ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان + آیین نامه ۱۴۰۲ | ایران تحصیل

از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان به اندازه ی قبولی در آزمون و ورود به این مدارس چالش برانگیز است. از این رو رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان شرایط دانش آموزان پایه نهم مدارس سمپاد برای ادامه تحصیل در پایه دهم مدارس تیزهوشان را اعلام کرد. در این مقاله به بررسی این شرایط خواهیم پرداخت.به موجب این بخش نامه کلیه دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان را دارند در تمامی مقاطع هفتم، هشتم و نهم باید شرایطی که در ادامه به آن می پردازیم را باید دارا باشند.

همچنین در این مقاله به بررسی فرایند ثبت نام در مدارس تیزهوشان می پردازیم و در انتها درباره ی کارت ورود به جلسه، شرایط آزمون و آخربن اخبار مربوط به مدارس تیزهوشان مطالبی را آماده کرده ایم.

 

تاریخ برگزاری آزمون و مهلت ثبت نام آن

داوطلبان برای اطلاع از این موارد باید به دفترچه ی راهنمای ارائه شده توسط سازمان سنجش مراجعه کنند. این دفترچه برای داوطلبان پایه هفتم با مراجعه به سایت hoosh.medu.ir قابل دسترسی است. ثبت نام برای آزمون تکمیل ظرفیت پایه ی دهم و ورودی پایه هفتم سال ۱۴۰۲_1402 از تاریخ 11 فروردین ماه به مدت 15 روز ادامه دارد و از طریق سایت azmoon.medu.ir انجام می شود. آزمون ورودی پایه ی هفتم و دهم سازمان سنجش به صورت همزمان در داخل و خارج از کشور در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود.

لازم است بدانید که کلیه مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی و توسط خود داوطلبان قابل انجام است و مدارس محل تحصیل صرفا موظف به ارائه ی رمز همگام به دانش آموزان می باشند.

 

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

 • معدل دانش آموزان در خردادماه نباید کمتر از 14 باشد. دانش آموزانی که معدل کل خردادماه آن ها کمتر از 14باشد حق ادامه تحصیل در مدارس سمپاد را نخواهند داشت.
 • نمره ی ارزشیابی نوبت دوم و یا شهریور ماه آن ها بدون ضریب و در هیچ یک از درس ها نباید پایین تر از 12 باشد. دانش آموزانی که این شرایط را نقض کنند به مدارس عادی انتفال خواهند یافت.
 • دانش آموزی که به دلیل کسب نمرات بین10 تا12 در امتحانات شهریور ماه شرکت می کند، نمره ی امتحانات شهریور ماه وی در معدل نهایی تاثیر نخواهد داشت و تنها ماندن یا رفتن از مدارس تیزهوشان را مشخص خواهد کرد.

در ادامه به بررسی تبصره های شرایط فوق می پردازیم.

 • تبصره ی 1: دانش آموزی که نمره سالانه درس یا دروس وی در خرداد ماه بین 10 تا 12 باشد می توانند جهت ادامه تحصیل  در مراکز سمپاد در امتحانات نوبت شهریور ماه شرکت نماید . سوالات امتحان شهریورماه برای مشمولان این بندصرفا از کتاب ارائه شده از دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی خواهد بود.
 • تبصره ی 2: در صورتیکه با معدل سالانه کمتر از 14 در خرداد شرایط قبولی در مدارس عادی را نداشته باشد درس هایی که نمره کمتر از 10 دارد در شهریور ماه امتحان می دهد وبا هر نمره یا معدلی به مدارس عادی هدایت می شود .
 • تبصره 3: چنانچه دانش آموزی به دلیل کسب نمرات 10 تا 12 در امتحانات شهریور ماه شرکت کنند و معدل سالانه ی وی بعد از این امتحانات حداقل 15 باشد و در یک درس نمره ی 10 تا 12 را کسب کرده باشد می تواند در مدارس سمپاد ادامه تحصیل دهد. همچنین با کسب حداقل معدل 17 مجاز است که در دو درس نمره ی 10 تا 12 را کسب کند.
 • تبصره 4: دانش آموزان در طول دوره ی تحصیل فقط یکبار در یک ماده درسی می توانند از مفاد تبصره ی 3 استفاده نمیایند.
 •  تبصره 5: در صورتی که دانش آموزی نخواهد در امتحانات تجدیدی شرکت کند یا به شهری نقل مکان کند که فاقد مدارس سمپاد است ، نمرات وی بر اساس آیین نامه امتحانات مصوب شورای عالی آموزش و پرورش ملحوظ و طبق مقررات اعلام نتیجه خواهد شد .

