ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

کد دانشگاه ها برای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

کد دسترسی به انتخاب رشته کنکور دانشگاه
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

منظور از کد دانشگاه ها برای انتخاب رشته کنکور همان اعداد مربوط به هر یک از رشته های تحصیلی ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور است که برای همه کد محل های کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان در نظر گرفته شده است. در سیستم آموزشی ایران انتخاب یک رشته محل خوب از نظر آینده شغلی و مالی بسیار مهم است و حتی از نظر موقعیت اجتماعی دارای اهمیت می باشد.

 

منظور از کد رشته های دانشگاه چیست؟

کد انتخاب رشته کنکور سراسری و کنکور آزاد به تفکیک در دفترچه های جداگانه تهیه و منتشر می شود و متقاضیان برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور باید به سایت sanjesh.org و برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد به سایت azmoon.org  مراجعه نمایند.

گزینش داوطلبان از میان لیست رشته های انتخاب رشته کنکور سراسری به وسیله سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش انجام می شود. در واقع سیستم گزینشی سازمان سنجش به صورت ماشینی عمل کرده و برای تشخیص رشته ها احتیاج به اعداد و ارقام دارد.

نکته مهمی که در سیستم کد رشته های دانشگاه سراسری وجود دارد این است که مسئله اولویت اهمیت بالایی دارد. وقتی نوبت رتبه شما شود، سیستم و دستگاه از اولویت اول شما شروع به خواندن می کند و این کار را تا اولویتی ادامه می دهد که ظرفیت خالی برای شما وجود داشته باشد. بنابراین همیشه گفته می شود که اولویت بندی را به درستی رعایت کنید تا از قبول شدن در رشته محلی پشیمان نشوید.

 

اطلاعیه

متقاضیان انتخاب رشته کنکور سراسری می بایست با آگاهی از دوره هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته شدند، حداکثر 150 کد رشته محل را متناسب با گروه آزمایشی امتحانی خود، انتخاب کنند اما مهم ترین موردی که در این زمان باید رعایت شود، نحوه چینش این رشته ها می باشد.

 

کد رشته های دانشگاه سراسری

سازمان سنجش به هر یک از رشته های دانشگاهی یک کد چند رقمی اختصاص داده است. این کد چیزی شبیه به یک رمز است. بخشی از این کد روزانه یا شبانه بودن، بخشی دیگر نوع دانشگاه، بخش دیگر نام دانشگاه و بخش انتهایی نیز نوع رشته و نوع تحصیل را مشخص می کند. در این حالت خوانش رشته – محل برای سیستم امکان پذیر و ساده تر می شود.

شما هنگام انجام انتخاب رشته باید این کد رشته ها را وارد فرم مخصوص کنید. چرا که تنها و تنها سیستم بر اساس این کد رشته ها دست به انتخاب می زند. در کلام ساده تر تنها کد رشته است که برای سیستم تعریف شده است. از این رو در فرم انتخاب رشته کنکور به این موضوع دقت داشته باشید که کد را به صورت صحیح وارد کنید. زیرا وارد کردن یک کد اشتباه می تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین هنگام وارد کردن کد رشته، نام رشته، نام دانشگاه، نوع رشته و … در کادر بعدی نمایش داده می شود، با توجه به این مسئله می توانید درست بودن کد رشته را چک کنید.

انتخاب کد رشته های دانشگاه سراسری

کد رشته های دانشگاه سراسری

 

 کد رشته های ریاضی دانشگاه سراسری

نکته مهمی که در مورد کد دانشگاه ها برای انتخاب رشته کنکور ریاضی وجود دارد این است که عملا گستردگی خوبی دارد و دست داوطلب را برای داشتن انتخاب خوب باز تر می گذارد. در کلام ساده تر گستردگی لیست رشته های کنکور ریاضی به اندازه ای است که یک فرد تا رتبه های 15 هزار می تواند امیدوار به انتخاب یک رشته مناسب مانند مهندسی برق در دانشگاه سراسری و به صورت روزانه باشد. بنابراین عملا می توانیم بگوییم که همیشه رشته ریاضی بیشترین کد رشته ها را در بین سایر رشته ها دارد.

