ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

درباره نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

دانشجویان سرمایه هر کشوری به شمار می آیند. از این رو دولت برای افرادی که دانشجو هستند، تسهیلاتی را در نظر گرفته است. دانشجویانی که به منظور ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند، می توانند از این تسهیلات که مهم ترین آن ها دریافت ارز دانشجویی می باشد، استفاده نمایند. در این مطلب تصمیم داریم شما را با نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ آشنا کنیم. با ما همراه باشید. در زمان دریافت ارزش دانشجویی ۱۴۰۲، باید مراحلی به درستی طی شود. به طور کلی دولت برای شرکت های دانش بنیان، تسهیلاتی را در نظر گرفته است که دانشجویان، نخبگان، مخترعین و… مشمول این شرایط می شوند.

در واقع در این نامه بیان شده است که دانشجو مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت بوده و می تواند برای بازه زمانی مشخصی از سنوات مجاز تحصیلی و از بانک های مشخصی ارز های دولتی را دریافت کند. در صورتی که در این نامه ذکر شود که دانشجو برای مدت 6 ماه اشتغال به تحصیل دارد، پس از تاییدیه وزارتخانه ها، شخص با داشتن معرفی نامه، به بانک معرفی شده و می تواند به مدت 6 ماه ارز دانشجویی دریافت کند. نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ مراحل ساده ای دارد که با اطلاع داشتن از آن ها می توانید سرعت بیش تری به روند کاری خود ببخشید. در ادامه توضیح بیش تری در این باره خواهیم داد.

در مورد نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 

نحوه گرفتن ارز دانشجویی ۱۴۰۲ به چه صورت است؟

همان طور که پیش تر گفته شد، دولت برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند، تسهیلاتی را در نظر گرفته است. این تسهیلات شامل ارائه ارز دولتی در زمان اشتغال به تحصیل می باشد. در واقع باید دانشجو به وزارت علوم و بهداشت مراجعه نموده و نامه ای تایید شده را از این وزارت خانه دریافت کند. در این نامه مدت زمان اشتغال به تحصیل او ذکر شده است و هر مدت زمانی که در این نامه درج شده باشد، این امکان را برای دانشجو فراهم می سازد تا بتواند ارز دانشجویی دریافت کند.

یکی از مواردی که باید در مورد نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ بدانید، این است که پیش از شروع ثبت نام باید وی متعهد شود که پس از اعزام به کشور محل تحصیل، هر شش ماه یک بار، نسبت به ارسال گواهی اشتغال به تحصیل مورد تایید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج اقدام کند. در غیر این صورت هیچ گونه ادعایی نمی تواند در زمان عدم ارائه مدارک خواسته شده نسبت به خدمات ارائه شده از سوی اداره نام برده داشته باشد.

 

 

جهت اطلاع از مراحل دریافت ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

مراحل گرفتن ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 1. باید در ابتدا در سامانه سجاد و نشا و تشکیل پرونده اولین قدم برای تشکیل پرونده در سایت نشا می باشد. دانشجو باید به صورت الکترونیکی، ثبت نام خود را در سایت نشان انجام دهد و سپس شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه خود را دریافت کند.
 2. پس از تشکیل پرونده و دریافت نام کاربری و گذرواژه در سامانه نشا، دانشجو می تواند از طریق لینک ورود به سامانه نشا، وارد پروفایل شخصی خود شود. سپس از منوی مدیریت درخواست ها، گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب نموده و فرم مربوط به آن را باید پر کند. برای تسهیل در دریافت نامه نام برده شده، موسساتی در سراسر کشور انتخاب شده اند. از این رو هیچ گونه نیازی به مراجعه حضوری برای اخذ این نامه وجود ندارد و دانشجو می تواند نزدیک ترین موسسه را انتخاب کند. از سوی دیگر باید تاریخ مد نظر خود را برای دریافت نامه در فرم مشخص کند. پس از به اتمام رساندن مراحل گفته شده، دانشجو می تواند در لیست درخواست ها، درخواست خود را در وضعیت انتظار مشاهده کند.
 3. حال باید دانشجو منتظر بماند تا کارشناسان نظر خود را در مورد درخواست او ارائه دهند. پس از ثبت درخواست و پیش از تاریخ منتخب شده از سوی دانشجو، درخواست وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سپس از طریق ایمبل و یا پیامک نتیجه بررسی اطلاع داده خواهد شد. در صورتی که درخواست دانشجو مورد تایید قرار گرفته باشد، در تاریخ مشخص شده می تواند به موسسه منتخب مراجعه نموده و نامه خود را دریافت کند. در صورتی که نامه مورد تایید نبود، دانشجو می تواند نسبت به ویرایش و برطرف نمودن خطای احتمالی پیش آمده درخواست خود را مجدد پیگیری کند.

 

اطلاعیه مهم:

مدت استفاده از تسهیلات مزبور برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ٣ سال و در مقطع دکتری حداکثر ٥ سال می باشد .

 

 

 1. پیش از مراجعه به موسسه منتخب، در تاریخ مشخص شده، مبلغ از پیش تعیین شده ای که طبق آخرین دستورالعمل ابلاغ شده، مبلغ 115.000 ریال معادل یازده هزار و پانصد تومان می باشد را باید برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲، به شماره حساب 2172019006002، بانک ملی ایران، شعبه فردوسی، به نام امور دانشجویان (کد 137، واریز نماید. هم چنین باید در زمان مراجعه برای دریافت نامه، فیش پرداخت شده را به همراه داشته باشد.
 2. نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ به این صورت است که دانشجو باید آخرین اخبار و تغییرات سایت نشا را مرتب مشاهده کند به این دلیل که تنها پل ارتباطی و اطلاع رسانی تایید وی سامانه نشا می باشد.
 3. به منظور دریافت نامه معرفی به بانک، نیازی به حضور دانشجو در موسسه نمی باشد. حضور دانشجو برای دریافت نامه بانک از موسسه انتخاب شده، الزامی نیست. بلکه حتی یکی از اقوام نزدیک مانند پدر، مادر، خواهر و یا موکل دانشجو می تواند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر، همراه با اصل گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو، به موسسه مراجعه نموده و نامه مذکور را دریافت کند.

 

آشنایی با نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 

 

تسهیلات قابل ارائه

 1. پاسخ به درخواست های دانشجو از طریق سامانه
 2. معرفی به سازمان وظیفه عمومی ناجا جهت اخذ معافیت تحصیلی برای طول مدت دوره با رعایت مقررات نظام وظیفه.
 3. به تعویق انداختن تعهدات مربوط به استفاده از تحصیل رایگان تا پایان دوره.
 4. اطلاع رسانی و ارائه خدمات مشاور های در خصوص وضعیت تحصیلی در دانشگاه های کشور های مختلف.

تبصره ١: پرداخت کلیه هزینه های ریالی و ارزی مربوطه به عهده متقاضی است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هیچ گونه تعهدی در این خصوص نخواهد داشت.

تبصره ٢: متقاضیان استفاده از بند یک تسهیلات ارز دانشجویی ۱۴۰۲ مزبور باید معادل یکصد و پنجاه میلیون ریال تضمین معتبر به عنوان ضمانت در انجام خدمت وظیفه عمومی پس از پایان تحصیلات به عنوان ودیعه به نفع سازمان وظیفه عمومی بسپارند.

تبصره ٣: مدت استفاده از تسهیلات مزبور برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ٣ سال و در مقطع دکتری حداکثر ٥ سال می باشد.

 

آموزش نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 

توجه: کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور و دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور جهت استفاده از هریک از خدمات دانشجویی و تسهیلات غیر ارزی باید در سایت نام برده شده ثبت نام کنند.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا

 1. تصویر اصل پذیرش از کشور محل تحصیل (برای کشور آمریکا فرم I-20 الزامی است)
 2. تصویر نمره زبان
 3. تصویر گواهی فارغ التحصیلی ( نامه دانشگاه به سازمان وظیفه)
 4. تصویر شناسنامه
 5. تصویر کارت ملی

افرادی که پس از به اتمام رسیدن فرجه شش ماه فراغ التحصیلی مراجعه کنند، باید دفترچه اعزام به خدمت را نیز ارائه دهند. کسانی که در حین خدمت هستند، باید نام های از یگان خدمتی خود را به منظور دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ دریافت و ضمیمه مدارک خود کنند.

تذکر: متقاضیانی که نسبت به ارسال تصویر مدارک مورد نیاز از طریق وبگاه در زمان ثبت نام اقدام کنند و در زمان مراجعه به اداره کل بورس و اصل مدارک ارسال شده را به سمع و نظر کارشناسان مربوطه برسانند.

 

درباره نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 

 

دریافت کننده ارز دانشجویی ۱۴۰۲ باید چه شرایطی داشته باشد؟

برای دانشجویانی که رشته تحصیلی آن ها زیر مجموعه وزارت علوم می باشد و متقاضی هستند، نحوه گرفتن ارز دانشجویی ۱۴۰۲ برای این افراد به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه محل تحصیل بایستی جزو دانشگاه‌ های مورد تایید از نظر وزارت مربوطه باشد.
 • لیست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم بعد از سپتامبر 2018.
 • مدت زمان تحصیل بایستی طبق زمان تعیین شده و در حد مجاز باشد.) برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی نباید از 5 سال و کارشناسی ارشد 3 سال بیش تر باشد.
 • فاصله دو مقطع تحصیلی نباید بیش تر از یک سال باشد.
 • مراحل خروج کشور به طور قانونی انجام شده باشد.
 • محل تحصیل پذیرش در خارج از کشور، مورد تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم باشد.
 • برای دانشجویان متقاضی، ارز دانشجویی ۲ بار در سال به دانشجو تعلق می گیرد.
 • ارز دانشجویی توسط بانک های عاملی که بانک مرکزی معرفی می کند (معمولا بانک تجارت و سامان) به دانشجو پرداخت می‌شود.
 • نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان

 

 

برای اطلاع از مبلغ وام دانشجویی ۱۴۰۲، بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

 

شرایط مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا

 1. داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

تذکر : معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار صادر می شود پس متقاضیان برای نوبت بعدی دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ می بایست در مقطع بالا تری از آخرین مدرک تحصیلی خود اقدام نمایند.

 کسب حد نصاب یکی از آزمون های زبان خارجی مورد قبول وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 • MSRT(MCHE)=40
 • TOLIMO=440
 • IELTS=5
 • TOEFL/PBT=440
 • TOEFL/IBT=45
 1. داشتن اصل پذیرش (قطعی و غیر مشروط) از دانشگاه های خارجی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (ضمناً برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشور آمریکا برای گرفتن ارز دانشجویی ۱۴۰۲، ارائه فرم  I-20 الزامی است).

تذکر : اسامی دانشگاه های خارجی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در وبگاه اداره کل دانش آموختگان معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دسترس می باشد.

 

نکاتی در مورد نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 

نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ و تشکیل پرونده

در مرحله اول باید تشکیل پرونده دانشجویی در کشور محل تحصیل صورت پذیرد. به منظور تشکیل پرونده باید در سفارت ایران اقدام شود و برای این کار باید به سامانه تاک مراجعه کند. پس از ثبت و اسکن مدارک و دریافت کد رهگیری دانشجو می تواند این مدارک را به کنسولگری ارسال نماید.

 

شرایط استفاده از تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

 1. تحصیل در دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری
 2. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل جدید (به تاریخ روز) با تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.
 3. ارائه ریز نمرات سال های گذشته برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲.
 4. روشن بودن وضعیت نظام وظیفه (داشتن کارت پایان خدمت – داشتن کارت معافیت دائم – داشتن معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور) (ضمیمه نمودن کارت پایان خدمت؛ کارت معافیت دائم؛ نامه معافیت تحصیلی)
 5. ثبت نام در این سایت و ایجاد پروفایل.

 

موارد تسهیلات غیر دانشجویی

 1. استفاده از تخفیف هواپیمایی در سال یکبار که توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل قابل اقدام می باشد.
 2. معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور.

تذکر: در سال دو نوبت می توانند از معافیت استفاده نمایند به شرط آن که فاصله دو ورود به کشور بیش از سه ماه باشد.

 1. عدم پرداخت مبلغ صدور گذرنامه (لازم به ذکر است تسهیلات دانشجویی شامل همسر و فرزند دانشجو نیز می باشد.)
 2. صدور گواهی اشتغال به تحصیل

مدارک مورد نیاز: برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ گواهی اشتغال به تحصیل و ریز نمرات به تایید نمایندگی ایران در خارج از کشور جهت صدور گواهی اشتغال به تحصیل برای اداره راهنمایی رانندگی حضور شخص به همراه گذرنامه و یک قطعه عکس الزامی است.

 

شرایط و نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 1. اعلام فراغت از تحصیل به سازمان وظیفه عمومی

مدارک مورد نیاز: گواهی ارزشیابی مدرک تحصیلی از اداره کل دانش آموختگان

تذکر: حضور مشمول به همراه گذرنامه الزامی است

 1. اعلام انصراف از تحصیل
 • مدارک مورد نیاز: نامه از دانشگاه محل تحصیل که اعلام انصراف دانشجو را تایید نموده باشد. حضور شخص دانشجو به همراه گذرنامه، درخواست اعلام انصراف از تحصیل به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲
 • زمان و مکان مراجعه: دانشجویانی که مدارک آن را کامل بوده و از سوی کارشناسان مورد تایید قرار گرفته اند، با در دست داشتن اصل مدارک ارسالی پس از 7 روز کاری می توانند جهت گرفتن معافیت تحصیلی و یا سایر خدمات به سازمان امور دانشجویان – اداره اعزام با هزینه شخصی و اداره تسهیلات مراجعه کنند.

 

اطلاعیه:

متقاضیان می بایست نسبت به ارسال تصویر مدارک مورد نیاز از طریق وبگاه در هنگام ثبت نام اقدام نمایند و در هنگام مراجعه به اداره کل بورس و اصل مدارک ارسال شده را به روئیت کارشناسان مربوطه برسانند.

 

 

خلاصه مطلب

نحوه دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ برای افرادی که متقاضی این تسهیلات می باشند، در چند مرحله ثبت نامی در سایت های سجا و نشا خلاصه شده است. توجه داشته باشید که برای گرفتن ارز دانشجویی ۱۴۰۲ باید مدارک گفته شده را آماده نموده و بدون مراجعه حضوری به موسسه، از طریق سایت نشا، درخواست نامه اشتغال به تحصیل خود را ارسال کنید. البته در صورت نیاز می توانید از تسهیلات غیر دانشجویی نیز بهره مند شوید. اما لازم به ذکر است که باید مشمول موارد گفته شده باشید. اگر در این زمینه سوالی دارید، با همکاران ما در ایران تحصیل تماس گرفته و یا برای ما کامنت بگذارید. 

 

 

برای دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

1-نحوه پرداخت ارز و میزان آن چگونه است؟

میزان و نرخ ارز به عهده بانک های عامل می باشد. (اطلاعات ریز و کامل را از بانک های عامل پیگیری نمایید.)

2-ارز دانشجویی به کدام رشته‌های تحصیلی تعلق می گیرد؟

ارز دانشجویی به تمام رشته‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد، فقط دانشگاه شما باید جزو دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

3-مقدار ارز دانشجویی چقدر است؟

مقدار ارز دانشجویی ۱۰۰۰ دلار آمریکا است.

 

نظرات

 1. سینا
  ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۶

  سلام یعنی داشتن مدرک زبان الزامیه؟

  • مشاور ملکی
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۹

   سلام وقت بخیر
   بله برای دریافت ارز دانشجویی شما باید دارای مدرک زبان باشید.

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۹

   سلام وقت بخیر
   بله

 2. مریم
  ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۱

  یکی از بندها این هست که بین مقاطع تحصیلی فاصله بیش از یکسال نباشه …‌‌این به این معنی هست که به افرادی که باگپ تحصیلی مثلا ده ساله وارد مقطع دکترا شدن ارز تعلق نمیگیره ؟

  • مشاور رضایی
   ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۰

   سلام وقت بخیر . خیر

 3. شقایق
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۲

  چرا به مقطع کارشناسی ارز دانشجویی تعلق نمیگیره؟

  • مشاور رضایی
   ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۴

   سلام وقت بخیر ارز دانشجویی مختص افرادی است که ویزای تحصیلی دارند

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)