌ های فرم انتخاب رشته تجربی خود را تکمیل نمایید. در ستون‌ های مربوط به هر یک از زیر گروه‌ ها در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی، رتبه سهمیه نهایی شما در آن زیر گروه جای دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود در نظر داشته باشید.

 

دفترچه انتخاب رشته تجربی را با دقت مطالعه نمایید

دفترچه انتخاب رشته تجربی هر ساله تغییر می‌ کند. به طور مثال امکان دارد ظرفیت یک رشته مثل مامایی در سال جدید تفاوت کرده باشد و یا دانشگاه‌ های جدیدی در رشته‌ ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو کرده باشند. بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته تجربی سبب می‌ شود با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید دست به انتخاب رشته بزنید.

 

 

اطلاعیه

در بحث انتخاب رشته، علاوه بر علاقه موارد دیگری چون دوری مسافت دانشگاه، شهریه دانشگاه (دانشگاه‌ های غیر روزانه دارای شهریه می‌ باشند) و امکانات و خوابگاه دانشگاه را نیز مد نظر داشته باشید.

 

 

لیست انتخاب های خود را روی کاغذ بنویسید

برای کاهش خطای احتمالی در انتخاب رشته و بالا بردن سرعت وارد نمودن اطلاعات در فرم سازمان سنجش بهتر این است تا فهرستی را که در نهایت با مشاوره خود انتخاب نموده اید، بر روی برگه ای به صورت منظم و دقیق بنویسید و آماده داشته باشید. تا جای ممکن سعی کنید فهرستی از انتخاب‌ های خوشبینانه، بدبینانه و منطقی را در هنگام پر کردن چک‌ نویس انتخاب رشته کنکور تجربی‌ تهیه کنید:

 

 • انتخاب‌ های خوش بینانه

قطع به یقین همه‌ شما می‌ دانید که رشته‌ های علوم پزشکی در کنکور ۱۴۰۲ نیازمند رتبه‌ های عالی هستند و احتمال قبولی داوطلبانی با رتبه‌ های نه چندان جالب در این رشته‌ ها بسیار کم است. با این وجود توصیه می‌ شود که ۲۰ الی ۳۰ درصد انتخاب‌ های اول خود را به رشته‌ های مورد علاقه خود که احتمال قبولی‌ تان در آن‌ ها کم است، اختصاص دهید.

 

 • انتخاب‌ های واقع بینانه

انتخاب‌ های واقع بینانه جزو انتخاب‌ هایی هستند که با توجه به تعداد رتبه‌ های قبولی در سال‌ های گذشته، احتمال پذیرش شما در آن رشته‌ ها با توجه به رتبه‌ ای که کسب نموده اید، بالا است. تقریباً ۵۰ درصد از انتخاب‌ های خود را در این بخش قرار دهید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

 

 • انتخاب‌ های بدبینانه

منظور از انتخاب‌ های بدبینانه انتخاب‌ هایی است که شانس قبولی شما در آن رشته‌ ها بالای ۹۰ درصد می باشد. بدبینانه نامیدن این انتخاب‌ ها از این جهت است که داوطلب تمایل کمتری دارد تا در این کد رشته محل‌ ها پذیرفته شود. این عدم تمایل می‌ تواند به دلایلی مانند دوری مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه‌ ای بودن دانشگاه انتخابی و مواردی از این قبیل باشد. در صورتی که چیدمان رشته‌ های خود را به ترتیب بالا قرار دهید، به احتمال بسیار زیاد در یکی از رشته‌ های انتخابی خود پذیرفته خواهید شد.

 

رتبه مجاز انتخاب رشته کنکور تجربی

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی ۱۴۰۲

از آنجا که برخلاف روند چند سال گذشته، همه رشته محل‌ های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد تنها از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌ پذیرد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای حداقل ۸۰ درصد افراد حاضر در کنکور تجربی اهمیتی به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری دارد. از طرف دیگر از آنجا که از سال ۹۲ و با ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد، همه افراد شرکت کننده در کنکور تجربی حق انتخاب رشته دانشگاه آزاد را هم خواهند داشت، بر همین مبنا تمام علاقه‌ مندان به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد باید حتما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی شرکت نمایند.

در پایان باید گفت وقتی راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را مورد بررسی قرار می دهید، لازم است بدانید که فرایند انتخاب رشته آزاد تجربی تفاوت‌ های بسیاری با انتخاب رشته سراسری تجربی دارد که از مهم ترین آن ها می‌توان به مهم نبودن رتبه در منطقه برای قبولی و همچنین بی تأثیر بودن سهمیه بومی گزینی اشاره کرد.

 

برای این که بدانید رشته تجربی مناسب چه کسانی است؟ بر روی لینک کلیک کنید. 

 

معرفی رشته‌ های کنکور تجربی ۱۴۰۲

سازمان سنجش کشور با انتشار فهرست رشته های دانشگاهی کنکور تجربی کد رشته محل های این گروه آزمایشی را معین کرده و به جهت آسان کردن روند چینش انتخاب ها، ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را اعلام می نماید. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور تجربی بعد از بررسی این جداول می توانند 150 کد رشته محل متناسب با علاقمندی خود انتخاب کنند. گروه تجربی دارای 5 زیر گروه است که در هر زیر گروه لیست رشته محل ها و ضرایب هر درس اختصاصی با سایر زیر گروه ها متفاوت خواهد بود. در این قسمت فهرست رشته های کنکور تجربی به تفکیک زیر گروه ها ارائه شده اند.

 

مجموعه رشته‌ های زیر گروه ۱ علوم تجربی

کلیه رشته‌ های زیر گروه ۱ علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • مامایی
 • پرستاری
 • اتاق عمل
 • علوم تغذیه
 • فیزیوتراپی
 • بینایی سنجی، شنوایی سنجی
 • هوشبری
 • اعضای مصنوعی
 • بهداشت و بازرسی گوشت
 • بهداشت مواد غذایی
 • دبیری زیست شناسی
 • دکترای پیوسته بیوتکنولوژی
 • روانشناسی
 • زیست شناسی
 • زیست شناسی سلولی مولکولی
 • علوم آزمایشگاهی
 • علوم و صنایع غذایی
 • کاردانی بهداشت حرفه ای
 • کاردانی بهداشت محیط
 • کاردانی ساخت پروتزهای دندانی
 • کاردانی تکنولوژی
 • کاردانی مامایی
 • کاردانی دامپزشکی
 • کاردرمانی
 • کارشناسی بهداشت محیط
 • کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی
 • کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی
 • کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی
 • گفتار درمانی
 • مدیریت و کمیسر دریایی

 

 

مجموعه رشته های زیر گروه ۲ علوم تجربی

در هنگام انتخاب رشته کنکور تجربی به رشته های زیر گروه ۲ علوم تجربی بسیار دقت کنید. رشته هایی که دروس امتحانی آن‌ ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

 • داروسازی
 • شیمی
 • دبیری شیمی
 • کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد
 • کاردانی شیمی
 • کاردانی شیمی آزمایشگاهی
 • کارشناسی بهداشت حرفه ای
 • کارشناسی بهداشت عمومی
 • کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای
 • کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

 

 

اطلاعیه

در کنکور سراسری برای چندمین سال پیاپی پر جمعیت ترین گروه آزمایشی، رشته تجربی می‌ باشد. این گروه آزمایشی از حساس ترین و مهم‌ ترین گروه‌ های آزمایشی در زمان انتخاب رشته کنکور است.

 

 

مجموعه رشته های زیر گروه ۳ علوم تجربی

رشته های این زیر گروه که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند عبارتند از:

 • زمین شناسی
 • دبیری زمین شناسی
 • زمین شناسی کاربردی

 

فرایند انتخاب رشته کنکور تجربی

 

مجموعه رشته های زیر گروه ۴ علوم تجربی

به مجموعه رشته‌ های زیر گروه ۴ علوم تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی دقت کنید. رشته های این زیر گروه دروس امتحانی آن‌ ها دارای ضرایب یکسانی هستند. عبارتند از:

 • اطلاعات نظامی
 • الهیات و معارف اسلامی
 • امور گمرکی
 • حسابداری
 • خبرنگاری
 • علوم اقتصادی
 • علوم انتظامی
 • فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • کاردانی امور بانکی
 • کاردانی امور بیمه
 • کاردانی امور دولتی
 • کاردانی امور مالی و مالیاتی
 • کاردانی حسابداری
 • کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی
 • کاردانی علمی کاربردی روابط کار
 • کاردانی علوم پایه انتظامی
 • کاردانی علوم نظامی
 • کاردانی کتابداری
 • کاردانی مدیریت بازرگانی
 • کاردانی مدیریت جهانگردی
 • کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی
 • کاردانی مدیریت گمرکی
 • کاردانی مدیریت هتلداری
 • کتابداری
 • مدیریت اطلاعات و ارتباطات
 • مدیریت جهانگردی
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت فرهنگی هنری
 •  مدیریت کسب و کارهای کوچک
 • مدیریت گمرکی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت هتلداری
 • مدیریت امور بانکی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت بیمه
 • مدیریت بیمه اکو

 

 

مجموعه رشته‌ های زیر گروه 5 علوم تجربی

به مجموعه رشته‌ های زیر گروه 5 علوم تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی دقت کنید. رشته های این زیر گروه دروس امتحانی آن‌ ها دارای ضرایب یکسانی هستند. عبارتند از:

 • آموزش علوم ورزشی
 •  كتابداری در شاخه پزشكی
 •  امنيت اطلاعات
 • گيـاهپزشـكی
 • امنيت بين الملل
 • مددكاری اجتماعی
 • مديريت خدمات بهداشتی درمانی
 • امنيت نرم
 • پژوهشگری امنيت
 • مربيگری عقيـدتی
 • مطالعـات امنيتـی
 • مهندسـی توليـد و ژنتيـک گيـاهی
 • تربيت مروج سياسی
 •  تـرویج و آمـوزش كشـاورزی پایدار
 • حفاظت اطلاعات، ضد تروريسم
 • مهندسـی صـنايع چـوب و  فرآورده های سلولزی
 • مهندسی صنايع مبلمان
 • علوم سياسی
 • علوم فنی امنيت
 • مهندسی طبيعت
 • مهندسی فضای سبز
 • علوم ورزشی
 • علوم و مهندسی باغبـانی
 • كاردانی امور اراضی
 • كارداني امور زراعی و باغی
 • علـوم و مهندسـی جنگـل
 • علـوم و مهندسی خاک
 • كاردانی تكنولوژی توليدات دامی
 • كـاردانی تكنولـوژی توليـدات گيـاهی
 • علوم و مهندسی شيلات
 • كـاردانی تكنولـوژی جنگلداری
 •  علوم و مهندسی صنايع غذايی ( كشاورزی )
 • علوم و مهندسی محيط زيست
 • كاردانی تكنولوژی چوب
 • كاردانی تكنولوژی شيلات
 • كاردانی تكنولوژی صنايع غذایی
 •  كاردانی پرورش اسب
 • كاردانی تكنولوژی مواد غذایی
 • كـاردانی تكنولـوژی مرتـع و آبخیز داری
 • كاردانی توليد و فراوری خرما
 • كـارداني توليـد و بهـره بـرداري از گياهان دارويي و معطر

 

 

رتبه مجاز به انتخاب رشته کنکور تجربی

یکی دیگر از مباحث مهم در راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی، اشاره به رتبه مجاز انتخاب رشته تجربی است.  سازمان سنجش کشور جهت انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم محدوده مشخصی از رتبه ها را مجاز به انتخاب رشته می کند که هر ساله این محدده بر اساس تعداد داوطلبان هر سهمیه متفاوت است. آمار های زیر مربوط به کنکور تجربی سال گذشته است :

 • سهمیه منطقه یک : با حدود 105 هزار  ،  آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه و نوبت دوم حدود 40 هزار
 • سهمیه منطقه دو : با حدود  220 هزار داوطلب ، آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه و نوبت دوم حدود 90 هزار
 • سهمیه منطقه سه : با حدود 250 هزار  ، آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه و نوبت دوم حدود 95 هزار

 

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی

آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته کنکور تجربی

در جدول زیر ، آخرین رتبه قبولی رشته های تجربی که در سهمیه مناطق پذیرفته شده اند گرد آوری شده است:

آخرین رتبه قبولی تجربی در سهمیه منطقه یک

دانشگاه قبولی رشته قبولی رتبه در سهمیه
علوم پزشکی کرمان دندانپزشکی 830
علوم پزشکی تهران فیزیوتراپی 3067
علوم پزشکی مشهد بینایی سنجی 3156
علوم پزشکی شهید بهشتی (پردیس خودگردان) شنوایی سنجی 3668
علوم پزشکی اصفهان (پردیس خودگردان) اعضای مصنوعی 6605
علوم پزشکی اراک گفتار درمانی 6738
علوم پزشکی اصفهان (پردیس خودگردان) مامایی 8218
علوم پزشکی کرمانشاه (پردیس خودگردان) تکنولوژی پرتوشناسی 10829
دانشگاه تهران (محل تحصیل پاکدشت) علوم دامی 15074
دانشگاه قم اقتصاد 17124
علوم پزشکی کردستان – سنندج علوم تغذیه 17333
دانشگاه تهران (محل تحصیل کرج) گیاه پزشکی 19329
علوم پزشکی همدان بهداشت عمومی 19344
دانشگاه شهرکرد گردشگری 22535
دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل (نوبت دوم) بهداشت مواد غذایی 22874
دانشگاه صنعتی شاهرود مدیریت صنعتی 23242
علوم پزشکی تبریز مدیریت خدمات بهداشتی درمانی 23289
علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز بیولوژی و کنترل ناقلین بیماریها 24121
علوم پزشکی یاسوج علوم و صنایع غذایی 24916
دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل بازرسی گوشت 27832
دانشگاه پیام نور تهران – واحد دماوند مدیریت بازرگانی 28239
دانشگاه صنعتی اصفهان علوم و مهندسی باغبانی 29917
دانشگاه گلستان – گرگان زیست شناسی جانوری 30486
دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل (نوبت دوم) علوم آزمایشگاهی دامپزشکی 30790
دانشگاه فردوسی – مشهد (نوبت دوم) زیست فناوری 33977
دانشگاه فردوسی – مشهد (نوبت دوم) زیست شناسی گیاهی 34285
دانشگاه مراغه (نوبت دوم) شیمی کاربردی 41211
دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ روانشناسی 70201
دانشگاه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی زیست شناسی سلولی مولکولی 86950
دانشگاه تبریز اقتصاد کشاورزی 114921

 

 

اطلاعیه

مطالب ارائه شده در رابطه با راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی می تواند برای شما داوطلبان عزیز بسیار مفید باشد. برای کسب اطلاعات تکمیلی تر در رابطه با رتبه های قبولی و مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید. 

 

 

آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته تجربی در سهمیه منطقه دو

دانشگاه قبولی رشته قبولی رتبه در سهمیه
علوم پزشکی البرز – کرج داروسازی 1970
علوم پزشکی یزد (پردیس خودگردان) گزشکی – دکتری 2782
علوم پزشکی شهید بهشتی بینایی سنجی 4027
علوم پزشکی زاهدان (نوبت دوم) فیزیوتراپی 6090
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران (ظرفیت مازاد) کاردرمانی 7508
علوم پزشکی همدان مامایی 13622
علوم پزشکی خراسان شمالی – بجنورد علوم تغذیه 17545
علوم پزشکی قزوین مدیریت خدمات بهداشتی درمانی 21188
علوم پزشکی ایلام بیولوژی و کنترل ناقلین بیماریها 25316
دانشگاه فردوسی – مشهد (نوبت دوم) بهداشت مواد غذایی 28124
دانشگاه تهران گیاه پزشکی 28241
دانشگاه شیراز زیست شناسی جانوری 28244
دانشگاه پیام نور خوزستان – واحد اهواز علوم دامی 28730
دانشگاه تهران علوم و مهندسی باغبانی 28983
دانشگاه پیام نور تهران – تهران غرب اقتصاد 30824
دانشگاه اردکان مدیریت دولتی 30923
دانشگاه فردوسی – مشهد (نوبت دوم) زیست شناسی گیاهی 32051
دانشگاه خوارزمی تهران مدیریت امور گمرکی 34974
دانشگاه شهید باهنر – کرمان شیمی کاربردی 36211
علوم پزشکی زاهدان علوم و صنایع غذایی 40149
دانشگاه مراغه (نوبت دوم) شیمی محض 40211
موسسه غیرانتفاعی علوم و فناوری روانشناسی 42145
دانشگاه غیرانتفاعی آل طه (ویژه خواهران) زیست فناوری 49293
علوم پزشکی مشهد بهداشت عمومی 54103
دانشگاه پیام نور – واحد پاکدشت حسابداری 60505

 

جدیدترین اخبار کنکور 

مصوبه جدید کنکور ۱۴۰۲ به زودی ابلاغ می شود

کنکور یا آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ ها از سال‌ها قبل با اعتراض و انتقاد گروه‌ های مختلف از دانش‌ آموزان و اولیا گرفته تا کارشناسان آموزشی و وزارتخانه‌ های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه بوده است. همین انتقادها باعث شده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد متولی «تصویب ضوابط کلی گزینش مدیران، استادان، معلمان و دانشجویان، دانشگاه‌ ها، مراکز تحقیقاتی و فرهنگی و مدارس کشور و تعیین مرجع برای‌ گزینش آنان» بر اساس قانون جایگاه، اهداف و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوب سال ۱۳۷۶ مجلس شورای اسلامی به موضوع کنکور از منظر کارشناسی ورود کند.

زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 

نتایج کنکور سراسری اواسط مرداد اعلام خواهد شد. رئیس سازمان سنجش گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری اواسط مرداد به صورت کارنامه منتشر می شود.

 

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی

 

خلاصه مطلب

در این مقاله به بحث گسترده انتخاب رشته کنکور تجربی پرداختیم و راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را در اختیار شما قرار دادیم. توجه داشته باشید که انتخاب رشته کنکور تجربی، پروسه ای است که مشاوره مناسب و راهنمایی گام به گام بررسی رشته ها و دانشگاه ها را می طلبد. بسیاری از داوطلبان فاکتورهای اساسی انتخاب رشته تجربی که در مطالب بالا ذکر شد را نادیده می گیرند و به همین جهت شانس قبولی خود را ایز دست می دهند. بر همین اساس ما به داوطلبان پیشنهاد می کنیم که در مسیر انتخاب رشته کنکور تجربی از راهنمایی های ارزشمند مشاوران ارشد ایران تحصیل بهره ببرند تا به دنبال آن قبولی خود را در بهترین رشته های تجربی تضمین نمایند. 

 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب رشته کنکور تجربی در چه سامانه ای انجام می شود؟ 

انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه سراسری در سایت سنجش و انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org انجام می شود.

آیا انتخاب رشته کنکور تجربی آزاد و سراسری در یک زمان انجام می گیرد؟ 

خیر. انتخاب رشته این دو دانشگاه در دو زمان جداگانه انجام می شود.

چگونه می توانم راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را دریافت کنم؟ 

با تماس با مشاوران ایران تحصیل می توانید راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را دریافت کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  irantahsil
  ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۳

  سلام انتخاب رشته کنکور تجربی بسیار حساس و مهم هست جهت انتخاب رشته صحیح تجربی با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.