 

برای کسب اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط ثبت نام بدون کنکور، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

کد رشته های تجربی دانشگاه سراسری

تجربی تنها شاخه ای است که در سال های گذشته تعداد شرکت کننده های بسیار بیشتر از حد ظرفیت دانشگاه ها را دارد. سه شاخه دیگر معمولا ظرفیت شان بیشتر از تعداد داوطلبین است و در این سه شاخه نفر آخر هم مجاز به انتخاب رشته خواهد بود. اما مسئله مهمی که باعث شده است که عملا حساسیت این رشته های کنکور تجربی چند برابر شود این است که کد رشته های دانشگاه سراسری در شاخه تجربی که تعداد متقاضی های زیادی دارد بسیار محدود است.

در واقع در شاخه تجربی بیشتر داوطلبان تنها برای امکان تحصیل در چند رشته پزشکی و دندان پزشکی و … با یک دیگر رقابت می کنند. این داستان باعث شده است که عملا بهترین داوطلب ها هم برای چند سال پشت خط این کد رشته های دانشگاه سراسری شلوغ قرار بگیرند.

 

شما میتوانید کد دانشگاه های سراسری و آزاد برای انتخاب رشته کنکور را دریافت نمایید.

 

 کد رشته های انسانی دانشگاه سراسری

رشته انسانی در سال هایی که رشته های ریاضی در اوج خود قرار داشتند عملا کمتر مورد توجه قرار گرفتند و این موضوع تا دهه 90 ادامه داشت. در دهه 90 با تغییر میل داوطلبان و شروع موج تجربی زدگی، کم کم قدرت ریاضی میان دو رشته تجربی و انسانی تقسیم شد. گرچه سهم قابل توجهی از این قدرت در اختیار کد رشته های دانشگاه سراسری تجربی قرار گرفت، اما همین تغییر توازن قدرت داوطلبان باعث شد که رشته های کنکور انسانی از خواب چند ساله خود بلند شود و در دهه جدید شاهد این باشیم که تعداد داوطلبان این رشته سال به سال بیشتر و بیشتر شود.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که در رشته انسانی هم اتفاقی شبیه به تجربی در حال وقوع است. در این شاخه آزمون این بار نوبت رشته حقوق است که بخواهد خودی نشان بدهد و تعداد متقاضیان بیشتری داشته باشد.

 کنکور سراسری انسانی برای تمامی متقاضیان دانشگاه های سراسری

کد رشته های انسانی دانشگاه سراسری

 

کد رشته های هنر و زبان دانشگاه سراسری

شاخه های هنر و زبان به عنوان دو شاخه امتحانی دیگر در آزمون سراسری شناخته می شود. امکان شرکت در هر کدام از این آزمون ها برای داوطلبان دیگر شاخه ها نیز امکان پذیر است. در کلام ساده تر یعنی این که شما می توانید هم در یکی از شاخه های آزمون ریاضی، تجربی و انسانی شرکت کنید و هم در کنار آن در رشته های کنکور هنر و زبان نیز ثبت نام کنید.

از این رو شاید به نظر برسد که کد رشته های هنر و تجربی ۱۴۰۲ به عنوان انتخاب دوم برای داوطلبان محسوب می شود. اما برای عده ای که اتفاقا در سال های گذشته زیادتر هم شده اند، رشته های کنکور زبان و هنر به عنوان هدف اصلی شناخته می شود.

نکته مهمی که در مورد کد رشته های هنر و زبان باید بدانید این است که ظرفیت پذیرش کنکور هنر و زبان نسبت به سه شاخه اصلی تعداد کمتری را شامل می شوند و عملا محدودتر هستند. این محدودیت معمولا به خاطر کم بودن دانشگاه هایی است که رشته های شاخه هنر و زبان را پشتیبانی می کنند.

 

برای آشنایی با دانشگاه های بدون کنکور، بر روی لینک کلیک کنید.

 

کد رشته های دانشگاه آزاد

کد رشته محل های دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ شامل رشته های با کنکور و بدون کنکور می شود و توسط سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. البته لیست این رشته ها به صورت مجزا از یکدیگر و توسط دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور و بدون کنکور منتشر می شود. 

انتخاب رشته 4 رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد به صورت جداگانه از سایر کد رشته محل های این دانشگاه و همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام شد. بر این اساس لیست کد رشته محل های گروه پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری قابل مشاهده بوده و داوطلبانی که قصد دریافت این کد رشته محل ها را دارند باید مستقیما به دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی مراجعه کنند. سایر لیست رشته های دانشگاه آزاد در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد قرار می گیرد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چه رشته ای انتخاب کنم؟ وارد شوید.

 

 

ﺟﺪول اﺳﺎﻣﯽ و ﮐﺪ رﺷﺘﻪ ﻫﺎی ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ داﻧﺸﮕﺎه آزاد اﺳﻼﻣﯽ

کد رشته های دانشگاه آزاد

 

اطلاعیه

پس از اطمینان از صحت رشته محل‌های انتخابی خود، با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری، شماره شناسنامه و یا کد رهگیری که در پایان ثبت‌نام اولیه توسط سیستم به متقاضی داده شده است نسبت به ثبت کد رشته محلهای انتخابی (حداکثر تا ۱۰۰ کدرشته‌محل) و تکمیل فرم مذکور اقدام کنید.

 

راهنمای انتخاب کد رشته محل 

داوطلبان با استفاده از شماره پرونده، کد ملی، شماره داوطلبی و کد رهگیری ثبت نام می توانند وارد صفحه انتخاب رشته شوند. پس از دریافت فرم انتخاب رشته دو ستون را مشاهده می کنید که مربوط به جایگاه درج کد رشته محل هاست.

کد رشته هایی را که از دفترچه پیدا کرده اید، در برگه ای یادداشت کنید و پس از الویت بندی کردن آن ها، به ترتیب و با دقت آن ها را وارد سایت کنید.

با درج هر کد رشته، عنوان رشته و نام دانشگاه به طور خودکار در مقابل آن نشان داده می شود و حتما بررسی کنید که درست باشید و سپس تایید نمایید و وارد جایگاه بعدی شوید.

اگر کد رشته ای که درج کرده اید مربوط به گروه آزمایشی شما نباشد، از سامانه اخطار  “در كد رشته محل های مجاز شما،  این كد رشته محل یافت نشد” دریافت می کنید.

هم چنین در صورتی که برای انتخاب رشته در دانشگاهی مجاز نشده باشید ولی رشته های آن دانشگاه را انتخاب کنید، با هشدار “مجاز به انتخاب رشته در این دوره تحصیلی نمی باشید”، مواجه می شوید.

در پایان کار و پس از درج تمام کد ها در فرم، گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید تا صفحه انتخاب رشته برای شما نمایش داده شود. می توانید از فرم انتخاب رشته پرینت تهیه کنید و تا زمان پذیرش در دانشگاه آن را حفظ کنید.

 

اخبار انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی این آزمون که شامل شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها است، از امروز_سه‌شنبه مورخ سی‌ویکم خردادماه_ در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل دریافت است.

سازمان سنجش با انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، درصد دروس امتحانی، رتبه، تراز و وضعیت مجاز بودن برای شرکت در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

منظور از کد دانشگاه ها برای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ همان اعداد مربوط به هر یک از رشته های تحصیلی ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور است که برای همه کد محل های با و بدون کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان در نظر گرفته شده است.

 در واقع کد رشته های دانشگاه سراسری یا آزاد نمادی از رشته تحصیلی و محل تحصیل و البته شرایط آن است.

3/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب حداکثر چند کد رشته محل می باشند؟

حداکثر 100 کد رشته محل را می توانند انتخاب کنند

اگر متقاضیان شناسه دسترسی به انتخاب‌رشته را فراموش کرده باشند، امکان بازیابی آن وجود دارد؟

بله، متقاضیان می توانند از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به بازیابی مجدد آن اقدام کنند.

منظور از كد رشته چیست؟

به هر یک از رشته های دانشگاهی یک کد اختصاص یافته است که داوطلبان از طریق کد ها بتوانند انتخاب رشته کنند.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور