ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد درج شده است تا رشته‌ گرایش‌ها را به همراه هر مجموعه امتحانی از هم تفکیک کند. از این رو افراد برای مطالعه منابع امتحانی، تاثیر و ضریب هر درس و نحوه اولویت‌بندی رشته‌ها به کد ضریب کنکور ارشد که معمولا در دفترچه ثبت نام و کارنامه نتایج اولیه درج شده است، نیاز پیدا خواهند کرد.

پس در پاسخ به این سوال که کد ضریب در کارنامه ارشد چیست؟ باید گفت که به معنای تفکیک رشته گرایش‌ها، تاثیر هر درس و ضریب آن در آزمون است. متقاضیان شرکت در آزمون ارشد برای انتخاب رشته و اولویت‌بندی گرایش‌های هر رشته می‌بایست با کد ضریب موثر ارشد آشنا باشد.

کد ضریب در کنکور ارشد چیست؟

کد ضریب ارشد علاوه بر اینکه گرایش‌های هر رشته از یک زیر مجموعه امتحانی را مشخص می‌کند، بر روی نتایج اولیه کنکور تاثیر دارد. کد ضریب، معمولا در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد و کارنامه اولیه آزمون برای تفکیک رشته گرایش‌ها و اعلام تراز و رتبه شرکت‌کنندگان درج می‌شود. به این ترتیب داوطلبان باید در زمان ثبت نام، کد ضریب رشته گرایش مورد نظر خود را در فرم نام نویسی به ثبت برسانند.

پس از اعلام نتایج، متقاضیان باید وارد سامانه سنجش شوند و کارنامه اولیه خود را که شامل اطلاعات کد ضریب، تراز و رتبه است را دریافت کنند. بعد از انجام این مراحل و مشاهده کد ضریب هر درس می‌توانند برای انتخاب رشته اقدامات لازم را مطابق دفترچه راهنما انجام دهند. همچنین در کارنامه اولیه کنکور ارشد، رتبه و تراز هر کد ضریب به صورت مجزا طبق ضریب رشته گرایش‌ها درج شده است.

یکی از نکات مهمی که داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند، کد ضریب گرایش‌های مشابه است که در برخی مواقع به عنوان زیر مجموعه یک گروه امتحانی تعریف شده‌اند. به عناون مثال رشته روانشناسی 11 رشته گرایش دارد که به 6 کد ضریب رشته تقسیم شده است. کد ضریب 1 شامل 4 رشته گرایش روانشناسی عمومی، روانشناسی اسلامی، روانشناسی اجتماعی و روانشناسی شخصیت می‌شود.

داوطلبان با انتخاب کد ضریب ارشد 1 از رشته روانشناسی، باتوجه به رتبه و ترازی که در کارنامه اولیه او ذکر شده باشد، می‎‌توانند برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد، یکی از این 4 رشته گرایش را انتخاب کنند.

کد ضریب در کنکور ارشد چیست؟

کد ضریب در کارنامه اولیه کنکور ارشد

کد ضریب در کارنامه ارشد چیست؟ کد ضریب در کارنامه اولیه کنکور ارشد، نشان‌دهنده پذیرش یا عدم پذیرش داوطلب در آن کد است؛ به عبارت دیگر برای هر کد رشته، تراز و رتبه مجزایی در نظر گرفته می‌شود تا داوطلبان برای بررسی آن باید وارد سایت سنجش و آموزش کشور sanjesh.org شوند. همچنین اطلاعاتی که باید در کارنامه اولیه برای کد ضریب ارشد درج شده باشد، شامل وضعیت انتخاب رشته، رتبه، تراز و معدل موثر است.

به عناون مثال داوطلبی که در زمان ثبت نام براساس دفترچه انتخاب رشته، کد ضریب 1 از رشته روانشناسی را انتخاب کرده باشد، می‌تواند رتبه خود را در مقایسه با کلیه شرکت‌کنندگان مشاهده کند. در ضمن امکان بررسی نمره کل داوطلب با احتساب ضریب موثر درس وجود دارد؛ بنابراین کد ضریب در کارنامه ارشد تعیین کننده مجاز به قبولی یا عدم قبولی است.

در ادامه می‌توانید کد ضریب رشته گرایش‌های روانشناسی را مشاهده کنید. همانطور که گفتیم در حال حاضر 11 رشته گرایش وجود دارد که برای آن 6 کد ضریب در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال کد ضریب 2، بین روانشناسی بالینی و روانشناسی شناختی یکسان است. به این ترتیب کد ضریب ارشد در برخی رشته‌ها که تعداد گرایش‌های بالایی دارند نیز مشابه است.

کد ضریب ارشد رشته روانشناسی

مفهوم کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد

کد ضریب ارشد در کنکور به هر مجموعه رشته که دارای گرایش‌های مختلفی هستند نیز اختصاص داده شده است تا ضریب تاثیر هر درس در امتحان مشخص شود. از این رو این کد رشته در دفترچه ثبت نام، کارنامه اولیه و کارنامه نهایی کارشناسی ارشد بایستی درج شود. متقاضیانی که می‌خواهند در کنکور ارشد شرکت کنند، به عنوان مثال رشته روانشناسی، اعدادی را در کنار نام هر گرایش می‌توانند مشاهده کنند که این اعداد در واقع کد ضریب آن رشته انتخابی است.

همانطور که گفتیم رشته روانشناسی در مقطع ارشد، حدود 11 تا گرایش دارد که 6 کد ضریب برای آن تعریف شده است. در برخی مواقع رشته گرایش‌های امتحانی کد ضریب یکسانی دارند که داوطلبان می‌توانند با انتخاب کد رشته‌های مشابه شانس بیشتری در قبولی داشته باشند. کد ضریب کنکور ارشد علاوه بر دفترچه ثبت نام در کارنامه اولیه نیز باید درج شود.

کد ضریب ارشد در کارنامه؛ نشان‌دهنده تراز، رتبه و وضعیت علمی داوطلبان است. به این ترتیب افراد برای اینکه به راحتی بتوانند به نتایج و عملکرد خود در آزمون ارشد پی ببرند، به کد ضریبی که در دفترچه ثبت نام انتخاب کرده‌اند، احتیاج دارند. در صورتی که کد ضریب‌ بین چند رشته مشترک باشد، علاوه بر مفاد امتحانی، تاثیر ضریب منابع آزمون برای آن‌ها یکسان است.

تاثیر کد ضریب در انتخاب رشته کنکور ارشد

دلیل اهمیت کد ضریب در کارنامه ارشد چیست؟ تاثیر کد ضریب در انتخاب رشته کنکور ارشد از چند جهت مهم و قابل بررسی است. چراکه در نهایت به داوطلبان این امکان را می‌دهد باتوجه به توانایی و علاقه‌ای که دارند، یکی از کد ضریب‌های ارائه شده در رشته‌ گرایش‌های ارشد را انتخاب کنند تا بعد از کنکور بتوانند به رتبه و تراز خود در کارنامه اولیه آزمون ارشد دسترسی داشته باشند.
کد ضریب ارشد برای تفکیک رشته گرایش‌ها در یک مجموعه امتحانی و ضریب تاثیر هر درس نیز ایجاد شده است تا تعداد داوطلبان هر رشته گرایش به طور دقیق مشخص شود. به عنوان مثال اگر متقاضی در کد ضریب 1 روانشناسی رتبه 1 را به دست آورد، با کسی که رتبه 1 کد ضریب 2 را به دست آورده، یکسان تلقی نمی‌شود و هرکدام در رشته گرایش خود توانسته‌اند به رتبه برتر کنکور دست پیدا کنند.
علاوه بر همه این موارد، داوطلبان با انتخاب کد ضریب هر رشته گرایش می‌توانند بهتر برنامه‌ریزی کنند و با مطالعه منابع و مفاد امتحانی برای کنکور ارشد آماده شوند؛ بنابراین تاثیر کد ضریب در انتخاب رشته کنکور ارشد، از پیش از انتخاب رشته تا شرکت در کنکور و حتی مشاهده کارنامه آزمون ارشد نیز مهم است.
تاثیر کد ضریب در انتخاب رشته کنکور ارشد

مشاوره کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد

انتخاب رشته در کنکور کارشناسی ارشد جز مهم‌ترین مراحل قبولی در آزمون است. کد ضریب ارشد از ثبت نام و انتخاب رشته تا زمان اعلام کارنامه اولیه آزمون نیز نقش قابل توجهی دارد؛ اما اطلاع از چند نکته کلیدی، به عنوان راهنمای کد ضریب کنکور ارشد نیز برای داوطلبان ضروری است. ابتدا قبل از هر اقدامی باید توانایی و استعدادهای خود را بشناسید. درچه رشته‌ای آینده دارید؟

درباره رشته و گرایش‌های هر مجموعه امتحانی تحقیق کرده و بعد در زمان ثبت نام، کد ضریب مورد نظر را در فرم مربوطه وارد کنید. پس از انتشار کارنامه اولیه، رتبه و تراز قبولی یا عدم قبولی خود را باید براساس هر کد ضریبی که انتخاب کردید، بررسی نمایید. چراکه تراز و رتبه هر کد ضریب مجزا است تا تعداد شرکت ‌کنندگان هر رشته گرایش مشخص شود. این موضوع به منظور سهولت در رتبه و تراز قبولی داوطلبان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

برای دانلود PDF کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اهمیت کد ضریب در کارنامه ارشد چیست؟

کد ضریب ارشد تفکیک‌کننده رتبه و تراز در هر رشته گرایش برای یک زیر مجموعه امتحانی است.

داوطلبان چگونه می‌توانند کد ضریب ارشد خود را پیدا کنند؟

داوطلبان، کد ضریب ارشد رشته مورد علاقه خود را می‌توانند از طریق دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نیز پیدا کنند.

ملاک اصلی انتخاب رشته در کنکور کارشناسی ارشد چیست؟

به طور کلی ملاک اصلی انتخاب رشته، کد ضریب ارشد مورد نظر است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته مجازی ارشد

  انتخاب رشته مجازی ارشد 1403 + نرم افزار هوش مصنوعی ایران تحصیل

  انتخاب رشته مجازی ارشد یکی از مراحل مهم و حساس برای دانشجویان کارشناسی ارشد است که می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده تحصیلی و حرفه‌ای آن‌ها داشته باشد. در این فرآیند، دانشجویان بر اساس علاقه‌ها، توانایی‌ها و شرایط خود، رشته‌های مختلف...
 • دفترچه ثبت نام بدون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

  دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد ۱۴۰۳ + دانلود PDF

  دفترچه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای متقاضیان و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل ارشد بدون کنکور هستند منتشر شده است و تمام داوطلبان میتوانند با دانلود و مطالعه دقیق آن از ضوابط و شرایط ثبت...
 • کارنامه اولیه آزمون ارشد

  سامانه مشاهده کارنامه اولیه آزمون ارشد ۱۴۰۳

  کارنامه اولیه آزمون ارشد ۱۴۰۳ منتشر شد. هم‌زمان با اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور ، کلیه داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کرده و شرکت نموده اند، چنانچه در جلسه آزمون حضور داشته‌اند، می‌توانند در زمان مقرر...
 • دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

  دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ + دانلود pdf | ایران تحصیل

  دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در زمان مقرر توسط سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می‌گیرد و با فعال‌سازی لینک دانلود این دفترچه، داوطلبان می‌توانند از تمامی ضوابط و شرایط آزمون مطلع شوند. متقاضیان انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد نیز...
تماس با مشاور