ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان + 3 تکنیک قبولی | ایران تحصیل

نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

به طور کلی دانشگاه فرهنگیان را می‌توان یکی از پرمتقاضی‌ترین دانشگاه‌های کشور است. این دانشگاه به منظور تربیت معلمان و توانمندسازی نیروهای انسانی وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی شده است. در نتیجه افرادی که تمایل به تحصیل در این دانشگاه دارند، باید ابتدا نسبت به نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان آگاه شوند؛ چرا که با این روش می‌توانند تصمیم بهتری در انتخاب رشته خود داشته باشند.

لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، مشروط به شرکت در آزمون کنکور سراسری و کسب نمره قبولی برای انتخاب رشته آن دانشگاه است. نحوه چیدمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان یکی از مهم‌ترین مراحلی است که داوطلبان در مسیر انتخاب رشته خود باید به آن توجه کنند. به همین دلیل در این مقاله از ایران تحصیل قرار است تا به طور کامل به این موضوع و نکات مربوط به آن بپردازیم. شما می‌توانید برای مشاوره بیشتر در این زمینه، از طریق شماره 9099075307 با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403

🔶 همزمان با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1403، کارنامه‌ای برای هرکدام از داوطلبان صادر شد که در آن اطلاعات کامل و وضعیت علمی آن‌ها نوشته شده است. متقاضیان پس از اینکه کارنامه نتایج خود را مشاهده کردند، می‌توانند برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان تصمیم‌گیری کنند. آن دسته از افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را دارند، در زمان مقرر برای انتخاب رشته و همچنین در صورت داشتن شرایط ثبت‌نام، نسبت به نام‌نویسی خود در سامانه سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org اقدام کنند.

🔶 این نکته نیز حائز اهمیت است که انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته دیگر دانشگاه‌های سراسری در ماه مرداد برگزار خواهد شد. با توجه به تغییراتی که در ساختار کنکور سراسری 1403 صورت گرفته، ما به شما توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از اینکه فرایند انتخاب رشته را انجام دهید، دفترچه آن را دانلود کرده و به طور کامل و دقیق مطالعه نمایید.

شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مشروط به داشتن شرایطی است که در دفترچه‌هایی که از سوی سازمان سنجش منتشر شده اعلام می‌گردد. در ادامه این بخش از مقاله قرار است تا به شرایط اختصاصی انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان بپردازیم.

شرایط اختصاصی انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1403

اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را دارید، بهتر است تا ابتدا با شرایط اختصاصی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان آشنا شوید. این شرایط عبارت‌اند از:

✔داوطلبان باید در لحظه ورود به دانشگاه حداکثر 24 سال سن داشته باشند.

✔داوطلبان انسانی باید دارای حداقل معدل کل 15 و داوطلبان سایر رشته‌ها باید حداقل معدل کل 14 در پایه‌های دهم، یازدهم، دوازدهم داشته باشند.

✔متقاضیان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باید در کنکور سراسری تراز بالای 6500 را کسب کنند.

✔داوطلبان در کد رشته محل مربوط باید بومی باشد.

✔متقاضیان باید از شرایط روحی و جسمی مناسب و سالمی برای انجام وظیفه درست در معلمی برخوردار باشند.

✔در مرحله آخر داوطلبان باید در مصاحبه اختصاصی شرکت کنند تا صلاحیت‌های عمومی آن‌ها تایید شود.

شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

سلامت کامل در انتخاب رشته فرهنگیان 1403

در بخش قبلی مقاله دریافتید که نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان نیازمند داشتن سلامت کامل جسمانی و روحی است. این جمله بدان معنی است که آن دسته از داوطلبانی که برای به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت شده‌اند، باید در موارد مختلف مربوط به سلامت معاینه شوند. از مهم‌ترین مواردی که در این موضوع بررسی و معاینه می‌شود، می‌توان به نداشتن لکنت زبان، قدرت بینایی بالا به صورت ” 10 از 10 با عینک و 10 از 20 بدون عینک در حالت مجموع دو چشم”، قدرت شنوایی، نداشتن نقص عضو مشخص، عدم ابتلا به بیماری صعب العلاج و مزمن، علاقه و انگیزه بالا در معلمی و همچنین قد مناسب که در آقایان حداقل 160 سانتی متر و در بانوان 155 سانتی متر تعیین شده اشاره کرد. داوطلبان شرکت در انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان باید در مواردی که گفته شد، از سلامت خود اطمینان حاصل کنند.

تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403

داوطلبانی که قصد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان را دارند، بهتر است اولویت‌های خود را بر اساس علاقه بچینند. دلیل این کار این است که دعوت به مصاحبه این دانشگاه، علاوه بر ظرفیت پذیرش موجود، به نحوه چیدمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان افراد نیز بستگی دارد.

بهتر است این مورد را مرحله به مرحله ذکر کنیم تا آن را به طور کامل متوجه شوید. در ابتدا بهتر است بدانید که نرم افزار سازمان سنجش فرم انتخاب رشته کنکور سراسری را به ترتیب اولویت 1 تا 150 شما بررسی می‌کند. این روش به این صورت است که در ابتدا انتخاب اول شما بررسی شده و اگر ظرفیت این اولویت، توسط داوطلبان رتبه بالاتر پر شده باشد، نرم افزار سایت سازمان سنجش به سراغ اولویت 2 شما خواهد رفت. این رویه تا اولویتی که ظرفیت آن خالی باشد ادامه خواهد داشت.

به این نکته توجه کنید که اگر شما به شکل جدی قصد تحصیل و قبولی در دانشگاه‌های فرهنگیان را دارید، بهتر است تا آن دانشگاه‌ها را در اولویت‌های اول فرم انتخاب رشته خود قرار دهید. از سوی دیگر اگر شما به رشته‌هایی به جز دانشگاه فرهنگیان علاقه دارید، کد محل آن رشته‌ها را در اولویت بالاتر از رشته‌های دانشگاه فرهنگیان قرار دهید.

 

برای اطلاع از رشته های دانشگاه فرهنگیان روی لینک کلیک کنید.

 

نکات مهم در نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان 1403

🔷 نکته‌ای که در نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان وجود دارد این است که هرکدام از داوطلبان، فقط می‌تواند رشته محل‌هایی که طبق دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نظر مشخص شده و مربوط به بوم او است را انتخاب کند.

🔷 بهتر است تا داوطلبان به محل تحصیل در دانشگاه فرهنگیان نیز توجه کنند. به دلیل اینکه دانشگاه فرهنگیان بومی گزینی انجام می‌دهد، اگر قصد تحصیل در شهر خود را دارید، می‌بایست قبل از هر چیزی از محل تحصیل دانشگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

🔷 نکته بعدی که درباره نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان وجود دارد، به محل خدمت داوطلبان مرتبط است. لازم به ذکر است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان باید دو برابر زمان تحصیل خود تعهد بگذرانند. این بدان معنی است که اگر مدت زمان تحصیل داوطلب در مقطع کارشناسی 4 سال به طول بیانجامد، آن داوطلب باید 8 سال در محل خدمتی که در دفترچه تعیین شده تعهد بگذراند.

نکات مهم در نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان

بعد از انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403 چه مراحلی وجود دارد؟

📌 یکی از مهم‌ترین مراحلی که پس از گذراندن فرایند انتخاب رشته وجود دارد، مصاحبه است. همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، فقطآن دسته از داوطلبانی که از سوی دانشگاه انتخاب می‌گردند، به مرحله مصاحبه دعوت خواهند شد. این رویه به این صورت است که سازمان سنجش بعد از اینکه انتخاب‌های افراد را در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 1403 بررسی کرد، فهرست افراد دعوت شده به مصاحبه را به میزان چند برابر ظرفیت کد رشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان منتظر می‌شود.

📌 آن دسته از افرادی که برای مرحله دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان انتخاب می‌شوند، پس از بررسی و مطالعه اطلاعیه منتشر شده سازمان سنجش در این زمینه، باید در تاریخ تعیین شده به دانشگاه مراجعه کرده و فرایند گزینش را انجام دهند. لازم به ذکر است که در جلسات مصاحبه سلامت جسمی داوطلبان بررسی شده و در این جلسات، یک سری سوالات درباره اهداف آن‌ها از فعالیت در زمینه معلمی، احکام و همچنین مسائل سیاسی پرسیده می‌شود.

 

📞 چنانچه پس از خواندن این مقاله سوال یا ابهامی درباره نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان دارید، می‌توانید با شماره 9099075307 تماس گرفته و ابهامات خود را با کارشناسان ما در ایران تحصیل مطرح کنید.

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله از ایران تحصیل به بررسی نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان و نکات مربوط به آن پرداختیم. شما با خواندن این مقاله دریافتید که انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته دیگر دانشگاه‌های سراسری در ماه مرداد برگزار خواهد شد. همچنین درباره شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان نیز خواندید که داشتن حداکثر 24 سال سن، حداقل معدل كل 15 برای داوطلبان گروه انسانی و حداقل 14 برای سایر رشته‌ها و داشتن سلامت کامل روحی و جسمی از جمله این شرایط است.

درباره نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان نیز دریافتید که هرکدام از داوطلبان، فقط می‌تواند رشته محل‌هایی که طبق دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نظر مشخص شده و مربوط به بوم او است را انتخاب کند. همچنین متقاضیان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان باید دو برابر زمان تحصیل خود تعهد بگذرانند. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق شماره تماس 9099075307 با کارشناسان ما تماس گرفته و یا سوالات خود را در کامنت‌های همین مقاله بپرسید.

 

دانلود فایل PDF مقاله نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان روی لینک کلیک کنید.

 

4.3/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای شانس قبولی بیشتر دانشگاه فرهنگیان انتخاب رشته را چطور انجام دهیم؟

اگر شما به شکل جدی قصد تحصیل و قبولی در دانشگاه‌های فرهنگیان را دارید، بهتر است تا آن دانشگاه‌ها را در اولویت‌های اول فرم انتخاب رشته خود قرار دهید.

برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان چه شرایطی وجود دارد؟

داشتن حداکثر 24 سال سن، حداقل معدل كل 15 برای داوطلبان گروه انسانی و حداقل 14 برای سایر رشته‌ها و داشتن سلامت کامل روحی و جسمی از جمله این شرایط است.

محل خدمت برای گذراندن تعهد چه تاثیری بر نحوه چیدمان انتخاب رشته فرهنگیان دارد؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان باید دو برابر زمان تحصیل خود تعهد بگذرانند. به همین دلیل باید در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان، این نکته را نیز لحاظ کرد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سامانه نقل و انتقالات دانشگاه فرهنگیان

  سامانه نقل و انتقالات دانشگاه فرهنگیان + زمان و بخشنامه 1403

  سامانه نقل و انتقالات دانشگاه فرهنگیان جهت استفاده دانشجویان فعال شده است. تمامی دانشجویانی که تمایل به ثبت درخواست مهمانی یا انتقالی دارند، می‌توانند از سامانه جامع گلستان به آدرس education.cfu.ac.ir استفاده کنند. این سامانه جایگزین سامانه enteghalat.com شده که...
 • آیین نامه نقل و انتقالات فرهنگیان

  آیین نامه نقل و انتقالات فرهنگیان 1403 + زمان و شرایط

  آیین نامه نقل و انتقالات فرهنگیان درون استانی و برون استانی وزارت آموزش و پرورش، هر سال در سامانه مای مدیو قرار می‌گیرد. برخی افراد ممکن است به علت‌های متعدد نظیر انتقال محل سکونت یا تاهل، محل فعالیت خود را...
 • شرایط انتقالی استثنا فرهنگیان

  انتقالی استثنا فرهنگیان 1403 + شرایط خانم ها، ایثارگران و ماده 28

  شرایط انتقالی فرهنگیان با هدف برای تحکیم بنیان خانواده و افزایش بهره وری کارمندان و … توسط آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است که هر ساله در زمان مقرر افراد می توانند با توجه به شرایط اعلام شده...
 • معلم شدن بدون آزمون استخدامی

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی + شرایط و مراحل | medu.ir

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی امکان‌پذیر است؟ با توجه‌ به سخت بودن آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش و همچنین وجود شرایط سنی، خیلی‌ از افراد پذیرفته نمی‌شوند. از همین رو به دنبال روش‌‌های دیگری برای رسیدن به این شغل هستند....
تماس با مشاور