ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

نکات دفاع پایان نامه ارشد

آشنایی با نکات دفاع پایان نامه ارشد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا برای دفاع از پایان نامه استرس دارید و نمی دانید نحوه شروع دفاع از پایان نامه به چه صورت است؟ توجه داشته باشید بسیاری از دانشجویان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و نمی دانند چگونه باید در جلسه دفاع پایان نامه حاضر شوند. به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله ۱۵ نمونه از مهمترین نکات دفاع پایان نامه ارشد را مورد بررسی قرار دهیم تا شما با آرامش در جلسه دفاع حاضر شوید. از سوی دیگر  در ادامه محتوا نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد را هم ارائه کرده ایم زیرا با این پاور پوینت شما میتوانید با دید باز و آگاهی کامل در جلسه دفاع از پایان نامه حضور پیدا کنید.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم هر شخص با تحصیل در مقاطع مختلف همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باید یک پایان نامه ارائه دهد و نتیجه تلاش های خود را در یک محیط کاملا علمی به بحث بگذارد. این نکته را در نظر داشته باشید پایان نامه نشان دهنده سطح علمی یک دانشجو محسوب می شود و یک دانشجو با ارائه یک پایان نامه و دفاع خوب میتواند به داوران ثابت کند توانایی تحقیق و پژوهش در رشته خود را دارد. در نهایت پیشنهاد می کنیم برای این که بتوانید بهترین دفاع از پایان نامه را انجام دهید تا پایان این مقاله با ما در وب سایت ایران تحصیل همراه باشید.

اطلاعیه

در حین جلسه به هیچ وجه اجازه ندهید محیط برای داوان کسل کننده شود، دائما آن ها را به چالش بکشید زیرا اگر محیط برای آن ها خسته کننده شود مطمئنا تبعات بدی را برای شما به همراه خواهد داشت.

نحوه شروع دفاع از پایان نامه

یکی از مهم ترین چالش هایی که اکثر دانشجویان با آن مواجه می شوند نحوه شروع دفاع از پایان نامه است. در واقع بسیاری از دانشجویان به علت استرس بالایی که برای دفاع از پایان نامه دارند نمی دانند چگونه باید دفاع را آغاز کنند. شایان ذکر است بدانید برای شروع دفاع از پایان نامه بهتر است از یک جمله زیبا استفاده کنید و در ادامه به سراغ مقدمه، رزومه، متن معرفی و غیره بروید. توجه داشته باشید نحوه شروع دفاع از پایان نامه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در ابتدا جلسه تمامی افراد به شما توجه می کنند در نتیجه شما در مرکز توجه حاضرین و داوران قرار دارید. اگر بتوانید یک شروع خوب داشته باشید اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد و این موضوع میتواند به شما کمک کند تا جلسه دفاع از پایان نامه را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید.

برای کسب اطلاع از شرایط ثبت نام کنکور ارشد روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید.

اصلی ترین نکات دفاع پایان نامه ارشد

اصلی ترین نکات دفاع پایان نامه ارشد

اگر به دنبال اصلی ترین نکات دفاع پایان نامه ارشد هستید بهتر است بدانید در این بخش از مقاله نکاتی را مطرح خواهیم کرد که شما باید در قبل از دفاع، در زمان دفاع پایان نامه و در پایان جلسه دفاع پایان نامه آن ها را رعایت کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که این نکات چه مواردی هستند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم داشتن تمرین واقعی، آماده کردن تجهیزات مورد نیاز یک روز قبل از جلسه دفاع، حفظ سلامتی روحی، روانی و جسمی، انتخاب پوشش مناسب، شرکت در جلسات دفاعیه دانشجویان دیگر، بررسی قوانین دانشگاه که در آن در حال تحصیل هستید، انتخاب بهترین زمان برای دفاع، واگذاری پذیرایی از حاضرین در جلسه دفاع به افراد دیگر، بررسی تمام جزئیات پایان نامه، تهیه فهرستی از سوالات احتمالی، به همراه داشتن یک نسخه از پایان نامه در جلسه دفاع، به چالش کشیدن داوران، کاهش استرس، قدردانی از اساتید در پایان جلسه و مدیریت کردن جلسه دفاع در هنگام وقوع اتفاقات ناگهانی جزو نکاتی هستند که باید آن ها را رعایت کنید تا بتوانید یک دفاع خوب را تجربه کنید.

 • تمرین واقعی داشته باشید

یکی از موارد که در جلسه دفاع به شما کمک می کند تا ارائه خوبی داشته باشید داشتن تمرین واقعی در روز های قبل از جلسه دفاع پایان نامه است. توجه داشته باشید داشتن تمرین واقعی می‌تواند به شما کمک کند تا به ساده ترین شکل ممکن برای تمامی موارد و  مطالب پایان نامه خود مسلط شوید و بدون استرس جلسه دفاع پایان نامه را مدیریت کنید. این نکته را در نظر داشته باشید، داشتن تمرین واقعی یکی از اصلی ترین نکات دفاع پایان نامه ارشد به شمار می رود زیرا در صورت نداشتن تمرین واقعی احتمالا شما استرس پیدا می کنید و به دفعات در حین دفاع به سراغ پایان نامه خود می روید در نتیجه همین مسئله میتواند باعث شود تا بتوانید ارائه خوبی داشته باشید و جلسه دفاع از پایان نامه را به خوبی مدیریت کنید.

 • آماده کردن تجهیزات مورد نیاز یک روز قبل از جلسه دفاع

یک روز قبل از دفاع باید تجهیزات مورد نیاز برای جلسه دفاع را آماده کنید. برای مثال اگر قصد دارید مطالب را با استفاده از نرم افزار پاورپوینت ارائه کنید باید نرم افزار پاورپوینت موجود در لپ تاپ خود را چک کنید که به درستی عمل کند و از سوی دیگر به این نکته هم توجه داشته باشید که نسخه پاورپوینت باید با نسخه نرم افزار که بر روی سیستم شما نصب شده است همخوانی داشته باشد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که حتما باید به سراغ سالن بروید و تجهیزاتی همچون سیستم نور سالن، ویدیو پروژکتور و غیره را بررسی کنید. البته موارد دیگری هم وجود دارد که بر اساس پایان نامه خود باید آنها را مورد بررسی قرار داده و تجهیزات مورد نیاز آن را از قبل آماده کنید.

نحوه شروع دفاع از پایان نامه

 • حفظ سلامتی روحی و جسمی

حفظ سلامتی یکی از مهمترین نکات دفاع پایان نامه ارشد به شمار می رود. در نتیجه برای شرکت در جلسه دفاع باید سلامتی کامل داشته باشید زیرا در صورت نداشتن انرژی کافی، نمیتوانید دفاع از پایان نامه را به خوبی انجام دهید. از سوی دیگر باید مراقب سلامتی جسمی خود هم باشید برای مثال نباید در جلسه دفاع از پایان نامه دچار بیماری های همچون سرماخوردگی باشید.

 • انتخاب پوشش مناسب

شما قرار است در یک جلسه کاملا رسمی شرکت کنید در نتیجه باید به پوشش خود توجه ویژه ای داشته باشید. برای مثال پیشنهاد می کنیم لباس رسمی، تمیز و اتو شده انتخاب کنید البته به این نکته هم توجه کنید که لباس رسمی باید در حین سادگی، از زیبایی هم برخوردار باشد.

جهت مطلع شدن از نحوه نمره دادن به پایان نامه ارشد بر روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.

 • شرکت در جلسات دفاعیه دانشجویان دیگر

برای اینکه بتوانید ارائه درست و حرفه‌ای انجام دهید پیشنهاد کنیم در جلسات دفاعیه دانشجویان دیگر شرکت کنید. زیرا با شرکت در جلسه دفاعیه دانشجویان دیگر تجربه شما به شدت افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید جلسه را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید. زیرا شرکت در جلسات  دفاعیه دیگر باعث می شود تا شما با محیط و شرایط سالن آشنا شوید و مدیریت کردن جلسه را توسط دانشجویان دیگر لمس خواهید کرد.

 • بررسی قوانین دانشگاه

قبل از شرکت در جلسه دفاع پیشنهاد می‌کنیم قوانین دانشگاه را بررسی کنید. برای مثال می توانید به راحتی متوجه شوید که چه اساتیدی در جلسه دفاع حضور پیدا خواهند کرد. این مسئله می‌تواند به شما کمک کند تا با دید باز و آگاهی کامل نسبت به اساتید خود را برای روز دفاع از پایان نامه آماده کنید.

 • انتخاب بهترین زمان برای دفاع

یکی از موارد بسیار مهم که در دفاع پایان نامه تاثیر مستقیم می گذارد انتخاب زمان خوب و مناسب است. توجه داشته باشید در هنگام انتخاب زمان برای دفاع از پایان نامه پیشنهاد می کنیم قبل از ساعت 10 زمانی را مقرر نکنید.

 • پذیرایی را به دیگران واگذار نمایید

پذیرایی از دیگران در سالن یکی از مواردی است که در جلسه دفاع می تواند شما را با چالش مواجه کند. توجه داشته باشید برای اینکه بتوانید سالن و جلسه دفاع را به درستی مدیریت کنید باید بخشی از کار را به دیگران واگذار نماید. برای مثال پیشنهاد میکنیم تهیه و توزیع کارهای مربوط به پذیرایی را به یک دوست یا یک همکلاسی واگذار کنید و تمرکز خود را بر روی ارائه دفاع بی نقص بگذارید.

جهت آشنایی با مراحل انجام پایان نامه ارشد بر روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.

 • بررسی تمام جزئیات پایان نامه

بهترین راه برای ارائه درست  در جلسه دفاع از پایان نامه بررسی تمام جزئیات پایان نامه است. زیرا در این صورت می‌توانید به تمام موارد پایان مسلط شوید و یک ارائه درست را انجام دهید.

 • تهیه فهرستی از سوالات احتمالی

برخی از سوالات هستند که میتوان قبل از شروع جلسه آنها راحت بررسی کرد. اگر شما بتوانید یک فهرست از سوالات احتمالی تعیین کنید مطمئنا مدیریت جلسه برای شما آسان می شود. برای مثال احتمال مطرح شدن سوالاتی همچون دلیل استفاده از این روش تحقیق چیست، در هنگام استفاده از این روش تحقیق با چه محدودیت هایی مواجه شدید، قوی ترین و ضعیف ترین بخش های کار شما کجاست و غیره وجود دارد که شما با داشتن یک فهرست از این سوالات و آماده کردن پاسخ مناسب آمادگی بیشتری در جلسه داشته باشید.

 • به همراه داشتن یک نسخه از پایان نامه در جلسه دفاع

برای اینکه در جلسه دفاع از پایان نامه با چالش مواجه نشوید پیشنهاد میکنیم 1 نسخه از پایان نامه را همراه داشته باشید و بخش مهم آن را هایلایت کنید تا بتوانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

 • به چالش کشیدن داوران

در هنگام مدیریت جلسه و ارائه مطالب سعی کنید چالش های متعدد ایجاد کنید و مدام به سوالاتی که مطرح می کنید پاسخ دهید تا ذهن شنوندگان درگیر شود و جلسه کسل کننده نگردد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید اگر داوران در جلسه خسته شوند مطمئنا شما نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

 • کاهش استرس

تمام تلاش خود را بکنید تا استرس خود را کاهش دهید زیرا این مسئله یکی از اصلی ترین نکات دفاع پایان نامه ارشد است. تمام مواردی که باعث می‌شود تا در شما استرس به وجود بیاید را نادیده بگیرید و سعی کنید انرژی خود را در سطح بالایی نگه دارید تا بتوانید جلسه دفاع از پایان نامه را به بهترین نحو ممکن سپری کنید.

مهمترین نکات دفاع پایان نامه ارشد

 • قدردانی از اساتید در پایان جلسه

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که برخی از دانشجویان به دلیل استرس زیاد فراموش کردند که در پایان جلسه از اساتید حاضر در جلسه دفاع تشکر و قدردانی کنند. در نتیجه پیشنهاد می کنیم در اسلاید آخر پاورپوینت اسامی استادانی که در جلسه حضور دارند را قرار دهید و از آنها به صورت اختصاصی قدردانی نمایید.

 • مدیریت کردن جلسه دفاع در هنگام وقوع اتفاقات ناگهانی

آخرین نکته که تصمیم داریم مورد بررسی قرار دهیم اتفاقات ناگهانی همچون قطع شدن برق خاموش شدن ناگهانی پروژکتور و بسیاری از موارد دیگر است که باعث بروز استرس و خارج شدن جو جلسه از دست دانشجو می گردد. توجه داشته باشید در این صورت شما باید خونسردی خود را حفظ کنید و اجازه دهید تا دوستانتان این مشکلات را برطرف کنند.

جهت پاسخ به این پرسش که پایان نامه ارشد چند فصل دارد؟ روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد

اگر به یک نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد نیاز دارید بهتر است بدانید که ما در این بخش از مقاله یک نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد را برای شما قرار داده ایم و شما میتوانید از قسمت زیر آن را دانلود کنید.

برای دانلود نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد بر روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.

اخبار پیرامون پروپوزال پایان نامه ارشد

صفر تا صد نوشتن پروپوزال ارشد و دکتری/ مراقب مطالب کپی پایان نامه‌ ها باشید

وحید احمدی مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس، در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره پروپوزال پایان نامه‌های دکترا و فوق لیسانس اظهار کرد: منظور از پروپوزال یا پیشنهاد طرح تحقیقاتی این است که یک محقق، چه دانشجوی کارشناسی ارشد و چه دانشجوی دکترا بعد از یک یا ۲ سال می‌خواهد به چه دستاوردی برسد و چه خروجی و فرآیندی را دنبال می‌کند؛ یعنی بتواند هدف از این طرح تحقیقاتی را تعریف کند.

اخراج از دانشگاه و ابطال مدرک در انتظار دانشجویانی که تخلف علمی داشته باشند.

تحصیل در هر مقطعی دارای قوانین و ضوابطی است که از سوی وزارت علوم یا آیین‌نامه‌ های داخلی دانشگاه‌ ها تدوین شده است. به عنوان مثال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در صورتی مجاز به دفاع از پایان‌نامه خود هستند که شرط معدل و تایید استاد راهنمای خود را داشته باشند.اگر دانشجویی در حین تحصیل، انجام پژوهش یا تدوین پایان‌نامه مرتکب تخلف علمی مثل جعل، تقلب، کپی‌ برداری و مواردی از این قبیل شود و تخلف وی از سوی دانشگاه تایید شود، از ادامه تحصیل محروم و اخراج می‌شود. تحصیل همزمان برای دانشجوی کارشناسی ارشد در تمام دانشگاه‌ها (دولتی و غیردولتی) ممنوع است. همچنین تغییر رشته یا انتقال دانشجوی دوره کارشناسی ارشد در همان دانشگاه یا سایر دانشگاه‌ها چه دولتی و چه غیردولتی ممنوع است.

برای کسب اطلاع از این که در جلسه دفاع پایان نامه چه سوالاتی پرسیده میشود؟ روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

خلاصه مطلب

در انتها مقاله بررسی نکات دفاع پایان نامه ارشد بهتر است ذکر کنیم با رعایت مواردی همچون داشتن تمرین واقعی، آماده کردن تجهیزات مورد نیاز یک روز قبل از جلسه دفاع، حفظ سلامتی روحی، روانی و جسمی، انتخاب پوشش مناسب، شرکت در جلسات دفاعیه دانشجویان دیگر، بررسی قوانین دانشگاه که در آن در حال تحصیل هستید، انتخاب بهترین زمان برای دفاع، واگذاری پذیرایی از حاضرین در جلسه دفاع به افراد دیگر، بررسی تمام جزئیات پایان نامه، تهیه فهرستی از سوالات احتمالی، به همراه داشتن یک نسخه از پایان نامه در جلسه دفاع، به چالش کشیدن داوران، کاهش استرس، قدردانی از اساتید در پایان جلسه و مدیریت کردن جلسه دفاع در هنگام وقوع اتفاقات ناگهانی میتوانید بهترین روز خود را در جلسه دفاع از پایان نامه بسازید. 

از سوی دیگر پیشنهاد می کنیم برای شروع جلسه از یک جمله زیبا استفاده کنید تا بتوانید جلسه را در دست بگیرید، در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله همچون، نمونه پاورپوینت دفاع کارشناسی ارشد و نحوه شروع دفاع از پایان نامه می باشد بتواند در هنگام ارائه و روز دفاع به شما کمک شایانی کند.

برای دانلود فایل PDF این محتوا بر روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.

3/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بهترین پوشش برای شرکت در جلسه دفاعیه پایان نامه ارشد چیست؟

توجه دشته باشید برای شرکت در جلسه دفاع پیشنهاد میشود از یک لباس رسمی، تمیز و اتو کشیده استفاده کنید.

در جلسه دفاعیه پایان نامه ارشد باید به چه نکاتی توجه کرد؟ 

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود. در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم در مقاله 15 نمونه از مهمترین نکات را درج کرده ایم.

چگونه جلسه دفاع پایان نامه ارشد را اغاز کنیم؟

در شروع دفاع از پایان نامه بهتر است از یک جمله زیبا استفاده شود و در ادامه هم میتوان به سراغ مقدمه، رزومه، متن معرفی و غیره رفت.

نظرات

2 دیدگاه دربارهٔ «نکات دفاع پایان نامه ارشد»

 1. Avatar photo مهندس حاج حمید گفت:

  چگونه جلسه پایان نامه کارشناسی ارشدراتجربه کنیم.

  1. Avatar photo behrouzi گفت:

   سلام روزتون بخیر جهت اطلاع مطالب داخل مقاله را مطالعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ارشد

  آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ارشد 1403 {آزاد و سراسری} | sanjesh.org

  مهلت انتخاب رشته ارشد از 12 خرداد آغاز شده و تا 21 خرداد سال 1403 ادامه خواهد داشت. داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد شرکت کرده‌اند، بعد از اعلام نتایج اولیه باید وارد سایت سنجش و آموزش...
 • نتایج ارشد وزارت بهداشت

  زمان اعلام نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت 1403 + sanjeshp.ir

  نتایج ارشد وزارت بهداشت از دو مرحله اولیه و نهایی تشکیل شده‌ است؛ بنابراین زمان بارگذاری نتایج بر روی سایت سنجش پزشکی به صورت جداگانه اعلام می‌شود. داوطلبان فقط با وارد کردن اطلاعات لازم در sanjeshp.ir کارشناسی ارشد نتایج، به...
 • کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد

  کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد

  کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد درج شده است تا رشته‌ گرایش‌ها را به همراه هر مجموعه امتحانی از هم تفکیک کند. از این رو افراد برای مطالعه منابع امتحانی، تاثیر و ضریب هر درس و نحوه اولویت‌بندی...
 • انتخاب رشته مجازی ارشد

  انتخاب رشته مجازی ارشد 1403 + نرم افزار هوش مصنوعی ایران تحصیل

  انتخاب رشته مجازی ارشد یکی از مراحل مهم و حساس برای دانشجویان کارشناسی ارشد است که می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده تحصیلی و حرفه‌ای آن‌ها داشته باشد. در این فرآیند، دانشجویان بر اساس علاقه‌ها، توانایی‌ها و شرایط خود، رشته‌های مختلف...
تماس با مشاور