 

 به نقل از رییس مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان درخصوص شرایط دانش آموزان پایه ی نهم که در مدارس سمپاد تحصیل کرده اند، دانش آموزان برای شرکت در پایه ی دهم مدارس سمپاد باید دارای معدل خرداد ماه بالای 16 باشند. همچنین نمره ی ارزشیابی هیچ یک از دروس در امتحانات نوبت دوم یا شهریور ماه پایین تر از 12 نباشد. در غیر این صورت به مدارس عادی هدایت می شوند.

 

 

برای کسب اطلاعات در مورد  شرایط ادامه تحصیل پس از ترک تحصیل وارد شوید.

 

 

شرایط ورود به مدارس تیزهوشان مقطع اول متوسطه

داوطلبان شرکت در آزمون پایه ششم به هفتم مدارس تیزهوشان باید در تمامی دروس پایه پنجم و ششم نمره ی خیلی خوب را کسب کرده باشند وتنها در یک درس مجاز به کسب امتیاز خوب می باشند. در غیر این صورت صلاحیت شرکت در آزمون ورودی مدارس استعداد درخشان را ندارند.( دروس نیم سال دوم پایه ی پنجم مورد ارزیابی قرار می گیرد)

تربیت بدنی و شایستگی عمومی جزء مواد درسی ملحوظ می شوند.

همچنین از شرایط عمومی شرکت در آزمون، تابعیت ایرانی داوطلبان است و اتباع غیرایرانی با شرایط خاص می توانند در آزمون ثبت نام و شرکت کنند.متقاضیان شرکت در آزمون ششم به هفتم مدارس تیزهوشان می توانند با مراجعه به سایت  hoosh.medu.ir نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند.

 

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

 

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم در سال ۱۴۰۲

 • داوطلبان در این گروه علاوه بر دارا بودن اشتغال به تحصیل در پایه ی نهم لازم است معدل پایه هشتم آن ها بالای 19 باشد.
 • همانند آزمون ورودی به مدارس تیزهوشان پایه ششم، دانش آموزان با تابعیت غیرایرانی امکان شرکت در این آزمون را مگر در شرایط خاص ندارند.
 • دانش آموزانی که سه سال تحصیلی هفتم،هشتم و نهم را در مدارس استعدادهای درخشان گذرانده اند نیازی به شرکت در امتحان ورودی دوره ی دوم ندارند و مستقیما به پایه ی دهم دوره ی دوم فرستاده می شوند. آزمون برگزاری برای سایر دانش آموزان به منظور تکمیل ظرفیت کلاس ها به ویژه در رشته ی انسانی برگزار می شود.
 • باتوجه به این که هرساله تغییرات جزئی در مفاد بخش نامه ی شرکت در آزمون های مدارس استعداد های درخشان ایجاد می شود،سازمان سنجش این اطلاعات را در قالب دفترچه ای برای داوطلبین گرد آوری کرده است.دانش آموزان موظف اند پیش از شرکت در آزمون، مفاد بخشنامه و راهنمای تکمیل نمونه برگ تقاضا نامه ی ثبت نام را مطالعه کنند و با اطلاعات کامل نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام کنند.
 • برای اطلاع از جزئیات بیشتر این دفترچه در سال ۱۴۰۲ می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

برای اطلاع از نحوه ی ثبت نام در مدارس تیزهوشان کلیک کنید.

 

 

بخش نامه ی سازمان سنجش در خصوص شرکت در آزمون مدارس استعداد درخشان

این بخش نامه در سال ۱۴۰۲ دارای بخش های مختلفی می باشد. شامل مراحل ثبت نام داوطلبان در آزمون ، ضوابط و شرایط ثبت نام و پذیرش داوطلبان ، مواد امتحانی، تعداد و ضرایب سوالات آزمون پایه دهم ، اعلام نتایج و ضوابط و نحوه نقل و انتقال پذیرفته شدگان می باشد .

 

 

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

 

رمز همگام چیست؟

دانش آموزان با اطلاع از رمز خود و ورود به سامانه ی همگام ،می توانند بسیاری از فرآیند های حین تحصیل خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. فرآیند هایی از قبیل ثبت نام جهت شرکت در آزمون های ورودی مدارس نمونه دولتی وتیزهوشان و یا ثبت نام در المپیاد های علمی با مراجعه به پورتال همگام قابل انجام اند.

 

اطلاعات درج شده در کارت ورود به جلسه

در کارت ورود به جلسه علاوه بر عکس داوطلب اطلاعاتی مانند نام،نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی درج شده است. همچنین مدارس تیزهوشان انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه مشاهده می شود. متقاضیان باید پنج روز پیش از روز برگزاری آزمون با مراجعه به سایت azmoon.medu.ir کارت ورود به جلسه را دریافت و پرینت بگیرند.

 

آخرین اخبار مدارس تیزهوشان

 • سهم مدارس نمونه و تیزهوشان در رتبه های زیر سه هزار کنکور

بررسی رتبه‌های کنکور زیر سه هزار طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که سال گذشته همه دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان ۳.۲۶ درصد کل دانش‌آموزان کشور یعنی معادل ۱۲۱ هزار نفر بودند، اما این از این سه هزار رتبه برتر ۳۷.۳۵ درصد رتبه‌ها توسط دانش‌آموزان این مدارس کسب شد. احمدی لاشکی با اشاره به این موضوع افزود: طی 31 سال گذشته 9 استان هیچ مدالی در المپیاد ها دریافت نکرده اند.آیا واقعا هیچ استعدادی در این استان ها وجود ندارد؟ عقیده ی من بر این است که عدالت آموزشی باید برقرار شود و شرایط برای کلان شهر ها و شهر های کوچک تر برابر باشد.

 • افتتاح مدرسه تیزهوشان غرب گیلان دهه فجر

فرماندار صومعه سرا از راه اندازی مدرسه تیزهوشان غرب گیلان در این شهرستان در دهه مبارک فجر امسال خبر داد. سیدمحمدی افزود این دبیرستان در دهه فجر افتتاح می شود.

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان پرداخته ایم. شما می توانید برای مشاوره در زمینه ی موفقیت در آزمون ورودی و برنامه ریزی برای کسب بهترین نتایج،از طریق شماره های موجود در سامانه با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

 

 

برای دانلود مقاله به صورت pdf کلیک کنید.

 

 

3.9/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان شرط معدل وجود دارد؟

بله دانش آموزان باید دارای معدل بالای 14 باشند.

برای ادامه تحصیل در پایه ی دهم مدارس تیزهوشان،معدل پایه ی هشتم در نظر گرفته می شود؟

بله معدل پایه ی هشتم باید بالای 19 باشد.

آیا نمره ی امتحان شهریور ماه در معدل کل مدارس تیزهوشان موثر است؟

خیر این نمرات فقط وضعیت دانش آموز را جهت ماندن و یا انتقال به مدارس عادی مشخص می کند.

 

 

نظرات

457 دیدگاه دربارهٔ «شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان + آیین نامه ۱۴۰۲ | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo Sani گفت:

  سلام من امسال میرم نهم و می‌خوام برای ورود به مدرسه فرزانگان برای سال دهم تست بدم
  سوالم اینه تویه تابستان باید مدرسه برم ؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام. منظور از تست چیه؟ بله در مدارس فرزانگان مدارس از تابستان شروع خواهد شد.

 2. Avatar photo امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من سال های هفتم،هشتم را در سمپاد درس خواندم و امسال به سال نهم میروم میخواست بدانم باید برای ورود به سال دهم باز هم باید امتحان بدهیم یا نه

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر باید شرایط معدلی لازمه را داشته باشید

 3. Avatar photo علی گفت:

  بیخشید محتوای ازمون ورودی متوسطه دوم از به چه صورته؟
  از هفتم و هشتم هم سوال میاد یا نهم مهمه فقط؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   با سلام
   ملاک طرح سوال کتب درسی پایه نهم میباشد

 4. Avatar photo پرستو گفت:

  سلام من سال دهم هستم امسال یازدهم خرداد دو درس بین ۱۰-۱۲ شدم شهریور امتحان دادم دو درس بالای ۱۳ شدم معدلم نزدیک ۱۷ است آیا باید از سمپاد برم یا میتوانم ادامه بدهم.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   می تونید ادامه بدین

 5. Avatar photo مهدوی گفت:

  اگه دانش آموز دهم توی امتحانات شهریور نتونه نمره بالای ۱۰ در ۳ درس رو کسب کنه و از سمپاد خارج بشه توی مدرسه دولتی باید پایه دهم رو بخونه یا میتونه بره یازدهم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   با عرض سلام خدمت شما.
   شما باید تا دیپلم خود تمام درس ها را گذرانده باشید.

 6. Avatar photo ..... گفت:

  سلام . با نمره بالای 10 در امتحانات خرداد و نمره سالیانه بالای 10 اما نمره امتحان شهریور زیر 7 میشه در مدارس تیزهوشان تبصره یا تک ماده زد؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   چه پایه ای هستید؟

 7. Avatar photo محمد علیزاده گفت:

  باسلام پسر من هفتم را در مدرسه تیزهوشان درس خوانده ومعدل وی ۱۹/۹۵ شده وامسال میره پایه هشتم
  اگر پایه هشتم ونهم را نیز معدل بالای ۱۹ بیاره میتونه بدون آزمون به دهم مدرسه تیزهوشان بره یا باید دوباره آزمون ورودی بده؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید مجدد ازمون دهد

 8. Avatar photo ... گفت:

  با نمره ی ۱۳ پایانی و معدل بالای ۱۸ مدرسه فرزانگان ۱ مشهد قبول می شن؟من دوستم یکی از درساشو پایانیش ۱۳ شده ولی معدلش بالای ۱۸ و نیمه ولی گفتن باید دوباره امتحان بده یعنی قانون عوض شده یا مدرسه اشتباه کرده؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   طبق قوانین باید مجدد امتحان دهند.

 9. Avatar photo hosseinsouri4335@gmail.com گفت:

  آیا هنوز شرط معدل بالای ۱۸ برای دانش آموزان نهم وجود دارد که با داشتن آن میتوانند بدون شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم و بدون آزمون وارد مدارس تیزهوشان در متوسطه دوم شوند.
  یابرداشته شده؟یعنی دیوان عدالت اداری اون قانون رو ابطال کرد یا هنوز وجود داره؟
  میشه اطلاع بدین.
  ممنون میشم

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   دوست عزیز این قانون فقط برای دانش آموزان سمپادی میباشد. و بله تصویب شده است که بدون آزمون مجاز به ورود مقطع جدید هستند.

   1. Avatar photo ...... گفت:

    ببخشید آیا کسانی که در مدرسه تیزهوشان هستن برای نهم به دهم باز هم باید آزمون بدند یا لغو شده

    1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

     سلام وقتتون بخیر بله باید ازمون بذهند

 10. Avatar photo نیاز گفت:

  سلام و وقت بخیر ، من سال دهم تیزهوشان رو تموم کردم ولی نمره برگه نوبت اول درسم ۱۹٫۵ و نوبت دوم ۱۰٫۵ ، نمره سالانه ۱۳٫۷۵ و معدل کلم ۱۸٫۵ شده حالا برای ماندن در مدرسه باید شهریور امتحان بدم. در واقع می خواهم بدونم ملاک نمره برگه هست یا نمره سالانه برای امتحان شهریور

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر شرایط شما باید تحت برسی مشاور قرار بگیرد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

 11. Avatar photo mahan گفت:

  سلام وقتتون بخیر بنده کلاس هشتم رو امسال تموم کردم میخواستم بدونم ملاک نمره در درسی نمره برگه ترم دوم هستش یا میانگین نمره ترم اول و دوم آن درس؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای هشتم پایان ترم مهمه
   و ترم اول و دوم نهم

 12. Avatar photo ali گفت:

  سلام اگه کسی در پایه هفتم معدلش بالاتر از 17 باشه و در پایانی یکی از دروس 6 گرفته باشه و سالانخ خردادش با ضریب بشه 29 می تونه در امتاحانات شهریور ماه شرکت کنه

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر شرایط شما باید تحت برسی مشاور قرار بگیرد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور