ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

اخذ گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی | شرایط جدید

اخذ گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط اخذ گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد. در دوره‌های صلاحیت حرفه ای که توسط دانشگاه علمی کاربردی و با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور برگزار می‌شود، پذیرفته‌شدگان این دوره امکان بهبود مهارت‌ها و تسلط بر زمینه‌های مختلف شغلی را خواهند داشت. این دوره‌ با هدف ارتقاء شایستگی و مهارت‌های مورد نیاز در مشاغل مختلف برگزار خواهد شد تا پس از پایان آن، گواهی صلاحیت حرفه ای به شرکت‌کنندگان اعطا شود.

این گواهی‌ها توسط دانشگاه علمی و کاربردی صادر می‌شوند و لیست رشته‌های شغلی و مراحل صدور آن از طریق اطلاعیه‌های جداگانه اعلام می‌گردد. با شرکت در این دوره‌ها، فراگیران فرصتی را برای بهبود مهارت‌ها و افزایش توانمندی‌های شغلی خود خواهند داشت و در صورت قبولی، می‌توانند گواهی صلاحیت مورد نظر خود را دریافت کنند. گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی می‌تواند یک مدرک ارزشمند برای ورود به بازار کار و پیشرفت در حرفه مورد نظر باشد.

آشنایی با گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی

گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی نشان دهنده مهارت‌ها، شایستگی‌ها و دانش فرد در زمینه‌های مختلف مشاغل است. با توجه به نیازهای روزافزون بازار کار و اهمیت داشتن تجربه و مهارت در کنار مدرک تحصیلی، صلاحیت حرفه ای به عنوان یک نشانگر مهم برای توانایی فرد در انجام وظایف و مسئولیت‌های شغلی ارزیابی می‌شود.

این گواهی‌ها توسط دانشگاه علمی و کاربردی با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور صادر می‌شوند و به افراد کمک می‌کنند تا مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را کسب کنند تا در زمینه‌های شغلی مختلف به صورت حرفه ای مشغول به کار شوند. گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی به عنوان مدرکی مهم برای ارتقاء کیفیت و استانداردهای مهم در اجتماع مورد استفاده قرار می‌گیرد و به مرور زمان باعث افزایش توانمندی‌ها و بهبود عملکرد فردی و سازمانی می‌شود.

با برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های عملی، دانشگاه علمی و کاربردی به دانشجویان و علاقه‌مندان فرصتی برای ارتقاء مهارت‌ها و دریافت گواهی صلاحیت حرفه ای ارائه می‌دهد که این موارد به صورت جداگانه از طریق اطلاعیه‌های دوره‌ای اعلام می‌شوند. هدف اصلی این دوره صدور گواهی صلاحیت حرفه ای در دانشگاه علمی کاربردی به دانش آموختگان است. برقراری ارتباط بین محیط کار و محیط آموزش، اعتبار بخشی به گواهی فنی و حرفه ای، کاهش هزینه‌های اقتصادی برای نروی کار غیرمتخصص و بالا بردن استانداردهای صلاحیت نیروهای کار برای استخدام از جمله عوامل موثر برای دریافت این مدرک است.

برای اطلاع از شرایط استخدام کارمند اداری در دانشگاه علمی کاربردی وارد لینک شوید.

آشنایی با گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

تصویب شیوه ‌نامه صدور گواهینامه صلاحیت حرفه ای

در چهاردهمین جلسه شورای صلاحیت حرفه ای دانشگاه جامع علمی کاربردی، شیوه ‌نامه صدور گواهینامه صلاحیت حرفه ای و قالب گواهینامه به همراه شناسنامه شایستگی‌ها و ارزیابی شغلی مدیر فنی طراحی، محاسبات و استاندارد آسانسور مورد بحث، بررسی و تصویب اعضا قرار گرفت.

فتحیان، معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: در این نشست، شیوه‌ نامه صدور گواهینامه صلاحیت حرفه ای و قالب این گواهینامه، همراه با شناسنامه شایستگی‌ها و ارزیابی شغلی افراد تصویب شد.

وی در ادامه عنوان کرد: رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در این جلسه، بر اهمیت توسعه صلاحیت حرفه ای در کشور و تقویت نقش دانشگاه، تأکید کردند و از اقدامات انجام شده در این حوزه استقبال نمودند.

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان برخی از اقدامات انجام شده در حوزه صلاحیت حرفه ای، اشاره کرد: این اقدامات شامل برگزاری فرآیند صلاحیت حرفه ای برای تعدادی از کارکنان دستگاه‌های اجرایی، کارکنان ستاد مرکزی دانشگاه، کارکنان شرکت آذین خودرو و همچنین داوطلبان تصدی شغل تکنسین نصب مکانیکی آسانسور برای اتحادیه کشوری آسانسور و هوشمندسازی را شامل می‌شود.

فرم‌های صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

فرم‌های صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی و کاربردی برای تمامی متقاضیانی که قصد دریافت گواهی صلاحیت از این دانشگاه را دارند، ضروری است. ابتدا متقاضی باید  اطلاعات مربوط به شناسنامه شایستگی و ارزیابی شغلی را تکمیل کند. پس از اعلام زمان ثبت ‌نام در آزمون صلاحیت حرفه ای، فرم‌ها و اطلاعیه‌های مربوطه در سایت دانشگاه علمی و کاربردی و سایت سازمان امور اداری و استخدامی کشور منتشر می‌شود.

هرچند که زمان ثبت‌نام دقیق برای تکمیل و ارسال فرم‌های صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی و کاربردی مشخص نشده است، اما اطلاعات مربوط به ابعاد شناسنامه شایستگی و فرایند تشکیل کمیته‌ها، جدول زمان‌بندی و تکمیل فرم‌های مرتبط با مراحل ارزیابی و صدور گواهی صلاحیت حرفه ای در برخی از سایت‌های خبری منتشر شده است.

متاسفانه در این مرحله، فرم‌های صلاحیت حرفه ای هنوز در دسترس نیستند، اما با پیگیری اخبار و اطلاعیه‌های منتشر شده از طریق سایت دانشگاه علمی edu.uast.ac.ir و کاربردی و سایر مجریان طرح، متقاضیان می‌توانند اطلاعات لازم را در این زمینه رصد کرده و در صورت امکان، جهت تکمیل فرم‌های صلاحیت حرفه ای مورد نیاز اقدام کنند. مورد دیگری که در این بخش نیاز است متقاضیان اخذ گواهی صلاحیت حرفه ای علمی کاربردی اطلاع داشته باشند، انواع فرم‌ها است. فرم‌های صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی، عبارتند از:

 • فرم صلاحیت حرفه ای پایه

فرم صلاحیت حرفه ای پایه برای آن دسته از افرادی است که مدرک مرتبط با رشته‌ای که می‌خواهند به صورت حرفه‌ای آموزش ببینند را از دانشگاه‌ها و یا مراکز آموزشی دیگر دریافت نموده‌اند.

 • فرم صلاحیت حرفه ای تکمیلی

فرم صلاحیت حرفه ای تکمیلی برای آن ذسته از افرادی است که علاوه بر اینکه مدرک دانشگاهی مرتبط با رشته مورد نظر را نیز دارند، بلکه سابقه شغلی در رزومه آن‌ها موجود است.

 • فرم صلاحیت حرفه ای تخصصی

فرم صلاحیت حرفه ای تخصصی برای آن دسته از افرادی است که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مرتبط با رشته دانشگاه علمی کاربردی هستند و سابقه شغلی هم دارند، اما می‌خواهند گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی را اخذ نمایند.

جهت اطلاع از فراخوان جذب مدرس دانشگاه علمی کاربردی وارد لینک شوید.

فرم های صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

مشاغل دارای گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

تا کنون اطلاعات دقیق و جامعی درباره لیست مشاغل دارای گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی منتشر نشده است. این موضوع نیازمند انتشار اطلاعیه‌های دوره‌ای و تأیید رسمی رشته‌های مشاغل مرتبط با این طرح است که از طریق سایت دانشگاه علمی و کاربردی، سایت سازمان امور استخدامی و همچنین منابع خبری رسمی اعلام خواهد شد.

متقاضیان دریافت این گواهی می‌توانند به طور دوره‌ای سایت دانشگاه را بررسی کرده و منتظر اعلام لیست مشاغل تأیید شوند و بعد برای ثبت‌نام و تکمیل فرم‌های احراز صلاحیت شغلی اقدام کنند. هرگونه به روزرسانی یا اطلاع رسانی در این زمینه از طریق منابع مذکور ارائه خواهد شد. در صورت انتشار اطلاعات بیشتر، جزئیات بیشتری درباره لیست مشاغل و رشته‌های مرتبط در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. لیست مشاغل دارای گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی 1403 به شرح زیر است:

 • حسابدار
 • تکنسین داروخانه
 • کمک بهیار
 • تکنسین کامپیوتر
 • مدیر رستوران
 • سرآشپز رستوران
 • مربی مهدکودک
 • تکنسین برق

اطلاعیه‌هایی که درباره لیست مشاغل دارای گواهی صلاحیت علمی کاربردی، هر سال با تغییراتی روبه‌رو است. به همین خاطر ممکن است این لیست در چند ماه آینده و یا سال 1404، در اطلاعیه‌های این سامانه به‌روزرسانی شود. شرایط لازم برای اخذ این گواهی برای هر یک از این رشته‌ها متفاوت است. به عنوان مثال تکنسین داروخانه باید حداقل مدرک کارشناسی مرتبط با این رشته را داشته باشد و یا سابقه کار مرتبط با تکنسین داروخانه در رزومه داوطلب درج شود.

نحوه صدور گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

نحوه صدور گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی به ‌طور کلی شامل چند مرحله است که از طریق آموزش‌های عملی و آزمون‌های جامع مهارت آموزان، به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا شایستگی خود را در زمینه‌های مختلف شغلی ارزیابی کنند. این فرآیند عبارت است از:

 • کارگاه‌های آموزشی و مهارتی

این مرحله شامل حضور در کارگاه‌های آموزشی و مهارتی مرتبط با رشته مورد نظر است که به ‌صورت عملی و تجربی توسط متخصصان و اساتید صورت می‌گیرد.

 • آزمون جامع مهارت آموزان

پس از اتمام کارگاه‌ها، متقاضیان باید در آزمون جامع مهارت آموزان شرکت کنند تانمره حد نصاب آن مرحله را دریافت کنند. در غیر این صورت موفق به اخذ گواهی نمی‌شوند.

 • ارزیابی پایانی مهارتی

در صورت کسب نمره مناسب در آزمون، متقاضیان در مرحله نهایی ارزیابی پایانی مهارتی توسط کارشناسان مربوطه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

پس از قبولی در مرحله ارزیابی، داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج آن از طریق سامانه دانشگاه علمی کاربردی باشند. سپس مراحل صدور گواهی صلاحیت حرفه ای از طریق اطلاعیه‌ها و سایت‌های رسمی دانشگاه و مراجع مرتبط اعلام می‌شود.

بعد از اطلاع از مراحل صدور گواهی، متقاضیان باید طبق راهنمایی‌های ارائه شده اقدام به دریافت گواهی صلاحیت حرفه ای نمایند. همچنین هرگونه به‌روزرسانی و اطلاع‌رسانی مربوط به مراحل صدور گواهی از طریق سایت دانشگاه علمی و کاربردی و منابع مرتبط اعلام خواهد شد.

چگونگی صدور گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

مزایای صدور گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

با صدور گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی، متقاضیان می‌توانند از امکانات و مزایای این گواهی استفاده کنند. یکی از بزرگترین مزیت‌های که این گواهی دارد، ارتقای کیفیت نیروی کار است. در حال حاضر شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی می‌خواهند با یک فرد حرفه‌ای و مجرب قرارداد کاری داشته باشند.

همچنین متقاضیانی که برای ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی اقدام کرده‌اند، با داشتن این گواهی مزایای زیادی به دست می‌آورند. با ایجاد ارتباط بین محیط‌ آموزشی و فضای کار، کیفیت فرایند سنجش و تعیین صلاحیت حرفه ای نیروی کار افزایش پیدا می‌کند. به علاوه با افزایش توانایی کارفرمایان در شناسایی و دسترسی به نیروی انسانی مطابق با نیازهای خود، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی؛ جدای از آموزش کاهش پیدا می‎‌کند.

این گواهی به عنوان نمادی از سطح توانمندی فرد در محیط‌های آموزشی و کاری، می‌تواند به افراد کمک کند تا فرصت‌های شغلی بهتری را برای خود فراهم کرده و به رشد حرفه ای خود بیشتر اعتماد کنند. این اقدامات منجر به کاهش هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی مرتبط با جدایی آموزش از محیط زندگی واقعی می‌شود و در نهایت باعث توسعه‌ اقتصادی و اجتماعی کشور می‌گردد.

خلاصه مقاله گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی

اخذ گواهی صلاحیت حرفه ای از دانشگاه علمی کاربردی، ارتقای کیفیت و توانمندی‌های فرد را در محیط آموزشی و کاری تضمین می‌کند. این گواهی به فرد امکان می‌دهد تا در محیط کار با اطمینان بیشتری و با ارزشیابی دقیق‌تری از توانایی‌ها و مهارت‌های خود عمل کند. این مدرک از نظر کارفرماها نیز به عنوان یک شاخص مهم برای انتخاب و استخدام نیروی کار مورد توجه قرار می‌گیرد.

از آنجا که دانشگاه علمی کاربردی با تمرکز بر آموزش‌های کاربردی و عملی، فرصتی مناسب برای اخذ گواهی صلاحیت حرفه ای را فراهم می‌کند، این مدرک می‌تواند به فرد در توسعه و پیشرفت حرفه‌ خود‌ کمک بسزایی نماید.

برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی و کاربردی چیست؟

گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی و کاربردی نشان دهنده مهارت‌ها، شایستگی‌ها و دانش فرد در زمینه‌های مختلف مشاغل است.

نحوه صدور گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

ابتدا افراد باید در کارگاه های مهارتی شرکت کنند. پس از آن با شرکت در آزمون جامع مهارت آموزان، گواهی صلاحیت حرفه ای  صادر می‌شود.

مزایای گواهی صلاحیت حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی چیست؟

این گواهی به افراد کمک کند تا فرصت‌های شغلی بهتری را برای خود پیدا کنند و زمینه رشد حرفه ای آن‌ها بیشتر خواهد بود. 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • منابع آزمون جهشی

  منابع آزمون جهشی 1403 + ابتدایی و متوسطه | ایران تحصیل

  اگر دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول یا دوم احساس کند که توانایی یادگیری او بیشتر از سطح حال حاضر است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند، می‌تواند در آزمون جهش...
 • رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار {راهنمای تصویری} | ایران تحصیل

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار برای دانشجویانی که در حال انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود هستند، اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی از مشکلات اساسی که دانشجوها ممکن است با آن مواجه شوند، مشابهت‌یابی برای پروپوزال است. سامانه پژوهشیار،...
 • تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟ | مشاوره ایران تحصیل

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه یکی از موضوعات ابهام برانگیز است که همیشه در مورد آن سوال می‌شود. عده‌ای از دانش‌آموزان ممکن است شرایط تحصیل در مدارس عادی را نداشته باشند و به همین دلیل مدارس بزرگسالان را انتخاب کنند....
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
تماس با مشاور