تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان + آیین نامه 1401 | ایران تحصیل

سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان به اندازه ی قبولی در آزمون و ورود به این مدارس چالش برانگیز است. از این رو رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان شرایط دانش آموزان پایه نهم مدارس سمپاد برای ادامه تحصیل در پایه دهم مدارس تیزهوشان را اعلام کرد. در این مقاله به بررسی این شرایط خواهیم پرداخت.به موجب این بخش نامه کلیه دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان را دارند در تمامی مقاطع هفتم، هشتم و نهم باید شرایطی که در ادامه به آن می پردازیم را باید دارا باشند.

همچنین در این مقاله به بررسی فرایند ثبت نام در مدارس تیزهوشان می پردازیم و در انتها درباره ی کارت ورود به جلسه، شرایط آزمون و آخربن اخبار مربوط به مدارس تیزهوشان مطالبی را آماده کرده ایم.

 

تاریخ برگزاری آزمون و مهلت ثبت نام آن

داوطلبان برای اطلاع از این موارد باید به دفترچه ی راهنمای ارائه شده توسط سازمان سنجش مراجعه کنند. این دفترچه برای داوطلبان پایه هفتم با مراجعه به سایت hoosh.medu.ir قابل دسترسی است. ثبت نام برای آزمون تکمیل ظرفیت پایه ی دهم و ورودی پایه هفتم سال 1401_1402 از تاریخ 11 فروردین ماه به مدت 15 روز ادامه دارد و از طریق سایت azmoon.medu.ir انجام می شود. آزمون ورودی پایه ی هفتم و دهم سازمان سنجش به صورت همزمان در داخل و خارج از کشور در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود.

لازم است بدانید که کلیه مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی و توسط خود داوطلبان قابل انجام است و مدارس محل تحصیل صرفا موظف به ارائه ی رمز همگام به دانش آموزان می باشند.

 

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

 • معدل دانش آموزان در خردادماه نباید کمتر از 14 باشد. دانش آموزانی که معدل کل خردادماه آن ها کمتر از 14باشد حق ادامه تحصیل در مدارس سمپاد را نخواهند داشت.
 • نمره ی ارزشیابی نوبت دوم و یا شهریور ماه آن ها بدون ضریب و در هیچ یک از درس ها نباید پایین تر از 12 باشد. دانش آموزانی که این شرایط را نقض کنند به مدارس عادی انتفال خواهند یافت.
 • دانش آموزی که به دلیل کسب نمرات بین10 تا12 در امتحانات شهریور ماه شرکت می کند، نمره ی امتحانات شهریور ماه وی در معدل نهایی تاثیر نخواهد داشت و تنها ماندن یا رفتن از مدارس تیزهوشان را مشخص خواهد کرد.

در ادامه به بررسی تبصره های شرایط فوق می پردازیم.

 • تبصره ی 1: دانش آموزی که نمره سالانه درس یا دروس وی در خرداد ماه بین 10 تا 12 باشد می توانند جهت ادامه تحصیل  در مراکز سمپاد در امتحانات نوبت شهریور ماه شرکت نماید . سوالات امتحان شهریورماه برای مشمولان این بندصرفا از کتاب ارائه شده از دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی خواهد بود.
 • تبصره ی 2: در صورتیکه با معدل سالانه کمتر از 14 در خرداد شرایط قبولی در مدارس عادی را نداشته باشد درس هایی که نمره کمتر از 10 دارد در شهریور ماه امتحان می دهد وبا هر نمره یا معدلی به مدارس عادی هدایت می شود .
 • تبصره 3: چنانچه دانش آموزی به دلیل کسب نمرات 10 تا 12 در امتحانات شهریور ماه شرکت کنند و معدل سالانه ی وی بعد از این امتحانات حداقل 15 باشد و در یک درس نمره ی 10 تا 12 را کسب کرده باشد می تواند در مدارس سمپاد ادامه تحصیل دهد. همچنین با کسب حداقل معدل 17 مجاز است که در دو درس نمره ی 10 تا 12 را کسب کند.
 • تبصره 4: دانش آموزان در طول دوره ی تحصیل فقط یکبار در یک ماده درسی می توانند از مفاد تبصره ی 3 استفاده نمیایند.
 •  تبصره 5: در صورتی که دانش آموزی نخواهد در امتحانات تجدیدی شرکت کند یا به شهری نقل مکان کند که فاقد مدارس سمپاد است ، نمرات وی بر اساس آیین نامه امتحانات مصوب شورای عالی آموزش و پرورش ملحوظ و طبق مقررات اعلام نتیجه خواهد شد .

 

 به نقل از رییس مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان درخصوص شرایط دانش آموزان پایه ی نهم که در مدارس سمپاد تحصیل کرده اند، دانش آموزان برای شرکت در پایه ی دهم مدارس سمپاد باید دارای معدل خرداد ماه بالای 16 باشند. همچنین نمره ی ارزشیابی هیچ یک از دروس در امتحانات نوبت دوم یا شهریور ماه پایین تر از 12 نباشد. در غیر این صورت به مدارس عادی هدایت می شوند.

 

شرایط ورود به مدارس تیزهوشان مقطع اول متوسطه

داوطلبان شرکت در آزمون پایه ششم به هفتم مدارس تیزهوشان باید در تمامی دروس پایه پنجم و ششم نمره ی خیلی خوب را کسب کرده باشند وتنها در یک درس مجاز به کسب امتیاز خوب می باشند. در غیر این صورت صلاحیت شرکت در آزمون ورودی مدارس استعداد درخشان را ندارند.( دروس نیم سال دوم پایه ی پنجم مورد ارزیابی قرار می گیرد)

تربیت بدنی و شایستگی عمومی جزء مواد درسی ملحوظ می شوند.

همچنین از شرایط عمومی شرکت در آزمون، تابعیت ایرانی داوطلبان است و اتباع غیرایرانی با شرایط خاص می توانند در آزمون ثبت نام و شرکت کنند.متقاضیان شرکت در آزمون ششم به هفتم مدارس تیزهوشان می توانند با مراجعه به سایت  hoosh.medu.ir نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند.

 

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

 

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم در سال 1401

 • داوطلبان در این گروه علاوه بر دارا بودن اشتغال به تحصیل در پایه ی نهم لازم است معدل پایه هشتم آن ها بالای 19 باشد.
 • همانند آزمون ورودی به مدارس تیزهوشان پایه ششم، دانش آموزان با تابعیت غیرایرانی امکان شرکت در این آزمون را مگر در شرایط خاص ندارند.
 • دانش آموزانی که سه سال تحصیلی هفتم،هشتم و نهم را در مدارس استعدادهای درخشان گذرانده اند نیازی به شرکت در امتحان ورودی دوره ی دوم ندارند و مستقیما به پایه ی دهم دوره ی دوم فرستاده می شوند. آزمون برگزاری برای سایر دانش آموزان به منظور تکمیل ظرفیت کلاس ها به ویژه در رشته ی انسانی برگزار می شود.
 • باتوجه به این که هرساله تغییرات جزئی در مفاد بخش نامه ی شرکت در آزمون های مدارس استعداد های درخشان ایجاد می شود،سازمان سنجش این اطلاعات را در قالب دفترچه ای برای داوطلبین گرد آوری کرده است.دانش آموزان موظف اند پیش از شرکت در آزمون، مفاد بخشنامه و راهنمای تکمیل نمونه برگ تقاضا نامه ی ثبت نام را مطالعه کنند و با اطلاعات کامل نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام کنند.
 • برای اطلاع از جزئیات بیشتر این دفترچه در سال 1401 می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

برای اطلاع از نحوه ی ثبت نام در مدارس تیزهوشان کلیک کنید.

 

 

بخش نامه ی سازمان سنجش در خصوص شرکت در آزمون مدارس استعداد درخشان

این بخش نامه در سال 1401 دارای بخش های مختلفی می باشد. شامل مراحل ثبت نام داوطلبان در آزمون ، ضوابط و شرایط ثبت نام و پذیرش داوطلبان ، مواد امتحانی، تعداد و ضرایب سوالات آزمون پایه دهم ، اعلام نتایج و ضوابط و نحوه نقل و انتقال پذیرفته شدگان می باشد .

 

 

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

 

رمز همگام چیست؟

دانش آموزان با اطلاع از رمز خود و ورود به سامانه ی همگام ،می توانند بسیاری از فرآیند های حین تحصیل خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. فرآیند هایی از قبیل ثبت نام جهت شرکت در آزمون های ورودی مدارس نمونه دولتی وتیزهوشان و یا ثبت نام در المپیاد های علمی با مراجعه به پورتال همگام قابل انجام اند.

 

اطلاعات درج شده در کارت ورود به جلسه

در کارت ورود به جلسه علاوه بر عکس داوطلب اطلاعاتی مانند نام،نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی درج شده است. همچنین مدارس تیزهوشان انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه مشاهده می شود. متقاضیان باید پنج روز پیش از روز برگزاری آزمون با مراجعه به سایت azmoon.medu.ir کارت ورود به جلسه را دریافت و پرینت بگیرند.

 

آخرین اخبار مدارس تیزهوشان

 • سهم مدارس نمونه و تیزهوشان در رتبه های زیر سه هزار کنکور

بررسی رتبه‌های کنکور زیر سه هزار طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که سال گذشته همه دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان ۳.۲۶ درصد کل دانش‌آموزان کشور یعنی معادل ۱۲۱ هزار نفر بودند، اما این از این سه هزار رتبه برتر ۳۷.۳۵ درصد رتبه‌ها توسط دانش‌آموزان این مدارس کسب شد. احمدی لاشکی با اشاره به این موضوع افزود: طی 31 سال گذشته 9 استان هیچ مدالی در المپیاد ها دریافت نکرده اند.آیا واقعا هیچ استعدادی در این استان ها وجود ندارد؟ عقیده ی من بر این است که عدالت آموزشی باید برقرار شود و شرایط برای کلان شهر ها و شهر های کوچک تر برابر باشد.

 • افتتاح مدرسه تیزهوشان غرب گیلان دهه فجر

فرماندار صومعه سرا از راه اندازی مدرسه تیزهوشان غرب گیلان در این شهرستان در دهه مبارک فجر امسال خبر داد. سیدمحمدی افزود این دبیرستان در دهه فجر افتتاح می شود.

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان پرداخته ایم. شما می توانید برای مشاوره در زمینه ی موفقیت در آزمون ورودی و برنامه ریزی برای کسب بهترین نتایج،از طریق شماره های موجود در سامانه با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

 

 

برای دانلود مقاله به صورت pdf کلیک کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

برای ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان شرط معدل وجود دارد؟

بله دانش آموزان باید دارای معدل بالای 14 باشند.

برای ادامه تحصیل در پایه ی دهم مدارس تیزهوشان،معدل پایه ی هشتم در نظر گرفته می شود؟

بله معدل پایه ی هشتم باید بالای 19 باشد.

آیا نمره ی امتحان شهریور ماه در معدل کل مدارس تیزهوشان موثر است؟

خیر این نمرات فقط وضعیت دانش آموز را جهت ماندن و یا انتقال به مدارس عادی مشخص می کند.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور