ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی + {شرایط نیمه اول و دوم} | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۱۲۳
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
سن ثبت نام کلاس اول ابتدایی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای آشنایی با روند ثبت نام اول دبستان

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی برای والدین و دانش‌آموزان مهم است. معمولا با شروع تابستان ثبت‌نام در مدارس کشور آغاز می‌شود؛ اما تاریخ دقیق آن هر سال از سوی آموزش و پرورش کشور بایستی اعلام گردد. سن ثبت‌ نام کلاس اول ابتدایی چقدر است؟ معمولا دانش‌آموزانی می‌توانند در مدارس اول ابتدایی ثبت‌نام کنند که سن آن‌ها به 6 سال تمام رسیده باشد.

به همین دلیل تمام نوآموزانی که از تاریخ معینی به قبل(سال 96-97) به دنیا آمده‌ باشند، می‌توانند در مقطع اول ابتدایی ثبت‌نام کنند. سن ثبت نام دانش آموزان در مناطق شهری بین 6 تا 8 سال است و در مناطق روستایی، کودکان تا سن 10 سالگی می‌توانند وارد مقطع اول ابتدایی شوند.

حداقل و حداکثر سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی 1403

سن ثبت‌ نام کلاس اول ابتدایی چقدر است؟ این سوال از جمله پرسش‌های متداول اولیا است که باید براساس قوانین جدید در سال 1403، تمامی دانش‌آموزان در نیمه اول که 6 سال تمام را دارند، برای ثبت نام اول ابتدایی اقدام نمایند. به این ترتیب سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی که از سوی آموزش و پرورش اعلام شده، 6 سال است. پس تمام کودکانی که در نیمه اول سال 1396 به دنیا آمده باشند نیز می‌توانند امسال برای ثبت نام کلاس اول ابتدایی در my.medu.ir اقدام نمایند.

حداقل و حداکثر سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی

همچنین کودکانی که 6 سال تمام سن دارند تنها می‌توانند در مقطع اول دبستان ثبت نام نمایند؛ چراکه حداقل سن ورود به مدارس برای تحصیل، 6 سال است. براساس قوانین جدید، کودکان 6 سال اجاره ثبت نام در مدارس پیش دبستانی را ندارند و بایستی اولیا آن‌ها، مدارک لازم برای نام نویسی در مدارس ابتدایی را آماده کنند.

اولیا گرامی به این نکته توجه داشته باشند، زمان ثبت نام سنجش سلامت نیر امسال در تیر ماه است. کودکان پیش از ورود به مدارس باید در سنجش سلامت شرکت کنند تا در صورت صلاحیت، بتوانند وارد مقطع اول ابتدایی شوند. همچنین طبق قوانین آموزش و پرورش، کودکان در مناطق شهری تا 8 سال می‌توانند برای ثبت نام اقدام کنند.

برخلاف کودکان روستایی که تا 10 سال اجازه ثبت نام در مقطع اول ابتدایی را دارند. البته برای تحصیل در این شرایط سنی، دانش آموزان باید دارای شرایط خاص باشند و یا با رای کمسیون منطقه برای ثبت نام در مدارس اقدام کنند. کودکان 6 سال می‌توانند برای ثبت نام به صورت حضوری و غیر حضوری در زمان مشخص شده وارد سامانه مای مدیو شوند. دانش آموزان در چند سال گذشته برای ثبت نام پایه اول ابتدایی پادا باید به نشانی اینترنتی pada.medu.ir مراجعه می‌کردند. در حالی که اکنون سامانه اطلاع‌رسانی سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی، my.medu.ir است.

حداقل و حداکثر سن ثبت نام کلاس اول ابتدایی

برای اطلاع از جواب سنجش کلاس اول کلیک کنید.

جدول سنی ثبت نام دانش آموزان کلاس اول ابتدایی

طبق آخرین تغییرات آموزش و پرورش، سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی در جدول زیر برای اولیایی که کودکان 6 سال تمام را دارند نیز آمده است:

جدول سنی ثبت نام دانش آموزان کلاس اول ابتدایی
حداقل سن قبولی در مناطق شهری حداکثر سن قبولی در مناطق شهری حداقل سن قبولی در مناطق روستایی حداکثر سن قبولی در مناطق روستایی
نیمه اول سال 96 یا نیمه دوم سال 95 نیمه اول سال 94 نیمه اول سال 96 یا نیمه دوم سال 95 نیمه اول سال 92

تشکیل کمیسیون برای کودکان بالای 6 سال برای ورود به اول ابتدایی

کودکانی که 6 سال تمام دارند، اولیا آن‌ها باید برای ورود فرزندان خود به مقطع اول ابتدایی، ثبت نام سامانه سلامت دانش آموزان را انجام دهند. البته خوب است بدانید در صورتی که نوآموزان شما به دلایل مختلف؛ مانند عدم دسترسی به مدرسه، بیماری و غیره نتوانستند در سن 6 سالگی در کلاس اول ثبت‌نام کنند، در این صورت برای آن‌ها کمیسیون خاصی تشکیل می‌شود تا بر اساس آن‌ بتوانند در کلاس اول ابتدایی ثبت‌نام کنند.

در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش که وظیفه تعلیم و تربیت کودکان را به عهده دارد، علاوه بر حداقل سن ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی حداکثر سن آن‌ها را نیز مشخص کرده است. به طوری که طبق آخرین آیین‌نامه آموزش و پرورش، حداکثر سن ورود به اول ابتدایی برای مناطق شهری 8 سال و برای مناطق روستایی، 10 سال تصویب شده است. معمولا پیش از ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی برای این دانش آموزان کمیسیون منطقه تشکیل می‌شود تا اجازه ثبت‌نام نوآموز را به مدیر مدرسه اعلام کنند.

تماس با مشاوران

تماس با مشاوران

 

چرا نیمه دومی‌ها با نیمه اولی‌ها با هم به مدرسه نمی‌روند؟

سن ثبت‌ نام کلاس اول ابتدایی چقدر است؟ در اکثر کشورها حداقل سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی شش سال تمام است؛ اما نکته مهمی که در این میان وجود دارد، این است که دانش‌آموز باید برای یادگیری در کلاس از نظر بدنی، ماهیچه‌ای، توانایی تمرکز و تحمل مدت حضور در کلاس؛ آمادگی داشته باشد.  مدارس در اول مهرماه شروع می‌شود و تمام دانش‌آموزانی که در کلاس اول ثبت‌نام کردند باید 6 سال تمام را گذرانده باشند.

لذا نوآموزانی که در نیمه دوم سال به دنیا آمده‌اند و هنوز 6 سالگی خود را تمام نکرده‌اند؛ باید در سال تحصیلی آینده برای ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی اقدام کنند. البته در حال حاضر شورا آموزش کشور برنامه‌ای در نظر گرفته است که در آن تمام نوآموزان اول و دوم نیمه سال تحصیلی در صورتی که بتوانند با شرکت در طرح سنجش سلامت تأییدیه خود را دریافت کنند، برای ثبت‌نام در کلاس اول سال تحصیلی جاری اقدام نمایند. تاکنون این طرح هنوز اجرا نشده است و ثبت‌نام در کلاس اول طبق روال قبلی است.

چرا نیمه دومی‌ها با نیمه اولی‌ها با هم به مدرسه نمی‌روند؟

شرایط ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی

آموزش و پروش برای ثبت نام نوآموزان، شرایطی را مد نظر قرار داده است. طبق این شرایط علاوه بر اینکه نوآموزان باید سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی را داشته باشند، باید برای تکمیل ثبت‌نام خود در طرح سنجش سلامت شرکت کرده تا تأییدیه لازم را دریافت کنند. در صورتی که نوآموزان نتوانند تأییدیه خود را دریافت کنند، ثبت‌نام آن‌ها در کلاس اول ابتدایی قطعی نخواهد شد.

همچنین در خصوص مدارک لازم برای ثبت نام کلاس اول، آموزش و پرورش اعلام کرده است که اولیا برای ثبت نام نوآموزان باید کارت ملی و شناسنامه خود را به همراه دانش آموز، با چند قطعه عکس پرسنلی، آزمایش سنجش سلامت، مدرک قبولی در دوره پیش دبستانی، گواهی تزریق واکسن و مدارک محل سکونت خود را آماده کنند و به صورت حضوری تحویل مدیر مدرسه بدهند.

برای شرکت در طرح سنجش سلامت، لازم است والدین دانش‌آموزان با مراجعه به مدرسه ثبت‌نام موقت را انجام دهند تا از آنجا به پایگاه‌های سنجش طرح سلامت جسمی و ذهنی دانش آموزان معرفی شوند. سپس  در تاریخ معین شده به پایگاه سنجش سلامت جسمی، ذهنی، بینایی، شنوایی و غیره مراجعه کنند تا معیارهای تایید سلامت کودکان برای ثبت‌نام در کلاس اول را بررسی کنند.

 اطلاعیه

طبق قانون آموزش و پرورش، تمام مدارس دولتی برای ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی و مقاطع دیگر مجاز به دریافت هزینه ثبت‌نام نیستند.

کال تو اکشن تماس

برای ثبت‌نام در مدارس اول ابتدایی شاهد چیکار باید کرد؟

سن ثبت‌ نام کلاس اول ابتدایی مدارس شاهد نیز مانند مدارس معمولی است. از این رو برای ثبت‌نام در مدارس شاهد می‌توانید در زمان مقرر شده اقدام به نام نویسی کنید. برای این کار به سایت سجا مراجعه کرده و بر اساس اطلاعات درخواستی، فرم ثبت نام پایه اول ابتدایی را تکمیل کنید. سپس کد رهگیری نام نویسی در سامانه را دریافت نمایید تا ثبت‌نام نوآموز شما تکمیل شود.

تمام دانش‌آموزان مجاز به ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی می‌توانند در مدارس شاهد نیز ثبت‌نام کنند؛ اما معمولا اولویت با فرزندان شاهد، جانباز و ایثارگر است. بعد از فرزندان شهدا و ایثارگر؛ دانش‌آموزان ممتاز فرهنگی، علمی، هنری و ورزشی در اولویت هستند. آن‌ها برای ثبت‌نام در مدارس شاهد نیازی به آزمون ورودی ندارند و می‌توانند در صورت داشتن شرایط و سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی در مدارس شاهد نام‌نویسی کنند.

شرایط ثبت نام در مدارس اول ابتدایی شاهد

در حال حاضر، ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی نیز متقاضیان زیادی دارد؛ چراکه این مدارس دارای مزایای خاص برای خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان است. از این رو اگر به عنوان فرد عادی می‌خواهید در این مدارس تحصیل کنید باید شرایطی را داشته باشید که برخی از مهمترین این شرایط به شرح زیر است:

☑️ دانش آمور باید پوشش مناسب داشته باشد

☑️ دانش آموز متقاضی باید دارای صلاحیت اخلاقی و رفتاری نیز باشد.

☑️ باید در محدوده مشخص شده برای آموزش و پروش باشد تا بتواند در این مدرسه ثبت نام نماید.

☑️ باید قوانین انضباطی و آموزشی مدرسه را رعایت نماید.

☑️ براساس جدول بندی مشخص شده باید دانش آموز اول ابتدایی امتیاز لازم را برای ثبت نام داشته باشد.

شرایط ثبت نام در مدارس اول ابتدایی شاهد

اخبار پیرامون ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی

همه چیز درباره ثبت نام کلاس اولی‌ها

مدارس ابتدایی امسال می‌توانند کودکان متولد 1 مهر سال 1396 را در کلاس اول ثبت‌نام کنند، یعنی نوآموزانی که متولد 1396 و نیمه دوم 1395 هستند، می‌توانند در پایه اول ابتدایی ثبت‌نام کنند؛ البته شرط تحقق این موضوع، داشتن ظرفیت خالی از سوی مدرسه است.

ثبت نام کلاس اولی‌ها در مدارس شاهد

به گزارش خبری صدا و سیما، ثبت نام کلاس اولی‌های مدارس شاهد از اول  تا 20 خرداد آغاز شده است. همچنین پایه اول متوسطه می‌تولنند از 21 خرداد تا 10 تیز برای ثبت نام در مدارس شاهد اقدام کنند.

نحوه عقد قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان

در زمان ثبت‌نام صرفا درخواست استفاده از خدمات حمل و نقل دانش‌آموزان از والدین دریافت شود تا متناسب با نیاز، اداره آموزش و پرورش منطقه شرکت پیمانکاری را به مدرسه معرفی کند. وجوه مربوط به خدمات حمل و نقل دانش آموزان نیز با شروع ارائه خدمات (شروع سال تحصیلی) و با رعایت سایر مقررات مربوط دریافت شود.

بنر کال تو اکشن

خلاصه مقاله سن ثبت نام کلاس اول ابتدایی

در این مقاله در مورد سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی توضیحاتی به صورت مفصل ارائه دادیم. سن ثبت نام کلاس اول ابتدایی چقدر است؟ حداقل سن در نظر گرفته شده برای ثبت نام نوآموزان از سوی آموزش و پرورش، 6 سال تمام است. البته حداکثر سن لازم برای ورود به مقطع اول ابتدایی در مناطق شهری تا 8 سال و برای مناطق روستایی تا 10 به تصویب رسیده است.

از این رو با مطالعه این مقاله می‌توانید از مواردی همچون شرایط ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی و حداقل، حداکثر زمان ثبت نام نوآموزان اطلاع کسب نمایید. همچنین در ادامه گفتیم شرایط ثبت نام نیمه اولی‌ها و نیمه دومی‌ها یکسان نیست و نیمه دومی‌ها در سن 7 سالگی می‌توانند برای ثبت نام در مدارس شاهد و مدارس عادی اقدام کنند.

برای دانلود فایل PDF سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی بر روی لینک کلیک کنید.

4.6/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای آشنایی با روند ثبت نام اول دبستان

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

متولدین چه سالی می‌توانند برای ثبت نام در مقطع اول ابتدایی 1403 اقدام کنند؟

کودکانی که متولد نیمه اول سال 96 و قبل تر از آن یعنی نیمه دوم 95 هستند، می‌بایست در مقطع اول ابتدایی ثبت نام کنند.

منظور از پایگاه سنجش سلامت دانش‌آموزان چیست؟

معمولا این پایگاه‌ها زیر نظر آموزش و پرورش هر استان قرار دارند و باید آمادگی جسمانی، ذهنی، شنوایی، بینایی و غیره کودکان را برای ورود به مدرسه ارزیابی کنند.

برای مراجعه به پایگاه سنجش سلامت چه مدارکی لازم است؟

معمولا شما برای دریافت تأییدیه سلامت دانش‌آموز خود به پایگاه‌های طرح سنجش سلامت به صورت حضوری باید مدارک شناسایی، عکس پرسنلی و مواردی دیگر که توسط مدیر مدرسه اعلام می‌شود را به همراه داشته باشید.

 

نظرات

123 دیدگاه دربارهٔ «سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی + {شرایط نیمه اول و دوم} | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo عنایت‌پور گفت:

  سلام پسرم متولد 8 مهر 97 هست پیش دبستانی رفته سنجش هم بردم قبول شده برای پیش ثبت نام در سایت آموزش پرورش مشکل دارم به خاطر سن و گفتن ابلاغیه باید بیاد آیا راهی جز انتظار برای ابلاغیه وجود نداره؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   سن ثبت نام پایه اول ابتدایی 6 سال تمام می باشد.آیین نامه و بخشنامه مدنظر ظما در صورتی که از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام شود قابل اجراست.
   برای اطلاع در زمینه نحوه ثبت نام و انتخاب بهترین مدرسه با کارشناس مربوطه سرکار خانم طهماسبی داخلی 108 از ساعت 9 الی 17 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 تماس بگیرید.

 2. Avatar photo رضوی گفت:

  با سلام پسری متولد ۱۲ مهر هستش حالا واسه ۱۰روز ثبت نام نمیشه چه باید کرد؟ممنون میشم پاسخ بدین

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای ثبت نام درمقطع کلاس اول ابتدایی باید نیمه دوم سال 96 باشند ویا نمیه اول سال 97 در غیر این صورت میتوانید حضوری تشریف ببرید اموزش و پرورش ویا درخواست رسمی ثبت بفرمااید به صورت غیر حضوری به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشد در این بخش خانم همامی در ساعات11.00 الی20.00در روز های شنبه الی پنج شنبه با شماره 9099075307 بدون پیش شماره و صفر از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات ونحوه اعمال کردن درخواست را در اختیارتان قرار دهند

 3. Avatar photo معصومه گفت:

  سلام دختر من متولد 6شهریور97هست پیش دبستانی هم رفته ولی از نظر هوشی فک میکنم از سن و سالش ضعیف تره و جثه خیلی ریزی داره میتونم امسال کلاس اول نفرستمش مشکلی پیش نمیاد برا سال بعد ک می‌خوام ثبت نام کنم

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   سن ثبت نام کلاس اول ابتدایی 6 سال تمام است.در صورتی تاخیر در ثبت نام در ادامه تحصیل و ثبت نام سال بعد امکان بوجود آمدن مشکل وجود دارد.
   مشاور مربوطه در این زمینه سرکار خانم طهماسبی داخلی 108 از ساعت 9 الی 17 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 پاسخگوی شما می باشد.

 4. Avatar photo علیزاده گفت:

  سلام من سال قبل نتونستم نوبت سنجش بگیرم و پسرم نتونست بره کلاس اول الان وارد مای مدیو میشم مشکل کبر سن داریم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  اتباع هستیم

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   سن ثبت نام کلاس اول ابتدایی 6 سال تمام است.با توجه به تاریخ تولد اجازه ثبت نام به شما داده نشده است.
   مشاور مربوطه در این زمینه سرکار خانم طهماسبی داخلی 108 از ساعت 9 الی 17 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 پاسخگوی شما می باشد.

 5. Avatar photo کتایون گفت:

  با سلام.پسرم متولد ۱۴ خرداد ۹۷ هستش.از نظر هوشی بسیار عالی هست ولی چثه ضعیف و لاغری داره..میتونم امسال کلاس اول نفرستمش؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما باید با اموزش و پرورش صحبت کنید به دلیل این که ایشون پسر هستند و بعد از نظر نظام وظیفه نباید مشکلی داشته باشند

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان

  سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان 1403 + ورود irtextbook

  در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملاً متفاوت شده است و دانش‌آموزان باید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و...
 • انتخاب رشته دبیرستان

  مشاوره انتخاب رشته دبیرستان ۱۴۰۳ + تست استعداد شما!

  انتخاب رشته دبیرستان از جمله مهم ترین و چالش برانگیزترین انتخاب هایی است که پیش روی دانش آموزان مقطع متوسطه قرار دارد. اینجاست که دریافت مشاوره  انتخاب رشته دبیرستان اهمیت زیادی پیدا می کند. با دریافت مشاوره انتخاب رشته دبیرستان...
 • شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع + شیوه نامه 1403

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع با دانش ‌آموزان ایرانی متفاوت است. این دسته از دانش ‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای که سازمان آموزش و پرورش معرفی کرده است، در پایه‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ثبت...
 • ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ

  ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ ۱۴۰۳ + ورود mehrefarhang.ir

  ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ ۱۴۰۳ آغاز شد. آن دسته از داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در مدارس فرهنگ می باشند، می توانند در زمان مقرر ، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. ثبت نام آزمون ورودی مدارس...
تماس با مشاور