ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

آمادگی قبولی آزمون قضاوت

آمادگی قبولی آزمون قضاوت
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای آمادگی قبولی آزمون قضاوت و شرکت در آزمون قضاوت، متأسفانه هیچ گونه منبعی از طرف سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نمی‌شود. پس داوطلبین باید صرفاً به وسیله اطلاعات خودشان به سوالاتی که تماماً تستی هستند پاسخ دهند که همین موضوع باعث سردرگمی اکثر داوطلبین می‌شود.

مراحل اصلی قضاوت در رویه کنونی شامل سه مرحله است:

مرحله اول؛ آزمون تستی
مرحله دوم؛ آزمون تشریحی
مرحله سوم؛ مصاحبه تخصصی توسط دو قاضی برجسته دستگاه قضایی به قید قرعه (معمولا قاضی و مدرس دانشگاه؛ به مانند دکتر صاحبی پسندیده و دکتر آدابی)

 

برای اتصال به سامانه pada.medu.ir و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مواد و ضرایب امتحانی آزمون تستی

 1. استعداد شغلی (ضریب ۲)

استعداد شغلی کتاب های موجود در بازار

 1. حقوق مدنی (ضریب۳)
 2. حقوق تجارت (ضریب ۲)
 3. آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۲)
 4. آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۳)
 5. حقوق جزای عمومی (ضریب۳)
 6. حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)

روش مطالعه برای آمادگی قبولی آزمون قضاوت

اولین گام مهم برای موفقیت در هر آزمون حقوقی انتخاب منابع درست است، بدون استفاده از منابع درست مطمئناً احتمال قبولی در این آزمون هم کاهش خواهد یافت. بعد از انتخاب منابع درست، مطالعه عمیق و با کیفیت عامل مهمی در موفقیت در آزمون قضاوت به شمار می‌رود. این که مطالب کاملاً فهمیده شوند و سپس از آن‌ها عبور کنید بسیار اهمیت دارد. در سومین گام تکرار و تمرین به داوطلب کمک می‌کند تا در آموخته‌ها در ذهن خود تثبیت کند.

برای اطلاع از سوالات مصاحبه علمی قضاوت روی لینک کلیک کنید.

آمادگی قبولی آزمون قضاوت

مدنی

کسانی که سطح علمی خوبی دارند بعد از مطالعه یک یا دو دور قانون مدنی، جزوه دکتر شهبازی و جزوه ارث باید عمیقاً خوانده شود.  بعد از تسلط بر قانون و جزوات بایدکتاب نظم را همراه جزوه و کتاب تست خوانده شود.

به این صورت که اول مطلب از جزوه دکتر شهبازی مطالعه شود بعد همون مطلب رو در نظم بخونید و بعد تست همون قسمت رو که خوندین از کتاب تست شهبازی بخونید و همینطوری این سه منبع رو با هم پیش ببرید تا تمام شود و در انتها کتاب دکتر کاتوزیان رو بخونید و هر چقدر می‌توانید مرور کنید.

کسانی پایه علمی ضعیفی دارند و از صفر شروع می‌کنند دقیقا مثل توصیه بالا عمل کنید منتها قبل از ان کتاب‌های اشخاص و محجوری دکتر صفایی، اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان، عقود معین دو جلدی دکتر کاتوزیان، خانواده صفایی و امامی، ارث شفعه وصیت دکتر امامی را مطالعه کنید.

با مشخص کردن و علامت ردن نکات فرار در زمانی که برای مطالعه مجدد می‌گذارید صرفه جویی کنید. سپس به سراغ منابع دسته اول بروید و با همان روش ادامه دهید.

 

آیین دادرسی مدنی

بعد از مطالعه کامل کتاب قانون آیین دادرسی مدنی، به خاطر اهمیتی که این کتاب دارد سعی کنید بر آن کاملاً مسلط شوید. حالا سراغ سه جلدی دکتر شمس رفته خوب مطالعه کنید و در حین مطالعه مطالب مهمی که فکر میکنید از ذهنتان پاک شدنیست علامت بزنید تا در مرورهای بعدی حجم کتاب را کاهش دهید و مرور چند باره ان ساده باشد با این کار یک جزوه برای خود هم ساخته اید. بعد از تسلط بر قانون و سه جلدی دکتر شمس می‌توانید سراغ ساده ساز بروید.

 

اگر می خواهید با نمونه سوالات آزمون قضاوت آشنا شوید، بر روی لینک کلیک نمایید

تجارت

کسانی که پایه علمی خوبی دارند با مطالعه و مرور قانون تجارت شروع کنند و به خاطر داشته باشند تسلط بر این کتاب بسیار مهم است. حالا سراغ کمک حافظه دور اندیشان بروید و هر مبحثی را که می‌خوانید هم زمان با آن همان مبحث را در ساده ساز بخوانید و تستش را بزنید و نکات مهم را از ساده ساز در حاشیه کمک حافظه بنویسید. از این طریق در روزهای نزدیک امتحان با خواندن همین حاشیه ها مباحث برایتان نو می‌شود. از سوی دیگر یک جزوه کوتاه شده نیز در اختیارتان قرار می‌گیرد.

برای کسانی که پایه علمی ضعیف دارند بهتر است با  کتب پنج جلدی دکتر اسکینی شروع کنند. این کتاب را هم به همان روش بالا بخوانند و سپس به سراغ قانون تجارت بروند.

 

حقوق جزای عمومی و اختصاصی

کسانی که پایه علمی خوبی دارند ابتدا قانون مجازات را تا جایی که امکان مرور مجدد دارند مطالعه کنند. به دلیل فرار بودن مطالب دقت زیادی نیاز است تا مطالب در ذهن شما جایگیر شود. پس از اطمینان از تسلط یر این کتاب می توانید مطالعه‌ی محشای دکتر گلدوزیان را شروع کنید.

اما برای برای کسانی که پایه علمی خوبی ندارند بهتر است ابتدا حقوق جزای عمومی سه جلدی یا دو جلدی دکتر اردبیلی را مطالعه کنند. بعد سه جلدی دکتر میر محمد صادقی را مطابق همان روش مدنی بخوانید و بعد از آن به سراغ کتاب‌هایی بروید که در بند قبل شرح شد.

 

آیین دادرسی کیفری

قانون جدید التصویب

کتاب دکتر خالقی منطبق با قانون جدید((در صورت چاپ))

در این درس قانون حرف اول را میزند و تا میتوانید قانون بخوانید

کمک حافظه دور اندیشان هم خیلی عالی و مفید است

در صورت طرح سوال از قانون ۷۸ همین منابع فوق الذکر منطبق با قانون۷۸

 

آمادگی قبولی آزمون قضاوت ۱۴۰۳

روش مطالعه دروس حقوقی برای آمادگی قبولی آزمون قضاوت

یک حقوقدان خوب مانند یک سبزی فروش است!!

اگر یک سبزی فروش هر از گاهی سبزی های خود را اب نپاشد و برنگرداند و تر و تازه نکند هر ساعت سبزی های او پلاسیده شده و دیگر کسی نمی‌خرد. یک حقوقدان هم اگر هر از چند گاهی مطالب مطالعه شده قبلی خود را مرور نکند مباحث از یاد او می‌رود. او همانند سبزی فروش خسارت می‌بیند. اگر در مشاغل حقوقی فعال باشید که این خسارت سنگین تر است! این مسئله در مورد فقها و روحانیون نیز صادق است. زیرا یک فقیه یا حقوقدان همیشه نیاز به علم خود دارد تا در هر جایی بدون آمادگی جوابگوی مردم باشد. اگر این علم ته نشین شده باشد دیگر نمی‌تواند انتظارات را براورده سازد.

اما روش پیشنهادی، برای جلوگیری از این مسئله و حفظ آمادگی همیشگی برای آزمون‌های حقوقی این است که فرض کنید می‌خواهید کتاب ۵ جلدی دکتر اسکینی رو مطالعه کنید. اگر جلد اول را مطالعه کردید آن را به کناری نیندازید تا به جلد پنجم برسید.

 

برای آشنایی بیشتر با شرایط آزمون قضاوت بر روی لینک کلیک نمایید.

 

بهترین کار این است وقتی ۱۰۰ صفحه از جلد دوم را خواندید سراغ جلد اول بیایید و ۱۰۰ صفحه از ان را مرور کنید. وقتی مطالعه جلد دوم را تمام کردید مرور اول جلد اول هم تمام شود. حالا به سراغ جلد سوم بروید و مطالعه اول آن را شروع کنید و همزمان با آن مرور دوم جلد اول و مرور اول جلد دوم را اغاز کنید. به همین ترتیب پیش بروید و توجه کنید در مرورهای دوم و سوم و … هر کتاب مقدار زمان اختصاص داده برای هر مرور رفته رفته کاهش پیدا می‌کند.

 حالا فرض کنید تجارت تمام شد و دارید اصول را می‌خوانید. شما اصول را به عنوان جلد ششم قرار بدهید و سعی کنید در حین تمام کردن اصول، مروری بر تجارت هم داشته باشید. در هر مرور پنجره‌ای تازه به سوی شما باز می‌شود که در مرور قبلی متوجه آن نشده بودید. برای این کار یک کاغذ آ۳ بردارید و تمام دروس را به ترتیب بر روی آن بنویسید. از مدنی تا اصول هر چه را که باید خوانده شود بنویسید و بر روی دیوار بچسبانید.

حالا به ترتیب شروع کنید هر درس را که بار اول خواندید جلوی آن بنویسید مطالعه و به سراغ درس بعدی بروید. وقتی مرور هر درس تمام شد بنویسید مرور اول و … در پایان هر روز ساعت اختصاص داده شده به مطالعه را در تقویم قید کنید. سعی کنید با خودتان رقابت کنید تا از روز قبلی بیشتر بخوانید و روزی را که موفق به مطالعه نشدید یک صفر بگذارید.

با این روش، هم منابع شما درست است – در عین اختصار کامل است – هم می‌توانید به راحتی مرور کنید و هم روش مطالعه شما درست است. یک رقابت هم با خودتان دارید که باعث می‌شود از بهترین‌ها در آزمون قضاوت باشید.

 

آمادگی قبولی آزمون قضاوت

استعداد شغلی کتاب های موجود در بازار

مرحله دوم: مرحله تشریحی

مواد امتحانی آزمون تشریحی عبارتند از:

 • حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی(جمعاً یک سؤال)
 • حقوق تجارت(یک سؤال)
 • حقوق جزای عمومی و اختصاصی، آیین دادرسی کیفری (جمعاً دو سؤال)

نکته اول: منابع برای آزمون تشریحی همان منابع مقرر شده در مرحله اول می باشد( فقط منابع چهار مورد گفته شده)
نکته دوم: استفاده از قانون در مرحله تشریحی آزاد است.

مرحله سوم: مصاحبه تخصصی
آیین دادرسی مدنی
آیین دادرسی کیفری
جزای عمومی و اختصاصی
مدنی

نکته: این مرحله بیشتر قانون و رویه محور است. بنابراین به غیر از قوانین مرتبط آرای وحدت رویه را نیز مطالعه کنید.

و در پایان:

نکته اول: این منابع مختصر و مفید بوده و برای آزمون قضاوت کافی است.

نکته دوم: جهت مصاحبه اختصاصی فقط متن قوانین کافی است.

نکته سوم: استادان مصاحبه کننده اخیراً و سال ۱۳۹۵ قریب به اتفاق قضات عالی رتبه هستند بنابراین از رویه نیز سوال می پرسند.

برگرفته از سایت «حق جو haqjoo.ir».

 

دوره ها و کلاس های آمادگی قبولی آزمون قضاوت

برای کسانی که فرصت چندانی برای مطالعه دروس ندارند و یا نمی‌توانند خودشان به تنهایی نظم و ترتیب مطالعه و درس خواندن حفظ کنند نیز راه‌هایی بر کمک گرفتن وجود دارد. انگیزه و برنامه‌ای که این داوطلبان را به جلو حرکت دهد نیز وجود دارد.

این افراد می‌توانند از دوره‌ها و برنامه‌هایی که در آموزشگاه‌های مختلف برای کسب آمادگی در آزمون قضاوت وجود دارد نیز استفاده بکنند. البته هیچ کدام از این دوره‌ها و آزمون‌ها جایگزین کاملی برای کسب آمادگی برای آزمون قضاوت نیست و تنها، نقش تکمیل کننده یا یاری دهنده را در مطالعات ایفا می‌کند. ‌میزان معلومات در این دوره‌ها محک زده می‌شود و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

برای اتصال به سامانه pada.medu.ir و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط

اعتراض به نتایج آزمون قضاوت

منابع آزمون قضاوت 

نمونه سوالات آزمون قضاوت

سهمیه در آزمون قضاوت

آمادگی قبولی آزمون قضاوت

1.5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

2 دیدگاه دربارهٔ «آمادگی قبولی آزمون قضاوت»

 1. Avatar photo علی بهادران گفت:

  با سلام وخسته نباشید من چند بار تماس گرفتم با شماره ای که درج کردین ولی متاسفانه انگار در شبکه موجود نبود میشه یه شماره تماسی که موجود باشه رو لطف کنید که من بتونم باهاتون تماس بگیرم

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام با تلفن ثابت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور